Jump to content

Moto Zajednica

R1100R, RT, GS, RS: Eprom

Recommended Posts

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

 

Take a read at this thead : http://www.ukgser.com/forums/showthread.php?374172-JohnGS1100-Tuning-Chip&highlight=JOHNGS1100

Feel free to send me questions to my facebook (Johngs1100) or ADVrider (forum).

 

Details about products :

There is a replaced chip in ECU (easy instalation). Take ouit the stock old chip from the base housing and then put the new one. This chip inlcude all maps for better combustion.

 

The stocks maps gives in all these conditions always very lean fuel (about 15-16:1) and very slow timing spark advance. The stock chip was designed very conservatively in the early 90 for low grade petrol and octane.

 

Found all maps from bin file. There are 8+8+3 total 19 maps for fuel, 8+8+3 total 19 maps for spark advance and 2+2 (two pair) maps for lambda correction. So in the new chip there are all 40 fixed and improved maps.

 

All these maps are for better function injection and timing spark advance for any weather conditions, load conditions, weight, throttle opening.

 

It is a new chip, upgraded durable, Withstand temperatures -50 C – 200 C. faster communication 60ns.

 

No need to replace fuel pump, fuel regulator or anything hardware for fuel presure. Just let the stock settings and the chip will improve the operation of the motor considerably.

 

Νo need use other expensive commanders, no use LC-1, no use by pass resister to air intake sensor, bypass to lambda etc.The advance go up to 9 degrees, at low and middle rpm and a little up about 2-3 deggres at high rpm. So no need to change cam sprockets by aftermarket.

 

Is a product of two years of work with studies and workshops in conjunction with dyno tests. The new maps created on dyno by many finetuning for better power by low consuption.

Adjust automatically if use free air filter & exhaust, as it has the possibility of fluctuation of data by +-10%.

By this chip, you can drive at a gear-speed over because of more torque pays low rpm, no need take down a gear at low rpm, the torque rises from 1,200 rpm and to all throughout the rev range, so the consumption is better.. about 10-12 %.

You will be pleasantly surprised by the largest and usable torque that gets your engine from 1200 rpm !!

The power comes by lowerest opening thrrotle position, so have economy. 

Better Consuption :

R1100RT before 6 l/100 km (39mpg), now 5,2 l/100 km (46-47 mpg)

R1150GS before 5,8 (41mpg), now 5 l/100 km (47-49 mpg).

Driving 120-140 km/h (75-87,5 mph).

Final speed with last gear at 7.500+ rpm. More about 10 km/h (5-6,25 mph). The speed limits goes up.

Example tested in R1100GS the final speed is up to 200 km/h (125 mph). By stock chip the final speed is 195 km/h (122 mph).

Easy Installation :

Note that dont need replug under the seat the fuse pinplug (1-8) for year or country model. Just put the chip and works automatically for all models because automatically activated the corresponding maps for 1-8 plug. For this reason they have changed all the maps on bin file (8+8+3 maps) for injection-advance and the maps of lambda correction regardless if the bike has lambda or not.

This is the Bosch motronic ECU MA 2.2 or 2.4 (2.2 and 2.4 look similar) please see the second photo.

1/ Remove the ecu from bike.

2/ Unscrew the 4 screws of ecu and open the lid.

3/ Find the chip, look at the foto where is the chip.

4/ Mark the position of chip and replace the stock chip.

5/ Put the new chip.

Thats it.!!

Now you can enjoy by 10-15 % more torque at middel rpm and 8-10 % more horsepower at the high rpm, note that by better consumption.

You can see the more power at the pictures dynos..

Dyno results (stage 5) for 1100gs and 1150gs and RT, are at the photo.

No problem for engine damage by using the chip. Unlike the better combustion and lower temperatures helps to prolong motor.

Dont let the more usefull power to your boxer BMW engine.

IMPORTANT : After buy You must send an email for you bikes details (etc. R1100GS catalyic or no, or R1150RT single or twin spark ..).

Users who try chip :

"I have one of John Antony's chips in my 1150GS and like it a lot. Very pleased. No pinging or pinking, power at a gentle turn of the wrist. Consumption seems to be just a bit better, certainly no worse than prior to installing the chip.

 

Good improvement in rideability. More power, nice smooth response when rolling on from a corner. No pinging. No flat spot. Fuel consumption has slightly improved. It has made the bike a lot nicer to ride.. T.H USA

 

"Had a nice ride today with the wife on a nice secondary highway. It had a little of everything except tight technical corners (Hwy 59 to Van Buren and back) all two up. Just cruising about five to ten over the 55mph limit. 158 miles for 42.8. mpg. Power is definitely up.. I'm liking John's chip."

 

"Excellent results on my 1100GS - very happy."

 

"Just a brief update on the chip. I contacted John via fb and the chip (two actually) arrived in about 10 days. Initial reactions are that it's excellent. I had a good blast at the weekend across Dartmoor, up to the North Devon coast then back via Exmoor & Tiverton direction. The bike runs more smoothly which means that I don't drop a gear as often to take a bend - and it pulls like a train right through the rev range. Roll-on overtakes are noticeably better as well. As far as the engine - and various reliability concerns on here - it feels less strained than it did before and I think tends to run slightly cooler.

 

An added bonus is fuel consumption. I don't do a regular commute so it's hard to be scientific but I'd covered 193 miles when I got home an the fuel gauge was on 3 bars - flickering to 2 occasionally. I've ridden locally since and I've still got a steady 2 bars at 210 miles. That's about 20 miles more than I'm used to - at least. I'm off camping with all the gear in a couple of weeks so I'll check again then.

 

Bike details - for info, nothing other than the chip was changed for the above test.

'96 R1100GS with 103000 mls on the clock. Throttle linkage converted to later twin cable set-up, throttle pot at 385mV, NGK iridium plugs, Q8 10/50 synthetic. Bike has a top box and I weigh in at 95kg.

 

To conclude: Although I got mine free, I'd say this mod is an absolute bargain for the £59 being asked on eBay. I'd also add that I've done engine diagnostics for a living since 1987. I am trained by Bosch amongst many others, so I do know when an engine is running properl"

 

I've had a couple of chips fitted to 1150GSs over the years and whilst I did get a performance gain it suffered from poor fuel consumption.

 

Today, I set valves, throttles, TPS etc. and fitted one of John's chips.

 

Wow! What a difference, the bike started more immediately, it's smoother and much more power everywhere.

Accelerating into 3 figures in 5th gear, rolling the throttle a touch and putting it straight back on was addictive as the forks were almost topping out, it was like having a new bike!

Brilliant, thanks John."

 

"I got my chip this morning. Fitted it. It not only works, it's works beyond my expectations."

 

"I cant speak highly enough of Johns chip that i have fitted to my single spark r1150gs. It really does make the bike feel so much better, smoother, quicker acceleration, better mpg and no more surging. Definately an A+++ from me. "

 

"I could say just same words about my chip tuned 1100gs. Thanks John!"

 

"Hi John,

really pleased with my chip: it’s made a BIG difference to the bike!

Thanks!"

 

"I'm also impressed how it handles at low speed. Noticeably crisper and more useable throttle."

All coments at : 

http://www.ukgser.com/forums/showthread.php?374172-JohnGS1100-Tuning-Chip&highlight=JOHNGS1100

https://www.facebook.com/JohnGS1100/posts/341880085972294?comment_id=353788221448147&offset=0&total_comments=2&notif_t=share_comment

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

 Voleo bih da vidim poređenje, pre svega ispravnog primerka, sa mapom od 90 konja i sa drugim čipom.

 

 

 

Dijagrami izgledaju kako izgledaju, obećavajuće, al ima li iko da je prehodno probao fabričku mapu od 90 konja ili sam Grk, premerio pa uporedio? To bi bilo merodavno il merodavnije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Koja  je mapa za 90 ks , ako mislis na onaj , kao rele ,sa mostovima .?

 

 

Ja sam to rešio ugradjivanjem GS usisnih cevi koje su uže i duže u odnosu na RS,doduše izgubio sam nešto snage od 6500 rpm ali tu ga i nevrtim,sad vi sa GS modelima možete da probate mapu od RS pin 30-87 na GS-u 11xx je najverovatnije nešto siromašnija mapa 30-87-87a

 

Ili 30-87a bez katalizatora.

Promenio član đunta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 294 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW K100

Pa ne znam da li su , dijagrami na gs.u i na rs-u isti ? Sumnjam da moze da se jednom od 6 fabrickih mapa , dobije ,veca snaga. Mada ,mozda i moze , davno sam se igrao sa tim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Pa ne znam da li su , dijagrami na gs.u i na rs-u isti ? Sumnjam da moze da se jednom od 6 fabrickih mapa , dobije ,veca snaga. Mada ,mozda i moze , davno sam se igrao sa tim.

 

Ja se uopšte nisam igrao, čak šta više imam udžekanu pogrešnu mapu, za katalizator a nemam ga. Takođe mi je paljenje bilo pomereno, u kasnije za 2°30", zato što je motor za američko tržište predpostavljam, nakon vraćanja u položaj po dati nema više praskanja iz izduva. I ja sam skeptik takođe za fabričku al ajd, nije zgore da se proba.

 

Čitajući John-ove navode koje je Lalajko postavio, odmah mi je zapala za oko konstatacija o maksimalnoj brzini. Zaključio sam da moj primerak pod punim teretom i nas dvoje, po satu sa 180 do 200 ubrzava ravnomerno i tu stane nekako ne očekivano, pa mi se nameolo ko da može još i da mi liči na nameran prekid, odnosno ograničenje, a nisam ga raspleo nakon moje modifikacije još. Bez obzira na rezervisanost, prvu kintu koju mogu da izdvojim, kupiću Grkov čip, ne mora po Žikinom predlogu, mada i tako može. 

 

@Lalajko-hoćeš ti da posreduješ il da mi daš "preporuku" pošto ste virtuelni prijatelji? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3484 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

I tako dok čekam da se organizujemo i možda pokušamo da probamo ovu napravu od Grka, meni đavo ne da mira pa rešio da se malo poigram sa "mapama" na GS 1100.

Sinoć izvadim onu kutijcu sa kratkospojnicima (kod mene bila neke pink boje i spajala 30-87-87a).

Izvadim i osigurač br. 5.

Jutros odspojim kratkospojnik 87a i vratim "kutijcu" na svoje mesto, a vratim i osigurač.

Izvršim i "inicijalizaciju" (sa uključenim kontaktom tri puta lagano dam i oduzmem gas do kraja).

Nakon toga startujem motor i provezao danas pedesetak kilometara.

Prvi (subjektivni) utisci prilično "šareni" (a pre svega nepouzdani):

Ono što je sigurno je da motor lakše pali i ima stabilijni rad na leru. Čini mi se i da bolje povlači do nekih 3500-3700obrtaja, ali mi delijeda nakon 4000 obrtaja motor postaje lenj.

Nisam bio u prilici da forsiram oštriju i bržu vožnju pa nisam upoznat šta bi se dešavalo nakon 5500 obrtaja.

Inače sam upoznat da je nakon ovakvih promena potrebno da se pređe (u različitim režimima) par stotina kilometara da bi sve "leglo" na svoje mesto i da tek nakon toga može da se donese neki zaključak. Ja sam napunio rezervoar i planiram da izvršim i nekakvo zestiranje po pitanju potrošnje sa ovakvom konfiguracijom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Predpostavljam da ti je TPS na pravilnom naponu i da je sinhronizacija TB-a dobra na tih 4.000 RPM barem, valja da bude kroz sve obrtaje. Da ne ispadne da sam izmislio rupu na sksiji :

 

BMW%20SERVICE%20BULLETIN_zps9fabxvmg.gif

 

Untitled_zpsiyzobosx.png

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Meni se cini da je moj GS "podesen" za dobro nemacko gorivo, moram da proverim da li u kombinacijama postoji "Serbian fuel".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

 

1. R1100RS without cat, no CCP connections, CO pot installed:

  • Best overall power
  • No surging
  • Significantly higher emissions
  • Converter damage likely
  • Poor fuel consumption
2. R1100RS with Golden Yellow CCP, 30-87 connections, no CO pot

  • Performance very close to #1
  • Very slight surging
  • Low emissions
  • Better fuel consumption than #1
3. R1100RS with CCP, 30-87 connections, with CO pot (to observe if pot can be coinstalled with O2 sensor)

  • Performance same as #2
  • Same emissions
  • CO pot has no effect, appears to be ignored
4. R1100RS - CH (Switzerland) with cat, Dove Blue CCP, 30-86-87a connections, no CO pot

  • Breaks up under hard throttle; won't full beyond 7000rpm
  • More surging than #2
  • Performance SUCKS!
5. R1100GS without cat, Beige CCP, 30-87a connections, no CO pot

  • OK midrange power; relatively weak top end
  • Defaulted to 1.8% (because of no CO pot)
  • No surging
6. R1100GS with cat, Rose Pink CCP, 30-87-87a connections, no CO pot

  • Weak mid range power, weaker than #5
  • Significant surging

7. R1100GS - CH (Switzerland) with cat, Mahogany Brown CCP, 30-86-87-87a connections, no CO pot

  • Starts, but won't idle unless throttle is held open. I did not ride my bike in this configuration.
  • UNRIDEABLE!
Conclusions:

  • Config #1 is best for power, has high emissions, increases fuel consumption (O2 sensor seems ignored or overpowered--no closed loop) and will probably damage a catalytic converter. Use only with non-cat exhaust system.
  • Config #2 is very close the #1 in performance, has some surging, low emissions, better fuel consumption, and will work with or without a converter.
  • No other CCP configuration will work acceptably in an R1100RS. It would be interesting to observe the performance of an R1100GS with RS mapping.
  • The CO pot, if installed with a "with cat CCP", is ignored. YOUR money is wasted!
  • If the CCP is removed, and the CO pot is not installed, the "1111" CO pot fault is set, and the Motronic control unit defaults to 1.8% CO value.
  • It is IMPERATIVE when making ANY Motronic changes to clear faults by removing and then reinstalling fuse #5, and to be safe, fuse #6.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

E ovo me zanima:

 

 

CCP = Cat code plug . Different types, fitted from the factory to suit each bike. It alters the fuelling map slightly. You can also get a plug to to help the bike run on bad/low octane fuel that you get in eastern/poor countries.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

 

E ovo me zanima:

 

 

CCP = Cat code plug . Different types, fitted from the factory to suit each bike. It alters the fuelling map slightly. You can also get a plug to to help the bike run on bad/low octane fuel that you get in eastern/poor countries.

 

 

kome bre to oni ? mi siromasni ... moreeeeee 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

 

 

E ovo me zanima:

 

 

CCP = Cat code plug . Different types, fitted from the factory to suit each bike. It alters the fuelling map slightly. You can also get a plug to to help the bike run on bad/low octane fuel that you get in eastern/poor countries.

 

 

kome bre to oni ? mi siromasni ... moreeeeee 8)

 

 

Ma kakvi, osiromašile nam samo misli, sve nam potaman pa nemamo šta više da izmišljamo pa se bavimo BMW-ima.

 

@Lalajko- 7. Pin 86 bi trebao da bude, mada nisko oktansko gorivo je oko 90 ili ispod...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3484 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

I meni čudno da Lalajko ima problem sa gorivom, jer sa kompresijom koju imaju na ši motori (10,3:1) to ne bi smelo da se dešava.

Inače ja koristim 95 oktana i nisam primetio meku razliku niti u potrošnji, niti u radu motora sa benzinom kupljenim u Srbiji, Švajcarskoj, Nemačkoj, Austriji, Mađarskoj, Rumuniji, ...! Mislim da je u poslednjih par godina i gorivo kod nas dobrog kvaliteta.

Jedini problem sa ponašanjem motora i potrošnjom imao sam kada sam u par navrata sipao benzin od 98 oktana ili onaj benzin sa aditivima. Motor bitno slabije ide i bitno više troši.

Znam da ovo ne deluje logično, ali je moje iskustvo takvo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 302 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: BMW R1200ST

Evo podatak potrošnje mog motora doduše tad su bile usisne cevi od RS šire mereno na većoj kilometraži dvaputa do SLO i nazad  4.8 pa u povratku 4,6 vozio sam kroz bosnu i nazad podravskom znači nije bilo autoputa , kasnije auto put nekih 250 km i ostalo magistarlni 5.2 . Sipao sam par puta 100 oktana i nista nisam primetio razliku nikakvu sem u novcaniku :) .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

igranje mapama bez da se kontroliše smeša je veoma opasno po mašinu, jer nikad ne znate gde ste sa smešom. BMW ionako radi na jako siromašnoj smeši, pa svako daljnje siromašenje neminovno dovodi do habanja delova , a u ekstremnim slučajevima i do produvavanja klipova.Monomotronik može do neke mere da ispravlja tu smešu na onim modelima sa lambda senzorom , ali samo do neke granice, jer su lambda sonde "narrow band" a ne "wide band", tako da ako se izađe iz područja delovanja onda monomotronik radi u svom rezervnom modu. Siv auspuh nije nikakva referenca, to samo znači da radiš na koliko-toliko pravoj mešavini, ali može biti i previše siromašna.....Te rezervne mape u monomotroniku su radi različite kvalitete goriva na različitim tržištima i ne radi optimizacije rada motora. Jako su upotrebljive isto tako na putovanjima gde se dolazi do prelaženja velikih visina (recimo nekih masivnih planinskih lanaca), gde je vazduh mnogo ređi, pa je time i smeša puno bogatija i motor gubi snagu i počinje da stuca. Tu samo ubodeš  drugu mapu sa takvim karakteristikama i voziš dalje ko da ništa nije bilo. Na motorima sa karburatorima je u takvim slučajevima potrebno štelovanje iglica .....kod 1200 serije je to rešeno automatski sa senzorom klenkanja. Čim senzor zazna klenkanje , odmah prebacuje na osnovu ulaznih podataka na odgovarajuču mapu.  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

inače svi ti "tjuningi" na boxer motorima rade istu stvar....obogačuju smešu. Neki to rade preko senzora ulazne temperature tako da prevere monomotronik da je vanjska temperatura veča od realne i tako se dobija duže vreme ubrizgavanja goriva, a neki bukvalno obogačuju mapu sa gorivom i tako postaje mirniji i jednakomeran rad motora.

 

puno bolja varijanta mi se čini http://boxer-performance.com/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Pa valjda je tako i na 1100GS, i on ima senzor za kiseonik na filteru za vazduh. Trebao bi tokom voznje sam da koriguje vrednosti za smesu.

 

BTW, zasto ja razmisljam o CCP. Kad dodam gas do daske, na recimo oko 3000 o/min, zacuje mi se zveckanje ventila. Ovo se ne desava kad imam u rezervoaru kvalitetno gorivo kupljeno recimo u Nemackoj, Sloveniji, Bosni ili Bugarskoj. Desava se samo sa nasim gorivom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 294 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW K100
bmw

Postavljeno Danas, 12:20 PM

inače svi ti "tjuningi" na boxer motorima rade istu stvar....obogačuju smešu. Neki to rade preko senzora ulazne temperature tako da prevere monomotronik da je vanjska temperatura veča od realne i tako se dobija duže vreme ubrizgavanja goriva

 

Sta ces da dobijes, ako prevaris , motronik i obogatis smesu , kad lambda sonda, koja meri trenutni odnos smese ,ce to da koriguje. Osim u momentima kad motronik , ignorise vrednosti lambda sonde. Kad je hladna, pri naglom ubrzanju i pri naglom usporavanju.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

bmw

Postavljeno Danas, 12:20 PM

inače svi ti "tjuningi" na boxer motorima rade istu stvar....obogačuju smešu. Neki to rade preko senzora ulazne temperature tako da prevere monomotronik da je vanjska temperatura veča od realne i tako se dobija duže vreme ubrizgavanja goriva

 

Sta ces da dobijes, ako prevaris , motronik i obogatis smesu , kad lambda sonda, koja meri trenutni odnos smese ,ce to da koriguje. Osim u momentima kad motronik , ignorise vrednosti lambda sonde. Kad je hladna, pri naglom ubrzanju i pri naglom usporavanju.

 

druže, količina goriva koja če se ubrizgati u cilindar zavisi od TPS pozicije,vanjske temperature,temperature motora , mape koja se u danom trenutku koristi te povratnog signala sa lambda sonde (plus još nekoliko manjih parametara). Koliko dugo če biti brizgaljka ajnšprica otvorena  zavisi od toga kako če to izračunati monomotronik (znači gde se trenutno "nalazi" na grafu mape), a njegovi izračuni zavise od ulaznih parametara. Ako prevariš ulazni parametar za temperaturu (prikazuješ kao da je toplije vreme nego u realnosti), onda si na grafu mape puno višlje nego u realnosti. A to znači i bogatiju smešu. Lambda sonda če to donekle pokušati da koriguje , ali samo do neke mere i to još u povratku. Znači prvo obogačena smeša eksplodira u cilindru, u auspuhu lambda sonda detektuje prebogatu smešu, pošalje podatke monomotroniku, monomotronik pokušava da smanji vreme otvaranja brizgaljki ali ne može toliko da korigira, jer mu u odnosu na ulazne podatke mapa definiše koliko treba da su otvorene brizgaljke. I tako u krug....na stranu to da če lambda sonda to pokušati da koriguje samo u "closed loop" modu, znači kad voziš sa konstantnim gasom. U "open loop" modu se lambda sonda ignoriše...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Pa valjda je tako i na 1100GS, i on ima senzor za kiseonik na filteru za vazduh. Trebao bi tokom voznje sam da koriguje vrednosti za smesu.

 

BTW, zasto ja razmisljam o CCP. Kad dodam gas do daske, na recimo oko 3000 o/min, zacuje mi se zveckanje ventila. Ovo se ne desava kad imam u rezervoaru kvalitetno gorivo kupljeno recimo u Nemackoj, Sloveniji, Bosni ili Bugarskoj. Desava se samo sa nasim gorivom.

Lalajko, O2 sonda ti radi samo u "closed loop"-u.....u "open loop"-u se podaci sa lambda sonde ignorišu.....to "klenkanje" ventila ti se čuje jer je več ionako  siromašna smeša, a na sve to još i gorivo "premium kvalitete". 

Taj efekat možeš zaobiči na dva načina (ima jih malo više, ali ova dva su nekako onako.....priručna)

  1. kupiš http://www.boosterplug.com/shop/bmw-r1150-series-14c1.html i obogatio si smešu (mada lično to ne bi radio....)
  2. ili ubaciš u nižu brzinu i opizdiš po gasu (što redovno činim... :)  ) bez milosti

choose one.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Evo jos malo opisa konektora:

 

 

The coding plugs have four pins (numbered 30, 86, 87, 87a), pin 30 is a Motronic ground. Here is what the other 3 pins seem to signal:

Pin 87 Grounded: Tells the Motronic that a catalytic converter is installed. Any fueling maps would likely be designed to arrive at an Air Fuel Ratio of 14.7:1 in the cruising range.

Pin 87 Ungrounded: On the R1100 if this pin is NOT grounded, the Motronic would look for a CO potentiometer. Since the CO specification is 1.0 to 2.0%, which implies an AFR between 13.8 and 14.1, it seems likely to me that this fueling map would be designed to arrive at an AFR of 14.0:1--this might be a richer map. I don't know if this is true on the R1150 and in a test ride, ungrounding pins 87 and 87a on my R1150RT produced a somewhat leaner AFR than with both grounded.

Pin 86: On the R1100, if this pin is grounded, it tells the Motronic that lower octane fuel, lower power is expected, and/or the motorcycle was shipped to Switzerland. In the US on the R1150GS, this pin is grounded for models allowing lower octane fuel. I don't know what's special about Switzerland but I'm guessing that Pin 86 is a signal to retard timing compared to other maps.

Pin 87a: This pin is grounded or not, depending on which type of intake tube, valve cam and cylinder head is installed.

Pin 87a R1100 models: Grounded for intake tubes 137 1134 1405/1406 (longer and narrower); cams 1560--on the R1100R and R1100GS. It is ungrounded for models R1100S, R1100RS, R1100RT which use the shorter, larger diameter tubes.

Pin 87a R1150 models: Ungrounded for intakes tubes 1405/1406, etc.--R1150R, R1150GS and R1150GSA. It is grounded for models R1150RS, R1150RT (with the shorter fatter intake tubes).

Pin 87a Fueling Effect: My guess is that the longer narrower tubes have a lower Volumetric Efficiency and need less fuel at some points in the fueling map. Therefore if you signal that fat tubes are installed (ungrounded 87a on the 1100s or grounded on the 1150s), and then install the long narrow tubes, you will get a richer mixture in parts of the fueling map. I have no idea what areas of the maps are affected.

 

Tako da se to uklapa u Djuntin post da je 86 za lose gorivo. E sad, nisam proveravao, ali cenim da je kod mene standardni konektor koji spaja 30-87-87a. Ako u semu dodam i 86 dobicu 30-86-87-87a za koji se kaze:

 

 

7. R1100GS - CH (Switzerland) with cat, Mahogany Brown CCP, 30-86-87-87a connections, no CO pot

  • Starts, but won't idle unless throttle is held open. I did not ride my bike in this configuration.
  • UNRIDEABLE!

 

Dakle, neupotrebljivo. Sta sad?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja