Jump to content

Moto Zajednica

Analiza crne hronike

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 141 postova
  • Lokacija: Novi Beograd

Ne znam gde da napišem ovaj podatak  ??? ...sad sam saznala da su dva momka povređena u petak na subotu, sin mi je javio tako da predpostavljam da su mladi...imena su Stefan Radojević i Vukašin Vlajković...ta noć je bila neverovatna...bezbroj povređenih bajkera i mislim dvoje poginulih  :-X

 

 

 

Ako budem imala neke bliže informacije javiću...Očekujem da mi koleginica javi detalje oko 13h

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 141 postova
  • Lokacija: Novi Beograd

Stefan Radojević je jutros preminuo u Urgentnom centru...koliko sam saznala od subote su se borili za život, vozio bez kacige,

 

lobanja smrskana....tuga jbt 17. godina  :-X

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2143 postova

Danas u Zemunu, na mestu gde je momak poginuo u Subotu....Kaciga na semaforu...da li bi bilo drugacije da je bila na glavi a ne na laktu....

 

:'( :'( :'(

 

 

 

 

 

post-621-12879027777246_thumb.jpg

post-621-12879027778197_thumb.jpg

post-621-12879027779485_thumb.jpg

post-621-12879027780392_thumb.jpg

post-621-12879027781387_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

.da li bi bilo drugacije da je bila na glavi a ne na laktu....

znaci strasno.... kaciga na laktu kao kondom na palcu....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 141 postova
  • Lokacija: Novi Beograd

Dobro jutro. S obzirom da sam se upravo vratila iz noćne smene, bilans je sledeći : negde posle ponoći je dovežen čovek iz Bijeljine, nisam uspela ime da mu zapamtim jer je već bio skoro "spakovan", preminuo je na putu do Urgentnog very_sad.gif U čitavoj gužvi sam uspela da primetim silne tetovaže oblivene krvlju. Verovatno će oni koji su iz Bijeljine ili su bili tamo na onoj žurci znati o kome se radi.

 

Stefan Radojević, napisala sam juče takođe preminuo, dete od 17 godina. Drugar koji je bio sa njim, takođe dete, ima prelom femura, edem mozga i neki pleuralni izliv...ponovo je sinoć vraćen u "Šok A" na respirator, stanje nije baš najsvetlije, a i nisam imala želudac da gledam roditelje koji su van sebe connie_mykilroy.gif

 

Kod mene na odeljenju je čovek koji je u noći između petka i subote povređen negde na Ibarskoj magistrali, Dragan Ferlinc, povreda plexusa brachialisa i lakša povreda kolena ( mislim da je smrskana čašica ). Stanje stabilno, biće u sredu operisan.

 

Bilo je još povređenih bajkera, međutim nedostatak osoblja i opšta gužva mi nisu omogućili više podataka. Neki od vas su me kontaktirali i pitali za neke ljude...izvinjavam se ovom prilikom, ali još uvek ništa ne znam, osim da vam je jako, jakooooo loše počela sezona hysteric.gif

 

Ovo je već stara vest, ne znam da li je neko pisao o tome...evo linka http://www.blic.rs/hronika.php?id=86805

 

OPREZ DRAGI MOJI BAJKERI girl_in_love.gif

 

Da, još nešto...opet je nedostatak krvi u Zavodu za transfuziju, tako da ko god je u mogućnosti da učini nešto po tom pitanju bilo bi sjajno.

 

Pozz odoh da se komiram mali032.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

Da, još nešto...opet je nedostatak krvi u Zavodu za transfuziju, tako da ko god je u mogućnosti da učini nešto po tom pitanju bilo bi sjajno.

uskoro bi valjda trebalo da bude opet akcija davanja krvi?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

mozda ne bi bilo lose da se pomeri par dana pre prvog maja... kako zbog toga sto ce mnogi ici van BGD-a a tako i sto ce gomila biti intoksikovana  ;D ;D ;D 

 

mislim moze okupljanje i voznja za prvi maj, al davanje da bude dan dva ranije ??? just an idea

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova
  • Lokacija: KRALJEVO
  • Motocikl: TS 250/3,ES 125 TROPHY , ,Yamasaki 150 skuter,

Znate sta JA koji imam dva puta oduzetu dozvolu zbog alkohola(sa autom) sam zadnji koji treba o tome nekoga da savetujem ali uvek ima ALI celu proslu sezonu nisam okusio ni kap alkohola vozeci motor jer to prosto ne moze jedno sa drugim.Kaze drugar popi pivo sta kenjas kad si ih pio gajbu i vozio kola??????????????Auto i mozes da vozis do kuce bezbedno ????????!!!!!!!!!!!! motor nikako .Na njemu ti treba 2000 % koncenracije jer ti zbog vecih brzina tvoja sekunda reakcije na uoceni problem prvo traje sekund duze dok ga uocis i jos jedan jedini sekund dok smislis i odreagujes vise refleksno nego misaono a to je vec dve a za te dve sekunde koje traju 200 metara odokativno ti si vec pokojni jer tu odlucuju desetinke da na preteram vise .I mnogo brzo vozimo u odnosu na ostale ucesnike da je stvarno ziva istina da ne mogu da nas uoce.

 

 

Tip te vidi u retrovizoru ti si iza njega dok on da levi zmigavac i krene ti si mu vec na prdnjem stubu od vrata i on te isece.NIJE TE VIDEO normalno kada imamo strasna ubrzanja zato PAMET u glavu i mislite OSECAJTE sta ce drugi ucesnik u saobracaju uraditi jer kada dodjemo do kriticne situacije cuva nas jedino full oprema i bog tu vise neko majstorstvo ne pomaze

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 15 postova
  • Lokacija: Kosjerić

Kataklinger, u pravu si 100 %. Ja sam jos i lik koji razmislja o bajkerima, narocito sa pocetkom sezone, ali zaista ima situacija kada nema sanse da ga uocis. Evo, tu skoro, na ibarskoj, posle Lazarevca sam krenuo u obilazenje kamiona. Vec sam izbacio zmigavac i kako ti kazes, u trenutku sam nesto OSETIO, znaci NE VIDEO i zastao. Covek se stvorio niotkuda i pored mene prozujao na motoru po mojoj proceni 180, minimum. Nije bilo sanse da ga vidim jer u tom momentu, pri toj brzini, ja za njega fakticki stojim i predstavljam prepreku na putu.U nasim uslovima i na nasim putevima, takva voznja je, po meni, ravna samoubistvu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova

juče (9.05.2009.) sam bio prisutan u dve situacije u kojima su bajkeri bili sudionici opasnih situacija.

 

Prva u kojoj sam direktno učestvovao je na deonici puta Tivat - Budva kod Radanovića kada je "pametnjaković" krenuo u precicanje autobusa na "2 sekunde" od sudara. Njegova sreća te je bilo mesta da se provuče kroz iglene uši izmedju mene i autobusa. Iako su brzine bile prilično visoke za tu deonicu, momčina na nekim "R" i cicom na zadnjem sedištu je krenuo da pretiče bus. U momentu kočnica, desno,skloni se, sirena...  ništa nema kočenja samo vuuuš dalje... 

 

Druga situacija je na krivini kod hercegnovske autobuske stanice uveče: Dva motora idu iz pravca Igala prema HN, u tom momentu auto izlazi sa parkinga. U toj situaciji sam čisti posmatrač. Realna situacija je da vozač automobila nije i mao teoretske šanse da ih primeti sa mesta odakle je izlazio. Čija je greška? Teško u ovoj situaciji biti realan, ko je pogrešio, ali momci na motorima su bili daleko iznad 50km/h ograničenja, tako da je i za njih izlazak ovog automobila bio šok.

 

u obe situacije adrenalin, dobre kočnice i reakcija u milisekundama su spasile svo četvoro na točkovima sigurnog odlaska u urgentni centar.

 

Momci&Djevojke: pamet u glavu, pare u džep i poooolako! Crna hronika treba da bude PRAZNA! Zamislite kako bi to divno bilo da se paučina nahvata na ovu temu! Razmislite o tome!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 203 postova
  • Lokacija: Petrovaradin
  • Motocikl: Hornet S

juče (9.05.2009.) sam bio prisutan u dve situacije u kojima su bajkeri bili sudionici opasnih situacija.

 

Prva u kojoj sam direktno učestvovao je na deonici puta Tivat - Budva kod Radanovića kada je "pametnjaković" krenuo u precicanje autobusa na "2 sekunde" od sudara. Njegova sreća te je bilo mesta da se provuče kroz iglene uši izmedju mene i autobusa. Iako su brzine bile prilično visoke za tu deonicu, momčina na nekim "R" i cicom na zadnjem sedištu je krenuo da pretiče bus. U momentu kočnica, desno,skloni se, sirena...  ništa nema kočenja samo vuuuš dalje... 

 

Druga situacija je na krivini kod hercegnovske autobuske stanice uveče: Dva motora idu iz pravca Igala prema HN, u tom momentu auto izlazi sa parkinga. U toj situaciji sam čisti posmatrač. Realna situacija je da vozač automobila nije i mao teoretske šanse da ih primeti sa mesta odakle je izlazio. Čija je greška? Teško u ovoj situaciji biti realan, ko je pogrešio, ali momci na motorima su bili daleko iznad 50km/h ograničenja, tako da je i za njih izlazak ovog automobila bio šok.

 

u obe situacije adrenalin, dobre kočnice i reakcija u milisekundama su spasile svo četvoro na točkovima sigurnog odlaska u urgentni centar.

 

Momci&Djevojke: pamet u glavu, pare u džep i poooolako! Crna hronika treba da bude PRAZNA! Zamislite kako bi to divno bilo da se paučina nahvata na ovu temu! Razmislite o tome!

 

Svaka cast!

Isao sam kolima juce,otvoren put izmedju dva sela,ravnica, oko stotke idem... Stalno gledam iza sebe i nista... Kad je pored mene prozvizdao neki R kao da stojim... Nisam ni video kakav je motor... ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 20 postova
  • Lokacija: Maribor, Slovenija
  • Motocikl: Honda Deauvill NT650, BMW R1150RT

Svaki put kada na bilo kojem bike forumu pročitam vest, da je stradao neki od motorista, naježim se i raztužim. Postavljem si  pitanje; ''Jeli to trebalo''?

U svakom slučaju, odgovor je uvek; NE.

Svaki dan smo svedoci ludosti koje se događaju u saobračaju, počev od pešaka do velikih kamiona. Motoristi smo isto učesnici u tim ludostima ali  tvrdim, da smo na žalost najranljiviji, mnogo više od ostalih. U pitanju je velika brzina, mala površina za uočavanje od drugih vozača, velika drskost vožača motora....... Verovatno ste bezbroj puta videli situaciju kako se motorista izvlači za dlaku iz kritične situacije. Još gore je ova statistika na početku teme svih onih koji se nisu ''izvukli''.

Debata posle nesreče, ko je kriv za udes, ko je kome oduzeo pravo prvenstva, ko je u pravo a ko ne,  potpuno su besmisleni. To je samo stvar statistike. Neko je več u toj situaciji izvukao deblji kraj i jako malo koristi ima od toga jeli kriv ili ne. Iz toga moram svatko nešto naučiti i doči do saznanja činjenici, da smo motoristi defakto najranljivija grupa u saobračaju i tome primereno se ponašati i postupati. Čitam debate o tome kaciga da ili ne. Za mene potpuno besmislena debata. Bezbroj puta se pokazalo jeli potrebna ili ne.

 

Kod nas u Sloveniji su pokrenuli akciju ''JA VOZIM PO PROPISIMA''. Namjena ta akcije, je poticati motoriste za maksimalno poštivanje propisa u saobračaju. Cilj je, da spasi makar i jedan život nekog od naših kolega. Akcija se dobro primila kod vozača čopera i kruzer bika. Tzv. ''plastičari'' se još podrugavaju takvim akcijama. Činjenica je , da je u prošloj godini na slovenskim cestama u udesima učestvovala samo 2 (DVA) čoperista, odnosno motorista sa defenzivnim načinom vožnje. Još su ta dvojica bili žrtve nepažljivih vozača avta i na sreču su prošla samo sa lakšim ozljedama.

Članak na MOTOSVETU:

http://24ur.com/novice/slovenija/coperisti-resujejo-zivljenja.html

 

Obavest na web stranici Policije:

http://www.policija.si/portal/szj/szj_prikaz_det.php?id=2444

 

 

Bikerima želim srečnu vožnju uz misao:

ČUVAJ SE SAM, JER TE NI BOG NE MOŽE.

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova
  • Lokacija: Geneve

Znate sta JA koji imam dva puta oduzetu dozvolu zbog alkohola(sa autom) sam zadnji koji treba o tome nekoga da savetujem ali uvek ima ALI celu proslu sezonu nisam okusio ni kap alkohola vozeci motor jer to prosto ne moze jedno sa drugim.Kaze drugar popi pivo sta kenjas kad si ih pio gajbu i vozio kola??????????????Auto i mozes da vozis do kuce bezbedno ????????!!!!!!!!!!!! motor nikako .Na njemu ti treba 2000 % koncenracije jer ti zbog vecih brzina tvoja sekunda reakcije na uoceni problem prvo traje sekund duze dok ga uocis i jos jedan jedini sekund dok smislis i odreagujes vise refleksno nego misaono a to je vec dve a za te dve sekunde koje traju 200 metara odokativno ti si vec pokojni jer tu odlucuju desetinke da na preteram vise .I mnogo brzo vozimo u odnosu na ostale ucesnike da je stvarno ziva istina da ne mogu da nas uoce.

 

 

Tip te vidi u retrovizoru ti si iza njega dok on da levi zmigavac i krene ti si mu vec na prdnjem stubu od vrata i on te isece.NIJE TE VIDEO normalno kada imamo strasna ubrzanja zato PAMET u glavu i mislite OSECAJTE sta ce drugi ucesnik u saobracaju uraditi jer kada dodjemo do kriticne situacije cuva nas jedino full oprema i bog tu vise neko majstorstvo ne pomaze

 

Nema tu neke mudrosti alkohol i druga opojna sredstva jednostavno nisu i ne smeju biti u kombinaciji sa voznjom.

Ko to ne shvata i krsi svesno to pravilo izlaze se opasnosti i rizikuje svoj a i tudji zivot.

Ja nisam nikad vozio pod uticajem alkohola,znaci ne popijem ni kap alkohola kad imam nameru da vozim.

Ljudi koji nastradaju pod uticajem alkohola ili droge kod mene ne izazivaju ni trunku sazaljenja,jer su svesno to ucinili.

Zao mi je ljudi koji stradaju na pravdi boga,ali za pijanog i drogiranog nemam uopste razumevanja niti zelim da slusam o takvim ljudima i njihovoj nesreci.

Sami oni traze djavola i izazivaju sudbinu  a djavo posto nikad ne spava on ih kad tad  i nadje, a onda krene jauk i kuknjava "bratije po flasi" " ode nas ovaj ili onaj".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 203 postova
  • Lokacija: Petrovaradin
  • Motocikl: Hornet S

U pravu si , Grujo,za alkohol.Tragedija je neminovna,kako kazes. Ali...sta je sa budalama u saobracaju,a ne piju?

Hipoteticki... pripit vozac (u zakonskim normama) i trezan koji mu je oduzeo pravo prvenstva... Pripit stradao. I?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova
  • Lokacija: Geneve

Opet je onaj  sto je i trunku pod alkoholom kriv jer da nije bio to sto jeste mozda bi izbegao tragediju.

U Svajcarskoj te rebnu buraz moj i za  trun alkohola ako si ucestvovao u nekoj karambolci.

Znaci ne tolerisu ti nista ako si ucestvovao u saobracajci gde ima povredjenih a ne daj boze poginulih.

Alkohol makar bio i zero malo je za nji slamka za koju se vataju osiguravajuca drustva i advolkati koji deru kozu onima koji su bili sa zerom  alkohola.Deluje smijesno ali je to tako  i dobra  je pouka za sve koji se vataju volana i krecu na put da pet puta mucnu glavom da li im se isplati da piju kad voze.

Mene je zakacio domaci na parkingu steta jebaji ga smijesna oguljen nako malo  branik i ljasna otpala,ali se taj covo bacio u kuknjavu da mi plati koliko god ocu samo da ne zovem kantonalnu policiju jer je kod nji vec bio zaveden kao pijanac.Znaci coek uopste tog momenta nije bio pijan,ajd mozda je popio jednu pivu u vr glave dva,ali da su ga nagazili policaji znaci njegovo osiguranje bi mu mamu je...b a  sudija oglobio  do koske.

Znaci nema zezanja sa alkoholom,i ovde ko cirka sedne u takksi i ide kuci a auto mu stoji na parkingu.

Ja kad se ogovedam ne izlazim na ulicu nego legnem u krevet pa testerisem cjeli dan.

A sutradan Grujo ti ide laganeze na posao gradskim prijevozom...za svaki slucaj da mi nije zaosto koji promil pa da me teslace ovi ovde koji nas samo pecaju da negde zgresimo i da nas najure.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1015 postova
  • Lokacija: Novi Beograd-blok 63, Herceg Novi-Baosici
  • Motocikl: Honda CBR 900 RR

Naravno da mi je zao  pijanih, onih bez kacige i onih sa 100-200km/h po gradu ali ljudi ne ide nam na cast a za njih je kasno. Presao sam 2000km za 2meseca po Srbiji i video dosta likova u papucama bez kacige, tockarenje sa suvozacicom i posle........Pa drugari kacigu na glavu, nikada nikakakvo alkoholno pice i POLAKO! Ja ni ne probavam, ni casu piva sa voznjom ne kombinujem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 203 postova
  • Lokacija: Petrovaradin
  • Motocikl: Hornet S

Opet je onaj  sto je i trunku pod alkoholom kriv jer da nije bio to sto jeste mozda bi izbegao tragediju.

U Svajcarskoj te rebnu buraz moj i za  trun alkohola ako si ucestvovao u nekoj karambolci.

Znaci ne tolerisu ti nista ako si ucestvovao u saobracajci gde ima povredjenih a ne daj boze poginulih.

Alkohol makar bio i zero malo je za nji slamka za koju se vataju osiguravajuca drustva i advolkati koji deru kozu onima koji su bili sa zerom   alkohola.Deluje smijesno ali je to tako  i dobra  je pouka za sve koji se vataju volana i krecu na put da pet puta mucnu glavom da li im se isplati da piju kad voze.

Mene je zakacio domaci na parkingu steta jebaji ga smijesna oguljen nako malo  branik i ljasna otpala,ali se taj covo bacio u kuknjavu da mi plati koliko god ocu samo da ne zovem kantonalnu policiju jer je kod nji vec bio zaveden kao pijanac.Znaci coek uopste tog momenta nije bio pijan,ajd mozda je popio jednu pivu u vr glave dva,ali da su ga nagazili policaji znaci njegovo osiguranje bi mu mamu je...b a  sudija oglobio  do koske.

Znaci nema zezanja sa alkoholom,i ovde ko cirka sedne u takksi i ide kuci a auto mu stoji na parkingu.

Ja kad se ogovedam ne izlazim na ulicu nego legnem u krevet pa testerisem cjeli dan.

A sutradan Grujo ti ide laganeze na posao gradskim prijevozom...za svaki slucaj da mi nije zaosto koji promil pa da me teslace ovi ovde koji nas samo pecaju da negde zgresimo i da nas najure.

Hteo sam da istaknem drukciju poentu.

To oderavanje,slamke...

I dalje postoje budale u saobracaju.

Shvatam druze i to sto kazes. To vreme dolazi i kod nas.

Pozdravljam te.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 436 postova
  • Lokacija: Čačak City
  • Motocikl: Suzuki Gz 250 Marauder

Malopre sam nešto slušao na B92 info kako neki tip za saobraćaj upozorava da su motoristi

45 puta ugroženiji od vozača automobila.

I da je veoma bitno voziti sa vezanom kacigom, koja bi  (pod uslovom da je vezana)

spasila u 8 od deset slučajeva od pogibije vozača motora.

A pre toga su pomenuli da je neki stariji vozač motorcikla imao udes negde kod Valjeva!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 331 postova
  • Lokacija: Beograd -Kaludjerica
  • Motocikl: H H-Crni

Na zalost jos jedan motorciklista je nocas nastradao ,tacnije oko 5 jutros, prosao sam kad su policajci radili uvidjaj kazu, prebrzo je hteo da ude u uklucenje za auto put kod bigza,znaci uzas,.......neka ga čuvaju andjeli, i drumske vile........

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bona Fides, 1310 postova
  • Lokacija: Kraljevina Mirijevo - Beograd
  • Motocikl: http://www.motoscout.de

Pratim redovno teme koje se otvaraju u Crnoj hronici i naravno kao i svi, tesko mi pada citanje svega toga, pa osecam potrebu da ovo napisem.

 

Tesko je procitati vest da je neko poginuo ali postaje sve teze citati i komentare koji slede....jer sto ih je vise, na zalost, sve manje imaju direktne veze sa samom tragedijom. I tu se slazem sa onima koji cesto ukazuju da mi zaista apsolutno nista ne znamo o samoj tragediji, izuzev da se ona desila i izuzev onoga sto smo procitali u nekoj novinskoj vesti.

 

A komentarisanje novinske vesti, ma o cemu ona "izvestavala" najcesce vodi u polemiku. I sad kad se povede polemika u temi koja je pokrenuta zato sto je neko poginuo to stvarno nema smisla.

 

S druge strane shvatam da je smisao Crne hronike na ovom forumu:

 

1. da se objavi (zalosna) vest da je taj i taj poginuo - kako bi njegovi prijatelji, poznanici i sl. culi za to i nasli se porodici ako nista drugo ono da izjave saucesce

 

2. naravno i da mi, koji smo mu prijatelji, poznanici...po benzinu i drumu, izjavimo saucesce i ako mozemo da se nadjemo na usluzi i pomoci porodici

 

3. da iz te tragedije, koliko god to zvucalo grubo, izvucemo pouke za sebe, svoje bliznje, prijatelje i poznanike i naravno da ukazemo drzavi, zajednici (englezi/ameri imaju konkretan izraz: community) na te pouke ako ona (drzava/zajednica) moze da pomogne da se takve i slicne tragedije ne ponavljaju.

 

Zato predlazem urednicima/adminima da razmisle o reorganizaciji ove rubrike i to u sledecem smislu:

 

a) da ostane kao i sada pravilo da se u Crnu hroniku moze postaviti tj. otvoriti nova tema sa vescu da je neko od motociklista preminuo.

 

b) da se u takvoj temi mogu postaviti samo komentari kojima se izrazava saucesce, obavestenje o sahrani i vremenu, mestu kada porodica prima saucesce i svakako predlog, poziv da se porodici preminulog pomogne na bilo koji nacin. Svi drugi komentari van toga bili bi zabranjeni, nepozeljni i od strane urednika izbrisani.

 

c) da se otvori posebna rubrika: npr. pod nazivom: "Udesi motociklista" ili pod nekim slicnim nazivom. Uporedo sa otvaranjem ove rubrike formirati tim od dobrovoljaca sa foruma koji bi bili saradnici-volonteri ove rubrike. Dakle, saradnici a ne urednici. Urednik(ci) ce svakako postojati kao i za svaku rubriku. Zadatak saradnika bi bio da prate Crnu hroniku,  odaberu u medjusobnoj komunikaciji (po mestu zivljenja, trenutno raspolozivom vremenu i sl.) odredjenu temu odnosno slucaj iz rubrike Crna hronika i potom prate taj slucaj u svim fazama, od podizanja optuznice, sudske rasprave, presude, zalbe na presudu do pravosnazne odluke suda. U svim tim fazama, kad god imaju dovoljno pouzdanih, proverenih autenticnih informacija o slucaju pripremaju izvestaj o tom udesu koji bi potom u saradnji sa urednicima objavili u ovoj temi "Udesi motociklista" - naravno, bez navodjenja konkretnih imena ucesnika, gradova, ulica, vec iskljucivo faktografski: motor se kretao tako i tako, pesak, auto...tako i tako, optuzen je vozac motora ili vozac auta, zbog toga i toga itd, itd. Dakle, totalno anonimno i bez ikakvog dovodjenja u vezu sa konkretnim osobama, mestima, datumima...

 

Ja znam da je do zvanicnih dokumenata tesko doci. A opet, kod saobracajnih udesa sa smrtnim ishodom uvek se pokrece istrazni postupak a potom i sudski. Ako vec MUP, tuzilastvo ili sud nece da saradjuju sa AMS tako sto bi nasim saradnicima davali uvidu u zapisnik sa uvidjaja, optuznicu, presudu suda vrlo cesto porodica nastradalog (a to je na zalost u nasem slucaju uvek motociklista) hoce. Upravo sa ciljem da pomogne da se to isto ne dogodi nekome drugom. Uostalom svako sudjenje je javno ako sud ne odluci da iz nekih posebnih razloga iskljuci javnost.

 

Pri tome molim da imate u vidu. Ne predlazem ovo da bismo mi preuzeli ulogu istraznih i sudskih organa, pa ni zato da bismo komentarisali sudske presude. Nama trebaju fakti o tome ko je sve ucestvovato u saobracajnoj nesreci (naravno ne imena), na koji nacin je svako od njih ucestvovao u saobracajnoj nesreci i sta je i ko je, u smislu nacina voznje, ispravnosti vozila, puta i sl.  presudno uticalo da se ta nesreca dogodi i da bude smrtonosna. U toj rubrici, ponavaljam, ne trebaju nam imena osoba, ne trebaju nam fotografije vec skice, ne trebaju nam nazivi mesta i lokacije udesa vec skica ulica.

 

I da ne bih samo predlagao, evo javljam se licno za takvog saradnika-volontera, ukoliko se ovaj ili slican predlog usvoji.

 

Evo primer iz moje licne profesionalne prakse u bankarstvu. Po ukidanju sankcija banke su (2000-2001 i dalje) preplavile trziste platnim/kreditnim karticama. Masovno koriscenje platnih kartica donelo je sa sobom i povecan broj kriminalnih dela u vezi sa istim. MUP, tuzilastvo i sud, suoceni sa sve izrazitijim problemom zloupotreba platnih kartica shvatili su da ce daleko lakse resavati te probleme ukoliko saradjuju sa zainteresovanim institucijama u toj oblasti i prihvatili su odmah, na inicijativu banaka, da: imenuju osobu za kontakt, da razmenjuju dnevno informacije o pojavama, da edukuje dodatno svoje kadrove. Formiran je Forum za prevenciju zloupotreba platnih kartica koje cine: predstavnici MUP-a, tuzilastva, suda i predstavnici banaka, procesorskih firmi itd. Formirana je baza podataka tog foruma. Stampani su zajednicki edukativni materijali. Pravljeni su zajednicki kursevi i treninzi. Uspostavljena je online i 24/7 tel. komunikacija svih clanova foruma. Rezultati su brzu bili vidljivi, da vas sad s tim ne zamaram ali hvatani su kriminalci po gradu bukvalno u trenutku kad ubodu belu plastiku u bankomat.

 

Sada imamo problem masovnih stradanja motociklista. Svi mediji o tome svakodnevno izvestavaju. Imamo MUP, tuzilastvo, sud, potom Komitet za bezbednost saobracaja, moto-klubove i na kraju imamo AMS. Pozovimo sve njih za isti sto, objasnimo im da je u ovom trenutku najvaznije da dnevno razmenjujemo informacije...mi njima sta nas muci u saobracaju, sta mi mozemo da uradimo, oni nama sta njih muci i sta oni mogu da urade. Formirajmo Forum za prevenciju saobracajnih udesa sa motociklistima. Neka svako, MUP, tuzilastvo, sud, Komitet za bez.saobracaja, moto-klubovi koji to zele i AMS daju po jednog predstavnika u taj Forum. I neka se taj forum sastane bar jednom mesecno, razmeni informacije, prodiskutuje o problemima i neka se svaki od tih predstavnika vrati u svoju instituciju/organizaciju sa konkretnim zadatkom u smislu sta tamo treba da uradi, sta da trazi, predlozi...

 

Sve ove pogibije, na ovaj ili onaj nacin, obijaju se o glavu i MUP-u, uskoro ce i tuzilastvu pa sudu. Nama se ne obija o glavu nama taj problem skida glavu sa ramena. I oni su svesni da nesto (vise nego do sada) moraju da preduzmu. Krenimo za pocetak sa ovom rubrikom. Dajmo mozda poseban prostor na forumu nekome upravo iz MUP-a na kojem bi oni postavljali svoje vesti/saopstenja o saobracajnim udesima u kojima su ucestvovali motociklisti. Naravno, depersonalizovane. Samo, nek su zvanicne i neka se iz njih vidi jasna situacija kako je, bar iz ugla uvidjajnog tima, doslo do udesa. To ce biti samo po sebi edukativni materijal koji ne sadrzi ni jedan prirucnik (ako to uopste postoji) kako ucestvovati u saobracaju kao motociklista. 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1193 postova
  • Lokacija: Zemun

Dajmo mozda poseban prostor na forumu nekome upravo iz MUP-a na kojem bi oni postavljali svoje vesti/saopstenja o saobracajnim udesima u kojima su ucestvovali motociklisti. Naravno, depersonalizovane. Samo, nek su zvanicne i neka se iz njih vidi jasna situacija kako je, bar iz ugla uvidjajnog tima, doslo do udesa. To ce biti samo po sebi edukativni materijal koji ne sadrzi ni jedan prirucnik (ako to uopste postoji) kako ucestvovati u saobracaju kao motociklista.    

 

 

 

ovo moze da bude jako zanimljivo i korisno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja