Jump to content

Moto Zajednica

Pravilno merenje ulja

Recommended Posts

  • Drug član, 233 postova
  • Lokacija: Bled, Slovenija
  • Motocikl: Honda SH300i

Verovatno je debata o tome več bila na forumu, ali sam je na žalost nisam našao. Zanima me, kako se pravilno meri ulje. Pričao sam sa nekoliko bajkera i večina tvrdi, da je najbolje ulje mjeriti, kad dodješ sa vožnje, sačekaš 2,3 minuta i izmeriš...! Zašto nije bolje mjeriti ulje, kad je motor hladan i možeš po mome tačnije da ga izmeriš, jer kod vruče mašine ulje je razbacano...? I kod avta se mjeri ulje, kad je motor hladan!?

 

Drugo pitanje je za vlasnike Yamahe! Po svemu pročitanom Yamaha več po defoltu troši ulje. Sad nove izgleda ne više, ali starije da. Zanima me, koliko to troše ulja? Sam vozim XTZ750 Super Tenere g. 1996 i posebno me zanima taj motor. Jednom sam pričao sa likom, koji je bio vlasnik 3 komada ST i kaže on meni, da je 1 litar/1000km još OK! :lud: To je meni absoultno previše...! Koliko je to normalno za Yamahe i koliko je još prihvatljivo...?

 

Lep pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

ako je sve kako treba taj motor netrosi ullje,

kada se zagreje na radnu temperaturu mozes izmeriti ulje, kada je hladna moze se desiti da nema ulja,zato se mnogima i desava da im stalno trosi to jest izbacije ulje,jer mere na hladno,ona nema oni doliju ona izbaci i tako u krug........izbaci viska kada se zagreje...

znaci samo kada je vruca..:takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 233 postova
  • Lokacija: Bled, Slovenija
  • Motocikl: Honda SH300i

Odlično! Ja kad god sam merio, bilo sve OK, a onda ne znam, možda je bio hladan motor, nivo izpod minimuma. To je bilo posle 5000km predjenih. Sipam ja cca. 7dcl unutra do F ( maximum ), kad mi kasnije mehaničar priča, koliko je bilo previše ulja unutra. Zato me zbunjuje to merenje. Svaki put drugačije...Jbg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 240 postova
  • Lokacija: temerin
  • Motocikl: honda CBX 550,Yamaha RD 350 ypvs,MZ TS 250-1,Danuvia 125.

ako je sve kako treba taj motor netrosi ullje,

kada se zagreje na radnu temperaturu mozes izmeriti ulje, kada je hladna moze se desiti da nema ulja,zato se mnogima i desava da im stalno trosi to jest izbacije ulje,jer mere na hladno,ona nema oni doliju ona izbaci i tako u krug........izbaci viska kada se zagreje...

znaci samo kada je vruca..:takoje:

 

Covek uci dok je ziv.Ja sam bio ubedjen,da se ulje meri kad je motor hladan.0staa2.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

U pravu je boki, jednom sam ja merio na ladno i bude mi malo ispod pola, ja dolijem samo 100 grama i kad se vratim sa voznje od par kilometara ono preko max (znaci vec je bilo na max)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 233 postova
  • Lokacija: Bled, Slovenija
  • Motocikl: Honda SH300i

Meni u njemačkom manualu za Yamahu XTZ750 Super Tenere piše:

 

1. kontrola ulja kod hladnog motora i ako je nivo ispod minimuma, sipaj do minimuma

2. kontrola ulja, kad motor zagriješ na 60 C, pustiš da motor laufa min. 10 sekundi na mestu u leru i onda meriš. Ako fali,.doliješ do F ( maximum)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

ma mnogi su tu pogresili..dok nisu uvideli gde grese a bilo ih sramotno da pitaju..

jednom drugaru sam morao peske to da pokazujem..zalio se,a nije hteo da proba,pa polako,otiso ujutro do njega pokazo mu nivo na hladno,pa posle na vruce,jadnicak dolivao ulje,teo da kupi karike,gumice..kaze svako jutro dolije malo :moto3:

jeb,covek treba da pita...:takoje:

u pitanju je po 200 do 300grama...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1891 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

Na radnoj temperaturi na ST ne mozes da izmeris ulje. Kad je motor vruc ulje uvek bude do vrha (do cepa). Ja sam merio ovako-kad je motor skroz hladan upalim ga par minuta i ugasim. Tada merim. Tako su mi rekli par majstora i vlasnika ST. Jedino tad bude merenje tacno.

Za potrosnju ulje- 1l na 1000km je bas previse.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja