Jump to content

Moto Zajednica

Vožnja motora & zima

Recommended Posts

  • ENDURO, 1344 postova
  • Lokacija: Vrčin
  • Motocikl: Honda XR600R

Hm... Teško da mogu izdržati 3 meseca bez vožnje motora, pa me zanima da li je vožnja motora zimi moguća, ali da mi posle ne treba 4 sata da se ugrejem :)

 

Dakle, mi što nemamo opremu od 1000e, šta možemo koristiti u vožnji?

 

Razmišljam da (trenutno sklapam motor, trebalo bi za koji dan da počnem da se vozim) uzmem vojni kombinezon, vojničke čizme, ispod kombinezona farmerke, trenerke, šta li već, gore odeća u više slojeva, videh i neke "radničke" rukavice u drugoj temi...

 

Pošto imam osetljiva kolena (bole me i posle noćne vožnje preko leta), kako njih zaštititi?

 

 

 

Temu sam postavio da bih čuo što više saveta i iskustava.

:Mina:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banda Opasnih, 396 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4TX

Neoprenski grejaci za kolena iz luisa savrseno zavrsavaju pricu i kostaju cirka oko 1000rsd po moto radnjama, mada da ne ispadne da reklamiram, imas u jednoj maloj radnjici u tosinom bunaru...:takoje:

 

 

ta radnjica je Biker house. Ja smem ovo da uradim :D

Promenio član scuba
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Klasicna moto oprema na sebi, uz zimsku postavu. Ispod nosim jos majicu i duks, duge gace (srpska rec: untrciger), a jos bolje aktivni ves. Imam dobru potkapu koja se spusta do pola grudi, tople zimske rukavice i jake grejace rucica na motoru - milina! Cizme su obavezne - moram da pohvalim TCX Infinity: jako prijatne po hladnom vremenu.

 

Tu se prica zavrsava - preko toga mogu da pomogne samo elektricno grejane pantalone i jakna (200e po komadu u Nemackoj). Meni je ova standardna oprema sasvim dovoljna do nule, ispod toga vozim samo ako je suvo. Veci problem je sneg i led nego hladnoca.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 123 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Hornet 600 '02

cuo sam da su nekada davno kada opreme nije ni bilo toliko da se nabavi po radnjama za zastitu od vetra, narocito po kolenima, koriscene i novine. mozda bi neko od starijih kolega mogao ovo i da potvrdi. :moto3:

 

to je bas najjeftinija varijanta... :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Kada dobro ušuškaš torzo, najbitnije tačke su šake i vrat. Ja koristim vojničku vunenu potkapu i rolku, preklopim ih. Videćeš danas kad dođem.

 

I odgovarajuće gume za klimatske uslove.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 134 postova
  • Lokacija: H Novi
  • Motocikl: Yamaha FZ6S

cuo sam da su nekada davno kada opreme nije ni bilo toliko da se nabavi po radnjama za zastitu od vetra, narocito po kolenima, koriscene i novine. mozda bi neko od starijih kolega mogao ovo i da potvrdi. :moto3:

 

to je bas najjeftinija varijanta... :jee:

 

Živa istina,čak su ih stavljali na grudi.Tako je barem moj deda vozio kajšara :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kontraš!, 1271 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: KLX 650 sm/enduro

pazi moja oprema nije 1000e ali su me jakna i pantalone kostali 220e i mislim da ce biti sasvim dovoljni za zimu, rukavice i potkapu sam narucio iz luisa pa kad stignu videcemo(rukavice 20 potkapa 10e)

 

A za novine mi je pricao kolega da su ih trpali i ispod majice kad je bilo hladnije vreme jer tad nije bilo windstop opreme...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 805 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: ktm

Hm... Teško da mogu izdržati 3 meseca bez vožnje motora, pa me zanima da li je vožnja motora zimi moguća, ali da mi posle ne treba 4 sata da se ugrejem :)

 

Dakle, mi što nemamo opremu od 1000e, šta možemo koristiti u vožnji?

 

Razmišljam da (trenutno sklapam motor, trebalo bi za koji dan da počnem da se vozim) uzmem vojni kombinezon, vojničke čizme, ispod kombinezona farmerke, trenerke, šta li već, gore odeća u više slojeva, videh i neke "radničke" rukavice u drugoj temi...

 

Pošto imam osetljiva kolena (bole me i posle noćne vožnje preko leta), kako njih zaštititi?

 

 

 

Temu sam postavio da bih čuo što više saveta i iskustava.

:Mina:

Ja da sam na tvom mestu ne bih se zajebavao sa tim iskreno :takoje: 3 meseca ces izdrzati bez voznje a kolena kasnije nece. Ako se dosad nisi navozao dok je bilo lepo vreme onda jbg... Slazem se da ima jako kvalitetne opreme i sve to ali ako vec imas problem u letnjem periodu :stabre: Kako god... Srecno :takoje:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 935 postova
  • Lokacija: Beograd - Mirijevo
  • Motocikl: Kawasaki ZZR600

cuo sam da su nekada davno kada opreme nije ni bilo toliko da se nabavi po radnjama za zastitu od vetra, narocito po kolenima, koriscene i novine. mozda bi neko od starijih kolega mogao ovo i da potvrdi. :moto3:

 

 

Potvrdjujem :lol:

 

 

post-380-0-15074300-1318674670_thumb.jpg

 

 

 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 805 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: ktm

cuo sam da su nekada davno kada opreme nije ni bilo toliko da se nabavi po radnjama za zastitu od vetra, narocito po kolenima, koriscene i novine. mozda bi neko od starijih kolega mogao ovo i da potvrdi. :moto3:

 

 

Potvrdjujem :lol:

 

 

post-380-0-15074300-1318674670_thumb.jpg

Bravo Cili :takoje: A bas sam se pitao gde je taj paradajz :lol: :lol: :lol:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Sve je kao što i piše. Ali imam jedan amandman. Izbegni vojničke čizme. Prosto, nisu za motor. Hladne, tvrde, teške, neudobne. Bolje natakni neke planinarske mekše čizme.

 

Novine su ok ali... brate, to je tehnologija koju smo napustili još dok sam ja bio mlad :D

 

Obavezno potkapu sa "plastronom". To je onaj deo koji pokriva vrat i deo grudi.

 

Za kolena jeste problem i to će te pratiti ceo život. Pokušaj da napraviš štitnike od gušćeg sunđera i stavljaj ih preko prvog sloja odeće, recimo duge gaće. A preko toga sve resto. Sunđer u takvoj formaciji greje ali spoljni slojevi odeće moraju sprečiti vetar i promaju da stignu do sunđera.

 

Ako nemaš baš zimske rukavice, obične rukavice su ok a preko njih navuci crvene gumene rukavice koje nose pumpadžije. Imaš ih u Ukradi sam, Tempo, Merkurac...

 

Za ostalo... trpaj šta imaš i vodi računa da ostaneš koliko toliko pokretan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 981 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 Inazuma

Za kolena koristim stitnike za skejt. Tvrda plastika ispod koje je sundjer i neka tkanina, pricvrste se sa dve cicak trake. Nisu glomazni a dobro stite od vetra i najbitnije nisu skupi.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Blocos Bastardos, 330 postova
  • Lokacija: блокови
  • Motocikl: XF650

Ako ti nije bitan izgled, mogu da ti dam vrhunske grejace za kolena, stoje mi u garazi, a tebi mogu da budu od koristi, ako si raspolozen posalji mi PP, a od ponedeljka mogu da ih posaljem o mom trosku.

  • Podržavam 23

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1200GSA

Imam letnju jaknu sa termo postavom koja se vadi, i to je ok do 10 stepeni (ako ispod imam duks). Problem je sto duva ispod vrata kod grudi. Kapiram da bi taj problem mogao da se resi onom "portiklom" iz Louisa, ali dok ja to docekam, proci ce vreme. Umesto toga, uzeo sam jednu tanku suskavu jaknu, placenu 200 dinara pre par godina kod Kineza, i taj suskavac ide preko dukserice. Sa tom "konfiguracijom" (majca -> duks -> suskavac ->, termo postava -> jakna) mogu garant da teram do nula stepeni. :)

 

Sto se tice nogu. imam samo one velike plasticne stitnike za kolena i cevanice, i za sad je dovoljno, videcemo kad temperatura jos padne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha SR250 Honda NTV650

Ja sam problem pantalona za zimu resio za 300 dinara. Uzeo ellese skijaske pantalone na buvljaku. Jake su i ne propustaju vetar, postava topla, nogavice se otkopcavaju do kolena, a u njima su i podnogavice koje uvucem u cizme. Uz to su i duboke, tj. dodju do 1/3 ledja, tako da krsta sasvim lepo pokriju. Gore kombinujem: rolka-dzemper-letnja jakna sa protektorima i preko svega toga obicna kozna jakna (jaka koza, 1900din u 'druga ruka' prodavnici). Balaklavu zimsku sam uzeo u army shop-u za oko 500 din. Rukavice iste nosim i leti i zimi - neoprenske kupljene u lov/ribolov radnji za 900 din, skoro sam video iste ali poskupele na 1300 din. Rade posao samo tako. Jedini delovi opreme koji su 'oficijelni' su mi kaciga i cizme. Prosle zime sam tako isao na posao 36km u jednom pravcu kad god je bilo barem 3-4 stepena, samo da nema poledice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha SR250 Honda NTV650

E, da, iako nisam nesto narocito mator, novine su vrsile posao vise puta. Mada, kada je zima i uz to i duva, oblacim kinesko kisno odelo preko svega toga (1000 din), iako ne padaju kisa ili susnezica.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Potkape i windstoper donji veš ima da se uzme u Pegazu. Barem je bilo. Meni to radi posao. Ispod dugi (aktivni) donji veš. Preko toga najbolje skijaška jakna, skijaške pantalone i planinarske čizme (sa vunenim čarapama). Rukavice moto zimske, tople, sa eventualno windstopper uloškom (isto uzeo u Pegazu). Kaciga sa duplim vizirom (pinlock) radi odlično i ne magli. Ovo je sve bitno jer kad ti je hladno, slabe refleksi i lošije reaguješ. Vizir ako nije čist, nećeš lako primetiti i predvideti opasnosti.

 

 

Zimi su moto gume tvrde, sporo se ugreju i brzo ohlade. Budu kao plastika kad je manje od 10 stepeni - pravljene su za leto. Asfalt je hladan takođe. To čini izbegavanje opasnih situacija prilično teškim čak i kada je 100% suvo. Šoferke vozača budu često zamagljene i od mraza, pa slabo vide - drečavi zeleni prsluk nije loše imati na sebi. Prethodne dve sezone sam se vozio do prvog snega. Kad padne sneg sam prestajao do proleća jer mi je bilo žao da so jede motor. :) Samo pametno, postepeno, polako.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12230 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Još jedna bitna stvar (govorim iz ličnog iskustva) u zimskim mesecima vozači automobila NE OČEKUJU da nas vide na ulicama i ne gledaju toliko u retrovizore. Prva rečenica čoveka koji me je 13. januara ove godine udario je bila "..otkud ti na motoru u januaru? "

 

Drečavi zeleni ili narandžasti prsluk na sebi i obavezno razmišljanje o ovom što sam gore napisao, povećana pažnja zbog "uplastičenih" guma (proklizavanje i pri dodavanju gasa i pri kočenju), topla odeća i obuća.

 

Mnogo komplikacija, zar ne? :) Realno, zima ipak nije godišnje doba kada se vozi motor ;). Ugroženi smo i u letnjim mesecima kada je sve potaman a vožnja zimi više mi liči na "ruski rulet", realno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 323 postova
  • Lokacija: bgd
  • Motocikl: ktm duke 690

Aktivni ves cherish(1200 din) +termo fleece dux kod nas poznatiji kao cebe duks koji mozes naci u ski radnjama. Problem je sto kod nas deru pa je cena minimum 50e za fleece, dok sam ga ja kupio u Austriji za 10e. Ovo je meni ujedno i ski 'setup' i +ski jakna i lagano idem na skijanje na -20'.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Voznja po ovakvim (ne)vremenskim prilikama je moguca, ali zahteva adekvatnu opremu. Nikakav rizik razboljevanja ili trajnih posledica po zdravlje nije prihvatljiv. Spisak opreme za sinocnju voznju pri 2 stepena. Osnovni donji ves se razume, sa dodatnim dugackim vesom i gore i dole. Cizme za motor visine 37 cm, nepropusne. Moto pantalone (namenske). Majica rolka deblja, plus jos skijaska dvoslojna majica preko nje, upasano u moto pantalone. Moto jakna sa zimskim uloskom. Podkapa zimska sa dubokim upustom u jaknu (preko bronhija), kaciga preko podkape (i naocare stanu). Moto rukavice sa prepustom preko jakne. A podli dodatak u :zvizduk: (da izvinete) gace, sastoji se od jake reklamne hartije sto svi dobijamo u postanske sanducice. Treba tapacirati hartijom celu prednju stranu od sedalne povrsine do pupka, to je extra zastita prostate i stomaka. Tako se opstaje na motoru, autor ovog teksta vozi preko 30 godina. Tapaciranje reklamama u farmerice praktikuje vec na oko 20 stepeni i nize, kada jos nije za moto pantalone. Mraz, sneg i led su pogibeljni na motoru zbog iznenadnih klizanja, niske temperature nisu toliki problem.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 935 postova
  • Lokacija: Beograd - Mirijevo
  • Motocikl: Kawasaki ZZR600

Ma sta, kad te potera, taman imas papir, milina. Mada, tvrdim da je novina bolja od tih reklama, samo moras malo da je uguzvas i da vidis kako radi.....bolje od palome

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R6

cuo sam da su nekada davno kada opreme nije ni bilo toliko da se nabavi po radnjama za zastitu od vetra, narocito po kolenima, koriscene i novine. mozda bi neko od starijih kolega mogao ovo i da potvrdi. :moto3:

 

to je bas najjeftinija varijanta... :jee:garantujem novina zakon

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja