Jump to content

Moto Zajednica

Malo o gumama (tubeless=tube type??) i uputstvo za krpljenje

Recommended Posts

  • Drug član, 1414 postova
  • Lokacija: Beograd (zvezdara)

Bravo Dane, e tako se to radi. Sad ces moci bez da ostetis felnu menjati gume ;D Ima li neki snimak koji pokazuje kako se pravilno vraca guma sa unutrasnjom, mnogima bi, verujem koristilo da vide ;)?!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 542 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: GS

Ljudi ima li uopste neko prostije resenje za probusenu gumu? Nemam pojma ni kakva mi je guma na motoru a kamo li da je skidam i krpim. Na novom KLE-u kakva je guma tubeles ili sa unutrasnjom i  stvarno sta raditi ako se probusi na putu a sam si? Gde ima da se kupe ti montiraci ili pajseri za moto gume a da ne ostecuje felnu ili neki sprej ali da pomaze kod obe vrste guma?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova

Meni se pre dva dana probushila zadnja guma na motoru 160/60-18. Iskreno recheno, nisam ni primetio, tek kad sam stigao do frenda on mi reche da mi je guma izduvana. Verovatno je polako ispushtala pa zato nisam osetio. Stavim bajk na centralnu nogaru, okrenem malo tochak, kad ono neka plastika viri iz gume.  Bio sam na 1.5 km od kuce tako da smo je naduvali i odvozao sam motor, pa rekoh sutra ujutru da to sredim.

 

Od skoro vozim veci motor tako da nemam iskustva kako to ide kod velikih bajkova. Reshim da sam skinem tochak i odnesem gumu kod vulkanizera, ni ne razmishljajuci da tochak nisam ni morao da skidam jer je opravka mogla da se uradi i kad je guma na tochku- tjubeles.

 

Manual je detaljno uradjen, tako da sam veoma lako skinuo tochak, ali sam pre toga morao da kupim neshto od alata shto mi je falilo. Odnesem tochak kod vulkanizera i onda sam i chuo da nisam morao ni da skidam tochak! Jednostavno se nisam setio, ne pamtim kad mi se guma na kolima probushila, pa valjda zato.....

 

U gumi je bio zaboden mali plastichan klin, oshtar i shpicast. Ubacili onaj gumeni chep za krpljenje i odsekli vishak, naduvali gumu, ali nije hteo da je izbalansira, kaze takve krpljene gume ne balansiramo??

 

Odem kuci vratim tochak, vodio sam rachuna da spejsere vratim na odgovarajuce mesto, sve malo podmazao sa tovat mashcu, glavnu osovinu ochistio i posebno namazao, vratio osigurache. 

 

Sad mi i nije zao shto sam skidao tochak bez potrebe, ipak sam neshto novo nauchio oko svog bajka. Kad dodje vreme, mislim da lanchanik na tochku nece biti problem zameniti. Iznenadio sam se kad sam izmedju lanchanika i tochka video gumenu parchad. Zapravo, dok sam nameshtao tochak malo sam ga nagnuo pa mi je lanchanik ispao sa svim onim gumama unutra. Malo sam se isprepadao kad su se gume rasule ali sam ih laganica vratio na mesto, kucishte tochka ochistio i sklopio sve  bez problema.

 

Guma je dobra, sve share su prisutne, ali me malo brine taj chep, Koliko je sigurno voziti bajk sa takvom gumom?

 

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 114 postova
  • Lokacija: Cetinje - MNE

  Na motor nikad nisam krpio gumu, tako da sa tim nemam nekog iskustva, al sam je zato krpio na kola i kamion xxxxxxxx puta.

  Cepovi su dobri za nuzdu,ako nema blizu vulkanizer ili nemas alata da je zakrpis sa flekom.  Desavalo mi se mnogo puta da cepovi ispanu. Mislim da je klasicno krpljenje najbolje.!!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 542 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: GS

Evo i sada na ruti 4 planine, Dejanu, jednom od domacina je ciknula guma na kroserici. Stukao je dva spreja i nista, cemu onda oni sluze? Niko ne pise postoji li uopste neko resenje bar do prvog vulkanizera, za unutrasnju gumu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Evo i sada na ruti 4 planine, Dejanu, jednom od domacina je ciknula guma na kroserici. Stukao je dva spreja i nista, cemu onda oni sluze? Niko ne pise postoji li uopste neko resenje bar do prvog vulkanizera, za unutrasnju gumu?

 

E, ali on je presao dovoljno da potpuno iscepa unutrasnju gumu pa je pena prilikom pokusaja krpljenja&duvanja izlazio izmedju felne i spoljne gume napolje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 655 postova
  • Lokacija: Srbija

Imam i ja jedno pitanjce tj dilemu vezano za gumu pa da ne otvram novu temu vec da bude sve na jednom mestu, mozda jos nekome zatreba  ;)

Evo o cemu se radi.... malopre sasvim slucajcajno pogledam zadnju gumu kad ono bas na srednjem delu gume nesto se cakli, pogledam i vidim da se neki eksercic zabio u gumu  >:( Nije ispustila ali to definitivno mora da se resi pa se pitam dal da je krpim il da uzmem novu jer ipak se radi o R motoru... brza voznja...  ovo ono  ;) Ipak je bezbedniost najvaznija. E sad sta mi je ciniti krpljenje ili nova ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 542 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: GS

Mislim da ti je zamena gume nepotrebna ukoliko to moze da resi vulkanizer. Kako si opisao, eksercic se vidi iz gume? Ako je tako, onda pravac kod vulkanizera i on ce je uraditi sa cepom kojim se i inace krpe tubeles gume i nema frke kada se to dobro uradi. Pretpostavljam da je rec o tubeles gumi zato sto je R u pitanju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 217 postova
  • Lokacija: Mladenovac N44.26.967 E020.42.012

cep je dobar za brzo krpljenje, ne preporucujem ga kod moto guma, bolja je fleka, sigurnija, jer zbog mekoce moto gume, cep moze da ispadne, moze samo za nuzdu, tipa 200km do vulkanizera....

 

ja sam vulkanizer, i cepovima krpim gume od auta bez problema....

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 655 postova
  • Lokacija: Srbija

Evo da odgovorim sam sebi...  ;D 

Posto sam isao na redovan servis u Markos NS pa da ih pohvalim, momci su tamo zavrsili i sve vezano za krpljenje gume, skinuri tocak, odneli kod vulkanizera sve ponovo vratili  :) Inace iksercic je bio jako mali ali sam ipak na kraju trazio da urade krpljenje sa "vrucom flekicom" umesto sa cepom  ;)

Znaci u NS ako imate ovakav i problem a nemate uslove da sami skinete tocak i okrpite znate gde to moze da se zavrsi  :)

 

Pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1414 postova
  • Lokacija: Beograd (zvezdara)

Evo i sada na ruti 4 planine, Dejanu, jednom od domacina je ciknula guma na kroserici. Stukao je dva spreja i nista, cemu onda oni sluze? Niko ne pise postoji li uopste neko resenje bar do prvog vulkanizera, za unutrasnju gumu?

Ma sprejevi su nista za unutrasnju gumu. Na tvom motoru je unutrasnja guma, pajsere mozes da kupis na buvljaku, pa menjaj na licu mesta, to ti je najbolje resenje do vulkanizera, a kad odradis posao vulkanizer ti i ne treba vise ;D :D;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Beograd - Mirijevo

Pogledajte

http://www.batterydoctors.co.rs/html/Ultraseal_Video_LAT.htm

ili

Preporucujem da procitate sledecu temu http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=10491.msg139876#msg139876 moguce je da se stvari resavaju daleko daleko lakse

Pozdrav

Batterydoc

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 166 postova
  • Lokacija: Pančevo

Jbg. Ja procitao i napunio gume za preventivu. Nikad se ne zna. Pozvao sam coveka, porazgovarali malo o tom gelu i danas otisao da napunim. Tecno je lako se pere vodom. Nista mi nije jasno kako to funkcionise ali izgleda da deluje. Hemija je cudo. ;) Pokazao mi je na nekom tocku u garazi koji je busen 50-60 puta i to radi. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bona Fides, 1310 postova
  • Lokacija: Kraljevina Mirijevo - Beograd
  • Motocikl: http://www.motoscout.de

Jbg. Ja procitao i napunio gume za preventivu. Nikad se ne zna. Pozvao sam coveka, porazgovarali malo o tom gelu i danas otisao da napunim. Tecno je lako se pere vodom. Nista mi nije jasno kako to funkcionise ali izgleda da deluje. Hemija je cudo. ;) Pokazao mi je na nekom tocku u garazi koji je busen 50-60 puta i to radi. ;)

 

i ja bio pre neki dan. covek ljubazan, predusretljiv. izvadio regularan tocak od auta (tubeless) oznacio mesto, zabio silo tu, malo okrenuo levo-desno i izvadio silo. nista. ja kao da proverim po starom, pljunem pokvasim - ono ni jednog baloncica. onda mi covek lepo napuni obe gume na transalpu (puni se jednostavno preko ventila nista demontaza i to). za obe gume mi naplatio ukupno 1k dinara.

 

sad me sve nesto kopka da sam zavucem silo bas da probam da vidim, majku mu :-\ :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 68 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: DL1000 V-Strom 2007

Nesto mi tu smrdi, zar su proizvodjaci guma papani pa ne mogu da naprave gumu koja se sama krpi?

Sta je sa trkackim automobilima, itd, niko ziv ne koristi takvu smesu.

Sta bi sa balansom, rasporedom tezine, itd, i sta bi kad ti se probusi guma, a ti pojma nemas, ekser isece vlakno i ultraseal ga zacepi, a pri pregledu bi svaki ozbiljan vulkanizer savetovao zamenu, i na 200km bum, ode guma?

Jos malo zdrave logike, da bi se nesto stvrdlo ili vulkaniziralo, treba neki katalizator, ili energija (toplota), sta je u ovom slucaju katalizator, vazduh svakako nije, a to sa ekserom, mi tek smrdi, sta bi sa padom pritiska, itd.

Jel mozemo mi to da testiramo kod nekih ozbiljnih vulkanizera, na primer da tu gumu izbalansira, pa da napuni tim ulatraseal-om,, pa da je ponovo stavi na balansirku da vidimo razliku.

To mi deluje kao sprejevei za krpljenje guma, napuni i pravo do vulkanizera, i ne prelazi 60km/h.

Moje iskustvo sa sprejem je odlicno, bitno je cim se guma napumpa, odmah krenuti u laganu voznju, ako stojis nema efekta, pa mi se cini da sprej radi kao ultraseal.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bona Fides, 1310 postova
  • Lokacija: Kraljevina Mirijevo - Beograd
  • Motocikl: http://www.motoscout.de

Nesto mi tu smrdi, zar su proizvodjaci guma papani pa ne mogu da naprave gumu koja se sama krpi?

Sta je sa trkackim automobilima, itd, niko ziv ne koristi takvu smesu.

Sta bi sa balansom, rasporedom tezine, itd, i sta bi kad ti se probusi guma, a ti pojma nemas, ekser isece vlakno i ultraseal ga zacepi, a pri pregledu bi svaki ozbiljan vulkanizer savetovao zamenu, i na 200km bum, ode guma?

Jos malo zdrave logike, da bi se nesto stvrdlo ili vulkaniziralo, treba neki katalizator, ili energija (toplota), sta je u ovom slucaju katalizator, vazduh svakako nije, a to sa ekserom, mi tek smrdi, sta bi sa padom pritiska, itd.

Jel mozemo mi to da testiramo kod nekih ozbiljnih vulkanizera, na primer da tu gumu izbalansira, pa da napuni tim ulatraseal-om,, pa da je ponovo stavi na balansirku da vidimo razliku.

To mi deluje kao sprejevei za krpljenje guma, napuni i pravo do vulkanizera, i ne prelazi 60km/h.

Moje iskustvo sa sprejem je odlicno, bitno je cim se guma napumpa, odmah krenuti u laganu voznju, ako stojis nema efekta, pa mi se cini da sprej radi kao ultraseal.

 

sto jes - jes. svako ti je pitanje na mestu. ja onako grlom u jagode. racunam nema neke velike stete (sem te jedne crvene :-\) ako probam a mozda radi. kad razmislim, sve mi se cini da ce odgovor biti u pravcu teorija zavera u vezi s koriscenjem novih tehnologija. kao one (ruske) tecnosti sto se sipaju u motor pa on ide n000 km bez ulja. sad sto se i dalje proizvodi i koristi (i menja) klasicno ulje...pitanje je koliko bi industrija guma imala manju prodaju kada bi ovo bilo default resenje? moj ortak je vlasnik jednog americkog patenta i on mi prica kako je bio svedok prakse da vodece korporacije u svojoj industriji drze gomilu inace krajnje vrednih patenata u freeze statusu "jer jos nije pravo vreme". sto se tice konkretnog tipa koji ovo prodaje meni deluje da bi on bio kooperativan za svaku vrstu testiranja. sam mi je rekao da i on malo zna o svemu tome i da ga jako zanimaju povratne informacije kako bi znao da li da u to investira ozbiljnije ili ne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja