Jump to content

Moto Zajednica

Ja na moj Transalp ugradio plin

Recommended Posts

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

svaka cast za projekat :)

ja sam misljenja plinu u sve gde moze jer je ekonomska racunica vise nego povoljna

 

sto se motora tice, jedini problem je gubitak i onako malog prtljaznog prostora i autonomija

da moze negde elegantno da se smesti boca od 10 litara, da ne mora svaki cas da se trckara na pistolj, plin bi bilo savrseno resenje

 

@svi koji se boje plina - niko nikoga ne primorava da stavlja i svako ima pravo da zivi u neznanju

mene zahvaljujuci plinu u autu (a auto je sa 170ks i trosi 13-14l), 100km kosta isto koliko i na motoru, pa vi vidite da li ima racunice

 

a sto se tice "opasnosti", svojim ocima sam gledao auto koji je planuo zbog zapaljenog kontejnera

auto je imao plinsku instalaciju i punu bocu

sve sto se desilo je da je, nakon sto je pozar prilicno odmakao, plin izbio sigurnosni ventil i jedan plamen je shiknuo u vazduh i trajao dok je imalo plina u boci

kada je plina nestalo, vatra je nastavila svojim tempom da gori

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3485 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Prošao sam u međuvremenu dvestotinak kilometara vozeći isključivo na plin. Pojavili su se i prvi problemi (nastali zbog preteranih inprovizacija na sistemu povezivanja):

Za sada su zapažanja sledeća: Motor radi veoma mirno i "uglađeno" na svim režimima. "Odšrafio" sam regulator plina skoro do kraja, pa motor ubrzava i postiže maksimalnu brzinu kao i sa benzinom. Međutim ono što me je oduševilo je obrtni moment (na svim režimima). Bukvalno počinje od najnižih obrtaja. Menjač gotovo da postaje suvišan! Gde sam sa benzinom išao trećom brzinom sada lako izlazim četvrtom (pa čak i petom). Neverovatan osećaj. A zbog mirnijeg rada često sam daleko iznad ograničenja brzine. Prosečno sada vozim za desetak kilometara brže nego na benzin.

A problemi: Pošto koristim bocu za domaćinstvo od 5 litara, morao sam da improvizujem (pomoću gumenih/armiranih creva, spojnica i "šelni") vezu od te boce do isparivača. Dok je boca bila poluprazna to je nekako funkcionisalo, ali kad sam postavio punu bocu (sa namerom da testiram i potrošnju) ustanovio sam (nakon pređenih tridesetak kilometara) da su spojevi popustili (kao i samo crevo) te da plin "piči" na sve strane. Požurio sam da što pre stignem kući da ne bih usput ostao bez plina. Merenjem sam utvrdio da mi je za pređenih 35 km boca "olakšana" za oko 1,6 kg (2,9 litara). To bi bila potrošnja oko 8l/100 km! E sad ko će ga znati koliko je motor stvarno potrošio, a koliko je iscurilo?

U svakom slučaju (s obzirom da se korišćenje plina na mom motoru pokazalo pozitivno) ostaje mi da trajno rešavam problem rezervoara i veza do isparivača. A već imam neke ideje ...... .

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3485 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

nesic1 user_popup.png

Postavljeno Danas, 03:20 AM

 

Koliko te kostala ova egzibicija?

Do sada me koštao jedino plin (a i njega sam nabavio još davno). A sve ostalo je ""sklepano" od elemenata koje sam poskidao sa starog auta, (koji je prijatelj spremao za na otpad), kao i od drugog materijala koji se našao po garaži, podrumu, dvorištu .... .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Mislim da je u celom jednom ovakvom projektu, najveći problem pronaći adekvatne boce koje bi se mogle pričvrstiti za motor, a da to nije topcase.

Da li možda neko ima ideju za neke boce koje bi išle ispod bočnih plastika (TA/AT) ili neko drugo rešenje?

Interesantna tema, pogotovo nama koji prelazimo više km. Ja sam od maja prošle godine do sada utukao preko 40.000

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced DJ Member, 4305 postova
  • Lokacija: Dunav na vidiku..
  • Motocikl: Šarulja queen RD04

Zanosio sam se i ja da turim plin na boldorku.. ali najveci problem su mi bile boce.. jedna pozadi mi se cinilo suvise veliki teret na repu.. muckanje na pola boce bi mozda moglo imati uticaja u krivinama.. :moto3:

onda bi kao dve sa strane bile neko kompromisno resenje.. ali ondak postajes tenak i teze je probijati se kroz grad..

treba potraziti mozda boce za ronjenje..ima raznih dimenzija..

 

Jos bih dodao i to da plin izlazi na nekom velikom - negde -38 ako se ne varam :stabre:

 

Jedan auto sam sjebao jer ga nisam palio na benzin, tako da bih ti savetovao da stavis i neki grejac tng-a..

samo lada moze da trpi 15 godina plina bez kapi benzina..

Srecno :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 313 postova
  • Lokacija: Bgd-Žarkovo

Žile da bi te spojeve, nastavke i slično izbegao, da li si razmišljao da koristiš crveno crevo za autogeno zavarivanje. Ja ga koristim u domaćinstvu za isti gas i posle 15-ak godina par puta sam ga skidao radi provere da li ima nekih promena u unutrašnjosti creva. Nisam primetio nikakve promene i koristim ga i dan danas.1neznam.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

neko elegantno resenje za bocu mislim da ne postoji, na zalost

da bi boca primila iole prihvatljivu kolicinu plina 5l pa navise, mora biti velika, jer pistolji na pumpama nisu u stanju da u manju bocu sabiju tu kolicinu gasa, a velika boca moze samo u gepek maxi skutera ili u kofer

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5486 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Po meni, jedino prihvatljivo mesto za smestaj plina je prtljaznik ispod sedista kod skutera. Na zalost kod motora ne postoji tako zgodno mesto.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6294 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Žile da bi te spojeve, nastavke i slično izbegao, da li si razmišljao da koristiš crveno crevo za autogeno zavarivanje. Ja ga koristim u domaćinstvu za isti gas i posle 15-ak godina par puta sam ga skidao radi provere da li ima nekih promena u unutrašnjosti creva. Nisam primetio nikakve promene i koristim ga i dan danas.1neznam.gif

To crevo nije predvidjeno za toliki pritisak, tebi ide od regulatora pritiska do sporeta recimo i u tvom slucaju u njemu je pritisak 100 milibara. Pritisak u crevima od boce do isparivaca (koji je u stvari regulator pritiska) je isti kao u boci, reda velicine nekoliko desetina bari. Sto se mene tice, jedino bezbedno i sigurno resenje za taj slucaj je povezivanje bakarnim cevcicama, kao sto se uostalom radi i kod auta. Ne znam da postoji savitljivo crevo koje je sposobno da izdrzi taj pritisak na duze staze.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Međutim ono što me je oduševilo je obrtni moment (na svim režimima). [/b]Bukvalno počinje od najnižih obrtaja. Menjač gotovo da postaje suvišan! Gde sam sa benzinom išao trećom brzinom sada lako izlazim četvrtom (pa čak i petom). Neverovatan osećaj.

 

Žiko, jel bi to moglo da bude i zato što je benzin kod nas loš, a LPG (kažu) dobar?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3485 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

acim user_popup.png

Postavljeno Juče, 22:15 PM

 

snapback.pngzika56, on 05 October 2011 - 02:50 AM, said:

 

Međutim ono što me je oduševilo je obrtni moment (na svim režimima). [/b]Bukvalno počinje od najnižih obrtaja. Menjač gotovo da postaje suvišan! Gde sam sa benzinom išao trećom brzinom sada lako izlazim četvrtom (pa čak i petom). Neverovatan osećaj.

 

Žiko, jel bi to moglo da bude i zato što je benzin kod nas loš, a LPG (kažu) dobar?

Može da bude i to. Moj kum recimo smatra da je samo u pitanju subjektivan osećaj. A ja kažem: Šta god da je, meni se sviđa!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3485 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Napravio sam neke male izmene na sistemu (el. ventil sam sada montirao kod boce umesto kod isparivača i zamenio gumena creva bakarnim cevima). Prevezao sam ukupno oko trista kolometara.

Motor su probali i neki drugari (motoristi koji uopšte nisu verovali u moju priču o bitno boljem obrtnom momentu na niskim obrtajima). I ukupan zaključak je: Motor definitivno bolje radi na svim režimima u odnosu na rad sa benzinom.

Napravio sam i prve testove potrošnje, tako što sam izmerio težinu boce pre vožnje i nakon pređenih 72 kilometara. Boca je bila lakša za 2,3 kilograma (što je oko 4,2 litra plina). Dakle potrošnja je bila oko 5,8l/100km. Vožnja je bila uglavnom po lokalu i brdovitom terenu i uz prilično maltretiranje od strane "probnih vozača". Verujem da će prosečna potrošnja da bude niža.

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3485 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

stari roker user_popup.png

Postavljeno Danas, 14:34 PM

 

Ziko,da li ti se jos gasi na leru kad je na copavoj ili si resio taj problem?

Da, još uvek se gasi. Nisam ni tražio uzrok jer mi to i ne smeta mnogo (za sada).

A pokazuju se polako i još neke "bubuce" koje plin donosi. Kad je motor hladan neće da upali na plin (možda bi upalio posle duuuuugog verglanja, ali nisam hteo da "insistiram" mnogo). Dakle upalim na benzin i mogu odmah zatim da pređem na plin. To uspeva pod uslovom da nisam pokušao da "ubrizgam" plin pomoću one "pumpice" na isparivaču (koja bi kao trebalo da olakša paljenje hladnog motora pomoću plina). Ako sam (makar i za trenutak) aktivirao tu opciju, motor više neće da upali ni na benzin niti na plin!? Bukvalno se ponaša kao da je "presisao"! Čak i kad motor radi aktiviranje ove pumpice prouzrokuje momentalno gašenje motora? Da se ne bih više "zajebo" sa ovom pumpicom uklonio sam električno napajanje za nju.

I još nešto bitno: Ukoliko koristite boce za domaćinstvo obavezno ih okrenite tako da ventil bude dole. U protivnom motor će početi da "trokira" tokom brže vošnje iako u boci ima još dosta plina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2350 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

stari roker user_popup.png

Postavljeno Danas, 14:34 PM

 

Ziko,da li ti se jos gasi na leru kad je na copavoj ili si resio taj problem?

Da, još uvek se gasi. Nisam ni tražio uzrok jer mi to i ne smeta mnogo (za sada).

A pokazuju se polako i još neke "bubuce" koje plin donosi. Kad je motor hladan neće da upali na plin (možda bi upalio posle duuuuugog verglanja, ali nisam hteo da "insistiram" mnogo). Dakle upalim na benzin i mogu odmah zatim da pređem na plin. To uspeva pod uslovom da nisam pokušao da "ubrizgam" plin pomoću one "pumpice" na isparivaču (koja bi kao trebalo da olakša paljenje hladnog motora pomoću plina). Ako sam (makar i za trenutak) aktivirao tu opciju, motor više neće da upali ni na benzin niti na plin!? Bukvalno se ponaša kao da je "presisao"! Čak i kad motor radi aktiviranje ove pumpice prouzrokuje momentalno gašenje motora? Da se ne bih više "zajebo" sa ovom pumpicom uklonio sam električno napajanje za nju.

I još nešto bitno: Ukoliko koristite boce za domaćinstvo obavezno ih okrenite tako da ventil bude dole. U protivnom motor će početi da "trokira" tokom brže vošnje iako u boci ima još dosta plina.

To sto ti se gasi kad dodas plin preko "pumpice" je sasvim normalno. To se i kod mene desava na automobilu.Mislim da dodje do prezasicenja plinom u usisnoj grani. Verovatno se kod tebe desi da kad upumpas plin u sistem,nema dovoljno svezeg vazduha da bi mogao da upali.Takodje moze da se desi da ako rano prebacis na plin,a nije potrosio benzin,motor se ugasi i nema sanse da upali jer je ostao bez vazduha da bi mogao da sagori ostatak benzina. To sto nije jos ugrejao vodu u sistemu nema veze,jer ja Audi palim na plin na nula stepeni na plin i uvek radi extra. Nisam na benzin upalio bar dve godine.

Mene u stvari najvise brine to sto nece da radi kad je motor nagnut na bocnoj nozici. Da li moze da se desi da udjes u krivinu,nagnes motor,i ono ti se ugasi masina?

I u kakvoj su vezi polozaj boce i "trokiranje" ako se brze vozi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Stari roker lepo kaze. "Ubrizgavanje" ja koristim na kolima samo kada su hladna i cak i na -15 palim na plin. Benzin koristim na tezim uzbrdicama pod teretom i to je to. Takodje mi se momentalno ugasi ako upumpam plin dok radi auto na plinu. U mom potpisu stoji slika mog motora i ja bih stavio neki ogroman kofer iza naslona i tu turio bocu od 10L. Cena benzina je stvarno otisla predaleko, hocu da se vozim za 350 din 100 km a ne za 700. Pa nisam ni ja idiot! >:(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja