Jump to content

Moto Zajednica

BMW R1200GS Wassergekühlt - 2013

Recommended Posts

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Ala ste dokoni...:nanana:

 

1200 je veoma olakšan motocikl da bi se dobio što bolji odnos KW / kg i zato se i dešavaju lomljave rama na teškom off-u za šta on nije ni predviđen. Univerzalnog motora NEMA a mi što bi hteli da jurimo 200 po autoputu, skačemo po brdima, dolinama i forsiramo potoke sa istim sokoćalom to je u našoj ludoj glavi :moto3:. Fabrika sigurno nije predvidela 1200 za sve to.

 

Lično mislim da je BMW sa ovim novim 1250 pokušao da odgovori na Multistradu i Teneru i da povećanjem snage nametne liderstvo. Povećanje snage iz iste zapremine obično je jednako smanjenju dugotrajnosti...sve postaje konfekcija pa i BMW.

 

Lalajko, drž' se ti svoje mašine od čelika, sve ovo novo ode u plastikanere...:zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Multistrada je all-rounder koliko i TDM. Niti ima gume za van asfaltne terene, niti ima klirens, niti ima dovoljan hod opruga. Nikako mi nije jasno kako je porediti sa GS-om.

 

Sto se tice poslednje recenice - mozda ti je sad sinulo zasto BMW ugradjuje bas bokser masine? :)

 

 

GS( obican, ne ADV), je celih 10 kg tezi od Multistrade, pritom i on ima aluminijumske felne kao i multistrada. Na klipu se jasno vidi kako Multistrada lepo moze da prodje van asfalta bez obzira sto na papiru ima manji klirens i hod vesanja.

 

Isto tako sam se nagledao klipova kako ljudi voze GSa po kamenjarima, i bore se sa 240 - 250 kg... moze i prst u oko, ali boli.

Generalno mislim da i jedan i drugi motor mogu da posluze za BLAGI offroad, a da im je 90% namena da se voze putevima losijeg kvaliteta, ne znam zasto potencirati toliko na offroadu kad vecina vlasnika GSa veci deo kilometara izveze putevima a ne van njih...

 

I dalje GS ima veci klirens, duzi hod opruga i bolje se ponasa na losim podlogama. Pousaj da kupis za Multistradu zicane tockove, sto za GS mozes. Pokusaj da nabavis za nju dodatnu opremu za duga putovanja, kao sto mozes za GS-a (Wunderlich, Touratech i ostali). Mozes li da kupis MS sa 34 litra rezervoarom za prostore gde nemas pumpu na svakom koraku i tako dalje... To sto novinari na zapadu porede MS i GS je greska koju mi ne moramo da ponavljamo. Ti motocikli definitivno nemaju istu namenu. Explorer, Crosover, Tenera 1200, to je konkurencija GS-u.

 

Problem je sto ovde od GS-a ocekuju da je za neki tezi off-road, za sta on naravno nije, kao ni Africa, ST i slicne grdosije. To su All-round motori - da mozes da odes u 200km vukojebinu, provozas se i do uvece si kuci. Da mozes da natovaris kofere, opremu i zenu na motor pa udri na put, bez obzira kakav je.

 

Rajko, samo ta prevelika ocekivanja dovode do lomova viljuski. Ti si pomenuo ram koji GS nema.

 

On topic:

 

Bas me zanima kolika li ce biti tezina 1250GS, obzirom na vodeno hladjenje. Tu su povecani gabariti masine, hladnjak, tecnost, vodena pumpa, termostat... Sve dalje smo od jednostavne i pouzdane masine.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

@Lalajko- problem je uskladiti usis i izduv gasova jer vazdušnjak ima osetno veću temperaturu oko i unutar sebe, jednostavno izduvni gasovi u toku radnog ciklusa previše utiču na ulaznu i to je ograničavjući faktor. Prostim povećanjem snage povišenjem podnabijanja interkulerom recimo, nije verovatno moguće jer bi motor imao nužno povećanje temperature a to onda tehnološki nije isplativo ili možda moguće, a i da jeste, trajnost ne bi bila kolika je sad. Zato idu na vodenjak, mada se pitam koj će moj tolika snaga osim za papir.

 

@Arakis-potpuno tačno da je 1200 previše otanjen i ne trpi težak off. Celo ovo pomeranje ka velikim endurima je samo šinmkerska priča jer sve manje ima offa i loših puteva, mislim da je sve ovo čisto radi reda, maksi enduro. Svi reklamni spotovi su samo varka jer prosečan korisnik nije vičan da se bori sa tolikom težinom. I sadašnji GS, ovaj moj i Lalajkov,težak, će neko na spotu proterati, al u praksi to ne pije vodu. Slično je i sa džipovima, samo laki uslovi al bitno je da kao može. Na žalost, sve postaje konfekcija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Pa dobo, nema klasični ram ali ima one tanke "ultra - high - fancy - hrom molibden kevlar..:D" cevi ispod sedišta koje ne nose ništa osim vozača i kofera ;). Za nosače one grdosije od motora nisam čuo da su se lomili, to su napravili ljudski.

 

Vodeno hlađenje pomaže izvlačenju dodatnih Ks iz agregata ali je - kako si i naveo, dosta komplikovanije i samim tim podložnije ako ne kvarovima onda redovnom servisiranju.

 

Lično više volim "Oil Head" varijantu koja je stvarno pouzdana i dugotrajna, prosto idealna za naše prilike ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

 

GS( obican, ne ADV), je celih 10 kg tezi od Multistrade, pritom i on ima aluminijumske felne kao i multistrada. Na klipu se jasno vidi kako Multistrada lepo moze da prodje van asfalta bez obzira sto na papiru ima manji klirens i hod vesanja.

 

 

 

Postoji verzija običnog GS-a (moj npr. :lol:) i sa žičanim felnama.

 

Po meni je to (očigledno ;)) dobitna kombinacija. Lakši 30+ kg od Adventura i žičane felne. Ostaje, kao mana u odnosu na Adv, manji rezervoar (značajno).

 

Što se novog GS-a tiče (2013) - potpuno sam siguran da je prelazak na vodeno hlađenje posledica konkurencije, tj. činjenice da se iz vazdušare sa isceđenih 110hp došlo do limita, a konkurencija tera dalje... Videćemo kako će cela stvar proći, ali ja tipujem da će proći (procentualno manje bitan segement ciljne grupe kupaca haje za tradiciju, samim tim što su kupci GS-a uglavnom vikend vozači, a sam GS je više statusni simbol nego zreo izbor kod većine njegovih kupaca, gde je samo sreća tih istih kupaca da se statusni simbol zaista i poklapa sa odlično pogođenim all-arrounder-om kakav 1200GS jeste). Inače, ESA kao standardna opcija je ODLIČAN potez. Videćemo samo gde će BMW da gađa sa cenom...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Što se novog GS-a tiče (2013) - potpuno sam siguran da je prelazak na vodeno hlađenje posledica konkurencije, tj. činjenice da se iz vazdušare sa isceđenih 110hp došlo do limita, a konkurencija tera dalje... Videćemo kako će cela stvar proći, ali ja tipujem da će proći (procentualno manje bitan segement ciljne grupe kupaca haje za tradiciju, samim tim što su kupci GS-a uglavnom vikend vozači, a sam GS je više statusni simbol nego zreo izbor kod većine njegovih kupaca, gde je samo sreća tih istih kupaca da se statusni simbol zaista i poklapa sa odlično pogođenim all-arrounder-om kakav 1200GS jeste). Inače, ESA kao standardna opcija je ODLIČAN potez. Videćemo samo gde će BMW da gađa sa cenom...

 

 

Verovatno si mislio na ABS kao standardnu opremu......jer od ove godine koliko mi je poznato ne možeš više kupiti bilokoji bmw motor bez ABS-a....

 

A to o vikend vozačima GS-a....mislim da jako grešiš. Pogledaj malo po oglasima u inostranstvu sa kojim kilometrinama se prodaju 2-3 godine stari motori. A tamo se malo vozi, jer treba da se radi.....iskreno,koga god znam da ima GS-a (starog ili novog bez obzira) ispucava preko 15.000 godišnje. A to nisu vikend vozači, nego ljudi sa porodicama i ozbiljnim poslom, tako da ne pale motor za par stotina kilometara.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Mislio sam na ESA. U vesti je najavljeno da ide u std opremu na modelu 2013.

 

Što se ostalog tiče - ne bih da ulazim u raspravu, pa povlačim ocenu.

 

 

Izvini, nije bilo mišljeno kao rasprava.

Ako stvarno uvode ESA u standardnu opremu onda se samo nadam, da če se moči naručiti motor i bez ESA. Jeste da je potpuno druga vožnja sa ESA, istina da je udobnost i konfort veči (pogotovu što se sve podešava na dugme), ali je servisiranje i zamena amortizera puno skuplja od standardnog amortizera.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

To za servisiranje stoji definitivno. Ipak je uvođenje ESE u std opremu po meni dobar potez, budući da skoro svi štedimo na istoj, a budući da sam imao prilike da shvatim upotrebljivost koju nosi. Zaista će ESA biti još jedan razlog za sveprisutno oduševljenje ovim i inače sjajnim motorom.

 

OStaje glavna dilema - da li će prelaz na vodeno hlađenje proći na tržištu. Kao što rekoh, meni se čini da hoće. Mada je nejasno na koju će snagu nasvirati agregat na kraju (tipujem na 120+ hp, kako bi imali mesta za unapređenja u budućnosti). Ipak, veliki novi Versys imaće 130hp, za 11k eur i mislim da jtu leži pravi napad na npve i mlađe GS korisnike (dakle, na bazu za budućnost), mnogo više od Tiger-a i Tenere. Multistradu ipak ne uzimam kao konkurenciju, jer mislim da ipak ne privlači iste kupce (iako je tehnički superioran motor, što ima i svoju cenu;)

 

Eto, raspisah se... skoro ko brat đunta ;)... Đunta - nhf :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

...tipujem na 120+ hp...

 

Eto, raspisah se... skoro ko brat đunta ;)... Đunta - nhf :takoje:

 

Hehe, još ima da se učiš Đuntisanju, ko i ja vožnji :moto2:; to skoro, neće još. Mora neko da drži :popovanje:.

 

Već sam napomenuo da sam isčito, nagoveštava se 150 konja, vršna snaga u tipskoj klasi ako dobro primećujem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

U pravu si Ziko, jedino sto bih ja licno vise voleo da su razvili redni dvocilindras i napravilo F1200GS. Dakle, uvecani F800GS. Uz dodatak tehnologije koja je dva do tri koraka ispred konkurencije, ovo bi bi fantastican motocikl.

 

Meni je vec kod sadasnje generacije R1200GS zasmetalo sto to vise nije motocikl koji mozes da odrzavas u svojoj garazi - recimo odustajanje od klackalica i prelazak na ventile sa plocicama. Kad su vec odustali od tog koncepta, onda pravi rez i kreni korak dalje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

...

Meni je vec kod sadasnje generacije R1200GS zasmetalo sto to vise nije motocikl koji mozes da odrzavas u svojoj garazi - recimo odustajanje od klackalica i prelazak na ventile sa plocicama. Kad su vec odustali od tog koncepta, onda pravi rez i kreni korak dalje.

 

Nije to sa pločicama toliko loše po održavanje.... U razgovoru sa mehaničarem iz BMW servisa saznao sam da nije potrebno skidati bregaste i lanac istih da bi se pločica zamenila, nego da može da se pločica izvadi uz pomoć alatkice slične onoj koju koristi Suzuki na nekim svojim modelima. Takođe, rečeno mi je da ventili ne ispadaju iz zazora tako lako, a to na osnovu iskustva sa HP2 koji već neko vreme ima takvo rešen agregat (DOHC).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

U pravu si Ziko, jedino sto bih ja licno vise voleo da su razvili redni dvocilindras i napravilo F1200GS. Dakle, uvecani F800GS. Uz dodatak tehnologije koja je dva do tri koraka ispred konkurencije, ovo bi bi fantastican motocikl.

 

Meni je vec kod sadasnje generacije R1200GS zasmetalo sto to vise nije motocikl koji mozes da odrzavas u svojoj garazi - recimo odustajanje od klackalica i prelazak na ventile sa plocicama. Kad su vec odustali od tog koncepta, onda pravi rez i kreni korak dalje.

Ja sam isto iz te stare garde uradi sam. Imam Hondu CBR iz 99god. Lepo radi lepo ide, nema compjutera i elektronike a odrzavane sam svoj majstor. Polako ali sigurno to vreme neumitno prolazi jer fabrike, i motocikala i automobila definitivno idu ka tome da korisnike istih sto vise potisnu i nateraju na koriscenje ovlascenih sevisa. Secam sa jednog putopisa iz starog Automagazina da je lik sa BMW-om bokserom nesecam se kubikaze prosao celu Aziju i bliski istok a na motoru je osim potrebstina imao samo fabricki set alata.

 

Druže slažem se da se trka za performansama,smanjenom potrošnjom,večanjem bezbednosti u upravljanju vozila i smanjenjem zagađivanja okoline odražava u guranju koristnika za korištenjem ovlaštenog servisa. To uveliko zavisi i od marke motora. Mada sa druge strane to i nije tako loše. Servisiranje i održavanje novodobnih motora zahteva specializovan alat i određena znanja. Ja lično ne bih hteo da mi motor servisira neko koji ne zna šta se radi i šta treba da se radi, jer od toga možda sutra zavisi moj život .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cuore Sportivo, 1337 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KTM LC4 620, KTM 790 Adventure

Po svemu sudeci ako je tacno sve napisano...

 

Ja moram spremati parice za njega... :ooo:

 

Da budim iskren hebe mi se da mnogo prckam oko njega, proverim tecnosti, pritisak u gumama odrzavam minimalnu higijenu i napunjesnost akumulatora i odo da se vozam i vozam.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Došla mi nemačka novina pod ruku, navodi se 230 kila prazan, 130 konja i 10.000 obrtaja, al se pominje i 150 konjiuća.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2013 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: KTM 1290 SD GT

ovo sam napisao u temi Triumph explorer:

 

 

pitanje je vremena kada ce bmw poslati boxer mašine u povjest zbog povecanja konjskih snaga na tržištu motora a boxseri nemogu puno dalje od ovog zbog hlađenja, tezine, gabarita širine, i estetike.

 

 

ovo sa ovim modelom BMW.a je prelomnica u proizvodnji BMW.a sa bokser mašinama. fanovi ce biti podjeljeni a to ce se odraziti na prodaju pa mislim da ce sljedeca koncepcija GS.ova biti u smjeru X rednog cilindraša sa vodenim hlađenjem. opcenito buduca koncepcija mašina za BMW. motocikle nece bitibokser.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zbunjen, 888 postova
  • Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
  • Motocikl: XRV 650 RD03, KLE500

ovo sa ovim modelom BMW.a je prelomnica u proizvodnji BMW.a sa bokser mašinama. fanovi ce biti podjeljeni a to ce se odraziti na prodaju pa mislim da ce sljedeca koncepcija GS.ova biti u smjeru X rednog cilindraša sa vodenim hlađenjem. opcenito buduca koncepcija mašina za BMW. motocikle nece bitibokser.

 

Djelomicno su to vec pokusali, u osamdesetima sa K serijom, ali se opet boxer nije dao :). Mislim da ce se boxer jos duugo zadrzati u BMW arsenalu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

BMW je putem kratkog saopstenja za novinare najavio da ce naslednik R1200GS modela biti predstavljen 2-gog oktobra na Intermot sajmu motocikala u Kelnu.

 

Prema saopstenju, enduro koncept motocikla je novim modelom doveden do savrsenstva i predstavljace sasvim novo poglavlje u istoriji GS modela.

 

Sem ovoga na Intermot-u koji se odrzava od 3-ceg do 7-mog oktobra bice predstavljeni i drugi BMW noviteti kao sto su F700GS i S1000RR HP4.

 

BMW-R1250GS-foto-espia-04.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 370 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW GS, Versys 1000, GSA, ZX-6R, Aprilija Caponord,Africa Twin, Super Tenera XTZ 750

Video sam F 700 GS u Solunu u BMW salonu. Cena oko 8.400e ako se nevaram

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svratio...., 343 postova
  • Lokacija: Beograd-Dorcol
  • Motocikl: Imam

Premiera F700GS je bila ove godine u Garmischu. Je vid'o licno svojim ocima. Inace nije to uopste nov motor samo restajling postojeceg F650GS-a

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBF1000FA

Premiera F700GS je bila ove godine u Garmischu. Je vid'o licno svojim ocima. Inace nije to uopste nov motor samo restajling postojeceg F650GS-a

 

Ristajling + 4ks (sada 75) + jos jedan disk napred + ABS (sada standard) + ESA kao dodatna opcija...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svratio...., 343 postova
  • Lokacija: Beograd-Dorcol
  • Motocikl: Imam

@unas

 

:D pa dobro sve je to tacno ali mislim u osnovi je to isti motor. Mislim da sam negde procitao da su oznaku 700 uveli da bi napravili razliku u odnosu na jednocilindras G650 koji su ponovo poceli da proizvode. Inace F700GS je dobro poznati dvocilindras koji ima 798cc :zvizduk:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBF1000FA

@unas

 

:D pa dobro sve je to tacno ali mislim u osnovi je to isti motor. Mislim da sam negde procitao da su oznaku 700 uveli da bi napravili razliku u odnosu na jednocilindras G650 koji su ponovo poceli da proizvode. Inace F700GS je dobro poznati dvocilindras koji ima 798cc :zvizduk:

 

Naravno, u sustini je isti model, ali sam hteo da kazem da nije samo promenjena optika u pitanju, vec da ima i konkretnih tehnickih promena (poboljsanja). BMW2.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja