Jump to content

Moto Zajednica

MOSTOVI

Recommended Posts

  • U prolazu, 53 postova
  • Lokacija: Turija
  • Motocikl: Kawasaki Z1000SX

Komsa, vidim da si bio u Turiji, prosao sam motorom preko mosta kada ste sedeli dole. Sada mi krivo sto nisam stao da se upoznamo. Nadam se da cemo se upoznati neki drugi put.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 327 postova
  • Lokacija: Bečej
  • Motocikl: Aprilia ETV 1000

Mostovi okruga Banatskog: ORLOVAT - železničko drumski most

Većina mostova na Tisi i Tamišu predstavljaju stare austrougarske "ćuprije" sa čeličnim lukovima koje su građene krajem XIX i početkom XX veka.

 

Most na Tamišu kod Orlovata, rodnog mesta Uroša Predića, sagrađen je 1984. i predstavlja bastion starovremenskog dvonamenskog, železničko drumskog mosta, koji je popoločan drvenim talpama. Geografski je specifičan i po tome što spaja južni i srednji Banat, a sa aspekta istorije ovaj most se nalazio na vojnoj banatskoj granici i predstavljao je tačke trvenja različitih vojnih interesa.

 

Orlovat su osnovali Srbi iz Sent Andreje 1471.godine, a za ovo mesto presudna je bila bitka 1848.godine kada je u vreme Mađarske revolucije na Tamišu izvojevana pobeda Srba nad Mađarima. Srpsku vojsku predvodio je Stevan Knićanin. Rezultat ove bitke uticao je da 1872.godine bude ukinuta vojna granica i Orlovat, jedno od retkih mesta u Banatu koje nikada nije menjalo ime, dobije civilnu upravu. Mirnodopsko vreme, uticalo je da mesto dobije most, pom. 1894. godine.

 

Inače, u Orlovatu se vino ne pije na čaše, nego na sate, pa ako ima interesenata za koji minut posvećivanja čarobnom napitku, kao i obilasku viševekovne pravoslavne crkve, poslednji put rekonstruisane 1927.godine po nacrtu Dragiše Brašovana a oslikane rukom Uroša Predića, spreman sam da Vam upriličim ugođaj.

 

 

 

jedna iz kamiona,gledao sam da neprobusim gumu na klinove koji vire iz talpi

78s5.jpg

 

 

 

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Najpoznatiji Zrenjaninski most i jedini na svetu koji je na suvom:

Most_na_Suvom.jpg

 

Zatim srušeni Ajfelov most:

 

-3510-Zrenjanin-Ajfelov-most-i-4-konja-debela-_slika_O_14654905.jpg

Srušen da bi se omogućio saobraćaj! Završio u starom gvožđu! Četir´ konja debela je pesma koja simbolizuje prelazak preko ovog mesta, što je bio simbol u tada bogatom gradu!

 

I najpoznatiji trenutno Mali most-Zeleni most:

 

5519199.jpg

 

Mali_most_i_zgrada_suda_26_750x0.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 288 postova
  • Lokacija: Zemun / Žarkovo
  • Motocikl: Versys 650

Tek sada vidim ovu temu. Moj otac je ceo radni vek proveo u Mostogradnji kao računovođa i bio je na svim gradilištima širom Jugoslavije. Kao klinac sam sa njim išao po terenu, zezao se po gradilištima... Bezbedonosni standardi nisu bili oštri kao danas.

Mostogradnja je bila firma koja svojim mostovima pomerala granice u ovoj grani građevinarstva. Most na Krku je u to vreme bio most sa najvećim lukom od prenapregnutog betona na svetu. Most na Maloj Rijeci je bio najviši železnički most u Evropi. Most kod Beške isto ima neku rekordni raspon...

 

Mislim da kući imam neku Mostogradnjinu monografiju, pa ću probati iz nje izvući neke zanimljive slike i podatke.

 

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3a/Mala_Rijeka_Viaduct.JPG

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/15/Krk_Bridge_Tihi_Kanal.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

Jedan od "bisera" Novog Zelanda - One lane bridge. Ovih "jednotracnih"mostova

ima na putevima svih kategorija, od lokalnih makadamskih do glavnog drzavnog

puta SH1 duzine 1500km, od krajnjeg severa do krajnjeg juga zemlje. Stedljivi ljudi.

 

20170907_102521.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja