Jump to content

Moto Zajednica

Dileme pri kupovini maksi skutera

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 529 postova
  • Motocikl: TOMOS

SW 400m i 600 su generalno ne samo teski vec imaju i drugaciju geometriju rama naspram Burgmana i Yamahe..samim time lepse se voze na otvorenom putu ali su zato ubI Boze  za uske ulice i semafore.

Probao sam pre kupovine sve sto se nudilo a da je iole kvalitetno u klasi 400 i 500 medjutim svakom sam nasao zamerku uglavnom meni najvecu jer...udarale su mi rucice guvernale u kolena >:(sa mojih 187cm.Dok taj problem kod SW 600 nije bio uopste.

Generalno  ...svaki je od proizvodjaca sem Honde, imao neku fabricku muku pogotovo 1 i druga serija Burgmana 400(fabrika i priznala greske) sto sa ludom elektronikom a sto mehanikom..dok opet Honda nijedan fabricki propust nema bar na modelu SW.onda je apsolutno sve jasno ako se stavi prst na celo ...;)

Na zalost vecina kupuje skuter na prvu loptu kao "da izgleda smekerski" a  danak se posle placa sa neudobnoscu na duze ture i ne uvek jeftinim kvarovima.2 meseca sam proveo na stranim forumima tematski vezane za odredjene modele pre kupovine iz  razloga sto ljudi tamo nisu optereceni sminkom kao  kod nas,a pri kupovini mi kilometraza nije nikada ni za jedan motor bila bitna nimalo....Razlog je...sto je bitniji mi uvek bio rad motora i stanje uopsteno nego li predjena kilometraza.I motor sa malom kilometrazom i mladim godistem moze biti grob kod budale ...dakle nije relevantno za kupovinu godiste i kilometraza.ENDE :)

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Piaggio Beverly 350 Sport Touring

@Vujke1 pozdrav, imao sam priliku da sednem na svaki maxi skuter i dugo sam vagao, tako da nista ne mislim, niti nagadjam nego kazem kako jeste. Imam 2m i iz tog razloga smatram da ce komentar biti od pomoci tipovima koji su u problemu i dilemi kao ja sto sam bio. Pricam o skuteru koji vozim, ne komentarisem preterano komentare ljudi koji voze tmax, sw, xmax i ostale jer jelte, sem kratkih voznji ih nisam posedovao. Potrosnja ide preko 4.5 kada se vozi jace, i meni je nekad previse jer sipam ali ko me pita :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 1 post
On 4/13/2019 at 10:00 PM, Satelis said:

Da ne verujes kako izgled zna da prevari. Miki pre neku nedelju kupi iz Svilajnca AA500 na nevidjeno. Kada je dosao, gledam motor, izgleda bas bas pohabano jos mu i pade u kombiju.

Kad sam ga nekako upalio, sam rad, zvuk ..... blagi uzas, kroz glavu mi se mota da ce ovo fino izaci ne bi li se doveo u red.

Poceo sa radom kad ono medjutim, zateceno stanje poprilicno dobro tako da ce od babe ispasti devojka na kraju i da napomenem da je AA placen svega 1.000eur (na oglasima su oko 1.5-1.7Keur).

 

Mario kupi Beva 250ie, spolja fino izgleda, manje vise sve na svom mestu ali sam agregat kuca, pitanje je samo dana kad ce da se razleti + ima tragova da je izvucen iz vode/poplave.

 

Tako da se moze videti spolja dobro stanje (sminka) a da ispod plastika bude nesto sasvim drugo ili obratno kao kod AA iz gornjeg opisa...... bilo kako bilo, sva cula napregni kod kupovine.

E ovako posto sam ja taj Miki koji je imao srece da kupi AA500 i da ne prodje loze u celoj toj prici... Prvo moram da se zahvali @Satelis i da ga pohvalim maistor za svaku preporuku ;) ... a kako drugo svima bi savetovao da ne kupuju nisa na nevidjeno i bez maistora, ja sam to uradio samo sto nisam mogao vise da izdrzim bez motorora i bio sam jako ne strpljiv... ali i dalje ga nisam provozao i ako je @Sateliszavrsio ceo posao (cekam prokleto resenje za porez ) :D

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha x max 250 2010

Pozdrav svima, redovno sam na forumu i citam ga vec godinu dana ali nikada nisam komentarisao. Napravio sam nalog jer se blizi i moje polaganje a2 kategorije!!! :))) Proslo je 10 godina od moje 14e godine kada sam prvi put vozio kineza od 50cc.Kao mladji nisam silazio sa bicikla i odmah sam se zaljubio u dva tocka i rekao sebi da jednog dana zelim da imam maxi skuter. Vozio sam kada god sam imao prilike, 50cc od drugara, 125 kymco sa brzinama po centru bga, bez dozvole.Zaustavili su me par puta ali sam uvek imao vise srece nego pameti. Trenutno polazem a2 i probao sam suzuki 125cc,yamahu mt, hondu nc 700. Kada polozim voleo bih da uzmem maxi skuter na kredit jer mi je to decacki san a i potreba jer auto nemam. Imao sam neki stari ali se pokvario, popravka je skuplja od auta :)) Uglavnom idem do posla 18km u jednom smeru, autoputem veci deo puta. Kada idem ujutru na posao trebalo mi je nekih 18-20 minuta autom, a kada sam se vracao trebalo mi je i po 90 minuta zbog turista i guzve na autoputu. Po mom nekom misljenju mislim da je za mene idealan neki maxi skuter, ali hteo bih da pitam iskusnije od sebe:Sta predlazete za moju situaciju? Voznja autoputem, po gradu i otisao bih nekad na vikend do dede i babe 100km od bga. Ja sam razmisljao neki od 500cc skuter. Mozda je bolje u startu da uzmem nesto jace i polako, nego da krecem sa 150-200cc i da se pokajem posle 2 meseca jer ne moze da predje 80kmh na autoputu? Cenovni rang nemam jer uzimam na kredit, zavisi samo koliko mi se svidi skuter i potrosnja. Gledao sam nekog t maxa 2004 godiste za 3000e. Mada on verovatno trosi boga oca. Hvala svim dobrim ljudima na savetu i odgovorima! Pozdrav i ako Bog da, prikljucicu se i ja nekim

turama kroz par meseci :)) 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Ah...Tmax bi možda za početak bio malo previše.

Nego, moje je mišljenje da bi skuter od 250ccm (ili neki moderniji 300) za početak bio skroz ok. Iz mnogo razloga...npr.  tvoje iskustvo, gabariti, potrošnja...a i mogućnosti koje su skroz ok za mešanu vožnju, urbano-ekstraurbano. Sam bi mogao takvom spravom bukvalno svuda.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 2024 postova
  • Lokacija: Београд
  • Motocikl: Био некад јапанац сада понтадеранац,и поново јапанац

Добро дошао на ове стране, за неког ко већ годину дана чита  по форуму мора да си видео и ову тему

Прелистај је мало ако ниси, мсм да ћеш ту наћи већину одговора на своја питања.

А што се тиче Тмакса, и ја мислим да ће ти бити мало пребише за први скутер.

 Срећно у потрази и куповини па се видимо на друму ;):takoje:

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha x max 250 2010

Hvala puno na odgovorima! Jesam, gledao sam sve sta sam stigao, razmisljao o forzi 300 koje nema nigde polovne,x max 250, cak mi je i vespa gts bila simpaticna ali ima mnogo male tockove i skup sport. Onda sam mislio da je mozda bolje nesto jace za iste pare. Bio sam 80% siguran da cu da uzmem t maxa nekog starog, ali ako vi kazete da je bolje slabiji onda slusam savete i da nadjem neki od 250cc da ne zurim previse, da udjem malo u taj svet pa polako :)) HVALA jos jednom, znaci mi svaki savet!!! Svako dobro! 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 2024 postova
  • Lokacija: Београд
  • Motocikl: Био некад јапанац сада понтадеранац,и поново јапанац

Нема на чему, драго ми је кад неком можемо да помогнемо, зато форум и служи.

Ево једног јапанца нпр од познатог продавца, колега са форума

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha x max 250 2010

Mhm, ne izgleda lose. A koji je zivotni vek skutera od 250cc dok ne krenu da se kvare bas cesto? Znam ja da 36k kilometara nije mnogo za neke jace motore, ali za 250,da li je to mnogo? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 11 sati, Mihaaa je napisao:

da li je to mnogo? 

Mnogo je samo kad biju :jee:

kaki mnogo ako je odrzavan po PS-u, pr's u uvo i :moto3:

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha x max 250 2010

Hvala Satelis, citao sam neke tvoje ranije postove u vezi maxi skutera. Cini mi se neko poredjenje bev i x maxa i bas je lepo napisano sve. Davno sam procitao ali sam zapamtio nick. Od kako je ispao iz opcije od 500cc poceo sam da razmisljam o ovima od 300 i gledao juce ceo dan sta sve ima. Ako je vec preko 250,registracija je ista i za 300 a posto uzimam na kredit da mi traje dosta godina onda sam razmisljao o beverly 350 sport ili x max 400.. Otprilike su ispod 5k evra i jedan i drugi. Samo sto piaggio je novije godiste. A koliko sam se raspitao trose oko 4.2 l oba.. Mozda 400 trosi i do 5 ako je agresivnije.. Ne znam, stvarno ne znam. Ovo su bas muke, planiram da mi traje minimum 5 godina i ne zalim pare

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000

500cc ti nije mnogo za početak, iako masa kolega savetuje razvojni put 50-125-250-500-600-700-800-1000-1100-1200... Nije da baš prvi put sedaš na motor.

Bitan faktor su i tvoji gabariti, kao i imaš li potrebe za prevozom saputnika.

S druge strane 250cc će ti se svakako zahvaliti nižom potrošnjom (što mnogo znači za svakodnevnu vožnju), ukoliko zažmuriš na jedno oko po pitanju snage.

 

Uhhh, sad vidim da uzimaš da ti traje dosta godina, a realna je opasnost da te 250-300 smori posle 4 meseca. Može biti, ne mora da znači... :neznam:

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ja se ipak ne opustam sto se preporuke kubikaze tice, malo pre svog punoletstva sa MZ250 sedoh na 1000ccm, bez problema! Uvek sam rezervu "zorta" imao, postovao snagu i vozio ispod granice svojih mogucnosti (moras biti realan i istih svestan), kada sposobniji/brzi vozac ispred mene doda gas dok se vozimo ja ga ne "pojurim", tu kocnicu treba razviti... Ponese brzina i adrenalin.

Drugar, koga izgubih pre dve godine je posle dugogodisnje voznje skutera hteo da predje na motocikl. 37 mu je godina bilo, izgradjen kompletno, ostvario se i u poslu i kao roditelj. CBR1000F kupio, nisam se bunio jer je pitoma i snazna, pouzdana a on kao sto rekoh sa "nogama na zemlji". 3 meseca je vozio, video sam da se zalece i to mu par puta rekao, mislio je da moze... Izleteo je iz blage krivine, komplet kvalitetna oprema na njemu, nastradao.

Ne zelim da mracim ali statistika je ne umoljiva, opasnost se proporcionalno kubikazi povecava, trenirati sebe, precenjivanje i previse samopouzdanja u voznji nisu prijatelji.

Manja kubikaza i postupno....:takoje:

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha x max 250 2010

Pa zato sam i mislio neka zlatna sredina onda, 350-400. Ne bih ja u pocetku divljao nesto bas, ali na autoputu da mogu 120-130kmh bez problema nekih da idem. Auto vozim 150 autoputem ali bih sa skuterom ipak bio malo oprezniji. Recimo da bih vozio 100kmh neko vreme pa onda bih povecavao postepeno, ali ista masina da bude.. Da moze da izvuce ograbicenje na autoputu bez punog gasa. Uglavnom bih se sam vozio, mada ko zna,mozda bi i neki izleti po Srbiji upali u opciju. Sa devojkom :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha x max 250 2010

Ja ne bih vozio brzo, svestan sam da si na motoru ugrozen i da moras da imas oci i na ledjima. Jedino bih na autoputu malo brze vozio kada ima prostora. Da ne spominjem provlacenje izmedju automobila u punoj brzini, nikada.. Jedino kada stoje na semaforu pa ih obilazim. Da imam kacigu i jaknu barem, rukavice obavezno. Da ne vozim uz ivicu puta jer ima prasine, preko sina i zebre kada je kisa. Da ne preticem sa desne strane. Nisam neki vozac jer nemam iskustva nekog, zato bih se pazio maksimalno. Gas jedino na autoputu. Zao mi je zbog tvog drugara, saucesce... Mozda nije znao counter steering, gledao sam klipove neke na youtubeu i koliko nesreca se desi zbog toga. Ne znam kako bih preveo na srpski

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Voznja skuterom je pravo uzivanje, budes svestan opasnosti i ne dozvolis da te samopouzdanje koje posle prve godine voznje dobijes "prevari"...

Svakim si kilometrom sve bolji vozac i sve lakse reagujes na situacije, zato je verujem 250/350 kubikaza prava za uzivanje i "sticanje staza"...

Mada ovi novi agregati od 300ccm su preko 30ks, mogu se lepo "zaleteti".

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 220 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati Multistrada 1260S GT / KTM SXF 350
Pre 23 sati, Mihaaa je napisao:

kredit jer mi je to decacki san a i potreba jer auto nemam

Pozdrav Mihaaa,

 

Evo da ti prenesem i moje iskustvo, koje nije baš veliko što se tiče maxi skutera ali ajde možda ti pomogne.

Vozio sam Kymco xciting 500 pre ko zna koliko godina ali sam vozikao i druge maxi skutere koji nisu bili u mom vlasništvu. Isto kao i ti razmišljao sam 250 ili 500, i po meni doneo pogrešnu odluku i kupuio 500cc.

Potrošnja 8l na više, nema šanse da 500 troši manje, održavanje skupo, ali ajde da ima neke osetne razlike nego nema, osim u nekoj krajnjoj brzini.

Drug je u tom periodu imao isti samo 250 i vozikao njegov par dana, stvarno nisam osetio neku preteranu razliku, osim kao što sam naveo u nekoj krajnjoj brzini.

Po meni kada su u pitanju maxi skuteri 250-300cc idelna mera. Mala potrošnja, održavanje pristupačno, a možeš sa njim isto što i sa 500cc.

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha x max 250 2010

Hvala N. F. S. Zapamticu ovo. Pa eto, to je bev 350 ima 31ks, x max 400 ima istu konjazu. Ja imam u planu da mi traje bar 5 godina, mada ko zna sta ce biti.. Mozda posle 3-4 god budem bio spreman za nesto ozbiljnije. Meni je licno integra 750 najprivlacnija, posle nje t max.. Ali to neka saceka par godina. I recimo da se dvoumim izmedju bev 350 sport 2017 i x max 400 2013,ista cena, razlika u konjazi mozda 1-2ks ili ista, zaboravih.. Moj favorit je 400 jer sam procitao negde da je vece uzivanje u smislu da mozes vise da ga oboris u krivini.. Mada opet, to sam procitao samo, ne znam.. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha x max 250 2010

Hvala Nikola. Stvarno nisam ocekivao da cu da dobijem ovoliko odgovora, iskreno mislio sam da mi niko nista nece reci. Stvarno znaci kada cujes ljude koji su kroz iste stvari prosli i znaju bolje :) A posto je 300-500 registracija ista, onda bolje za iste pare neki od ova 2?Ista rega a potrosnja je ok 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000

Šta znam, počeo sam sa 500cc i ni jednom me ta kubikaža nije uplašila, niti sam bilo kakvu frku u vožnji ikad imao. Verovatno je u pitanju sreća, ali i pažljiva ruka na gasu. Nisam primetio da je moj bivši bev500 bio sposoban da divlja, ali druge nisam probao. Ako Mihaaa ima 18-20 godina preporučio bih mu maks 125cc, ali ako već ima ozbiljnog iskustva u saobraćaju, zrelu i mirnu glavu, ni 700cc nije mnogo.

Evo moj komšija N.F.S., iako je za manju cc, je živ dokaz da je sve u glavi. Gine se i sa 50cc, i sa skija ako ćemo realno...

 

Što se potrošnje od 8 litara za maksi 500 tiče, tu sam frapiran. 4 do 5 OK, ali 8 i više???

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Godine nisu bitan faktor slazem se u potpunosti... Zrelost, zdrava percepcija i sposobnost da postupno rastes kao vozac su ono pravo!

Tako da imas "klinaca" u 40-im godinama a imas i stabilne, razvijene "matorce" u 20-im...

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 220 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati Multistrada 1260S GT / KTM SXF 350
pre 5 minuta, Singularitet je napisao:

Šta znam, počeo sam sa 500cc i ni jednom me ta kubikaža nije uplašila, niti sam bilo kakvu frku u vožnji ikad imao. Verovatno je u pitanju sreća, ali i pažljiva ruka na gasu. Nisam primetio da je moj bivši bev500 bio sposoban da divlja, ali druge nisam probao. Ako Mihaaa ima 18-20 godina preporučio bih mu maks 125cc, ali ako već ima ozbiljnog iskustva u saobraćaju, zrelu i mirnu glavu, ni 700cc nije mnogo.

Evo moj komšija N.F.S., iako je za manju cc, je živ dokaz da je sve u glavi. Gine se i sa 50cc, i sa skija ako ćemo realno...

 

Što se potrošnje od 8 litara za maksi 500 tiče, tu sam frapiran. 4 do 5 OK, ali 8 i više???

Najiskrenije sam naveo svoje iskustvo, nisam mogao da ga napojim. Skuter je bio u odličnom stanju svi servisni intervali rađeni po instrukcijama proizvođača.

E sad možda je u pitanju samo taj model, to ne znam.

Ogradio sam se da nemam velikog iskustva sa MS. Međutim, razgovarao sam i sa vlasnicima drugih marki, isto su se žalili na potrošnju skutera od 500cc +.

Generalno sam stava da merak nema cenu...ako mi se nešto svidja nek troši koliko hoce ne interesuje me ima da vozim ali iskreno potrošnja me je u ovom slučaju baš nervirala.

Da skuter od 500cc troši više od motora od 1000cc, nerealno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000

Nešto nije valjalo u agregatu 100%. Preko 5 je mnogo. Moj matori (2005-o) je imao prosek od 4,5L.

 

Edit: 250-ica za grad je prava mera. Nema bolje. Na autoputu će da vrši posao, ali da će da bude svoj na svome, hmm...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.





×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja