Jump to content

Moto Zajednica

Scottoiler sistem za podmazivanje lanca

Recommended Posts

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Evo ugrabih malo vemena u ove sitne sate da podelim sa vama nešto što sam slučajno dobio da koristim po povoljnoj ceni...

 

Uređaj se zove Scottoiler Mk7 Universal Kit

 

Čemu služi?

 

Uređaj je namenjen automatskom čišćenju i podmazivanju lanca za motorcikl.

 

Od čega se sastoji?

 

Uređaj se sastoji od rezervoara za mazivo, sistema creva za otvaranje ventila, sistema creva za izjednačavanje pritiska (oduške) i sistema creva za nakapanje lanca mazivom.

 

Kako se postavlja?

 

Vrlo jednostavno za 30 minuta. Iako deluje komplikovano, svi koji sami održavaju svoj motor mogu da ga postave. Isporučuje se sa svim mogućim kombinacijama dizni, šrafova, platni i sl. za postavljanje na bilo koji motor. A ako nešto treba za neki motor koji nekim slučajem nije standardan, potpuno besplatno se dobijaju dodatne sitnice od proizvođača, kao i uputstvo kako to odraditi.

Elem, na mom BMW F 650 ST rezervoar se postavlja ispod sedišta (iako je meni postavljen sa desne strane da bi mogao da se vidi bez skidanja sedišta), povezuje se priloženim crevom sa "pipom" na karburatoru (vakuum) koja je predviđena za slične stvari, zatim se postavljaju creva koja vode do zadnjeg lančanika. Tu se sistem završava plastičnom kapalicom koja je naslonjena na lančanik tačno iznad lanca (koga interesuje neka pogleda linkove na kraju ovog teksta).

Od alata je potreban standardni alat tipa set ključeva, imbusa, gedora, klešta, sečica i sl. što je inače potrebno da bi se održavao motocikl. U kompletu se čak dobija tubica sa lepkom, plastična vođica za crevo i izolir traka...

 

Kako radi?

 

Uređaj za razliku od sličnih sistema ne nakapa lanac dok motor ne radi. Kada upalite motor, vakuum koji nastaje povlači klip u rezervoaru za mazivo, koji opet otvara protok maziva do lanca. Mazivo nakapljava gornji deo lanca u visini osovine točka (preporuka je oko 2 kapljice u minuti). Na rezervoaru postoji regulator protoka kojim se podešava brzina kapljanja maziva. Mazivo je ređe od standardnog koje se našpricava na lanac pa je ujedno i čistač lanca. Sistem je vrlo jednostavan. Kada mazivo nakaplje lanac u pokretu, centrifugalna sila ga razmazuje po njemu a višak maziva zajedno sa prljavštinom otpada. Time je lanac uvek optimalno podmazan i čist od masnoće, blata i prašine

 

Koliko košta i da li se isplati?

 

Predviđena cena u Srbiji bi trebalo da bude od 130-150€ sa postavljanjem. Što znači da oni koji umeju da ga postave mogu da računaju na nekih 100-tinak €.

Sistem je praktično neuništiv (osim naravno mehaničkih oštećenja) pa bi trebalo da se isplati već nakon potrošene prve bočice maziva (oko 500 ml). Naime, sa tom količinom maziva ako je optimalno podešen protok, trebalo bi da može da se pređe oko 8000Km (DA! Osam hiljada!).

Ono što mi je prijatelj iz Britanije rekao je da ima originalan lanac na BMW-u F 650 GS, a da je sa sistemom prešao nešto preko 40.000 Km!

 

Eto, podelio sam sa vama moje iskustvo koje ću dopunjavati kako vreme bude prolazilo. Prešao sam oko 200 km od kada smo ga postavili i jako sam zadovoljan za sad.

 

Slika o postavljanju na žalost nemam jer mi je palo na pamet da slikam tek kada smo završili. Međutim, na korisnoj adresi www.scottoiler.com možete naći sve što vas interesuje o samom uređaju i kako se postavlja.

 

Ono što ja sa mojim skromnim iskustvom u bajkerskom svetu na prvi pogled uočavam je da je najkorisnije pravim bajkerima koji idu na duge ture i koji na svakih nekoliko stotina pređenih km moraju da potroše dragoceno vreme od odmora na održavanje lanca. A zauzimanje prtljžnog prostora opremom za održavanje lanca neću ni spominjati ;)

Sve ovo ne važi za one koji koriste kardan ili kaiš umesto lanca :D

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Kao prvo, evo ja se prijavljujem za jedan komad, sam montiram. Kao drugo, da dodam, ima i lose strane, mada nije strasno. Tocak se ipak prlja vise nego sa podmazivanjem sprejem. Kazu i da se gubi par KS. Takodje, u tu pricu o ciscenju ne verujem bas, tako da mislim da lanac treba bar jednom ili dva puta godisnje dobro ocistiti. Gde se moze nabaviti Scottoiler uljde i po kojoj ceni? (Znam, znam, Louis, ali ako ljudi nabavljaju uredjaj, nabavljace sigurno i ulje)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: London

Komplet i ulje se mog naruciti direktno od proizvodjaca:

 

http://www.scottoiler.com/pc/Scottoiler_Motorcycle_Products/Scottoiler_Mk7_Universal_Kit.html (univerzalni kit = 100 eur)

 

Ja cu da posvedocim da ne cisti lanac, ali uopste... al podmazuje fino.

 

Tocak se ne prlja uopste ako se ispravno postavi kapaljka. Obratiti paznju da slucajno ne kapa na gumu... jer ulje+guma+asfalt=auch :).

 

Kako mislis da gubi par KS? U uputstvu pise no engine interference...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

To sam procitao na xrv.org.uk.

 

Izgleda da sam ja pogresno shvatio da neki Markoneov ortak pocinje distribuciju Scottoilera u Srbiju, pa pozurih pred rudu :) Markone?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Eto čoveka koji nezavisno od mog drugara ima iskustva sa uređajem :)

I to 100 puta dužeg od mog iskustva (njegovih 20.000 naspram mojih 200... ok 300Km jer sam danas napravio preko 100).

 

Mislim da ti se zato i prlja lanac jer si ga podesio na extra štednju ;) Kako mi je Dejvid rekao, kada hoćeš da ga u vožnji očistiš, kreneš od Londona sa pojačanim kapljanjem, negde na 6-ticu (skala ide od 1-10). I kad stigneš do Srbije lanac je okupan ;)

 

Šalim se naravno ali u svakoj šali ima pola istine. Trebalo bi da jačim podmazivanjem praktično ispere lanac jer je mazivo ređe od spreja za lanac pa od centrifugalne sile prljavština otpadne. Podrazumeva se da ćeš nekad ipak i oprati motor a u toj operaciji je neminovno ispiranje lanca vodom.

Meni je rečeno i da se dotično mazivo lako ispere vodom za razliku od sličnih koja su pravljena suprotno - da se zadrže na lancu što duže. Ovo nije problem jer se stalno podmazuje pa ako pada kiša ili se pere motor i tako će lanac čim počneš da voziš ponovo krenuti da se podmazuje...

 

Za gubitak snage... nisam primetio... nisam ni stručan... možda ako se pri montiranju nešto zezne jer mu treba vakuum od karburatora za otvaranje klipa. Na nekim mašinama treba da se buši ta guma kod karburatora... ne znam... ja to samo koristim ;)

 

Inače čovek je dobio distribuciju za ovaj deo Balkana i priprema se da zvanično krene sa prodajom.

 

I da! Naravno da može da se poruči od proizvođača! Ko ima uslova.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skilled Rider, 1613 postova
  • Motocikl: Pijađo Ćao

Koliko kapi u minuti zavisi od okolnosti: vrsta motora, kiša, prašina, etc... Neki optimum je cca 1 kap na minut i pol. Kažem, zavisi od drugih faktora. Važno je to, da je lanac nauljen (da se sija), a da ne curi od njega, znači, ne previše. To, da je okolina (kod mene npr. viljuška, branik, nosači kofera (koferi, kad su namontirani), felga, tablica masni, to je kod tog načina podmazivanja normalno. Najbolje je, kad je čašica sa regulatorom ispusta ulja namontirana na takvom mestu, da možeš i u toku vožnje regulirati ispust količine ulja na lanac. Velika prednost je to, da je lanac stalno čist. Kod sprejeva se na lanac lepi prljavština. Ja sam prešao 22000 i nema tragova istegnjenosti lanca. Ljudi pišu, da na taj način podmazivanja lanac izdrži duže, nego sa sprejem. Još efikasniji način tog podmazivanja je sa dva ispusta na lančaniku, tu su iskorištenost i efekat još veči.

 

Za vakuum: seče se cevčica, u kojoj je vakuum i stavlja se "T" komad iz kojeg ide nova cevka na Scottoiler. Veoma prosto!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1249 postova
  • Lokacija: underlittleforest
  • Motocikl: nekakvo motokros sokocalo

i dje to kod nas i kad prije svega moze covjek kupiti ????  ajd ajd brzo stize makina ocu da imam ovako nesto an njoj

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skilled Rider, 1613 postova
  • Motocikl: Pijađo Ćao

i dje to kod nas i kad prije svega moze covjek kupiti ????  ajd ajd brzo stize makina ocu da imam ovako nesto an njoj

 

 

Ja sam ga kupio na njihovom sajtu. Postoje dve gustine ulja, za temperature ispod i iznad 20°, drži ga Louis.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 554 postova
  • Lokacija: Banatsko Novo Selo

 

    Ja sam dobio motor sa vec montiranim Scott-oilerom, fantasticna stvar isprobao sam ga i na dugim turama i po kisi i off road, jednom recju fantasticno! Ulje sam do sada narucivao iz Louisa, dajte adresu tog uvoznika za ubuduce!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

I ja je cekam :)

 

I ja čekam zvaničnu informaciju! Moram samo da proverim konačnu cenu... Dajte mi još par dana ili nedelju dve da se sve definiše... Verujem da će moći da se nabavi u svim bolje snabdevenim radnjama za bajkere!

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Definitivno sam dobio informaciju da će se za početak prodavati sa ugradnjom za 130€.

Dakle, neće moći da se kupi posebno i ugradi u sopstvenoj režiji. Razlog za ovo je, kako sam razumeo, izbegavanje reklamacija zbog nepravilne montaže i samim tim izbegavanje negativnih ocena o uređaju.

Pretpostavljam da će u dogledno vreme moći da se nabavi i u prodavnicama moto opreme, ali za sada o tome nemam zvaničnu potvrdu.

 

Ako neko želi, može mi se javiti PP-om ili mailom pa ću mu dati kontakt telefon za ugradnju.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Definitivno sam dobio informaciju da će se za početak prodavati sa ugradnjom za 130€.

Dakle, neće moći da se kupi posebno i ugradi u sopstvenoj režiji. Razlog za ovo je, kako sam razumeo, izbegavanje reklamacija zbog nepravilne montaže i samim tim izbegavanje negativnih ocena o uređaju.

Pretpostavljam da će u dogledno vreme moći da se nabavi i u prodavnicama moto opreme, ali za sada o tome nemam zvaničnu potvrdu.

 

Ako neko želi, može mi se javiti PP-om ili mailom pa ću mu dati kontakt telefon za ugradnju.

 

Evo najsvežijih (najfriškijih bi mi rekli) informacija. U međuvremenu sam prešao par hiljada sa spravom i mogu vam reći da se setim da je zakačena tek kada me neko pita šta je to i kada pričamo o podmazivanju lanca. Viktor koji mi održava motor je na početku sezone sve ispregledao na motoru i odradio godišnji servis a za lanac i zupčanike je rekao da su još uvek kao novi i da ne treba da se dira, doteže i sl.

 

Dejvid je doneo 15-ak komada za prodaju. Za početak, da vidimo kako će ići.

Cena je 130€ sa ugradnjom. To je cena za Universal Kit. Moći će da se dobije i bez ugradnje, ali bi trebalo da se posle ugradnje dotera motor da momak koji je zadužen za ugradnju pogleda da li je sve kako treba. Ugradnje je relativno jednostavna pa ne verujem da bi neko mogao nešto drastično da zezne.

 

Doneo je i uređaje sa dodatnim rezervoarima Touring Kit čiji se dodatni rezervoar postavlja između tablice i blatobrana... Cena mu je 160€.

Da li možete da zamislite da sam zaboravio da slikam na mom motoru?!  ::)

Dok to ne uradim evo par slika na raznim motorima sa neta:

 

artikel894.jpg

 

Universal Kit:

smk7-web2.jpg

 

scottoiler01.jpg

 

scottoiler02.jpg

 

477469449_cd808971d0.jpg

 

Touring Kit:

scottoiler-TK.gif

 

B04%20-%20Scottoiler.jpg

 

oiler-left.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

a koje ulje se sipa ,,jel neko posebno i koliko kosta to ulje i koliko traje punjenje uljem,i dali mogu posle da premestim  aparaturu na drugi motor  ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

a koje ulje se sipa ,,jel neko posebno i koliko kosta to ulje i koliko traje punjenje uljem,i dali mogu posle da premestim  aparaturu na drugi motor  ???

 

Scott ce se truditi da kupis njihovo ulje, ali mislim da je unutra samo kvalitetan SAE90.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: R1150GS

a koje ulje se sipa ,,jel neko posebno i koliko kosta to ulje i koliko traje punjenje uljem,i dali mogu posle da premestim  aparaturu na drugi motor  ???

 

Jedina izmena na motoru je sto preseces vakuum crevo. Ako promenis motor, samo umesto "T" spojnice stavis "I" spojnicu i vozis dalje bez Scottoilera.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skilled Rider, 1613 postova
  • Motocikl: Pijađo Ćao

a koje ulje se sipa ,,jel neko posebno i koliko kosta to ulje i koliko traje punjenje uljem,i dali mogu posle da premestim  aparaturu na drugi motor  ???

 

 

Imaš zeleno, redje do 20 stepeni i crveno, gušče za toplije dane. Jednim punjenjem ja predjem 800-1000, opet zavisi od vrste relacija (grad, avtoput). U Louisu košta....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

a koje ulje se sipa ,,jel neko posebno i koliko kosta to ulje i koliko traje punjenje uljem,i dali mogu posle da premestim  aparaturu na drugi motor  ???

 

Scott ce se truditi da kupis njihovo ulje, ali mislim da je unutra samo kvalitetan SAE90.

 

Lalajko, od tebe se nisam nadao :D

 

Ovde je poenta opet u specijalno napravljenom rastvoru ulja, vode i aditiva. Čovek je 30 i kusur godina unapređivao formulu i nije ni blizu SAE90  ;D ;D ;D

Stvar je u tome da je mazivo (skraćeno - ulje) takvo da je ređe od redovnog ulja da bi mogao lakše da se rasprši po lancu, zatim da ima komponentu vode (nekima je ovo nelogično - da se podmazuje vodom) da bi lanac lakše mogao da se ispere vodom (mlaz vode preko lanca i on je ispran), a isto tako, sadrži i aditive koji su potrebni za održavanje lanca (da ne rđa, podmazuje i ostalo).

 

Naravno da može da se prebaci na drugi motor. Joseph je objasnio i kako.

 

Sve imate na sajtu www.scottoiler.com

 

Inače u kompletu stiže 0,5l maziva što je dovoljno za oko 8.000 km! Jedno punjenje rezervoara izdrži od 500-1200km u zavisnosti gde se i kako vozi. U praksi, u našim uslovima TomoB je već napisao 800-1000km a ja sam prvo punjenje dopunio posle 900km.

 

0,5l maziva kod nas košta 12€. E sad, neko kaže mnogo, a ja mislim sića u odnosu na svu zezanciju sa čišćenjem, pranjem, sušenjem i podmazivanjem (ako hoćeš da bude urađeno na nivou koji pruža Scottoiler). To mu dođe 0,15€ na 100km. Ili 0,75€ na 500km. Ako to nije džabana, onda...

 

A jako je bezveze u to sipati bilo šta drugo jer jednostavno nije predviđeno za nešto drugo. SAE će odmah pokupiti prljavštinu i prašinčinu, pa ćeš opet imati problem oko čišćenja lanca. Scottoiler je zamišljen da odvrneš slavinu i uživaš.

 

Edit u 22:49: Cena!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skilled Rider, 1613 postova
  • Motocikl: Pijađo Ćao

Kod mene je lanac čist a ne "maljav" (a se kaže maljav?), kao kod sprejem prskanih. I još - u 26. hiljadi km opšte nema nekih znakova nategnutosti. Takodje vozim i sprej, nikad se nezna. Jedan kolega stavio ga je negde, gde može za vreme vožnje, da ga otvara. Kaže, da se u vožnji tačno oseča, kad ga malo više otvori. Na sajtu je nekoliko slika montaže na različitim motorima i u pakovanju samom ima više delova za različite varijante montaže. Trošak za originalno ulje na sezonu je zanemarljiv.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

a koje ulje se sipa ,,jel neko posebno i koliko kosta to ulje i koliko traje punjenje uljem,i dali mogu posle da premestim  aparaturu na drugi motor  ???

 

 

Imaš zeleno, redje do 20 stepeni i crveno, gušče za toplije dane. Jednim punjenjem ja predjem 800-1000, opet zavisi od vrste relacija (grad, avtoput). U Louisu košta....

 

sa-0005a_2010_detail.jpg

Standardno mazivo za temperature od 0-30˚C je plave boje da se razlikuje od:

 

sa-0004a_992_detail.jpg

maziva "high temerature" za temperature od 20-40˚C koje je crvene boje.

 

ispravka... 12€ 500ml...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja