Jump to content

Moto Zajednica

Ja na moj Transalp ugradio plin

Recommended Posts

  • Самарићанин, 794 postova
  • Lokacija: тамо где Дунав љуби небо
  • Motocikl: коњусина с педес' коњића

Hvala za info. Vrlo mi je koristan, a verujem da će biti i drugima. Vrlo poštujem tvoj rad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BIG ENDURO FREAK, 640 postova
  • Lokacija: Novi Sad; Zrenjanin;
  • Motocikl: Honda TRANSALP XL600V 1987

Slučajno sam naleteo na ovo, pa da vam ubacim kao ideju. Baš je kulturno odrađeno :) Inače Žiko svaka čast! :care:

 

 

 

 

 

Žiko, da li bi mogao da navedeš listu delova koji su mi potrebni za ugradnju plina, a i cene? Za sad znam da mi je potreban vakumski isparivač, nzm kako si rešio elektroventile... tj da li prvo ugasiš ručno benzinski ventil na samom rezervoaru, pa onda tek kad se potrosi gorivo iz karbova prebacuješ na plin preko elektroventila, ili kako? Zaista me interesuju detalji, cene goriva ubijaju..

 

I da još jedna stvar. Voleo bih da nikako ne bušim karbove. Gde uvesti plin bez bušenja? Ako već nešto mora da se buši, bušiću samo da nisu karbovi.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Самарићанин, 794 postova
  • Lokacija: тамо где Дунав љуби небо
  • Motocikl: коњусина с педес' коњића

Zaboravih u prethodnom postu da pitam ... Posle 11 soma km, kakav je bio osećaj balansa na motoru, s obzirom da kad je boca puna, na velikoj visini imaš balast od verovatnih 20kg ili već kaži sam koliko.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3481 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Slučajno sam naleteo na ovo, pa da vam ubacim kao ideju. Baš je kulturno odrađeno :) Inače Žiko svaka čast! :care:

 

 

 

 

 

Žiko, da li bi mogao da navedeš listu delova koji su mi potrebni za ugradnju plina, a i cene? Za sad znam da mi je potreban vakumski isparivač, nzm kako si rešio elektroventile... tj da li prvo ugasiš ručno benzinski ventil na samom rezervoaru, pa onda tek kad se potrosi gorivo iz karbova prebacuješ na plin preko elektroventila, ili kako? Zaista me interesuju detalji, cene goriva ubijaju..

 

I da još jedna stvar. Voleo bih da nikako ne bušim karbove. Gde uvesti plin bez bušenja? Ako već nešto mora da se buši, bušiću samo da nisu karbovi.

 

 

Potrebni delovi su:

1. Rezervoar (10-15l). To je ujedno i najveći problem koji treba da se reši, jer odgovarajućih nema u prodaji.

2. Elektroventil sa filtrom (za plin).

3. Isparivač (kod mene je Lovato -vakumski)

4. Prekidač za uključenje/isključenje el. ventila.

5. Bakarna cev od 6mm, oko 0,5m (od rezervoara do el. ventila).

6. Bakarna cev od 6mm, oko 1,5m (od el. ventila do isparivača)..

7. Bakarna cev od 8mm, oko 1m (od ulivnika do rezervoara)..

8. Holenderi (završnice) za cev od 6mm. Komada 4.

9. Holender (završnica) za cev od 8mm. Komada 2.

10. Ventil-ulivnik za ulivanje plina.

11. Gumeno crevo (8mm) za plin (od isparivača do karburatora). 2x 0,5m

12. Gumeno crevo (sa krivinom) za vodu (od glave motora do isparivača (oko 0,5m)

13. Elektroventil za benzin (ja nisam ugradio kod sebe), već postupam onako kako si i ti predpostavio.

14. Aluminijumska cevčica unutrašnjeg prečnika 8mm (2 x po 25mm).

15. Možda ti zatreba i ventil/regulator za kontrolu protoka plina (montira se na samom gumenom crevu).

16. Treba i "T" ili "Y" račva za gumena creva od tog regulatora do karburatora.

17. Nekoliko metara izolovanog provodnika 0,75., nekoliko šelni, "tekući metal", plastične "veziljke"-zatezači, ... .

 

Mislim da cena delova i materijala ne bi trebalo da bude više od 120-140 evra.

Što se tiče bušenja karburatora nije nikakav problem i to im ništa ne smeta, čak i ako odustaneš od plina. I mene je bilo strah toga pa sam godinu dana pokušavao (bezuspešno) da problem rešim provlačenjem cevi kroz "aero-tunel". To je moguće kod rednih i bokser motora, a kod naših "V" motora prilično je zajebano.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BIG ENDURO FREAK, 640 postova
  • Lokacija: Novi Sad; Zrenjanin;
  • Motocikl: Honda TRANSALP XL600V 1987

:care: Hvala puno za detaljan info, sad je vec mnogo lakse!!! Imam konacno sliku u glavi sta i kako, tj imao sam nekako i dosad samo sam sad overio da nisam pogresno razmisljao.

 

Gledacu da nabavim jedno po jedno, kako kad bude para, a trenutno su mi najveci problem ta boca, kao i taj mešač.. Razmišljam da nabavim neke protivpožarne boce, pa čak i komada 2, makar bile i od 5 litara ukupno pa da ih smestim iza nosaša bočnih kofera.. ali otom potom..i onako svako malo idem na pumpu jer nemam para od jednom da natankam rezervoar za više... Trenutno sam u fazi proučavanja tih mešača. Verujem da je nezgodno kod V mašina ubaciti to, ali sigurno postoji neko rešenje manje bolno za moju dušu što se tiče bušenja karbova :D

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12721 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Grk na videu kaže da mu Aprilia potrošila 8 i po litara na 140km što je 6 lit. na 100 km. Kod njih je oko 70 centi jeftiniji plin što je 4.2 Evra manje na 100 km.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3481 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Vidim oživela ova "moja" tema, pa hajde da se uključim sa nekoliko reči.

Što se tiče paljenja, lera, rada motora, ubrzanja, .... problema nema ni leti ni tokom zime. Palim isključivo na plin (benzina nemam u rezervoaru već duže od šest meseci). Čak je pri hladnom vremenu (i kad je motor hladan) ponašanje motora neuporedivo bolje nego sa benzinom.

Međutim u poslednjih dva meseca pojavio se problem sa potrošnjom. Motor je počeo da troši u proseku oko 8l plina na sto km (ranije trošio 5,5-6l/100km). Motor i dalje ide "ko mećava" ali tako i troši. Proverio sam sve spojeve (da negde nema curenja plina) ali ništa. Probao i podešavanja na isparivaču, ..., al takođei bez vidljivog poboljšanja.

Ima li neko iskustva sa ovakvom pojavom?

Ostalo da zamenim nekakve membrane i ventile u isparivaču, jer kažu da to može da bude uzrok. Kod meneje isparivač star bar petnaestak godina i koliko mi je poznato nije remontovan nikada.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced DJ Member, 4305 postova
  • Lokacija: Dunav na vidiku..
  • Motocikl: Šarulja queen RD04

Ne bih da te plašim.. ali izmeri kompresiju..

 

Ja sam tako sjebao kadeta paleći ga samo na plin.. jednostavno korišćenje tng-a zahteva zagrejan isparivač..

 

Pali on bez benzina..ali je pitanje dokle i po koju cenu..

 

p.s. izgleda da se ovo pravilo ne odnosi na lade..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced DJ Member, 4305 postova
  • Lokacija: Dunav na vidiku..
  • Motocikl: Šarulja queen RD04

Zaboravih u prethodnom postu da pitam ... Posle 11 soma km, kakav je bio osećaj balansa na motoru, s obzirom da kad je boca puna, na velikoj visini imaš balast od verovatnih 20kg ili već kaži sam koliko.

 

Ja sam zbog toga odustao od plina.. pa kad stavim 4l ulja u kofer..ripa mi motor na zadnji :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced DJ Member, 4305 postova
  • Lokacija: Dunav na vidiku..
  • Motocikl: Šarulja queen RD04

Jes pa da ne mogu da derem afrose..

 

 

Moje mišljenje i utisak je da svaki preterani teret pozadi remeti upravljivost motora.. iako vozim grdosiju od 250 kg osetna je razlika kada sam ful natovaren sa suvozačicom i kamp opremom..osećam se kao da brod vozim..

 

isto primećujem veliku razluku sa i bez kofera.. a kada ga pretovarim stvarno hoće na zadnji.. pomeren je dosta unazad zbog komfora..tako da sve to osećam na volanu, a točak je 21..

 

To ne znači da ne može tako da se vozi.. ali ipak mi se više sviđa neka varijanta da to bude u rezervoaru.. bilo bi idealno da staje 5 i više l goriva i plina bar za 200 km..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3481 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Jes pa da ne mogu da derem afrose..

 

 

Moje mišljenje i utisak je da svaki preterani teret pozadi remeti upravljivost motora.. iako vozim grdosiju od 250 kg osetna je razlika kada sam ful natovaren sa suvozačicom i kamp opremom..osećam se kao da brod vozim..

 

isto primećujem veliku razluku sa i bez kofera.. a kada ga pretovarim stvarno hoće na zadnji.. pomeren je dosta unazad zbog komfora..tako da sve to osećam na volanu, a točak je 21..

 

To ne znači da ne može tako da se vozi.. ali ipak mi se više sviđa neka varijanta da to bude u rezervoaru.. bilo bi idealno da staje 5 i više l goriva i plina bar za 200 km..

Slažem se da bi upravo bilo idealno rešenje da rezervoari (5l benzin i 12-15l plina) budu napred umesto standardnog. Međutim u samogradnji je to gotovo nemoguće napraviti. Ja nemam problema, odnosno ne osećam neku bitnu razliku po pitanju upravljivosti sa i bez rezervoara u koferu. (Možda i zbog toga što sam se već privikao). Često motor baš dosta natovarim (povremeno i do 50kg u bočnim koferima-manjerkama, još par kilograma nečega spakujem uz bocu u repnom koferu, na poklopcu kofera šator, vreće, cerade, ..., tank torba-ranac na rezervoaru, suvozačica). Malo nezgodno u gradskoj vošnji i po lošem putu (niže brzine) jer motor vrlo lako mođe da te "preturi". Ima i uvijanja rama i dosta lošije ubrzanje. Međutim nema nikakvih ozbiljnih problema u vožnji (ako prilagodite vožnju ovakvoj konfiguraciji vozila). A tendenciju da se lako podiže na zadnji nisam primetio (sa ovolikim teretom jadnik se jedva vuče i na oba točka).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12721 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Problem je što mora da bude određenog oblika da bi trpeo pritisak. Cilindar s oblim krajevima, lopta, spljeskana lopte... ajd ukroji to negde napred. Mada... ako bi benzinski, malo manji, stavio negde drugde pošto nema ovih ograničenja oko oblika, onda bi nekako mogla da se smesti boca umesto rezervoara. Naravno na te grdosije za putovanja.

Ja se i kod kola stalno pitam kad li će država da nagruva akcize i poreze na plin kao što je na benzin.

 

 

p.s. Nafta je na svetskom tržištu u Junu 2008 koštala 150 Dolara a benzin u Srbiji dosegao pik cenu od 112 (2.2USD) dinara. U Maju 2010 cena nafte je bila 70 Dolara a benzin u srbiji 120 (1.42USD) Din. :stabre: 30% skuplje u dolarima u odnosu na cenu nafte. Hoću da kažem da je cena goriva na pumpi, koje god to gorivo bilo dobrim delom sazdana od poreza i famoznih akciza.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 629 postova
  • Lokacija: SVILAJNAC
  • Motocikl: Honda Africa crf 1000

nisam citao celu temu,jer sam bas u guzvi,mada cu je procitati sigurno,sto se tice plina u motor,svaka cast,,sigurno ga ubacujem.Imam pitanje.koliko idu delovi i ruka da mi to neko odradi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3481 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

nisam citao celu temu,jer sam bas u guzvi,mada cu je procitati sigurno,sto se tice plina u motor,svaka cast,,sigurno ga ubacujem.Imam pitanje.koliko idu delovi i ruka da mi to neko odradi

Pitaj kolegu Bokilica, koliko mi je poznato on je najstručniji za taj posao. A uostalom drugog i ne znam koji se time bavi.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja