Jump to content

Moto Zajednica

Motocikli i veterani 1960-1968

Recommended Posts

  • U prolazu, 48 postova
  • Lokacija: Kragujevac

Jako lep "istorijat" motorciklizma iz koga mozemo videti kako je to izgledalo nekada... Za razliku od danasnjeg vremena,bilo je puno drugacije,ali i nekada i sada sve vezuje ljubav prema motorima,voznji,uzivanju u prirodi koja se moze doziveti na poseban nacin voznjom na dva tocka...Inace radi se o mom dedi Mimi koji je vozio "NSU" i njegovom prijatelju Zivi koji je vozio PUH 175 cc , oni su bili medju prvim motoristima u Kragujevcu...

Nesumnjivo da svako vreme nosi svoj pečat i da vremenom pojedine stvari gube a pojedine dobijaju na značaju, ali jedna stvar prožima živote pasioniranih motociklista čak kad zbog godina više ne voze ili povremeno voze, a to je prijateljstvo.

Prijateljstvo stečeno na dva točka u vreme mladosti, od svega proživljenog je ostalo najupečatljivije i najvrednije do dan danas.

 

Ovim pisanjem, ma kako ga nazvali , putopisom ili istorijom pokušaćemo da damo osvrt na period od 1960 do 1968 godine i motociklizam u centralnoj Srbiji....post-21968-0-63588900-1324421254_thumb.jpg

I prica krece 1aha.gif

 

U periodu oko 1962 -3 godine na području grada Kragujevca bilo po našem sećanju 27 vozača sa položenom "A" kategorijom. U to vreme sa tako malim brojem motora, saobraćajnoj policiji je skoro svaki motociklista bio poznat, a iz jednog prostog razloga i prepoznatljiv, jer skoro niko nije imao kacigu. Eventualno se za zaštitu glave koristila kožna kapa , sa "šoferskim " naočarima .Zivapost-21968-0-54014200-1324421611_thumb.jpg

 

Sećam se, vozio sam Tomos PUH 175 cc sa dva klipa na zajedničkom kopresionom prostoru, koga sam kupio 1964 godine. U periodu jeseni, ne sećam se tačno meseca, krenuo sam iz sela Oparić ka Kragujevcu i uz put me je pratila kiša, pljusak. U toku putovanja izgubio sam ručicu menjača, tako da sam motor morao da ostavim u Belušiću kod rođaka. Ono što je jako interesantno u celoj priči je to da je za navedenu nezgodu saznala moja baba Simka, koja je ujutru rano krenula pešice sa namerom da pronadje ručicu menjača. Navedenu ručicu je pronašla negde na polovini puta i to mi je javila "dopisnom kartom"otvorenim pismom koje je u to vreme bilo najjeftiniji način komunikacije. 1mda.gif Ziva

 

 

Družilo se više nas, tako da smo poštovali sva veselja, slave i jedni kod drugih dolazili i odlazili motorima dok je iole moglo da se vozi. Sećam se svadbe našeg druga Mileta Ivkovića koji sad živi u Beogradu, na koju smo krenuli motorima marke "NSU", i "PUH" u mesecu novembru 1963 godine.

Tokom putovanja od Kragujevca ka Opariću , gde je inače bila svadba, krenuli smo bez ikakve moto opreme koja danas postoji, već samo u odelu koje je bilo višeslojno, tj. 3-4 para pantalona i gore dugih rukava. Na mestima kao što su kolena i grudi, umetali smo novine. Na 20 kilometru našeg puta, iako smo išli 2-om brzinom, polako, bukvano smo se smrzli, ali povratka nije bilo. Došli smo na ideju da povratimo malo toplote tako što će mo izvaditi gorivo iz rezervoara, zapaliti ga i kolko toliko se ogrejati a onda nastaviti put. Tako smo i uradili i bukvalno se spasili od smrzavanja, tako da smo mogli da nastavimo put. Kada smo stigli zagrejali smo se u kući, a tokom noći, dok smo bili na svadbi, pao je veliki sneg i motore smo morali ostaviti u selu. Mima post-21968-0-47519700-1324421912_thumb.jpgpost-21968-0-43607000-1324422075_thumb.jpgpost-21968-0-13860300-1324422111_thumb.jpgpost-21968-0-75354200-1324422158_thumb.jpgpost-21968-0-88046600-1324422178_thumb.jpgpost-21968-0-69911400-1324422197_thumb.jpgpost-21968-0-89176100-1324422219_thumb.jpg

 

 

Motor koji sam ja vozio 1964 godine, PUH 175 cc bio je u to vreme izuzetno lep motocikl, proizvodio se "Tomos Kopar" u Sloveniji, po Austriskoj licenci "PUCH".Imao je odlične kočnice, ali i veliku manu, koja se ogledala u tome da je prilikom velikih naprezanja , "turaže", savlađivanja velikih uspona, dolazilo do "izgorevanja" klipova, jer su bili na istoj klipnjači u zajedničkoj glavi i kompresionom prostoru motora. Entuzijazam koji sam imao u to vreme, me je terao da u kaseti motora nosim rezervne klipove i iste menjam, verovali ili ne , na putu. Kasnije je bio problem i nabavljanje tih klipova, pa smo u vrlo primitivnoj livnici iste izlivali. Takvi klipovi su se pokazali adekvatna zamena, ali ne na duži period. Imali smo u to vreme i saznanja da njihov rad može produziti sipanje ricinusovog ulja u gorivo. Ziva

 

post-21968-0-24424500-1324422379_thumb.jpgpost-21968-0-51420100-1324422416_thumb.jpg

 

 

Moj "NSU" sam kupio 1962 godine i koštao je oko 25 mojih ličnih dohodaka, u to vreme. Kupio sam ga u Kragujevcu a proizvodio se u "Vogošći" Sarajevo. Postojao je model sa "plivajućim" sedištem, preteča današnjih sedišta i model kao moj sa dva posebna sedišta. Potrošnja navedenog motora od 175 cc je bila oko 3,2 litra na 100km. servis za navedeni motor je postojao u tadašnjem Svetozarevu, Jagodini i u Paraćinu. Sam motocikl je bio odličan jer je bio četvorotaktni, ali prenos između radilice i bregaste, bio je sa ekscentičnim polugama, koje su se vremenom trošile i narušavale ravnomerni rad motora. Konstrukcija samog modela bila je vrlo izdržljiva, sa njim sam se u to vreme usuđivao da krenem na put preko 1000 km , tačnije na more u današnju Hrvatsku. Put do tamo nije bio nimalo lak, jer su putevi bili većinom makadam, a vozio sam se zajedno sa rođenim bratom. Ne treba pominjati da nismo imali nikakvu zaštitnu opremu, tako da smo kisli i bili prašinavljeni tokom celog puta. Kako smo izgledali najbolje može da dočara događaj, kada smo prilikom svraćanja u jednu od kafana na putu, Udbine-Gospić, vlasnik ili konobar koji nas je video, nije hteo da nas na prvi kontakt pusti unutar kafane. Bili smo mokri i kaljavi do te mere da se nismo poznavali. Kiša nas je bila od Siska do Udbina. Čarape sam tri puta cedio uz put, a pantalone okretao naopako. U to vreme sam prvi put bio na moru, nisam znao čak ni da je voda slana, pa smo motor "okupali". Mima post-21968-0-53667800-1324422515_thumb.jpgpost-21968-0-54769700-1324422522_thumb.jpgpost-21968-0-09210100-1324422533_thumb.jpg

Nekada 1964 godine, meni je bilo jako interesantno da motorom dodjem u Beograd i da vozim "Bulevarom revolucije", smatrao sam da je to vrhunac umeća vožnje jer je Beograd imao najgušći saobraćaj. Naš drug Mile je stanovao kod "Cvetkove pijace" i uživanje nam je bilo da odemo do njega u posetu a kasnije sa njim na Avalu.Ziva post-21968-0-02889500-1324422626_thumb.jpgpost-21968-0-13105200-1324422638_thumb.jpgpost-21968-0-46273200-1324422659_thumb.jpg

Za celo vreme našeg druženja uvek smo vodili računa o sigurnosti u vožnji, zato danas možemo da pričamo o vremenima koja su iza nas, a sećanjem u nama. Mima post-21968-0-91577500-1324422782_thumb.jpgpost-21968-0-93926100-1324422795_thumb.jpg

 

P.S. Preuzeto sa foruma nadvatocka

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 18

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hit the Road, 1415 postova
  • Lokacija: vinca, beograd
  • Motocikl: BMW R1200GSA

Ali svaka ti cast na ovome. Sa uzivanjem sam procitao ovo i proradila je seta. Cesto od oca slusam ovakve price koji je '66 godine "pobegao" sa sela izmedju Valjeva i Sapca i dosao za Beograd na MZ-u 150 ccm...trbuhom za kruhom. Usput je svratio po svoju tadasnju devojku (moju majku), bukvalno je "ukrao". Pobegla je tada sa njim motorom u neki potpuno novi svet i zapoceli su zajednicki zivot u nepoznatom. Bas romanticno...

 

0takoje.gif

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 48 postova
  • Lokacija: Kragujevac

Ali svaka ti cast na ovome. Sa uzivanjem sam procitao ovo i proradila je seta. Cesto od oca slusam ovakve price koji je '66 godine "pobegao" sa sela izmedju Valjeva i Sapca i dosao za Beograd na MZ-u 150 ccm...trbuhom za kruhom. Usput je svratio po svoju tadasnju devojku (moju majku), bukvalno je "ukrao". Pobegla je tada sa njim motorom u neki potpuno novi svet i zapoceli su zajednicki zivot u nepoznatom. Bas romanticno...

 

0takoje.gif

 

Hvala Vam...Smatram da jednostavno "dugujemo" ljudima koji su bili jedni od prvih motorciklista na nasim prostorima,bar toliko, da ih se ponekad prisetimo ...

A sto se tice tih "kradja",i moj otac je "ukrao" moju mamu,do duse ne motorom,ali avionom 0namigivanje.gif (1000 km udaljenosti) dok su svi vodili rat, oni su ziveli za ljubav ,to je tek romanticna prica 1oda.gif

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 48 postova
  • Lokacija: Kragujevac

Lepa priča! Podseća me na mladost. U to vreme vozio sam Tomos T-12, a sanjao o takva dava motora koje spominješ. :zdravo:

 

Ali....istrajali ste u toj ljubavi prema motorima pa sad koliko vidim vozite Yamahu

2jee1.gif0namigivanje.gif

To tek pored Tomosa niste mogli ni da, sanjate...

0a-smiley.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 105 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Suzuki GXS600F

DRAGA SUGRADJANKO SVAKA TI CAST NA PRILOGU I STETA JE AKO NISI VOZAC BAJKA.U to vreme biloje i takmicara i to vrlo uspesnih u Sampionatu stare Juge. Recimo ; Ćata Stoiljković (Puh 259cm) sa Pivare , Keza Milutinović (Tomos 50)iz Erdoglije i Mile Arsenijević iz Sušice (Puh 250)iz Sušice a svi AMD Zastava.Svi iz Kragujevca , a to je period od 1958 do 1970g.Ako imas zelje da budes aktivna bajkerka javi se bicemo ti od pomoci.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 48 postova
  • Lokacija: Kragujevac

DRAGA SUGRADJANKO SVAKA TI CAST NA PRILOGU I STETA JE AKO NISI VOZAC BAJKA.U to vreme biloje i takmicara i to vrlo uspesnih u Sampionatu stare Juge. Recimo ; Ćata Stoiljković (Puh 259cm) sa Pivare , Keza Milutinović (Tomos 50)iz Erdoglije i Mile Arsenijević iz Sušice (Puh 250)iz Sušice a svi AMD Zastava.Svi iz Kragujevca , a to je period od 1958 do 1970g.Ako imas zelje da budes aktivna bajkerka javi se bicemo ti od pomoci.

 

Hvala lepo...Ne,na zalost nisam,ali taj trenutak nece dugo da potraje 1oda.gif,naime deda je bio bajker,tata je duboko u tim vodama,tako da cu nadam se nastaviti tradiciju u najkracem vremenskom roku...Imam veliku zelju i volju, a svaki savet je dobrodosao 0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 305 postova
  • Lokacija: Blizu granice!
  • Motocikl: KLE 500

Prava istorija, tvoj deda i njegovi drugari i dalje voze zahvaljujući tebi, svaka čast!

Ova priča me je podsetila na mog dedu 70-tih koji je čuo da je u Požarevcu 7 jula ogroman vašar, što bi naši ljudi rekli ko pred smak sveta. I sad, prvi problem predstavlja rastojanje od Žagubice od nekih 80km što je i danas poprilično udaljeno a za to vreme i makadamske drumove verovatno je iziskivalo dosta vremena.

Drugi, mnogo veći problem predstavlja momenat da je on tog dana proslavljao Krsnu slavu i što su mu dolazili gosti ali avaj, zvuk njegovog T-12 pozivao je na avanturu. I jednostavno se okrenuo, uzjahao mašinu i odvezao se da vidi vašar. Ono što se dalje dešavalo nije mi baš bilo jasno ali svako ima neki svoj razlog, deda nije uspeo da pronađe mesto tj. vašarište, nije hteo nikoga da pita nego se okrenuo i ajd kući da bar otprati goste.

Sto ljudi sto ćudi!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 105 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Suzuki GXS600F

Sine posto sam ti verovatno tatino godiste ili starija pa ako treba da ga ubedimo oko voznje a mogu pomoci i oko nabavke i izbora bajka. Pozdrav Miško

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 48 postova
  • Lokacija: Kragujevac

Prava istorija, tvoj deda i njegovi drugari i dalje voze zahvaljujući tebi, svaka čast!

Ova priča me je podsetila na mog dedu 70-tih koji je čuo da je u Požarevcu 7 jula ogroman vašar, što bi naši ljudi rekli ko pred smak sveta. I sad, prvi problem predstavlja rastojanje od Žagubice od nekih 80km što je i danas poprilično udaljeno a za to vreme i makadamske drumove verovatno je iziskivalo dosta vremena.

Drugi, mnogo veći problem predstavlja momenat da je on tog dana proslavljao Krsnu slavu i što su mu dolazili gosti ali avaj, zvuk njegovog T-12 pozivao je na avanturu. I jednostavno se okrenuo, uzjahao mašinu i odvezao se da vidi vašar. Ono što se dalje dešavalo nije mi baš bilo jasno ali svako ima neki svoj razlog, deda nije uspeo da pronađe mesto tj. vašarište, nije hteo nikoga da pita nego se okrenuo i ajd kući da bar otprati goste.

Sto ljudi sto ćudi!

 

To je ta avanturisticka crta bajkera,nije bitno ni vreme,ni mesto,ma apsolutno nista,jednostavno zelja za voznjom potiskuje obaveze i monoton zivot...Uostalom sto bas mora da se zivi po nepisanim pravilima...Ipak pravi bajkeri najvise vole da uzivaju u svojoj slobodi ,zato ih jako malo "obicnih smrtnika" i razume...2oda2.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 48 postova
  • Lokacija: Kragujevac

Sine posto sam ti verovatno tatino godiste ili starija pa ako treba da ga ubedimo oko voznje a mogu pomoci i oko nabavke i izbora bajka. Pozdrav Miško

 

Hvala cika Misko,tata mi je '68 godiste ako ste iz Kragujevca mozda ga i znate vozi crnu Hondu Varadera XL1000,ima ga na forumu ,Dallape...inace on me podrzava tako da nema problema,u svakom slucaju ako zatreba pomoc,tu ste 0namigivanje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 954 postova
  • Lokacija: Batajnica
  • Motocikl: DL1000 K8

Stvarno neznam sta da ti kazem ODLICNO 10+ sa uzivnjem sam procitao sve i to dva puta, moram da priznam da si me pdsetila na neke price mog oca i strica koji su u to vreme vozili NSU i Tomos Galeb.:takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 48 postova
  • Lokacija: Kragujevac

Stvarno neznam sta da ti kazem ODLICNO 10+ sa uzivnjem sam procitao sve i to dva puta, moram da priznam da si me pdsetila na neke price mog oca i strica koji su u to vreme vozili NSU i Tomos Galeb.:takoje:

 

Drago mi je 0namigivanje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 93 postova
  • Lokacija: Šamac, Republika Srpska, BiH
  • Motocikl: Yamaha XJR 1200

Jako lijepo, poučno i interesantno. Duh starih vremena je oživljen vašom pričom. Samo me zanima jedno, da li su novine za pod jaknu bile iz Lujisa ili...? Puno pozdrava!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 48 postova
  • Lokacija: Kragujevac

Jako lijepo, poučno i interesantno. Duh starih vremena je oživljen vašom pričom. Samo me zanima jedno, da li su novine za pod jaknu bile iz Lujisa ili...? Puno pozdrava!

 

Hvala...

haha2.gif

Daaaa naravno da su bile iz Louis-a,da nisu....kooo zna sta bi bilo....1zvizduk.gif

Pozdrav...0a-smiley.gif

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja