Jump to content

Moto Zajednica

VFR/VTR tema za vlasnike i ljubitelje

Recommended Posts

  • Ne silazi, 4305 postova

Pozdrav kolege, koliko novaca mogu da trazim za ove nosace bocnih kofera, VFR RC36, verujem da pase na obe verzije RC36?

 

Nisam lickao, trebalo bi da je sve tu sto je potrebno, jedna plastika je malo varena sa zadnje strane. Ne vidjam ih u oglasima, ne verujem da se ni vidja svaki dan. Neka okvirna cena, hvala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1538 postova

Ih sad, buđavi Vtec. To šta je lepše a šta nije, nije za razgovor ali zašto buđavi Vtec i zašto si protiv lanca? Ja kao neko ko iskreno uživa na 6. generaciji, ne razumem zbog čega ovaj klizeći start.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7032 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650
pre 45 minuta, lomitelj je napisao:

Ih sad, buđavi Vtec. To šta je lepše a šta nije, nije za razgovor ali zašto buđavi Vtec i zašto si protiv lanca? Ja kao neko ko iskreno uživa na 6. generaciji, ne razumem zbog čega ovaj klizeći start.

Ne znam koliko si upućen u materiju, ja jesam prilično, kao bivši vlasnik i dugogodišnji obožavalac lika i dela Honde VFR znam nekoliko stvari.

Znači, VFR-ov legendarni sistem razvoda bregastih osovina sa zubčanicima je najpouzdaniji najkvalitetniji, najprecizniji sklop ikad, i to je vremenom iznova i iznova dokazivao, znači neuništivo, korišten je na 4 generacije, rc24,rc36,rc36II, i rc46 (98-'01), 

2002 godine su prešli na razvod preko lanaca, koji sam po sebi nije loš, daleko bilo, gomila modela ih koristi, ALI, lanci imaju svoje mane, mnogo su kratkotrajniji, istežu se, crkavaju španeri, klizači... i VFR ima dva razvodna lanca i španera, znači dupla nevolja.

A što se tiče Vtec modela, to je i sama Honda skontala da je Vtec sistem zajeb pa su posle par godina pokušali da ga malo srede, podigli su prelaz za 1000obrtaja, ali ni to nije baš urodilo plodom, to je prosto nepotrebno komplikovanje mašine i  ne daje neki naročit doprinos radu mašine tako se i pokazalo u praksi, jer su od famoznog agregata koji ima tu svoju odličnu karakteristiku linearnog razvoja snage napravili skakavca sa rupom u razvoju snage posle koje sledi nagli udar momenta kada proradi Vtec.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1538 postova

Ispade da se pre 6. generacije nikada ništa kvarilo nije. Nemoj tako. I zupčanicima se troše zubi. I lanac se isteže. I španerima stradaju ležajevi. I ventili se šteluju. I lamele su potroše. I? Poznajem čitavu grupu vlasnika VFR-ova, neki su vlasnici i veoma retkih primeraka i svi su mi rekli da kad god su išli da šteluju bilo šta na njima, zaista ništa nisu morali da urade. Sve je bilo uvek u normali a radi se i o poslednjim generacijama. Samo je jedan kolega imao problem sa ventilima, na VFR750 RC36/I jer je vozio samo na stazi. Jedno tri godine uvek pun gas i nemilosrdno ponašanje prema agregatu. Pa čak ni on nije primetio bilo kakav problem, nego eto, otvarao je zbog nekih drugih stvari i kao da proveri, kad ono, vidi boga ti, promena. I to je sve. Održavanje svih modela je neophodno i uvek se čudim uvreženom stavu kako je nekom mehaničkom sklopu nepotrebno održavanje i provera s vremena na vreme. To je krajnje neophodno. Opet, razumem da nekome prija ovaj ili onaj motor ali i sa Vtec sistemom razvoda rada ventila isto tako dobro povlači od malih obrtaja. Niti je ta promena na 6700o/min, kada se pokrene sve u motoru da isporučuje snagu, toliko strašna i osetna. Poenta Vtec-a je smanjenje pokretnih delova, samim tim je bolja elastičnost agregata jer je obrtni moment ranije na raspolaganju koji se rasipa kroz zupčasti prenos. Nisu tu bitni ni potrošnja ni neki famozni precizniji rad ventila. Što je sve krajnje nebitno za uobičajeno korišćenje motora. Koliki procenat svih nas ovde izvlači maksimum iz svog motora, kad god sedne da vozi? Dogodilo mi se, priznajem, da sam znao da ostanem rasejan u nekom momentu i nisam na vreme promenio stepen prenosa na niže i dovoljan moment mi je i dalje pokrenuo motor, bez da se ugasio ili ostao bez odziva. Kad god mogu, menjam između 8 i 9 hiljada obrtaja. Samo reži, čupa i ne pita. Vtec je do tada odavno uključio sve. U tom opsegu je Vtec na istom kao i zupčasti pogon. Slično je i sa Vtec-om u Hodninim automobilima. Sve je to prošlo brdo ispitivanja ali su uvek korisnici oni koji daju povratne informacije. I sve je stvar unapređivanja jer je sigurno da su prve serije imale mana. Kolega koji vozi poslednju generaciju mi reče da je prešao sa 6. na nju i da uopšte ne primećuje kada se uključuje, isključuje i da li uopšte radi taj Vtec. Toliko je usavršeno sve. Dva sveta. I sad, kako njemu objasniti da je 6. generacija, ili eto čuvena 5., bolja? Hoću reći da se napreduje u svemu i da je svaka generacija, tehnički posmatrano, zaista bolja od prethodne. Kao mašinski inženjer, reći ću da se ono što radi, ne menja, samo unapređuje ali kada je neko rešenje prevaziđeno, onda je prevaziđeno. Ostaju samo emocije a one su nekada najbitnije u vožnji motora. Ako te ne "radi", onda to nije to. Mene moja crvena "Vtec" radi i to mi je najbitnije ali da bih vozio poslednju generaciju, bih! Odmah! I to pre svih ostalih, petih, šestih, trećih... Odužih, zato za kraj, Dobri moj @Disko Nindža iskreno sumnjam da se bilo koji od japanskih inženjera i menadžera u Hondi zajebao oko unapređenja. ;)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6717 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

VFR je jedan od motocikla koji je danas nemoguće napraviti takav kakav je za razuman novac. Ko ima dobar primerak, nema šta da se misli. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7032 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

@lomitelj  Jeste, jer razvod sa zubčanicima je preuzet sa preskupih trkačkih modela rc30 a tamo se NIJE štedelo, bitne su bile samo performanse, kvalitet i preciznost, i kad se sistem prekalio na trkama ubacili su ga u civilnu drumsku verziju VFR i to je malo podiglo cenu, i posle nekog vremena skontali su da ih mnogo košta izrada VFR modela i da je premala zarada, pa su se vratili lancima koji su daleko jeftinije i isplatljivije rešenje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1538 postova

@Andrej_Hotstepper Interesantna grafika. I evo tapšem sam sebe po ramenu zbog osećaja da menjam između 8 i 9 hiljada. Bravo ja. :jee: Tada ima najviše obrtnog momenta na raspolaganju. Ako se zajebem pa odem na stazu, onda na 11000o/min. Grafika u stvari pokazuje koliko su uspeli da održe performanse agregata uz sva unapređivanja u relativno istom opsegu ali uvek sa minimalnim unapređivanjima. Iako smatram da sam se već izjasnio, da, u slučaju Honde VFR, novije je bolje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2401 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop

Narandžasta je Vtec.

Skontaj da je najslabiji svugde kroz sve obrtaje, osim u piku, i tako su dobili (105ps) a zapravo je to samo za brošure, jer taj podatak je totalno ne nebitan osim za pamflet kad ga prodaje.

Između 5 i 7 hiljada obrtaja gde RC46 ima osetan nalet (a gde najčešće svi vozimo) vtec ima knedlu. A ovo se oseti i u vožnji, ko je vozio oba duže vreme zna o čemu pričam.

Vtec Honda nije uradila zato što je htela već zato što je morala. 

Ta eko norma iz 2004. im je pobila pola voznog parka. Sistem je em gadniju za vožnju, em veoma skup za veliki servis (kod nas ne, mi koji se bavimo mehanikom smo u Srbiji kikiriki, programer početnik je za nas gospodin što se tiče plate ali polako... ) te su većina vođeni dok nije došlo vreme za taj servis i onda Evropejac kaže "nek se je8e sirotinja sa njim oni vole da plaćaju skupo"... Ja tvrdim da je RC46 najkvalitetnije urađen od svih. 

Ali... Sve je to umorno. Sve to ima preko 20godina. Održavanje je stavka. A ljudi su jajare za dinar....

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1538 postova

Svakom motoru se moramo, u nekoj meri, prilagođavati. Ako to nije slučaj, ako to prilagođavanje ne uspe, menjamo, sve dok nam ne "legne". Meni Vtec odgovara, zaista. Ne vozim je u opsegu gde se uključuje/isključuje sistem, kao što rekoh prilagodio sam se i to je to. Jednostavno mi ne smeta.

 

Sve norme su tu da bi pospešile napredak i ja to podržavam. Problem je što se nekada ide linijom manjeg otpora pa sve ode gde ne bi trebalo a Honda je, kao što rekoh, uspela da održi taj kontinuitet sa svim tim promenama. Tu im skidam kapu jer sam "V" raspored motora je veoma zahtevan po pitanju konstruisanja a da uspe da zadovolji sve važeće propise.

 

O održavanju (uopšteno posmatrano) se može napisati neki dobar doktorski rad. Mnogi ni svoje žene ne održavaju pa se pitaju što im se kvare, što traže druge majstore. Široko je to. Nemojmo o tome.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4305 postova
22 minutes ago, Andrej_Hotstepper said:

Narandžasta je Vtec.

Skontaj da je najslabiji svugde kroz sve obrtaje, osim u piku, i tako su dobili (105ps) a zapravo je to samo za brošure, jer taj podatak je totalno ne nebitan osim za pamflet kad ga prodaje.

Između 5 i 7 hiljada obrtaja gde RC46 ima osetan nalet (a gde najčešće svi vozimo) vtec ima knedlu. A ovo se oseti i u vožnji, ko je vozio oba duže vreme zna o čemu pričam.

Vtec Honda nije uradila zato što je htela već zato što je morala. 

Ta eko norma iz 2004. im je pobila pola voznog parka. Sistem je em gadniju za vožnju, em veoma skup za veliki servis (kod nas ne, mi koji se bavimo mehanikom smo u Srbiji kikiriki, programer početnik je za nas gospodin što se tiče plate ali polako... ) te su većina vođeni dok nije došlo vreme za taj servis i onda Evropejac kaže "nek se je8e sirotinja sa njim oni vole da plaćaju skupo"... Ja tvrdim da je RC46 najkvalitetnije urađen od svih. 

Ali... Sve je to umorno. Sve to ima preko 20godina. Održavanje je stavka. A ljudi su jajare za dinar....

Narocito bi trebalo armotizere menjati, ostale stavke nisu skupe. 

Opruge + zadnji aftermarket amort - 400-500e.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK Obrenovac, 520 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850

Posedovao rc36, rc46 i Vtec.

Po meni najbolja generacija je rc46.

RC36 je takodje odlična ali RC46 ima jos bolje ogibljenje , bolje kočnice i snažnija je.

Vtec možda jeste najlepši ali u svakodnevnoj vožnji fali mu snage na malim obrtajima.

Kad proradi VTec onda ide lepo ali do 7000obrtaja je mnogo slabiji od rc46 i plus lanac u mašini koji nije lose rešenje ali su lančanici ne prejebivi.

Svaki greje

Promenio član NIKOLA 1
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4870 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Triumph Daytona 1000
3 hours ago, NIKOLA 1 said:

Posedovao rc36, rc46 i Vtec.

Po meni najbolja generacija je rc46.

RC36 je takodje odlična ali RC46 ima jos bolje ogibljenje , bolje kočnice i snažnija je.

Uglavnom, mnogi na forumima se slažu sa tim da je RC46 top. Dvoboj je bio između RC36 II (konkretno FV model-1997 god.) i 800Fi.  Honda se posle VTec-a 2014 god. vratila sa RC79 praktično kopijom RC46 

 

QO57NF6XMA6EE7UVDMX3S3MYXU.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja