Jump to content

Moto Zajednica

Sprint F Vision - blago pojacavanje ?

Recommended Posts

  • U prolazu, 90 postova

e ovako, prvo da napomenem da ne bude ljudima cudno sto otvaram po 5-6 tema sa razlicitim skuterima, ja mu dodjem kao Del Boj beogradske auto-moto berze.

 

dokopao sam se iz nekog posla Sprint F Vision, 125cc, 2008 godiste.

 

prezadovoljan sam skuterom bar na prvu danasnju voznju, i evo sad citam po netu:

 

1. neki kazu da srche po 5 litre - meni ne. ovaj ima 5000km i trosi maksimalno 3.5

 

2. retrovizori se tresu - da, to je jedina za sad primetna mana plastike, a vidim da su kinezi dosta prekopirali sa nekih evropskih skutera, nacin kopcanja plastike za plastiku (raspored shajbni, dizajn plastike) i to mi nije problem, jer se duze vreme bavim amaterskim plasticharenjem i posedujem pistolj za topljenje plastike.

 

3. svecica - momak koji mi je prodao je stavio neku bolju i manje vise je sve okej, osim elektronskog paljenja. treba mu minimum 5 sekundi verglanja, da bi upalio, ne znam zasto. bukvalno ako ga odma ugasim, pa probam da upalim, opet vergla bar 5 sekundi. ima li iko ideju ?

 

 

od ostalih stvari na koje se ljudi zale ja nisam nista od toga primetio za 200 km kolko predjoh danas. ali je definitivno da ovaj skuter moze brze, pa je moje pitanje sledece:

 

sta mogu da uradim sam, i sta moze majstor da mi uradi da bi ovaj skuter bukvalno ubrzao sa 75 (koko sad ide) na 85 .. ?

 

ima li on uopste ikakvih blokada, i koja bi recimo bila neka najjeftinija varijanta za zamenu auspiha za neki kvalitetniji ?

 

jos bi pitao posto sam procitao na elite-u, ali covek nije napisao - koji, odnosno od kojih motora agregati pasuju, kako on rece "sraf na sraf" a da su jaci od Vision-ovog .. ?

 

 

hvala u napred, izvinjavam se sto zamaram, ali bi mi na ovom skuteru bas mnogo znacilo tih dodatnih 10km/h brzine.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6715 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Zasto i zbog cega bi ti znacilo?

Skuteri preko 49cc nemaju blokade. Kako ti ide, to ti je. Vozis skuter koji nema nikakvog potencijala sem da te kako tako vozi od - do. Naravno da se moze uraditi ''nesto'' ali to je skupo i nema mnogo smisla jer neces dobiti nista bitno. Eventualno zameni kineske pneumatike sa boljim, stavi koferce i vozi ga dok se ne raspadne a u medjuvremenu stekaj pare za nesto bolje i vece.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova

dobro, ako tebi nema smisla da ides 85 u odnosu na 75, nemoj suditi po svome :) meni izuzetno ima smisla da idem 10 na sat brze, a zasto mi ima smisla - nije ova tema, pitao sam ima li i koji su nacini za pojacanje, drugo nisam pitao.

 

dakle, ne treba mi psiholoshki savet, treba mi savet konkretan:

 

KOJE sve fore postoje da se skuter ubrza ?

 

nov agregat, bolji auspuh, drugacije rolnice, eventualno neki standardizovani kit/oprema za pojacavanje masine na FVision. e to me zanima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6715 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Covek, razumem da bi ti hteo brze, ali ne moze. Pre svega taj agregat je nikakva ali apsolutno nikakva platfoma za bilo kakav tjuning. Pocevsi od nekvalitetnih materijala, losih komponenti, nepreciznosti... Sta god budes uradio opet ce te gurati po putu. Bacices pare na glupost. Ne mozes od njega nista da napravis da valja. Poslusaj moj savet, trosi te evre na benzin i vozi se.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12218 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Najbezbolnije (čitaj: sa najmanje ulaganja) možeš ubrzati svaki skuter stavljanjem lakših rolnica u varijatoru i zamenom opruge u menjaču pozadi - stavljanjem tvrđe. Time dobijaš na brzini ali malo gubiš na ubrzanju. Pošro je tvoj motor četvorotaktni, zamenom auspuha, osim zbog estetskih razloga, nećeš dobiti ništa na performansama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova

fenomenalno. zaglavila mi kurbla. sad ako ne upali na verglu (pali svaki put, al posle 5-6 sekundi) nagrajisao sam.

 

prosto mi neverovatno da ne moze da ide brze. ne znam zaista, ne razumem se, ali onomad kad sam vozio neki mali Piaggio sa 125cc (12 tockovi) isao je 130 na sat, lagano. jeste da ovaj Vision ima 150 kila, ali je spor, ocekivao sam na tu kubikazu bar 90, posto kolima inace idem 110-120 pa da na isti nacin planiram vreme.

 

dal eventualno postoji varijanta za jachi klip/cilindar ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 94 postova
  • Lokacija: Beograd

Zasto i zbog cega bi ti znacilo?

Skuteri preko 49cc nemaju blokade. Kako ti ide, to ti je. Vozis skuter koji nemam nikakvog potencijala sem da te kako tako vozi od - do. Naravno da se moze uraditi ''nesto'' ali to je skupo i nema mnogo smisla jer neces dobiti nista bitno. Eventualno zameni kineske pneumatike sa boljim, stavi koferce i vozi ga dok se ne raspadne a u medjuvremenu stekaj pare za nesto bolje i vece.

 

 

Auuu kako je čovek objasnio, svaka čast!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova

Zasto i zbog cega bi ti znacilo?

Skuteri preko 49cc nemaju blokade. Kako ti ide, to ti je. Vozis skuter koji nemam nikakvog potencijala sem da te kako tako vozi od - do. Naravno da se moze uraditi ''nesto'' ali to je skupo i nema mnogo smisla jer neces dobiti nista bitno. Eventualno zameni kineske pneumatike sa boljim, stavi koferce i vozi ga dok se ne raspadne a u medjuvremenu stekaj pare za nesto bolje i vece.

 

 

Auuu kako je čovek objasnio, svaka čast!

 

pa i nije lepo objasnio. danas sam bio kod jednog coveka koji je radio u Tomos-u 20 godina i sad drzi servis motora - covek mi je nasao online delove, za svaki kineski skuter ima template, i proizvodjaca delova (nekakav GY6 i Honling prave SVE agregate za kineske skutere), delovi pasuju na F Vision u sraf, a svi komplet delovi su evropski, tajvanski ili japanski i daleko kvalitetniji od stock varijante. i pritom mi je objasnio jedno bar 10ak nacina da se ubrza i drasticno poboljsa FVision. zapravo je za neke delove NEOPHODNO zameniti ih jer su kineski tezak dresh, a alternativni delovi odlicni, pa jos i pasuju.

 

bez ljutnje ljudi, ali covek je chnjakstru opasan, i pritom strpljiv da mi objasni natenane jedno po jedno, zasto je dobro i sta kako zameniti. doduse nista nisam zapamtio, jer sam ja nestrucan, ali je primera radi rekao ono sto je ovde napisao Arakis, pa plus jos gomilu stvari.

 

 

EDIT: GY6 je dizajn 4cilindricnog motora, koji kinezi zloupotrebljavaju kao Kalashnjikov. a Honling je 90% slucajeva snabdevac agregata

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Najbezbolnije (čitaj: sa najmanje ulaganja) možeš ubrzati svaki skuter stavljanjem lakših rolnica u varijatoru i zamenom opruge u menjaču pozadi - stavljanjem tvrđe. Time dobijaš na brzini ali malo gubiš na ubrzanju. Pošro je tvoj motor četvorotaktni, zamenom auspuha, osim zbog estetskih razloga, nećeš dobiti ništa na performansama.

Ne bih se sasvim slozio sa tobom. Lakse rolnice - bolji start, i teze rolnice - veca maksimalna, je prica dokazana kroz nedovoljno dobru optimizaciju.

 

Naime, ako su rolnice preteske, start ce biti losiji.

 

Ako su rolnice previse lake, motor ce brze vrteti, imati bolje ubrzanje, ali tezina rolnica nece biti dovoljna da rasiri kais dovoljno, i samim tim ce prenos biti skracen, a brzina niza u odnosu na teze rolnice. (otud veca brzina sa tezim rolnicama ima smisla, ali se ne koristi uvek pun potencijal agregata)

 

 

 

Kada su rolnice odgovarajuce tezine, start ce biti dobar, ali ce tezina rolnica ipak biti dovoljna da rasiri kais. Time dobijamo da motor radi na vecim obrtajima, odnosno moze da razvije vecu snagu. Veca snaga - veca brzina.

 

Fabricke varijante su uglavnom takve da su rolnice nesto teze nego sto bi bilo idealno, pa se laksim rolnicama cesto dobija i na ubrzanju i na krajnjoj brzini.

Koliko laksim - to je stvar eksperimenta.

 

Jos jedan nacin za povecanje maksimalne brzine je sledeci - blokada varijatora.

Treba napraviti cauru odgovarajuce sirine, koja se navuce na osovinu varijatora i dozvoljava kretanje varijatora do odredjene granice pri odredjenoj brzini.

 

Primera radi, ako skuter razvija 70kmh na 6 000 obrtaja i ne moze mnogo brze od toga, prenos cemo ograniciti na toj brzini, kais se vise nece siriti, prenos postaje fiksiran, a agregat povecava obrtaje, a samim tim uspeva da razvija maksimalnu snagu i shodno tome maksimalnu brzinu.

 

Prostije receno - finalni polozaj kaisa bice ekvivalent najvisem stepenu prenosa manuelnog menjaca, uz odredjena odstupanja zbog potrosnje kaisa.

 

Igoritza, poigraj se sa rolnicama za pocetak. Pretpostavljam da nekih 90 kmh ne bi trebalo da budu veliki problem, ako ubodes gramazu. (pod uslovom da je sve ostalo regularno).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 745 postova
  • Lokacija: Lazarevac

Ako lepo ubrzava,nema rupa u ubrzanju,može da se desi da treba da menjaš kaiš.Ako se kaiš pojeo za 1-1.5mm eto ti razloga manje krajnje,jer nema širinu da se izbaci u najvišu tačku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova

pitanjce - ne daju mi se pare, posto trenuno imam 4 skutera u garazi, a ovo mi deluje kao okej varijanta:

 

imam 1 litar ENEOS 10-40 ulja sintetickog. ostalo od Jarisa maminog. znam da svi za skutere preporucuju motul i selenia, ali Eneos bije glas da su najbolja ulja na svetu, pa sobzirom da je odgovarajuca gustina, iako nije ester, jel pametno da sipam to ulje ?

 

GvDs1.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 627 postova
  • Lokacija: Beograd Republika Miljakovac
  • Motocikl: Kawasaki ZZR600E

Proveri koju specifikaciju uja ili gradaciju zahteva tvoj skuteru, obično je za kineze 5W-40. A ako si već zapeo, pa sipaj ali na svoju odgovornost

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova

u uputstvu pise da ide 10-40W a preporucuju Motul. mislio sam da je ta preporuka iskljuciva, kao sto je Selenia za Fiat dizele (u JTD teoretski ne smes nijedno drugo ulje, bar tako kazu ovi iz Laki-ja)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6715 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Imaj na umu da zavisno od konstrukcije agregata treba pikirati ulje. To sto je 100% sintetik ne znaci da ce se bolje pokazati od mineralnog.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova

nasao sam dosta informacija o ovom FVision-u i znam tacno koji je agregat, neki kinez (pricam slabo kineski, ne umem da citam, ali je tu google translate) je napisao da za taj agregat ide valjda u prvoj turi mineralno (100km) pa onda samo full sintetika do kraja zivota.

 

 

elem, evo informacija koga zanima:

 

1. skuter se moze naci pod sledecim imenima:

 

Giantco Fvision

Huatian HT125T-23

Jonway Astro

Boatian (nepoznato ime)

Yamasaki YM125T-U

americke verzije rebrendovanog kineza (Roketa, Yamati)

 

SVE verzije su rebrand Huatian-a, koji je Hong Konshka firma i oni su odgovorni za sastavljanje originala i dizajn. Huatian je iz Hong Kong-a, te otud i inicijativa da imaju sopstveni dizajn, jer je HK u odnosu na China mainland nebo i zemlja.

 

Novosadski SPRINT najverovatnije uvozi Yamasaki verziju koja je dosta slabije izrade od Huatian-a, ali manje vise svi losije rade od originala.

 

 

2. u skuteru se nalazi GY6 agregat tacne oznake 152QMI, zapravo se moze jako jeftino naruciti ceo agregat preko interneta (samo da jos zivimo u normalnoj zemlji gde carina i porez ne iznose skoro kao cena objekta). proizvodjac agregata je kompanija po imenu: Zhejiang Jiajia Juneng Motor Company, i oni se vode kao jak igrac po pitanju delova. treba napomenuti da nije sigurno da li kopije koriste njihov agregat, ili koriste svojih ruku delo, Huatian verzija koristi njihov motor, to sam saznao

 

 

3. jedine beneficije za budzenje ovaj skuter moze da ima od: filtera vazduha, auspuha.

 

diranje karburatora je, koliko sam skapirao kineze, opasno, jer je onaj sto je izracunao sve mere na skuteru prvi, tacno podesio sve za optimalni rad, te bi bilo kakva promena karburatora ili modifikacija zahtevala promenu/stelovanje ostalih delova, a teshko da bilo koji majstor u srbiji to zna da izvede.

 

rolnice takodje ne donose neku bogzna kakvu prednost, jer lake mogu da ga uguse, a teze da ga ostave na malo obrtaja, osim da se uzmu kvalitetnije zarad ocuvanja varijatora.

 

auspuh - kako rece jedan majstor danas - ovaj model ima limitiran auspuh, te vraca nesto od spaljenog izduva nazad, sprecavajuci svez vazduh da dune u cilindar. ima koristi od zamene auspuha iako je 4T

 

filter za vazduh - jedina korist lezi u cinjenici da je fabricki shit, i da se brzo gusi, i trosi i ne daje dovoljno vazduha. samo je pitanje dal uopste treba dovoljno vazduha ako ne diras karburator. ne znam, probacu prvo sa time, da stavim bolji filter.

 

 

to bi bilo to za sad, javljam sta sam uradio, mada je sad hladno, ne vozi se tolko ..

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 72 postova
  • Lokacija: zrenjanin
  • Motocikl: honda foresight 250

2008 sam pazario fvision direks i s shopa i bio srecan ko mali majmun sto teram 125 i sto cu biti brzi...medjutim posle par dana na otvorenom putu je prozvizdao aerox pored mene i obisao me da mi je doslo da stanem i sutnem svoj skuter u jarak pored puta....onda je pocelo razmisljenje slicno tvom. svasta mi je paralo na pamet i da kitujem i da zamenim agregat i da se zezam sa varijatorom...od svega toga sam uradio kit na 170 i jedino sto sam dobio je snaga KRAJNJA BRZINA JE OSTALA ISTA!!!! Pa normalno kada varijator i prenos nisam dirao i normalno kada se radilica ne okrece nista brze nego sto se pre okretala....samo je jaci! GY6 je hondin agregat iz 86godine...kinezi ka uzeli i sibaju u sve 125-ce svaki jonway hjusung drmr trrrtrr i ostali kinezi imaju isti agregat samo dekla varijatora je drugacije (to vazi samo za 125)

 

danas sam postavio temu da sam poazario hondu foresight 250......i veruj mi da je jedino zamena ceeeeloooooooggg skutera u slucaju fvisiona jedino resenje da ides brze.

post-5344-0-53456700-1318466548_thumb.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova

hvala djurke na odgovoru. Odlicna je ta Honda, ima je neki moj poznanik.

 

elem, nadjoh nekog struchnjaka, koji mi je manje vise rekao to sto ste mi vi rekli - moguce je napraviti izdrzljivu i kvalitetnu ZVER od F-Vision, ali da uloazis oko 500-600 evra, kolko se polovan Fvision i krece. a to podrazumeva skoro sve zamenjeno osim kostura. :D

 

zadovoljan sam za sad, aj da kazem da je solidan, u poredjenju sa nekim drugim kinezima. izvikani Keeway nije ni da prismrdi izradi od Yamasaki FVision. sa izuzetkom Speed-a, to je solidan motor.

 

 

oprah mu filter vadzuha, sundjer, kako je neko na ovom forumu napisao - benzinom, i umalo me shlog strefio - od benzina se sundjer rasiri, i ne moze vise da pasuje u filter. pa sam kupio novi sundjer juce, jeftin je.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 72 postova
  • Lokacija: zrenjanin
  • Motocikl: honda foresight 250

pazi, agregat u sustini i nije los...zeza elekronika ali retko....sam kvalitet rama plastika felne je ocaj...sve se uvija krivi i koji god sam video fvision zadnja felna mu je bila kriva! plastike su kao od leda, malo negde nesto odma puca kopca...ma haos! zato ZIVELE VEZICE :)

post-5344-0-11697700-1318542231_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova

e tu ja stupam na delo - bavim se plastikom vec duze vreme, i imam pistolj za plastiku, i jos gomilu hemije, i alata za to. nisam do sad stigao, ali otprilike vidim gde stra fali, od shajbni te ce plastika da pred sledecu sezonu dozivi:

 

1. kompletno guljenje, git, farbu (imam jeftino uretanske boje, u poredjenju sa trenutnim akrilnim, ima da sija ko Audi :) )

 

2. redizajn svih shajbni, postavljanje novih

 

3. otkopcavajuci vizir, sa produzetkom koji ce da zapravo ima funkciju

 

4. sloj ispod, za cvrstinu (posto vidim da lako puca, jos moram da smislim cim da pojacam plastiku, cini mi da se da je ABS sorte, stavicu neki kompozitni polimer matriks, ima takvih mrezica i zezanjcija za to)

 

 

znam da deluje uzaludno, ali volim da cackam stvari, a trenutno sam zadovoljan sa ovim skuterom, i nije mi muka da radim takve ludorije, jer imam privilegiju garaze, i zivaca (programer sam, radim od kuce za novce, po sopstvenom radnom vremenu)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 72 postova
  • Lokacija: zrenjanin
  • Motocikl: honda foresight 250

e da...posto se bavim autolakirerijom samo da ti kazem da poliuretanske boje nisu za plastiku nego za ziv materijal, moze ali ce da ti se ljusti posle odredjenog vremena... a kao sto su i kod obucara busne cipele tako i kod mene sve ceka po godinu dana da se ofarba ili jednostavno ignorisem to...kao sve je ok. slikacu hondu sto sam uzeo sad i svaki postupak do kraja farbanja...pa vi ocenite.... nisam video ni jednu hondu foresight repsol...mada ima vremena, videcu jos sta cu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova

Ako mogu da legnu na Citroen (auto od plastike) mogu i na skuter :D salu na stranu, vec sam radio na mom Stilo-u metalik srebrnu, i lehla je poliuretanska ko dupe na nosu. vece sezone nema guljenja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja