Jump to content

Moto Zajednica

prvi motor

Recommended Posts

  • U prolazu, 5 postova

Treba da kupim motor, a ne znam skoro nista o njima (skoro polozih vozacki). Onako po izgledu mi najvise odgovara Honda Shadow/VT serija. Najbitnije je udobnost za duze voznje (zbog kichme). Sta mislite o toj Hondi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Nije bas da je touring...ali moze da prodje.

Ako hoces nesto u slicnoj kubikazi, a vise touring orijentacije...mozda da pogledas Yamaha XJ 600 S Diversion ili nesto slicno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7031 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

ako zelis da sacuvas kicmu i najbitnija ti je udobnost onda bolje gledaj da uzmes neki Maxi Enduro ili Sport Touring motor, mnogo je prirodniji polozaj na njima nego na Shadow-ki

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 439 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Aprilia Scarabeo

Probaj što više motora i trebalo bi da ti se izkristališe šta ti leži i odgovara. Ja sam u početku razmišljao o nekoj kruzer, čoper varijanti ali završio sam preko skutera na Hondi Transalpu. Pročešljaj dobro forum i pročitaj šta ljudi pišu o raznim motorima stavi sve to u lonac i nešto će se već skuvati... :ooo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nemacki nemkasti janjicar iz svabije, 87 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha YBR 125

Za pocetak, ne kupuj nista jace od 50KS (ako je jedan cilindar onda i znatno slabije), dok zaista ne polozis voznju, jer kategorija u knjizici ne znaci nista. Mislim na bar 10.000km na motociklu, u kombinovanim uslovima voznje. Za tip motora ces morati sam da se opredelis, to se proba, umesto da se gleda i razmatra, nista pametniji neces biti nakon tudjih saveta :)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: Toronto, Ontario, Canada
  • Motocikl: 2002 Suzuki GSF1200S Bandit, 2005 Yamaha Majesty 400

Za duze voznje ergonomija je presudan faktor. Motorcikli koji izgledaju udobno (velika vecina kruzera, ukljucujuci i pomenuti Shadow) su smrt za kicmu jer imaju slabo ogibljenje i polozaj sedenja koji savija ledja i oslanja svu tezinu na donji deo kicme.

 

Polozaj sedenja je takodje vrlo vazan za pocetnike - sto je prirodniji, to bolje. Ako ti ni jedan deo tela nije napet ili neprirodno savijen/izduzen bice ti mnogo lakse da kontrolises motorcikl u voznji i osetis njegove reakcije. Ja koristim sledece kriterijume:

 

1. Mogu lako da se podignem iz sedista stojeci na pedalama bez oslanjanja ili vucenja volana.

2. Dok vozim volan niti vucem niti guram. Ako ga pustim ne moram da napnem ni jedan misic da bih ostao u istom polozaju.

3. Ugao kolena je blizu 90 stepeni.

3. Oba stopala mi dohvataju asfalt toliko da mogu da manevrisem motorcikl u nazad na ravnom. Ako mogu oba djona da spustim na zemlju u toliko bolje.

4. Kad se opustim u sedistu kolena mi se ne razmicu sama od sebe. Ovo jako mali broj sedista/motorcikala uspesno omogucava.

 

Ovi kriterijumi iskljucuju iz mesta sve ekstreme kao sto su trkacki motorcikli, coperi, cisti kros motorcikli i vecina skutera. Za one dovoljno visoke najbolji su dual-sport (enduro) motorcikli ili klasicni japanski motorcikli kakvi su se proizvodili osamdesetih (ili njihove replike). Sto se snage i kubikaze tice to je vrlo relativno i zavisi od tipa masine - vazdusno hladjeni jednocilindras od 500cc i vodeno hladjeni cetvorocilindras od 500cc su dve potpuno razlicite sprave. Maksimalna brzina treba da bude makar dovoljna da te ne preticu kamioni i autobusi, a obrtni momenat sto ravnomernije rasporedjen ucelom opsegu obrtaja.

 

Glavni savet je da ako imas prilike probas sve sto ima dva tocka i motor. Jedino tako mozes da steknes sliku sta ti odgovara, a i tako su ti sanse da potpuno omanes oko 50% :).

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banda Opasnih, 396 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4TX

Nadovezacu se na prethodni post, Kubikaza je totalno nebitna stvar, kocnica u glavi, nema divljanja i polako, nigde ne zuris, naucices svoju makinu koju god da uzmes i uzivaj. Kazem ti iz iskustva, meni je moj motor prvi motor na koji sam seo u zivotu, i dalje ga slatko vozim :)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bayerische Motoren Werke, 624 postova
  • Lokacija: M.K."Čivija" Šabac
  • Motocikl: BMW R 1250 RT

I ja mogu da ti dam savet kao i bajkerboj.Mislim da su putni enduro i turing motori najudobniji,jer je položaj na njima najprirodniji(nisi ni ispružen preko rezervoara niti zabačen u fotelji).Pozdrav i nadam se da ćeš izabrati motor sa kojim ćeš biti zadovoljan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 17 postova
  • Lokacija: Пољска
  • Motocikl: KLR 650

Мало се убуђавила тема, па да скинем прашину. А и прва ми је порука, осим представљања, реко' да оставим бар неког трага.

 

У сличној сам ситуацији као постављач теме, само за нијансу старији. Пошто сам мотор возио (не рачунајући скутере, наравно - то нису мотори) последњи пут пре 20 година, сматрам се тешким почетником. Прво купујем неку JAWA или MZ до 300-400 евра, коју могу сам да одржавам и склапам, пређем са њом пар хиљада, па тек онда даље. Препоручио бих сличан развојни пут и колеги (мада је вероватно већ обавио купњу), поготово што он није никада возио. Свеједно, моја порука може да послужи као предлог осталима, који размишљају како почети.

 

Поздрав!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: Toronto, Ontario, Canada
  • Motocikl: 2002 Suzuki GSF1200S Bandit, 2005 Yamaha Majesty 400

Po mom skromnom misljenju i trideset godina iskustva pocetnicki motorcikl treba da ima sledece atribute:

 

- Prirodan polozaj vozaca. Ispravan ergonomski polozaj na motorciklu se ne razlikuje mnogo od ispravnog sedenja za racunarom.

 

- Visina sedenja. Vrlo je vazno da mozes obe noge da spustis na zemlju, makar uz malo stajanja na prstima.

 

- Pitoma masina. Nista prgavo i sa ostrim usponom obrtnog momenta. Skoro svi cetvorotaktni motori do 250ccm zadovoljavaju.

 

Ovi kriterijumi iskljucuju sve ekstreme, od kruzera, preko sportskih motorcikala do vecih endura. Standardni Japanci iz osamdesetih ili njihove moderne replike su dobar pocetak. Za one sa malo visim medjunozjem enduro / dual sport je opcija. To ce ti biti prvi motor i onaj koji ce imati najvise uticaja na to kako i koliko brzo ces uciti. Ipak, nece ti biti poslednji (osim ako ne kupis 140Hp supersport) tako da ne treba previse da se zamaras oko odluke. Funkcija je primarna, izgled je na petom mestu. Moj savet he da probas sto vise motorcikala mozes (makar da sednes na njih, ako ne i provozas) i vidis na kom se najprirodnije osecas. Primera radi, kruzeri mogu da izgledaju lepo (stvar ukusa) i udobno, ali zamisli kako savijena kicma sa rukama i nogama ispruzenim napred reaguje kad upadnes u rupu na putu a zadnji amortizeri su ti slabi ili nikakvi (tipicno za vecinu kruzera).

 

Konkretno, MZ je primer odlicne ergonomije, osim sto je trajan i jednostavan za odrzavanje. Odlicne kocnice, ljudska sirena, udoban i za dvoje, pristojno brz, jeftin. Ja bih zaobisao Jawu u sirokom luku.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Ako imaš kočnicu u glavi, GSXF 600 nije loš motor za početnika - sedi se dosta udobno, upravljiv je, dobar i za dvoje itd. Ako se odlučiš i kupiš GSXF 600 (a i bilo koji drugi motor), moj ti je prijateljski savet da se odvezeš na poligon pa da lagano probaš stani-kreni vožnju, manipulaciju u mestu, guranje motora (ovo obavezno - ko nije gurao, nije ni vozio, a GSXF je potežak :)), osmicu... Nemoj da te bude "blam". Možda će te neko gledati kao idiota ali šta te briga. Provedeš jedno dva sata na poligonu, dobro se ispreznajaš, ali upoznaš svoj motor. Posle se izvezeš u grad pa polako do prve magistrale i onda probaš na magistrali kako ide, kako ubrzava, kako koči sa većih brzina, u kom rasponu obrtaja da ga držiš kad hoćeš da pretekneš neko vozilo. I na kraju, bitno je da vidiš gde je granica komfora za tebe i taj motor. Na primer, meni je granica komfora onde gde vetar počinje intenzivnije da mi sveta. Šta meni na primer vredi što moj motor ide preko 200 km/h ako je već oko 120 km/h pritisak na grudi i glavu toliki da mi takva duža vožnja ne prija... U suštini, bitno je da te ne pretiču šleperi i autobusi na magistralnim putevima jer to zna biti stresno, a za to ti je dovoljno konstantnih i laganih 90 km/h i laganih 120-130 u preticanju. U takvom režimu i potrošnja goriva je idealna... Za sve to GSXF je puna mera...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 817 postova
  • Lokacija: Montenegro - PG
  • Motocikl: Honda Varadero xl 1000 v

Odlican motor za pocetnike je i fz6 . Kao i taj koji si nameracio, nece ti brzo dosaditi,polozaj sjedenja je ok ako nijesi visok preko 185cm ( ja sam 190cm i prodao sam fz6 n zbog previse savijenih nogu, a i operisanog diskusa ) ,snage koliko hoces, nije veliki potrosac,veoma kvalitetan agregat...

 

Mislim da bi ti i Honda transalp dobro posluzila za ulazak u enduro, odnosno touring world...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 237 postova
  • Lokacija: Titel
  • Motocikl: Kawa z750s

Ako imaš kočnicu u glavi, GSXF 600 nije loš motor za početnika - sedi se dosta udobno, upravljiv je, dobar i za dvoje itd. Ako se odlučiš i kupiš GSXF 600 (a i bilo koji drugi motor), moj ti je prijateljski savet da se odvezeš na poligon pa da lagano probaš stani-kreni vožnju, manipulaciju u mestu, guranje motora (ovo obavezno - ko nije gurao, nije ni vozio, a GSXF je potežak :)), osmicu... Nemoj da te bude "blam". Možda će te neko gledati kao idiota ali šta te briga. Provedeš jedno dva sata na poligonu, dobro se ispreznajaš, ali upoznaš svoj motor. Posle se izvezeš u grad pa polako do prve magistrale i onda probaš na magistrali kako ide, kako ubrzava, kako koči sa većih brzina, u kom rasponu obrtaja da ga držiš kad hoćeš da pretekneš neko vozilo. I na kraju, bitno je da vidiš gde je granica komfora za tebe i taj motor. Na primer, meni je granica komfora onde gde vetar počinje intenzivnije da mi sveta. Šta meni na primer vredi što moj motor ide preko 200 km/h ako je već oko 120 km/h pritisak na grudi i glavu toliki da mi takva duža vožnja ne prija... U suštini, bitno je da te ne pretiču šleperi i autobusi na magistralnim putevima jer to zna biti stresno, a za to ti je dovoljno konstantnih i laganih 90 km/h i laganih 120-130 u preticanju. U takvom režimu i potrošnja goriva je idealna... Za sve to GSXF je puna mera...

Hvala na brzim odgovorima svima a narocito icatenej-u. .e to se zove pametno objasnjenje....svaka ti cast brate...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova
  • Lokacija: Beograd - Cerak
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R

Ja sam imao do skoro gsxf 600 i nisam siguran da icatenej i ja pricamo o istom motoru... prvo, sedenje uopste nije udobno jer je vrlo maalo vislji od gsxr-a i to mu daje neki bezvezan polozaj koji nije ni tamo ni ovamo...sad vozim zx9r i udobniji mi je nekako za voznju... drugo, ako nemas bar 90 kila i snagu u rukama, pasce ti garantovano u mestu... ja imam oko 100 i 190cm i dva puta sam ga jedva zadrzao, a prethodnom vlasniku, koji ima sezdesetak kila je pao 3 puta u mestu... i trece, zbog tezine je vrlo zajeban pri malim brzinama tipa okretanja na malom prostoru i sl... ja bih ti pre preporucio mozda onaj er6n, imao ga ortak, ide super a udoban i lagan...sve ostalo sto je icatenej rekao poslusaj...

Pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 237 postova
  • Lokacija: Titel
  • Motocikl: Kawa z750s

ja imam 89kg i 187cm visine nisam jak al nisam ni ficfiric....u pravu si za tezinu treba zadrzati 210kg kad se navali na jednu stranu koliko da si jak nemozes ga zadrzati ponarocito ako padne od tebe...jel imaju da se nabave i roll barovi i za njih cinimi se da sam video na nekom lice kao gumeni fazasteri...a sta mislite onda o xj600 jel to mozda bolja pocetnicka varijanta...:zdravo::zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 237 postova
  • Lokacija: Titel
  • Motocikl: Kawa z750s

druze nisi me razumeo xj600 ne xj6 ona je novija zar ne....neznam dali na gsxf postoji varijanta postavljanja nekog adaptera volana nesto kao onaj distancijer((mislim da se tako kaze):moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja