Jump to content

Moto Zajednica

Analiza crne hronike

Recommended Posts

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 852 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50

Da kazem i ja nesto za televizor.

Ja mislim da je uzrok br 1 u srb infrastruktura. Sve u svemu ono sto bih rekao da bi glavu moglo vise da sacuva je pre svega manji uzitak u voznji. Uvek pogled na sve strane vise puta ponovljen. Iz mog ugla gledano (vozim boxera) motorno kocenje mnooogo ispravlja stvari. Ja nisam iskusan vozac i pogresio sam vise puta u krivinama ali motorno kocenje i veliki obrtni moment su me izvlacili nekoliko puta iz situacije iz koje mislim da bi bilo teze izaci sa 4 cilindra i recimo 600ccm. Moje otpustanje rucice gasa kada vozim iza drugara sa 4 cilindra i njihovo, se razlikuje. Ja manje kocim ,sto znaci da imam malo vise vremena za korsicenje kocnice nakon otpustanja gasa.Dalje ABS mene je 2x spasao. I na kraju veliki obrtni moment kada napravim gresku i udjem suvise brzo a recimo mlitavo u 4 brzini, dozvoljava mi da u toj 4 izvucem krivinu kako treba a da ne moram da presaltam u nizu i dodatno destabilizujem motorcikl. U sustini smatram da pravilan odabir motora a to je onaj koji vama lezi i prasta vase greske a daje vam i dovoljno zabave je pravi motor za Vas.  Zvuci paradoksalno ali vise ccm ,manje cilindara ili kombinacija oba meni se cini bezbednija. Da neko ne pomisli da hvalim boxer , TDM je recimo odlican motorcikl bas zbog ovoga.E sada,kada vec dodje do sranja najvise sto nas moze izvuci je ne paniciti. Upao sam u sranje, ok idem dalje ima mesta provuci cu se nekako jer odustajanje i oklevanje u rizicnoj situaciji je mozda i najpogubnije. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 609 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: GSF 1200 S
Pre 1 sat, punisa 16 je napisao:

E sada,kada vec dodje do sranja najvise sto nas moze izvuci je ne paniciti.

Ok, sve napisano ima smisla.

Najveći problem je što se sranja u većini dešavaju ne najavljeno i iznenada pa u takvim situacijama, to da li ćemo ostati smireni i ne paničiti ili odreagovati baš suprotno, više zavisi od naših ličnosti i karaktera...

Druga je priča kad se to desava na stazi ili ljudima koji su "utrenirani" pa su istrenirali raflekse da "ne reaguju" onako kako ne bi trebalo...

 

Laički napisano, ali iz iskustva znam da sam stigao samo da opsujem kad sam se našao u situaciji koju nisam mogao da izbegnem...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 290 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Honda cb750k -- cbx 125 f -- yamaha xv 1900 star raider

Druga je priča kad se to desava na stazi ili ljudima koji su "utrenirani" pa su istrenirali raflekse da "ne reaguju" onako kako ne bi trebalo...

 

Njima niko ne uzima prednost,izlazi iz sporedne ulice i naj bitnije niko im ne dolazi u susret...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
Da kazem i ja nesto za televizor.
Ja mislim da je uzrok br 1 u srb infrastruktura. Sve u svemu ono sto bih rekao da bi glavu moglo vise da sacuva je pre svega manji uzitak u voznji. Uvek pogled na sve strane vise puta ponovljen. Iz mog ugla gledano (vozim boxera) motorno kocenje mnooogo ispravlja stvari. Ja nisam iskusan vozac i pogresio sam vise puta u krivinama ali motorno kocenje i veliki obrtni moment su me izvlacili nekoliko puta iz situacije iz koje mislim da bi bilo teze izaci sa 4 cilindra i recimo 600ccm. Moje otpustanje rucice gasa kada vozim iza drugara sa 4 cilindra i njihovo, se razlikuje. Ja manje kocim ,sto znaci da imam malo vise vremena za korsicenje kocnice nakon otpustanja gasa.Dalje ABS mene je 2x spasao. I na kraju veliki obrtni moment kada napravim gresku i udjem suvise brzo a recimo mlitavo u 4 brzini, dozvoljava mi da u toj 4 izvucem krivinu kako treba a da ne moram da presaltam u nizu i dodatno destabilizujem motorcikl. U sustini smatram da pravilan odabir motora a to je onaj koji vama lezi i prasta vase greske a daje vam i dovoljno zabave je pravi motor za Vas.  Zvuci paradoksalno ali vise ccm ,manje cilindara ili kombinacija oba meni se cini bezbednija. Da neko ne pomisli da hvalim boxer , TDM je recimo odlican motorcikl bas zbog ovoga.E sada,kada vec dodje do sranja najvise sto nas moze izvuci je ne paniciti. Upao sam u sranje, ok idem dalje ima mesta provuci cu se nekako jer odustajanje i oklevanje u rizicnoj situaciji je mozda i najpogubnije. 

Infrastruktura kod nas nije bajna ali to je nešto na šta možeš da se adaptiras. Ono sto ubije čoveka je upravo ne-adaptacija na uslove iz razloga neiskustva, neznanja, kurcenja.

Istina, abs i druga pomagala kao i odredjeni tip motora mogu da te spasu NEKAD i iz NEKE situaciju. Ali to nije rešenje ako si se izvukao na sreću a ne znaš gde si pre toga pogrešio niti kako si rešio problem.

A sve to pocinje u auto školi pri obuci. To je najveći problem kod nas, sto velika većina zna samo pomalo da upravlja motorom a skoro nikako ne zna sa njim da ucestvuje u saobraćaju. Mislim..ušao si u krivinu prebrzo sa menjacem u pogrešnoj brzini. Prika, vrati se par koraka unazad i odradi pripremu kako treba, dobro osmotri situaciju vidi jel prilike dozvoljavaju tu brzinu i pripremi i sebe i motor za krivinu. Ako to nisi uradio onda ćeš da se čupas bas kao sto si opisao i jednom ćeš se izvuci, drugi put ćeš se izvuci a treći možda nećeš. A kad dođje do sranja kažeš da se ne panici?! Kako da ne paničiš kad ne znaš šta se dešava niti šta treba da uradiš, panika je neminovna, pitanje je samo hoćeš li uflekati i gaće ili ćeš proći sa ‘hvala ti Bože i ovaj put sto si me pogledao’. Abs je te 2x spasao...šta bi bilo da nije bilo abs-a?

Srećno drugari i ne žalite uložiti na sebe i svoj život. Uostalom to nije samo vas život nego i život vaših dragih.




Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1363 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FZS1000

^^Nije baš ni sve tako crno - belo.

Putuješ negde po Srbiji  i voziš sasvim solidnim putem, držeći se gornje granice dozvoljene brzine...dakle oko 80kmh. Ulaziš u krivinu i nalećeš na rupetinu cirka 10cm dubine sa braćom rupetinama na sve strane. Nekoliko scenarija sa opcijama od kojih je jedna žestok pad...

Nema priče o "prika vrati se par koraka nazad i pripremi se za ulazak u krivinu...i tako dalje". Pa nećeš svaku krivinu ispitivati kako bi znao možeš li je i kako proći. Nema ni te auto-škole koja će te pripremiti za to. Infrastruktura jeste problem...ali ne jedini.

 

Naravno, govorim o normalnoj vožnji a ne o "sportski projektil" vožnji...

 

Jedan od problema je i politika...zato što nas ubeđuju da ulažu u puteve i da su nam po kvalitetu putevi u vrhu Evrope. Onda im neko poveruje pa se opusti u vožnji i onda naleti na gorepomenutu rupu i eto belaja... Nažalost mnogi im veruju da nam je sve baš super, a i veruju da smo za svaki nesreću u stvari sami krivi...

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
^^Nije baš ni sve tako crno - belo.
Putuješ negde po Srbiji  i voziš sasvim solidnim putem, držeći se gornje granice dozvoljene brzine...dakle oko 80kmh. Ulaziš u krivinu i nalećeš na rupetinu cirka 10cm dubine sa braćom rupetinama na sve strane. Nekoliko scenarija sa opcijama od kojih je jedna žestok pad...
Nema priče o "prika vrati se par koraka nazad i pripremi se za ulazak u krivinu...i tako dalje". Pa nećeš svaku krivinu ispitivati kako bi znao možeš li je i kako proći. Nema ni te auto-škole koja će te pripremiti za to. Infrastruktura jeste problem...ali ne jedini.
 
Naravno, govorim o normalnoj vožnji a ne o "sportski projektil" vožnji...
 
Jedan od problema je i politika...zato što nas ubeđuju da ulažu u puteve i da su nam po kvalitetu putevi u vrhu Evrope. Onda im neko poveruje pa se opusti u vožnji i onda naleti na gorepomenutu rupu i eto belaja... Nažalost mnogi im veruju da nam je sve baš super, a i veruju da smo za svaki nesreću u stvari sami krivi...

Pa eto, upravo to, kao sto rekoh a ti takodje potvrdio - putevi nam nisu neki bajni. Imajući to u vidu, nemoj terati do granica da nemaš više prostora za korekciju. Otkud rupa u putu i ko će je popraviti i zašto već nije popravljena je skroz druga tema. I kad vozim po odličnim putevima uvek imam dozu rezerve.

Ali nisu samo rupe problem u krivinama.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 210 postova
  • Lokacija: Litija, Slovenija
  • Motocikl: Yamaha TDM 900 ( Crn k'o midnajt)
On 6/3/2018 at 5:02 PM, Savan said:

Uostalom to nije samo vas život nego i život vaših dragih.

Kako mi glava sve belja a krštenica žuća sve više mi ovkve misli na pameti.

Pre nedelju-dve idem na posao ujutru, malo kasnim pa sam ga i stis'o, neuobičajeno za mene, stiskanje, ne kašnjenje. Od jednom ispred mene rotacije, gužva na putu, pored puta auto u živici, motor u podnožju table sa putokazima među onim cevima što drže te ogromne table, a naš jadni brat pod belim čaršafom leži. Ne znam ko je i šta se desilo, lep je tu put, pravac, malo pred kružni tok, al' srce mi se steglo, u grlu knedla, sad mi suze u očima. 

Daleko od toga da ne treba da se pazimo, al' kakv je i to život u strepnji. Taj adrenalin je ono što nas goni, zbog čega smo to što jesmo. A kad gore izvuku naš broj, onda je kraj.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 525 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: NC750x

Nekoliko puta do sada spasila me obuka sa kursa BJB. Neverovatno je kako malo vežbe pomogne u kritičnoj situaciji. Svega sam se setio u sekundi. Hvala BJB.
Inače vozim kao da sam nevidljiv i da nikada nemam prvenstvo prolaza. Nesreća uvek može da se desi a ja mogu da se trudim da što više smanjim mogućnost da se desi.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Hod po ivici nije, nešto, što karakteriše adrenalinske ovisnike  (to je ekstremizam).  Hod po ivici je kompromis. A kada se postigne kompromis, dešavaju se čuda. Važno je popustiti pod svojim uslovima (višekriterijumsko odlučivanje ili optimizacija). Nakon preživljenih, par decenija, peglanja drumova, poučen ličnim iskustvom, ne ponašam se  uvek kako nalažu pravila škole i vanškolskih aktivnosti. Zbog drumske infrastrukture, na ovim prostorima, ne postoji stalno mogućnost vožnje motocikla uz desnu ivicu kolovozne trake (poznati smo po specifičnim šahtovima, odn. „nedostatku“  rešetki na istim). Pošto, sam, kao mlad, preživeo „u sendviču“, između bahatog automobiliste i bankine, kada sam na motociklu, sredina kolovozne trake je, samo, moja.  Osim u koloni, jer će svaka rupa, koju auto „opkorači“, biti „overena“ mojim prednjim točkom.  Tada se nalazim bliže sredini kolovoza, u slici levog retrovizora vozača ispred mene (bitno je da me vidi, jer unutrašnji retrovizor retko ko koristi, a desni  često puta nije čak ni podešen).  Meni to daje mogućnost da vidim ispred njega ili njih.   Zamislite sledeću situaciju.  Ispred mene vozi lako dostavno vozilo, u njegovom levom retrovizoru moja slika, iza mene automobil, čiji vozač, povremeno, baca pogled na svoj mobilni telefon (tu njegovu aktivnost pratim u svom retrovizoru). Ispred nas vidim ženu, sa detetom čije nogice ne prate njen korak, kako pretrčava put. 

Dostavno vozilo naglo koči. Ja sam već u suprotnoj traci i zaustavljam se pored njega.  Uspeli smo da razmenimo pogled, u trajanju od  par milisekundi, kada se začuo udarac i karakterističan zvuk sabijanja lima.   Vozač, koji je vozio iza mene, zaigran mobilnim telefonom, instalirao se u dostavljačev zadnji kraj. Nastavljam, svojim putem i brišem par suza, radosnica, koje krenuše same.  U glavi, vidim moguću vest i čujem prijatni glas spikerke:   „U lančanom sudaru, koji se  dogodio...vozač motocikla.“  Oni će se dogovoriti putem evropskog izveštaja, a ja sam i dalje u sedlu.  Zemaljski dani teku... 

"Ako nisi sposoban da hodaš po ivici, skloni se da ne smetaš."

 

  • Sviđa mi se 11
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: BG-LE
  • Motocikl: Tracer 900

Kao sto neki vec zapocese pisanje, tako cu i ja... "Da kazem par reci... "

 

- Mucno mi je, ali s` vremena na vreme, nateram sebe da odgledam neki snimak sudara ili potencijlno opasne situacije i mislim da je to nesto sto treba pustati kako onima koji uce da voze, tako i djacima u srednjoj skoli, tj onima koji su pri kraju (+18). Koliko puta mi se glava momentalno ohladila kada negde zurim i ne vozim u nekom normalnom ritmu, vec "malo" brze, agresivnije, pa i bahatije, ali to je ono malo koje na kraju bude ne mnogo, vec previse. Kada shvatis da tvoje telo na motoru ili u autu na brzinama koje postizu i pri udari nije nista cvrsce od recimo pudinga, onda malo krenes da mozgas, a sta ako se desi ovo, a sta ako se desi ono..

 

- Sledeca stvar, da kazem da postujem sve propise, slagao bi kao i bilo ko od nas, ali nije isto voziti nesto malo vise iznad ogranicenja 10-20 % i prolaziti kroz crveno. Upravo taj prolazak kroz crveno ne shvatam, a u najvecem broju slucajeva su to ljudi sa motorima i GSP.. Nije mi jasno, kako neko u Beogradu ima muda da zaredja par semafora i prodje na crveno, kao da su na divljem zapadu. Gde god sam vozio po Evropi, skoro da nigde nisam video prolazak na crveno koje je uveliko upaljeno, ima prolazaka dok neko hvala zeleni talas, pa se provuce na promenu zuto-crveno, ali ovakve bahanalije, ne postoje nigde, pa cak ni u Grckoj koja je operisana od kulture voznje.

- Neko gore spomenu mnogo bitnu stvar sa kojoj se slazem 101%, za voznju motora, izuzetno, ali izuzetno bitno iskustvo iz voznje auta.. Koliko puta se samo desilo da kazem sebi sta ce vozac da uradi samo posmatrajuci njegovu putanju voznje, prateci da li i koliko mu auto ide od linije do linije. Cesto me to sprecilo da na primer krenem u preticanje, koje bi skoro sigurno zavrsilo lose, jer taj neko nije dao migavac..

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 852 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50

Mislim da bi deo preventive bilo i da ljudi makar jednom u toku sezone odu na neku lepu voznju recimo u Rumuniju na dan ili dva. ma bilo gde van raspale Srbije,da osete malo put neiskusni i da se malo razžele iskusniji. Jer cinjenica je da u Srbiji nema nigde vise od 50km dobrog puta u kontinuitetu. Nemamo nacionalne parkove kroz koje ne prolazi teretni saobracaj ,nemamo pismenu magistralu uz koje nisu kafane ,pecenjare i avlije. I mislim da to neke ljude tera da kad vide malo valjanog asfalta ili necega sto im se cini kao lepo za odvrtanje gasa to i urade ... i onda se desi svasta...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra
On 5/1/2018 at 7:18 PM, el classico said:

Brojke su jasne.
Za usporedbu statistika stradalih motorista iz CH za 2016g
 

Koliko razumem, na pola smo CH statistike po broju poginulih godišnje.

Ne znam koliko tamo ima registrovanih motora, ali ne deluej da smo lošiji.

 

 

On 5/29/2018 at 10:04 PM, filipfg said:

Kolega ako moze pojasnjenje za "malo brze ide jer su ogranicenja za motor preterena" ?

 

Mislim nije ni toliko bitno :)

 

Verovatno misleći na konstrukciona svojstva modernih dvotočkaša :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3942 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

729149 motocikla u 2017 je bilo u CH

 

 

Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Bolesno!!!

Postaviti sajlu na šumskom putu, koji inače koriste motociklisti.  

Ubiti nedužnog mladića.

Imao je samo 21 (dvadeset jednu) godinu života.  

Bolesno do bola.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • abc, 885 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: BMW GS 1250 Adventure
Bolesno!!!
Postaviti sajlu na šumskom putu, koji inače koriste motociklisti.  
Ubiti nedužnog mladića.
Imao je samo 21 (dvadeset jednu) godinu života.  
Bolesno do bola.
Samo da bude jasnije o čemu se radi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 826 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR 800 FI 2000.
RS.N1INFO.COM

Broj poginulih vozača motocikala u julu ove godine najveći je u poslednjih pet godina, izjavio je Dalibor Jovanović iz Uprave saobraćajne policije, a saopštilo Ministarstvo unutrašnjih...

 

  • Tužan 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1425 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere
Quote

iz teksta:

analize pokazuju da je u saobraćajnim nezgodama sa stradalim motociklistima najčešći uzrok gubitak kontrole nad motociklom usled neprilagođene brzine.

Mislio sam da je ipak u pitanju neustupanje prava prvenstva prolaza, čini mi se da je baš mnogo puta to bio glavni uzrok, a oni ga opet podvedu pod "neprilagođena brzina" ...
Ali izgleda da to i nije baš tako. Gledao sad na forumu - pisano je o 6 fatalnih nesreća u julu. Od toga 4 - bez drugih učesnika u nesreći - dakle samo neprilagođena brzina. Jedna, u Subotici - pominje se da je bila velika brzina, ali je učestvovao i tamić koji se uključivao na put. I o jednoj nema nikakvih detalja.
Da li su te statistike koje se pominju negde javno dostupne, zna li neko ?
 

Promenio član antir3ality

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • munZe konZa, 761 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Varadero XL 1000 V

Fatalni ishod prilikom oduzimanja prednosti se moze u velikom procentu izbeci,ako je brzina prilagodjena putu,uslovima puta ogranicenju....

Vozimo kao mamlazi,sta te cudi sto nas pljuju po medijima.

Promenio član zemunac72
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 208 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: BMW F650 GS (prodat)

I mene malo nervira jedan što u sitne sate izvodi besnu vožnju u blizini. Čujem ga, nije lepo to raditi u naseljenom mestu....ali ga ne bih tukao ili sajlom hvatao, to je bolesno...

 

A moj traktor sam prodao. Malo je falilo crna hronika...mada ja sam izleteo gde niko ne bi....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Prebaceno vise postova u postojecu temu "Bahati mamlazi" posto ste otisli u off... 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 448 postova
  • Lokacija: Vozac je jednom nogom u grobu, a drugom u zatvoru. Cist motor je produkt bolesnog mozga ;)
  • Motocikl: x9 500

Ne znam gde bih ovo stavio.. pa rekoh ovde.

 

INFORMER.RS

Grupa mladića iznela je telo svog nastradalog druga iz sanduka kako bi ga poslednji put provozali na motoru!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja