Jump to content

Moto Zajednica

problematika zvana motocikl ili kako to radi...

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 577 postova

ako nekog zanima mogu da skeniram neke dijagrame da pojasnim princip rada ovod agregata.

sam si kriv sto si se ponudio, sad PISI  ;D

 

imao sam davno 175 SVS '54:

JJkhe_11600004nw7.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1261 postova
  • Lokacija: Beograd

ako nekog zanima mogu da skeniram neke dijagrame da pojasnim princip rada ovod agregata.

sam si kriv sto si se ponudio, sad PISI  ;D

 

imao sam davno 175 SVS '54:

3lvyh_11600004nw7.jpg

 

Spremam dijagrame pa saljem. Lep ti gific, ali mi se ipak vise svdja kada gus krece sa parkinga, zvuk iz korneta na Kawi, pa drift zadnjeg tocka. Prosto budi emocije na jedan od mojih omiljenih filmova (mada nisam ljubitelj kasnijih filmova gospodina Mela)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 229 postova

dvotaktni motori iako nisu ekonomicni i efikasni,imaju mnogo bolje performanse od 4t motora,skoro duplo po istoj zapremini.Stroge euro norme su zaustavile njihov razvoj i to je velika steta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1261 postova
  • Lokacija: Beograd

Videh novi post ba temu pa rekoh.....

Pored taga što su dvotaktni motori sa veći procentom iskorišćenja nego četvorotaktni oni takodje imaju drastično manji broj delova (nema ventila, ventilskog razvoda, bregastih španera isl). Problematika je njihovo održavanje i stepen zagadjenja koji po rečima nekih ljudi dvotaktni motori prave. Novije konstrukcije sa katalizatorom i preciznim mešačem zadovoljavaju sve ekološke kriterijume, ali svejedno se izbacuju iz saobraćaja po gradovima. Lično se dešavalo i sa vankel motorom koji trenutno praktikuju samo dve firme na svetu, Mazda i Norton. U suštini totalno drugačiji agregat u odnosu na klasične dvo i četvorotaktne motore, proistekao iz mozga jednog jedinog genija dr Wankela. Motor u kome se vrti i klip i radilica, koji nema ventile, a servis bi trebao biti izuzetno jednostavan (zamena dihtujućih ploča od teflona na klipu i zamena svećice).

E sad koga zanima nešto više ode na bilo koji sajt o wankel motorima i ima da se načitaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1898 postova
  • Lokacija: Sumadija GM
  • Motocikl: BMW F650

Postoji i dvotaktni dizel motor. Najvise su zastupljeni u USA i koriste se kod autobusa i, autodizalica i ostalih vozila kojima je potrebna velika snaga!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Donji Milanovac

Postoji i dvotaktni dizel motor. Najvise su zastupljeni u USA i koriste se kod autobusa i, autodizalica i ostalih vozila kojima je potrebna velika snaga!

  Pardon  , dvotaktni dizeli se najvise koriste kao stabilni brodski motori ( za razliku od vanbrodskih ;D) , prednost im je veca specificna snaga a mana manja elasticnost od cetvorotaknih dizela. Rade u sprezi sa mehanickim kompresorima (najcesce Roots , onaj na svim budzenim v-8 Americkim motorima sa pogonom na kajs) a princip je sledeci. Cilindar na donjem delu ima otvore u vidu proreza , kruzno oko celog cilindra,kada klip ode dole otvara te proreze ( kao prelive kod cvajt. benzinaca) kroz koje kompresor uduvava vazduh , koji pak potiskuju sagorele gasove kroz izduvne ventile na glavi (specificnost ovog motora je da ima ventile ali samo IZDUVNE ), kada klip krene gore  zatvara usisne otvore, sabija vazduh , u GMT brizgaljke ubacuju gorivo koje se pali po dizel principu , sagorevanje , pa jovo na novo. Poznatiji proizvodjac je Americki Kamins.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 730 postova
  • Lokacija: Kotor Varos (Republika Srpska) - Novi Sad

A sto mene ne pitaste  ;D Ja to u skoli ucio..postoje dvije vrste dvotaktnih dizel motora. Sa izduvnim kanalom ili ventilom. Koriste se na brodovima (veci) i manji na kosilicama i tako tim alatkama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Donji Milanovac

.

A sto mene ne pitaste  ;D Ja to u skoli ucio..postoje dvije vrste dvotaktnih dizel motora. Sa izduvnim kanalom ili ventilom. Koriste se na brodovima (veci) i manji na kosilicama i tako tim alatkama.

    Pa kad si vec ucio  de der napisi nesto iz tog predmeta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1050 postova
  • Lokacija: BGD, Serbia
  • Motocikl: CBR600RR , CBR600F , Burgman400

SVE OVE MOTORE POKRECE GORIVO. NE BI BILO LOSE I O NJEMU NESTO DA SE NAPISE.NAROCITO O OKTANSKOJ VREDNOSTI,JER TO RETKO KO ZNA.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 446 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZX250R

S obzirom da je ova tema onako bas dusu dala za pocetnike, i objasnjeno je (u sjajnom tekstu, btw!) sve sto sam ikada htela da znam o radu i delovima motora, nekako me nije blam (ok, jeste pomalo) da pitam nesto sto nikako da nadjem bas detaljno objasnjeno na netu... Ima slika, i kapiram ja sad tu neke ocevidne (i ocibodne) razlike, ali - koje su TACNO razlike izmedju cross, enduro i supermoto bajkova (da, shvatila sam da su gume manje kod supermoto, ali - sta to implicira?) i cruisera i choppera?

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 82 postova
  • Lokacija: Beograd,Dorcol

Ako nekoga interesuje sazeto o redu motora moze da me kontaktira da mu kopiram knjigu kako radi motorcikl.Imam 16 knjiga o raznim stvarima:

1.kako radi:Avion,Televizija,Raketa,Auto,Motorcikl,Lokomotiva,Overkraft,Foto-aparat.

2.prica o:Automobilu,Radiju,Nafti,Brodovima,Novinama.

3.izucavanja:Podvodna,Svemira,

Veliki Pronalasci.

Cena:nishta ;D                                                                                                                                                                                     

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Donji Milanovac

S obzirom da je ova tema onako bas dusu dala za pocetnike, i objasnjeno je (u sjajnom tekstu, btw!) sve sto sam ikada htela da znam o radu i delovima motora, nekako me nije blam (ok, jeste pomalo) da pitam nesto sto nikako da nadjem bas detaljno objasnjeno na netu... Ima slika, i kapiram ja sad tu neke ocevidne (i ocibodne) razlike, ali - koje su TACNO razlike izmedju cross, enduro i supermoto bajkova (da, shvatila sam da su gume manje kod supermoto, ali - sta to implicira?) i cruisera i choppera?

 

Najkracce receno  razlikuje ih NAMENA. Za vitlanje van asfalta - kros , za mesovitu voznju ( asfalt - bespuce) - enduro , za mesovito vitlanje  - supermoto , za udobno putovanje srednjim i dugim turama - kruzer , a za kurcenje - choper. E  sad  u pogledu tehnickih razlika stvar je malo opsirnija.  Sledi...

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 446 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZX250R

Nisam upucena dovoljno, ali mozda Wikipedia-Types of motorcycles malkice pomogne, ako nisi vec gledala tamo ;)

 

 

 

Gledala sam tamo ranije, ali nije bas sjajno objasnjeno - npr. pise "Chopper-style motorcycles would be categorized as a type of cruiser" i nista vise o tome, i generalno mi je to bilo isuvise sturo objasnjeno...

 

Hvala za link u svakom slucaju.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1261 postova
  • Lokacija: Beograd

S obzirom da je ova tema onako bas dusu dala za pocetnike, i objasnjeno je (u sjajnom tekstu, btw!) sve sto sam ikada htela da znam o radu i delovima motora, nekako me nije blam (ok, jeste pomalo) da pitam nesto sto nikako da nadjem bas detaljno objasnjeno na netu... Ima slika, i kapiram ja sad tu neke ocevidne (i ocibodne) razlike, ali - koje su TACNO razlike izmedju cross, enduro i supermoto bajkova (da, shvatila sam da su gume manje kod supermoto, ali - sta to implicira?) i cruisera i choppera?

 

 

 

 

 

Postavi la si pitanje slično onome koje postavljaju dečaci sa trinaest godina.

"Koja je razlika izmedju plavuše, crnke , brinete, crvenokose, meleskinje, orijentalke, domaćice, ......"

Ništa osim za svakog po nešto, u zavisnosti od afiniteta (ko šta voli)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja