Jump to content

Moto Zajednica

Analiza crne hronike

Recommended Posts

  • Enduraš, 6294 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Sto da odvoje ljude koji voze maksi skutere ? I oni su ravnopravni ucesnici u saobracaju, pa treba i oni da prodju obuku kao i svi ostali.

 

Lalajko je uradio odlicnu stvar. Bitno je da znamo sta donosi nenosenje kacige, posle toga je sve na nama samima. Svako zna koliko mu glava vredi i ako ima nesto u njoj nosice kacigu. Neki ih verovatno nece nositi i dalje, vruce je usijanim glavama u kacigi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest Borko_smorko

Sto da odvoje ljude koji voze maksi skutere ? I oni su ravnopravni ucesnici u saobracaju, pa treba i oni da prodju obuku kao i svi ostali.

 

 

Mislio sam da im dozvole da polazu sa skuterima, ali da im stave ogranicenje u dozvoli. Nisam se dobro izrazio, ali necemo o tome jer mi se cini da sam vec citao nesto na tu temu. A obuke na zalost nema ni za nas , ni za njih.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Mladenovac

LALAJKO,SUPER ZA ODRADJENU ANALIZU ,ali analiza kao takva je mrtvo slovo na papiru ako se ne povede ovakva diskusija i svako kaze svoje vidjenje.Neko pomenu da ne treba ispravljati krive drine jer to rade ljudi zaduzeni za to. MA NE RADE NISTA,sede u svojim debelim foteljama na jos debljim guzicama i bas ih briga za obican svet. Jel neko ima predstavu kolike su plate tim glavonjama koji odlucuju sta ce biti na drumu i oko njega. Ma bas ga briga za crnu hroniku,za bogalje i ostalo. A mi ih placamo sto je jos tragicnije, od nasih registracija,drumarina,kazni,itd.

Neko drugi je pomenuo L tablicu. Zamislite tek to ludilo. Klinac polozi PSP,uzme L tablu (uredno plati drzavi 5000-6000) i ode u saobracaj. A da pre toga nikad nije seo za motor.Kolege forumasi-pravnici: da li bih mogao da tuzim drzavu ako bi se mom detetu nesto desilo prilikom takve "kamikaza "obuke ? Da li bi ste pristali da vas operise neko ko vrhunski poznaje teoriju ali nikada nije uhvatio skalpel u ruku??  Pa to je takav bezobrazluk od strane ove drzave da nema reci koje to mogu opisati.Pa zato smo tu gde smo i tu cemo da skapamo.  Izvinite, popenio  sam od muke.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Zakonski je sve ok?! Naravno da si u pravu to je tragedija za polaganje A kategorije!! ali da nezaboravimo i vozace B kategorije, Pa drugari stavite prst na celo i recite ko je polozio kako bog zapoveda da je uzeo knjigu i ucio propise i zakone pa naravno NIKO!!!! Svi uplate polaganje a ove AUTO SKOLE obavezno ti  obezbede original testove i ti kao bolid nastrebas napamet i eto sranja PA LJUDI TU JE GLAVNI PROBLEM U SAMOM STARTU!!!! NEMA AUTO SKOLA!! Pogledaj te malo te skole i klinci koji su instruktori od 20godina pa sta on da te nauci??? a da nepomenem neke auto skole u Novom Sadu kje su sve testove-resenja prebacili na CD?!! Dali je to javna tajna???????  >:( >:(>:( >:(>:( >:(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R 1200 GS

Ovde sve treba da se pocne od pocetka. O kakvoj skoli pricamo kada je gomila mojih ortaka dobila dozvole za par stotina evra. Panduri su im licno popunjavali testove a nisu ni izasli na prakticni deo. Isto tako je i sa B kategorijom. Onda kao rezultat imamo na ulici neiskusne u kolima i neiskusne na motoru. Ja sam za A kategoriju polagao u inostranstvu i mogu da kazem da to uopste nije bilo zezanje vec ozbiljna obuka.

 

Da ne govorim o tome sto se vec 20 godina podstice svest da se sve moze srediti, da se propisi krse i izbegavaju. Ovde ubrajam i sebe: imao sam dve zabrane na B kategoriju zbog toga sto sam vozio 200 km/h na putu Subotica - Beograd.

 

Potrebna je cistka od policije, do auto skola, plus edukacija i na kraju kampanja u medijima. Na zapadu se kaznjava kada pricas mobilnim i vozis kola a ja sam evo bas sinoc video klinca na najmanjem skuteru koji je jednom rukom vozio a drugom rukom kucao sms poruku. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650

Ne bih da 'izmisljam toplu vodu' ali ovaj podatak o odnosu poginulih sa i bez kaciga govori sledece:

 

 

1.Ljudi ocigledno se gine i sa kacigama(znaci ako je stavis na glavu i imas udes niko ti ne garantuje prezivljavanje)=>i sa kacigom voziti pazljivo

2.Daleko je vise poginulih koji su bili gologlavi(znaci ipak ima smisla nositi kacigu na chontari)

3.Moze biti i da su ovi sto nose kacige odgovorniji vozaci(i pazljiviji -vjerovatno)

4.Sa kacigom se vozi otvorenih ociju=>vjerovatno se i vise vidi(bar nema suza)

5.bez kacige se (bar teoretski)vozi sporije.....(BILO BI GLUPO KADA BI SE NEKO OSLONIO NA OVO)!

 

Na stranu faktor bezbjednosti, nego ne razumijem zasto neko vozi bez kacige...mislim ,koja je draz aspiriranja musica,kamencica,vode iz stcaljki za brisace automobila,pjeska iz prikolice kamiona,pcela,pticijih kenjaza......(o krupnijim elementima da ne govorimo)

Ostaje da bez kacige voze jedino 'pozeri" koji su u fazonu:..Ej,vidite ljudi,pa to sam JA na motoru......gdje da stavim kacigu pa da me niko ne prepozna...!!!!

Ajd da razumijemo klinca koji vozi gologlav pa da kazemo MLADOST-LUDOST-nije se ni cuditi!

Ali strah me od ovih matorih......tuga brate....tuga!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Meni je super osecaj tog vetra u kosi i slobode. Nosim kacigu, ali potpuno razumem i one sto je ne nose - svako sebi bira (mada je neodgovorno i zbog drugih ljudi ici bez zastite).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Lalajko svaka čast na temi!

 

Potpuno se slažem sa svim razumnim tekstovima. U te razumne ubrajam sve koji nalažu oprez i zalažu se za bezbednu vožnju uz maksimalno izegavanje rizika. U izbegavanje rizika spada i nošenje opreme (a minimalna oprema je kaciga).

 

Ove ostale neću udostojiti ni pomena...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova

Odlicna tema! Ne bi bilo loshe, mozda uvrstiti teme sa stranih bajkerskih foruma, jer su vrlo slicne situacije! Ja sam bash precesljavao neke strane bajkerske forume, i usput pogledao njihove crne hronike i ista prica.

 

Ako bih ja napravio presek domacih/svetskih crnih hronika, postoje 3 uslova koja su bitna...

 

1 - postovanje propisa a najbitnije ogranicenja brzine..

2 - noshenje zastitne opreme i maximalna tehnicka ispravnost vozila (kaciga, gume, kocnie, itd)

3 - nista alkohol, droga, lekovi, tj dobra trezvenost vozaca...

 

Apsolutno nijedan bajker i kod nas i u svetu nije poginuo, a da su ova tri uslova bila ispunjena. Bilo je povredjenih tudjom krivicom (nekoga udari auto, prokliza itd) ali koliko sam ja video, nije bilo smrtnih slucajeva. Svi smrtni slucajevi su zbog neispunjenih od ova 3 uslova, a najcesci od svih - prevelika brzina... Sto je neko rekao, kad idem 60 po gradu, i ako mi neko izleti, imam vremena da se pocesem po bulji pre nego sto krenem da kocim...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova
  • Lokacija: Rijeka

Ova zadnja rečenica je baš super !  ;D

I ne zaboravite, kad je o kacigi riječ ,jednu "sitnicu" :

KACIGA MORA BITI VEZANA (sa, za to predviđenom, trakicom pod bradu) !!!!!.....

Mora biti vezana, jer, u slučaju udara u nešto, kaciga (od inercije) "leti" s glave,  prije nego se tijelo katapultira s motora... i u tom trenutku, letite prema "sudbini" BEZ kacige... ko da je i niste stavili...

 

 

Jedini udes na 2 kotača sam imao u doba, kad sam još vjerovao, da u raskršću s predbosti, imam prednost....  ;D ;D ;D

Pa se našao jedan. koji mi ju je oduzeo (a zamalo i život)...

 

Bolje stići 30 minuta kasnije, nego 30 godina ranije !!!  ;D ;D ;D

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova
  • Lokacija: Rijeka

A i stvar sa sigurnosti se neće promijeniti dok se mentalitet new promjeni...

U autoškoli vas (na)uče upravljati vozilom (a isto vrijedi za motor) - voziti se učite sami, kroz hiljade pređenih Km, ako imate sreće ne poginuti u prvoj rizičnoj situaciji....

 

Sigurnosti puno škodi korupcija... Izađu "plavo bijeli" na cestu i kazne te što voziš prebrzo... ti uzmeš "papir" od kazne, i daš nekom svom utjecajnom roditelju, prijatelju, da skratim, bilo kom, da tu kaznu u stanici "neutralizira" (poništi)... onaj isti, s početka priče,  iz patrole policije, sazna za to,  i izađe sljedeći put na dežurstvo i kaže sam sebi... JA ću pisat kazne, a oni će ih poništavat... ko je ovdje glupan ?.... ajmo mi lijepo nekamo sjest i pojest... i tako, dok ne prođe smjena... zašto bi se trudio, ako njegov posao obezvrede, poništenjem njegova posla...

Pred par mjeseci je u Zagrebu Auto Zubak otvorio prvi poligon za sigurnu vožnju (što je već najavljivano kao obaveza za sve mlade vozače), a u sklopu kojeg  nude početni i napredni tečaj sigurne vožnje za motoriste i  jedan osnovni tečaj za skuteraše...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Melburn, Australija
  • Motocikl: Honda Hornet CB900F 2006

Kažu ljudi pametan se uči na tuđim greškama, a budala na svojim.

 

U prevodu, u mnogim zemljama gde je moto-kultura mnogo razvijenija nego kod nas, odavno su urađene naučne studije koje su dokazale zaštitnu ulogu kacige i prilagodile svoje zakone istima. Mislim da nema potrebe za nekom novom naučnom studijom i "tužnim eksperimentima" koje je Lajko imao snage da objedini.

 

Pametan će da razume poruku, a budalu će morati da "natera" zakon. Dovoljno je prepisati zakone razvijenijih zemalja i početi sa primenom istih.

 

Meni je bivši kolega sa posla dao savet koji se ne zaboravlja, a vezan je za kacigu i rukavice:

Obzirom da smo kompjuteraši po profesiji i da nam glava, ruke i prsti donose hleb u kuću, nemoj da štediš na kacigi i rukavicama ! Bez nogu možeš da radiš, ali bez prstiju-ruku malo teže.

 

Mislim da bi ovo trebalo da se postavi na naslovnu stranicu ovog sajta kako bi oni koji ne prate ovaj forum mogli biti informisani.

 

Bajkerski pozdrav

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 59 postova
  • Lokacija: BOR / Beograd

A i stvar sa sigurnosti se neće promijeniti dok se mentalitet new promjeni...

U autoškoli vas (na)uče upravljati vozilom (a isto vrijedi za motor) - voziti se učite sami, kroz hiljade]

genesisRi je potpuno u pravu!

Cuo sam pojedine komentare: Nemoj nositi kacigu po cenu kazne da bi te ribe videle!

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

ljudska glupost je neizmerljiva

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1363 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FZS1000

Izvor : DNEVNIK 14.01.2008.

Crna hronika: Godišnje strada stotinu motociklista

SMRT NA DVA TOČKA SVE VIŠE UZIMA DANAK NA DRUMOVIMA

 

Prekjučerašnja saobraćajna nesreća na Futoškom putu u Novom Sadu, u kojoj je, prilikom udara motora “suzuki” u “folksvagen” poginuo dvadesetčetvorogodišnji mladić U. A. koji je bio na mestu suvozača, a teško povređen Stevan S., još jedna je u nizu tragedija dvotočkaša. Godišnje na drumovima u Srbiji strada oko 100 vozača motocikala.

 

U Srbiji sada ima 23.000 registrovanih dvotočkaša. Stručnjaci ocenjuju da će se taj broj i dalje povećavati, jer se za samo dva godine broj motocikala u Republici povećao za čak 7.000. Slično kao i u ostalim kategorijama u saobraćaju, i broj poginulih motociklista je iz godine u godinu sve veći, upozoravaju iz Uprave saobraćajne policije. Tako je 2005. godine stradalo 88 motociklista, a godinu dana kasnije pogibija na dva točka bilo je još više – stradalo je 99 mladića. Podaci za 2007. još se sređuju, ali se već sada zna da će broj poginulih biti trocifren. Broj poginulih vozača skutera i onih na većim motorima približno je isti.

 

Analize pokazuju da su prebrza vožnja i nepoštovanje ostalih pravila i propisa saobraćaja, kao što su pravo prvenstva, kao i vožnja pod uticajem alkohola, najčešći uzroci nesreća, čije su žrtve upravo vozači motora i njihovi suvozači. Gotovo redovno nenošenje kacige na glavi za vreme vožnje dvotočkaša – na prste jedne ruke mogu izbrojati vozači koji ih imaju – takođe je jedan od uzroka pogibije ili teških povreda motoraša.

Vozači dvotočkaša kažu da treba razlikovati dve vrste motorista. Postoji prva vrsta, uglavnom viđena u gradu, a to su “ćelave glave”, tj. nabildovani momci u majicama kratkih rukava i japankama. Druga vrsta su “normalni motoristi”, koji voze po propisima i koriste svu odgovarajuću opremu i oni su ravnopravni učesnici u saobraćaju. Sliku o motorašima, međutim, kvari prva vrsta. Oni suludo jure gradskim ulicama, ne razmišljajući da time ugrožavaju ne samo svoj već i živote drugih ljudi. Brzine često dostižu 100, 150 pa čak i više kilometara na čas.

 

– Ako neko vozi 200 kilometara na sat, on je jednostavno samoubica, koji, osim sebe, nekad u smrt povuče još nekog, ni krivog ni dužnog – realan je jedan od motoraša, koji spada u “normalnu vrstu”.

I on, kao i drugi iz ove “vrste”, smatra da je jedino rešenje drastična primena zakona, odnosno kažnjavanje, ali je potrebnija svest i savest od egzibicija.

Ocenu da se na dva točka u smrt ode najčešće zbog nenošenja obavezne zaštitne opreme i prevelike brzine prihvataju i u Udruženju “Mototim”, koje okuplja više od 200 motociklista iz cele Srbije, kao i iz okolnih država. Za upravljačem sede mladi ljudi, željni dokazivanja, koji ne vole da nose kacige, kažu u tom Udruženju. Loše je i to što postojećim Zakonom o bezbednosti saobraćaja uopšte nije utvrđena standardizacija kacige, pa se često mogu videti motociklisti s radničkim šlemovima ili kacigama za bicikliste. Kazna za gologlavu vožnju iznosi gotovo smešnih 2.000 dinara. Za prekoračenje brzine u naseljenom mestu, do 30 kilometara na čas, mandatna kazna je do 3.000 dinara.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest farbach

Nabildovani u japankama ne ginu nista vise od ovih drugih. Generalizacije su zgodne jer pojednostavljuju problem. Mi smo ispravni, a krivi su oni drugi. Drugi mogu biti navijaci suprotnog tima, druga nacija....bilo ko. Mi zivimo u bipolarnom svetu (dobro-zlo; svetlost-tama) ali istina nije crno bela.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1363 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FZS1000

Naravno, u pravu si. Generalizacije su uvek tu i u drugim sferama i tako ce uvek biti.

Nazalost, jedino se mozemo nadati da ce do nase svesti dopreti cinjenica da zivot ode u sekundi bez obzira na japanke, patike ili cizme, kacigu ili nosu na glavi. Cinjenica je da smo ranjiviji bez opreme ali nismo nedodirljivi tako da i uz opremu rade "usijane" glave.

Na nama je da se ucimo i da pazimo a ne da , nedaj Boze, postanemo deo statistike.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 53 postova
  • Lokacija: basel switzerland

koliki je procenat saobracajnih tragedija kada su u pitanju bajkeri sa iskustvom u odnosu na mlade momke koje je ponela stras za dokazivanjem?

moje je misljenje da je najveci procenat tragedija izazvan neiskustvom i omalovazavanjem spraVe koju su zajahali.

RESPEKT LJUDI! MOTOR TREBA POSTOVATI I ZNATI ZIVETI SA NJIME.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 845 postova
  • Lokacija: Niksic
  • Motocikl: KTM 990 Adv, KTM 350 Freeride

ako pogledamo koji su sve motori ucestvovali u udesima, moze se izvuci jos jedan zakljucak, definitivno brzina. tu ni kaciga ne pomaze... ali mislim da je ovaj forum sigurno uticao i dalje utice na dosta novih mladih vozaca da shvate znacaj nosenja opreme i vrijednost jednog jeninog zivota koji imamo. ovakve teme su stvarno dobre za "budjenje" svijesti i sagledavanje prave stvarnosti.

apsolutno podrzavam nosenje kacige,koliko puta mi se desilo krzo grad da vozim oko 40km/h i da me neki instekt tako zvekne da streknem,i onda pomislim kako bi to bilo bez nje. ne vozim nikog ko nece da stavi kacigu,a kad vec moram da vozim,dam svoju kacigu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1261 postova
  • Lokacija: Beograd

Tokom osamdaesetih godina, ozbiljne smo diskusije imali na istu temu. Tada motorcikli nisu kočili. Naglašavam, NISU KOČILI. Znam mnoge koji su tada vozili motore, ali jako malo je njih ginulo na motorcilu. Počinjalo se sa TOMOSIMA, pe prelazilo na MZ i JAWE, pa kada se skupi koji dinar kupovao se ozbiljan motorcikl tek sa trideset i kusur godina. Sve se mora učiti postepeno, i to godinama. Ja sam imao bar desetak padova u životu, od toga možda jedan ili dva sa kritičnim ishodom (poslužila me sreća ili me onaj odozgo pogledao), a oba su bila pre više od deset godina i uprkos mojoj nevinosti u krivičnom postupku smatram sebe odgovornim za oba. Neprilagodjena brzina i neiskustvo, u oba slučaja. Želim svakome da predje moju kilometražu i godine na motorciklu (a to je skoro ceo život) bez loma i ogrebotine na glavi. Ko ne završi osnovnu8 školu ne bi trabao da kreće u srednju a o fakultetu ni da ne govorimo. Isto važi i za vozače automobila, sa šesnaest godina u 2000 ccm 16v, starog isto toliko godina sa stopedeset konja. A bogami i gerijatrija nas ozbiljno ugrožava. Prekjuče me penzos umalo nije skinuo sa motora, a pri tome mislim da me ni posle toga nije registrovao kao učesnika u saobraćaju već verovatno kao priviđenje, usled staračke dalekovidosti.

Bog neka nas sačuva narednih par leta....... ??? ??? ??? ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 0 postova
  • Lokacija: Kragujevac

Iscitao sam dosta ovih hronika ... izgleda da je stvarno prevelika brzina najveci krivac za nesrece. Steta sto se podatak o brzini retko nalazi u komentarima, a nema razloga to da se krije - naprotiv - treba lepo i otvoreno reci, da mogu neiskusni vozaci da izvuku neke zakljucke.

Evo covek kaze da 80-tih nije bilo toliko nesreca - a ja nisam bas u toku pa me interesuje koja je bila prosecna snaga motora tada, a koja je sada? Cenim da se to dosta uvecalo sada - jer prateci forume za aute, vidim da su pojedini likovi malo "odlepili" i cesto vidim komentare tipa "100 konja je preslabo" i slicno ... Alo - 100 konja slabo!

  Mislim stvarno ljudi, cemu zurba. Sto neko lepo rece - ako vozis manje od 60/h imas vremena da se poceses po bulji pre nego sto zakocis.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1261 postova
  • Lokacija: Beograd

Nadam se da se prošlonedeljni crni vikend neće nikad ponoviti. Uzrok nesreće se ne može generalizovati, pošto prebrza vožnja sama po sebi obično nije uzrok nesreće već je ona uzročnik tragičnog epiloga, a neki tamo vozač je svojim "MINORNIM" prekršajem ubio čoveka,a verovatno za to neće odgovarati. Polukružno, sečenje prava prvenstva, nepoštovanje signalizacije, preticanje bez žmigavca, nenašelovani retrovizor, nisam te video izgovor, otkud se stvori pitanje, staračka dalekovidost ili kratkovbidost, žensko ludilo i slične stvari su odnele toliko života da je pola Beograda trebalo da je u zatvoru.

Da ih posle takvih gluposti udari kamion bili bi oni mrtvi, i niko ne bi bio kriv za to osim njih samih, a vozač bi kao profesionalac odgovarao debelo.

Kao da su zaštićeni kao beli medvedi, a i njima suzavaju habitat, a ovima ga šire........ :'(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Pazi, oko jedne stvari većina greši. Vozač koji se uključuje ili radi polukružni nije kriv ukoliko se drugo vozilo zakuca u njega zbog prevelike brzine.

Meni je ovo s'početka bilo nelogično, ali sam se naslušao dosta priča oko sličnih nesreća jer je otac moje bivše devojke saobraćajni veštak i radi svakakva sranja.

Uzmi primer... Sediš u kolima, u sporednoj si ulici i hoćeš da se uključiš u glavnu. Noć...

Vidiš farove u daljini, i s'pravom procenjuješ da imaš vremena bezbedno da se uključiš, a da ne isečeš nadolazeće vozilo.

 

Ni u ludilu ne možeš da izvališ da je to tip koji ide 180-200 i da on nema prostora da ukoči!

I sad, ko je tu kriv? Pa naravno on, jer je ograničenje verovatno 60 ili 80!

 

Poenta priče je da se ljudi mnogo zajebavaju! Ne brže od života! Jeza me prođe svaki put kad otvorim forum da li će da zasija novi post na crnoj hronici. I kad zasija, nadam se da je još jedan reply, a ne nova tema...

 

Koliko god vozači automobila ne paze na motoriste, istina je da je većina saobraćajnih nesreća prouzrokovana brzom vožnjom motorista. Zato prijatelji pamet u glavu, nije bre zajebancija.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 50 postova
  • Lokacija: Beograd

I ja se slazem da je brzina najbitniji faktor. Ne mogu da kazem jedini,ali jako bitan.

Pre neki dan sam isao pesice preko Brankovog mosta,izmedju 3 i 4 popodne...i za tih 15ak minuta,koliko je potrebno da se predje most,preletela su tri-cetri R motora. Jesu momci imalu svu opremu na sebi,ali su zavrnuli rucicu za sve pare,a u takvim situacijama oprema moze da ti pomogne samo da te ne sakupljaju po putu.

Ja nikad,ali nikad ne sedam na motor bez kacige,ali se zato i maximalno trudim da drzim brzinu u nekoj granici normale.

Znaci u ulici gde je dozvoljeno 40,vozim max 60,itd..Samo razmislite o tragu kocenja pri 60 na sat,sto vam se na jacem motoru cini kao da stojite u mestu,a proracun je,da u kolima,sa airbagom,pri toj brzini u udaru o cvrst objekat(zid) lomite ruku,povrede grudnog kosa,itd..Na motoru,ne mogu ni da zamislim.

Svako od nas voli da legne u krivini,da oseti kako se trese masina dok rastu obrtaji,ali grad nije za to. I koliko god mi krivili vozace automobila( i ja sam imao bliski susret sa pik-apom), u vecini slucajeva je brzina uzrok svega.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Podaci za 2007. godinu za teritoriju Srbije, dobijeni od sefa Saobracajne policije Stojadina Jovanovica (hvala cika Gremlinu  ;) ):

 

U 2007 godini dogodile su se 1454 nesrece u kojoj su ucestvovali vozaci motorcikla, 68 lica je poginulo, dok je 1305 lica lakse i teze povredjeno. Od toga su 770 nesreca izazvali vozachi motora, u kojima je poginulo 34 lica, a povredjeno 744.

 

Takodje u 2007 vozaci bicikla sa pomocnim motorom su ucestvovali u 2193 nesrece, 40 lica je poginulo a povredjeno je 1849 lica.

 

Na zalost, otprilike na svakih 5-6 dana je izgubljen zivot jednog motoriste... Strasno... Ako na to dodamo 40 poginulih skuterasa, statistika je jos gora - na svakih 3-4 dana se ugasio jedan zivot na dva tocka...

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja