Jump to content

Moto Zajednica

Par kratkih pitanja o zameni ulja

Recommended Posts

  • Strucnjak, 1615 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Nadam se da se ovo nece pretvoriti u jos jednu beskrajnu temu o uljima, sintetika vs mineralna i slicno.. Jos uvek sam zelen kad su motori u pitanju, nemam oformljeno misljenje na ovu temu, pa pomislih da se obratim ovde sa par pitanja.

 

 

 

 

Zanimljivo je da se u manualu za moj motor preporucuje zamena ulja na 10000km. Pri tom se preporucuje zamena filtera na svakom drugom menjanju ulja. E sad, meni se tih 10 000 km cini previse. Presao sam svega 5000km ali nameravam da mu promenim ulje. Pitanja su sledeca:

 

1. da li menjati ulje pre zimskog sna ili posle? Neko mi je na forumu ( a izgleda prilicno upucen ) rekao da treba pre zime izvrsiti zamenu, mada to nigde drugde nisam cuo.

 

2. Da li poslusati preporuku fabrike i menjati filter svaki drugi put? Malo sam googlao i neki ljudi (pominju i mere filtera, mikrone..) tvrde da se ovo preporucuje zbog toga sto novi filteri filtriraju losije od onih koji vec imaju nagomilanih necistoca.

 

3. Resio sam da se drzim polusintetike (manual ne kaze nista na tu temu), ali da prepolovim interval zamene ulja sa 10 000 na 5000. Posle procitanih 100 tema o uljima, zakljucio sam da niko nema konkretne rezultate nekih ispitivanja, vec se sve svodi na teoretisanje, a svima motori rade dobro. Pretpostavljam da je redovna zamena bitnija od tipa ulja?

 

4. Da li treba ispustiti rashladnu tecnost preko zime? Garaza mi je dosta hladna. Nema nikakvu izolaciju, a ovaj motor ne moze da mi udje u spavacu sobu kao prosli :)

 

 

 

 

Motor je XJ6 Diversion, 2011. Vozim najcesce do 6000rpm, retko kad pri preticanju navucem do 8-9. Crveno je od 11. Motor ima "detuned" agregat od fz6, koji ima "detuned" motor od r6, pa pretpostavljam da i to doprinosi izdrzljivosti motora, tj sto je original projektovan za ostriju voznju?

 

Hvala unapred na odgovorima!

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

1. Nda...kad imas tako svjez motor, svasta ti pada na pamet. Najbolje je i prije i posle.

 

2. Zvuci kao ono "pazite se extra u proljece, dok se ne naviknete". Ako je vec bolji prljav filter, nije ga tesko isprljati, pa onda staviti u kutiju i prodati.

Ja mjenjam svaki put, a moze i svaki 5-ti put.

 

3. Za tvoj agregat, 5000 km je mudra odluka. Fabrika vjerovatno misli na Yamalube kad pricaju o tih 10.000

4. Ne. Osim ako ne najave puno deblji minus od propisanog za tvoju tecnost.

 

... Motor ima "detuned" agregat od fz6, koji ima "detuned" motor od r6,

 

...sto je detuned version star ship enterprise-a. :D

Zaboravljas jednu stvar: R6 kosta kao dva XJ6 zato sto ima kvalitetnije klipove, klipnjace, karike i ostale vazne komponente. :oda2:;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 219 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: GSX-R 1000 K4

Kao što si i sam primetio, za sve tvrdnje povodom ulja i sličnih stvari nema pravih pokazatelja. Znamo da ulje nije neophodno menjati svakih 100 km, i znamo da je katastrofalno po motor čuvati ga nekoliko desetina hiljada km. Sve između je stvar ne baš jasna nama smrtnicima, zato po meni vredi držati se proizvođačkog uputstva. Ponekad, kada su proizvođačka uputstva stara, recimo za matore motore iz vremena kada sintetička ulja nisu postojala, treba preispitati to što piše.

 

Po meni, češća zamena ulja od one koju je propisao proizvođač može, ali ne treba paničiti oko toga. Dakle, ako kod tebe piše 10000 km, a neko ti je rekao da menjaš na pet, promeni zbog mirnog sna, ali nemoj da paničiš i ako ne promeniš.

 

Meni na Suzukiju GSXR piše u uputstvu, promena na 6000 km ili 6 meseci vremenski, toga se i držim Za filter vazduha mi piše, promena na 10 000, ali može i ranije ako vozite motor u prašnjavim uslovima. Drugim rečima, u ovom slučaju bi valjalo menjati filter mnogo češće. Kod ulja nemam takvu napomenu.

 

Nova moderna ulja, u kombinaciji sa friška agregatom traju onoliko koliko je proizvođač propisao. Matori agregati, sa druge strane, stvaraju veći talog u ulju, brže ga uprljaju, pa samim tim proizvođačku frekvenciju promene treba povećati.

 

Moje iskustvo se sastoji iz dugogodišnje vožnje matorih automobila, ali zdravih agregata. Nikada nisam paničio oko ulja, i automobili su uvek bili zdravi. Kolega s posla ima Mitsubishi Lancer iz 1991. godine. Te godine, kada je kupio auto, stavio je fabričko ulje i nije ga promenio 90 000 km!!! U servisu se krstili i hteli da slikaju i pošalju fabrici stanje motora. Ulje se pretvorilo u puter, a motor ostao čitav. :))

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1615 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Hvala ljudi na opsirnim odgovorima. Posle ovde procitanog mozda sledeci plan nije los. Mozda je najbolje da uzmem neko jeftinije ulje i zamenim ga sam bez zamene filtera, pa na prolece odradim pravu zamenu u servisu? Verujem da je ovo ulje dosta zaprljano s obzirom da razradjivanje motora jos uvek nije 100% gotovo. ne znam da li sam u pravu ali mi se cini da nije bas najbolje da se taj talog sleze preko zime. E sad, ne daju mi se pare ovlascenom servisu za oba menjanja, a i ne kupuje mi se bas skupo ulje samo da bi stajalo u njemu preko zime. Imam onda jos dva pitanja. Da li je bolje uzeti jeftino ulje za preko zime (i jednu voznju do servisa na prolece od 100km) ili ostaviti ovo koje je u njemu da prezimi (yamalube 10-40 je u njemu)?

 

Sto se tice samog ulja, da li mislite da je ok zadrzati se na Yamalube polusintetici, s obzirom da ne vozim agresivno i menjam ulje redovnije nego sto jedem ? :) Nemam nesto volje za eksperimentisanje sa drugim uljima, ali ako je nesto drugo bas mnogo bolje za moj agregat, promenicu ga naravno.

 

 

 

 

3xDa

 

Sta mislis pod prvim da? Pre ili posle? :)

 

.sto je detuned version star ship enterprise-a.

Zaboravljas jednu stvar: R6 kosta kao dva XJ6 zato sto ima kvalitetnije klipove, klipnjace, karike i ostale vazne komponente. /quote]

 

Heheh znam :D Ne zelim da se zaludjujem da sam za duplo manje pare dobio isto, samo mi proslo kroz um.. :) Verovatno je isti samo spoljasnji izgled :D

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 633 postova
  • Lokacija: New Now City
  • Motocikl: Suzuki SV 650 s k1

Ne znam, verujem da nisam dovoljno kompetentan da ulazim u neku dalju diskusiju, al ako ce motor preko zime raditi 10 puta po 5 min na leru, ne vidim shto je problem da u njemu bude ulje sa kojim je motor preshao lupam 4 iljade km..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ne valjda da ti radi 10x po 5 min. Kad ga ugasis, ne pali ga vise do prave voznje. Povremenim paljenjem UNISTAVAS motor. Jedino ako bas zelis da ga cujes, pa sta kosta...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 633 postova
  • Lokacija: New Now City
  • Motocikl: Suzuki SV 650 s k1

Tek sad mi ovo chudno, milion ljudi mi reklo da valja upaliti s vremena na vreme i malo prosaltati brzine na stenderu..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Tek sad mi ovo chudno, milion ljudi mi reklo da valja upaliti s vremena na vreme i malo prosaltati brzine na stenderu..

 

Znas onu pricu kad se prodaje auto, "Pretezno duge voznje" kao jedan od aduta.

Ili presao kamaru, ali uglavnom autoput (= ugrijan), pa nije strasno.

 

Jel' ti poznato ovo?

 

Sto manje radi hladan, duze traje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 219 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: GSX-R 1000 K4

Ne vidim poentu sipanja novog ulja pre zimskog sna! Mislim da je to malo paranoično.

A nema ni neke preke potrebe da pališ motor preko zime. Ipak, možda ponekad i treba sprečiti da mu se sve tečnosti natalože, da mu gume budu cele zime u istoj tački opterećene i nevožene. U tu svrhu onda treba motor ljudski upaliti, zagrejati, provozati 15-30 min i ponovo uspavati. Jednocifren broj zimskih paljenja će pohabati motor za 0.000001%.

 

Poz

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

banconi je u pravu za habanje, a poenta paljenja je da se motor ugreje kako bi se i ulje ugrejalo ( da bi ispario kondenz ako ga ima a i zbog ostalih svojstva ulja koje se menjaju sa temperaturom, a o tome ne bih, jer niko ne bi imao strpljenja da procita sve sto ima da se napise o uljima... :D s tim da kad odes u prodavnicu samo te pitaju koja gradacija ti treba i da li je mineralno, sinteticko ili polu sinteticko , a kad ih pitas za API oznaku gledaju te bledo, a to je najbitnija stvar posle gradacije), a ne da ga drzis 35 sec upaljenog...

 

A jos par bitnih stvari: Ulje se odlije iz cilindara i prostora izmedju klipa i karika i oni ostaju suvi, a onda na kontaktu izmedju karika i hilzne dolazi do oksidacije i ostaju tragovi ( svima koji su otvarali agregat posle duzeg stajanja, znaju kako to izgleda) A iste fleke se stvaraju na svim lezajevima sa valjcima, kuglicama....

 

A motor se svaki dan pali hladan, tako da ta teorija da ne treba da se pali , ne pije vodu!

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1615 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Neki kompromis bi bio da se ipak upali, ali na duze od par minuta. Recimo na 10-15 min ili jos bolje malo voznje ako uslovi dozvoljavaju? Time ne bi bilo razlike izmedju povremenog paljenja i redovne voznje motora...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ali cemu to, nije mi jasno?? I definisite "duze stojanje". Po meni je duze stojanje period od par ili vise godina. Ona 3-4 meseca preko zime je zanemarljivo. I odakle bi se stvarao kondenz i sta je to uopste? Ako je voda, kuda bi ona dosla u zatvoren agregat i to jos u dovoljnoj kolicini da napravi stetu?

 

Pisao sam vec ranije o tome,a li cu ukratko ponoviti: postoji nemacko istrazivanje i kao rezultat zakljucak: 98% svog habanja u motoru izaziva prva dva minuta rada!! Preostala 2% su sve one desetine i stotine hiljada kilometara. Povremenim paljenjem silite motor da radi u rezimu koji je kranje nepovoljan za njega!

 

Da, abart, motor se u sezoni pali svaki dan, ali to se ne moze izbeci. Nema potrebe dodatno mu skracivati zivot. Ali, svi smo mi vlasnici svojih motora, pa mozemo da radimo sa njima sta zelimo. Ja cu se truditi da moj motor sacuvam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1433 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950

U principu ne treba biti paranoičan oko toga mada su neke stvari poznate a kako god da okreneš ukoliko je unutra neko solidno ulje već polu-degradirano neće motoru ništa faliti

 

1. Ako ga voziš tokom zime to je najbolje, moguća mala pojava kondenza

2. Ako ga povremeno pališ u mestu ne treba praktikovati baš da predugo radi u leru kao 15min već je bolje da je motor u pokretu, opet pojava kondenza pogotovo ako garaža nije grejana

3. Postoji i savet da se motor povremeno pali (na 7 dana) ali da radi bukvalno manje od 1min čisto da razbaca ulje po svim delovima motora i bregastim

 

I na kraju najbolje imati ulje bez primesa koje su se nakupile tokom leta pogotovo od našeg lošeg goriva ali ako zameniš ulje sada nema razloga da ga menjaš na proleće

 

Ima još dosta toga šta treba uraditi tokom zime (baterija, karburatori) zavisno od tipa motora ali to ovde nije tema iako je možda i važnije za uspešan start na proleće.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1615 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Kad si vec pomenuo bateriju, kako je najbolje nju odrzavati (bez kupovine punjaca za odrzavanje) ?

 

Na proslom motoru sam je samo skinuo i odneo u kucu. Posle 4 meseca uspesno je startovala bez dopunjavanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

@lalajko

Kondenz se stvara u agregatu slicno kao i na prozoru u kuci i kao u kocionom sistemu( jedan od razloga zasto se to ulje menja posle odredjenog perioda, iako ne moze nista spolja da udje! ;)

 

Naravno da agregatu ubedljivo najvise smeta rad "na hladno", nemci u pravu i vecinu strucnih knjiga vezano za motore SUS oni napisase! ( na masinstvu-motori i vozila sam 4. god) Ali naspram 300 ili ko zna koliko hladnih startovanja u toku sezone, ovih par mu nece mnogo skratiti vek, a to sto ce biti podmazan ce mu vise koristiti nego sto ce mu rad na hladno skoditi.

 

Mi pisemo ko sta zna (ili deo toga), a ljudi koji procitaju, neka ocene sta ce da ucine... :takoje:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6294 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Meni nikad nije bilo jasno zasto se ulje menja pred zimu. Hoce li nesto staro ulje stetiti masini ? Neki kazu u starom ulju je sumpor itd, ja otvarah vise agregata i nikad ni u jednom nisam nasao koroziju ili da je nesto sumpor pojeo.

 

Sto se mene tice ja uvek menjam ulje u prolece i u sezonu krecem sa svezim uljem. Ako gresim, voleo bi da me neko argumentovano demantuje.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja