Jump to content

Moto Zajednica

Piaggio X9 250/500ie

Recommended Posts

  • Drug član, 1817 postova
  • Lokacija: Beograd

Hvala Nole, procitao sam i ovu temu i na nekim drugim mestima

Meni treba pretezno gradska masina posto imam drugi motor, ali cak ni neka voznjica nije na odmet cisto radi zabave

Taj skuter treba da zameni motorce od 125kubika koji je isto bio gradski koji je bio kupljen nov i zavrsio svoj vek zbog polukruznog okretanja.

Nisam definitivno odlucio ali mi je X9 privukao paznju jer su im cene povoljne u odnosu na druge sukutere pa sam samo hteo da pitam ima li neki poseban razlog za to. X8(negde sam procitao da mogu da se spakuju dve fullface kacige), Atlantic i jos mozda neki mislim da bi bili zanimljivi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1489 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Yamaha FZ1-SA

danas sam hteo da upaliom oba motora da porade malo, 250 lepo upali, ali 500 nista poceo je da baguje sva svetla na tabli se upalile i sve nista... posle kada sam ga prikacio na punjac i upalio extra lagano.. nzm sta mu bi ako neko zna nek napise

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 332 postova
  • Lokacija: Beograd, Banjica
  • Motocikl: BMW R1200GS / Yamaha FZS 1000 / Yamaha TDM900 / Yamaha XTZ 750 SuperTenere

Los ti akumulator pa se ispraznio od stajanja.

 

Slazem se sa kolegom. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 743 postova
  • Lokacija: Beograd

Najverovatnije slab akumulator, mada ima još jedna mogućnost:

 

Lampica ispod sedišta ima dugmence, koje funcioniše u kontri - kada je pritisnuto, ugašena je, a kada digneš sedište i dugmence se digne, lampica se pali. To dugmence se nalazi blizu mesta gde je zglob sedišta, i može da se podešava (nije fiksirano).

 

Postoji mogućnost da se dugmence iz nekog razloga pomerilo ili nije ispravno, i svetli i kada treba i kada ne treba, pa ti malo po malo prazni akumulator... Kada padne mrak, probaj da podižeš i spuštaš sedište, i da pratiš da li se i kada gasi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1489 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Yamaha FZ1-SA

ma ta lampica se gasi, a i da se ne gasi mogu samo osigrac za nju da izvadim i nema frke onda, ali 500 ima mnogo vise elektronike neko 250 tako da za sve to treba strujjeeeee :S

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 743 postova
  • Lokacija: Beograd

Možeš akumulator da odneseš u neki od servisa, da provere kapacitet i stanje. Odmah će ti reći i da li je na samrti ili može još da radi, a i punjenje nije skupo (npr. 250 dinara).

 

Moja preporuka za servis.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 743 postova
  • Lokacija: Beograd

Kolega bajker me je pitao, a možda još nekome pomogne, postoji jednostavna fora za lakši pristup akumulatoru kod X9. Ne preuzimam zaslugu za ideju, naišao sam na nju na brit. forumu www.x9ownersclub.co.uk.

 

Problem je što je poklopac ispod nosača kofera, a skida se pokretom na gore. Dakle, ako hoću da skinem akumulator, moram da skinem kofer, nosač, zatim dva šrafa u prtljažnom delu, i još dva sa gornje strane poklopca spolja.

 

Sa unutrašnje strane poklopca se nalaze četiri plastične kukice oblika slova L, koje mogu da se malo skrate. Onda se, kada se vrati poklopac, šrafe samo dva šrafa koja se vide kada se digne poklopac. Tako poklopac može da se izvuče ispod nosača, bez potrebe da se isti skida.

 

Ako skraćujete kukice na poklopcu, radite to malo po malo, da ne preterate :lol:

 

Ovo sam uradio i kod sebe, i funkcioniše! Sličice govore sve.

 

Ovo su šrafovi koje treba zadržati:

normal_DCP01461.JPG

 

Ova dva velika krstasta šrafa sa strana su višak:

normal_DCP01468.JPG

 

Ovako treba skratiti kukice na poklopcu:

normal_DCP01536.JPG

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: Beograd-stari grad
  • Motocikl: Piaggio x9 250cc

Ja sam upravo odradio sve ovo, tj. skinuo kofer/pa nosac/ odvrnuo one krstaste srafove i 'bacio' ih.... samo sto sam skracivao malo po malo one kukice sto podsecaju na slovo L , cisto da ne bih preterao... i sad se ekstra lako skida ta zadnja plastika(prilaz akomulatoru) elegantno se pogura na gore i samo je lagano izvucete odatle i to je cela mudrost, i vodite racuna kad skidate plastiku da ne iscupate onaj dzek sto je ustekan za stopaljku :)

 

Najiskrenija preporuka svima koji imaju nosac i kofer da ovo obavezno urade jer se posao skidanja plastike i dolazenja do akomulatora skracuje znatno(regularna procedura traje okvirno 30 min,dok ceo taj postupak sa skracenim kukicama i odvrnutim srafovima traje ravno 5min-ni toliko)

 

Hvala Noletu na predusretljivosti 0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: Beograd-stari grad
  • Motocikl: Piaggio x9 250cc
  • BJB Maxi Scooter Club, 743 postova
  • Lokacija: Beograd

Zavisi od agregata, generalno su malo skuplji moj Honda 250cc i prvi pjađov 500cc (u rangu japanaca). Kasniji Evolution modeli imaju malo povoljnije cene.

 

Tačne brojke ne znam jer još nisam menjao kaiš i rolnice, ali recimo da je za moj Honda 250cc kaiš oko 80-90e, dok je za kasniji Pjađov 250cc Quazar cena oko 50-tak evra. To važi za kaiš i rolnice, ulje ima više-manje istu cenu, pločice, gume i ostala potrošna roba takođe. Generalno, Evolution modeli su malo povoljniji kada je agregat u pitanju, ali razlike nisu velike.

 

Veća prednost je što su kod Evo sve Pjađovi delovi, pa je mala šansa da nešto moraš da tražiš po gradu ili da čekaš da deo stigne. Meni se desilo da mi se pokvari anlaser, imao sam sreću da ga je Kosta našao polovnog u roku od nedelju dana za 100e. Prosto, izgleda da je u Srbiji najpraktičnije voziti nešto što voze svi, jer tada polovnih delova ima na pretek.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 743 postova
  • Lokacija: Beograd

Imaju svoju kilometražu, kao i na kolima. Mogu da se oštete ranije (najčešće ako nije ispravan prenos), ali mogu da propadnu i sa vremenom (duuug vremenski rok, npr. deset godina) čak iako im nije došla kilometraža za zamenu.

 

Ako se dobro sećam, kilometraža za original OEM Pjađo kaiš za X9 je 16.000km. Malossi i drugi kvalitetni aftermarket proizvođači su negde oko 8.000km (mada se reklamiraju kao trajniji od OEM). Postoje i lošiji kaiševi, ali sa njima je kocka, mogu da puknu posle nedelju dana, ili da traju.

 

Kilometraže za rolnice ne znam, ali mislim da su velike, npr. 20-30.000km.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 548 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: gilera runner 50/piaggio x9 500

ako se dobro secam lampica BELT na bordu se pali na 12000km kod naseg modela sa hondinom masinom...a ako se dobro secam u manualu pise da se rolnice proveravaju i menjaju kad se potrose, sto znaci da nemaju neki odrejeni broj km...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 293 postova
  • Lokacija: 021
  • Motocikl: 450 EXC

zzz

pratim sta pišete i najverovatnije bih uzeo X9 (posto sam s libertijem imao udes pa nije više za mene ) samo me muči da li 200 ili 250

Koji agregat je agilniji po gradu jer bi tu boravio 80% tj koristio bih ga za posao.

http://www.mojauto.rs/polovni-motori/838412_Piaggio_X9_2000_god

http://www.polovniautomobili.com/oglas1658131/piaggio_x9_evolution/#0

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja