Jump to content

Moto Zajednica

R1100R, RT, GS, RS: Eprom

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 294 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW K100

http://www.2ridetheworld.com/new_mod_pages/bbpower_chip.htm

Vozio sam R1100 gs pre i posle ugradnje ovog modifikovanog eproma i stvarno radi kao sto su i napisali.Na niskim i srednjim obrtajima ima znatno vise snage.Kazu da nema detonacija sa niskooktanskim benzinom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 294 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW K100

Eprom je memorija.To je cip u kome su uskladisteni svi podatci,dijagrami i karakteristike potrebne za rad motora.

Jednom programiran eprom zadrzava podatke i posle iskljucenja napajanja.Da bi se ponovo programirao mora da se izvadi, obrise stari i programira.Brise se tako sto se cip izlozi delovanju uv svetlosti.Tako je kod r1100 koji je prilcno primitivan -motronik 2.2- u odnosu na kasnije motronike 2.4.

Motronik 2.2 fabricki ima 6 mapa koje odredjuju rad motora.Cesto se desava da sistem brljavi,rupa na 3000-3500 obrtaja,neravnomeran raspon snage i sl.Neki se zale i da je veoma osetljiv na nisko oktanski benzin.

Kod kasnijih modeka 1150 i1200 to je mnogo bolje reseno.

Zato je pokusavano da se napravi eprom sa drukcijim karakteristikama sa drugim mapama.Ja sam vozio jos 2000-te r1100 gs sa nekim modifikovanim epromom i bio sam razocaran.Fabricki je radio bolje.

Sad pre jedno mesec dana sam vozio sa ovim gore i vredi sve pare,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 294 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW K100

Neznam koliko kosta,ja sam samo to ugradio na bratovom motoru u nemackoj.Nabavljen je cip preko motorworksa imas njihov sajt gore. Valjda oko 250 e.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 294 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW K100

Verovatno bi mogao da se nekako iscita ali ne bez vadjenja iz motronika.Ta vrsta eproma ne moze da se iscitava-ucitava pomocu kabla dijagnostickog prikljucka.To moze kod r1150 1200 ,oni imaju flash memoriju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Đunta snimi ovaj gadget... :D

 

 

Jope prozvan, slučajno videh, bolje mi cinkarite na pp da bih znao.

 

Napisah opet poduži post al pade veza i sve obrisa pa ne mam trenutno inspiraciju. O softverskom budženju znam samo načelno, al je moj drugar verovatno prvi prepravio Zastavin EFI na sportskom Yugu sa odličnim rezultatima. Ajd, nije teško biti bolji od ondašnje fabrike a i za trkaći auto nije neka modrolija, guraj gorivo i sve pomeraj ka visokim obrtajima, što je suprotno ovim našim motorima. Samo kratko, moj motor nije hteo ispod 2.500 da ide ali nakon skidanja Db kilera ide na 1.700 uz smanjenu potrošnju od 0,5 litara. Raspitaću se kod drugara oko problematike pa će čačkamo, a i još nisam došao do te lekcije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Zastava je na yugu efi koristila boshov motronik.

 

Da, Bošov, al ne znam ko je pisao program, Zastava ili oni.Na stranu izmena parametara, kaže drugar da tamo neke grafički dobijene krive za standardno ispravnu postavku su bile skroz nepravilne, šiljate i da samo korekcijom na ispravo, tako da kažem, rad se znatno unapredio. Bio i jedan automobilista u Zrenjaninu, izgubio sam vezu, ako nije osto u amerci, naći ću ga, taj džigericu u epromu menjao. U svakom slučaju je ovo vrlo zanimljivo i korisno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Pratim letimično neka dva trida na ovu temu i što kažu Ameri, IMO, vrti se sve to u krug. Grk ,JohnGS1100, je nakon treće godine igranja objavio 8. evoluciju svog čipa sa podacima dayno testa koji pokazuju da je dobio 93 konja. GS 1100 ima 6 mapa od kojih je jedna za podizanje snage za 10 konja, sa deklarisanih 80 na 90. Ta dodatna 3 konja su cca 3% što je možda i u okviru fabričkih tolerancija +/-, jednostavno mu zapao motor sa + snagom što nije ništa neuobičajeno. O eksternim modifikacijama elektronike koje radi jedan Amer takođe ne vidim neku fajdu osim boljeg prilagođenja raznoraznim vrstama benzina koji se koriste u Americi.

 

Ako se eliminiše fabričko ograničenje snage kao što je na GS-u 1100, dalje povećanje snage teško da može iz ničega. Ja imam ugrađen Staintune lonac bez katilazatora koji po podacima daje 5 konja i njihov top od dodatnih 3,75 ks,( Ne mogu da nađem dayno grafikon), što sam ustalom i detektovao vozivši motore serije 11XX. Pored ostalog, snaga motora zavisi i od punjenja, nikada gorivo nije problem već podbijanje vazduha koje se naj efikasnije dotura turbinom koja na GS-u 1.200 ostvaruje 168-180 konja. Nakon generalne restauracije celog motora i idealne podešenosti motor ide drastično bolje po mom zapažanju koje i nije  objektivno, ali po tuđem zaključku agregat ima snage oko +/- 105 konja sa standardnom mapom od 80 ks. Drugojačije sam podesio i modifikovao TB-e koji imaju smanjen zaslon u difuzoru što čini moguć veći protok vazduha i ostvaruje se subjektivno povećanje snage za cca petnaestak konja, više momenta, uočljivo u nižim obrtajima, poteže od 1.500 obrtaja. Nemam još uvek nikakve merne podatke o potrošnji ali je top počeo da gubi na izlazu masnjikavu crnu čađ i poprimio suvu i sivu nijansu što indikuje u naj manju ruku na dobro sagorevanje ake ne i smanjenje potrošnje. Nema zakivanja niti ljuljanja koje se podvodi pod BMW šarm što pre dovodim u vezu sa ispravnošću i dobroj podešenosti nego povećanju protoka vazduha. Mapiranje na + 10 konja će ostati za lepe dane sa još nekim sitnim zezalicama, planiram da ubacim i CO2 pot koji nije fabrički ugrađen na mom komadu, ali to iz čiste radoznalosti jer i sadašnja performansa mi je više nogo potrebna.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1210 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

Koji si ti Mile djavolcic, samo zadajes povoda za razmisljanje, ali sreca da sam se ja toga batalio, sipam i vozim (planiram jos 40 godina ) pa sta bude. I da budem iskren, bas mi lepoooooo. U zadje vreme imam malo problema. ide ko metak ali malo trosi. :jee1:

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Grk trazi za cip sa njegovim softverom 50e, za "prijatelje iz Srbije". U dilemi sam :)

Povećanje snage uglavnom može da se dobije na dva načina:

1. Povećanjem obrtnog momenta.

2. Povećanjem broja obrtaja.

Meni bi vrlo malo značilo ukoliko bi veću snagu dobio na većim obrtajima (posebno ako to podrazumeva lošije ponašanje na nižim obrtajima).

Međutim, ukoliko bi se do ovog povećanja došlo boljim obrtnim momentom (i ukoliko je to izraženo u režimu 2.500-4.000 obrtaja), značilo bi baš mnogo. A ukoliko bi i iskorišćenje goriva u srednjem režimu bilo bolje (manja potrošnja) bio bi to pun pogodak i takva bi promena sigurno bila vredna tih 50 evra (a i više od toga).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 302 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: BMW R1200ST

Ja sam to rešio ugradjivanjem GS usisnih cevi koje su uže i duže u odnosu na RS,doduše izgubio sam nešto snage od 6500 rpm ali tu ga i nevrtim,sad vi sa GS modelima možete da probate mapu od RS pin 30-87 na GS-u 11xx je najverovatnije nešto siromašnija mapa 30-87-87a

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Koji si ti Mile djavolcic, samo zadajes povoda za razmisljanje, ali sreca da sam se ja toga batalio, sipam i vozim (planiram jos 40 godina ) pa sta bude. I da budem iskren, bas mi lepoooooo. U zadje vreme imam malo problema. ide ko metak ali malo trosi. :jee1:

 

"Vuk dlaku menja...", za zimu sam spremio simetrične izduvne grane većeg preseka, daj Bože da se što više ugledam-o na tebe, ima vremena.

 

Grk trazi za cip sa njegovim softverom 50e, za "prijatelje iz Srbije". U dilemi sam :)

 

Reče mi da ste prijatelji, a cena je više nego prihvatljiva naspram 250€. Dobijenih 3 konja je malo i diskutabilno, možda mi je promako podatak o obrtnom momentu, a svi što osećaju pozitivnu razliku je sasvim sigurno tako ali je pitanje šta se dobija fabričkom mapom za + 10 konja. U osnovi snaga potiče iz hardvera, softverski je alhemija osim ako ne postoji fabričko ograničenje. GS 1100 ima naj manje snage od svih BMW agregata nove generacije zajključno sa 1.2 vodenjakom. GS 1150 ima 5 konja više za 50 ccma veće zapremine. Analogno, 1.2 bi trebao da ima 10 više, znači 90, plus adekvatno mapiranje i imao bi oko 100, prva serija ima 98, kasnija 108,  vodenjak čitavih 125.  Kad se pregleda stepen kompresije, opet GS 1100/1150 imaju naj manji odnos, 10,3:1 dok svi ostali modeli  serije 1.1xx imaju veći što se i iskazuje kroz veću snagu, model 1100S, 11,3:1 i 98 konja. Očigledno nije moguće softverski razvrstati agregate što se često primenjuje prigušivanjem, već se radi o fizičlim različitim delovima koji čine povećanje snage, tako da vodenjak ima stepen 12,5:1.

 

Ne znam napamet, mapiranje ko što je Sašamajstor naveo, izvuče se postojeći džamper i ubaci kratkospojnik, parče žice sa muškim buksnama na krajevima, ne košta ništa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Maksimalna snaga je prakticno teorijski podatak koji ne sluzi nicemu. Koliko vremena bilo ko od nas vozi na obrtajima pri kojima masina postize maksimalnu snagu? Za sve ove godine koje je GS kod mene ja nisam ni jedan jedini put stigao do njih. Ono sto je bitno je obrtni momenat. Ne kaze se dzabe - snaga prodaje automobile, obrtni momenat pobedjuje na trkama.

 

Prva i osnovna razlika izmedju 1100 i 1150 je upravo obrtni momenat - nesto je visi, ali je kriva ispeglana, pa uz ono nesto razlike u zapremini dobijamo drasticno bolje ubrzanje pri malom broju obrtaja. Uz sestobrzinski menjac, dobijamo motocikl koji se ispaljuje iz krivine kao metak.

 

Grk, kao najjaci argument za svoj cip upravo iznosi ispeglanu krivu obrtnog momenta. Da je ne kopam sad, postoje dijagrami na njegovoj FB stranici. I po komentarima kupaca vidim da su jako zadovoljni bas obrtnim momentom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Naravno, bitno je dal su konji radni il paradni. 1150 ima svega 1Nm viši moment, dužu prvu brzinu, što mnogi zameraju i ubacuju od 1100-tke, i mahom E šestu, što pored prednosti na brzom auto putu čini i manu jer dolazi do propadanja lamele i ulazne osovine zbog voženja na malim obrtajima. Čitajući tuđe impresije, niko ne naglašava neku razliku, ono malo što sam obrnuo neki krug se poklapa, odnosno moj primerak je išao bolje zahvaljujući Staintune izduvu pre sređivanja TB-a. Problem kod 1100 je što ima previše kombinatorike dok je 1150 unificiraniji. 1100 ima opciono 6 mapa, CO2 pot, katalizator i lambda sondu, praktično se sreću sve moguće kombinacije, recimo katalizator sa i bez sonde i obrnuto, sa CO2 potom ili bez, opet u obe varijacije lonca, različite mape čak i kod je ostalo jednako, ima razlika i u ventilima, što sve čini različite performanse koje se jednostavno novim čipom poravnaju i dolazi do osetnog poboljšanja kod pojedinih primeraka, naj gori je švajcarski setap po net priči. Pročito sam nalaz jednog vlasnika, izmerio je na daynu ispod 70 konja što je ogromna razlika u odnosu i na serijskih 80 a kamoli  mapiranih 90. Neki pribegavaju pomeranju paljenja na ranije za par stepeni što čini promenu, postoji čak i opcija pomerenog zupčenja lančanika. Voleo bih da vidim poređenje, pre svega ispravnog primerka, sa mapom od 90 konja i sa drugim čipom.

 

Ni ja svoj motor ne ispucavam, retko kad navrnem na 5.500, posle svega utrimovanog, subjektivno, motor bukvalno preskače pri obilaženju lokalnim putevima bez obzira što je u višljem stepenu nego što bi bilo uobičajeno. Voleo bih da probam Grkov čip svakako i u nekom narednom periodu ću mu se obratiti ali predhodno hoću da isprobam serijske opcije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Maksimalna snaga je prakticno teorijski podatak koji n sluzi nicemu. Koliko vremena bilo ko od nas vozi na obrtajima pri kojima masina postize maksimalnu snagu? Za sve ove godine koje je GS kod mene ja nisam ni jedan jedini put stigao do njih. Ono sto je bitno je obrtni momenat. Ne kaze se dzabe - snaga prodaje automobile, obrtni momenat pobedjuje na trkama.

 

Prva i osnovna razlika izmedju 1100 i 1150 je upravo obrtni momenat - nesto je visi, ali je kriva ispeglana, pa uz ono nesto razlike u zapremini dobijamo drasticno bolje ubrzanje pri malom broju obrtaja. Uz sestobrzinski menjac, dobijamo motocikl koji se ispaljuje iz krivine kao metak.

 

Grk, kao najjaci argument za svoj cip upravo iznosi ispeglanu krivu obrtnog momenta. Da je ne kopam sad, postoje dijagrami na njegovoj FB stranici. I po komentarima kupaca vidim da su jako zadovoljni bas obrtnim momentom.

Pronašao sam gomilu podataka o ovom što je Grk uradio i iskustva onih koji su ovu skalameriju ugradili.

I sve ukazuje na činjenicu da je tip uspeo da malo podigne obrtni moment i "ispegla" ga u celom režimu, što bitno poboljšava karakteristike motora.

Deluje da bi ovo trebalo da se isproba, pa predlažem da se u ovoj temi prijavimo svi koji su zainteresovani i da zatim podelimo zrošak i nabavimo jedan primerak (za probu), koji bi zatim bio testiran na jednom motoru, pa ukoliko naprava vredi da sakupimo pare i kupimo za sve, a ukoliko ne vredi zajebali smo se i izgubili po desetak evra i gotovo.

S obzirom da je Lalajko započeo ovu priču o Grku predlažem da on bude taj koji bi testirao taj prvi primerak.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Osnovni problem kod punjenja agregata je vazduh a ne gorivo čiji količinski deo zavisi proporcionalno usisanom vazduhu. Dodavanje više goriva pri istoj količini vazduha je moguće vrlo malo, uglavnom pri potrebi ubrzanja gde za račun što bolje performanse se deo goriva zarad obogaćivanja smeše nužno baca, odnosno ostaje ne sagoren. Jednako je i sa pomeranjem paljenja varnice. Oba podešavanja daju vrlo malo rezultata uz obično nešto višlju potrošnju.

 

BMW GS je projektovan težnjom ka što ekonomičnijem radu i potrošnji pri putovanju, drugim rečima, imperativ je  osiromašiti smešu čim pre. Konstruktivno je bokser sa praktično dva nezavisna punjenja vrlo osetljiv i podložan  asimetričnosti pa mu prija višak goriva kojim prepokrije neku nepravilnost i razlika je uočljiva. Ako jedan cilindar nema dobro punjenje, višak goriva će  ga popraviti dok drugom cilindru koji radi kako treba, isti višak jednostavno prođe kroz njega  neiskorišćen bez neke veće promene. Kako se vremenom habaju sklopivi, plus se aljkavo ili nepravilno simetriraju cilindri sve ukupno, minimalno poboljšanje kroz elektroniku bude primetnije nego što u stvari jeste, po mom mišljenju to govori i dayno grafikon od dodatnih  3 konja što može biti i okvir fabričke tolerancije +/-.

 

Moment se uglavnom doživljava pri nižim obrtajima kad agregat proizvodi manje snage pa je tu tek svako poboljšanje, ispravljanje, zapaženije. Moment je direktno uzrokovan usisavanjem vazduha i neizbežnim otporima kroz talasovod. Obično je izraženen u režimu kad je leptir još uvek relativno zatvoren, njegov zaslon. Povećanjem prečnika difuzora se stvar delimično popravlja sa nus pojavama, ali zaslon ostaje i dalje isti i to je problem. Boš je svojevremeno napravio sistem gde se uticaj tog zaslona minimizira, mislim da je Alfa u 2.0 JTS benzinskom agregatu imala prva primenjeno to rešenje. Današnji BMW agregat 1.5 sa 3 cilindra dostiže 220 konja pored ostalog smanjenjem uticaja zaslona i poboljšanjem punjenja vazduha sa dve turbine, malom za brzo podbijanje na niskim obrtajima i većom za vršne režime. Praktično je čitav koncept zasnovan na što većoj sposobnosti napajanja cilindara vazduhom, jer gorivo nikad nije problem, tj. uvek ga je lako ubaciti. 

 

Nov BMW 1.2 WC ima modifikovan usis u odnosu na ranije modele. Pored ostalog, ima protok vazduha i mimo leptira što mu omogućava bolje vrtloženje i stabilanu, trenutnu,... količinu vazduha pri malim obrtajima što se projektuje ravnim obrtnim momentom do granične mogućnosti usisavanja i to je to što vlasnike oduševljava. Sledeća evolucija će verovatno da bude sa direktnim ubrizgavanjem i nekim rešenjem koje je primenjeno u trocilindričnom 1.5 agregatu, uostalom i F1 ima isti princip. Možda i turbina, ko zna. 

 

Da, GS 1150 ima simetričane i ravnijie izduvne grane koje su i nešto većeg prečnika i sa poprečnim spojnikom za stabilizaciju podpritiska u odnosu na GS- 1100, što takođe čini nešto boljim pražnjenje cilindara a samim tim i omogućava bolje punjenje.

 

Obrni okreni, sve se svodi na vazdu koji dišemo a kod SUS motora je jednako, nema magije iz čipovanja il bar ne tolike koliko se čini.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 294 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW K100

Ovo sa kolicinom vazduha i goriva je apsolutno tacno ,i nema tu nekog narocitog povecanja snage. Medjutim , eprom pored proracunavanja tacne kolicine goriva ,menja i uglove paljenja.  Ugao paljenja odredjuje se iz dijagrama opterecenja i broja obrtaja. Dijagramom je obuhvaceno , preko 4000 vrednosti raznih uglova paljenja, od min. do max. opterecenja, pri raznim brojevima obrtaja. E, tu ima prostora za igranje.                                                                                                         Ja sam vozio, pre BMW r 1100 gs , sa promenjenim epromom i do negde 4000 ob. je dosta bolje vukao i radio. Koliko se secam ,nekako je ubrzanje bilo snaznije i ravnomernije.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Subjektivni osećaj je posebna priča, mora da bude odraz empirije, znači štoperice, repera itd. Obično glasniji izduv čini da se pričinjava da ide bolje a može da bude lošije i redovno je tako. Znam majstora koji podešava TPS na BMW-u na uvo, slično kako se nekad podešavao razvodnik, gde slušno radi bolje, a u vuči je skroz kontra. Recimo, ja imam dug pravac uz brdo i po obrtajima do tamo neke bandere lako uočim razliku, nekad bude lošije na vr brda iako je početno ubrzanje subjektivno i objektivno bolje. Mora se imati dobro ikustvo da bi se subjektivno poklopilo sa objektivnim. Ne sporim ništa Oldajmer, sigurno je tako kako si naveo al je pitanje šta se dešava gore ili skroz nisko dole. Inženjerski pristup je uvek kompromisni optimum bez obzira na ukus korisnika jer se ne zna kad će doći do izražaja, recimo kad se uđe u makaze pa je potrebno da se zađe dobro u crveno polje bez obzira što ni Lalajko ni ja, kao i većina ne ispucavamo motore. Jednako je i u obrnutom pravcu, desi se potreba za ubrzanjem a nema se vremena za šaltanje u niži prenos i onda panika ako je agregat utrimovan za špic režim. Ne kažem da nije moguće prevazići fabrički inženjerski optimum, al 3/90 konja je zaista na nivou odstupanja u ukviru klasiranja delova. Doduše, ne razumem se previše u softver i oslanjam se na realan izvor snage koji leži u hardveru ipak, al ko što rekoh, u nekom trenutku ću kupiti Grkov čip, čim ubacim druge grane.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja