Jump to content

Moto Zajednica

Popravak AGM akumulatora

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

http://forum.bjbiker...njacakumulator/

 

http://forum.bjbiker...je-akumulatora/

 

http://forum.bjbiker...sa-gorkom-soli/

 

Akumulator je prošao 3 sezone i oduvek je imao kao malu zadršku pri paljenju i nikad motor nije hteo da pali samo sa saugom već je moralo malo gasa da mu se doda, sada bez imalo otvora leptira. Nako otkazivanje ove zime, punjen je klasičnim punjačem bez rezultata, potom na impulsnom aparatu u običnom modu, niži napon, zatim u AGM modu, višlji napon i na kraju je urađen recondišn mod. Sve je to davalo svaki put sve bolji rezultat do istovetnog stanja kao kad je bio nov, koliko se drugar seća. Agregat ponekad nije hteo da upali nakon višeputnog verglanja, verovatno zaglavljuje vakum slavina, i dolazilo je do pražnjenja akumulatora. Pregledom viljuškom i voltmetrom je majstor Bane :sampion: zaključio da je verovatno jedna ćelija suva jer aku ima pun napon, dobru struju kratkog spoja ali da napon brzo padne na cca 10 volti i nastavi dalje da održava i amperažu i voltažu stabilno daljim verglanjem. Majstor Sebin CBR ne može da primi ni milimetar veću dimenziju akumulatora i već je hteo da uradi bočni nosač i okači aku od Punta,:lol:,pa smo rešili da eksperimentišemo sa baterijom. Inače je aku od nepunih 9 Ah.

 

Naime, sve informacije o suvim akumulatorima ukazuju da nije moguće dolivanje tečnosti a da je dodavanje čiste kiseline pogubno za bateriju. Kada sam ja otvorio svoj akumulator, tad sam se prvi put sreo sa AGM tipom i bio u čudu kad sam video da je suv. Odmah sam pitao majstor Mojsu :BJB-tdm:,kakvo je ovo čudo. Kao vrhunski auto-moto električar mi je odmah rekao, doli kiselinu, što se i radi sa potopljenim baterijama kad ostanu bez kiseline il im nema spasa.

 

I tako sam rešio da razvalim ovu bateriju uz prehodno podrobno traženje nekih korisnih saveta. Zaista, svuda stoji da AGM akumulator ne može da izgubi elektrtolit. Zabadanjem čačkalice u stakleni filc ostajao je crni trag i nisam mogao da zaključim jel tečnost ili "prljavština". Seba je uzeo litar kiseline, 70 Dinara, otvorio sam aku, lampom i lupom gledao, sve suvo i krenem špricem sa 3 ml da dolivam, potom po 2 ml, svaki put okrenem bateriju na bok da vidim da nema tečnosti, suvo i nakon 14 ml po ćeliji i dalje nema tragova zalivanja. Upozoren o popgubnosti dolivanja kiseline nisam smeo više, a što ne znači da neću doliti još, bacio sam aku na punjač, odmah u recondišn mod. Ctek je uradio analizu, krenuo u drndanje i na takozvanom opsežnom punjenju je došlo do zagrevanja uređaja i to je trajalo duže nego što sam očekivao za ovako mali akumulator, svaki čas sam mirisao dal nema nekog isparenja i nisam skoro do jutra se odvajao od punjača bojeći se nekog ekscesa. U zoru se punjač prebaci u održavajući mod što je značilo da je sve prošlo kako treba. Otkačio sam punjač i ostavio bateriju do popodne zatvorivši je dobro i nakon desetak sati Sebina Honda je kresnula. Proteklih nekoliko dana i ko zna koliko puta paljenja motora, akumulator okreće anlaser ko da je zakopčana još i baterija od Punta na kablove. Seba kaže da nikad akumultor tako brzo i jako nije vrteo što znači da je rezultat popravke potvrđen.

 

Pokušavam da skapiram jer je sve ovo u suprotnosti od uobičajenog. Moguće je da nije naliveno dovoljno kiseline u inicijalnom punjenju ili da je eletrolit izvetreo za što postoji teoretska predpostavka i odvija se postepeno u 3 godine što se može smatrati i radnim vekom te zato nije moguće i potrebno pokušavati sa popravkom već kupiti nov. Ko će ga znati.

 

Pošto je ovo van sveta i pameti, tek je prošlo 4,5 dana, ne može se smatrati ispravnim, tačnim i uzimati kao recept, već kao uobičajeno Đuntologisanje.:moto3:

post-6989-0-04094900-1326639552_thumb.jpg

post-6989-0-68962300-1326639553_thumb.jpg

post-6989-0-52784200-1326639555_thumb.jpg

post-6989-0-15907400-1326639557_thumb.jpg

post-6989-0-84571300-1326639559_thumb.jpg

post-6989-0-76621800-1326639561_thumb.jpg

post-6989-0-57147600-1326639563_thumb.jpg

post-6989-0-59986300-1326639565_thumb.jpg

post-6989-0-28406200-1326639567_thumb.jpg

post-6989-0-99419000-1326639568_thumb.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 157 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: XT600

Kakav je rezultat,da li jos uvek radi? Bas me intresuje,jer imam AGM akumulator koji je od jednom prestao da radi :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Radi, vrti i dalje ko brzi voz, paljen motor na -10°, ma bez greške, definitvno spašen. Još jedan naš brat, Steva, je uspeo da povrati AGM aku posle 5 godina stajanja, napon 0v. Nalio mu kiselinu, pobudio mali napon, punjenje i dobio ga. Pošto će ovo da pročita, Stevo javi dalji ishod.

 

Nije AGM al isto dobro iskustvo sa 100 ah potopljenim akumulatorom koji je ostajao i pomalo bez vode, pražnjikan, ne vožen po neki period, punjač ga je rekondicionirao i sad vergla bolje nego kad je bio nov a star 3 i kusur sezone.

 

Vrlo je moguće da su baterije na našem tržištu već bajate, pri formiranju serviseri razblažuju i zakidaju kiselinu, ko će ga znati. Po svim informacijama AGM ne gubi tečnost al očigledno nije tako. Svi govore da se u aku doliva samo destilovana voda, u Stevin i Sebin sipana čista kiselina, ne koncetrovana već razblažena za upotrebu, tako se prodaje u radnjama. Lično ne vidim razlog zašto se ne bi dolivala ako je iste koncentracije kao u bateriji. Ako aku ostane bez tečnosti logički je doliti istu a ne razblaživati vodom ono što je ostalo malo u ćelijama. Tek ako je skroz suv, voda neće ništa da postigne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 432 postova
  • Lokacija: Smederevo / Cacak
  • Motocikl: Yamaha FZR 600,Keeway Speed 125

A nisam razumeo,el mora posle sa tim pametnim punjacom da se dopuni,ili moze i obicnim(za auto,ali sijalica od 5W vezana redno)?Ja imam jedan unibat za skuter,kupljen pre 2 god,trajao god dana,i onda izbije neki kurslus,kratak spoj,i on se tako skroz isprazni,i posle vise nije mogao ni da se napuni,nekad se desi i da uspe da upali,ali retko...i sotji tako vec god dana,pa sam mislio da probam da mu dolijem kiselinu mozda proradi ako je taj proradio posle 5god,jedino ne znam sta je moglo da mu se desi zbog kratkog spoja...

 

Inace,gde ima da se kupi taj punjac i el dosta skup?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 157 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: XT600

U mom AGM je ostalo veoma malo kiseline,napon 0. Ovo mu je 4-5 dan kako stoji,valjda cu ga spasiti :stabre:. E sad isto pitanje,kad se dolije kiselina,da li moze ovaj obican iskrin punjac da ga vrati u zivot?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 154 postova
  • Lokacija: kocani MKD-Sandhurst UK
  • Motocikl: suzuki gsx,svasta

Citao sam svasta o akumulatorima,kako treba i to.Moje iskustvo je slicno onom sto se ovde kaze.Jedan stari majstor mi je jednom rekao da ako u akumulator fali mnogo kiselune,treba da se doda rastvor,a ne sam destilirana voda.Tako i radim dodajem rastvor i ostavim akumulator na punjac,houm made sa silikonskim plocama kao diode.Kazu da ne treba da rastvor da "kuva" u akumulatoru,praksa je pokazala suprotno,tako se ujednaci rastvor i bolje "drzi struju" akumulator.

Ovo sam radio vise puta i "oziveo" neke mrtve akumulatore,kako funkcionise ne znam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

A nisam razumeo,el mora posle sa tim pametnim punjacom da se dopuni,ili moze i obicnim(za auto,ali sijalica od 5W vezana redno)?Ja imam jedan unibat za skuter,kupljen pre 2 god,trajao god dana,i onda izbije neki kurslus,kratak spoj,i on se tako skroz isprazni,i posle vise nije mogao ni da se napuni,nekad se desi i da uspe da upali,ali retko...i sotji tako vec god dana,pa sam mislio da probam da mu dolijem kiselinu mozda proradi ako je taj proradio posle 5god,jedino ne znam sta je moglo da mu se desi zbog kratkog spoja...

 

Inace,gde ima da se kupi taj punjac i el dosta skup?

 

Da pojasnimo. AGM baterija traži višlji napon punjenja i ko što sam u prvom postu naveo, običan punjač nije dao rezultat, ovaj Ctek sa AGM modom jeste poprilično napunio aku a popravio tek nakon dolivanja kiseline i prolaska rekondišn moda koji nemaju svi akumulatori bez obzira što se zovu "pametni" Ni niži modeli Cteka nemaju tu opciju.

 

To što ti se desilo sa tvojim akuom je verovatno došlo do raslojavanja ploča, otpadne parče i prespoji polove-kratak spoj, td se isprazni i zagreje. Kad se oladi parče ispadne, baterija prazna al može da se napuni. Meni se to desilo na istom akumulatoru 3 puta al je bio upotrebljiv.

 

I da skrenem pažnju, Recondition mod pikuje akumulator i tako mu svlači suvi sulfat na pločama i verovatno može da izazove negativne posledice, da se sloj olova raspe sa nosećih ploča a to bi trebalo da se vidi kao mutnjikavi rastvor. Kod dobrog AGM akumulatora kao što je na mom motoru, Odisej, nema nosećih ploča sa nanetim polnim slojem već je sve čisto pino olovo i tu ne postoji raspadanje i kratak spoj.

 

 

U mom AGM je ostalo veoma malo kiseline,napon 0. Ovo mu je 4-5 dan kako stoji,valjda cu ga spasiti :stabre:. E sad isto pitanje,kad se dolije kiselina,da li moze ovaj obican iskrin punjac da ga vrati u zivot?

 

MIslim da se nešto ne slaže. AGM baterija je suva, znači ne vidi se rastvor kad otvoriš poklopce, sav je upijen u stakleni filc tako da te ne razumem najbolje.. Ako je u pitanju običan ili gel akumulator, moći će običan punjač. Doliješ kiselinu i probaš da puniš. Ako ne dobiješ napon znači da je baterija izgubila elektrolitički spoj; onda uzmeš ispravan akumulator i vežeš oba u paralelu i tad priključiš punjač; struja će da poteče zbog ispravnog akua i vrlo verovatno će i ispražnjeni uspeti da pobudi.

 

 

 

 

 

 

Citao sam svasta o akumulatorima,kako treba i to.Moje iskustvo je slicno onom sto se ovde kaze.Jedan stari majstor mi je jednom rekao da ako u akumulator fali mnogo kiselune,treba da se doda rastvor,a ne sam destilirana voda.Tako i radim dodajem rastvor i ostavim akumulator na punjac,houm made sa silikonskim plocama kao diode.Kazu da ne treba da rastvor da "kuva" u akumulatoru,praksa je pokazala suprotno,tako se ujednaci rastvor i bolje "drzi struju" akumulator.

Ovo sam radio vise puta i "oziveo" neke mrtve akumulatore,kako funkcionise ne znam.

 

Znaš kako, ljudi su sipali i sonu kiselinu, onu za wc, u NiCd ide kiselina-lužina pa i tu sipali isto, zato se i navodi svuda da se sipa samo destilovana voda a za problem u servis. Inče za nuždu može i obična voda, ranije su na pumpama i to uvaljivali. Majstorska praksa zaista pokazuje nekad suprotno ko za ovo sa AGM-om.

 

Ima još par tema o punjačima i punjenju.

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/48792-popravka-akumulatora-sa-gorkom-soli/

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/59832-punjacakumulator/page__st__20

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/61325-punjenje-akumulatora/page__st__20__gopid__1208137#entry1208137

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 157 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: XT600

AGM je u pitanju. Ne vidi se rastvor,tek kada sam ga okrenuo malo je izaslo,par kapljica. Sad sam sipao kiselinu,pa odoh da probam sa obicnim punjacem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Par kapi, normalno , al je pitanje dal su sve ćelije dovoljno vlažne. Vidi, AGM traži višlji napon punjenja, 14,7 a običan 14,4 tako da ga sigurno nećeš napuniti do kraja, a po mom iskustvo tek samo malo. Ako uspeš da dobiješ neki kapacitet i 12v, možeš motor da zaverglaš, donesi da ga propustimo kroz Ctek pa šta mu bude.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 157 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: XT600

Najvise mi je dostigao do 15,3. Jos se puni,sada je 13,5 pa padne na 12.2 i stalno tako varira. Svaki put opadne za jedan podeok,npr sad je pao na 12.19 pa se vrati na 13,5. :stabre: Valjda ce uspeti operacija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Najvise mi je dostigao do 15,3. Jos se puni,sada je 13,5 pa padne na 12.2 i stalno tako varira. Svaki put opadne za jedan podeok,npr sad je pao na 12.19 pa se vrati na 13,5. :stabre: Valjda ce uspeti operacija.

 

Očigledno varira otpor, moguće da ima sulfata koji se rastapa. Nemoj neograničeno da ga puniš, meti mu sijaicu dvadesetak wati na red da se blago prazni a istovremeno i puni. Nemoj više od desetak sati. Ako dobiješ posle 12v na klemama ima šanse pa donesi da probamo rekondišn-desulfatizaciju, to je jedno 2-4 sata sata.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 157 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: XT600

Sa obicnim punjacem je stigao do 14,7 tada sam ga skinuo sa punjaca. Posle sat vremena napon je 12.60. Cini mi se da je jos uvek ampurator mlak,sacekacu jos malo :zvizduk: pa idem da probam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Odlično, nazivni napon AGM-a je 12,63v tako da si sasvim ga sigurno povratio. Probaj kako vergla, ako je malo usporenije nego što misliš, onda mora na punjač sa AGM naponom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Odnos napona i stepena napunjenosti kod agm akumulatora je:

12,9-100%

12,6-75%

12,3-50%

11,8-prazan

 

Odlična tabela. 12,6v je napon ispod kog AGM malte ne pada, odnosno zaržava visok kapacitet i taj napon stabilnim drži duži period, a iza toga sledi oštariji pad, pa se smatra da je radno funkcionalan i u tom stanju. Biće to dobro.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

12.6v je bio jutros,primetio sam da mi curka kiselina iz akumulatora,da nisam sipao previse?

 

Pa nema de da curi, da nije bušan negde.Kad otvoriš poklopce, okreni ga naopako da iscuri eventalni višak koji nije upio stakleni filc i to bi trebalo da bude maksimalno moguća kiselina. Ako posle toga imaš neko curenje oko poklopaca ili su pa oni baš vlažni za vreme punjenja, moguće je da je dolazi do isparavanja kiseline koja se potom kondenzuje i ako je ima previše onda izbije napolju. I ne reče kakav punjač imaš, ako gura prejaku struju pregreva akumulator što pojačava isparenje. Moram da napomenem da ne znam instrukcije kolika je inicijalna količina kiseline za punjenje AGM akumulatora, dal je to punjenje dok se mat ne zasiti ili nešto manja zapremina.

 

Ako ti ne curi kroz neku bušotinu, okreći naopako da se iscedi preko noći eventualni višak i to bi onda bila prava mera jer sva uputstva za ovaj tip baterije navode mogućnost eksplotacije u prevrnutom položaju bez opasnosti da će rastvor da iscuri, znači, višak će da se iscedi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 157 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: XT600

12.6v je bio jutros,primetio sam da mi curka kiselina iz akumulatora,da nisam sipao previse?

 

Kad otvoriš poklopce, okreni ga naopako da iscuri eventalni višak koji nije upio stakleni filc i to bi trebalo da bude maksimalno moguća kiselina.

 

Ostavio sam u njemu sve sto sam sipao,nisam znao da treba da ispraznim eventualni visak.

Punjac je obican stari,ima prekidac za 6 i 12v.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Nisi čitao pažljivo početak. Prevrni i iscedi. Ne reče kolioko je snažan taj punjač, mali akumulatori se pune slabom strujom, najbolje 1/10 vrednošću nazivnog kapaciteta. I definitivno nisi mogao da napuniš sa tim običnim, mora sa ovim ala mojim, al dobro.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: Banatsko Novo Selo
  • Motocikl: Varadero(Krmaca) 1000

Pozdrav Djunta,Nisam pratio temu a vidim da si me spominjao pa da iznesem moje iskustvo:

Pomenuti akumulator je bio na motociklu pet godina a motocikl isto toliko dugo nije bio koriscen(Blentavi svajcarac) pa sam citajuci tvoj post resio da pokusam da ga ozivim. Uradio sve kako si vec naveo i sve je bilo ok nekih dva ili tri dana e onada je naprasno izgubio napon,pao na nulu! Pokusao sam opet da ga napunim medjutim ni da drcne! Napominjem da je 5 godina bio van upotrebe pa predpostavjam da mu je to doslo glave! Ovo sto mogu da primetim je da se unutar akumulatora nahvatala nekakva bela skrama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Bi ga, to je rizik sa baterijama, očigledno se raspala filcana tkanina a i moguće da su se ploče raspele posle tolikog godina sušenja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

@Stevo-daj malo više informacija šta si sve radio. Pade mi na pamet da ti je možda punjač rasturio bateriju. Naime, kad se aku isprazni praktično povuče mnogo struje iz punjača i ako je klsičan auto punjač bez limitiranja amperaže udari ga prejaka struja koja može razoriti ploče. Ctek ograničava protok za moto akumulatore na 0,8 A a za auta na 4 A. Ja sam imao punjač koji je gurao 15 A ko ništa što bi malu bateriju sigurno razbilo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja