Jump to content

Moto Zajednica

Bokseri: Podesavanje ventila

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Pozdrav

te seme su odlicne i bice sigurno od pomoci

vidi na sta sam ja mislio ako neko zna neki link kao npr link za stelovanje ventila

to bi bilo ekstra pomoc kada je sve lepo snimljeno jako je lako i ako se lepo i pazljivo gleda nema greske.

siguran sam da postoji video zapisi i o skidanju komplet kardana i menjaca i sastavljanje.

samo ga ja jos nisam pronasao1neznam.gif

 

Pozz

 

Malo van teme al u bratstvu. Kad spomenu link za podešavanje ventila, vaja prekontrolisati aksijalni zazor biksne klackalice i ako mora podesiti, to treba učiniti pre podešavanja zazora ventila. Neki minimalni aksijalni zazor je 0,05, ja sam sebi hteo tako da namestim al zaglavljivala klackalica. Proverim špijunom dobro, kad kad sam zavuko ispod klackalice koliko sam mogao, zazor manji iako sa gornje i bočnih i preko tih 5 stotih. Naravno, odpuštanje i jovonanovo, očigledno nešto ušenkano, ništa bitno al eto traži malo detaljniji pregled.Hoću da kažem da nisu svi linkovi i priče uvek apsolutne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

e vidis ja imam problem sa stelovanjem tog aksijalnog zazora ( zazor klackalice) .... kod mene nema ona dva srafa za stelku pa nemam pojma kako da nastelujem ... e mozda se javi bokilic pa njega da prijupitam ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Principijelno bi trebao da imaš ili šajbnice za podešavanje, bilo u startu ili da postoje ko rezervni deo za naknadnu ugradnju kad se javi luft, ili opruge kojima se biksne našpanuju. Šajbnice mogu da se naprave. Ne pričam ovo šatro poznajući bokser ovaj, već čisto iz nekog svog prapotopskog sećanja mehanike. Ako nemaš više od 0,4 dobro je, tako bar kaže manual za moj motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

ma problem je sto dok nisam rasturijo bilo je dobro e kad sam vratio sve nazad i probao nije valjalo a nisam rastavljao klackalice pa da ispadne neka sajvnica ... ???

 

 

post-8874-0-85774100-1319672378_thumb.jpg

 

 

kontam da opustim glavu , podmetnem spijun i da nategnem nekom stegom drzace osovine klackalice pa opet da stegnem glavu ...

 

nemoguce da je bilo dobro a kad vratim da ne valja pritom nisam nista rasturao .. samo skinuo i vratio glavu ....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Koliko vidim na slici nosači klackalice su u sklopu šrafa za glavu i kroz njih ide osovina klackalice a biksna, ili već sama klackalica je izlivena sa biksnom, između tih nosača. Popusti šrafove, sigurno ima zazora u samom noasču i verovatno se tako i podešava zazor. Sad, ne otpustiš ih skroz, već samo malo, ima u mom manualu isti postupak, popušta se jedan muter glave, al samo za neki ugao, tako da se ne otpušta dihtung glave, pa se čukne drvetom malo i tako našpanuje zazor. Nemoj da mećeš špijun između pri čukanju. Malo kuc, kuc i doteraš zazor, al opet meri i sa leve i desne strane jer sam nosač klackalice možda može da se malko uprede pa na jednoj strani imaš 5 a sa druge 0 zazora, onda neke švede i zarotiraš dok ne dobiješ isti luft s obe strane klackalice i na kraju rukom mrdaš aksijalno, mora da osetiš zazor iako je 0,02 stote jako malo. Nadam se da sam razumljiv.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

da da kontam i ja sam skontao isto ... opustim brezone glave (moze i malo vise jer ima jos dva srafa koja drze glavu za cilindar pa nije problem sa dihtungom , ova 4 drze glavu i cilindar za blok) i cuknem malo da se smanji taj zazor ako nece onda mu ne gine stolarska stega da ga pritegnem .. spijun poram da postavim da ne bih preterao u stezanju jer cim se zagreje ima da pritegne klackalicu i da mi isklrivi podizac ....

 

kod novijih modela ima mnogo kulturnije resenje ....

 

post-8874-0-75710000-1319673757_thumb.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Čim si skido glavu poremetio si sve, odnosno mora da se podešava i aksijalni zazor i zazor ventila. Pri samo kuckanju ne umećeš špijun da ti služi ko graničnik već čukaš a špijunom meračiš traženu vrednost, vidi da nije na toplo. Ne valja oba šrafa da otpustiš skroz jer iako oni ostali drže može doći do vitoperenja glave, već samo malo, tek da nosač čukanjem može da se pomeri. Iz tog razloga je kod mene propisano otpuštanje za određeni ugao, možda 90°, nemoj me teraš da to sad tražim, jer na taj način ostane gava i dalje pod stabilnim pritiskom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

pa svakako cu prvo probati da opustim pod 90* ili koliko vec bude trebalo da malko krenu drzaci prema klackalici ... mada pominjem stegu samo zato sto mislim da kad krenem da zatezem glavu ponovo da ce se opet poremetiti ... ali videcu sta se desava pa javljam ... nije to tezak zahvat i sve je pristupacno pa mi ne treba vise od 20 min da resim problem ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Vidi u svom manualu za ugao, ja sam lupio 90. Ne bi trebalo da se zazor poremeti stezanjem ako otpustiš šraf malo, tj. kako je radioničko uputstvo. Mani stegu, može nešto da zapne a ti uvrćeš i iskriviš brezon. Ovo na čuk malko većim čekićem i drvetom je najsigurnije, osim ako ne uzmeš macolu od 2 kile.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

nesto moram da iskombinujem ... probacu prvo naj blaze varijante ....

 

nisam ja ni obratijo paznju na to kad sam sklapao jer sam video da to legne na svoje mesto i nema neke mogucnosti stelovanja ... jednostavno osovina klackalice prodje kroz brezon i nema gde ali kad sam stelovao ventile vidim da cela klackalica ide mnogo gore dole ali posto nema mogucnosti za stelku rekoh to je to ... kad sam upalio motor dobio sam onaj izraz na licu "sta ti je sad" nesto zvecka ali ne uvek nego kad kad .... kasnije skontao da to ipak mora da moze nekako da se nasteluje i nadjem onu sliku gore koja je na engleskom pa nisam mogao da je protumacim ....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Mali je zazor al eto čuje se kasnije. BMW motorcikl je školska mehanika, izgleda komplikovan al je u suštini skroz logičan. I moraš da nađeš što bolji manual i pitaš naoklo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Kad ne Dragi već "častio" temom, kod 4 ventilskog boksera se valja da se istovremeno podešavaju dva ventila na istoj strani klackalice, odnosno da oba budu podrputa špijunima, tako da kažem, da bi se eliminisao neki zazor koji postoji u samoj biksni i ako se samo jedan ventil "špijunira" može da ne bude tačan zazor za neki mikron. Nemam ovog časa više vremena a i spremam kompletnu BMW temu.

 

Moje ruke "traže" zazor a pomoćnik od razumevanja okreće šraf za pomeranje trudeći se da okret prilagodi mom osećaju, malo, ajd još, pip...steži. Kad se zategne kontra muter nekad dođe do poremećaja zazora pa se postupak ponavlja predviđajući tu anomaliju. Usisne ventile radim malo tvrđe a izduvne nešto labavije a sve u okviru propisane vrednosti. Po podeđšavanju i zatezanju, okrenem krug radilice i prekontrolišem sve, dal je dobro "kverovanje" bilo, odnosno tačka za podešavanje i naravno zazor. U deklovima ostane malko ulja na dnu i ako se dobro obriše, opet nekoliko dana se pojavljuje vlaženje i onda prestane. Svako skidanje je uvek malo rizično i treba pratiti da ne dođe do procurivanja, jer mi ne menjamo dihtunge već trpamo stare.

post-6989-0-51838400-1319727159_thumb.jpg

Promenio član đunta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

Peco sto nepitas mene za aksijalni zazor na tvom motoru.:zdravo:

 

 

evo pitam te 1moto3.gif da li se natezanjem brezona stelujem zazor klackalice ili kako ?

 

postavljanje tankih celicnih sajvni pije vodu kad rasturas pa ponovo sklapas ali ja sam samo opustio i stego ... tako da ne trebaju sajvne ...

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Peconi, ne nateže se brezon već nosač klackalice ima malo širu ili ovalnu rupu tako da može da se pomera oko brezona što je dovoljno za zazor od tih par stotih. I bitno je da zazor postoji, ne valja da ga nema. Šajbne ti nisu potrebne i koliko vidim nisu ni predviđene osim ako nije došlo do prevelike ishabanosti, što sumnjam, pa ne može da se dobije pravilan zazor, odnosno ako je prevelik. Fabrički to nije verovatno previđeno ni u slučaju potrošenosti klakalice, al mi bi to ovde tako nabudžili. I sa šajbnama opet bi morao da podešavaš zazor između biksne klackalice jer ako ga nema zaribavaće. Mora da postoji taj minimalni radni zazor, a sa povećanjem se samo dobija nešto bučniji rad, odnosno blago zveckanje koje nije ništa bitno.

 

B2man, pa mora ruke malo da "uprljaš" da bi razumeo, a i manual da namastiš ko papir od bureka. Sledeći put kad nešto budem radio sebi, dođeš, gledaš, pitaš, dodaješ i brišeš alat pa ćeš pronikneš koliko te bude zanimalo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

da da skontao ja kako treba ... nego ne mogu sebi da se nacudim kako sam prevideo to ... kad pogledas to ima neko blago setanje (ta biksna kroz koju prolazi osovina) ali na kraju sam dobijo bas veliki lufr (cenim oko milimetar) ...

 

inacese na mom modelu klackalica ne vesa na biksnu vec kroz celu klackalicu ima valjkasti lezaj pa se ne cuje ono zveckanje ventila kao kod R50/5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Eee, to sa ležajevima se ne radi danas, to tvoje ima večno da traje. Kad podesiš luft klackalica, prekontroliši zazor ventila obavezno, otpušto/zatezo si noseći šraf klackalice pa je moguće da se malko poremeti. I probaš rukom jel radi malčice aksijalno klackalica. Javi kad uradiš.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1210 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

Djunta na tvom motoru namesti aksijalni zazor 0,2 mm i nema da brines 30-40000 km. Kod Pece je drugacije nemoze da se steluje aksijalni zazor, nego kad se cela potrose izmeri se zazor na svakoj klackalici, zatim se one obeleze markerom da se zna gde je koja bila. Sada se na ostrilici skine sa oba cela po 0,15 do 0,20mm i odnese na tvrdo hromiranje oba cela klackalice. Metalizacija se nije dobro pokazala jer hoce da se deformise rupa. Posle hromiranja preko rupe u klackalici centrirati i obraditi oba cela na meru da ostane zazor 0,1- 0,12mm. Znaci svaku klackalicu posebno meriti i dovesti u potrebnu sirinu. Nekada smo podmetali podloske u zazor ali to je kratkog veka, jer ili pukne ili se brzo ishaba posto tako tanku nije lako uraditi termicku obradu da bude i tvrda. Ja sam tako uradio na nekoliko 65-tica i na 2 R-80 i trajalo je preko 100000km.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Deko, već reko da kod mene špijunom nije pilo vodu tih minimalnih 5 stotih već sam pomerio na osećaj, čisto da ima lufta a kd budem raspoložen, demontiraću sve i videti gde je zakošenje i šta je razlog. Verovatno je sad tu negde, tih 0,20 što kažeš, ne čuje se zveckanje.

 

Gledo sam neki manual od R 80 GS i R 100 R. Slažem se da šajbna samo ko nužno rešenje, mada može da se uradi od tvrdog čelika i obradi na magnetnoj brusilici na željenu meru i idealno ravno. Ja sam sebi radio nešto od platne od velike testere. A i nekad su šajbne bile uobičajena na takvom mestu. U tom manualu i Pecinom stoji podešavanje, međutim ako su se pojele tarne površine preko neke mere mora kako ti navodiš. Ali ako su u zdravom stanju, mora da može da se pribiju nosači klackalica prema njenoj biksni i tako dotera. I Peca kaže da mu se taj zazor javio tek nakon sklapanja jer je prevideo da treba da obrati pažnju na aksijalni zazor, a sigurno postoji tolerancija između brezona i nosača koja bi omogućila da se oni skupe. E sad, ako ima kajle ili neki vid zareza za osovinu u samom nosaču, mrka kapa. Ja bi popustio nosače s obe strane i probao rukom pa ako ide dobro je, a ako ne onda budženje.

 

Nego, koliko može da se nabaci tvrdim hromiranjem. Metalizaciju rade i nalivaju kolena radilice, sad nije to isto opterećenje, odnosno mala je površine zida biksne klackalice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 340 postova
  • Lokacija: NoviBeograd
  • Motocikl: BMW R45 Yamaha FZS 1000

Kupi sajbne za doterivanje aks. lufta, kod Radulovica je oko 50 din. komad.

Ima raznih dimenzija, pa mozes kombinovati i 2 po kraju osovine klackalice ako treba.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

imam ja te celicne sajvne za zazore ...

 

Ma kazem kod mene je sve bilo dobro i ja skinem i vratim sve na svoje mesto ..klackalicu sam skinuo sve komplet bas zbog toga da mi se rolnice ne razlete ... ja vratim sve onako nazad i kad sam hteo ventile da nastelujem ono klackalica ide gore dole i to mnooogooo ? e sad zasto ja nisam uopste obratio paznju na to ? zato sto kad sam vracao ja sam video da sve to ulazi zub na zub i nema mogucnosti da ga negde pomeris ali izgleda da ipak moze .. sve to lepo pise na ovoj slici ali treba neko ko zna tehnicki engleski pa da nam kaze sta pise ... ??? ??? ???

znam ja kako cu podesiti to ... malo povuci potegni ali nije ne resivo .. naj bitnije je da znam da je to moja greska pri sklapanju jer da sam kasnije primetijo to mislio bih da se tu nesto izlizalo ili da sam sajvnicu saboravijo ovako sam siguran da je samo stelka u pitanju ...

na ovim novijim boxerima je to ostavljeno mnogo kulturnije i lakse za stelovanje ...

 

 

 

tGfrb_zazorventila.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 340 postova
  • Lokacija: NoviBeograd
  • Motocikl: BMW R45 Yamaha FZS 1000

Slika ti ne prati text, numericke i slovne oznake u textu se ne vide na slici.

Da nisi , prilikom vracanja klackalica zamenio koja na koji cilindar ide, pa je i potrosenost drugacija?

Inace, izmedju ostalog kaze u napomeni da osovina klackalice mora biti postavljena tako da kern(marker) na svakoj osovini mora biti nagore i udaljen od cilindra, a prorezi na nosacima osovine usmereni ka spoljasnosti dekla.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

aha vidis nisam obratio paznju na te markere mada nisam mogao naopako da ih okrenem ... skidao prvo jedan pa drugi cilindar ...a usisni i izduvni nisam mogao da okrenem ...

 

moram bas da pogledam za te oznake i proreze .. da slikam sve pa mozda nekom posle znaci kad bude pakovao ....

 

malo je sve to karakteristino kod mene ... nije ko na drugim boxerima ... ??? meni je recimo klip jako kratak i cini mi se ima kraci hod a klackalica nije na biksni nego ima rolnice kroz celu klackalicu ??? kao da su ga za muriju nesto poboljsavali ???? ko bi ga znao ... uporedjivao sa klasicnom 65-com i ima nekih razlika u mehanici ???

 

A sad cu da vidim sto kazes da slika ne prati tekst .... da izvadim vise strana iz manuela ... nisam ni obratio paznju na to

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja