Jump to content

Moto Zajednica

Grunfovanje oko Superlighta

Recommended Posts

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

Neki genije je smislio ABS, neko ke je malo manji genije od njega a vise voli stednju napravio je imitaciju tog uredjaja čija je glavna funkcija da preveliki pritisak nastao povlačenjem poluge kočnice smanji i postepeno ga dozira prenoseći ga na kočione čeljusti. Međutim, kod nasih kineza, a i još nekih motora, taj uredjaj je krajnje neupotrebljiv, zato sam rešio da ga skinem sa motora. Pa da krenemo

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

Motor spreman za rad, na sisicu sistema za ispustanje vazduha sam zakacio crevce i spric da bih olaksao ispuštanje stare kočione tečnosti. Špric nije neophodan ali je meni lkse da njime ubrzam proces isticanja starog ulja

 

to izgleda otprilike ovako

post-4383-0-03687800-1317144352_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

Prateci korake idemo redom

1 odviti sisicu za vazduh i ispustiti staro ulje,

2 odviti crevo i holender sa ABS uredjaja

3 odviti abs uredjaj

4 vratiti holender i crevo kocnice

Kada se radi vracanje creva, obratiti paznju na dve bakarne sajbnice, one sluze da holender lepo zadihtuju, da bi im efekat bio pun, iste treba pre stezanja zagrejati da bi bakar omeksao, dovoljno je grejanje na upaljaču sa malo jačim plamenom, onda ide po jedna šajbnica sa svake strane holendera i to se lepo zategne

post-4383-0-22911400-1317144824_thumb.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

Kada se sve to lepo očiti, sledi dolivanje novog ulja, ukoiko ne zelite da se mucite sa pumpanjem i ispustanjem vazduha pustite da ulje pod slobodnim padom istice iz sisice pazeći pri tome da u lončetu uvek imate ulja, nakon kretkog vremena malz ce postati ujednacen, bez tragova vazduha u sebi i zavrsili ste time posao, zategnite sisicu i dolijte ulje ako je to potrebno.

Nakon toga spremni ste za vožnju

Pre voznje proveriti da li je kojim sličajem koja kap ulja pala na disk pa isti obrisati, a ako nije probati par puta kočnicu u prazno bez voznje motora da proverite da li rucica ne propada i ako je sve u redu sada se mozete slobodno voziti

 

Zasto sam ovo radio-zbog toga sto je rucica pri pritiskanju bila veoma tvrda i nisam mogao da sam doziram kočnicu, o kočenju sa dva prsta da i ne govorimo, a nakon visestrukog kocenmja imao sam utisak da vucem gvozdenu sipku koja nece da s epomeri, i motor je jedva kočio

Nakon intervencije, rucica je mnogo meksa i neznije reaguje na pritisak i sasvim fino se dozira. U paru sa novim diskom i pločicama kočenje je fenomenalno

 

Do nekog skorijeg izvestaja sa novim intervencijama pozdrav bajkerima :takoje::moto3:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

evo slike creva, za drgi deo grunfovanja sa amortizerima javljam se sutra, komsija zakljucao garazu pa sam ostao bez alata :neznam:

post-4383-0-22177200-1317315657_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

Idemo dalje

 

Zamena ulja u prednjim štapovima

POtreban alat i sredstva:

kljuc 22 pozeljno okasto-viljuskasti, zasto videcete kasnije

Ulje za zamenu-pozeljno fork oil sae 5w, u nedostatku istog moze hidraulicno ulje za radne masine

spric

Crevce (u nedostatku istog posluzice crevo sa preliva lonceta karburatora)

Teglica

 

Postupak

1, POstaviti motor na centralni stender i odvrnuti dve matice na gorenjem trouglu viljuske, odvrtati lagano nakon desetak okreta, cep-matice ce same da iskoče

2, uzeti spric i usisati svu količinu ulja koja je dostupna dok motor stoji na stenderu, a zatim motor lagano staviti na gume, pri tome paziti da ga ne udarite o zemlju jer cete juriti valjke iz viljuski po dvoristu kao ja. Kada to uradite vile ce se sabiti u donju tačku i biće vam dostupna preostala količina ulja koju ćete izvuči pomoću šprica i creva, otprilike je to količina od oko 120-150ml ulja

3 ponoviti korak dva na oba štapa

4 proverit količinu ulja koja je izvadjena i zatim dodati po potrebi novo ulje, obratiti paznju da u oba štapa treba sipati istu količinu ulja

5. pritisnuti čepove jednom rukom i viljuskom ključa lagano okretati dok ne uhvati loza (zato vam treba viljuskasti ključ), proveriti pre nego pustite da vam čepovi ne završe kod komšije, zatim dotegnuti.

6. Proveriti hod i mekoću ogibljenja

 

Ja sam izvukao otpr 120ml ulja po štapu i dodao isto toliko medjutim prilikom kočenja vile su se pobadale skroz do kraja, zbog cega sam udvostručio količinu ulja oko 250ml po stapu i dobio dosta tvrde vile koje su radile oko 1/2-2/3 hoda ali se veoma osećao udarac prilikom kočenja koji je trpio lager kormana usled čega sam smanjio za 50-70ml ulje i dobio rad koji je 4/5 rada celih vila i dosta tvrdji nego ranije ali opet ne preterano tvrd da unisti lager i da zamara ruke (mozda bi sa fork oil bilo drugačije ali ga ja nisam imao)

 

Slede slike u prilogu

1 mesto gde stoji čeppost-4383-0-83044300-1317482056_thumb.jpg

2 potpuno uvučena/pobijena prednja viljuškapost-4383-0-53944600-1317482073_thumb.jpg

3 ovako izgleda ulje iz vilapost-4383-0-83496600-1317482094_thumb.jpg

4 postupak punjenjapost-4383-0-29965000-1317482112_thumb.jpg

 

 

Pozdrav do sledećeg grunfovanja, ostajem vam duzan ugradnju xenona i podazivača lanca

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

potreban alat za xenone i materijal je sledeći

desetak-petnaest zenskih buksnica, dve O buksne za ispod srafa

termo sakupljajući buzir 0,50cnm od 6mm sirine

nesto žica

jedan relej sa četiri izvoda

izolir traka

par vezica

srafciger

dvokomponentni lepak, silikon ili neko slično lepilo

motorcangle (kombinovana klešta)

ključ 13, ključ 10

i naravno polovina xenon seta, za moje način postavljanja nioje vam potreban kontroler paljenja, ali ukoliko ste u mogućnosti isti mozete napraviti sami ili iskoristiti već postojeći iz kompleta

Slike ovog grunfovanja postavići naknadno, a sada sve lagao vam objasniti korak po korak

 

! skinuti rezervoar, sediste i bočne plastike sa motora, skinuti far i izvući instalaciju da ne smeta

 

Korak jedan

izvaditi postojecu sijalicu iz fara i na mesto nje postaviti metalni drzač xenonske sijalice, obratiti paznju na osu postavljanja jedan pipak ide gore na 12h ostala dva na 4 i 8 sati. Ukoliko ste u mogućnosti lagano turpijcom ili vec cime vam je zgodno malo obrusite obod lezista sijalice da pipci lepo upadnu a zatim oko metalnog dela zalijte silikon ili dvokomponenti lepak (da ne ispada sijalica iz fara zajedno sa drzačem)

deo oplate fara, tamo gde vam izlaze tj ulaze zice, moračete malo da prosirite u donjem delu, taman toliko da sijalica i sočivo mogu da se ubace u drzac i da se isti zasrafi.

Napomena, deo instalacije koji je ranije stajao u faru sad ce morati da stoji napolje, jbg nema mesta

 

Sledi povezivanje

kod mene ja sam ovo radio na sledeći način

sa instalacije za poziciju u faru koju sam skinuo nasao sam + zicu i tu zakacio novu zicu koju sam sproeveo ispod rezervoara sve do prostora ispod sedista i pored alarma, na jednom od srafova koji drze filter vazduha stavio sam jednu O buksnu i odatle uzeo masu i doveo direktan plus sa akumulatora i sve to povezao na relej

30 ide + sa akumulatora

85 masa

86 + sa pozicije svetla

87 izlaz

na 87 sam vezao crveni kabli iz kompleta xenona i sproveo ga do balasta.

Balast je namontiran na sraf koji nosi rol barove, to je isti onaj sraf koji stoji na sredini ispod rezervoara, a balast je uvucen unutar samog rama na mesto gde se spajaju dva kraka A viljuske ispod rezervoara a ispred cilindra. Masu za balast iskoristio sam jedan od postojećih šrafova na koji je pričvršćena bobina

Kabli od balasta ide desnom stranom ispod rezervoara, kroz otvor sa sajlom gasa i ka faru

 

Blicanje/ prelaz kratko dugacko svetlo

Kod bixenon kompleta kontroler ima tu funkciju da posalje impuls ka elektromegnetu koji sada sesirić sijalice ili samu sijalicu uvuče dublje u leziste i time menja duzinu snopa

kako ja u svom delu kompleta nisam imao kontroler, promenu snopa kratko ka dugom sam uradio ovako

Kada se xenon upali u startu je kratko svetlo, a kada blicnete kontroler salje impuls ka el magnetu i on povlaci sijalicu, to je izvedeno sa dve najtanje zice na samoj sijalici, crvenom i crnom. Ja sam crvenu zicu spojio sa + zicom sa instalacije dugog svetla (to je tamno plava zica sa snopa iz fara, a crnu na crnu zicu na faru jer je to masa) i time sam dobio i dugo svetlo

 

Princip rada

Kada upalimo svetla, signeal + sa pozicije ide nazad ka releju i pali relej koji daje pobudu da se upali balast koji dalje konvertuje 12 na 20000v i pali xenonsku sijalicu. U staru kada upalite svetlo imate upaljeno oboreno iliti kratko svetlo na motoru. Kada prekidac okrenete ka dugom, signal + sa instalacije dugog svetla ide na + crvenu tanku zicu elektromagneta i povlaci sijalicu xenona i far svetli velikim iliti dugackim svetlom

 

Relej ovde ima ulogu da cuva vase instalaciju koja je fabricki slaba i da salje direktnu struju sa samog akumulatora čime se izbegavaju gubitci u instalaciji

 

Kada preoverite da li sve to lepo radi potrebno je da sve spojeve koje ste sami pravili lepo prekontrolisete i izolirate, i onda vezicama uvezete kablice za ram, nakon toga vratite rezervoar i bocne plastike i sediste i sacekajte mrak da biste nastelovali far. Mada to mozete i po danu jer da ne biste smetali ostalim vozacima morate far da spustite koliko je god to moguce nize na ona dva srafa ispod samog fara i ostaje vam samo da uzivate

 

Ukolikoimate kontroler u svom delu kompleta, kotroler povezujete sa tri zice koje su vam isle na staru sijalicu, vezijete (valjda ovim redom leva viljuska masa, gornja dugo, desna kratko svetlo) i to je to, ako ne radi blickanje proverite raspored da sada ne pricam napamet, a one dve tanke zice sppojite sa dve tanke zice koje idu iz kontrolera i to je to, jos lakse za ugradnju

 

Slike vam ostajem duzan za koji dan, posto sam ja moj xenon set skinuo sa motora kada mi je crko regler a ja mislio da je crko xenon pa nece da radi, pa ga trebam ponovo vratiti na gore vec opisan nacin i tada cu zakaciti slike korak po korak preteci gornji tekst

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

heh ma cekam da mi neko od admina promeni ime teme u grunfovanje oko superlighta

ima puno vise od samog skidanja ~ABS~a

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja