Jump to content

Moto Zajednica

Dileme pri kupovini maksi skutera

Recommended Posts

  • Fat and furios, 579 postova
  • Lokacija: Budva
  • Motocikl: bev 500 cruis

Ako kupi mlecni brisem sve moje postove i tragove :lol: 

Cvele, nemoj slucajno da trgujes tu krsinu, jer ja najebah. Sigurno nije dobar, vidi se iz aviona, a i ne bih da udjem u legendu kao baksuz :lol::lol::lol:

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 51 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 250

E pa ljudi moji, kolege, sapu(a)tnici, "postala sam tetka" jedne male teget AA 250cc!

 

Dečko je vlasnik od 2013 god, imam podatke i od prethodnog vlasnika (uvezen 2011 iz Švajcarske).

 

2019 rađeni servisi, priložiću sliku, i od tada je prešao samo oko 300km. 

 

Nekoliko pitanja:

 

1.

2019 je menjano ulje (vidi se iz priloženog), ja sam ga doterao sa Nbgda do Kaluđerice, da li je to neki problem i da li mogu da ga vozim još neki km do zamene ulja? 

 

2.

Akumulator mu je stajao van motora, napunjen je na punjač pre paljenja motora. 

E sad, kod paljenja, i posle ove vožnje, kad ga palim, prvo zastane pa tek omda vergla. 

 

Majstor mi reče da klip ostane u donjem položaju, pa mu treba da nabije kompresiju. Ali meni se čini kao da nema snage da zavergla, pa se pomuči, ali svaki put upali.

 

Mrak je, sutra kačim slike.

 

Imaću još pitanja, svakako. Pozdraav!

 

 

 

IMG-20210424-WA0009.jpeg

20210425_000617.jpg

Promenio član cvele_stefan
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 93 postova

Čestitam i puno bezbednih km!.Što se tiče tvojih dilema,to je za temu tehnička pitanja.Ja ću da iznesem moje mišljenje,pa admini ako treba neka premeste post.
1.Ulje se menja na određenoj kilometraži ili na 2 godine bez obzira na kilometražu.Sad neznam koliko su to neki kilometar još da voziš pa da zameniš.
2.Za odgovor majstora o paljenju mogu da kažem da promeniš majstora.Proveri da li će isto da pali kad prespojiš kablovima sa nekim autom.Ako isto zastane kod paljenja onda ili rele anlasera ili sam anlaser zeza(biksne,četkice..)

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 51 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 250

Zahvaljujem! Znači definitivno problemčić.

 

A malo kilometara mislim danas vožnje po kraju, maks 30-50km, sutra bi mu menjao ulje, ako nadjem slobodnog majstor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 51 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 250

2005to. 

 

Koliko treba dugo da stoji, da mu se slegne ulje? 

Samo odvrnem čep, i ima merač? 

 

Ja se izvinjavam ako sam, a jesam, van teme..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5692 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku
Pre 4 sati, sasadoncic02 je napisao:

1.Ulje se menja na određenoj kilometraži ili na 2 godine bez obzira na kilometražu.Sad neznam koliko su to neki kilometar još da voziš pa da zameniš.

:stabre:  Zasto na 2 godine? Ulje koje "prezimi" u agregatu ja ne bih "cerao" sledece sezone niposto...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 93 postova

To je lično stvar svakoga ponaosob da li će promeniti ulje svake godine ili neće uopšte.Gde god sam pročitao uputstvo za neki automobil ili motocikl,piše ili određena kilometraža ili 2 godine.Naravno da se slažem u potpunosti i da nije greška menjati ulje svake godine

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3012 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

U većini korisničkih uputstava za skutere koje sam video, piše da je interval zamene - ili kiometraža, obično 5.000 km, tj. manje ako model nema filter ulja, ili na godinu dana. Menjajte ulje redovno, nije to skupo!

Promenio član boza_kg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Fat and furios, 579 postova
  • Lokacija: Budva
  • Motocikl: bev 500 cruis

Cestitam!!! Laknulo mi je :lol: neka je sa srecom to je jako udoban motor, slatko ces se navozati. Ulje nemoj preko 5000km cak i ranije jer ide svega 1.2l. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 423 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Scarabeo 250ie
Pre 18 sati, alexanto je napisao:

Za Quassar 250 agregate interval zamene ulja je na 3K km ako se ne varam...

Mislim da se varaš. Pogledao sam 3-4 manuala za Bev i Scarabeo i interval je 5k ili 6k kontrola, a 10k ili 12k zamena.

Kraći interval je bio za starije Quassar agregate od 200ccm.

Što se mene tiče, mislim da je 5-6k ili jednom godišnje za zamenu sasvim zadovoljavajuće.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 4332 postova
  • Lokacija: Voždovac
  • Motocikl: Honda X-ADV 750
pre 16 minuta, sale-kum je napisao:

10k ili 12k zamena.

Gde 10-12, pa to je i za auto već podosta a ide 4-5l ulja, a ne u motorić gde staje ispod 1.5l. Malo si se zaneo sa proračunima. ;) 

Doduše po toj logici i nije čudo što se prodaju drndave kangrbe, ako i oni menjaju ulja na 10k.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5692 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku
pre 46 minuta, sale-kum je napisao:

Mislim da se varaš. Pogledao sam 3-4 manuala za Bev i Scarabeo i interval je 5k ili 6k kontrola, a 10k ili 12k zamena.

Nesto s' ti tu debelo pobrkao... :jok:

 

Za Master 500 je servisni interval 6 K km...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3012 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Ima stvarno zbunjujućih manuala. Na primer u tekstu iznad tabele piše - ulje se menja na svakih 5.000 a proverava nivo i doliva na svakih 1.000 km, a onda u maintentance tabeli navedena stavka Check na svakih 5.000 (ili 6.000) a Change na svakih 10.000 odnosno 12.000.

 

Na nekim modelima preporučuju menjanje filtera ulja pri svakom drugom menjanju ulja, možda je to zbog toga.

Mrzi me sad da googlam primer, al razumete šta hoću kažem.

 

Elem, Piaggio 350 agregat je svojevremeno reklamiran kao super moderan, i da ima produženi period za održavanje. Kod njega je plan menjanja ulja na 6.000 km ili godišnje. Ovo ga ovde.

 

Ja ionako zadnjih godina ne prelazim više od 5.000, pa menjam ulje jednom godišnje, zajedno sa filterom ulja naravno. To je svakako najjeftinija stavka pri održavanju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 423 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Scarabeo 250ie

Dajte ljudi, ništa ja nisam pobrkao niti preračunavao. Niko nikome ne brani ni da menja ulje na svaki rezervoar goriva, ja sam samo napisao šta sam pročitao. Mislim da je razlika izmedju 10k i 12k samo zavisno od toga da li je manual za kilometarske ili intervale u miljama.

Što se kola tiče, pre 45 godina, kada sam ja počeo da vozim, normalan interval zamene je bio 5-10k, zavisno od modela i vrste goriva.

Ali, tehnologija je malo napredovala od tada, naprimer Alfa za JTDm motor daje interval zamene ulja 35k, vidjao sam kola sa 170k km sa urednom servisnom knjižicom sa ukupno  5 zamena ulja.

Kod nas se ta fama o prevremenim zamenama ustalila zbog upitnog kvaliteta ulja, ali valjda smo to prevazišli. U svakom slučaju ne može da škodi, a prodavci i majstori se raduju.

Sličnan sličaj, u Citroen knjižici za dizel motor piše da je prva zamena zupčastog kaiša na 240k km, pa vi sada ubedite nekog da ne treba da menja ranije.

Naravno, uvek podržavam ranije zamene za (skoro)isključivu gradsku vožnju.

U svakom slučaju udaljismo se od teme...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3012 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Ima ovde lep tekst, vezano za automobile i menjanje ulja na 30.000:

 

menjanje_ulja.jpg
WWW.POLOVNIAUTOMOBILI.COM

Odakle nam uopšte ideja da neko menja ulje na čak 30.000 km? Odgovor - mnogi proizvođači su propisali servisni interval na 30.000 km. To znači da se mali servis, odnosno zamena ulja...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 235 postova
  • Lokacija: Leicester , Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM900
21 hours ago, Gastrorider said:

Cestitam!!! Laknulo mi je :lol: neka je sa srecom to je jako udoban motor, slatko ces se navozati. Ulje nemoj preko 5000km cak i ranije jer ide svega 1.2l. 

interval zamene ulja ne zavisi od količine ulja.
Ako se sipa samo1,2 litra onda je to zbog zapremine motora, broja cilindara, hoda koji cilindar pravi.

Interval, tj kilometraža zavisi od uslova gde ulje radi. Naprimer:
-broj obrtaja.... Ja na automobilu menjam ulje na 15.000km ali ga vozim na 2-3000 obrtaja. Motor teram na bar 3 x više obrtaja, tj klip motora mi se pomeri 3x dok na autu jednom a to utiče na istrošenost ulja.
-menjač i prensosni odnos, veličina točkova..... sve to utiče na koliko će rastojanje preći vozilo za određena pomeranja klipova pri sagorevanju

Zato, inžinjeri sve to lepo proračunaju i napišu u knjižici za upotrebu. Vozači posle traže svoju logiku ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3012 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300
pre 35 minuta, rast je napisao:

interval zamene ulja ne zavisi od količine ulja.

Naravno da zavisi. Manja količina ulja se brže prlja, brže greje, brže menja svojstva, pa mora češće da se menja.

Promenio član boza_kg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1877 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Scarabeo 400i na tabli svakih 5.000 km "izbaci" ključ, tj. obaveštenje da radim mali servis. To poštujem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Fat and furios, 579 postova
  • Lokacija: Budva
  • Motocikl: bev 500 cruis

Za dug vijek masine: skuteri bez filtera ulja do 3000, sa filterom do 5000 km.  Uzmite u obzir kvalitet ulja koja se prodaju kod nas

Promenio član Gastrorider

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja