Jump to content

Moto Zajednica

VFR/VTR tema za vlasnike i ljubitelje

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 200 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: vfr750f rc24,rc-36

Cena je super.Posten covek,stavlja minimalnu zaradu na cenu.Tolko kosta i za noviji model rc36.Postarina je oko 270 dinara do jedne kile tezine,tako da nece kostat ni 3000 din,ostace i za pivo0takoje.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1245 postova
  • Lokacija: Beograd

Posto sam se bacio malo u akciju, jel zna neko provereno koliko ulja ide u svaki stap na prednjoj viljusci.

 

Nasao sam semeringe za 1500din, mislim da je to ok cena za semering 41x54x11

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 833 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Trenutno bez :/

mom drugaru je potreban poklopac sedista za VTR 1000, mislim da je 1999/2000god... ima li neko i po kojoj ceni?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 329 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: VFR 800 Fi RC46, Suzuki DL 1000 V-Strom ABS, SCOTT SCALE EXPERT 29"

Posto sam se bacio malo u akciju, jel zna neko provereno koliko ulja ide u svaki stap na prednjoj viljusci.

 

Nasao sam semeringe za 1500din, mislim da je to ok cena za semering 41x54x11

 

Zile da li imas service manual od tvog motora? Mislim da ja imam ali nisam kod kuce.

 

Nivo ulja je ajd da kazem proizvoljan. Nije ali i jeste. Ako su ti vile potpuno serijske onda ako si zadovoljan kako rade (garant nisi) onda mozes da sipas istu kolicinu po servicu manualu. Poenta je da meris nivo ulja sa potpuno sklopljenim (uvucenim) stapom bez opruge od visine stapa do nivoa ulja. Ovaj prazan prostor se zove air gap i time podesavas tvrdocu ogibljenja pri kraju svog hoda. To mu dodje kao sekundarna opruga, coil ili metalna opruga je primarna a nivo ulja odnosno air gap sekundarna. Vise ulja manji air gap tvrdji stap pri kraju hoda, manje ulja veci air gap mekanija vila.

 

Pazi da ne preteras u oba smera nemoj vise od par mm u + ili - da ides od osnovnog podesavanja jer moze vila da bude premekan, ili pre tvrda.

 

Naravno i viskozitet je jako bitan. Oznake prozivodjaca 5w, 10w, 15w ne znace ama bas nista jer ulje jednog prozivodjaca iste gradacije ne mora da znaci da je iste gradacije kao kod drugog proizvodjaca iako nose iste oznake. Probaj da iskopas cSt vrednsoti fabrickog ulja pa nadji naj slicnije ako hoces istu karakteristiku vile da zadrzis.

 

Izvini ako sam smorio, ja sam malo opterecen ogibljenjem, a veruj mi to je najslabija tacka na motociklu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1245 postova
  • Lokacija: Beograd

Realitvno sam skoro pazario motor i da kazemo presao sam par stotina km, tako da nisam jos kompetentan da pricam o ogibljenju na ovom motoru.

 

E sad, manuel imam, i to neki sa 500+ strana, ali u njemu ne mogu da nadjem koliko tacno ide ulja. Tj mogu, ali manuel je za VFR 750 '90-'96. A moj je RC24 '89.

 

Nisam tovario motor, ali sam se trudio da kocim ostrije da vidim kako reaguje motor i nisam zapazio da vile preterano "tonu".

 

Jos jedno pitanjce, pod uslovom da se snadjem za ulje, da li vile treba pumpati na odredjeni pritisak. Ovo pitam, zato sam pre rasturanja vila, pritisnuo iglu na vrhu i cuo sam da se oslobodilo malo vazduha, nista znatno. Ali eto da pitam i to :zvizduk:

 

Znam da malo smaram, ali volim sam da cackam oko motora, da naucim nesto novo, a sa druge strane, bolje da pitam nego da ucim na svojim greskama :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 628 postova
  • Lokacija: SVILAJNAC
  • Motocikl: Honda Africa crf 1000

Da se prikljucim i ja temi.PRVI ozbiljan motor koji sam kupio bio je vfr iz 88god,na satu je pisalo 44000km,al sam kasnije saznao i dobio sigurnu informaciju da je motor imao 120000km,verovali ili ne,nije trosio ni gram ulja,DRUGI motor,isto vfr iz 86god,sa 100000km,i TRECI motor,naravno isto,samo model 93god,koji mi je dugo bio san,na satu 89000km.Nazalost prva dva su prodata iz finansiskih razloga,a kada su dosle finansije,onda je nestalo slobodno vreme i to je bio razlog prodaje trceg vfr/a.CETVRTI motor se zna sta ce biti.Vise puta sam rekao ko jednom sedne na vfr.a,tesko se odvaja od njega,a isto tako kazem,nemam ti ja para da vozim los motor :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 329 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: VFR 800 Fi RC46, Suzuki DL 1000 V-Strom ABS, SCOTT SCALE EXPERT 29"

Realitvno sam skoro pazario motor i da kazemo presao sam par stotina km, tako da nisam jos kompetentan da pricam o ogibljenju na ovom motoru.

 

E sad, manuel imam, i to neki sa 500+ strana, ali u njemu ne mogu da nadjem koliko tacno ide ulja. Tj mogu, ali manuel je za VFR 750 '90-'96. A moj je RC24 '89.

 

Nisam tovario motor, ali sam se trudio da kocim ostrije da vidim kako reaguje motor i nisam zapazio da vile preterano "tonu".

 

Jos jedno pitanjce, pod uslovom da se snadjem za ulje, da li vile treba pumpati na odredjeni pritisak. Ovo pitam, zato sam pre rasturanja vila, pritisnuo iglu na vrhu i cuo sam da se oslobodilo malo vazduha, nista znatno. Ali eto da pitam i to :zvizduk:

 

Znam da malo smaram, ali volim sam da cackam oko motora, da naucim nesto novo, a sa druge strane, bolje da pitam nego da ucim na svojim greskama :moto3:

 

E ovako, pronasao sam u manualu:

 

Desni stap: 358cm3

Levi stap: 370cm3

 

Nivo ulja: 153mm (ovo sam objasnio kako se meri)

 

Pritisak 0-40kPa (0-6psi) Ovim kotrolises pritisak u stapu, slicno kao sa nivom ulja samo zadajes pocetnu vrednost (veci pritisak "tvrde" se ponasa)

 

Honda manual preporucuje ATF ulje, a ne ulje za vile. Ako nisi nista dirao mozda najbolje tako i da uradis. Ne razumem se previse u ove old school vile.

 

Ako meris zapreminu ulja uzmi neku tanku a visoku menzuru jer tako je manja mogucnost za gresku.

 

Pozdrav.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 329 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: VFR 800 Fi RC46, Suzuki DL 1000 V-Strom ABS, SCOTT SCALE EXPERT 29"

Da se prikljucim i ja temi.PRVI ozbiljan motor koji sam kupio bio je vfr iz 88god,na satu je pisalo 44000km,al sam kasnije saznao i dobio sigurnu informaciju da je motor imao 120000km,verovali ili ne,nije trosio ni gram ulja,DRUGI motor,isto vfr iz 86god,sa 100000km,i TRECI motor,naravno isto,samo model 93god,koji mi je dugo bio san,na satu 89000km.Nazalost prva dva su prodata iz finansiskih razloga,a kada su dosle finansije,onda je nestalo slobodno vreme i to je bio razlog prodaje trceg vfr/a.CETVRTI motor se zna sta ce biti.Vise puta sam rekao ko jednom sedne na vfr.a,tesko se odvaja od njega,a isto tako kazem,nemam ti ja para da vozim los motor :takoje:

 

Darko potpuno se slazem sa tobom. Kada sam prvi put seo da probam drugarov RC36 rekao sam sebi "Ja moram da imam ovo". Ali nije samo to. VFR ima neku magiju, istoriju, nacin kako je nastao, trud i R&D koji je honda ulozila u isti. VFR je uvek bio Hondina perjanica (flagship model).

Najvise mi se svidja kako je motorcikl utegnut i lak za voznju, a opet dovoljno sportski sa zvucnom kulisom koja pravi "dramu".

 

Nisam odusevljen sta su uradili sa novim 1200 ali to je druga prica.

 

Ja sam imao novca da kupim nov motor da sam zeleo, ali sam kupio VFRa. Kada sam slupao i oprostio se od svog motora (jos uvek nisam dobio odstetu) razmisljao sam sta da kupim. Opet mogao sam dase rastegnem da kupim nov, a ja opet kupio VFRa i to sam bogami dobro platio, ali ja sam hteo savrsen primerak sa malo kilometara. Licno sam isao u nemacku autobusom sa kacigom, jaknom i parama da ga dovezem.

 

Razlog je bio taj jer sam navucen na VFRa. Za novac sa kojim sam mogao da kupim nov motor ja sam kupio 10 godina starog VFRa i sad cu jos da ulozim koliko vredi jedan solidan VFR da sredim vile i stavim amortizer zadnji. Onda po mom misljenju ja cu imati savrsenog VFRa. Neki kazu da sam budala sigurno meni iza ledja, ali budala ili ne ja znam sta hocu. Ja hocu VFRa sa dobrim vesanjem da jurim nove 1000 po stazi i krivudavom putu :).

 

Pogledajte sta samo rade likovi po vfrdiscussion.com, kako preradjuju VFRove i sta sve moze da se napravi od nasih lepotana.

 

Mogli bi da se prebrojimo i pravimo okupljanja s proleca i uzivo merkamo nase VFRove.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 628 postova
  • Lokacija: SVILAJNAC
  • Motocikl: Honda Africa crf 1000

Oko prerade ovih nasih motora mora da se pripazi mnogo vise nego kod nekih drugih modela.Jedan od nacina da sjebete ovaj izvanredan agregat je taj da poskidate plastike sa motora i da ga vozite kao naked bike,sto mnogi rade kada padnu i sjebu plastike.Taj motor nece dugo izdrzati bez plastika,u to budite sigurni jer ce dodji do pregrejavanja zadnja dva cilindra,plastike su bas tako napravljenje da pripomazu hladjenju zadnjih cilindra,

Posto sam lakirer,volim da kombinujem i da se igram bojama.Neki su videli,neki ne,ovo je bio projekat mojeg vfr-a.kojeg sam ja farbao za svoju dusu http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/68481-vfr-750u-malo-drugacijim-bojama/page__p__1115710__fromsearch__1#entry1115710

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1245 postova
  • Lokacija: Beograd

A onda sam resio da se pozabavim curenjem slavine. E sad, mislim da pusta sama slavina u mehanizmu, a ne na spoju izmedju rezervoara i slavine, pa ako neko zna gde ima da se nadje ovo glupo parce metala zvano slavina, neka kaze :moto3:

 

Posle je filter vazduha i onda filter(i) goriva :neznam:

 

I jos jedno pitanje, u crvenom krugu je filter goriva, a sta je u zutom krugu? jos jedan filter? :lol:

 

post-6674-0-45135500-1359898591_thumb.jpg post-6674-0-08882400-1359898592_thumb.jpg post-6674-0-75345500-1359898592_thumb.jpg post-6674-0-67116400-1359898595_thumb.jpg post-6674-0-29997600-1359898597_thumb.jpg post-6674-0-50710000-1359898594_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 628 postova
  • Lokacija: SVILAJNAC
  • Motocikl: Honda Africa crf 1000

 

 

I jos jedno pitanje, u crvenom krugu je filter goriva, a sta je u zutom krugu? jos jedan filter? :lol:

 

post-6674-0-45135500-1359898591_thumb.jpg post-6674-0-08882400-1359898592_thumb.jpg post-6674-0-75345500-1359898592_thumb.jpg post-6674-0-67116400-1359898595_thumb.jpg post-6674-0-29997600-1359898597_thumb.jpg post-6674-0-50710000-1359898594_thumb.jpg

zeleni krug je benzinska pumpa

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1245 postova
  • Lokacija: Beograd

E hvala, to me je zanimalo. Kad sam prvi put to zapazio, pomislio sam da je pumpa, ali mi je jedan strucnjak objasnio da ovaj motor nema pumpu, vec gorivo ide slobodnim padom :zvizduk:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 329 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: VFR 800 Fi RC46, Suzuki DL 1000 V-Strom ABS, SCOTT SCALE EXPERT 29"

Cekaj bre, ne ide isto ulja u levi i desni stap? :staa: Videcu jos za ulje. Evo malo slika rasturanja :lol:

 

post-6674-0-68434700-1359898351_thumb.jpg post-6674-0-11913900-1359898353_thumb.jpg post-6674-0-35632800-1359898354_thumb.jpgpost-6674-0-54688800-1359898355_thumb.jpgpost-6674-0-79255900-1359898356_thumb.jpgpost-6674-0-97317900-1359898357_thumb.jpg

 

Nisam izmislio. Pise u service manualu. Ja vozim RC46, taj model poznajem dobro i znam sta i kako, za RC24 nisam neki ekspert.

post-3765-0-31856200-1359916257_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 329 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: VFR 800 Fi RC46, Suzuki DL 1000 V-Strom ABS, SCOTT SCALE EXPERT 29"

Oko prerade ovih nasih motora mora da se pripazi mnogo vise nego kod nekih drugih modela.Jedan od nacina da sjebete ovaj izvanredan agregat je taj da poskidate plastike sa motora i da ga vozite kao naked bike,sto mnogi rade kada padnu i sjebu plastike.Taj motor nece dugo izdrzati bez plastika,u to budite sigurni jer ce dodji do pregrejavanja zadnja dva cilindra,plastike su bas tako napravljenje da pripomazu hladjenju zadnjih cilindra,

Posto sam lakirer,volim da kombinujem i da se igram bojama.Neki su videli,neki ne,ovo je bio projekat mojeg vfr-a.kojeg sam ja farbao za svoju dusu http://forum.bjbiker..._1#entry1115710

 

Nije mi jasno kakve veze ima oklop sa zadnjim cilindrima, kad se ne hlade vazduhom. VFR ima vodeno hladjenje. Bitno je da vazduh "duva" na hladnjake, a i da ne duva ventilator spusti temperaturu.

 

Moj motor ima dva hladnjaka za rashladnu tecnost sa strane i po gradu primetno dize temperaturu. Leti je uvek izmedju 93 i 109, na otvorenom kada je brzina preko 60km/h stoji na 84 kada je motor ugrejan.

 

Po mom misljenju ovom motorciklu je potrebno samo unaprediti ogibljenje i kocnice da bi bio odlican. To je segment na kome su stedeli, jer motor je sport touring sto znaci da nije sportski i Honda je smatrala da je ogibljenje dovoljno za turing voznju. Ja sam ubedjen da je to jedini deo koji treba unaprediti. Kada skupim sve delove napisacu sta cu ja uraditi. Za sada sam u procesu prikupljanja potrebnih delova (vile, ketridzi, klesta, kocioni cilndri, zadnji shock). Ima da ide sve da se pusi :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1245 postova
  • Lokacija: Beograd

Au druze, daleko od toga da si izmislio!!! Moje cudjenje je bilo, jer po mojoj nestrucnoj logici treba da ide isto u oba stapa.

 

Ti si mi i vise nego pomogao, pogotovo sa onim objasnjenjem za nivo ulja, tj slobodnog prostora.

 

:takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 200 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: vfr750f rc24,rc-36

Pozdrav.Zanima me dali moze vfr da radi bez benzinske pumpe?Stariji modeli cbr1000f mogu na slobodan pad.Meni se cini da rc24 model moze bez pumpe.Zile tesko da ces naci slavinu za rc 24.Treba te nitne na slavini razbusit,pa promeniti gumicu u samoj slavini.Posle ubusis male navoje umesto nitni.Jel to nov vazdusni filter,ili si ga lepo izduvao kompresorom?Ja sam na mom starom suzukiju gsx400x,isto imao problema sa slavinom.Nisam mogao nigde da nadjem rezervni deo za nju,pa sam ovako uradio:Stavio sam slavinu na rezervu(jedino onda nije curila),i izmedju karburatora i slavine sam ugradio gasni ventil od gas uredjaja za automobile.Das kontakt otvori,skines zatvori.Mada vfr ima pumpu,pa nemoze da presisa.0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 200 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: vfr750f rc24,rc-36

Oko prerade ovih nasih motora mora da se pripazi mnogo vise nego kod nekih drugih modela.Jedan od nacina da sjebete ovaj izvanredan agregat je taj da poskidate plastike sa motora i da ga vozite kao naked bike,sto mnogi rade kada padnu i sjebu plastike.Taj motor nece dugo izdrzati bez plastika,u to budite sigurni jer ce dodji do pregrejavanja zadnja dva cilindra,plastike su bas tako napravljenje da pripomazu hladjenju zadnjih cilindra,

Posto sam lakirer,volim da kombinujem i da se igram bojama.Neki su videli,neki ne,ovo je bio projekat mojeg vfr-a.kojeg sam ja farbao za svoju dusu http://forum.bjbiker..._1#entry1115710

 

Nije mi jasno kakve veze ima oklop sa zadnjim cilindrima, kad se ne hlade vazduhom. VFR ima vodeno hladjenje. Bitno je da vazduh "duva" na hladnjake, a i da ne duva ventilator spusti temperaturu.

 

Moj motor ima dva hladnjaka za rashladnu tecnost sa strane i po gradu primetno dize temperaturu. Leti je uvek izmedju 93 i 109, na otvorenom kada je brzina preko 60km/h stoji na 84 kada je motor ugrejan.

 

Po mom misljenju ovom motorciklu je potrebno samo unaprediti ogibljenje i kocnice da bi bio odlican. To je segment na kome su stedeli, jer motor je sport touring sto znaci da nije sportski i Honda je smatrala da je ogibljenje dovoljno za turing voznju. Ja sam ubedjen da je to jedini deo koji treba unaprediti. Kada skupim sve delove napisacu sta cu ja uraditi. Za sada sam u procesu prikupljanja potrebnih delova (vile, ketridzi, klesta, kocioni cilndri, zadnji shock). Ima da ide sve da se pusi :)

 

Ogibljenje jos nekako,ali kocnice su izuzetno slabe.Dvoklipna klesta nisu dovoljna da se zaustavi ova zverka od 230 kila.Ja sam razmisljao da ugradim cetvoroklipna klesta od cbr900rr.1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1245 postova
  • Lokacija: Beograd

Filter nije nov, nego je na jednoj slici prljavija strana, a na drugoj cistija.

 

Sto se slavine tice, sutra cu proveriti da li definitivno pusta na samoj slavini ili na spoju.

 

Nemam u planu, ali cisto informativno, koliko je obimna prepravka sa kocionim celjustima od 900rr?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 329 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: VFR 800 Fi RC46, Suzuki DL 1000 V-Strom ABS, SCOTT SCALE EXPERT 29"

Sto se tice kocnica ne znam pametno resenje. Po meni najbolje je promeniti cele vile tj kompletan prednji kraj, tada klesta se sigurno kace za stapove. Ali ni to nije jednostavno. Mozda da se fabrikuju adapteri da se kocnice nasrave za stapove. Tu postoji problem spacinga itd.

 

Evo par cinjenica:

 

klesta cbr 900RR, 929, 954, cbr F4/F4i/FS, VTR SP1/SP2 imaju fizicki potpuno identicna klesta, samim tim i nacin kacenja. Razlika je u precniku klipova i zato je bitno da se i upare sa odgovarajucim kocionim cilindrom. za VFR mozda F4i najbolje resenje jer je kocioni cilindar za metalnom posudom za ulje pa izgleda serijski i ne postoji bojazan da posuda za ulje udara o kokpit.

 

Sto se tice stapova, ko ima 41mm tapove moze od VTR 1000 firestorm da stavi donji deo stapa na postojece stapove od VFRa, ovo vazi za VFR RC36 i RC46 sa 41mm stapovima. Za VTEC donji deo od F4i jer su tu stapovi od 43mm.

 

Zamena kompletnih vila od na primer CBRa nije opet najbolje resenje jer su stapovi znatno kraci od VFR, VFR ima dugacke stapove oko 800mm. Kraci stapovi menjau geometriju motocikla, pa sa kracim stapovima postaje reaktivniji odnosno time se smanjuje ugao vile pa samim tim i predtrag. Znaci stapovi od VFRa sa donjim delom od CBRa ili VTRa sa ketridzom takodje hibridnim moze da bude dobro resenje. Tocak od VFRa moze da prodje jer i CBR ima 296mm diskove (nisam siguran za VTR ali mislim da je isto). Tada mozete zakaciti kocnice po izboru, a i dobije se bolji stap. Ako se koristi rebound ventil i sina i poklopci vila dobije se rebound podesavanja na VFRu.

Jako je bitno da se mostovi koriste od VFRa jer svi drugi motocikli (CBR) koriste mostove sa offsetom od 30mm, a VFR ima offset od 40mm. (Offset je raspon izmedju centara rupa gde prolaze stapovi i centra gde prolazi osovina upravljaca). Veci offset znaci manji predtrag i obrnuto. Ako smanimo offset na VFRu opet povecavamo predtrag pa motor postaje upravljiv kao chopper neki a to zelimo da izbegnemo. To je i najveci problem ako se stavljaju USD vile jer mostovi za USD vile su skoro uvek 30mm, bar one koje pasu.

 

Ja planiram da stavim mostove od VTECa da bih mogao da stavim stapove od 43mm, stapovi (fork tubes) od VTECa, donji deo stapa (fork sliders) od CBR F4i. Damper (ketridz) pravljen po meri firme Traxxion Dynamics AK-20, opruge linearne 0.95kg/mm, Kocnice od F4i, blatobran od F4i, tocak VFR. Pozadi zadni kocioni cilindar od F4i (jer skidam CBS pa da bi zadrzao silu na troklipnim klestima) i amortizer Penske 8983 sa oprugom od 20kg/mm. Ovim setupom dobijam podesavanje napred preload, rebound i compression, i isto to pozadi plus ride height. Motor bi trebao da leti sa ovim setupom. Fali jos dosta para. Nasao sam skoro sve delove samo da organizujem nabavku ovih polovnih.

 

Kada sve bude stiglo trudicu se da fotografisem sve korak po korak i da okacim ovde.

 

Ovako bi trebalo da izgleda

post-3765-0-82576600-1359969714_thumb.jpg

post-3765-0-85916600-1359969739_thumb.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 200 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: vfr750f rc24,rc-36

Sto se tice kocnica ne znam pametno resenje. Po meni najbolje je promeniti cele vile tj kompletan prednji kraj, tada klesta se sigurno kace za stapove. Ali ni to nije jednostavno. Mozda da se fabrikuju adapteri da se kocnice nasrave za stapove. Tu postoji problem spacinga itd.

 

Evo par cinjenica:

 

klesta cbr 900RR, 929, 954, cbr F4/F4i/FS, VTR SP1/SP2 imaju fizicki potpuno identicna klesta, samim tim i nacin kacenja. Razlika je u precniku klipova i zato je bitno da se i upare sa odgovarajucim kocionim cilindrom. za VFR mozda F4i najbolje resenje jer je kocioni cilindar za metalnom posudom za ulje pa izgleda serijski i ne postoji bojazan da posuda za ulje udara o kokpit.

 

Sto se tice stapova, ko ima 41mm tapove moze od VTR 1000 firestorm da stavi donji deo stapa na postojece stapove od VFRa, ovo vazi za VFR RC36 i RC46 sa 41mm stapovima. Za VTEC donji deo od F4i jer su tu stapovi od 43mm.

 

Zamena kompletnih vila od na primer CBRa nije opet najbolje resenje jer su stapovi znatno kraci od VFR, VFR ima dugacke stapove oko 800mm. Kraci stapovi menjau geometriju motocikla, pa sa kracim stapovima postaje reaktivniji odnosno time se smanjuje ugao vile pa samim tim i predtrag. Znaci stapovi od VFRa sa donjim delom od CBRa ili VTRa sa ketridzom takodje hibridnim moze da bude dobro resenje. Tocak od VFRa moze da prodje jer i CBR ima 296mm diskove (nisam siguran za VTR ali mislim da je isto). Tada mozete zakaciti kocnice po izboru, a i dobije se bolji stap. Ako se koristi rebound ventil i sina i poklopci vila dobije se rebound podesavanja na VFRu.

Jako je bitno da se mostovi koriste od VFRa jer svi drugi motocikli (CBR) koriste mostove sa offsetom od 30mm, a VFR ima offset od 40mm. (Offset je raspon izmedju centara rupa gde prolaze stapovi i centra gde prolazi osovina upravljaca). Veci offset znaci manji predtrag i obrnuto. Ako smanimo offset na VFRu opet povecavamo predtrag pa motor postaje upravljiv kao chopper neki a to zelimo da izbegnemo. To je i najveci problem ako se stavljaju USD vile jer mostovi za USD vile su skoro uvek 30mm, bar one koje pasu.

 

Ja planiram da stavim mostove od VTECa da bih mogao da stavim stapove od 43mm, stapovi (fork tubes) od VTECa, donji deo stapa (fork sliders) od CBR F4i. Damper (ketridz) pravljen po meri firme Traxxion Dynamics AK-20, opruge linearne 0.95kg/mm, Kocnice od F4i, blatobran od F4i, tocak VFR. Pozadi zadni kocioni cilindar od F4i (jer skidam CBS pa da bi zadrzao silu na troklipnim klestima) i amortizer Penske 8983 sa oprugom od 20kg/mm. Ovim setupom dobijam podesavanje napred preload, rebound i compression, i isto to pozadi plus ride height. Motor bi trebao da leti sa ovim setupom. Fali jos dosta para. Nasao sam skoro sve delove samo da organizujem nabavku ovih polovnih.

 

Kada sve bude stiglo trudicu se da fotografisem sve korak po korak i da okacim ovde.

 

Ovako bi trebalo da izgleda

 

Brate svaka ti cast na komentaru.0takoje.gifVidi se po tekstu da se razumes u motore.Ja na mom rc24 ne bi da menjam stapove zbog Trac sistema.A i moj je prvi model,stapovi su samo 37mm.Samo bi voleo poboljsat kocniceZato sam mislio na cbr 900rr klesta,jer to mi je na prvi pogled izledalo indeticno.Hvala ti puno,meni si mnogo pomogao,i sad znam kako cu da unapredim moj vfr.1zdravo.gif1zdravo.gif1zdravo.gif1zdravo.gif1zdravo.gif1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 329 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: VFR 800 Fi RC46, Suzuki DL 1000 V-Strom ABS, SCOTT SCALE EXPERT 29"

Sto se tice kocnica ne znam pametno resenje. Po meni najbolje je promeniti cele vile tj kompletan prednji kraj, tada klesta se sigurno kace za stapove. Ali ni to nije jednostavno. Mozda da se fabrikuju adapteri da se kocnice nasrave za stapove. Tu postoji problem spacinga itd.

 

Evo par cinjenica:

 

klesta cbr 900RR, 929, 954, cbr F4/F4i/FS, VTR SP1/SP2 imaju fizicki potpuno identicna klesta, samim tim i nacin kacenja. Razlika je u precniku klipova i zato je bitno da se i upare sa odgovarajucim kocionim cilindrom. za VFR mozda F4i najbolje resenje jer je kocioni cilindar za metalnom posudom za ulje pa izgleda serijski i ne postoji bojazan da posuda za ulje udara o kokpit.

 

Sto se tice stapova, ko ima 41mm tapove moze od VTR 1000 firestorm da stavi donji deo stapa na postojece stapove od VFRa, ovo vazi za VFR RC36 i RC46 sa 41mm stapovima. Za VTEC donji deo od F4i jer su tu stapovi od 43mm.

 

Zamena kompletnih vila od na primer CBRa nije opet najbolje resenje jer su stapovi znatno kraci od VFR, VFR ima dugacke stapove oko 800mm. Kraci stapovi menjau geometriju motocikla, pa sa kracim stapovima postaje reaktivniji odnosno time se smanjuje ugao vile pa samim tim i predtrag. Znaci stapovi od VFRa sa donjim delom od CBRa ili VTRa sa ketridzom takodje hibridnim moze da bude dobro resenje. Tocak od VFRa moze da prodje jer i CBR ima 296mm diskove (nisam siguran za VTR ali mislim da je isto). Tada mozete zakaciti kocnice po izboru, a i dobije se bolji stap. Ako se koristi rebound ventil i sina i poklopci vila dobije se rebound podesavanja na VFRu.

Jako je bitno da se mostovi koriste od VFRa jer svi drugi motocikli (CBR) koriste mostove sa offsetom od 30mm, a VFR ima offset od 40mm. (Offset je raspon izmedju centara rupa gde prolaze stapovi i centra gde prolazi osovina upravljaca). Veci offset znaci manji predtrag i obrnuto. Ako smanimo offset na VFRu opet povecavamo predtrag pa motor postaje upravljiv kao chopper neki a to zelimo da izbegnemo. To je i najveci problem ako se stavljaju USD vile jer mostovi za USD vile su skoro uvek 30mm, bar one koje pasu.

 

Ja planiram da stavim mostove od VTECa da bih mogao da stavim stapove od 43mm, stapovi (fork tubes) od VTECa, donji deo stapa (fork sliders) od CBR F4i. Damper (ketridz) pravljen po meri firme Traxxion Dynamics AK-20, opruge linearne 0.95kg/mm, Kocnice od F4i, blatobran od F4i, tocak VFR. Pozadi zadni kocioni cilindar od F4i (jer skidam CBS pa da bi zadrzao silu na troklipnim klestima) i amortizer Penske 8983 sa oprugom od 20kg/mm. Ovim setupom dobijam podesavanje napred preload, rebound i compression, i isto to pozadi plus ride height. Motor bi trebao da leti sa ovim setupom. Fali jos dosta para. Nasao sam skoro sve delove samo da organizujem nabavku ovih polovnih.

 

Kada sve bude stiglo trudicu se da fotografisem sve korak po korak i da okacim ovde.

 

Ovako bi trebalo da izgleda

 

Brate svaka ti cast na komentaru.0takoje.gifVidi se po tekstu da se razumes u motore.Ja na mom rc24 ne bi da menjam stapove zbog Trac sistema.A i moj je prvi model,stapovi su samo 37mm.Samo bi voleo poboljsat kocniceZato sam mislio na cbr 900rr klesta,jer to mi je na prvi pogled izledalo indeticno.Hvala ti puno,meni si mnogo pomogao,i sad znam kako cu da unapredim moj vfr.1zdravo.gif1zdravo.gif1zdravo.gif1zdravo.gif1zdravo.gif1zdravo.gif

 

Nema na cemu.

 

Sto se tice track sistema nije to nikakvo cudo tehnke. Mozda bilo za svoje vreme. Najveci problem tog motora odnosno tih motora je ogibljenje jer fabrike uvek stede na ogibljenju sa jedne strane a sa druge moraju da prave jako veliki kompromis. Stapovi od 37mm su jako tanki, to flexuje po prilicno i pravi hendikep i to poprilican. E sad druga je stvar koliko ti ili neko drugi zeli da ulozi u ogibljenje. Taj novac se ne vraca u materijalnom smislu, vec samo u zadovoljstvu.

 

Da bi motorcikl bio konkurentan na trzistu mora da ima i zadovojavajucu cenu. Fabrike gledaju da ustede na svemu, na vesanju pogotovo. Drugi ozbiljan problem sa kojima se fabrike suocavaju je podesavanje vesenja. Nije isto da li motorcikl vozi neko od 55 ili od 155kg, takodje nije isto da li vozi po putu u svajcarskoj ili Srbiji (podloga). Znaci jedan setup za sirok dijapazon vozaca i podloga.

 

Svaki suspension tuner kada vam sredjuje ogibljenje pitace vas koliko imate kila, kako vozite (sport, turing, pista, sami ili sa suvozacem, prtaljg da ili ne), kakva je podloga gde vozite. Na osnovu toga se radi valving odnosno pravi se kompromis.

 

Opruga se bira na osnovu tezine vozaca da bi se dobile prave vrednsoti SAGa. Da ne idem sad u sirinu.

Moj ti je savet ako hoces da imas ispravan motor da se vozas, uradi servis vile i vozaj se. Ako hoces nesto bolje onda jbg, nebo je granica.

 

Jer ogibljenje je ono sto vas cini brzim a ne motor, silni konji ne znace nista ako nemate samopuzdanje i dobar feedback sa podloge. Pa cela tarapana u motor trkanju je oko toga, znate i sami da najjaci motor nije nuzno i najbrzi na stazi.

 

Ako hoces da RC24 sredis nabavi prednji kraj od VTR 1000 (ne SP) i mostove od rc36, rc46(do 2001) i mozes napraviti dobar prednji kraj. Sve je bolje od serijskog, ali tu onda otvaras pandorinu kutiju, ako stavim prednji kraj sto ne bi i opruge menjao. Kada promenis oprugu imas problem sa reboundom jer je valving radjen za slabiju oprugu. Gusce ulje i nije neko resenje jer onda zeznes kopmresiju, znaci jedino ispravno je da menjas ventile. Sad posto si sredio prednji kraj, odes da se provozas a ono jos gore nego sto je bilo. Problem je sad u zadnjem kraju. Prednji kraj se vozi visoko i prenosi opterecenje i udarce na suvise mekan zadnji kraj. Sredjuj amortizer, posto je dosta star sta raditi, opruga i revalve i remont, ili neki drugi aftermaket. Na kraju mozes kupiti noviji motor. Noviji motor isti problemi, mekane vile, kocnice onako, itd.

 

Sto vise znam sve se vise nerviram. A nisam neki "sofer". Secam se svog prvog velikog motora. Dok nisam imao nista bio je dovoljan motor, nije mi smetalo sto je sav nikakv i slinav na vesanju, bio sam srecniji.

 

Sad kada sam se udubio u problematiku sve mi nesto smeta, te ovo je bolje, ajd to, te ovo je bolje ajd to. A zasto sad ovo ovako kad je bolje onako. A prosle secone sam presao svega 1800km sa motorom. Ove mozda i manje. Zali boze servisa i registracije.

 

Rekao sam sebi, sredim vesanje i kocnice i ne diram vise nista. Smiricu se majke mi. Onda samo vozim. :jee:

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 200 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: vfr750f rc24,rc-36

Bolje da ja nista ne cackam oko motora,jer ce mi izgoreti novcanik.0staa2.gifKoliko ja brzo vozim(max 140km),zadovoljavajuce je i ovo.Nevredi ulagati u ovako stari motor,a mozda za par godina ga dobro udam ko oldtajmera.Malo sam razocaran sto honda stedi na kocnicama.Imao sam yamahu,kawasaki,i suzuki.KAWA I YAMAHA veoma dobre kocnice1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 329 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: VFR 800 Fi RC46, Suzuki DL 1000 V-Strom ABS, SCOTT SCALE EXPERT 29"

Bolje da ja nista ne cackam oko motora,jer ce mi izgoreti novcanik.0staa2.gifKoliko ja brzo vozim(max 140km),zadovoljavajuce je i ovo.Nevredi ulagati u ovako stari motor,a mozda za par godina ga dobro udam ko oldtajmera.Malo sam razocaran sto honda stedi na kocnicama.Imao sam yamahu,kawasaki,i suzuki.KAWA I YAMAHA veoma dobre kocnice1zdravo.gif

 

Pazi ne stedi. Kocnice su dovoljne, ali nisu izuzetne ako me kapiras. One koce i to dovljno dobro ali osecaj nije naj.

 

Takodje moramo svi koji vozimo VFR razumeti da to nije sportski motor nego spada u klasu sport turing motora. Prema tome sve sto je na njemu je dovoljno.

 

Ja posto sam ljubitelj ja hocu da se igram sa unapredjenjem. Mogao sam da biram tip top VFR, makar i 12 godina star ili nesto novije ali serijsko. Odabrao sam prvo. Svako vozi sta mu prija i novac dozvoljava. Bitno je da se vozi i da svaki put osmeh na licu posle voznje.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja