Jump to content

Moto Zajednica

Piaggio X9 250/500ie

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 448 postova
  • Lokacija: Vozac je jednom nogom u grobu, a drugom u zatvoru. Cist motor je produkt bolesnog mozga ;)
  • Motocikl: x9 500
On 7/29/2020 at 9:35 PM, Djordjem93 said:

Pozdrav svima,

 

Nedavno sam kupio Piaggio X9 2002 godiste od 500 kubika i planiram da pred sledecu sezonu zamenim gume.Na motoru su trenutno Michelin City Grip,napred 120/70/R14 , pozadi 140/70/R14.Razmisljao sam o Dunlop ScootSmart gumi i moze li mi neko reci da li pozadi mogu da stavim malo siru gumu 150/70/R14 na fabricku felnu?

 

Unapred hvala

Koliko znam, upravo je 150/70-14 fabricka dimenzija za zadnju gumu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 448 postova
  • Lokacija: Vozac je jednom nogom u grobu, a drugom u zatvoru. Cist motor je produkt bolesnog mozga ;)
  • Motocikl: x9 500

https://media.bellamoto.rs/media///2019/06/05//X9 Evolution 500 TEHNICKO UPUTSTVO_1559726898.pdf

Na 11. strani, ovde pise 150/70-14.

 

Tyre pressure (when cold): front2,2 barTyre pressure (when cold): rear2,4 bar (2,6 bar with passenger or optional trunk on)Front TyreMichelin Gold Standard 120/70-14' M/C reinforced TL 55 SManufacturer / Model / SizePirelli GTS 23 120/70_14'M/C TL 55 SRear TyreMichelin Gold Standard 150/70-14' M/C TL 66 SManufacturer / Model / SizePirelli GTS 24 150/70_14' M/C TL 66 S

 

Istina, ovo je za evolution model (a ne za 2002.), ali mislio sam da su isti po tom pitanju. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova

Pozdrav kolegama.

Da li je neko imao slican problem sa zmigavcima, u pitanju je x9 i stavljene led sijalice za poziciona svetla i za zmigavce. Posle zamene desni zmigavac radi za nijansu brze( veca frekvencija), a levi dosta sporije svakih 5 sekundi . Kada se ukljuce sva 4 zmigavca onda radi normalno . Da li se to moze resiti i na koji nacin ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Ne mozes staviti led sijalice tek tako u migavce i ocekivati da sve normalno radi jer automat  za migavce nije elektronac vec obican koji zavisi od otpora kako ce raditi.

 

Automat migavca nalazi se u bordu na kormanu, pronadji zice, kupi automat elektornac i prebaci da migavci rade preko njega (prekidac mora biti razdelnik, ako nije ondak ne mozes tako resiti). 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 182 postova
  • Lokacija: Bac
  • Motocikl: Piaggio X9 180, SV650S

Ljudi

 

treba mi magnet za X9 180,mislim da je isti i za 200ccm

ima 12 namotaja na ,,paljenju,,

Gavro nema, Motoklinika nema, i zvao sam sve moguce oglase koje sam nasao

 

ako neko ima ili zna nekog ko ima i zeli da proda bio bih zahvalan da mi javi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Cek malo, pises da ti treba magnet .... ondak pominjes 12 namotaja .... sta zapravo tebi treba, namotaj ili magnet?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova
  • Lokacija: Bihac
  • Motocikl: Piaggio Beverly 400ie

Pisao sam na temi beverly 500ie, pa cu pokusati i ovdje.Imam problema sa BV400ie samo mi vergla i nece da upali, nekad hoće da pali a nekad neće.Kad se upali radi sasvim normalno.AKumulator je dobar, bobina radi, svjećica isto..sumnjam na antenu imobilajzera, jer mi code lampica blinka a i engine lampica.Pokusao sam i sa master ključem ista stvar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

U problemu ti je imobilajzer, ima kristalne kontakte unutra koji izgube svojstvo i ondak oće neće da radi.

Može se poprabiti da znaš.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova
  • Lokacija: Bihac
  • Motocikl: Piaggio Beverly 400ie
Pre 3 sati, Satelis je napisao:

U problemu ti je imobilajzer, ima kristalne kontakte unutra koji izgube svojstvo i ondak oće neće da radi.

Može se poprabiti da znaš.

Znaci ako sam shvatio nije do antene vec do samog imobilajzera? Da ne znas koliko bi me kosta nov? Ili pak da gledam polovan. Da li mi odgovara sa 500ie? Izvini sto te smaram. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Ni nov a ni polovan vec tvoj imobilajzer popravi jer ti je unutra kod.

Ako ces nov imobilajzer, ondak moras kodirati kad kupis da bi motor upalio.

Ako ces polovan, ondak ti treba jos ECU, drugi kljuc, brava paljenja da bi sve radilo.

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova
  • Lokacija: Bihac
  • Motocikl: Piaggio Beverly 400ie
Pre 1 sat, Satelis je napisao:

Ni nov a ni polovan vec tvoj imobilajzer popravi jer ti je unutra kod.

Ako ces nov imobilajzer, ondak moras kodirati kad kupis da bi motor upalio.

Ako ces polovan, ondak ti treba jos ECU, drugi kljuc, brava paljenja da bi sve radilo.

Aha sad kuzim. Mislim da sam rijesio problem, sve sam to rasklopio, ocistio kontakt sprejem dzekove i radi za sad. Pali, vozio sam. Budem vidio do kad. Moze biti da je voda dosla do dzekova, jer sam ga prao od gore. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Bojim se da lose mislis, tesko da si resio al dobro, imas naposano pa kad se opet javi problem udji podseti se sta ti je ciniti. :aha:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova
  • Lokacija: Bihac
  • Motocikl: Piaggio Beverly 400ie
Pre 8 sati, Satelis je napisao:

Bojim se da lose mislis, tesko da si resio al dobro, imas naposano pa kad se opet javi problem udji podseti se sta ti je ciniti. :aha:

Za sad sve radi, vidjecu kako će se odvijati situacija. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova

Pozdrav kolegama.

Da li je neko imao slican problem sa zmigavcima, u pitanju je x9 i stavljene led sijalice za poziciona svetla i za zmigavce. Posle zamene desni zmigavac radi za nijansu brze( veca frekvencija), a levi dosta sporije svakih 5 sekundi . Kada se ukljuce sva 4 zmigavca onda radi normalno . Da li se to moze resiti i na koji nacin ?

@satelis 

Hvala na odgovoru.

Zna li neko kako izgleda taj automat migavca i gde se tacno nalazi i gde mogu da nadjem taj elektronski i zamenim ?Da li je to neko direktno radio i ima iskustva ?

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1831 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Za elektriku se javi Arakis-u (gosn Rajko, mislim da je Novi Bgd), za sve ostalo Satelis (Dare, M m lug). Zna sigurno i Dare to sa strujom, ali mislim da je u guzvi, ne znam, pitaj.

Ima sigurno jos ljudi ovde na forumu ( a i van njega) ali za Beograd ovo su ti provereni majstori.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Dobio je vec odgovor sta i kako :aha:

Ako zna nek uradi, ako ne zna nek odveze kod onog koji zna (Rajka) jer nemerem moc uraditi od obaveza.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 448 postova
  • Lokacija: Vozac je jednom nogom u grobu, a drugom u zatvoru. Cist motor je produkt bolesnog mozga ;)
  • Motocikl: x9 500

Nemam neko konkretno pitanje, pisem jer ce mozda nekom nekad koristiti, kao sto je meni koristilo dosta toga sto sam procitao na ovom forumu, a posebno na ovoj i na temi oko odabira maksi skutera. Jer, x9 500ccm sam kupio najvise zahvaljujuci postovima sa ovog foruma i svim iskustvima koje sam procitao.

 

Dakle, krajem maja sam radio generalnu, od tada presao 10,000km i mogu reci da se do sada vrlo lepo pokazao. Da ga ne ureknem, ali nije me nigde ostavio niti sam imao nepredvidjenih problema. Bilo je nekoliko sitnijih i manje sitnih zajebancija.

 

1) Prvo, nema veze sa generalnom, ali iskoristio sam priliku da mu farbam plastike - i to uradio katastrofa lose! Boja mi se ljusti, otpada.. Posto mi je to prvo farbanje u zivotu, cak i ne znam gde sam pogresio. Koristio sam boje u spreju (duplicolor).. prajmer, smirgla, spric git, smirgla.. zavrsna boja u dve ruke.. i sjeb'o sam :)

Da li sam previse smirglao.. da li ta boja ipak ne moze nego mora ono dvokomponentno zezanje i kompresor.. videcemo. Slupao sam 50-60e na ovaj pokusaj.

 

2) Sto se generalne tice, uglavnom sam se drzao manuala (sa neta) i trudio se da radim po p.s. Jer sam se silno napatio dok sam ga rasturio i jos i vise dok sam ga sastavljao i stvarno se grozim ideje da ga treba ponovo otvarati.

Kod sklapanja agregata, tri stvari sam (namerno) (polu)isfuserio, znajuci da cu posle moci (relativno) lako da pridjem i uradim ljudski ako bude trebalo.

 

a) Slomio sam mu (iz neznanja i nespretnosti) spojku za benzin na usisu, pa sam prvo nevidjeno pokrivio (prakticno do lomljenja crevo za benzin) kad sam stavio univerzalnu ravnu spojku za benzin. To je drzalo, ali nisam imao mira, pa sam posle ipak stavio dve pod 90 stepeni, sad je polozaj creva prirodan i mirna mi je glava. Istina, ovde na forumu sam procitao da te spojke nisu za benzin, da se zovu pneumatske, da to tako ne bi smelo.. Ne znam. Meni su to na dva mesta prodali kao za benzin, rekli da moze.. meni drzi i nemam primedbe.

 

b) Matica propelera pumpe za vodu mi je oblajznula, pa sam usadio najobicniju produzenu maticu iz gvozdjare u taj plasticni propeler i montirao (jer mi se nije davalo 50 ili koliko eura za reparacioni set). E, ovo bi se moglo smatrati najozbiljnijom greskom (za sada) jer je posle tipa 3-4000 km ona popustila, tj. obrijala je propeler iznutra i motor je poceo da se pregreva. Kako nisam bio u Bg, zalepio sam superlepkom i sodom bikarbonom, presao 150km (ali sa lakim gasom, jer sam tacno pretpostavio da ce da popusti cim mu zavrnem gas, sto se i dogodilo). Imao sam srece da sam bio smesten u blizini neke radionice, majstor mi je napravio specificnu maticu - iznutra je masinski navoj tacno M5 da moze da se navrne na osovinu pumpe za vodu, a spolja onaj siroki (kao za drvo) navoj - mislim da je M12, da moze da se usrafi u plasticni propeler (najsmesnije je sto  nije hteo nista da naplati, a spasao me je nevidjeno). S tim vozim od tada (~6000km, sljaka perfektno, mislim da je bolje nego original, al' ajd da se ne puvam, da mi ne crkne sutra ujutru).

 

c) Ovo bi, zapravo, trebalo da je najozbiljnije, jer mogu da poginem, ali eto nista se nije desilo do sada.. Pri razdvajanju agregata od rama, ima ona dugacka sipka.. tu ima nekih lagera, sajbni.. i po manualu, treba da ima jedna bolcna/caura oko 2cm duzine. Koliko ja shvatam, njena funkcija je da agregat ne moze da "seta" levo-desno tih dva cm u odnosu na ram. E, ja garantujem da te bolcne nije! bilo kada sam rastavljao skuter. Vodjen tom mislju, sastavio sam ga, probao, vozio.. nije setao. Ipak, djavo mi nije dao mira, pa sam ipak ponovo rasturio do tog dela u turio (pajsadovo) dva semeringa! :)) koji su ukupne sirine tih 2cm i jos jednu bolcnu varijatora sa kineskog skutera (koja tacno pase i ne da da sipka radi gore dole u jednom lageru.. Jbga, nisam imao bolcnu po p.s. nije imalo nigde da se kupi, mrzelo me da se akam sa strugarom.. a semerinzi su kruti i njihov posao je samo da drze stvar na mestu. (trebalo je da vidite izraz lica coveka koji mi je prodavao semeringe kada sam mu rekao da cu da ih stavim umesto (celicne) bolcne :)))))) stavio sam i neke dodatne sajbne.

Naravno da me nimalo ne privlaci ideja da sa 120km/h u nekoj krivini autoputa ram i ja odemo na jednu stranu, a agregat sa tockom na drugu.. ali, do sada to nije bio slucaj. A vozio sam ga po makadamima gde ispadaju i kamen u bubregu a i bubreg licno..

 

3) U fuserenje ne pisem to sto sam izgubio kajlicu magneta, jer sam kupio i stavio novu.

 

4) Imao sam problem sa termostatom, poceo je da otvara ranije nego sto treba, pa je motor bio pothladjen. S obzirom da znam, a i ovde sam dosta citao, da je to vrlo zeznuta stvar, kompjuter vidi da je agregat 'ladan, tovi ga benzinom, benzin se sliva u karter.. imas podmazivanje smesom benzina i ulja umesto uljem (dzabe pisem jer je sve to ovde na forumu detaljno objasnjeno) i posto je podmazivanje slabije, radilica i sve ostalo ce pre da rikne. Tako da je jos i najmanji problem povecana potrosnja.

(e, kad smo kod potrosnje. Posle generalne, kada sam ga razradjivao (80-90km/h, van grada) - ne znam hoce li mi se verovati, potrosnja je bila 3.8L/100km, mereno od cepa do cepa. Kasnije, po gradu, standardnih 4.2L.

A kad je bio pothladjen cak i do 5.5L, sto smatram katastrofom).

Stavio sam drugi, medjutim brzo je i on riknuo. Sad sam stavio treci! i videcemo.

Mislim da sam ja tu pogresio jer sam ga - prvo, punio vodom umesto antifrizom, misleci da preko leta nema veze - a, drugo - sto je posledica prvog - mnogo duze ga odzracivao.  Mislim da je caka u tome sto on pali ventilator na preko! sto stepeni, na 103-105 stepeni, pise u manualu.. tu onda voda stigne da prokljuca, jave se mehurici i odzracivanju nikad kraja. Antfriz nece prokljucati, i odzracivanje ide bez problema, pri tom ja uopste ne otpustam onaj srafic jer me mrzi da mu prilazim i da ga posle zaptivam, nego samo dolivam u prelivni sud i strogo pratim termometar.

Ovaj treci termostat sam stavio uz antifriz, tako da se nadam najboljem. I da, on je malo 'tvrdji', merio sam, otvara bas na 84 stepena.. Sto se ogleda u tome da mu radna temperatura nije na 1mm ispod 'horizontalne kazaljke' kao sto je vazda bilo, nego na pola crte iznad ravne kazaljke.

 

Inace, onaj sto mi je radio radilicu me je napujdao da mu menjam ulje sto cesce, vec na 3-4 hiljade, da ne cekam 5-6000, ja se primio k'o mlad majmun i stvarno menjam na 3000. Sad kad je bio pothladjen, na 2.5.

 

Sto se tice anegdota i fun-factova.. bolje da vam ne pricam da se ne blamiram :)

Nisam hteo da menjam kais pre vremena.. jer stednja.. vozio sam sa jednim otpalim! zubom jos 2000km. Dobro, tad sam nosio alat i rezervni kais ispod sedista, za svaki slucaj :) Cuvam jos taj sa otpalim, po mom uverenju on po gradu moze da predje jos koju hiljadu, nego ja stalno vozim i van grada, pa kao da ne rizikujem..

 

Za kraj, primetio sam da mi s vremena na vreme oslabi ler gas, do mere da pocne da se gasi. Ja ga pojacam (zavrnem malo onim zenskim toreksom) - mada mi je vise puta lepo receno da to ne sme da se radi jer cu da mu sjebem nesto oko nekih senzora i da jedno jutro nece hteti da mi upali.. To sam dva puta radio, mislim da cu morati time da se pozabavim.. Ali, nemoj nikom da kazete da nisam menjao filter za vazduh jos od pre generalne (dakle, vozim sa istim vec 15000) jer ce da mi uzmu poslovnu sposobnost. (jbga, gledao sam ga i kod generalne i posle jos jednom, stvarno je delovao cisto i nije bilo za zamenu.. ali, ok, sad cu ga promeniti).

 

Za kraj, prilicno strogo vodim racuna da mi ne pokisne digitalna tabla, citao sam da im je to nevidjena mana. I stvarno, nikad nikakav problem sa njom, da je ne ureknem. Nosim onu samolepljivu najlon foliju (~150 din u prodavnici, 30m) sa sobom, kao domacica i jedno dva-tri puta nije bilo nadstresnice, pocinjali su kisa/sneg - ja ga lepo obmotam 4-5 puta i mirna mi glava. Inace, jos cim sam ga kupio, rasturio sam je, silikonirao iznutra i probao potapanjem u lavor vode, pa pod mlazom creva i nije pustala. Ipak, cackam dugmice stalno, tako da je mozda silikon i popustio.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 1 post

Pozdrav svima imam piaggio x9 sa hondinim motorom ovako sam zadovoljan sa njim sem sto imam jedan mali problem a to je da mi se Samo ugasi u voznji I da ne mogu da ga upalim ponovo dok se skroz ne ohladi I onda ponovo sve normalno radi ima li neko  predstavu sta moze da bude...pozz

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 448 postova
  • Lokacija: Vozac je jednom nogom u grobu, a drugom u zatvoru. Cist motor je produkt bolesnog mozga ;)
  • Motocikl: x9 500

Koliko sam video bellamoto u milana rakica vise ne radi.. sad mi ne treba nista, ali verovatno jednom hoce.. kako se drugi snalaze kad im treba novi piaggio deo..

pritom, ono malo puta kad sam zvao pgs, delovalo mi je kao da nisu sa ove planete, po mnogo cemu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja