Jump to content

Moto Zajednica

KLE - ROTOR-STATOR

Recommended Posts

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

Imam dva pitanja za upucenije:

1. Kakav je navoj na vijku OK14, koji pricvrscuje rotor-magnet na KLE-u, normalan desni, ili levi (kontra navoj-gvint :stabre: )???

2. Kada se vec skine gorepomenuti vijak (sraf), kako se dalje skida-demontira rotor-magnet???

Posto sam pri kraju razresenja problema oko havarije na rotoru i statoru na svom motociklu, ukoliko jos neko ima istih ili slicnih problema, stojim na raspolaganju za bilo kakvu pomoc i savet, oko problematike, koja me u poslednje vreme muchi.

Ujedno zelim da se zahvalim svim kolegama, koji su svojim savetima, angazovanjem utrosenim vremenom i dobrom voljom pomogli meni. Nenad Kladovo 063/80-90-314.

HVALA!!! :zdravo:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

1. Ako je isti kao na GPZ-u, a morao bi bit, onda je kontra navoj, ljevi, odvijaš ga u pravcu sata.

2. Kada skineš pomenuti šaraf koji osigurava rotor, moraš da svučeš rotor sa konusa na koji je nabijen. Za to je obavezan specijalni alat koji se u manualu naziva "rotor puller". U osnovi to je šaraf M18x1,5 (prečnik i korak navoja), koji zavrneš u rotor skroz do kraja i onda kad ga već dobro zategneš uzmeš čekić od recimo 200gr i lagano kuckaš glavu šarafa dok ga drugom rukom natežeš. Nemoj pretjerano jako da kucaš šaraf ili ga natežeš da ne bi oštetio navoje na rotoru. U jednom momentu će rotor da spadne sa konusa i to ti je to, samo ga svučeš i ako si uklonio i lanac startera možeš da skineš i lančanik koji se nalazi iza njega.

 

P.S. Nemoj da izmišljaš neke nove sisteme za skidanje rotora, jer će u finalu bilo koji od njih izazvati nepopravljivu štetu na nekom od djelova (tako piše u manualu, ja nisam eksperimentisao)

 

P.P.S. Srećan rad :zdravo:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

Hvala veliko kolega!!!

Malkice se razumem u mehaniku, pa sam stoga i posumnjao da postoji moguca zackoljica u vidu LEVOG NAVOJA. Zeleo sam samo da tu svoju sumnju potvrdim.

Za ROTOR PULLER sam znao, zato sto se prodaje na netu, kao specijalizovan alat, a i decenijama vec koristimo radapcigere kod Tomosovih magneta, koji se kace na isti nacin (konus+klin(kajla)). Verovatno cu ga odraditi kod strugara, ali sam pomislio da postoji i neki domaci, "srpski" metod... :zvizduk:

Jos jednom, HVALA za brz i konkretan odg! :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

E, ovako, da napisem dokle sam stigao sa resavanjem problematike koja me u poslednje vreme muci, a sa kojom se susreo veliki broj vlasnika Kawinih motocikala sa masinom 500ccm - paralelni tvin. Pa mozda nekome pomogne, pu pu pu, zlu ne trebalo...

Kao sto sam ranije vec pisao, razleteli (odlepili se od kucista) su mi se magneti na rotoru koji je zaduzen za proizvodnju struje - dinamo, alternator...kako vec. To je odavno poznat konstrukcijski propust, koji datira jos sa pocetka osamdesetih, kada je ovaj tip masine i konstruisan. Neverovatno je da se taj problem provlacio gotovo 2 decenije, kada je Kawasaki najzad tome posvetio vise paznje, i novim resenjem otklonio mogucnost otpadanja-odlepljivanja magneta sa rotora.

Naime, magneti unutar rotora kod starijih modela su samo bili prilepljeni (lepkom) za samo kuciste rotora... To je izazivalo brojne slucajeve odlepljivanja samih magneta, koji su po otpadanju dodirivali stator, i izazivali naknadna ostecenja unutar samog sistema za proizvodnju struje na motociklima. Neverovatno je da je u uslovima rada, u kojima se sam rotor nalazi (potopljenost u ulju, temperatura i do 110*C, konstantno prisutstvo vibracija i ogromne centrifugalne sile-posto se rotor okrece i do 11.000 o/min) koriscen samo lepak za pricvrscivanje magneta. Na kasnijim modelima, ZVANICNO od '96.god, Kawasaki je preko magneta poceo da ugradjuje celicni prsten- kosuljicu, koja od tada sprecava otpadanje samih magneta sa rotora, i izazivanja daljih ostecenja. U prethodnoj recenici sam napisao ZVANICNO, zato sto je moj motocikl proizveden '99. godine, a i dalje je u sebi fabricki imao ugradjen stari tip rotora.

Dakle, redosled dogadjaja je sledeci: U voznji/radu motora magneti se odlepljuju od svog kucista-rotora. Motocikl ostaje bez "proizvodjaca" struje, akumulator se lagano prazni (ako potrosaci nisu ukljuceni, ili ako kojim slucajem primetite problem, i iste iskljucite), ili se brzo prazni ako su vam svetla ostala ukljucena u toku voznje, a nakon nastanka problema, i mozda ostanete i bez struje za rad motora, nagde na sred puta. Znaci, moze se dogoditi i da vam se u celoj prici "nasmeje" i nov akumulator, i nov regulator napona-regler...a i slepka motora do kuce... <_<

Ukoliko je najbezbolnija varijanta u pitanju, osteceni su samo mageti koji su popadali, tj odlepljuje se inicijalno jedan komad, na koji onda nalecu i drugi, treci... koje verovatno ceka ista sudbina. Padaju na stator oko koga se inace okrecu (kada su u ispravnom stanju), i u najvecem broju slucajeva ostecuju isti. Ostecenja nastaju barem na nekoliko nozica - stubica statora od ukupno 18 koliko ih ima. To je najcesca varijanta, koja je zadesila i mene, i koja iziskuje ili poveliki remont i "budzenje" i rotora i statora, ili kupovinu istih.

Kupovina novog rotora bi stajala od minimalnih 165$ do..., a statora od minimalnih 125$, pod uslovom da imate "shemu" da vam to neko donese iz inostranstva. Uz to racunajte i na gomilu utrosenog vremena provedenog na netu u potrazi, gomilu potrosenih zivaca, i poveci telefonski racun.

Kupovina polovnih delova je gotovo "nemoguca misija", iz razloga, sto gotovo 75% svih kvarova na masinama GPZ 500s, KLE 500, ER 5, EN 500, LTD 450... otpada upravo na havarije rotora i statora, pa su i ti polovni delovo izuzetno deficitarni. Inace, shodno tome im je i cena "paprena", pa su meni za polovan stator trazili od 85e na vise, a za polovan rotor, i to stari tip od 110e na gore {bilo ih je samo 3 kom u ponudi).

Za remont mog rotora su mi trzili 120e, preko prijateljske veze, a za remont mog ostecenog statora su mi trzili od 80e pocetnih, a za konacnu cenu bi se znalo po zavrsenom remontu, kada bi se i ustanovio stepen ostecenja.

U najgoroj varijanti, koju sam ja srecom izbegao, parcad odvojenog/nih magneta sa rotora se zabijaju u prostor izmedju nozica na statoru, u delicu sekunde blokiraju rad rotora koji je, inace cvrsto povezan na kolenasto vratilo - radilicu, i onda nastaje igranka koju ne zelim ni da zamislim, a tice se tezih ostecenja same radilice, ili pojedinih njenih delova... <_<>:( :'(

E, posto sam ja inace materijalista (ne i cicija), resio sam da istrazim sve mogucnosti, pre nego sto odlucim kako cu tretirati problem nastao na mojoj makini. Nekoliko dana (a i noci) Google-tovanja dala su rezultat, i u toj omrazenoj, prljavoj i korumpiranoj AmeriKi pronasao sam i rotor (novi tip, kao sto imaju noviji ER 5), i stator, zajedno sa deklom i kablovima za celih 145$, sa sve postarinom. I posto sam imao nekoga, ko je ovih dana nameravao put "JUGE" :care: , sve je momentalno naruceno, stiglo je na adresu u SAD, i dok ja ovo "kuckam", to vec putuje (dolece) preko bare :takoje: . Nadam se da ce sutra uvece biti kod mena, i da cu ga u toku iduceg dana-u Utorak i namontirati...a posle sledi i koja :moto3:

Postoji jos samo jedna stvarcica u koju nisam potpuno siguran, a tice se rotora iz SAD-a. Naime, rotor je novi tip, sa celicnom kosuljicom oko magneta, i potice sa modela EX 500 R - Ninja (konkrete=no sam ja narucio od modela 2007. god), koji je inace americka oznaka za dobro poznati model GPZ 500s, koji se prodavao u celom svetu barem deceniju ipo. Posto glavne mehanicke komponente same masine nisu menjane za sve ovo vreme proizvodnje modela GPZ, KLE, EN, ER, EX, LTD....... verujem da i delovi mogu medjusobno biti zamenjivi bez ikakvih prepravki, po sistemu "sraf na sraf). U to sam siguran dobrih 98%, a u prilog tome idu i podaci koje sam nalazio u online katalozima rezervnih delova, da su rotori i statori svih navedenih modela sa istim cenama, i istim kataloskim brojevima... :takoje: O daljem toku i uspehu samih radova cu naknadno pisati, kako se sve bude odvijalo.

Ovo je bilo malkice teoretisanja, a u praksi se treba povesti racuna o jos nekoliko sitnica, da bi se izbegla jos koja "kolateralna steta". Elem, kada se ispusti ulje iz motora, koje se inace mora ispustiti, jer su rotor i stator potopljeni u toj istoj tekucini, a uz to je i zaprljano delovima, delicima, opiljcima i raznim ostacima magneta, i ko zna cega jos sve ne, uz malkice fizikalisanja se skine dekla motora - sa leve strane. Na dekli ostaje pricvrscen stator, i potrebno je otkaciti konektore na kablovima, koji vode ka regleru i sa pikapa za paljenje. E, sada gledate u ranjeni rotor, koji otprilike izgleda ovako: post-9080-0-62619000-1318174001_thumb.jpg Napominjem da je na fotki MOJ rotor posle havarije, na kome nedostaje 3 magneta, od ukupno 6 kom, koliko bi ih trebalo biti. Sledeca "zeza" je vijak-sraf u sredini rotora, koji pricvrscuje isti za kolenasto vratilo - radilicu. Dostupan je, odgovara za kljuc OK 14, ali je na njemu LEVI NAVOJ, tako da se isti odvrce U PRAVCU KRETANJA KAZALJKE NA SATU!!! Na samom telu rotora postoji nekoliko rupa, kroz koje cete proturiti nesto cvrsto... :zvizduk: , i blokirati isti, dok budete otpustali gorepomenuti vijak.

...A kada se famozni LEVI sraf odvrne, to onda izgleda ovako: post-9080-0-40921400-1318174541_thumb.jpg . Vijak-sraf je nalepljen na preostale magnete, samo iz razloga fotkanja, da bi se videlo kako izgleda, mada mu tu nije mesto... :aha:

Za sada toliko. Malo sam se smorio kuckajuci, a ostalo cu dodati sutra, kada se nastavi proces ozivljavanja ranjenika, uz jos koji savet kako da na srpski nacin izlecite bolesnog Japanca... POZZZ!!!

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Evo još jedan savet, da te pripremim za moguće probleme. Postoji šansa da ljeva dekla neće moći da nalegne preko novog magneta pošto on malo više štrči vani. Znači pre nego montiraš novi stator provjeri imaš li dovoljno mjesta za novi magnet. U ljevoj dekli postoje male pregrade, koje glume neku vrstu ukrute za tačke gdje se šarafi stator, a štrče 5-10mm. Magnetu će vjerovatno faliti 2-3mm, znači morat ćeš malo da podšišaš te pregrade da bi magnet mogao da upadne u deklo kako treba. Srećan rad :zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 101 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: Honda transalp

UUhh ..ne znam da li da ti ista pricam nas je taj magnet i prepravke prosto razbijao nedelju dana posto postoje i dve vrste dekla sa jednim davacem i sa dva tako da moze da se desi sto nebi bilo dobro da CDI ne *prepozna* ocitavanje magneta .Samo nista neces znati dok to ne dobijes i uporedis.Svaka razlika pinova na spoljnem delu magneta od originalnog KLE mentina nece upaliti .Pratim temu pa ako bude problem mozda i pomognemo naravno ako budemo znali .Drugarski pozzzz.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

Evo još jedan savet, da te pripremim za moguće probleme. Postoji šansa da ljeva dekla neće moći da nalegne preko novog magneta pošto on malo više štrči vani. Znači pre nego montiraš novi stator provjeri imaš li dovoljno mjesta za novi magnet. U ljevoj dekli postoje male pregrade, koje glume neku vrstu ukrute za tačke gdje se šarafi stator, a štrče 5-10mm. Magnetu će vjerovatno faliti 2-3mm, znači morat ćeš malo da podšišaš te pregrade da bi magnet mogao da upadne u deklo kako treba. Srećan rad :zdravo:

 

 

Hval lepo na upozorenju. Na svu srecu, iz SAD stizu ROTOR, STATOR u kompletu sa DEKLOM, poreklom sa iste masine. A bio sam ubedjen da mi jos jedna dekla ne treba (pored moje, koja je skroz OK), pa sam cak pokusao i da se iscenkam i da pazarim stator+rotor bez dekle. Srecom po mene, prodavac je bio bolji trgovac i pregovarac od mene... :zvizduk:

Neki ljudi definitivno imaju vise srece od pameti... :na_glavi:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

UUhh ..ne znam da li da ti ista pricam nas je taj magnet i prepravke prosto razbijao nedelju dana posto postoje i dve vrste dekla sa jednim davacem i sa dva tako da moze da se desi sto nebi bilo dobro da CDI ne *prepozna* ocitavanje magneta .Samo nista neces znati dok to ne dobijes i uporedis.Svaka razlika pinova na spoljnem delu magneta od originalnog KLE mentina nece upaliti .Pratim temu pa ako bude problem mozda i pomognemo naravno ako budemo znali .Drugarski pozzzz.

 

 

Ma to mora da je neka DJUNTA sa sitnim nutom, jel...??? UUUUHHHH!!!! Nadam se da necu biti bas te (ne)srece... Cuce se, videce se, javicu sta je bilo... Drzite mi fige!!! :takoje:

Nego, kazes da ste se mucili nedelju dana... A sta je bilo posle toga???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3120 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

cica 956 ti pravilno zbori, ima onih sa jednim i onih sa dva pikapa. Pored toga što je novi magnet veći za već pomenutih nekoliko milimetara, i breg za okidanje pikapova je pomeren i nije iste veličine. Mora da se ostruže, pa da se napravi nov breg. Pošto sam i ja naletao na svašta dok sam imao taj problem, milion pogrešnih saveta, bukvalno su se razliovali od slučaja do slučaja. Ti vidi šta će da t stigne, uporedi sa prethodnim i budži. Očigledno je da može da se ubudži. Kada sam ja to radio, nisam znao za to , pa sam već odličan novi magnet prodao, pa kupovao stari po većoj ceni.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

Da malkice osvezim temu: Pre par dana su mi stigli delovi potrebni za resavanje problema sa KLEpetusom, ali zbog gomile obaveza, tek danas stigose na red da se ozbiljnije "promuljaju" kroz ruke. Po meni, najbitnija stvar koja mi je stigla, a i najdeficitarnija (polovna) na trzistu, je rotor sa magnetom. Posto je od modela 2007. mislim da cu ugradnjom istog resiti rak-ranu ovih tipova masine za vek vekova. Na fotki mozete videti kako izgleda stari rotor i ostaci magneta na njemu post-9080-0-28403300-1318778554_thumb.jpg i rotor sa novog modela, kod koga su magneti (ili magnet) oblozeni metalnom kosuljicom, i kod koga ne bi trebalo ikada vise biti problema sa otpadanjem magneta. post-9080-0-04492500-1318778609_thumb.jpg :aha::jee:

Pored navedenog, evo i pripremljenog filtera ulja, i dekle oprane i ociscene od ostataka starog dihtunga - zaptivaca. post-9080-0-26389500-1318777546_thumb.jpg A kupljeno je i par lit novog ulja :jee::jee: PA NEK IDE ZIVOT!!! Uostalom, kada je Beg bio cicija...??? E, sada, prosto je neverovatno kako je za uklanjanje ostataka starog zaptivaca sa dekle bilo potrebno vise vremena, nego za skidanje svih delova u dosadasnjem toku radova... :neznam: A ta dekla posle tretmana izgleda otprilike ovako: post-9080-0-31641000-1318777933_thumb.jpg i ovako: post-9080-0-72033400-1318777979_thumb.jpg

Pitanje za upucenije glasi: cemu sluze ovi plasticni cepovi na odvrtanje na dekli (2 kom, veci i manji), i koji je navoj (levi ili desni) M18x1,5 koji se nalazi na rotoru, i pomocu kojeg se ROTOR-PULLER-om rotor skida sa osovine radilice???

Prica tece dalje, a ja odoh da napravim dihtung - zaptivac dekle, koji nisam uspeo da samostalno nadjem u prodaji. Nadam se da cu za nekih 15-20 min imati dihtung rucne izrade, isti ili cak i bolji od kupovnog... :zvizduk:

POZZZ!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Plastični čepovi služe da možeš da uzupčiš bregaste bez da skidaš tu deklu. Kroz veću rupu proguraš gedoru i okrećeš radilicu, a na manju nišaniš gdje ti dođe tačka paljenja

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

Ukratko - dihtunzi dekle napravljeni, i to 2 kom, za "ne daj Boze..." Nemam pojma zasto sam ih napravio u duplikatu, ali, eto, tako mi doslo... :neznam:

Dalje, reperi (pikeri) na novom rotoru se (NARAVNO!!!!!! >:( ) ne poklapaju sa pikerima na starom rotoru, kao sto rece kolega u jednom od prethodnih postova, i tu nastaje frka - sta mi je ciniti??? Kupiti i CDI koji je uparen sa novim rotorom, preradjivati novi rotor, popraviti stari rotor, a novi prodati.....????? :stabre: Posle konsultacija sa nekolicinom priznatih kolega bajkera, koji su puno, puno vise u prici moto-servisiranja, odlucio sam da posaljem novi rotor na preradu pikera, naravno, majstoru koji je to vec ranije radio, i to sa nesumnjivim uspehom. A ni cena nije preterano visokasa. Rotori (i stari i novi) poslati u iskusne ruke poznatog majstora, a ja sam, onako, dokon, napravio i tehnicki crtez, sa svim uglovima i merama, kako bi to na kraju trebalo izgledati... Pa, ako nekome trebaju mere i uglovi pikera za Kawu KLE 500 ;99.god... , tako da sam sada u fazi iscekivanja sredjenog rotora, sto bi ujedno trebala biti i poslednja prepreka da sastavim makinu, i provozam se jos koji put, pre prvih snegova... (nadam se)

@ cica956: kraj price kazes??? Jesi li ikada u zivotu cuo/la za onu epsku narodnu pesmu o Gradnji Smedereva, ili to bejase Skadar na Bojani...??? Kraj price mi vec deluje kao NEVER ENDING STORY, prs'o sam oko 435 puta, ali srpski inat je proradio punom perom!!! Nece mene valjda jedno japansko KLEpetalo da zahebava... A iako hoce, jos ce se videti ko ce imati osmeh posledmji u celoj prici... :takoje:

@ anyman: THNX!!!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 101 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: Honda transalp

EEEE... tu prepravku smo mi radili 7...i slovima sedam dana ali naravno ne po ceo dan

i sad cekam sta ce biti sa zebnjom i neizvesnoscu a nas epilog ti kazem kad upalis

KLE ne ako upalis nego kad upalis..drug pozzzz i imas moju podrsku naravno moralnu... :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

EEEE... tu prepravku smo mi radili 7...i slovima sedam dana ali naravno ne po ceo dan

i sad cekam sta ce biti sa zebnjom i neizvesnoscu a nas epilog ti kazem kad upalis

KLE ne ako upalis nego kad upalis..drug pozzzz i imas moju podrsku naravno moralnu... :zdravo:

 

 

Ja sam poslao i stari rotor, za mustru, a i novi, plus tehn crtez majstoru, koji je na prvu rekao da te stvari radi, i to 100% uspesno, ali mi je upola jeftinija ispala kombinacija da kupim drugi rotor i stator (jos i od novog tipa motora), pa cak i da ga prepravim, nego da svoje osakacene remontujem.

Sada si me ubacio u sestu brzinu frke ovim svojim postom... :stabre: Ima li jos sta da se desi, a zbog cega bi, opravdana bila ta zebnja i neizvesnost??? Msm, ako se srede pikeri na rotoru, ubaci drugi-novi stator, koji je uz to sa iste masine sa koje potice i rotor, i ubaci senzor - pikap iz istog - novog kompleta, sta bi jos moglo praviti tranje??? I, nisam ispizdeo 435 puta, vec sigurno 543... >:(>:(<_<

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 101 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: Honda transalp

Evo ovako da te malo ohrabrim..Pre par godina sam uradio tu prepravku iz prve i KLE

upalio i prodat tako i danas se vozi .Aove godine smo tri puta skidali i postavljali pinove i nismo uspeli da upalimo i ako imamo sav alat i osrednju masinsku radionicu

na kraju namontirali originalni samo bez dva uloska magneta ima malo slabije punjenje ali radi .I sad me razumes zasto cekam kraj price ..Drugarski pozzz. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

Prekjuce stigao rotor sa prerade pikera. Koliko sam mogao videti letimicnim pregledom, izgleda da je sve odradjeno veoma korektno. Nadam se da ce me vreme sutra posluziti, i da cu imati vremena da sve vratim - namontiram na motocikl, i da ce to sve najzad proraditi. Fotke preradjenog dela cu okaciti sutra, kao i, nadam se, lepe vesti, kako je KLEpetalo najzad ponovo vraceno u zivot. Strpite se jos malo, i nadam se da cu temu sa jos nekim detaljima najzad zatvoriti, sa uspehom u celoj operaciji. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

Držimo ti palčeve, srećno druže ;)

 

 

Hvala druze Rajko. Nadam se da ce operacije uspesno biti okoncana, a i da ce pacijent preziveti. Ufotkao sam rotor pre ugradnje, a posle prepravke, da bi zainteresovane kolege videle kako to otprilike izgleda u SRPSKOJ verziji pravljenja Frankenstajna od Japanskog KLEpetala. Evo i tih fotki, a sledece javljanje ovde ce biti sa rezultatima cele operacije. POZZZ!!!

 

post-9080-0-10866300-1320598139_thumb.jpg post-9080-0-73394100-1320598175_thumb.jpg post-9080-0-75539700-1320598212_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

Ajde, da celu pricu priblizimo ciljnoj liniji...

Nije me bilo neko vreme u ovoj temi, mada vidim da postoji pogolemo interesovanje za problem, kojio cigledno mnoge muci. Razlog mog odsutstva je bio taj, sto se malo toga konkretno desavalo, a zbog povrede ledja, koju sam morao da ispostujem poslednjih 20-tak dana. Sada se osecam nesto bolje, skoro kao opravljeno KLE-petalo... :lol:

Dakle, pre 20-tak dana, sa prerade pikera (ili pikapa, jbm li ga :neznam: ) je stigao kupljeni rotor. Sada, kada je ispravnost i kvalitet prerade potvrdjen, sa zadovoljstvom mogu reci da je odgovorni majstor za preradu bio Sale iz Trstenika - MOTO SAKI moto servis :care: . Pre par dana, tacnije, u vecernjim satima, doslo je na red i finalno sklapanje svih sakupljenih, kupljenih, preradjenih i napravljenih delova u jednu celinu. Posle nekih 2 sata rada, dosao je na red i trenutaqk istine, i pokusaj startovanja cele skalamerije (srpskog Frankenstajna), i..... Posle 5-6 verglanja, upalio je iz cuga!!! :jee::lol::jee: Posle mesec ipo - dva stajanja i iscekivanja, trebalo je koji minut da KLE-petalo poveze rad, da mu prostruji krv, znoj, benzin, ulje, da karbovi napune loncice, da garez izleti iz auspuha, da iskaslje maligane... i jbm li ga sta sve jos ne... Naravno, malo sam iskarikirao, ali poenta je da je KLE dosta lagano startovao, da je lepo sastavio rad, i da su pikapovi ocigledno odradjeni korektno.

Hteo bih da skrenem paznju, da na dekli postoje fabricki predvidjene dve pozicije na koje se moze montirati senzor polozaja pikapova, da su postavljeni jedan naspram drugog (pod uglom od 180*), i da treba obratiti paznju da ne dodje do pogresne montaze - pozicioniranja senzora. To se meni zamalo dogodilo, tj vec smo (majstor Dacha i ja) sve lepo prisrafili, i onda smo, na srecu, u poslednjem trenutku pred montazu dekle na masinu uocili razliku u duzini kablova mog senzora, i senzora koji sam kupio i namontirao. Prateci duzinu kablova senzora, dosli smo do zakljucka da je moj stari senzor bio montiran na drugom mestu od ovog novog, koji sada fercera u masini, pa smo i tu gresku ispravili u hodu, uz neznatnu modifikaciju.

Dakle, motor je startovao, sastavio rad, lepo se zagrejao, i na leru, a i pri obrtajima radio kao DOXA... Ma kakva Doxa, kao SAFHAUSEN!!! :jee: Spakovasmo alat, razracunah se sa majstorom :fajt2: , i iako je bilo malo ispod nule, napravih i probnu voznjicu, onako, u radnom odelu, masnih ruku, i sa vunenom kapom na glavi. Kontao sam, da ako me startuju "MARSOVCI", nista ne priznam, i da se do poslednjeg pretvaram da imam kacigu... :nanana: Niko ne bese srecniji od mene. Uzivao sam u gomili novih - starih - preradjenih - napravljenih - uklopljenih delova, koji su savrseno radili zajedno, uzivao u mirisu izgorelog ulja sa izduvne grane koja se ugrejala, u nedavno montiranim LED pozicijama u zmigavcima, u nedavno montiranom BI-XENONU, uzivao u vedrom vremenu oko 20h, u hladnoci koju, doduse, nisam ni konstatovao, i PUFFF!!! :neznam: ostadoh bez svetla (xenon). :stabre: ???? OK, pomislio sam, mora da je aku oslabio od stajanja, hladnoce i verglanja, tim pre sto sam na svetlu na instrument tabli vec zapazio da se intenzitet pojacava sa povecanjem broja obrtaja, pa sam skontao da je aku dosta ispraznjen, a da punjenje istog radi. To mi se dogodilo 3-4 puta, i vec su poceli da mi "rade" leptirici u stomaku, kada sam provalio da se xenon ponovo pali kada god smanjim obrtaje, ukljucim pokazivace pravca (zmigavce), ili pritisnem kucnicu (upalim stop svetlo), a gasi se kada dodam gas. AAAAALAAAAARM!!!!!!!! Aku znaci nije prazan, vec je napon prevelik!!! I kada god sam smanjivao broj obrtaja, i ukljucivao dodatne potrosace, svetlo bi proradilo. Pametni ovi MADE IN PRC xenoni, gase se pri malom naponu u aku, gase se pri previsokom naponu u aku... pa kome onda jos trebaju gadgeti poput V-metra??? :lol: Ko zna kako sam ostatku sveta izgledao te veceri, dok sam od centra grada (gde sam vec bio stigao) do kuce vozio motor po MINUSU, u radnom odelu, sa svetlom koje se pali i gasi svakih par sekundi, a pritom svirao kao nezdrav, drzao pritisnutu kocnicu i upaljeno stop svetlo, i zmigavce, i sve to sa 3 km/h, na ler gasu, zbog minimalnog punjenja akumulatora. Gotovo da sam pao sa motora od smeha, dok sam razmisljao o samome sebi u tim trenutcima. A sa druge strane, nisam zeleo ni pomisliti da je mozda stator neispravan, ili da je opalio i regler, ili da su se ipak negde unutra uselili Gremlini... UUUHHH!!!!

Pazljivi pregledaci foruma su mogli primetiti da sam juce postavio oglas da trazim da kupim regler za KLE-a. To je bilo juce, "na nevidjeno", uzdajuci se u logiku i moje skromno poznavanje mehanike, elektrike, elektronike, atomske fizike, bele i crne magije... A veceras sam sve to i potvrdio detaljnim merenjem raznih parametara jednosmerno-naizmenicnih statorsko-reglerskih razlika u voltazama i potencijalima i omima, i konektorima, i ko zna cega sve jos ne... :lud:

Dakle, dijagnoza glasi: u trenutku havarije magneta, komadi istog su napravili havariju na statoru, koji je mehanicki urnisan uspeo da prespoji tacno tamo gde je trebalo (ili nije trebalo) da bi napravio havariju u regleru, koja je srecom na vreme otkrivena, kako ne bi napravila havariju na akumulatoru... Zar nisam u jednom od svojih prethodnih postova napisao NEVER ENDING STORY??? Oglas za kupovinu reglera sam okacio, ponuda ima dosta, a dobra stvar u celoj prici je ta da sam prilikom kupovine rotora i statora iz USA dobio i deklu, kao i kompletan frajlauf sa iste masine. A posto kolega sa Foruma "CRNI LEPTIR" trazi da kupi bas frajlauf za svog EN-a, brzo smo nasli zajednicki jezik, pa cu tako uspeti da pokrijem troskove kupovine reglera... :jee::jee::jee: Najzad i nesto pozitivno u celoj prici. :takoje:

Stari regler je veceras skinut, upravo sa stola gleda on mene, kao sto gledam i ja njega, i sve ostalo bi trebalo biti cista fizika-lisanje. Sta jos reci???

AH, da, umalo da zaboravim: nov (drugi, kupljen) stator i rotor su ugradjeni bez ikakvih problema po pitanju gabarita, tako da su neke najave o eventualnom nepodudaranju dimenzija sa mojom deklom, barem u mom slucaju, bile (srecom) neosnovane. Mada, posto su o tome pisale kolege, koje su se vec sa tim problemom sretale, verujem da u pojedinim slucajevima moze doci i do takvih problema.

Hvala svima koji su pratili, i jos uvek prate ovu, moju temu, koja opisuje moguci nacin razresenja problema, koji mnoge muci.

I'LL BE BACK!!! :zdravo:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

XEXEXEXEXE-xe!!!!!! Operacija najzad uspela u potpunosti. Malkice sam u guzvi ovih dana, a i vozikam se dok je jos lepog vremena :moto3: , pa cu pricu privesti kraju ovih dana.

POZZZ SVIMA!!!!!!!!! :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

Da zavrsim i ovu pricu:

Regler sam prvo potrazio ovde, na forumu, u rubrici >>KUPUJEM<<, i vrlo brzo sam dobio nekoliko veoma korektnih ponuda. Najpovoljnija je bila od strane Pece, moto-servisera iz Vinaca (kod Golupca), koji na ovom forumu ima nick "ORLOVI". Dakle, ponudio mi je nov regler, po veoma, veoma pristupacnoj ceni, i isti mi je stigao nakon par dana na kucnu adresu - brzom postom. Posto regler nije bio originalan-tipski bas za ovaj model motocikla, bilo je potrebno zameniti konektore na novom regleru konektorom koji mi se nalazio na starom regleru, tako da instalacija na motociklu ostane neizmenjena, kako bi se, eventualno nekada :neznam: , ugradio originalan regler, bez ikakvih prepravki i problema (dzek na dzek). Posao zavrsen za max 20-tak minuta, uz napomenu, da me je na moju molbu, prodavac reglera - serviser - majstor Peca nazvao, i izdiktirao mi shemu povezivanja zica po bojama. Veoma, veoma korektno sa njegove strane, i kolegijalnost za svaku pohvalu. :care: Posle ugradnje, startovanje masine, merenje vrednosti pri svim rezimima rada motora (pri celom opsegu obrtaja), i posto je sve bilo bas kako treba, sa sirokim osmehom zadovoljstva, probna voznjica od nekih pola sata. Posle toga, jos jednom provera svih vrednosti, i uz konstataciju da je sve OK, "zatvorih radnju" za taj dan. LAKU NOC!!!

Epilog: Posle par dana, prijatelji iz BG-a, koji su i aktivno ucestvovali u celoj ovoj prici vracanja u zivot mog (sada bivseg) KLE-petala, i kojima sam VEOMA, VEOMA, VEOMA zahvalan na svoj pomoci i trudu (HVALA KATJA, i HVALA MLADENE!!!!! :takoje: ) dosli su, pogledali motor, probali,resili se, i pazarili ga. Ali, to je vec neka druga tema. Usput, proveli smo i jedno divno poslepodne i vece, druzeci se u ovoj, mojoj maloj varosici.

Na upraznjeno mesto KLE-a dosla je "NEKA HONDICA", ali i to je vec neka sasvim druga prica...

Jos jednom bih hteo da zahvalim svima koji su svojim angazovanjem, savetima, utrosenim vremenom ili na bilo koji nacin pomogli da ovu pricu privedem kraju - Cika Rajku :zdravo: , Kolegi Boklicu :zdravo: , Saletu iz Trstenika - MOTOSAKI :zdravo: , Majstor Dragiju Piskanu iz Borske Slatine :zdravo: , mom drugu majstor Daci iz Kladova :zdravo: , znanim i neznanim junacima, i svima ostalima, koji su celu ovu pricu ispratili :zdravo: . I, na kraju, ali nimalo manje bitno, jedno VEEELIIIKOOO HVALA i Zoranu Stankovicu, Zokiju Ribolovcu, nasem kolegi sa foruma, bajkeru, i mom velikom prijatelju :zdravo: !!!!!

PS. Ako sam nekoga izostavio, molim da se ne naljuti zbog toga, treba me shvatiti, godine pristizu, pamcenje popusta... :D :D :D

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja