Jump to content

Moto Zajednica

Yamaha Majesty 400

Recommended Posts

  • U prolazu, 2 postova
  • Lokacija: Lozovik
  • Motocikl: Yamaha Majesty 400

Pozdrav ekipo, potrebno mi je par nekih saveta vezano za variator. Rasturio sam radi godisnjeg ciscenja i istrazio malo, prvo nisam nasao nikakav O ring (a vidim da ga spominjete)  izmedju bolcne variatora i one druge caure sto ide dalje kroz semering radilice. Kojom mascu posle pranja da napunim bolcnu unutar varijatora i zadnji sistem tanjira. Kais mi je po malo ispucao u dubljim prevojima ali samo sa unutrasnje strane, spolja kao nov, sirina mu je 28,8 mm (uputstvo kaze do 27 moze da se koristi). Na variatoru se vidi da se kais ne penje do samog vrha nego koristi dve trecine konusa variatora (centralna bela malosi opruga na kvacilu) zasto se to desava. Gde kupiti klizace variatora

IMG-980d6184ca5b20820036eb6b6881ae51-V.jpg

IMG-d63084761fe1341c97b2e93b59cf4104-V.jpg

Promenio član Divljak

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 13 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: majesty 250

Poštovane kolege. 

Postao sam vlasnik mayesty 400 2008god.u toku zime  odradio sam mu zamenu ulja,svih filtera i antifriza. Danas lep dan da se proba malo dalje nekih 50km međutim problem. U toku vožnje se ugasi i neće da upali. Pregledao sve osigurače, bočni nogaster, akumulator, zamenio drugi ključ da nije izgubio kod ali ništa. Posle izvesnog vremena upali sve je ok, 5 do 10 min. vožnje i opet se ugasi. Tako 4-5 puta do parkiranja u garažu. Ustanovio sam da nema varnicu kad neće da upali. Molim za savet gde dalje da tražim problem. 

IMG-c61b212e87caf34c03561ea215f13f8c-V.jpg

IMG-713ebd14d9e9997c46935373711b675f-V.jpg

Promenio član vladimir977

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 108 postova
  • Lokacija: Pirot
  • Motocikl: Yamaha FZ6 S2, CFMOTO 850xc EPS
On 2/10/2022 at 6:18 PM, vladimir977 said:

Poštovane kolege. 

Postao sam vlasnik mayesty 400 2008god.u toku zime  odradio sam mu zamenu ulja,svih filtera i antifriza. Danas lep dan da se proba malo dalje nekih 50km međutim problem. U toku vožnje se ugasi i neće da upali. Pregledao sve osigurače, bočni nogaster, akumulator, zamenio drugi ključ da nije izgubio kod ali ništa. Posle izvesnog vremena upali sve je ok, 5 do 10 min. vožnje i opet se ugasi. Tako 4-5 puta do parkiranja u garažu. Ustanovio sam da nema varnicu kad neće da upali. Molim za savet gde dalje da tražim problem. 

IMG-c61b212e87caf34c03561ea215f13f8c-V.jpg

IMG-713ebd14d9e9997c46935373711b675f-V.jpg

Jel si nasao resenje do sada?

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha Majesty Yp400-2007 | Dl 1000 V strom 2004

Pozdrav svima. Ja sam vlasnik Majesty-ja 400 iz 2007. godine. Do sada presao 20.000 kilometara bez ikakvih problema. Redovno radjeni servisi ulja i filtera na 50...km kako predlaze fabrika i uputstva. Potrosnja po gradu devojka i ja malo preko 4l na 100km.

Uradio sam jesenas servis i zamenuo kais posto je bio na 27mm; a to je limit da se menja. E sada nedavno sam zamenuo i ubacio centralnu belu oprugu malossi i bele oprugice kvacila malossi, ovo je model kvacila sa 5 lamela. Desava mi se konstantno trzanje kada upalim motor i sedim na njemu, a kada treba da krenem pocne bas da trese, kada vozim pa hocu da stanem i pustim gas i on i dalje nastavi da ide bez da stane kao da nece da odvoji kvacilo da popusti, i kada hocu da zakocim on mi onako naglo trzne i ugasi se motor. Rolnice su fabricke sve merene u gram tacne i bez promene oblika, a lamele na kvacilu su odlicne oko 4,5mm sto je kao da su nove nepotrosene skoro nista, korpa kvacila tj. dobos je takodje u super stanju bez riseva i tragova potrosenosti marke ferodo. Da li neko zna u cemu moze biti problem ili cu morati kod majstora da teram? Inace kada sam uzeo motor terao sam kod Markosa u Novi Sad na proveru, a posle sam sve sam odrzavao.

Takodje sam dobio i kontakt i saradjivao sa majstorom Bobanom iz Panceva koji radi i servis i delove za motore. 

Hvala puno unapred.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1016 postova
  • Lokacija: Beograd, Rakovica, Skojevsko naselje
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250

Nosač motora možda ?

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 365 postova
  • Lokacija: Stuttgart
  • Motocikl: M1800R
Pozdrav svima. Ja sam vlasnik Majesty-ja 400 iz 2007. godine. Do sada presao 20.000 kilometara bez ikakvih problema. Redovno radjeni servisi ulja i filtera na 50...km kako predlaze fabrika i uputstva. Potrosnja po gradu devojka i ja malo preko 4l na 100km.
Uradio sam jesenas servis i zamenuo kais posto je bio na 27mm; a to je limit da se menja. E sada nedavno sam zamenuo i ubacio centralnu belu oprugu malossi i bele oprugice kvacila malossi, ovo je model kvacila sa 5 lamela. Desava mi se konstantno trzanje kada upalim motor i sedim na njemu, a kada treba da krenem pocne bas da trese, kada vozim pa hocu da stanem i pustim gas i on i dalje nastavi da ide bez da stane kao da nece da odvoji kvacilo da popusti, i kada hocu da zakocim on mi onako naglo trzne i ugasi se motor. Rolnice su fabricke sve merene u gram tacne i bez promene oblika, a lamele na kvacilu su odlicne oko 4,5mm sto je kao da su nove nepotrosene skoro nista, korpa kvacila tj. dobos je takodje u super stanju bez riseva i tragova potrosenosti marke ferodo. Da li neko zna u cemu moze biti problem ili cu morati kod majstora da teram? Inace kada sam uzeo motor terao sam kod Markosa u Novi Sad na proveru, a posle sam sve sam odrzavao.
Takodje sam dobio i kontakt i saradjivao sa majstorom Bobanom iz Panceva koji radi i servis i delove za motore. 
Hvala puno unapred.
 
Ja bih rekao da ti oprugice kvacila prave problem jer su premekane pa ne odvajaju kvacilo ili nesto nisi sastavio kako treba. Skini opet kvacilo pa vidi sta se tu desava. Definitivno ti kvacilo ne odvaja kako treba.

Gesendet von meinem SM-G991B mit Tapatalk

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 272 postova
  • Lokacija: Celje, Slovenija
  • Motocikl: Suzuki Burgman 650, Honda NC 750X
Pre 2 sati, Uros Novi Sad je napisao:

Pozdrav svima. Ja sam vlasnik Majesty-ja 400 iz 2007. godine. Do sada presao 20.000 kilometara bez ikakvih problema. Redovno radjeni servisi ulja i filtera na 50...km kako predlaze fabrika i uputstva. Potrosnja po gradu devojka i ja malo preko 4l na 100km.

Uradio sam jesenas servis i zamenuo kais posto je bio na 27mm; a to je limit da se menja. E sada nedavno sam zamenuo i ubacio centralnu belu oprugu malossi i bele oprugice kvacila malossi, ovo je model kvacila sa 5 lamela. Desava mi se konstantno trzanje kada upalim motor i sedim na njemu, a kada treba da krenem pocne bas da trese, kada vozim pa hocu da stanem i pustim gas i on i dalje nastavi da ide bez da stane kao da nece da odvoji kvacilo da popusti, i kada hocu da zakocim on mi onako naglo trzne i ugasi se motor. Rolnice su fabricke sve merene u gram tacne i bez promene oblika, a lamele na kvacilu su odlicne oko 4,5mm sto je kao da su nove nepotrosene skoro nista, korpa kvacila tj. dobos je takodje u super stanju bez riseva i tragova potrosenosti marke ferodo. Da li neko zna u cemu moze biti problem ili cu morati kod majstora da teram? Inace kada sam uzeo motor terao sam kod Markosa u Novi Sad na proveru, a posle sam sve sam odrzavao.

Takodje sam dobio i kontakt i saradjivao sa majstorom Bobanom iz Panceva koji radi i servis i delove za motore. 

Hvala puno unapred.

 

Proveri i podmaži osovinice na paknovima kvačila i proveri da nešto ne glave te bele oprugice.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 2 postova
  • Lokacija: Lozovik
  • Motocikl: Yamaha Majesty 400

Hoce da zeza nov kais, neki brendovi ga prave malo kraceg od mitsuboshi i yamahinog pa se javlja efekat skroz drugacijeg odnosa u prenosu. Ne trebaju ti bele opruge u kvacilu, samo bela centralna i par grama lakse rolnice 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1016 postova
  • Lokacija: Beograd, Rakovica, Skojevsko naselje
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250

Postoji način, ali ne treba ti to veruj mi ...

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk



  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha Majesty Yp400-2007 | Dl 1000 V strom 2004
Pre 9 sati, Divljak je napisao:

Hoce da zeza nov kais, neki brendovi ga prave malo kraceg od mitsuboshi i yamahinog pa se javlja efekat skroz drugacijeg odnosa u prenosu. Ne trebaju ti bele opruge u kvacilu, samo bela centralna i par grama lakse rolnice 

Kais sam stavio Mitsuboshi iz Moto Bike-a ovde u Ns placen oko 14.000din.

Na njemu kada sam skinuo sad kvacilo mislim da su oprugice lamela neke zelene boje, a centralna opruga je obicne boje metala. Imam jos zute i crvene oprugice malossi, koje da stavim ili da vratim te sto su bile na njemu? Rolnice su od 15g fabricke to nisam dirao. 

A sto se tice onih malih osovinica preko kojih lamele klize to su neke gume mekane preko kojih lamele rade svoje, vidim da su dve ili tri ostecene skoro da ih nema, jel to moze da pravi probleme ozbiljne?

Promenio član Uros Novi Sad

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3042 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Gumice su amortizeri\ublaživači, da ne lupaju lamele pri vraćanju. Osovinice su sa suprotne strane. Naravno, i gumice treba da budu dobre i cele.

Moj skroman savet je da odeš kod dobrog majstora. Ako nemaš iskustva, sva prilika je da ćeš 10x da pogrešiš, pre nego što namestiš CVT kako treba, a može biti i da nešto zezneš pri tome.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 272 postova
  • Lokacija: Celje, Slovenija
  • Motocikl: Suzuki Burgman 650, Honda NC 750X
Pre 13 sati, Divljak je napisao:

Hoce da zeza nov kais, neki brendovi ga prave malo kraceg od mitsuboshi i yamahinog pa se javlja efekat skroz drugacijeg odnosa u prenosu. Ne trebaju ti bele opruge u kvacilu, samo bela centralna i par grama lakse rolnice 

Poz. Jesi pravio možda ležaj za oprugu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha Majesty Yp400-2007 | Dl 1000 V strom 2004

Evo da se javim povodom problema koji sam imao. Rastavio sam sve sto se tice kvacila, poskidao oprugice, poskidao lamele svih 5, ocistio osovinice i podmazao, lamele malo skinuo sa smirglom, zatim sam vratio stare oprugice neke zelene koje su bile tu pre. Korpu kvacila sam takodje osmirglao i ocistio, odmastio, kao i sve ostalo gde naleze kais sam ocistio i odmastio, podmazao caure i sve sto treba i zatim zapakovao sve nazad. Danas sam provozao 10ak kilometara i ponasa se odlicno, krece fino, jednako i bez trzanja, videcemo za dalje kako ce da se ponasa. Hvala svima na savetima, svaka pomoc dobro dodje. Ostalo mi je dva pakovanja oprugica odnosno 18 komada malossi bele, zute i crvene ukoliko nekom treba moze da se javi. Sifra oprugica je 2911848 da znate na sta pase pa eto ako treba tu sam. Oprugice su nove u org. pakovanju imam i fiskalni racun, kupljene pre mesec dana. 

Da dodam, centralnu oprugu sam ostavio belu malossi, a stara fabricka je u merama tako da moze da se koristi i dalje. 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8941 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Majesty upravo sa tim problemom... tresenje pri polasku, hucanje, ujanje

IMG-20220708-101815.jpg

 

2 puta je zvono obradjeno, 1 zamena lamela za novim

sluzi besprekorno ali nikako tresenje da prestane

IMG-20220708-101906.jpg

 

da vidimo sta se tu krije

IMG-20220708-101913.jpg

 

IMG-20220708-102613.jpg

 

oko 6K predjeno po asfaltu.....

IMG-20220708-102621.jpg

 

IMG-20220708-101841.jpg

 

na drugoj strani

IMG-20220708-105658.jpg

 

slicna slika

IMG-20220708-105531.jpg

 

od cvt-a isto lose

IMG-20220708-103510.jpg

 

za pocetak leti u kantu

IMG-20220708-105902.jpg

 

svi srafovi dobro pretegnuti

IMG-20220708-104041.jpg

 

lezajevi kaput

IMG-20220708-104513.jpg

 

IMG-20220708-104517.jpg

 

bilo je dobrog pregrevanja

IMG-20220708-104712.jpg

 

IMG-20220708-104727.jpg

 

jest nov ceo gornji deo kavcila al nije dobro

IMG-20220708-104730.jpg

 

IMG-20220708-105009.jpg

 

IMG-20220708-105013.jpg

 

IMG-20220708-105115.jpg

 

IMG-20220708-110813.jpg

 

IMG-20220708-111706.jpg

 

kako ce unutra biti... gotovo iskljucivo od Vas zavisi

IMG-20220708-112242.jpg

 

ne mogu se naprati

IMG-20220708-112800.jpg

 

odmastiti .... ruka za rukom

IMG-20220708-120554.jpg

 

nova, malo presla

IMG-20220708-120805.jpg

 

ne sme tako biti, pored toga sto je uza, kratka je feroda a cim je kratka znaci da se stedelo

cim se stedi znaci da je manja povrsina koja ce hvatati za zvono... ne biva

IMG-20220708-120743.jpg

 

IMG-20220708-120922.jpg

 

sira

IMG-20220708-152655.jpg

 

duza, deblja .... dalje sve kontate

IMG-20220708-152643.jpg

 

Zvono nisam smeo dirati, blago je deformisano bas blago. Donji deo kvacila je za zamenu, izvrtelo je dosta. Sklopljen cvt, valjalo bi probati.

 

fali jedno

IMG-20220708-160028.jpg

 

po litre

IMG-20220708-160634.jpg

 

tu su i filteri

IMG-20220709-102341.jpg

 

tu su i oznake

IMG-20220709-102352.jpg

 

IMG-20220709-102359.jpg

 

IMG-20220709-102404.jpg

 

pa i nije neka razlika :)

IMG-20220709-102619.jpg

 

IMG-20220709-103301.jpg

 

IMG-20220709-103850.jpg

 

:moto3: Misko

IMG-20220709-105410.jpg

 

 

 

  • Sviđa mi se 6
  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha Majesty Yp400-2007 | Dl 1000 V strom 2004

Interval zamene filtera i ulja kod njega je na 5.000km tada pocne da blica na tabli oil change, posle se resetuje. 

Filteri se prljaju katastrofa. Evo kod mene zamenjeni u septembru 2021.god i nije vozen nesto mnogo, tek sad od aprila sam poceo da vozim, a filteri katastrofa s' tim da vozim samo grad i otvoreno, katastrofa kakvi su. Iz onog malog kod varijatora je ispalo pola kile prasine onako fine one.

 

A ona dva velika filtera gore su crni sa te spoljne strane. 

E sad to sto se tice tog CVT ti svakako ces bolje da zakljucis sta je, jer si majstor.

Ja kada sam kupio motor uvek se to blago osecalo neko drhtanje, a kada se voze dvoje pri polasku se osetilo vise naravno. Kod mene je kvacilo sa 5 lamela i stvarno sve su jednake, jedino su oni ublazivaci male gumice pojedeni. Vidim da malossi ima set za reparaciju tih gumica za 5.30€.

Ostalo sve ima u radnji kod nas. 

Ja sada vozim, testiram da vidim kako ce kod mene da se ponasa posle ovoga sto sam radio.

 

Danas smo devojka i ja presli oko 170km i za sada se super ponasa. Oseti se to neko blago podrhtavanje kad se krene dok kvacilo ne uhvati na jedno 3.000 rpm i posle je super, lepo ubrzava. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 33 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Pozdrav kolege, da li je neko od vas naručivao aftermarket poluge kočnica? Znam da ih ima u raznim bojama i mogu da se podešavaju. Hteo bih i tegove i ručke da zamenim. Čisto zbog estetike.

Ima li to negde u Srbiji ili mora da se naručuje preko interneta (ja sam našao na Aliexpress-u). b18fd5bac6145fa07f76203fccd326e9.jpg

Poslato sa MAR-LX1B pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 15 postova
  • Lokacija: Vrnjačka Banja
  • Motocikl: Yamaha Majesty 400
Pozdrav kolege, da li je neko od vas naručivao aftermarket poluge kočnica? Znam da ih ima u raznim bojama i mogu da se podešavaju. Hteo bih i tegove i ručke da zamenim. Čisto zbog estetike.

Ima li to negde u Srbiji ili mora da se naručuje preko interneta (ja sam našao na Aliexpress-u). b18fd5bac6145fa07f76203fccd326e9.jpg

Poslato sa MAR-LX1B pomoću Tapatoka



Pozdrav druže, ima ih na KP, i na Aliju, ali ja ne bih menjao fabričke, pre bi njih odneo na peskarenje pa na plastifikaciju u kojoj god boji želiš nego da stavljam kineske poluge, ipak ti ta poluga čuva glavu, a koliko sam imao prilike da ih vidim uživo, kineske su izlivene iz neke legure koja nije ni aluminijum a ni gus, neki materijal ko zna koja mešavina čega je unutra, a i težina samih poluga mi ne daje poverenje da će izdržati pritisak u nekom trenutku kada tebi ne daj Bože bude najneophodnija.... To je samo moje mišljenje vezano za poluge, ne mora da bude tačno...


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 33 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Pozdrav druže, ima ih na KP, i na Aliju, ali ja ne bih menjao fabričke, pre bi njih odneo na peskarenje pa na plastifikaciju u kojoj god boji želiš nego da stavljam kineske poluge, ipak ti ta poluga čuva glavu, a koliko sam imao prilike da ih vidim uživo, kineske su izlivene iz neke legure koja nije ni aluminijum a ni gus, neki materijal ko zna koja mešavina čega je unutra, a i težina samih poluga mi ne daje poverenje da će izdržati pritisak u nekom trenutku kada tebi ne daj Bože bude najneophodnija.... To je samo moje mišljenje vezano za poluge, ne mora da bude tačno...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Hvala na savetu. Slažem se da su fabričke najkvalitetnije. Nije mi palo na pamet to da bi možda pukle pri ekstremnom kočenju, ipak sam ih jednom uživo video ali nisam baš obratio pažnju... Zato sam mislio da probam nešto kvalitetnije da nađem od ovih sa alija.

Poslato sa MAR-LX1B pomoću Tapatoka

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1329 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650

Nisu preterano kvalitetne, ali ne pucaju tako lako.

 

Ja sam ih koristio neko vreme, ali sam ja imao crvene i brzo izbledele. Zato sam ih i skinuo. Rucice za gas i tegice sam ostavio, jer fabricke bile gumene, pa nisam mogao da ih vratim...

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 15 postova
  • Lokacija: Vrnjačka Banja
  • Motocikl: Yamaha Majesty 400
Pozdrav kolege, da li je neko od vas naručivao aftermarket poluge kočnica? Znam da ih ima u raznim bojama i mogu da se podešavaju. Hteo bih i tegove i ručke da zamenim. Čisto zbog estetike.

Ima li to negde u Srbiji ili mora da se naručuje preko interneta (ja sam našao na Aliexpress-u). b18fd5bac6145fa07f76203fccd326e9.jpg

Poslato sa MAR-LX1B pomoću Tapatoka



Uzgred da iskoristim da te pitam, jesi li zadovoljan sa Majesty?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha Majesty Yp400-2007 | Dl 1000 V strom 2004

Majesty prava masina. Evo ja sam za dve godine napravio 20.000km. Redovan servis i svuda ides s njim. Sto se mene tice odlican motor. Jako lepo vuce, moze da se prestigne sve na autoputu i to sa dvoje i stvarima na motoru.

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja