Jump to content

Moto Zajednica

Sport Touring, kategorija koja umire

Recommended Posts

  • U prolazu, 75 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR1200F
1336989385[/url]' post='1299905']

Procitak ovu temu, i jos nemogu da vjerujem do koje mjere ljudi su u stanju da "PALAMUDE" cas izuzecima.

 

1. Ako neko misli da je SPORT TURING klasa motora za staze i dalja putovanja, grdno se prevarijo jer jos nije ni jedan motor napravljen za stazu i dalje putovanje, i mislim da se nece moci napraviti u skorije vrijeme.

2. Po mom shvatanju sport turing motor je vecih gabarita, duzeg rastojanja izmedu tockova, i itd..., sto daje udobni polozaj vozacu i saputniku, a pritome ima veoma jak agregat, skoro kao i sportski motor, sto mu omogucava da veoma blizu prilazi ili prelazi brzinu od 300km/h.

 

Svaki ozbiljni proizvodac, imao je i ima u svojoj paleti ponude sport turing prestavnika. Trenutno su:

 

Honda VFR 1200; Kawasaki ZZR 1400; Suzuki gsr 1300; Yamaha FJR 1300; BMW K1300S i drugi.

 

Da mogu da izdvoim dvadesetak hiljada eura za motor, rado bih uzeo VFR 1200, a dok to nebudem u prilici ili on malo ne pojeftini :D ja cu da uzivam u svom XX-u klasicnom prestavniku sport turing motora.

 

Da te korektujem malo :) ako smem? Elem VFR je mene izasao (uz pomoci razne) sa svom opremom i 1500 km 12,000 eur prosle godine u aprilu sad vidim da je cena isto tu negde +- kilometrazaBez opreme moze da dodje do 10000€ :) nije 20 :)

Ali ali nazalost neki novi "tihi" ratovi su poceli a to je da je POKVARENO limitiran na 250, a zasto pokvareno... Pre svega jer je to najnetacniji cajger otkad vozim motor pokazuje na satu skoro 270 a gps 250...plus restrikcije u prvoj i drugoj brzini (mogu se otkloniti) ali nazalost krajnja brzina za sad ne, dodatni problem koji ukazuje i da nece ( prema stranim fanatic forumima) je taj da je proracunata max brzina na osnovu prenosa menjaca u idealnim uslovima manja od 280 ... Nakon kupovine sam dosao do ovih sanaznanja i biomrazocaran neko vreme...a onda sam shvatio da kad god putujem imam sve zivo i ne zivo sa sobom i tad mi je max putna brzina 200 scime sam potpuno zadovoljan...Prvi put sam ovo sve (max speed itd) testirao juce nakon 25k km provedenih na motoru a i ujedno prvi put da sam bio malo dalje bez kofera ( uvalio sam ih drugu u auto)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 75 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR1200F
1338409040[/url]' post='1311616']

 

 

pa se pitao:To se i ja pitam i čekam da vidim šta će biti. Oklop i agregat koji manje troši bi taj motor napravili izuzetno poželjnim.

 

za šta? za obilaske gradskih kafica i za kur.enje? zanima te sport i touring a onda je oklop u pitanju pa potrošnja pa ABS, pa dali ima prikolicu za šator i stolice. svašta.

.

Ne pronalazim se u tvojoj prozivci ali zelim prodiskutovati sledece:

 

Imao sam pomenuti motor:

1. Oklope sam kupio iz licnog ukusa jer mi je tako lepse izgledao (sto sam kasnije shvatio i da mu smanjilo max brzinu)2. Potrosnja je jeziva! - kreno sam sa krka za bgd na grifon pumpi sam natocio gorivo (kad se predje most) u centru bgd-a na tasmajdanu sam bio za 3.5h tad je jamaha trosila 13l+ inace yamaha (koliko sam ja imao prilika da ih vozim) je najveci potrosac u odnosu na suzuki i Hondu. Recimo kad smo isli za instanbul nije bilo pumpe skoro 200km ista voznja cbr954, R1 06 i k6 1000, cbr bio na rezervi yamaha ostala bez goriva a suzuki tek upalio rezervu... Sva trojca se kretala istom brzinom...

Inace juce sam vozio vfr-a od krusevca do bgda autoputem koliko god je mogao da ide tocio sam na omv-u potrosnja je bila 10.3 pritom je duvao ozbiljan vetar i imam povisen dupli vizir...

Meni je licno jako puno smetao fazerov mali domet rezervoarom pogotovo kad idem nocu kroz hrvatsku gde ima pumpi koje ne rade i stalno sam bio u strahu da cu da guram :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBF1000FA

LM, ja sad bio malo po kozijim stazama po Italo-Alpima i morao sam da radim (mnoogo vise nego u Toskani) da pratim ove jarice ispred mene.

U nekoliko navrata sam morao odustati...jednostavno se umorim i gumune sevi...

Cim sam dosao kuci odmah na mobile.de pa SMT, pa Tiger, pa cak i GS :D, al' sta da radim s tim u ovoj tepsiji od zemlje za koju je FJR izmisljen.

 

Eeee Mile, vidis to je pravi sport-turing, ne moze i jare i pare 1aha.gif:

Ti si u jednom danu, za 12-13 sati voznje, sa FJR presao... kol`ko ono bese... 1500-1600 Km sa sve zenom i prtljagom... a ja i SashaP (mali Strom), obojica solo na motoru, jedva nesto preko 1.000 km... i smorismo se skroz!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2013 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: KTM 1290 SD GT

LM, ja sad bio malo po kozijim stazama po Italo-Alpima i morao sam da radim (mnoogo vise nego u Toskani) da pratim ove jarice ispred mene.

U nekoliko navrata sam morao odustati...jednostavno se umorim i gumune sevi...

Cim sam dosao kuci odmah na mobile.de pa SMT, pa Tiger, pa cak i GS :D, al' sta da radim s tim u ovoj tepsiji od zemlje za koju je FJR izmisljen.

 

Eeee Mile, vidis to je pravi sport-turing, ne moze i jare i pare 1aha.gif:

Ti si u jednom danu, za 12-13 sati voznje, sa FJR presao... kol`ko ono bese... 1500-1600 Km sa sve zenom i prtljagom... a ja i SashaP (mali Strom), obojica solo na motoru, jedva nesto preko 1.000 km... i smorismo se skroz!

Unas prijatelju to se zove KONDICIJA. nemože se dobiti na nacin da nakon svakih dva sata vožnje odmaraš sat i +. vozi tri, cetri tanka pa zapali na brzinu i odmah dalje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBF1000FA

LM, ja sad bio malo po kozijim stazama po Italo-Alpima i morao sam da radim (mnoogo vise nego u Toskani) da pratim ove jarice ispred mene.

U nekoliko navrata sam morao odustati...jednostavno se umorim i gumune sevi...

Cim sam dosao kuci odmah na mobile.de pa SMT, pa Tiger, pa cak i GS :D, al' sta da radim s tim u ovoj tepsiji od zemlje za koju je FJR izmisljen.

 

Eeee Mile, vidis to je pravi sport-turing, ne moze i jare i pare 1aha.gif:

Ti si u jednom danu, za 12-13 sati voznje, sa FJR presao... kol`ko ono bese... 1500-1600 Km sa sve zenom i prtljagom... a ja i SashaP (mali Strom), obojica solo na motoru, jedva nesto preko 1.000 km... i smorismo se skroz!

Unas prijatelju to se zove KONDICIJA. nemože se dobiti na nacin da nakon svakih dva sata vožnje odmaraš sat i +. vozi tri, cetri tanka pa zapali na brzinu i odmah dalje.

 

 

Mozda ima i toga Mile, ali mislim na nesto drugo. Vremenski smo vozili isto, i mi i tvoj imenjak, 12-13 sati, ali je on sa 1300 ccm, 140 ks i dobrom zastitom od vetra (dobrim oklopom) imao mnogo vecu prosecnu brzinu.

 

p.s. i za to mu je trebalo manje kondicije nego kada je FJR-a terao po onim serpentinama i kako je sam rekao, par puta odustao, jer se jednostavno premorio

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova
  • Motocikl: Ducati Multistrada 1200 S

Velika vecina motora koja je ovde pominjana iz kategorije ST motora je dobra, ali kao sto su neki pominjali svi ti motori su preteski, od 250kg na gore. Jedini motor u toj kategoriji koji se vozi "kao po sinama", a uz to neverovatno ide je Ducati Multistrada 1200. Motor ima 1200ccm, 150 ks, a sve to na samo 196kg, pa je lako izracunati odnos kg i ks!

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 57 postova

Ja sam veliki ljubitelj Dukatija,ali sport-turing motor po meni mora da bude sposoban da predje barem 150000 km,bez nekih vecih problema.Kawasaki Gtr to moze lagano,Honda St 1300 takodje,Fjr se tek razradi,ali cisto sumnjam da preradjeni supersport motor iz 1098 to moze da izdrzi.Sto se tice uzbudjenja Multistrada je za 2 klase ispred svih,ali to je za ljude koji nisu 250 dana godisnje na motoru.Za Bmw K1200,1300s ne znam,ima raznih i lepih i ruznih prica.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova
  • Motocikl: Ducati Multistrada 1200 S

Mislim da svako treba da vozi ono sta mu se svidja, a svakako i sa Tomos APN6 moze da se predje ta kilometraza bez problema, ako se redovno servisira i normalno vozi. Ja sam sa svojim motorom Ducati Multistrada 620 presao do sada, bez apsolutno ikakvih problema, skoro 40000km, samo uz osnovno odrzavanje (redovna zamena ulja, filter za vazduh, lanac i gume) i motor mi je i dalje u ekstra stanju. Mislim da svako treba da komentarise i iznosi misljenje na osnovu sopstvenog iskustva, a sa rezervom da prihvata razne informacije i polu informacije koje do njega dolaze. Svi prethodno navedeni proizvodjaci prave dobre motore, samo ih treba voziti.

 

Ako neko bude neku dobru turu pravio, neka zove :)

 

Pozdrav kolege

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

pitah choveka jednom, vozio je k1200 ili k1300, kako je zadovoljan motorom?

reche bmw je bmw, nije motor vech ladja, ali mu jako smeta shto na zameni ulja menja i zadnju gumu, a nekad i pre. motor je pretezhak i prepun snage pa jede zadnju gumu i na 4000km.

za sport touring je to velika boljka, bar po mom laichkom mishljenju.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 229 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: 4 cilindra :-)))

Moje mišljenje je da takvih mašina ima,i to sve više...e sad, i tu počinju neke podele, pre svega po težini motora,od -grubo rečeno-185kg do i preko 300kg,tako da verujem svako može da nađe nešto odgovarajuće,a normalno i velike razlike u snazi motora od 70 do 190ks.Staviću neke na spisak-BMW f 800st/gt(187kg);r1200rt;k1300s;k1600gt(319kg :staa: ).Ducati Multistrada.Honda cbf600s;vfr 800 x CrossRuner;cbf 1000fs;vfr 1200 fa.Kawasaki er6f(204kg);z1000sx;gtr 1400 (300kg);zzr 1400.Moto Guzzi Norge 1200gt.Suzuki gsx 650 f;gsx 1250 fa.Triumph Sprint gt.Yamaha xj 6 Diversion f;Fazer 8;fz1;fjr 1300 a...Slažem se i ja da su neki preterali s težinom,nekome su verovatno neki preslabi.Ali da ih ima...ima ih.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 35 postova
  • Lokacija: Toulouse, France
  • Motocikl: Fz8

Sto se tice Fazer8, verujem da je dobar sport tourer, ja sam sa Fz8 letos odvozao od Tuluza do Beograda i nazad, 4000km, sam sa punim top caseom i roll bagom na zadnjem sedistu. U takvoj konfiguraciji agregat je bio pun snage, potrosnja oko 6l, jedino me naravno vetar sahranio, na 130/140 ako duva i povetarac je veoma neprijatno. Jos ako treba tako 4000km onda je nepodnosljivo. Glavna zamerka je sediste, koje je isto i na Fazeru, al to se lako zameni. Suvozacevo sediste je beskorisno, i isto mu treba zamena za vece ture.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBF1000FA

Sto se tice Fazer8, verujem da je dobar sport tourer, ja sam sa Fz8 letos odvozao od Tuluza do Beograda i nazad, 4000km, sam sa punim top caseom i roll bagom na zadnjem sedistu. U takvoj konfiguraciji agregat je bio pun snage, potrosnja oko 6l, jedino me naravno vetar sahranio, na 130/140 ako duva i povetarac je veoma neprijatno. Jos ako treba tako 4000km onda je nepodnosljivo. Glavna zamerka je sediste, koje je isto i na Fazeru, al to se lako zameni. Suvozacevo sediste je beskorisno, i isto mu treba zamena za vece ture.

 

Sa "dobrim" sport tourerom 4.000 km ne bi trebalo da su "nepodnosljivi". Pretpostavljam da imas FZ-8N, a to je naked. Po meni ne spada u tu kategoriju. FZ-8S je vec druga prica.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2486 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

U okviru kućnog budžeta i prema želji da uzmem motor iz ove grupe ponovih se sa GSX 650F, lomio sam se između Stroma 650,jedno vreme razmatrao i TDM900. Nekako me povuklo 4 cilindra, za to mogu da zahvalim Bokiliću i mislim da sam uzeo ono što mi i odgovara tj u potpunosti sam zadovoljan sa onim šta sam dobio za uloženo.

Jedino što planiram na zimu je prerada sedišta kod Bobana, supruga zahteva a što se mene tiče meni i fabrički odgovara i MRA vizir - ako se pokazao dobar za putovanja. :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 35 postova
  • Lokacija: Toulouse, France
  • Motocikl: Fz8

Sto se tice Fazer8, verujem da je dobar sport tourer, ja sam sa Fz8 letos odvozao od Tuluza do Beograda i nazad, 4000km, sam sa punim top caseom i roll bagom na zadnjem sedistu. U takvoj konfiguraciji agregat je bio pun snage, potrosnja oko 6l, jedino me naravno vetar sahranio, na 130/140 ako duva i povetarac je veoma neprijatno. Jos ako treba tako 4000km onda je nepodnosljivo. Glavna zamerka je sediste, koje je isto i na Fazeru, al to se lako zameni. Suvozacevo sediste je beskorisno, i isto mu treba zamena za vece ture.

 

Sa "dobrim" sport tourerom 4.000 km ne bi trebalo da su "nepodnosljivi". Pretpostavljam da imas FZ-8N, a to je naked. Po meni ne spada u tu kategoriju. FZ-8S je vec druga prica.

 

To i jeste poenta mog post-a, ako moze sa Fz8 da se odvoza, onda sa Fazerom i njegovom maskom i zastitom tek moze, te ga to cini dobrim sport turerom:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto-raven.com, 100 postova
  • Lokacija: Palić
  • Motocikl: Kawasaki VN 1700 Voyager, Kawasaki GPZ 900 R, Yamaha XS Eleven 1100, Suzuki GSXR 1000 L7, NSU OSL 251, BMW R 1150 R Rockster 80 Edition, NSU Prima III, Piaggio Vespa T5, Piaggio Vespa NV 150, Honda CBR 900 RR SC 28, Kawasaki W800 Street, Honda XL 125

Možda sam ja lud ili ne kapiram stvari kako treba ali mi se čini sledeće.

 

Sport Touring kategorija umire i uglavnom ne može da opravda taj epitet.

 

Ono što se danas svodi pod ovu kategoriju su uglavnom autobusi od motora koji samo laicima izgledaju kao sportski motorcikli. Preveliki, preteški, preglomazni.

 

VFR 800 je po mnogim pravi sport tourer ali i on ide u penziju.

 

Koji su to danas motori sa kojima se može povremeno izaći na stazu, kad uslovi puta dozvoljavaju sa njima voziti do koske, a pri tom uživati u korektnoj udobnosti kada se krene na putovanje?

 

Na ovo razmišljanje me je navela želja da kupim nešto mlađe, jače i da je baš Sport Touring.

 

Drugari, pozdrav.

 

Ima i starijih motora koji u potpunosti.....ali u potpunosti opravdavaju naziv "Sport Touring". Posedovao sam i probao da vozim razne mašine, ali je "Yamaha GTS 1000" motor koji stvarno sa karakteristikama, snagom, udobnošću......nešto najbolje ( za mene ) do sada proizvedeno u ovoj kategoriji. Inače, nije mi jasno zašto Yamaha više ne proizvodi ovaj model ( ustvari znam.....kada su podvukli crtu......zaključili su da im je neisplativo proizvoditi ovaj motocikl.....navodno zbog skupih komponenti ugradjenih u motor, kao i višegodišnji R&D troškovi).........

U svakom slučaju, oduševljava me iz dana u dan.....evo jedne slike...

 

 

post-31918-0-55567600-1427581378_thumb.jpg

post-31918-0-96586100-1427581416_thumb.jpg

post-31918-0-24558200-1427581450_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki gsx s1000f

nisam prije primjetio ovu temu ali toliko glupih pitanja i konstatacija u ovoj temi nisam našao nigdje drugdje.

neko je pitao:

Nije mi jasno da Yamaha još uvek nije osvežila FZ1 novim agregatom, satom (koji bi prikazivao i odabranu brzinu, recimo), oklopom.

 

prvo: kada je nešto dobro onda nema potrebe da osvježavaš to. FZ 1 FAZER = depotencirana Yamaha R 1. 150 nervoznih konja, brzina preko 280 ( ja sam je vozio 282 a bilo je za još ) u kokpitu ima sve što motor treba imati i što je nužno vozacu, napominjem VOZACU, a ne nekoj babi. što se tice oklopa ima i to ako hoceš samo ti nisi upoznat ali je pitanje dali uopce treba. po meni se vecina motora može sportski voziti samo, naravno, treba imati muda i treba znati. FZ 1 fazer je idealan primjerak SPORT - TOURING a velikom djelu kao NAKED i pored ostalih motocikla kojih ima dosta u toj gami. tu je i stvar ukusa kupaca pored osnovne želje a to je snaga i mogucnost višednevnih dužih tura što zahtjeva viši položaj volana time i vozaca radi manjeg umaranja.

 

pa se pitao:To se i ja pitam i čekam da vidim šta će biti. Oklop i agregat koji manje troši bi taj motor napravili izuzetno poželjnim.

 

za šta? za obilaske gradskih kafica i za kur.enje? zanima te sport i touring a onda je oklop u pitanju pa potrošnja pa ABS, pa dali ima prikolicu za šator i stolice. svašta.

 

svaki Naked - Sport-touring može na stazu u svojoj kategoriji. na Grobniku se u klasi naked takmice za prvenstvo Hrvatske upravo sport - touring motorima: Yamaha fz1, fz1 fazer, Honda cb 1000 r, Aprilia Tuono 1000, Ktm 990 super duke, MV Agusta Brutale 1098 i 1078, Ducati stretfighter, Kawasaki Z 1000 ( više generacija ) Benelli 1130 TNT, Moto Morini Corsaro., BMW .................

sve te nabrojane motore možeš vidjeti u živo na Grobniku i bez oklopa pa nakon šta vidiš kako se voze nebi pitao za oklope i sl. gluposti a sve te iste motore možeš vidjeti kod lokalnih lala od kafica do kafica.

tvrdim da se svaki motor ( naravno ) veci može voziti sportski samo su muda u pitanju a svaki R može bitisamo šminka.

Apsolutno se slažem.... to sam i sam tržio i našao u fz1 sa oklopima. Meni lično odgovara 100%. Preporučio bih i Versysa 1000 drugar kupio ja probao i utisci su veoma dobri. Nema 150 konja ali kome je to presudno možda SX a da kupi i ima motor i za put ali i izlet na stazu, naravno onda nikako road gume neko neke sport i to je to.

 

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 853 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50

Po meni sport-touring treba da bude nizak motor sa vecim medjuosovinskim rastojanjem sa dosta obrtnog momenta 1000ccm + i sa + 100ks. Pravi predstavnici bi mi bili cb1100xx,FJR,ZZR,K1200/1300,Suzuki GSXF1250.Mozda i Rt1200 na neki manje potentan nacin. Danas sport -touring nekako ide izgledom ka enduro fazonu. Eto i Versys koga pominjete pa i Multistrada, pa Tracer su valjda sport touring motori a izgledaju kao GS i V-strom fazon.Svi su postali ljubitelji endura od 2000 god na ovamo.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja