Jump to content

Moto Zajednica

KRITIČAR :)

Recommended Posts

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Slažem se da vuče u desnu stranu. Htela sam da uhvatim što je moguće više, ali sam bila i ograničena tom isturenom verandom zastakljenom pa nisam mogla da se postavim u bolji položaj kako bi linije bile pravilnije. Kažnjavaju za fotografisanje u tom prostoru pa sam morala da budem brza :D

 

Da je bilo vremena i da je dozvoljeno fotografisanje, ja bih sačekao još sat do dva da sunce skoro ili skroz zađe i onda fotografišem dužom ekspozicijom. Ne bi bilo oštrih senki, boje bi bile napucane do maksimuma, nebo bi bilo crveno-plavo i reflektovalo bi se u vodi... al prečesto ne može kako mi hoćemo...

 

 

Edit:

Da postavim i ja jednu svoju kojom sam iole zadovoljan:

 

DSC_0139e_resize_resize.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 38 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Honda XL600V Transalp - Brunhilda

Konacno. Odlicna tema.

Evo, prilazem dve moje fotke.

Prva slikana Samsungom NV-30, nemam exif podatke, i zove se Turkish prisioner, a predstavlja

pogled turskog zatvorenika (imaju male "prirucne" zatvore koji su kao sahtovi, samo te ubace unutra dok ne vide sta ce sa tobom)

post-7966-0-11860800-1327056632_thumb.jpg

 

Sledeca slika je sa Tare 1.1.2012.godine, slikana Canonom

Model: Canon PowerShot SX130 IS

ISO: 100

Exposure: 1/1600 sec

Aperture: 3.4

Focal Length: 5mm

Flash Used: No

U photoshopu su skinute sitne flekice i grancice.

post-7966-0-58991600-1327056899_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 211 postova
  • Lokacija: Beograd - Zemun
  • Motocikl: SUZUKI GSXR 750 K4

Nece valjda i ova tema da zamre....

 

@sstruja

Super je portret a posebo ti detalji na licu od senke koju zavesa pravi...

 

@shvona

Dobra uvodna prica za prvu fotografiju ali bih ja ubacio nekog u pozadinu, da se nazire neka silueta coveka koji bi recimo predstavljao strazara, bez uvoda koji si na pocetku dao ovo bi moglo da se definise i kao neki far recimo, u svakom slucaju odlicna ideja.

A druja je takodje ok, mada bilo bi bolje da horizont nije na sred fotografije posto to buni pa ne znam da li je bitnije nebo ili si hteo da prikazes onaj putic u snegu sto verujem da jesi. Po meni ova fotografija ima vise neba nego sto joj treba pogotovo sto se reflektuje nebo od sneg pa je i deo snega plavicast:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 38 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Honda XL600V Transalp - Brunhilda

@shvona

Dobra uvodna prica za prvu fotografiju ali bih ja ubacio nekog u pozadinu, da se nazire neka silueta coveka koji bi recimo predstavljao strazara, bez uvoda koji si na pocetku dao ovo bi moglo da se definise i kao neki far recimo, u svakom slucaju odlicna ideja.

A druja je takodje ok, mada bilo bi bolje da horizont nije na sred fotografije posto to buni pa ne znam da li je bitnije nebo ili si hteo da prikazes onaj putic u snegu sto verujem da jesi. Po meni ova fotografija ima vise neba nego sto joj treba pogotovo sto se reflektuje nebo od sneg pa je i deo snega plavicast:)

Hvala na kritikama.

Iskreno, nisam se setio za cuvara, to bi stvarno dalo vise konteksta slici.

Sto se tice druge slike, hteo sam da prikazem putic ali i to kako su se tog dana

meni nebo i zemlja izjednacili i mogao si tim puticem da skocis na nebo. Bas sam se super osecao tog dana i to sam hteo da prenesem.

U svakom slucaju hvala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 228 postova
  • Lokacija: Beograd

@shvona

Ideje za fotografije su tu ali je realizacija losa.

Bez propratne price ne bi znali sta prva fotografija predstavlja.Svetlo koje upada kroz neku rupu,spijunku ili sta vec.Samo svetlo nije dovoljno zanimljivo da bi privuklo neciju paznju da uopste razmislja sta predstavlja.Fotografija bi bila razumljiva jedino kao deo serije fotografija koje prikazuju taj zatvor.Da se naziru resetke na otvoru i bilo sta od spoljnog sveta,situacija bi bila jasnija.

Druga fotka je takodje nejasna,nema nicega na njoj.Povrsine nisu podeljene ni po jednom pravilu a ne postoji razlog da ovako budu podeljene.Fotografija je iz nekog razloga vertikalna pa na velikom delu ima nebo bez ikakvih detalja,bila bi bolja da je horizontalna.Boje su takodje cudne,verovatno je bio upaljen filter koji je pojacao plavu.Otvor blende je maximalan za sta takodje nema razloga jer ovde je bilo i previse svetla.Veliki otvor takodje nije bio potreban jer nema detalja na koji bi bio fokusiran i eventualno naglasen na taj nacin.Optimalnije je bilo slikati otvorom 5.6 ili 8 jer je u pitanju pejzaz.

Ove dve fotke su do sada mozda najbolje koje su postavljene u temi jer se na njima moze videti na sta treba obratiti paznju,odnosno na njima se mogu neke stvari nauciti.Prateca prica vezana za prvu fotku je bez tendencije da se autor ogradi od gresaka koje je napravio vec je najkraca prica o toj fotografiji.Iz te price zakljucujemo da je ideja odlicna i da je problem ove fotke realizacija.

Tehnicki podaci kod druge fotke su jako korisni i njih uvek treba stavljati uz fotke na ovoj temi.

 

pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 38 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Honda XL600V Transalp - Brunhilda

@shvona

Ideje za fotografije su tu ali je realizacija losa.

Bez propratne price ne bi znali sta prva fotografija predstavlja.Svetlo koje upada kroz neku rupu,spijunku ili sta vec.Samo svetlo nije dovoljno zanimljivo da bi privuklo neciju paznju da uopste razmislja sta predstavlja.Fotografija bi bila razumljiva jedino kao deo serije fotografija koje prikazuju taj zatvor.Da se naziru resetke na otvoru i bilo sta od spoljnog sveta,situacija bi bila jasnija.

Druga fotka je takodje nejasna,nema nicega na njoj.Povrsine nisu podeljene ni po jednom pravilu a ne postoji razlog da ovako budu podeljene.Fotografija je iz nekog razloga vertikalna pa na velikom delu ima nebo bez ikakvih detalja,bila bi bolja da je horizontalna.Boje su takodje cudne,verovatno je bio upaljen filter koji je pojacao plavu.Otvor blende je maximalan za sta takodje nema razloga jer ovde je bilo i previse svetla.Veliki otvor takodje nije bio potreban jer nema detalja na koji bi bio fokusiran i eventualno naglasen na taj nacin.Optimalnije je bilo slikati otvorom 5.6 ili 8 jer je u pitanju pejzaz.

Ove dve fotke su do sada mozda najbolje koje su postavljene u temi jer se na njima moze videti na sta treba obratiti paznju,odnosno na njima se mogu neke stvari nauciti.Prateca prica vezana za prvu fotku je bez tendencije da se autor ogradi od gresaka koje je napravio vec je najkraca prica o toj fotografiji.Iz te price zakljucujemo da je ideja odlicna i da je problem ove fotke realizacija.

Tehnicki podaci kod druge fotke su jako korisni i njih uvek treba stavljati uz fotke na ovoj temi.

 

pozz

Hvala na kritikama.

Jedino cu tako nauciti. Sto se tice boja na drugoj fotografiji, zezao sam se sa WB pa je verovatno zbog toga jer nisam primenjivao filtere.

 

pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 927 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Transalp 600V

>sstruja

Lep portret, lepa igra svetla i senke. Volela bih samo da su zenice bolje osvetljne. De je svetli deo pao tačno na njih. Bilo bi malo izražajnije.

 

>shvona

Prva fotografija je nejasna, deluje kao greška. Fotografija mora da priča priču.

 

Druga fotografija mi je previše vertikalna. Drugačije bih kadrirala i probala da uhvatim malo više osunčanog dela gde se jasno vide kontrasti traga u snegu.

 

Kačite po jednu fotografiju.

I dajte neki predlog da napravimo sistem koji će najbolje da funkcioniše. Koliko fotografija dnevno da se komentariše i koliko vremena za komentare pre sledeće ture.

Ja ne mogu da znam koliko će ljudi hteti da okači svoju sliku u jednom danu, ali možemo postaviti neki limit, pa ako ima manje nema veze, samo da ne bude više pa da ne može niko da stigne nešto da napiše.

Šaljite predloge na pp.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

>sstruja

Lep portret, lepa igra svetla i senke. Volela bih samo da su zenice bolje osvetljne. De je svetli deo pao tačno na njih. Bilo bi malo izražajnije.

 

Kakva je uopšte praksa sa catchlight u zenicama subjekta? Video sam u nekom video tutorijalu da ga neki skidaju a opet, posmatrajući oriflame katalog, vidim kompletni lightning setup u zenicama, osim hair light, koji se vidi u kosi...

 

Znam da daju iskru portretima i oživljavaju isti, ali radi se o mom detetu i ne mogu biti objektivan u tom pogledu jer kada gledam njenu fotografiju ja je vidim kakvu jeste a ne kako izgleda na istoj...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 211 postova
  • Lokacija: Beograd - Zemun
  • Motocikl: SUZUKI GSXR 750 K4

Ja recimo ne bih posvetljivao zenice posto dete vec ima svetle oci, cini mi se da ne bi izgledalo prirodno a evo jedan primer recimo gde je samo kontrast povecan izgleda zanimljivo takodje....

post-8285-0-60516100-1327531934_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Ja recimo ne bih posvetljivao zenice posto dete vec ima svetle oci, cini mi se da ne bi izgledalo prirodno a evo jedan primer recimo gde je samo kontrast povecan izgleda zanimljivo takodje....

 

Probao sam i tu varijantu ali onda dobijam jak kontrast na zavesi i odvlači pogled sa portreta pa sam vratio kontrast sve dok dete nije bilo u prvom planu...

 

Navalite

ISO200

Blenda f/5.6

Zatvarac 1/50s

Focal lenght 82mm

 

Što se tiče fotografije, ajd da probam i ja da budem kritičar (sa mojim skromnim znanjem) pa ako negde pogrešim, vi mi skrenite pažnju i ispraviću se. Jedan drugar koji živi od fotografije mi je rekao da fotografija nije isto što i slika, jer sliku gledaš više puta a fotografiju samo jednom. Da tema diskusije nije kritika, tvoju fotografiju bih samo jednom pogledao i ne bih se vratio na nju.

 

Zašto?

 

Subjekat nije jasno definisan. Ljudske oči na fotografiji prvo zapažuju detalje koje su najbolje osvetljeni, sa najvećim kontrastom ili koji su u fokusu. Tebi subjekat nije u najboljem fokusu, što je verujem teško izvesti u barici. U takvim uslovima, ja bih lilčno napravio drugačiju kompoziciju, promenio bih kadar tako da toranj postavim u levu trećinu slike a zgradu u donju trćećinu. Malo bih zaprljao ruke i rearanžirao lišće tako da subjektu dam malo prostora da diše. Ujedno bi se i površina vode ispravila i dobila ravnija slika... Eventualno malo zasitio crvenu boju i posvetlio bele delove tornja kako bih skrenuo težište fotografije na tu stranu...

 

Ja bih to odradio, otprilike ovako (attachment). Ako negde grešim, neka me iskusniji isprave...

post-771-0-12388300-1327568469_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 927 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Transalp 600V

>sstruja

Lep portret, lepa igra svetla i senke. Volela bih samo da su zenice bolje osvetljne. De je svetli deo pao tačno na njih. Bilo bi malo izražajnije.

 

Kakva je uopšte praksa sa catchlight u zenicama subjekta? Video sam u nekom video tutorijalu da ga neki skidaju a opet, posmatrajući oriflame katalog, vidim kompletni lightning setup u zenicama, osim hair light, koji se vidi u kosi...

 

Znam da daju iskru portretima i oživljavaju isti, ali radi se o mom detetu i ne mogu biti objektivan u tom pogledu jer kada gledam njenu fotografiju ja je vidim kakvu jeste a ne kako izgleda na istoj...

 

Ne kažem da oči treba da blistaju bog zna kako, ali je realno da portret izgleda izražajnije i jače kada neko meko svetlo odozdo da očima prozračniji utisak. Na kraju krajeva ti znaš šta si hteo i da li si to postigao. Ja volim da je to istaknuto, pogotovo kod portreta dece jer njihove krupne oči odaju jednu čistu, nevinu i neiskvarenu dušu, a to valja staviti u prvi plan. Sviđa mi se da ima kontrasta.

 

Evo našla sam i jedan koristan tekst sa savetima za slikanje portreta na prirodnom svetlu. Možda vam bude zanimljiv.

 

Koga zanima može i da baci pogled na rad ovih ljudi.

 

Portreti dece sa ulice, Tom Stone.

 

Harry Benson, portreti poznatih žena

 

Julio/risquillo, portreti

 

Eric Lafforgue, portreti iz Afričkih zemalja i dr.

 

kelco, people in b&w

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 211 postova
  • Lokacija: Beograd - Zemun
  • Motocikl: SUZUKI GSXR 750 K4

@sstruja Moram priznati da mi nije palo napamet da rearanziram lisce sto je odlicna ideja. E sad sto se tice samog ugla fotografisanja i kadra ni tu nisam imao mnogo izbora jer je pri drugim uglovima bila tamnija slika u bari pa tek onda nisam mogao izostriti zgradu. Nisam je hteo cropovati bas sto mi se svideo i deo oko bare koji je suv mada cu probati da zatamnim okolinu bare mozda dobijema malo bolji efekat. U svakom slucaju hvala na kritikama prihvatam ih veoma su konstruktivne...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Primetio sam i ja da se kropovanjem teže prepoznaje bara, bez suvog dela, ali bitnije je da subjekat (to je svakako zgrada sa tornjem) makneš iz sredine snimka. Izguglaj pravilo trećine, izaći će dosta linkova, npr. ovaj:

http://www.mirkobeovic.com/photoblog/2012/01/03/kompozicija-pravilo-trecina/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Prirodno svetlo, krs aparat.. Aaa? :)

canon s5, 1/50, f8, 80.

 

Kada gledamo fotografiju, pažnju nam prvo privuku delovi koji su svetliji i koji su u fokusu. U slučaju ove fotografije, to znači da se prvo primeti čupava jakna i usta a kod portreta, oči treba da su u fokusu i one treba da privuku najviše pažnje posmatrača...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • chef, 1843 postova
  • Lokacija: na proplanku

nije obavezno. meni se baš sviđa što su oči "u drugom planu". oči same po sebi privlače pažnju i to što su ovde usne osvetljene tera posmatrača da potraži oči. nisu "na izvolte". baš joj je to i dalo dinamiku. eh, sad, dal' je to pisac (rukovaoc fotoaparatom) tako hteo il' je ubo k'o ćorava koka, to je druga pesma :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduro maniac, 1751 postova
  • Lokacija: Beograd/Krupanj
  • Motocikl: Yamaha XT 600 E 3TB

TEhnicki nije dobra, previse suma, a i nije bas ostra vidi se da je veliki crop u pitanju :) Pcela kao pcela je zanimljiva, samo nisi trebao da je fotkas odozgo, jer tako je svi vidimo pa nam ne deluje zanimljivo, vec da je fotografises od napred ili sa strane, mnogo bi bila zanimljivija. A kad si je vec fotkao odozgo, trebao si da je stavis u donji levi ugao (pravilo trecine), bilo bi dinamicnije dosta :) Samo vezbaj :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Prošao, 184 postova
  • Lokacija: Kotor Varoš (Republika Srpska)
  • Motocikl: Kawasaki Ninja 250R

Hvala, imam jednu i odozdo znaci ispod pcele ali nije mi bas nesto ispala a ovo je obicni digitalac a ja laik :D pola dana ganjao pcele po dvoristu i naslikao bar 100 fotki ali nije lako :) pokusavam ja svasta a planirao sam EOS-a ali trenutno nisam pri novcu :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 142 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda gl400

Evo bio malo u setnju kroz selo i fotkao stracare. Po meni su brevise mracne, bez boja..hocu kritike, sugestije, na sta da posvetim paznju..hocu da naucim :* za sve drage kolege :)

 

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.3316011986957.2123454.1467940814&type=1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduro maniac, 1751 postova
  • Lokacija: Beograd/Krupanj
  • Motocikl: Yamaha XT 600 E 3TB

Meni totalno nezanimljive, osim one sa cvetom, ta nije losa. Sve fotke su ti podeksponirane, ne znam u kom modu slikas, ali ja ti preporucujem da prebacis na Aperature priority (prioritet blende) a canon ce sam da izmeri pravilno ekspoziciju. Ako ne meri pravilno, ti prebaci na manual, pa metodom gresaka ides ka pravom resenju, sto ja najcesce radim, brzo se covek uhoda i posle nekog vremena potrefis pravu ekspoziciju iz prvog-drugog puta :) Takodje igraj se i sa WB u PS ili LR-u, znaju da budu bas zanimljivi rezultati :) Popravi i kompoziciju malo :) I procitaj neku literaturu, ima i ovde na forumu tema o tome ;)

 

A da, smanji bre ISO, sta ce ti toliki iso na f2.0 :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja