Jump to content

Moto Zajednica

Popravak AGM akumulatora

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: Banatsko Novo Selo
  • Motocikl: Varadero(Krmaca) 1000

Nisam punio klasicnim punjacem. OPTIMATE 3

Sluzi za punjenje i odrzavanje akumulatora do 39 Ah. A kopirao sam tvoj postupak! Napominjem da sam vec znao da od njega nema nista jer je toliko dugo stajao nego mi bilo dosadno pa aj da probam! Jedan kiselinski akumulator mi je ovaj punjac spasao tj produzio mu vek!

post-1039-0-67424000-1330623609_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

U redu je punjač, došlo vreme akumulatoru, mada uvek možda postoji prvi udar struje kad je akumulator prazan. To bi neko iz branše mogao da posavetuje, recimo upotrebu sijalice dvadesetak vati na red koja bi sprečila prekomerno povlačenje amperaže u tom prvom kopčanju na totalno ispražnjen akumulator.

 

Danas ponovo na moje uši paljen CBR posle x dana, vergla aku ko zubarska alatka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Posle 5 meseci besprekornog rada, aku je crko juče na žalost. Motor je vožen od kako je lepo vreme i samo se odjednom naduo, bez snage da okrene elektropokretač, samo tak. Dal mu je došlo vreme il je greška u "popravci" sada se to ne može znati. Greška je što aku nije samo rekondišovan bez dolivanja kiseline, tad bi ovo crkavanje bilo posledica starosti. Ovako, predpostavki može da bude nekoliko. Da motor prepunjava bateriju i da čini dodatno zagrevanje i pojavu mehura koji su naduli kućište, da je zbog starosti došlo do raslojavanja olovnog sloja sa nosećih ploča, napravilo kratak spoj i visoku temperaturu koja je deformisala kućište ili je možda došlo do stvaranja isparenja usled previše tečnosti i pošto je aku dobro zaptiven, izvršilo nadutost, mada predpostavljam da bi pre izbila pokrivka nego se kućište izvitoperilo, jer čep služi i kao sigurnosni odušak. Po naduvenosti svud u krug, reko bi da je bila po sredi ili velika temperatura ili visok pritisak, pre temperatura jer sam imao lični slučaj samopražnjenja auto akumulatora usled kratgog spoja. Šta je tu je, nov kiselinski i vozi.

 

Inače veletrgovci povlače baterije iz maloprodaja svakih 6 meseci na osveženje i novo datumiranje garancije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Posle 5 meseci besprekornog rada, aku je crko juče na žalost. Motor je vožen od kako je lepo vreme i samo se odjednom naduo, bez snage da okrene elektropokretač, samo tak. Dal mu je došlo vreme il je greška u "popravci" sada se to ne može znati. Greška je što aku nije samo rekondišovan bez dolivanja kiseline, tad bi ovo crkavanje bilo posledica starosti. Ovako, predpostavki može da bude nekoliko. Da motor prepunjava bateriju i da čini dodatno zagrevanje i pojavu mehura koji su naduli kućište, da je zbog starosti došlo do raslojavanja olovnog sloja sa nosećih ploča, napravilo kratak spoj i visoku temperaturu koja je deformisala kućište ili je možda došlo do stvaranja isparenja usled previše tečnosti i pošto je aku dobro zaptiven, izvršilo nadutost, mada predpostavljam da bi pre izbila pokrivka nego se kućište izvitoperilo, jer čep služi i kao sigurnosni odušak. Po naduvenosti svud u krug, reko bi da je bila po sredi ili velika temperatura ili visok pritisak, pre temperatura jer sam imao lični slučaj samopražnjenja auto akumulatora usled kratgog spoja. Šta je tu je, nov kiselinski i vozi.

 

Inače veletrgovci povlače baterije iz maloprodaja svakih 6 meseci na osveženje i novo datumiranje garancije.

 

 

Uhh, zaboravio sam na temu potpuno. Crkavanje akumulatora je najverovatnije izazvao regler koji je ludovao i na kraju pregoreo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

http://forum.bjbiker...ost__p__1703385

 

Gosn Miša me je podsetio da je dolivanje elektrolita kod bilo kog akumulatora uvek riskantno i da bez bometra nikako nije dobro to činiti a kod AGM baterije nije moguće uopšte dopreti do tečnosti tako da ipak reparaciju treba prepustiti stručnjaku profesionalcu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2833 postova

Malo sam eksperimentisao.Fabrička agm  juasa 10a,, stara 10 godina prosle jeseni teže palila.Održavao sve  godine jednom mesečno sa 1a -10 sati glupavi punjač  bez automatskog gašenja.Prošle nedelje kad je otoplilo posle punjenja pali samo pola dana ,posle neće.Ja otvorio čepove dosuo oko 0.1 deci po ćeliji skoro sve upilo,ostatak prosuo.Dopunio 14 sati sa 1a.Komšija autoelektričar kaže isprazni sijalicom 5a ,stao na 9v,i donesi da napunim sa ctekom i  to nekim dobrim do 14,7 v.Kad se ohladio stoji na 12,9v,ja ga  ispreznio 8a i stao na 6v.Elektičar ga dopunio ,ctek odradio ,ja ga doneo kući a  ono 10,2 v.Stavim ga na moj punjač sa 1a posle 2 sata jedva digao  pola volta.Prebacim punjenje na 5a pola sata digne još pola volta ali se vrati čim spustim na 1a.

Bio sam u andreji da overim garanciju za drugi aku i majstor koji testira kaze da mi je crkla ćelija

Ja opet probao par sati sa 1a i ništa stoji na 11 v.Pojačam na 5a aku vuče 3a dva sata a napon se nediže iznad 11,5v.

Posle još 2 sata odjednom 15,5 volta i  ne vuče skoro ništa ampera,ja spustim na 1 a i on puni do 14,8v.

Iskljicčim aku  kad se oladio stoji na 12,8v.Još nisam probao da palim i da vidm šta se desilo i da ga testirm par dana.

Sad sam zbunjen šta je sa ctekom koji je ispravan -provereno i zašto nije hteo da se puni posle onog drugog pražnjenja i zašto nije hteo ni meni da puni sve dok nisam ugurao 20 a u aku od 10a.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2833 postova

aku stojao  6 dana ,napon 3 dana padao  polako na 12,56 v ,i stao.Šesti dan je upalio iz prve na zub,motor koji je stojao 3 nedelje.Odma ugasio i tako nekoliko puta uzastopce.Sve je u redu.Dalje videcemo sta ce se desavat.Ja zadovoljan .Ako izgura i ovu celu 11 sezonu biču  još zadovoljniji-Inače ćaletov fabricki trepcin aku trajao na stojadinu 1973-1987 ,znaci 14 godina-nikad dopunjavan ,vožnja oko 5-7 hiljada  godisnje.Matori ljudi ,mehaičari ,vozači iz danasnje perspektive tvrde da je trepča nešto najbolje što se u jugoslaviji ikad prodavalo.I dobro je sto je svugde bilo ljudi koji su ih otvarali.popravljali ili menjali celu unutrasnjost za manje para od novog.

Promenio član sasa ns 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova

Znam ljude kojima su trajali i duže, ti trepčini iz prve ugradnje... U početku nisam verovao da je moguće.. Čini mi se da su pravljeni sa dodatkom srebra..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Trepčini akumulatori su često bili neispravni odmah nakon kupovine i formiranja, a ukoliko bi preživeli taj prvi "šok" trajali su veoma dugo i uhlavnom su stradali zbog kvara na regleru vozila (prepunjavanje).

Držao sam i servis akumulatora pa iznosim lična iskustva.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja