Jump to content

Moto Zajednica

Swiss army,Victorinox,Wenger

Recommended Posts

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Niko ne reče ništa u vezi noževa koje kanim kupiti...

 

Oštrim se da uzmem ovo:

 

Leatherman Klamath:

 

KLAMATH_SML.png

ili Leatherman Steens:

 

STEENS_SML.png

 

Treba mi nešto za šetnju po planinanama, šumama i (Fruškim) gorama. Ima i jeftinijih, a ima bogami i skupljih.

 

Ja gledam sledeće:

 

- Da bude zgodan za nošenje - preklapa se.

- Da bude dobar čelik - čelik SV30 kažu da 6 puta duže drži oštricu od čelika 420 a 2 puta od 154CM.

- Dužina sečiva oko 10 cm.

 

 

E sad, Klamath nema, a Steens ima i testeru za drvo/kost. Kao i kod alata, ne verujem da će mi trebati testera ali ako je budem imao moći ću je upotrebiti ako bude trebalo (ako sam sa testerom od Wave-a isekao suvu glogovu granu prečnika 5cm za dva minuta, sa ovim bih mogao i ozbilnije da se bavim obradom kolaca ili nosača za zaklon. Mada kada bolje razmislim sa takvim sečivom i dodatnim alatom u vidu cepanice ili kamena Klamath može da glumi i sekirče...

 

Imate li vi neki predlog za nož sa ovakvim karakterisitikama?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 573 postova
  • Lokacija: bgd
  • Motocikl: SKUTERAŠ :)

Markone, ja bih ti preporucio da pogledas Gerber asortiman, dobrim delom su od SV30 celika koji 6 puta duze drzi ostricu, puno modela se preklapa i imaju dosta dodataka, zgodni su za nosenje, i vecinom su sa secivom od oko 10cm.

 

A najvaznije je da su jeftiniji od Leathermana, pa bi kasnije mogao lakse da prodas polovan, za razliku od ovoga koga sad ne mozes da se resis :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

 

Imate li vi neki predlog za nož sa ovakvim karakterisitikama?

 

Ova dva meni rade super posao:

 

Veliki:

http://www.victorinox.com/ch/product/Swiss-Army-Knives/Category/Pocket-knives-with-lock-blade/Pocket-knives-with-lock-blade-Linerlock-111-mm/Trailmaster/0.8463.3

 

Mali (moj je malko drugačiji, ali to je 99% to):

http://www.victorinox.com/ch/product/Swiss-Army-Knives/Category/The-Original-Swiss-Army-Knives/The-Original-Swiss-Army-Knives-large-size-91-mm/Handyman/1.3773

 

Jedino ne znam za kvalitet čelika, ali teško se tupe.

 

Ima par modela koji su bolji, ali veliki sam našao pored puta (ispalo nekom), malo super lepkom popravio slomljenu plastiku i još me nije izneverio. Za te novce... :)

Pomenuti veliki lepo leži u ruci, zgodan za grublje radove, lako se čisti, nema previše dodataka.

Uz njega nosim manji švajcarac koji sam pre više od 10 godina nasledio od dede (sa više sitnih alata - makazice, čačkalica i sl). Često nosim ta dva kad idem na duže i dalje.

 

Skoro sam nabavio leatherman charge i zamenio je oba u priličnoj meri. Zaključavaju mu se sva sečiva i svi alati, ima više nastavaka (samo bitove menjam), ali za samu šumu mi je ipak najbolja kombinacija velikog i malog švajcarca. Leatherman je više za čačkanje oko bajsa-motora (tuđih, za svoje nosim pravi alat koji treba jer je to ipak majka mara).

 

Mada generalno, to su sve stvari koje zatrebaju samo kad ih ne poneseš. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

Mada generalno, to su sve stvari koje zatrebaju samo kad ih ne poneseš. :)

 

Upravo. Trebalo bi, radi eksperimenta, kupiti najjeftinije i staviti ih u kofer motora, ili već negde gde će biti uvek poneseni :) čisto da teraju maler.

 

Inače, primetio sam kod SwissTool-a da je narezani nož dosta oštriji od onog sa ravnim sečivom. Da li je to do oblika sečiva, pa se ja tripujem, ili je stvarno drugačiji.... 'bemliga.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 152 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Transalp

Victorinox Swisstool:

post-190-0-96592700-1318332042_thumb.jpg

 

 

Na jednom poslu koji sam radio, skoro svako je imao neki od Victorinox, Leatherman ili Gerber alata. Za Leatherman imam par primera kako su pucala klješta, dok Gerber u principu hvale (nije bilo nikoga ko ga je duže koristio, pa nemamo baš pouzdane podatke). Victorinox je prilično redak, ali ko ga ima - tvrdi da je bolji od ostalih. Ja ga imam sticajem okolnosti, nisam birao između firmi.... što se mene tiče, radi posao. Verovatno bi mi radio posao i bilo koji od ovih drugih :)

 

Victorinox Cybertool:

post-190-0-21798000-1318332061_thumb.jpg

 

 

Ova stvarčica je jako zgodna za razne sitne intervencije, prevashodno namenjena onima koji rade u IT sektoru.

 

 

 

Ja sam istim zadovoljan. S obzirom da radim na brodu i uvek mi je potreban i uvek pri ruci, ne bih ga menjao ni za hektar gibanice i cisternu jogurta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Markone, ja bih ti preporucio da pogledas Gerber asortiman, dobrim delom su od SV30 celika koji 6 puta duze drzi ostricu, puno modela se preklapa i imaju dosta dodataka, zgodni su za nosenje, i vecinom su sa secivom od oko 10cm.

 

A najvaznije je da su jeftiniji od Leathermana, pa bi kasnije mogao lakse da prodas polovan, za razliku od ovoga koga sad ne mozes da se resis :)

 

 

Gledao sam, ali ne nađoh ni jedan sa SV30 čelikom. Bar ne da mogu da ga kupim u Srbiji. I da imam garanciju kao na Leatherman-a.

 

Sviđa mi se Gator, ali je on sa 420HC čelikom i nema ni blizu 25 godina garancije. Možda to nekom izgleda bez veze ali mislim da kupim nož koji ću da koristim od sad pa dok trajem. ;)

 

Što se prodavanja tiče... ko reče da hoću da se "rešim" Wave-a? :) Hoću da ga upgrade-ujem na Surge pa sam voljan da ga ustupim za neki iznos ako nekom treba. Ako ne, leba ne jede a radi sve što treba da radi :takoje: Samo će da dobije velikog brata za vanterenske uslove.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Mada generalno, to su sve stvari koje zatrebaju samo kad ih ne poneseš. :)

 

Upravo. Trebalo bi, radi eksperimenta, kupiti najjeftinije i staviti ih u kofer motora, ili već negde gde će biti uvek poneseni :) čisto da teraju maler.

 

Inače, primetio sam kod SwissTool-a da je narezani nož dosta oštriji od onog sa ravnim sečivom. Da li je to do oblika sečiva, pa se ja tripujem, ili je stvarno drugačiji.... 'bemliga.

 

 

Probao... i nosim i dalje onaj za 500 din ali mi služi samo kao teg... dobro si me podsetio da ga izvadim iz torbe i olakšam je za par grama :)

 

Ako si gledao ovaj film te ideje će ti brzo presesti:

 

 

Ima dobra scena kada shvati da je trebao da ponese kvalitetniju opremu...

 

Inače, kod Leatherman-a je podjednako oštar i ravan i nazubljeni nož.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 354 postova
  • Lokacija: Kraljevo

Hvala Bogu da ima onih koji normalno razmisljaju i da niko nije postavio kako godinama uspesno koristi "Rambo"noz >:( >:(>:(

Jedino ako ne ide u boj protiv osmanlija :lol: :lol: :lol:

Volim nozeve,britve i slicne alatke.Posto dosta vremena provodim u prirodi,iz iskustva sam naucio da nosim dva noza.Ustvari jedan noz sa drskom,koji je radni i jedan preklopni koji koristim za finije stvari.

Nemam ni jedan od ovih kojima je posvecena tema,ali jednog dana bicu i ja ponosan vlasnik.

i jos jedan mali off,o ovome mastam vec par godina

post-9118-0-69899000-1318623901_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 354 postova
  • Lokacija: Kraljevo

lepo,lepo a najbitnije,korisno :takoje:

prvo moram da vidim sta koji noz ima od opcija,i prema moji potrebama da odlucim,a do tada praticu vasa iskustva.

 

samo da budem jasan,kad sa pomenuo rambo noz,pre svega mislio sam na velicinu,VELICINA NIJE BITNA :lol: :lol: :lol:

pravi nozevi za prezivljavanje su malih dienzija a ne od pola metra.ovaj f1 noz sto sam postavio sliku je deo naoruzanja pilota svedske kraljevske avijacije i malih je dimenzija,a deo je survival opreme

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Markone,nesto mozda zanimljivo za tebe,znam da si ljubitelj Leatherman-a:

 

Leatherman Crater C55

 

Imamo ih u ponudi naravno. On ima sečivo dužine 7cm i da nemam Wave, Crater serija bi se sama po sebi nametnula za onaj manji koji pominje brki82.

Ali C33 jer je više nego duplo jeftiniji:

 

51842.jpg

 

Čak je i jeftiniji od Gerber Gator-a!

 

Ne verujem, bar ja nisam imao potrebu za tim, da nekome trebaju nastavci za odvijanje šrafova (što C55 ima), u šumi, kada pešači.

 

I ja imam ideju da mi trebaju dva noža kao brki82. Jedan manji (imam ga na Wave-u - isto 7cm dužine kao C33) za finije stvari, a drugi duži za neku seču granja i grublje radove.

 

Razmišljao sam i o Nepalskom Kukri (Kukuri) nožu:

 

Kukri.jpg

 

Međutim kada sam ga video uživo shvatio sam da je on stvarno preterano prevelik. Jednog dana kada budem išao u džunglu bez njega neću ići. :takoje:

 

Za naše (pra)šume možda Sibirski Ermak, ali ne znam cenu:

 

Ermak.jpg

 

Ovi noževi su interesantni jer imaju blago savijeno sečivo u odnosu na ručku pa je sila udarca (po grani) mnogo veća nego kod klasičnih noževa i time su efikasniji za krčenje i za grublje radove oko zaklona i sl.

 

Zato razmišljam da uzmem Leatherman Klamath ili Steens a bliži sam ovom drugom.

 

 

Rambo noževi i noževi za specijalne jedinice... niti sam ratnik niti vojnik niti mi je namera da nož koristim za potrebe za koje su oni napravljeni. Rambo nož sam sam sebi kupio kada sam imao 11 godina u Lovoturs (ako se dobro sećam) prodavnici lovačke opreme u Novom Sadu. Ćale se prvo zaledio kada ga je video i krstio se kako tako nešto smeju detetu da prodaju. Naravno da mi ga je oduzeo, a posle ga je odneo u neku fabriku gde su ga naoštrili da bude kao žilet. :) Nisam ga više video bez njegovog prisustva. Naravno, na dršci je imao kompas, a u dršci sve one osnovne drangulije kao što su igle, konac, sajla (testera)... Tada mi je bio jako zanimljiv jer je su Rambo i Commando filmovi bili kultni. Poslednji put sam ga video 7-8 godina kasnije kada sam ga "pozajmio" drugu koji je kao dobrovoljac išao na ratište, a setio se da ga imam. Nakon onoga što je tamo doživeo i preživeo nisam ga ni pitao da ga vrati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Hvala Bogu da ima onih koji normalno razmisljaju i da niko nije postavio kako godinama uspesno koristi "Rambo"noz >:( >:(>:(

Jedino ako ne ide u boj protiv osmanlija :lol: :lol: :lol:

Volim nozeve,britve i slicne alatke.Posto dosta vremena provodim u prirodi,iz iskustva sam naucio da nosim dva noza.Ustvari jedan noz sa drskom,koji je radni i jedan preklopni koji koristim za finije stvari.

Nemam ni jedan od ovih kojima je posvecena tema,ali jednog dana bicu i ja ponosan vlasnik.

i jos jedan mali off,o ovome mastam vec par godina

 

Zašto off? Pa pričamo o noževima zar ne? :takoje:

 

Švedski Fallkniven F1. Kvalitetan, jednostavan, praktičan... Baš F1 među upotrebljivim noževima. Oko 150 EUR. :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Rambo noževi i noževi za specijalne jedinice...

 

Neka me ispravi neko ako grešim: Rambo nož je izmišljen za potrebe filma First Blood (poznatiji kao Rambo 1) i nema veze sa specijalnim jedinicama. Ni pre ni posle filma.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 354 postova
  • Lokacija: Kraljevo

 

Zašto off? Pa pričamo o noževima zar ne? :takoje:

 

Švedski Fallkniven F1. Kvalitetan, jednostavan, praktičan... Baš F1 među upotrebljivim noževima. Oko 150 EUR. :neznam:

mnogo 150e,al vredi svaku paru.

na sajtu lukovi.rs ima lepih primeraka i to za male pare,a ima Bogami i za....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Rambo noževi i noževi za specijalne jedinice...

 

Neka me ispravi neko ako grešim: Rambo nož je izmišljen za potrebe filma First Blood (poznatiji kao Rambo 1) i nema veze sa specijalnim jedinicama. Ni pre ni posle filma.

 

Tako je koliko i ja znam. Zato sam i odvojio rambo noževe I noževe za specijalne jedinice :takoje: Mada su ga prikazali i u Komandosu (Commando) sa Švarcenegerom ;) Da se pojavio u još nekom filmu, možda bi ga i uvrstili u vojnu opremu. :D

 

commando_022.jpgFirst_Blood-Rambo-Knife.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

Iz mog skromnog iskustva na filmu mogu da potvrdim da izbor stvari koje glumci koriste većinom zavisi od toga kako se sviđaju reditelju. Pogledajte ova dva kadra iznad. Zamislite u njihovim rukama neke malene noževe... ne ide to :)

 

Nego, to sad nije bitno.... tražeći fotke za ovo, naišao sam na fenomen "ballistic knife" - nož koji se ispaljuje (!) iz drške federom ili gasnim cilindrom :D Svašta ljudima pada na pamet....

Ballistic-Knife-for-Sale-3.jpgBallistic_knife-01a.jpg111839_tmb_58516879_6.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Dopalo mi šaka slučajno ovo:

 

Smith & Wesson Extreme Ops

 

Smith%20&%20Wesson%20SWCK43BS%20Extreme%20Ops%20G10%20Inlay.jpg

 

Samo nije crno sečivo (nisam uspeo da nađem takvu sliku ovog noža). E sad, kako sam naručio i Leatherman Steens, ovaj će mi verovatno biti rezervni ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Bas lepo.Nadam se da ces uzivati sa njim :takoje:

 

Hvala! A stigao je i Leatherman Steens! Nema šta, vidi se zašto S&W košta 3000 a Leatherman... mnoogo :)

 

 

A evo, našao sami za S&W video na youtube-u :takoje:

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 439 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Aprilia Scarabeo

Lepe su to igracke voleo bih i ja jednu medjutim pre par godina nadje meni interventna perorez u kolma i uz malko maltretiranja i uz obavezno pitanje " nemoj mi reci da ti ovo sluzi da ljustis jabuke"?:lud: dobijem prijavu, poziv za sud i platim u to vreme par hljada dinara kaznu.:( Dakle duzina seciva nije bitna (moj perorez je imao duzinu manju od 10 cm) tako da povedite racuna gde, kako i zasto nosite svoje ljubimce. Ne bi me zacudilo da me gospoda zandari u'apse zbog ubojitog oruzija čačkalice medju zubima.:D . Sada trenutno, zbog gore spomenutog dogadjaja ne nosim ni turpiju za nokte, ma salim se :hej: . Kupio sam supruzi i sebi u nekom mega marketu multi funkcionalnu spravu dva nozica par srafcigera, klesta i jos kojesta sve u jedan, za par stotina dinara. Zao mi bre da nesto kvalitetnije poklanjam narodnoj miliciji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Lepe su to igracke voleo bih i ja jednu medjutim pre par godina nadje meni interventna perorez u kolma i uz malko maltretiranja i uz obavezno pitanje " nemoj mi reci da ti ovo sluzi da ljustis jabuke"?:lud: dobijem prijavu, poziv za sud i platim u to vreme par hljada dinara kaznu.:( Dakle duzina seciva nije bitna (moj perorez je imao duzinu manju od 10 cm) tako da povedite racuna gde, kako i zasto nosite svoje ljubimce.

 

Kako si izgledao, šta si radio kada su ti preturali kola na prvom mestu? Interventna? Koje doba dana je bilo u pitanju? Da li se desilo neko sranje u gradu tih sati?

 

Pitam jer mi priča zvuči naučno fantastično, osim ako nije postojao neki povod.

 

Oružje je dozvoljeno u situacijama poput lova, ribolova, boravka u prirodi. Na javnim mestima, u gradu, čak i u kolima ako ne ideš u lov nije dozvoljeno. Jeste da zvuči malo smešno, ja svugde na motoru vučem švajcarski nož, ali pretpostavljam da ovo služi kao pokriće za razoružavanje likova koji deluju opasno, ili kao budaletine.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja