Jump to content

Moto Zajednica

Ventilator hladnjaka problem ?

Recommended Posts

  • U prolazu, 27 postova
  • Lokacija: Krusevac

Pozdrav svima,

Mozda imam jedan problem,ali hocu da se konsultujem da bih bio siguran ...

Sta se desava :

 

Kada ugasim motor nakon 30-tak secundi ukljuci mi ventilator i tako ga drzi ukljucenog 5-6 minuta,

pitam se da li je to normalno,prelistao sam malo owner manual i zakljucio sledece

 

Temrostat treba da ukljucuje i iskljucuje na 80 -84 c.A termo prekidac treba da ukljucui ventilator na 96 c, i da ga drzi ukjucenog

sve dok temperatura ne dodje na 91c.ako sam dobro razumeo

evo i slika pa nek neko pogleda ko razume nemacki.

 

E sada kod mene na motoru je sledeca situacija

skidao sam termostat i testirao ga u kljucaloj vodi i on radi kako treba otvara i zatvara

ali termoprekidac mi je sumljiv cini mi se da nije fabricki i na njemu pise 82 /87

 

ja generalno nemam problem sa tim motor se pregreva i ne kuva,ali glavni problem mi je sto drzi ukljucen ventilator

po 5 - 6 minuta i u gradu ga ukljucuje stalno,od semafora do semafora on ga ukljuci.

 

ja mislim da to nije normalno bas.

 

sta da radim,da li stavim kako kaze owner manual prekidac na 91/95 ili da ne diram nista.

 

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

pa normalno je da se ventilator upali posle gasenja motora,kada ugasis motor temperatura se uvek malo podegne 5-20 stepeni zavisi od spoljasnje temperature...ako ti je temperatura u granicama normale ne diraj nista,moje misljenje je da je bolje sto termoprekidac ranije pali i sto je stavljen bas taj,posto je bolje da temperatura ne ide previse...mislim da je temp oko 80ak stepeni ok,,,,sa tim termoprekidacem od 96 temperatura bi ti po vrucini u gradu isla oko 100...jerne moze ventilator tako brzo da spusti temperaturu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 38 postova
  • Lokacija: Novi Sad

probaj da prebacis u drugu  ;D  Sala..  Slazem se sa wice-om...  Tek kad stanes ili ides jako sporo, ili kreces, stajes, po gradu, ventilator se pali, jer nema vazduha koji bi ga ohladio..  A pogotovu po gradu, prva, druga, treca, obrtaji...  A za prekidac, logicno je.. Bolje da ti se pali na 80 i ne dozvoli da temperatura ide mnogo vise, nego da tek kod 96 da se pali...  Ako ti je lakse, stavi taj na 96, pa ce ti se kasnije paliti i verovatno malo manje raditi  3-4 minuta ;)  Salim se, ali mislim da nemas razloga za brigu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 254 postova
  • Lokacija: bijela,montenegro

kod projektovanja te instalacije ventilatora postoji kompromis ili bolje reci najbolje rjesenje, a sastoji se u tome da se odabere termoprekidac i projektuje ventilator sa krilcima koji ce u najkracem roku da efikasno spustiti temperaturu rashladne tecnosti na radnu,o tome su mislili glupi japanski izinjeri ili ciji vec ;D. motor ventilatora kao i svaki drugi motor ima svoj propisani rezim rada i bogami i vijek trajanja tako da je mozda najbolje da izaberes termoprekidac sa fabrickim vrijednostima da sve to na kraju ne ispadne skuplje nego sto bi zelio

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 27 postova
  • Lokacija: Krusevac

Ljudi hvala vam na savetima,

 

Juce mi je skoro ispraznio akumulator palio je ventilator 5 puta po 5-6 minuta (mozda i duze...)

Upravo krecem u potragu za fabrickim ili pribliznim prekidacem,pa ce da vidimo.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 27 postova
  • Lokacija: Krusevac

Resen problem......

 

Kupio sam termoprekidac od nekog opela koji ukljucuje ventilator na 99 c,a iskljucuje ga na 94 c.

testirao i radi perfektno,a i uklapam se kao sto kaze manual.

 

Isao sam kod majtora za motore i trazio mi je 20 e za original ali polovan,na njemu je pisalo on 105 C i nista vise

tako da mi je bio sumnjiv ....

ovako ovaj od opela 400 din,i sve radi super.Sada ventilator radi 30 secundi i super sam zadovoljan.....

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Ja sam primetio na drugovoj Apriliji Pegaso 650 da ventilator radi i posle skidanja kontakta (vađenja ključa iz brave) što na mom BMW F 650 ST nije slučaj. Fabrika je fabrika, ali mi je logičnije da nakon zaustavljaja i gašenja motora prestaje i potreba za ventilatorom... jer nema više od čega da se pregreva a i bez ventilatora će se ohladiti (trebaće više vremena doduše) na pristojnu temperaturu bez obzira na to koliko je stepeni u okolini.  Ali to je samo moje mišljenje  ???

 

Znači, ako nekom zatreba rešenje istog problema, a originalni prekidač nije na dohvat ruke... Treba pronaći instalaciju koja ide preko kontakt brave, vodeći računa o opterećenju iste i osigurača da ne bi napravili još veće s.anje  :o

 

Opet napominjem da je najbolje držati se originalnog rešenja kako je i projektovano, a ne smem da tvrdim da je ovo oko prepravke instalacije i dobro rešenje jer nisam stručan i nije konstrukcija svakog motora ista.  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 254 postova
  • Lokacija: bijela,montenegro

Ja sam primetio na drugovoj Apriliji Pegaso 650 da ventilator radi i posle skidanja kontakta (vađenja ključa iz brave) što na mom BMW F 650 ST nije slučaj. Fabrika je fabrika, ali mi je logičnije da nakon zaustavljaja i gašenja motora prestaje i potreba za ventilatorom... jer nema više od čega da se pregreva a i bez ventilatora će se ohladiti (trebaće više vremena doduše) na pristojnu temperaturu bez obzira na to koliko je stepeni u okolini.  Ali to je samo moje mišljenje  ???

 

Znači, ako nekom zatreba rešenje istog problema, a originalni prekidač nije na dohvat ruke... Treba pronaći instalaciju koja ide preko kontakt brave, vodeći računa o opterećenju iste i osigurača da ne bi napravili još veće s.anje  :o

 

Opet napominjem da je najbolje držati se originalnog rešenja kako je i projektovano, a ne smem da tvrdim da je ovo oko prepravke instalacije i dobro rešenje jer nisam stručan i nije konstrukcija svakog motora ista.  ;)

 

vjeruj da nema potrebe opterecivat ionako opterecenu bravicu(pogotovu noviji motori) sa ventilatorom koji je najjaci potrosac na motoru, trebalo bi onda tu ugradjivati rele da ne vuce struju preko brave, a isti taj rele je jos nekoliko kontakaka vise koji su dodatni rizik da nesto prije vremena otkaze. kome treba da ostane bez ventilatora zbog mode???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja