Jump to content

Moto Zajednica

Transfagarasan tour ili Rumunija po ko zna koji put

Recommended Posts

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Posto smo se zarekli da cemo kad-tad prevesti taj famozni Transfagarasanski prevoj, evo spremamo se za novu turu. Na nasem prvom putu kroz Rumuniju smo imali snega vec na prvim obroncima Karpata, pa se nismo usudili ni da pogledamo prema Fagaraskim planinama, drugi put skoro da smo imali snega i u Vojvodini pa nismo ni razmisljali o tome, treci put smo se popeli skoro do pola ali nas je blokirao zid od snega i leda. Nadamo se da cemo ovaj put uspeti.

 

Znaci plan je sledeci:

 

Posto mi se sestra udaje 1. septembra, a do tada ima mnogo posla i priprema da se obavi (posto ce se svadba odrzati kod nas u dvoristu), ceo put je malo odlozen i krecemo 2. septembra ujutro ili u toku ranog pre podneva  ;D

 

Nadamo se da cemo imati snage, dobro vreme i dobru voznju pa da cemo prvi dan uspeti stici do blizine grada Curtea de Arges gde pocinje uspon na prevoj sa juzne strane (oko 500km). Ako ne uspemo onda cemo se negde ulogoriti sa satorima gde nadjemo pogodno mesto.

 

Sledeci dan ce biti rezervisan za laganu voznju preko Transfagarasana, mozda neki rostiljcic na vrhu. (U slucaju da nas prvi dan posluzi, planirali smo da kampujemo negde na samom Transfagarasanu) Zatim voznja do Brasova, gde bismo posetili prijatelje i tu bismo ostali naredne 2-3 noci. Naravno bice voznji ili do C. mora ili jos bolje negde na izlet ili kampovanje u planinama na severu, poseta dragih nam prijateljica u Ploiestiju u blizini Bukuresta,...

 

6.-og bismo krenuli u Cluj Napocu na severu gde bismo takodje posetili jednu porodicu i tamo ostali najverovatnije 2 noci.

 

8-og krecemo nazad preko Arada i Subotice (SU je opciono ukoliko budemo imali vremena za zaustavljanje od 2-3 sata) da bismo stigli kuci najkasnije kasno uvece, da nam nedelja ostane za kratku adaptaciju na realnost posto u ponedeljak moramo na posao.

 

Tempo voznje: ne preko 100km/h !!!  Prosecna brzina celog puta (po ranijim iskustvima) oko 60km/h. Cesta zaustavljanja za cigaretu, kafu, odmor, slikanje,... U slucaju potrebe dostizanja zeljenog cilja (mislim na prvi i poslednji dan) spremni smo voziti i 12-14 sati (ukoliko ne budemo premoreni zbog svadbe)!!! Doci do Curtee de Arges prvog dana nam je dosta bitno posto bi nam to ustedelo jedan dan, a i mogli bismo laganini i bez zurbe sutradan da predjemo prevoj. 

 

Svako je dobrodosao da nam se pridruzi na voznji!!! Jedino morate da se snadjete za smestaj u Brasovu i Cluju ukoliko biste isli sa nama i tamo. U Brasovu cemo mi biti kod prijatelja (porodica sa jednim sinom i bakom koja je skoro nepokretna. Mi redovno kod njih dobijamo malecnu deciju sobu u njihovom skromnom stanu ali tamo stvarno jedva da ima mesta da se iovako smestimo. Ukoliko bude zainteresovanih, imamo kontakte jako dobrih i jeftinih hostela. U Cluj-u takodje odsedamo kod jedne porodice koju takodje znamo vec duze vreme, ali je situacija slicna (3 sina + baba i deda u jednom stanu). Sto se tice Cluja, ne znam za hostele i motele ali oko 5km severnije u malom mestu Gilau ima odlican (najlepsi koji sam u zivotu video) kamp po razumnoj ceni. Takodje ako je neko raspolozen samo za voznju preko Transfagarasana sa nama, a zatim da ide/idu samostalno da istrazuju Rumuniju, opskrbicemo ih informacijama i predlozima.

 

Ukoliko bude bilo zainteresovanih (a bilo je nekoliko), u narednih nekoliko dana cemo se dogovoriti o tacnom mestu i vremenu sastanka.

 

Granicni prelaz u odlasku ce biti Srpska Crnja-Jimbolia prema Temisvaru. Sto se tice rute (bez izleta i lokalnih voznji), evo mape:

 

9NspT_transfagarasantouror7.th.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 554 postova
  • Lokacija: Banatsko Novo Selo

 

      ...sta reci...fantazija, lepa tura, lepa drzava za videti iskusni putnici, plan do detalja ! Jedina stvar koja ne stima u celoj prici je polazak nakon svadbe...od mladinog brata se ocekuje da u najmanju ruku bude "veseo"

        'Ocu da vas vidim na tom prevoju, ovaj put ne prihvatamo nikakva opravdanja!

        Srecno!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1330 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

Posto smo se zarekli da cemo kad-tad prevesti taj famozni Transfagarasanski prevoj, evo spremamo se za novu turu.

 

Evo ti fotka za zagrijavanje, pogled sa vrha prijevoja prema sjeveru  ;D

 

hOZ2n_p1010244ls4.jpg

Shot at 2007-08-19

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

 

      ...sta reci...fantazija, lepa tura, lepa drzava za videti iskusni putnici, plan do detalja ! Jedina stvar koja ne stima u celoj prici je polazak nakon svadbe...od mladinog brata se ocekuje da u najmanju ruku bude "veseo"

        'Ocu da vas vidim na tom prevoju, ovaj put ne prihvatamo nikakva opravdanja!

         Srecno!

 

Nema brige, nije to klasicna svadba, vise rostiljanje za 50-60 osoba u mom dvoristu. Vino se stavlja u stranu oko ponoci, pa krece ciscenje sa sokicima. Sto se tice prevoja, ako nista drugo, rastavicemo motore na par delova pa ih peske preneti na drugu stranu  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

Ja sam ovo ponavljao i ponavljao.. Za meme, vas dvojica ste heroji. Ponosan sam i što sam na istom forumu kao i vi, da ne pričam o tome da sam vas i upoznao. Majkemi.

 

Želim Vam lepo vreme u onoj meri u kojoj vam je potrebno. Ne sumnjam da će biti zanimljivo jer ste vas dvojica posebni ljudi. Od takvih su u staroj Grčkoj stvarali mitove.

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1330 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

Evo ti fotka za zagrijavanje, pogled sa vrha prijevoja prema sjeveru  ;D

 

Postoji li planina u evropi na kojoj ti nisi bio :)

 

Da, Pico Veletta me sada pali, no doktor će to da uradi prvi  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Mogu li navratit u Subotu da vam pozelim srecan put...  ;)

 

naravno Vukane! Uvek si dobrodosao

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Sama ruta je samo oko 1500km. Ali cemo sa prijateljima iz Rumunije ici na neke voznjice ili u planine ili do mora, sto znaci jos oko 400-700km. Znaci bice oko 2000-2500 km

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

OK, neki su se ovih dana raspitivali o turi telefonom, ali zasad se prijavio za polazak samo Buca. Sastanak je u Srpskoj Crnji (posle crkve sa desne strane je nekakav kip i kafana) oko 9 sati ujutro 02.09.2007.

 

Ide se prvo za Temisvar, gde cemo se sastati sa momkom iz nemacke koji je pre par nedelja bio moj gost (Uwe) i sa njim nastavljamo do grada Curtea de Arges. Ova deonica (NS-Curtea) je oko 500km. Nadamo se da cemo stici dotle jos po danu i eventualno da krenemo na uspon do prevoja gde bismo kampovali.

 

Znaci ako zelimo da krenemo na prevoj od Srpske Crnje do uspona bismo imali skoro 500km!!! To znaci malo jaci tempo, i prosecna brzina ne bi trebalo da nam bude manja od 65-70km/h, t.j. krstareca brzina oko 85-95km/h

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Eh Joseph! Vidi se da ne gledas mapu. Ne ovaj put nas put ne vodi kroz Sibiu ali prolazimo veoma blizu. A Mozda nas i neki izlet odvede tamo!

 

Sto Hitmane? Treba li ti nesto odatle? Sve se da srediti!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: R1150GS

Mozda nam se putewi ukrste ..  ;) bitjemo u kontaktu

 

Otvoricemo oci, pa ako vidimo Obodin sa puno nalepnica i prtljaga, stajemo, a ako nas vi vidite ranije, javite se! U stvari, javite se u svakom slucaju ako ste u okolini , nista nije daleko ako smo na odmoru!  ;D `Bes 0 promil, pivo se hladi  ;D

 

Evo, nema vise brojanja dana, sati se broje... Jos 8 sati i rock&roll!  ;D ;D

 

Foto oprema spakovana, viidmo se za nedelju dana. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Evo napokon je proradio i forum pa da se javimo da smo bili, videli, vratili se i opet bismo!

 

Evo i ukratko kako je bilo:

 

Znaci subota 01. septembar, svadba t.j. zurka povodom vencanja moje najdraze sestre. Mislili smo da se nece oduziti ali... Joseph je pametno, oko 1 posle pooci otisao kuci da prilegne, a i ja sam hteo ali drustvo me povuklo. Casica rum-kole i dobar stari rock 'n roll i eto mene u krevetu vec oko 4. U 6:20 zvoni sat!!! Nije mi tesko ustati posto mi leptirici u stomaku ionako ne daju mira - jos samo malo i krecemo!!! Stavljam kafu, rasterujem drustvo na dvoristu ispred garaze, koje jos uvek slavi, da isteram motor, kacim kofere,... Stize Joseph i pijemo kafu sa drustvom. Oprastamo se od zivahnog drustva,zeta, majke i sestre, koja od danas zvanicno zivi na drugoj adresi i polazimo.

 

Sa Bucom smo se dogovorili da se nadjemo u Srpskoj Crnji u kafani "Mamurni ljudi" u 9:00. Parkiramo se ispred kafane u 9:01 ali Dragstar je bio brzi i vec nas je cekao na parkingu.

 

Nestrpljivo cekaju da popijemo kafu: [/pre]404.jpg

 

Ja i Buca: 404.jpg

 

Jutro je bilo hladno ali suncano i cinilo se da cemo imati lep dan za voznju. Posle kafe lak prolazak kroz granicu uz samo par pitanja u motorima i destinaciji. Za kratko vreme bili smo u Temisvaru ali smo bez zaustavljanja nastavili prema gradu Lugoj. Tu je bilo dogovoreno da se nadjemo na OMV pumpi sa nasim prijateljem iz Nemacke, Uwe-om, koji je pre par nedelja bio moj gost. OMV nam je savrseno odgovarala posto nam je ta pumpa na putovanjima i mama i tata (dobro gorivo, toplo unutra, ima dobre hrane i pica...). Na putu za Lugoj odjednom vidimo kako pored puta stoji jedan zeleni cucavac i dva momka. Naravno stali smo i pitali sta je problem, a dobili smo odgovor: BENZINA, i momak je upitno gledao u nas pokazujuci pracnu plasticnu flasu od litaripo. Pozvao sam ga do mog motora, skinuo crevo sa filtera i ostavio ga da cuci dok benzin polako curka u flasu. Kada je napunio flasu hteo je da mi tutne novcanicu od XY RON-a ali sam odbio. Zahvalio se, upalio, i pokazao nam da je njegova masina ipak brza dodavajuci gas u crveno.

404.jpg

 

Pitao sam se da li ce takvim forsiranjem stici sa litaripo do sledece benzinske, ali imao je srece. Lugoj je bio blizu i videli smo ih kako toce na OMV-u dok smo se mi parkirali. Tek sto smo narucili corbicu i kafu, stigao je i Uwe. Rucali smo, malo procaskali, natocili gvozdene ate i put pod tockove.

 

Jesam li rekao da je bilo lepo vreme? Jesam? E pa nije dugo. Malo posto smo krenuli pocela je kisica, pa je malo pojacala, a kad je postala prava kisa, odlucili smo da je vreme da navucemo kisna odela pre nego sto potpuno odraste i postane pljusak.

404.jpg

 

I nismo pogresili. narednih sat-dva je padala onako bas zrelo. Prosli smo Caransebes, Bucovu i na samom ulazu u Hateg je kisa stala i oblaci su poceli da se razilaze. Skinuli smo kisna i nastavili dalje. Plan je bio da taj dan stignemo do Curtea de Arges i da sledeci dan odvezemo Transfagarasan ali je sad vec bilo izvesno da dotle necemo stici. Odlucili smo da vozimo dok nam odgovara i da negde nadjemo pogodno mesto za kampovanje. Kod Petrosani-a smo skrenuli sa magistrale na regionalni put koji je vodio preko predivnih gustih suma prema gradu Brezoi. Nadali smo se da cemo stici pre mraka do jezera Vidra i da cemo se tu ulogoriti. Ali kisica je ponovo pocela i mrak je polako poceo da pada. Dugo smo mislili da je to samo kisica i da nije nista strasno, ali posto je voznja bila spora a ni sunca nije bilo najednom smo osetili da voda polako pronalazi put kroz letnje jakne, i odlucili smo se da nadjemo prvo pogodno mesto za kamp.

 

I nasli smo savrseno mesto oko 20 km od Petrosani-a.

404.jpg 

404.jpg

404.jpg

404.jpg

404.jpg

404.jpg

 

Posle sat-satipo uspeli smo da zapalimo nekakvu vatricu od potpuno mokrog granja uz pomoc malo benzina. Iznad vatre smo razvukli Uwe-ovo satorsko krilo da se malo sakrijemo od kise, stavili smo na gomilu sta smo imali od hrane (par konzervi, malo hleba, sir i naravno nekoliko limenki dobrog URSUS piva. Kada nam je ponestalo snage da duvamo u zar da odrzimo vatru, krenuli smo na spavanje. Nije to bilo tako jednostavno kako smo mislili. Noc je bila uzasno hladna, a mi smo imali vrece za fino letnje kampovanje. No nekako smo se umotali i uz pomoc poslepodnevnog pasulja, upalili centralno grejanje pa smo pregurali noc. ;)

 

Ujutro smo nas trojica balkanaca vec rano bili na nogama, sakupili smo nesto grancica, upalili neku kao vatricu, t.j. napravili smo mnogo dima i cekali smo da se i gospodin sa zapada probudi i umili se da nam da njegovo kuvalo na benzin za kafu, posto ono rusko koje smo mi poneli bas nesto i nije radilo. Nekako smo uspeli da napravimo dovoljnu buku da se i uspavana lepotica probudi i ubrzo smo pili tursku kafu u 4 soljice, koju je gospodin sa zapada napravio sasuvsi svih 100gr kafe u sepekanju. Meni nije smetalo, ali se on malo mrstio na jacinu. Dok smo se mi pakovali on je sebi napravio jos i supicu da sakupi energiju za put. Oko 10 sati smo napokon krenuli dalje. Narednih 100km (put Petrosani-Brezoi preporucujem svima) su ubedljivo najlepsi predeli koje sam ikada video. Gusta i skoro netaknuta suma, potoci, recice, jezero Vidra, koje se pojavljuje iznenada posle jedne desne krivine i hipnotise vozaca. Skoro da sam u krivini produzi pravo umesto da skrenem.

U6sr0_02petrosanitransfagarasua1.th.jpg

404.jpg

404.jpg

404.jpg

 

Kada smo stigli do vrha tog venca, uleteli smo u uzasnu maglu koje je na srecu kratko potrajala. Ali ono sto nas je cekalo posle toga je bilo pomalo strasno za Bucu i za mene. Nizbrdica, poprilicno jaka, bez asfalta, blato, kamenje, krivine (nijedna nije bila manja od 90 stepeni). Ova dvojica endurasa su se spustala kao da to nije nista, a mi!? polako, klizajuci malo desno malo levo, malo prednjim malo zadnjim tockom. Ali kad smo uhvatili fazon, popustili smo malo misce i zglobove i pustili motore da se kotrljaju. Ipak nije to dugo trajalo i uskoro smo opet bili na asfaltu. Ovih 100km smo presli za samo  ;) 4 sata!!! Ne zato sto je bila teska ili spora voznja, vec zato sto smo maltene posle svake krivine jednostavno morali da stanemo i uzivamo, slikamo i glupiramo!

404.jpg

1LFBM_02petrosanitransfagaraseh5.th.jpg

404.jpg

404.jpg

 

Posto smo stigli do Brezoi, natocili smo i posle kafe nastavili preko Ramnicu Valcea do Curtea de Arges. Tu smo se nasli po dogovoru sa nasim dragim prijateljima iz Brasova, Ankom i Ovijem. Svi zajedno smo otisli na rucak a zatim smo krenuli na uspon na Transfagarasan. Medjutim nismo dugo vozili, posto je mrak padao veoma brzo i poceli smo traziti mesto za kamp. Na tom delu to i nije tako lako. Jednom smo skrenuli na sljunkovit put i posle par stotina metara je Ankin auto poceo da grebe ostro kamenje na putu. Uwe je otisao jos oko pola kilometra dalje ali nije nasao nista, pa smo se vratili na asfalt i nastavili potragu. Oko kilometar dalje nasli smo prosirenje pored puta koje je bilo dovoljno da smestimo nase satore, motore i automobil, pa smo napravili mali kamp.

 

Naredna 2 sata smo bezuspesno pokusavali da upalimo vatru, ali je sve bilo tako mokro a i vazduh je bio tako vlazan da smo odustali. Da ne bismo bili u potpunom mrako Anka je upalila pozicije na kolima, a mi smo se okupili u krug i poceli da ispijamo sve flase koji smo sakupili: Flasa finske vodke, pola litre konjaka, flasa manastirke, jos pola litre vodke i nesto piva. Naravno nismo sve to popili, ali su flase kruzile a nase raspolozenje je bilo na nivou. Jedino se usamljeni zapadni blok malo preracunao kada je poceo ovo ispijanje sa istocnim blokom i ubrzo su pocele da ga izdaju noge, pa jezik a zatim je usledila potpuna blokada svih normalnih psihofizickih aktivnosti. Umirali smo mu od smeha!!! Ovi ga je konstantno strecao sa recenicom:" Schutz!!! Ordnung und disciplin!!!", a ovaj se na to jos vise primio. Na kraju nas je vec postrojavao i teturajuci se urlao na nas u stilu Hitlera.

5S4FD_02petrosanitransfagarasmn1.th.jpg

aOhKr_02petrosanitransfagaraszz0.th.jpg

404.jpg

404.jpg

 

Ipak smo odlucili da je vreme za spavanje da bismo sutradan odmorni presli prevoj. Medjutim Anka i Joseph su nekoliko puta te noci ustajali i pomagali jadnom nemcu da nadje sator, ulaz u sator, kamp,... Jadan je celu noc bauljao, padao, psovao,...

 

Treci dan, ujutro, svi smo budni osim nemca koji je polumrtav. Dok pokusavamo da skuvamo kafu, Ovi ga konstantno zadirkuje kako nije trebao da pije sa nama iz istocnog bloka. Konstantno smo pokusavali, bezuspesno, da ga izmamimo iz satora, ali je na kraju rekao da mu je zaista lose i da je "jako bolestan", i da je odlucio da on ostane tu gde je pa ce nam se pridruziti sutradan u Brasovu. Dan je bio odlican a voznju, Napokon pravo sunce, bez ijednog oblaka, kao stvoren dan za prelazak preko Transfagarasana. Odlucili smo da je krajnje vreme da krenemo, da ne izgubimo tako lep dan, i da je za Uwe-a potpuno bezbedno da ostane da "odmara" i krenuli smo.

 

Sta reci o prevoju Transfagarasan? Nista! Ko je bio, zna kako je, a ko nije, vreme je da ode!!! Dozivljaj se ne moze opisati pa cu samo postaviti slike da vam krene voda na usta. Joseph je na Hondi vozio i Anku, a Ovi je za nama isao kolima.

404.jpg

404.jpg

404.jpg

404.jpg

404.jpg

404.jpg

404.jpg

404.jpg

JXT8m_03transfagarasan28jkn1.th.jpg

bkohw_03transfagarasan55jp1.th.jpg

404.jpg

404.jpg

404.jpg

 

Rucali smo na vrhu, kod tunela, na jezeru Balea, a zatim krenuli spust na severnu stranu. Usput smo stali da Buca doda svoj potpis pored nasih, koje smo ostavili prosli put kada nas je sneg sprecio da predjemo. A kada smo stigli do kraja, do sela Cartisoara, krenuli smo preko Fagarasa i Codlea-e do Brasova, t.j. do prigradskog naselja Sacele gde se Ovijeva i Ankina firma nalazi. Parkirali smo motore u dvoristu i taman smo hteli da se dogovorimo kako da se smestimo. Naime nekakav dogovor je bio da ja i Joseph spavamo kod njih, ali smo znali da im je stan mali i da ih ima i vise nego dovoljno u njemu, pa smo razmatrali mogucnosti da spavamo tu u trpezariji firme ili da idemo svi u hostel. Medjutim iza ledja sam cuo Ankin glas, kao da je znala da se spremamo na takav dogovor:" Da nisam cula nikakve gluposti! Uzmite sta vam treba i idemo u stan! Bez rasprave!!!".

 

Seli smo svi u kola i otisli u Brasov do stana. Tamo su nas cekali njihov sin i necak iz Sirije koji nam je za veceru spremio 13 razlicitih jela!!! Kasnije sam saznao da je kod njih obicaj da se zeljeni gosti ponude sa svim cime kuca raspolaze, a ako je gost nepozeljan daje mu se kafa. Verovatno otuda naziv: kafa sikterusa. Posle obilne vecere smo izasli na balkon gde se vec uveiko spremao Sirijski ritual spremanja nargile, t.j. dve nargile. Jedna je bila sa ukusom jabuke, a druga sa ukusom grozdja. Puni stomaci, nargila, pivo... Sta jos treba!? Uzivanje!!! Dogovorili smo se da sutradan odemo u obilazak grada i u voznju okolinom i zatim smo otisli na spavanje da svarimo svu onu hranu a i Transfagarasan.

404.jpg

404.jpg

 

Dan4. Tusiranje i pranje zuba!!! Vec je bilo krajnje vreme! "Culi" smo se vec na kilometar, a i orbit je vec na zube poceo slabo da deluje! Kada smo se svi spremili, otisli smo da pokupimo motore. Joseph je za promenu uzjahao Ankinog BMW-a F650GS (po imenu Siegfried) i nju je uzeo za suvozaca, a Ovi je uzeo svog takodje F650GS (Black Dog, kako mu on tepa), ali malo veceg i jaceg.

xLrQ1_04brasov01rg7.th.jpg

 

Malo smo se provozali kroz stari grad, parkirali na setalistu kod fontane, popili kafu i pojeli sladoled dok smo cekali da se mali Ovi-Sirijac, vrati sa ispita, da nam se pridruzi,

404.jpg

404.jpg

a zatim smo otisli do Poiane Brasov na pice kod Ovijevih roditelja. Tu smo skovali plan da se provozamo krug do Rasnova, Predeala, Busteni-a, Sinaia-e (da pokazemo Buci dvorac Peles) a zatim nazad drugim putem do Brasova.

 

Tako je i bilo. Put od Brasova do Rasnova i Predeala odlican, sirok... priroda predivna, suma,... voznja koja odmara dusu! Kod Predeala se videlo da pocinje da se oblaci ali smo se nadali da kise nece biti. Medjutim posle samo malo vremena osetio sam jednu kap na kacigi. Istog momenta sam pomislio da bi bilo dobro stati i navuci kisno, ali naredne sekunde se sva voda ovog sveta srucila na nas i svi smo bili mokri do gole koze. Nismo hteli da nam to pokvari dozivljaj i kada se kisa malo smirila nastavili smo dalje. Kada smo stigli u Sinaia-u, kisa je padala onim najneumoljivijim tempom, kao da nikad nece prestati. Buca, Ovi i ja smo pogresno skrenuli i nikako nismo mogli da pronadjemo put do dvorca. Napravili smo 10km voznje po gradicu da bismo na kraju odustali i sazvali sastanak sa Josephom i Ankom u obliznjem kaficu, da se koliko toliko osucimo i ugrejemo. Dok smo tu sedeli javio nam se i Uwe, koji je stigao u Brasov. Rekli smo mu da saceka negde i da cemo mu se javiti cim stignemo nazad u grad. Inace on je presao Transfagarasan po uzasnoj kisi i magli, tako da od svega nije video nista, t.j. jedva da je celim putem video metar ispred sebe. E da nije pio sa nama, mogao je imati lepo iskustvo po lepom danu. Ko ga je terao da pokusa da odrzi korak!

 

Posle par pica smo odlucili da se vratimo u Brasov posto kisa nije jenjavala. Vec je bila noc, bilo je poprilicno hladno, tek par stepeni iznad nule, kisa ke neumorno padala a mi smo bili potpuno mokri. Nekako smo za 2 sata uspeli da predjemo tih 70km puta sa veoma gadnim krivinama i serpentinama, i sa veoma gustim teretnim nocnim saobracajem. Na svu srecu svi (osim Buce) ovaj put veoma dobro poznajemo, pa nije bilo previse tesko. Oko 11 smo bili u stanu u suvoj odeci. Jedini problem je bio kako do sledeceg jutra osusiti sve sto nam je potrebno za dalje putovanje.

 

Dan 5. Ustali smo oko 8 sati. Popili kafu i malo popricali. U 10 smo se oprostili od Anke koja je otisla na posao i ubrzo smo i mi krenuli u Sacele gde su nam bili motori. Na Uwe-ovom KTM-u je trebalo nesto da se zavari. I buca je imao malu pukotinu na nosacu kofera. Dok su oni to popravljali ja sam vreme iskoristio da malo prepakujem i reorganizujem stvari u koferima. Pa kafica, pa oprastanje i Buca, Joseph i ja smo oko pola 2 popodne napokon krenuli na sever. Uwe je ostao da dovrsi jos neke opravke oko motora i njegov plan je bio da krene prema Istanbulu.

 

Posto je vec bilo kasno kada smo krenuli, znali smo da necemo stici do Cluj-a i odlucili smo da idemo do Sighisoare i da tamo nadjemo smestaj za noc i da vidimo stari grad. Stigli smo predvece. Odmah smo skrenuli u ulicice u kojoj ima veliki broj hostela i pansiona. Kada smo stali na jednoj raskrsnici, odmah su nam prisli neki momci i pitali da li nam treba smestaj. Jedan nas je odveo par kuca niz ulicu i pokazao da mozemo da uteramo motore u dvoristu. Kuca spolja nije obecavala nista, ali kada smo usli, iznutra je bila sasvim lepo opremljena novim namestajem, kupatilom... Sobu, sa koriscenjem zajednickog kupatila za sve stanare, smo iznajmili za 24 eura, t.j. za 8 eura po coveku. Smestaj je bio veoma udoban. Ako neko bude isao u tom pravcu i treba mu smestaj evo i podataka (Guest House Jianu Horea, 545400 Sighisoara, Str. Garii 22, tel +40 743 690 312, jianu-horea@yahoo.com).

 

Prosetali smo se novim delom grada, popili kafu i pice, vratili se do kuce, istuzirali pa u krpe. Ujutro smo se spakovali odvezli do starog, srednjovekovnog grada Sighisoara. Inace to je grad gde je rodjen slavni Vlad Tepes, t.j. zloglasni grof Drakula.

404.jpg

 

Oko 11 smo nastavili na sever do grada Cluj-Napoca. lVD4U_06cluj0pdj3.th.jpg

 

Posto nasi prijatelji, porodica iz ovog grada, je bila opravdano odsutna, odlucili smo da odemo jos 10-ak km do mesta Gilau gde je jedan jako dobar auto-kamp.Iznajmili smo 4-krevetni bungalov za svega 25 eura.

t8OgN_06cluj0res1.th.jpg

 

Posto smo se smestili, vratili smo se u Cluj i nazvali nasu poznanicu sa nadimkom Yoyo.

404.jpg

404.jpg

404.jpg

404.jpg

 

Ona nas je docekala na trgu kralja Matije i odvela u jedan kafic gde je bila sa nekim prijateljima. Naslo se medju njima i bajkera pa smo imali o cemu da razgovaramo. Posle par pica smo se preselili u obliznju pizzeriju, gde smo vecerali, i negde malo pre ponoci smo se vratili u kamp na odmor pred dugu voznju do kuce.

 

Dan 7. Ustali smo dosta rano, popili kafu, spakovali se, spremili se i oko 8 sati krenuli. Nismo odmakli ni 50 km kada je pocela ponovo kisa, koja nas je pratila ceo dan sve do Temisvara. Put koji smo za povratak odabrali je Cluj-Turda-Sebes-Deva-Margina-Faget-Lugoj-Temisvar-Srpska Crnja.

 

Celim putem do Temisvara je bilo veoma hladno. Dosta cesto smo se morali zaustavljati na benzinskim pumpama da se malo ogrejemo i popijemo caj ili pojedemo vrucu corbu.

 

U Jimboliji smo stali u jednoj prodavnici i potrosili smo ostatak novca na sta drugo, nego na pivo i vino. Punih kofera i bisaga smo presli granicu, popili kafu u Srpskoj Crnji u kafani Mamurni Ljudi, gde je nase druzenje sa Bucom pocelo pre nedelju dana. Tu smo se pozdravili i zatim kuci svako svojim putem.

 

Mapa puta:

HHLMS_mapaxd1.th.jpg

 

Sta jos reci o putovanju? Odlicno smo se proveli, odlicno se vozili! Ni kisa, ni magla, ni hladnoca nam nisu mogli pokvariti uzivanje. Bucu smo upoznali jutro pred putovanje i proveli sa njim 7 odlicnih dana. Bilo je lepo voziti sa njim. Buco dobrodosao si u nase drustvo uvek.

 

Zao mi je sto je Buca bio cesto malo po strani zbog otezane komunikacije, ali nadam se da je i on uzivao isto kao i mi. Takodje se nadam da je stekao prijatelje (Anku i Ovija) sa kojima ce se vremenom jos vise druziti isto kao i mi.

 

Ja sam svoje prijateljstvo sa Ankom i Ovijem ovoga puta ucvrstio jos vise, i znam da cemo se posle ovog vidjati jos cesce. Temerin i Brasov su sada blize nego ikada i vremenom ce biti sve blize i blize.

 

Cluj smo posetili 3-ci put i opet ga nismo posteno videli posto smo kasnili jedan dan. Sada imam jos jedan razlog da ga ponovo posetim, ali na malo duze od jedne noci.

 

Sve ukupno presao sam sa Suzanom 1835km, Joseph oko 120km manje posto je toliko vozio BMW-a, a Buca oko 100km vise koliko je imao od i do Panceva.

 

Sve u svemu odlicno provedenih nedelju dana, u odlicnom drustvu. Ovoga puta nam se pridruzio Buca, sledeceg puta se nadam da ce biti vise vas. Vodice imate, nama vec mape odavno ne trebaju za Rumuniju  ;)

 

E bas sam ga oduzio i razvukao, sad jos Joseph i Buca da dodaju svoje komentare, vidjenja, jos po koju sliku,...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja