Jump to content

Moto Zajednica

BMW R1200GS Wassergekühlt - 2013

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Naj novija "informacija", mada se vrlo rano po izlasku modela pojavio problem prednjeg vešanja i nađeno rešenje, postoji i ažurni interni servisni bilten, gde god da se odluči za servis, treba insistirati na pregledu i zakazati intervenciju:

 

https://www.asphaltandrubber.com/recall/bmw-motorrad-usa-stop-sale-recall-bmw-r1200gs-adventure/

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1557 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

Poodavno se zna za ovo, na Fejsu postoji i grupa gde se razmenjuju iskustva i kace slike. Bilo bi dobro da svaki vlasnik "vodenjare" odnosno K50 i K51 proveri svoje viljuske na sastavu pogotovo ako vozi ozbiljniji off. Servisna akcija je nedavno krenula iz Juzne Afrike, pa preko SAD... Bas me zanima kako ce kod nas ovlasceni serviseri da se odazovu na ovo jer obicno pojma nemaju i na sve treba da ih ubedjujes i da im crtas.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • abc, 886 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: BMW GS 1250 Adventure

Jucer je prijatelj bio na servisu u Rijeci i kazu da je i u HR sluzbeno, ali ce prvo raditi kontrole. Pozive za zamjenu ce slati naknadno. Vidjeti cemo


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/107954-opozivi/&do=findComment&comment=1950889

 

PB je obustavio linkovanje pa se ne vide slike više, ko je išao redovno na servis bilo zvaničan, bilo bolji nezavisni, nije imao problema, u nevidljivom biltenu je sadržana cela instrukcija rešavanja problema. Ima još linkova koji se brišu po stranim forumima, nije izgleda ništa bolje nego ovde što me je iznenadilo. Problem je što se isporučuje svega 10 čaura nedeljno serviserima, naši verovatno nisu na prioritetu i za očekivati da  će kasniti sa sanacijom. Pregled ko pregled, nije garancija da neće da se desi peh čim se izađe iz servisa.

 

Jeste pokrenuta i peticija za ozvaničavanje opoziva koja je možda doprinela da se to i desi. Ja međutim gledam na celu stvar malo drugojačije, nesporana je omaška BMW-a, nije prva na žalost, a neće biti ni poslednja,  ali je BMW uočio i reagovao istog časa, aprila 2013, pa se pitam gde su bili vlasnici ovih 4 godine. Odgovor možda leži u nedavnom mom susretu, došao je GS 1.2 ADV  07 sa popriličnim klaćenjem ležaja velikog točka, moja predpostavka je da taj motor u naj manju ruku nije kočio pravo, kupljen polovan pre 4 godine i na pitanje kad je motor servisiran, odgovor je bio da nikad nije kod njega, osim ulja i guma, ništa nije dirano a od kupovine pređeno preko 35.000km i ne zna se nikakav rodoslov održavanja, ventili se čuli ko daire, ( pored ostalog),   interval je na 10K, naravno, ni ostali opozivi koji važe za taj model nisu rađeni, "pali, ide>ne diraj" i vozi Miško.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • abc, 886 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: BMW GS 1250 Adventure

Konkretno ja svoj motor imam malo više od godinu dana. Do sada sam bio tri puta na servisu. Isključivo idem u ovlašteni servis. Niti jednom me nisu upozorili niti bilo šta rekli. Istina je da je problem sa proizvodnjom, što je i razumljivo. Zato i rade kontrolu i mijenjaju samo one koji su kritični, na žalost. 

Prijatelju su priznali za problem tek kada ih je pitao. Izgleda kao da "kriju" problem.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

S jedne strane serviseri opozive rade malo nevoljno, verovatno nisu ni adekvatno refundirani od strane fabrike, sama reparacija može da nosi dodatne probleme, nisu svi majstori po servisima vični da ispravljaju "krivu Drinu", sa druge pak, vlasnici su presujetni i ne vole ni da čuju ni da neko pomisli da im motor nije dobar, tako da svi imaju neki razlog da prećutkuju iako se radi o vrlo opasnim stvarima. Naravno, ni svi serviseri nisu isti niti svi koji rade poznaju problematiku ili se  pridržavaju protokola, sve je po onoj staroj, "dok dete ne zaplače, majka ne da sise". Već od serije 1150 se pojavljuju opozivi ili servisni bilteni kod BMW-a i to se zna, osnovno je decidirano tražiti informaciju i ne očekivati da neko vuče za rukav i zavaravati prećutkivanjem da je njihov primerak izuzetak, naročito kad se uzme polovnjak.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1696 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

To je problem u danasnje vreme,brzo se izbacuju na trziste nove serije,novi modeli,iako su dobro ispitani i testirani ipak je potrebno da prodje neko vreme pa da se uoce neki nedostaci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Jeste, papir trpi i idealizuje sve, o kompjuterskim projekcijama da ne govorim, mašta i inventivnost su neograničeni. Međutim, u mašinstvu jedan od osnovnih predmeta još u srednjoj školi su "mašinski elementi", u današnjim kreacijama se ignoriše struka kao i u svemu uostalom. Za vešanje na LC-u, ili WC-u, (watter cooled), je bilo predloga da se traži od BMW-a da vezivanje štapova vrati na način koji se primenjuje odavno bez i jedne falinke, međutim, dizajn je izgleda nadmoćao mašinski inženjering i nije to ni prvi slučaj niti karterističan samo za BMW. Ovo  konkretno nema veze sa ispitivanjem, postoje sklopvi inače zbog kojih bi se dobijala jedinica u školi, prvo vešanje kad je otpalo, šta se čekalo, 4 godine "razvoja" i da se istestira  150.000 opoziva koliko se spominje na linku. To što oni uvode kontrolne preglede je samo razvlačenje, svima mora vešanje da se doradi. Isto je bilo i sa predhodnim modelom, glavčina zadnjeg točka, tek posle 10 godina je urađen opoziv a prva pucanja su usledila vrlo brzo, a i laiku bi bilo jasno da su uške pretanke i da mogu da puknu. Opet gledam drugojačije, jednostavno se radi o tendencioznim rešenjima, šta bi se novo proizvodilo kad se staro ne bi kršilo. Naj gore je što se čovečanstvo već priviklo na nedostake u bilo čemu i tome nema kraja, svi ravnodušni i sa normalnošću prihvataju ordinarne ne samo gluposti već i rizik po glavu. Ja na ovaj motor ne bi seo a kamoli čekao da me pozovu na reviziju, ko nije više pod garancijom, može da nađe rešenje, uradili ljudi već neka delotvorna.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • abc, 886 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: BMW GS 1250 Adventure
Pre 2 sati, đunta je napisao:

S jedne strane serviseri opozive rade malo nevoljno, verovatno nisu ni adekvatno refundirani od strane fabrike, sama reparacija može da nosi dodatne probleme, nisu svi majstori po servisima vični da ispravljaju "krivu Drinu", sa druge pak, vlasnici su presujetni i ne vole ni da čuju ni da neko pomisli da im motor nije dobar, tako da svi imaju neki razlog da prećutkuju iako se radi o vrlo opasnim stvarima. Naravno, ni svi serviseri nisu isti niti svi koji rade poznaju problematiku ili se  pridržavaju protokola, sve je po onoj staroj, "dok dete ne zaplače, majka ne da sise". Već od serije 1150 se pojavljuju opozivi ili servisni bilteni kod BMW-a i to se zna, osnovno je decidirano tražiti informaciju i ne očekivati da neko vuče za rukav i zavaravati prećutkivanjem da je njihov primerak izuzetak, naročito kad se uzme polovnjak.

Slažem se. Sreća pa su danas informacije dostupne.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 6 sati, Alekre je napisao:

Kupis Teneru 1200 :P

Nije mi nesto post konstruktivan ali sta ces :D

Pa nije, doduše napamet pričam, mada sasvim sigurno ta Tenera ima nerešive i samim tim naj gore točkove na svetu, upravo zbog suvog inženjeringa i nedovoljno praktičnog iskustva baš kako je Ivica napomenuo, ( moja malenkost se sprema uskoro da reši problem). LC je odličan motorcikl, po svemu je generacijski korak dalje od svih, naročito sa aspekta bezbednosti, drugo je pitanje da li se tom naprednošću umanjuje draž vožnje. Bilo je tu i tamo nekih problema koji se čak nisu ni javljali kod svih primeraka, ispeglano, jedino je odvijanje vila ostalo problematično što se praktično rešava vrlo jednostavno i jeftino i ne verujem da bi uzrokovalo gubitak garancije, pogotovu sada kada je usledio opoziv. No, da ne remetimo dalje pasiju vlasnicima širenjem van teme.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
pre 23 minuta, bdada je napisao:

Malo je kontradiktorno da je sa aspekta bezbednosti korak ispred a odvijaju se vile ;)

 

Jeste gledajući zanatski, samoodvijanje šrafa u osnovi je banalnost, al tehnološki jeste napredan ko što je uostalom BMW kroz istoriju i bio, podsetiću, hidrauličko prednje vešanje su oni osmislili i prvi ugradili na motorcikl, tim pre je ovo prosto neverovatno da se desi, verovatno je tamo neki inženjer bio previše nadobudno tvrdoglav. Reaogovano je servisnim biltenom odmah po prvim slučajevima, al je neobjašnjivo što kroz proizvodnju nije učinjeno ništa tokom već više od 4 godine. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1557 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA
9 hours ago, Alekre said:

Kupis Teneru 1200 :P

Nije mi nesto post konstruktivan ali sta ces :D

Imao sam je, sjajan motor i te 2010-e sam mislio sam da se za moje potrebe nista bolje skoro nece pojaviti na trzistu... sve dok prvi put nisam seo i probao "vodenog" GS-a, druga dimenzija potpuno. :care: Jedino im je (Jamahi) trebalo 5-6 godina da rese problem sa startovanjem zagrejanog agregata. Nakon predjenih 5-6000 km, nekome i ranije masovno se javljao problem "teskog starta". Bilo je veoma tesko upaliti zagrejan ili tek ugasen motor. <_<

 

1 hour ago, đunta said:

 

Jeste gledajući zanatski, samoodvijanje šrafa u osnovi je banalnost, al tehnološki jeste napredan ...

Mislim da ipak nije samoodvijanje i da je danak uzela bas ta napredna tehnologija odnosno BMW-ova teznja za smanjenjem tezine. Novim resenjem su prednje viljuske postale dosta ranjivije na jake udarce. Nadam se da ce ovom akcijom to biti otklonjeno.

 

Captur34r3e.jpg

 

A ko ne moze ili nece da ceka servisnu akciju u ovlascenom servisu, mala privreda uvek ima resenja! :jee:

 

19247704_470140093356645_157495923299121

 

Koga zanima u prilogu moze da vidi (skine) ceo servisni bilten. ;)

 

31_001_17_Fixed_Fork_Tube_Inspection[819b5823].pdf

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Prednje vešanje je  konstruktivno radno jednako kod svih modela još od serije 1100 koji čak imaju nešto menjeg prečnika same cevke pa se nisu nit krivile nit odvijale, odnosno ispadale, jednom prilikom sam probao prisilno da rastavim čep od štapa i digo sam ruke. Ne radi se o težini već o drugačijem obliku gledano spolja, doduše, nisam ni jedan čep držao u ruci da bi mogao da utvrdim težinu, već o načinu fiksiranja čepa za cevku i osiguranju spoja što spada pod "mašinske elemente". Pre će biti da je u pitanju čist dizajnerski porok i marketinška potreba da se stalno i po svaku cenu izbacuje nešto novo i drugojačije. Serija 11xx je imala po neka dva modela, 1.2 više ali na po nekoliko godina, ( primetio sam da su se i vozači od tad primili na diferncijaciju među sobom što je krajnje ružno), dok za vodenjaka svake godine izbacuju kvazi nov model, već sad se zagolicava tržište modelom za 2018 a ova sezona nije ni na pola, al bitno je da je raspaljena mašta i kupci sa nestrpljenjem očekuju kad će moći da ga uplate.
Dodatna šelna je dobro rešenje, relativno lako se da izraditi i ne treba čekati na red  za "milost".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 774 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1250GS ADV

Danas odradjen opoziv u Delti i ja sam zadovoljan koliko je trajalo i kako je uradjeno.732ec1ce38ecf4d4990dba8a6b6d3339.jpg

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1557 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

I ja preventivno odradih u Delti, rutinski zahvat. Ljudi iz servisa mi rekose da se kod nas jos ni jedan GS nije pojavio sa problemom koji bi zahtevao i zamenu stapova. Sve modifikacije do sada su odradjene preventivno u sklopu servisne akcije.

 

 

P1130265.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Na vodenjaku je sve učestalija pojava postepenog propadanja zadnje kočnice i pojave vazduha pa je potrebno na par meseci ozračivanje što servisi i rade. BMW ćuti već 5 godina, no, vrlo verovatno da će morati da usledi opziv. Uvlačenje vazduha u hidro sistem bez procurivanja je izuzetno retko, međutim, nešto slično se desilo na prednjem krugu na seriji K i urađen je opoziv. Dolazilo je do uvlačenja vazduha u samom lončetu, verovatno dno suda isplivavalo na suvo i vazduh ulazio u vod, problem je eliminisan ubacivanjem čvrstog apsorbera, ala običan sunđer. Vrlo moguće da se slično javlja i kod ove serije, videće se da li će fabrika ovo rešiti. U svakom slučaju po primećivanju anomalije jednostavno doliti ulje i ozračiti sistem. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Slike sa neta, vlasnik je naveo da je motor pao u mestu i udario kormanom:

 

001.thumb.jpg.3016bb481ddda37138a0e8f05bedad0c.jpg

 

Drugi, po njegovom navodu nikad nije motor pao, a po koroziji se može predpostaviti da nije baš sveža napuklina, tvrdi da je u pitanju normalno voženje dok nije primetio anomaluju na samom kormanu.

 

 

002.thumb.png.c1e9e3ca52ff45bc3d7901a0eb9ebcb8.png

 

Generalno se ne zna uzrok ni razlog, jer ovo nebi smelo da se desi, koliko je izneto na netu, ni dileri nisu dali nikakvo objašnjenje.

 

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 1 sat, idanijel je napisao:

Trebalo bi u ROG na praksu da idu

 

Vidiš, ja bi tebe poslao u neku predškolsku ustanovu, gde se uči elementarno vaspitanje drugovanja. Radi se o ozbiljnom problemu koji može dovesti do tragedije, smatram da je moja, a svačija dužnost, da  iznosim uvek kad naiđem na bilo šta što nekog može koštati glave, a komentari slični tvojim samo mogu da odmognu, možda neko neće da objavi nešto neželeći da se izvrgava ruglu. Da nemisliš da sam pristrasan, da je tako, ne bih ništa pisao osim hvalospeva, potpuno se slažem sa tobom da je nedopustivo ovako nešto, ali praviti sprdnju, zaista nije na mestu.

---------------------------

 

Da se osvrnem na kidanje žica, prvenstveno zadnjeg točka. Zvanični stav fabrike je isprva bio da je uzrok otpadanje kočionih klješta, uprkos navodima kojima se to desilo, da ih nisu pipali, pa se to nekako potisnulo i nikom ništa, mada su točkovi ostali i dalje slabi. Imao sam prilike da zamenim već drugi par kočionih pločica, namerno sam skidao klješta iako one mogu da se izvuku bez demontaže. Prvi par je zamenjen u zvaničnom servisu, oba šrafa su bila koretno stegnuta iako ja za nijansu jače pritežem, nisu šrafovi bili zamenjeni ali su i dalje imali dovoljno osiguravajuće mase na sebi da bi moglo da dođe do samoodvijanja, a takođe pri ponovnom zavijanju se evidentno i dalje osećao otpor lepljivoj masi, tako da čisto sumnjam da bi ispali i da su skroz labavo pritegnuti, no, zbog predostrožnosti, trunka Loktajt tredlokera na otprilike sredini navoja a ne na početku, to je inače dovoljno osiguranje a ne pravi problem pri odvijanju. Vlasniku pokazano koliko blizu prolaze žice uz klješta i ako točak nije dobar, verovatnoća rizika kačenja je evidentna, ima u gore link ka temi gde je detaljan prikaz, doduše, moglo bi još malo da se dopuni al ajd. Uzgred, na konkretnom motoru, proizvedenom 2016 godine, servisirani su točkovi jer je vlasnik imao određenu nestabilnost koja je nestala potom, a zvanični servisi su tvrdili da je sve u redu i da je to  normalno i da nema razloga za brigu, a o reklamaciji ni da čuju.

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 735 postova
  • Lokacija: Srem
  • Motocikl: Bandit 650 K7

Bolje ove iz bmw i tebe u predškolsku. Tebe što se duriš. Ja sam neozbiljan a ovi iz bmw jesu? I tvrdim da rog ima odlične ramove, bez reklamacija.

 

Nedopustivo je i nosač migavaca da puca, a ne vrat rama.

 Pre neki dan video 3 odrasla roma od po 90kg na pony rog starom 45god.

 

 

 

 

 

 

 

  • Zbunjen 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
pre 5 minuta, idanijel je napisao:

Bolje ove iz bmw i tebe u predškolsku. Ja sam neozbiljan a ovi iz bmw jesu? I tvrdim da rog ima odlične ramove, bez reklamacija.

 

Nedopustivo je i nosač migavaca da puca, a ne vrat rama.

 

 

 

 

 

Obrazložio sam neprimerenost komentara kao što je tvoj i korisnost kao što su moji. Nisam rekao da si neozbiljan, sam si to za sebe napisao, nema potrebe bilo šta dalje.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja