Jump to content

Moto Zajednica

Malo o gumama (tubeless=tube type??) i uputstvo za krpljenje

Recommended Posts

  • Drug član, 1480 postova
  • Lokacija: Bratunac, Earth
  • Motocikl: R1200C, GS, DRZSM

Obzirom da sam greskom dobio Tube type gumu (slaufaru) umjesto tubeless, prvo sto sam pomislio je da je prodam nekome i nabavim sebi tubeless ponovo. Sad, znajuci da mi je trebalo par mjeseci da slozim kockice, tj nadjem gdje i koliko u DE, ko ce donijeti etc, moja prva pretpostavka je bila da ce, bar neko s foruma, biti happy da to ima maltene na noge. Hm, nije bilo zainteresovanih na moje iznenadjenje, tim prije sam gumu ustupao po nabavnoj cijeni u DE. Inace, da napomenem da je guma Dunlop K425 150/90-15. OK, sta da se radi, rijesim da je namontiram - samo jos da nabavim unutrasnju. Ijao cimanja...zovem ljude tamo, ovamo. Ispostavilo se da to uopste nije lako. U medjuvremenu mi Grunf014 javlja da ga lokalni vulkanizer ubjedjuje da sve gume nove generacije mogu da se montiraju kao tubeless, ukoliko je felna korektna. I zaista, rijesim da probam i ljudi...radi. Cekao sam 3 nedelje da vidim sta se desava, da li ce pustati i sl, prije nego sto ovo podijelim s vama. Sve je OK, tako da, mada je prilicno rijetka situacija, vi koji budete imali slicnu dilemu mozete primjeniti ovo rjesenje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: R1150GS

A mogao si i da pitas  ;D

 

Ja sam isto tako montirao obe na CB400N u martu i ja sam se vozao tako otpr. 5000km i ovaj kome sam prodao vozio otrpilike isto toliko. Bez problema.

 

Pozz.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: R1150GS

Kako bi to radilo na enduro bajku, imajući na umu vožnju po neravnijim terenima?

 

Tu ce te mozda AnteK posavetovati, ali na zalost mislim da ti vesti bas nece prijati...Mislim da se endurasi mogu/mozemo oprostiti od luksuza zvano "sprej za probusenu gumu" i da kupe alat za skidanje spoljasnje gume ( te cudne male pajsere...) i rezervne unutrasnje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1320 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

Kako bi to radilo na enduro bajku, imajući na umu vožnju po neravnijim terenima?

 

Bolje ne, iako je pojam neravnog terena rastezljiv. No nema nijedan razlog da na enduro

motor stavljaš tublesicu ( osim na velike putne "endurce" ), što te košta zračnica? Ništa!

Učini si život jednostavnijim, ne kompliciranijim  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

Jedini razlog za TL koji mi je pao na pamet je sređivanje defekta onim sprejem.... Koje je rešenje za probušenu TT na putu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Motocikl: KTM 990 Adventure, KTM Lc4 Adventure-R 640

I to na licinom mestu, sa pajseri, ma milina ziva ;D

 

Ja na sreću do sad nisam morao to da radim na licu mesta ali šta ako se desi da mi se probuši guma. Imam točkove sa žbicama i unutrašnju gumu, znači sprej ne pomaže, samo montirači i zamena. Ali ja na motoru nemam nogare već samo ćopavu, što dodatno otežava situaciju.

Ako bi neko izneo svoje iskustvo zamene unutrašnje gume koje mu se desilo negde " u sred ničega " i to bez klasičnih nogara na motoru.

Na forumu vidim da ima dosta putovanja van puta, recimo putovanja AnteK, Farbaha i drugih, i savaki put bi pomislio " šta ako se probuši ?".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova

I to na licinom mestu, sa pajseri, ma milina ziva ;D

 

Ja na sreću do sad nisam morao to da radim na licu mesta ali šta ako se desi da mi se probuši guma. Imam točkove sa žbicama i unutrašnju gumu, znači sprej ne pomaže, samo montirači i zamena. Ali ja na motoru nemam nogare već samo ćopavu, što dodatno otežava situaciju.

Ako bi neko izneo svoje iskustvo zamene unutrašnje gume koje mu se desilo negde " u sred ničega " i to bez klasičnih nogara na motoru.

Na forumu vidim da ima dosta putovanja van puta, recimo putovanja AnteK, Farbaha i drugih, i savaki put bi pomislio " šta ako se probuši ?".

Da stvarno glupo pitanje : mei tek sad svanulo da nemam nogare na motoru (KLE500) nego samo nozicu, kako ja uopste da skinem gumu???? ??? ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

I to na licinom mestu, sa pajseri, ma milina ziva ;D

 

Ja na sreću do sad nisam morao to da radim na licu mesta ali šta ako se desi da mi se probuši guma. Imam točkove sa žbicama i unutrašnju gumu, znači sprej ne pomaže, samo montirači i zamena. Ali ja na motoru nemam nogare već samo ćopavu, što dodatno otežava situaciju.

Ako bi neko izneo svoje iskustvo zamene unutrašnje gume koje mu se desilo negde " u sred ničega " i to bez klasičnih nogara na motoru.

Na forumu vidim da ima dosta putovanja van puta, recimo putovanja AnteK, Farbaha i drugih, i savaki put bi pomislio " šta ako se probuši ?".

Da stvarno glupo pitanje : mei tek sad svanulo da nemam nogare na motoru (KLE500) nego samo nozicu, kako ja uopste da skinem gumu???? ??? ???

 

 

Gajbica ,automobilske gume , panjic, kamenje i sve ostalo sto bi moglo da posluzi

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

Mislis na stender. Imas prednji i zadnji a za enduro i takve motore imas i centralni... Pa ne mislis valjda da to nosis sa sobom??? Imam i zadnji i centralni pa mogu da slikam i premerim ako ti to nesto znaci ??? ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir

Evo ovako, Koma i ja imamo "nekog" iskustva u krpljenju guma u piz*i materini :D

 

Mislim da nam je na kraju trebalo manje od 10 min da od motora sa probusenom gumom imamo motor sa celom gumom. Krpili smo gumu sigurno izmedu 20 i 30 puta.

Ja na mom motoru imam centralni stender, a Koma na svom samo copavu. Jednom smo cak skinuli i oba tocka sa Stroma u isto vreme. Uvek moze da se nadje neki kamen, a i tu su blagodeti metanih kofera ako je bas frka :)

Na Stroma smo stavili unutrasnje gume iako je imao tubeless gumu, felnu i sve ostalo.

Proces je vrlo jednostavan ;D

 

Odvrnete prvo srafove koje drze tocak, zatim taj tocak dignete u vis. Ja sam to radio sa centralnim stederom, a Komin motor smo uvek nabacivali na copavu i onda podmetali kamen na odgovarajuce mesto. Ovo je sasvim dovoljno i bezbedno. Naravno uvek vodite racuna da niste na poziciji gde se moze dogoditi potencijalni pad motora. Skinete tocak.

E sad dolazi jedan od problema. Odlepiti gumu. Zanimljivo je da je komi u vecem broju slucajeva pucala zadnja, a meni prednja. Zavisno od tipa gume, imacete manjih ili vecih problema da odlepite gumu. Npr moju prednju smo gotovo uvek rukom odlepljivali, a Kominu zadnju je nekad bilo bas tesko odlepiti.

Kako odlepiti gumu. Uzmete drugi motor spustite copavu i gurnete gumu ispod. Copava treba da nalegne sto blize felni. VODITI RACUNA O DISKU!!! Drugi neka drzi suprotan kraj gume tako da disk ne dodiruje zemlju da ga ne bi slomili. Naslonite svu tezinu motora na gumu preko copave, mozda ga cak i podignete i puffffff, trebalo bi da je guma spala sa felne... Ako ste sami npr. mi smo jednom bez ijednog tocka na Africi na centralnom stenderu uspeli da odlepimo Kominu gumu.

Mi smo imali par rezervnih guma ali i set za krpljenje koji se moze kupiti u bilo kojoj radnji za bicikle.

Od alata smo imali 2 pajsera od 15 inca ja mislim. ima da se kupe u JEEP comercu UNIORovi za 800 din komad, i stvarno su dobri. Stavite tocak na zemlju i vodite racuna o disku sve vreme i o lezajevima da u njih ne ulazi bespotrebno pesak. Fino rukama u krug svucete spoljnu gumu. Na ventilu treba imati takav cep koji je i ujedno alat za odvrtanjem ventila. To uradite na samom pocetku(odvrtanje ventila). Skinete onaj srafic koji drzi ventil. Pajserima prevucete gumu sa spoljne strane felne. Izvadite unutrasnju. Skoro sigurno cete osteti felnu na svom bajku, ali treba preseci za sta vam on sluzi, za grad ili za rad!

E sad totalni hit!!! Mi smo pazarili onaj mali kompresor sto radi na 12V i da nismo imali njega mislim da bi se poubijali!!! HVALA MU!!! Lepo naduvate gumu (o nacinima cemo malo kasnije) i vidite gde pusta. Lepo osmirglate to mesto, namazete tanak sloj lepka na to mesto i flekicu, sacekate malo i zalepite. Ima alata za izbijanje vazduha, ali obicno je dovoljno da rukom jako dobro pritisnete ili malo izudarate flekicu. Proverite mesto na spoljnoj gumi i felni gde je nastala rupa, da nema nekog ostecenja ili da predmet koji ju je probusio nije ostao. Naduvate unutrasnju jos jednom da bi ste bili sigurni da je to jedina rupa. Ugurate unutrasnju gumu nazad na mesto i probacite ventil. Sto uza guma, veci problem. Proturite ventil i navrnete onaj sraf sto drzi ventil!!!

 

BITNO I JEDNA OD STVARI O KOJOJ TREBA RASPRAVLJATI!!!

 

Koliko taj sraf treba da se zavrne. Neki zavrcu do kraja, neki do pola. Mi smo posle nekih konsultacija zavrtali uvek do pola. A jedna Japanka koja je 5 godina putovala oko sveta na to pitanjeje odgovorila, to vam je isto kao pitanje da li verujete u Boga ili Budu.

 

E sad, zavrnuli ste taj srafic, sajbnu sa novojem ili sta vec, maticu i sada rukama vratite spoljnu gumu sto je vise moguce. JAKO JE BITNO DA SVUCETE SUPROTNU IVICU GUME NA SREDINU FELNE KADA TO RADITE JER JE DRUGACIJE NEMOGUCE SVE VRAITI NA MESTO. Ostaje deo gume koji rukama nema sanse da se vrati. Dolaze pajseri. U jako malim koracima uz pomoc pajsera nabacite gumu na felnu. I sad je sve kako treba, jos da naduvate gumu i vratite je na mesto. Ako imate kompresorcic, onda uz prijatno caskanje sa drugarom sacekate da zacujete jedno veliko BUM, tj da se spoljna guma zalepi na ivicu felne. Ispustite vazduh do odgovarajuceg pritiska, ako ste morali da je preduvate da bi "zalepila"... Vratite gumu nazad i pun gas. NE ZABORAVITE DA NAPUMPATE PRITISAK U KOCNICAMA jer ste verovatno morali da razglavite paknove da pi protnuli disk nazad.

 

Kompresor je super resenje, narocito za duge i teske ture. Mi smo imali i malu rucnu pumpu, za bicikle, teleskopsku. Za svaki slucaj ako se nesto pokvari. Takodje smo imali i malu pumpu sa patronama CO2... One super rade i dve su dovoljne da se napumpa guma. Jedini problem je sto kada smo njih istrosili nismo imali gde da kupimo patrone, pa smo zato presli na kompresor...

 

Tubeles gumu je teze zalepiti nazad neko TubeType. Sa rucnom pumpom mozda cak i nemoguce (jos teze ako nema unutrasnje). CO2 patrone su dobre jer u jakom malom vremenu izduvaju ogromnu kolicinu vazduha pa mogu da zalepe gumu. Ako iz nekog razloga treba da "zalepite" tubeless gumu, mozete sipati malo benzina unutra i zapaliti. Burna reakcija, eksplozija, ce zalepiti gumu.

 

E sad ja sam imao jako neprijatnu situaciju. Vozio sam po makadamu i to prilicno brzo. Oko 100km/h. Prednja guma mi je pustila, ali ne dovoljno da bi ja osetio jer je put bio od nabijenog kamenja. Ali bilo je dovoljno da guma ne izdrzi udarac u veliki kamen i pocepa se na dva mesta o felnu. Tad je ispustila momentalno. E to je adrenalin. Samo u momentu nema kontrole. Nastaje borba sa motorom. Zadnja kocnica nije puno pomagala, malo sam kocio sa prednjom. Motor jednostavno nije ima nikakvu kontrolu. Odjenom krece na deno. Put je bio poput nekog nasipa, izdignut jeno 5 m od ostatka zemlje. Krecen niz taj nasip nizbrdo, usporavam nekako, i maltene samo sto nisam stao izvrcem se na levu stranu. Bilo je jezivo. Mislim da sam imao jezivo puno srece i da je moglo da prodje mnogo, mnogo gore. Da sam imao tubeless ovako nesto se ne bi dogodilo, ili je sansa za to mnogo manja.

Kako god, ali na sledecem motoru bi voleo da imam tubeless.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 318 postova
  • Lokacija: Obrenovac

Evo rešeeenja:

 

Statt eines Schlauches wird ein Bip Mousse (spezielles Schaumstoffelement) montiert. Ein Plattfuß ist hiermit ausgeschlossen.

Bip Mousse mit Montagepaste und Anleitung.

 

 

Vorne 80/100-21 (90/90-21) [7106]

EUR 120,00

 

 

Hinten 120/80-18 [12743]

EUR 140,00

 

 

Hinten 140/80-18 (140/90-18) [7105]

EUR 150,00

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

na danetovo odlično objašnjenje samo da dodam da se prilikom demontaže gume (skidanja jedne strane gume kako bi došli do unutrašnje) kreće od ventila a prilikom montaže sa suprotne strane od ventila. dane je napisao da da bi uspeli da vratite spoljnu gumu na felnu morate suprotni kraj pritisnuti kako bi on došao do sredine felne. ako ste krenuli od ventila kada pritisnete taj deo on počinje da pritiska ventil pa ga možete oštetiti, a krpljenje ventila u terenskim uslovima je teško izvodljivo.

 

još jedna stvar, prilikom duvanja gume kada ona treba da iskoči to jest da se namesti na rub felne može da se udara po gumi neki težim predmetom-pajserom (udarati tu gde guma još nije iskočila - namestila se na felnu), ovako vam je potreban mnogo manji pritisak da bi se guma namestila i izbegavate da je preduvate. isto tako pomaže da gumu namažete sapunom (ili sapunicom) ako vam je pri ruci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Motocikl: KTM 990 Adventure, KTM Lc4 Adventure-R 640

Dane, hvala na izuzetnom objašnjeju. Ovo objašnjenje zamene unutrašnje gume treba da je lepljiva na forumu ( da li se tako kaže? ).

Nije da sam baš bez iskustva ali dobro je čuti mišljenje nekog ko ima veće iskustvo. I očekivao sam da će dizanje motora na kamen ili gume biti odgovor na pitanje kako skinuti točak. Kad si spomenuo Japanku koja 5 godina putuje po svetu motorom svideo mi se način na koji ona rešava taj problem :

 

404.jpg

 

Isto se može jednostavno napraviti ili kupiti u Luisu.

 

BBVA3_100033388601to7.th.jpg

 

Odlepljivanje gume od felne ;) ;) ;)

 

Kako odlepiti gumu. Uzmete drugi motor spustite copavu i gurnete gumu ispod. Copava treba da nalegne sto blize felni. VODITI RACUNA O DISKU!!! Drugi neka drzi suprotan kraj gume tako da disk ne dodiruje zemlju da ga ne bi slomili. Naslonite svu tezinu motora na gumu preko copave, mozda ga cak i podignete i puffffff, trebalo bi da je guma spala sa felne...

 

 

 

Ko ima unutrašnje gume ide naput sa rezervnim unutrašnjim gumama, montiračima,  malim kompresorom ( utičnica 12V obavezno ), za svaki slučaj i set za lepljenje guma, alat za skidanje točkova ... :( :( :(

 

Ili

 

Evo rešeeenja:

 

Statt eines Schlauches wird ein Bip Mousse (spezielles Schaumstoffelement) montiert. Ein Plattfuß ist hiermit ausgeschlossen.

Bip Mousse mit Montagepaste und Anleitung.

 

Samo što je poskupo, jbg.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir

 

Samo što je poskupo, jbg.

 

 

Nije skupo veruj mi :D

 

Hvala Ra$o za dopunu, nisam se svega setio pisao sam na brzinu, pa fale poneki detalji a i sve je zbrda zdola.

 

Inace imao je Koma tu dizalicu iz Louisa sa sobom, ali nes je nekako uvek mrzelo da je vadimo, a kamen je uvek bio tu negde pri ruci ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir

Postoje razna sredstva na tu foru. I mi smo koristili jedno preporuceno, pa nista. Moz to da stavis ali u ozbiljnu voznju se NE IDE bez alata.

Sta npr, rascepas gumu, ili sjebe se ventil?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 147 postova
  • Lokacija: Pancevo - Bliski Istok
  • Motocikl: Yamaha XVS 650 classic

  Potpuno se slazem da na ozbiljniji put ne treba ici bez alata ali je cinjenica da je bar 90% gumi-defekta koji se desavaju, ekser.sraf ili neki drugi metal u gumi.

  Ja licno verujem da je Ultraseal Tire Life Extender gel dobra stvar ali je prilicno tesko to dokazati osim ako sami ne probusite gumu u koju je on ubrizgan.

  Drugog nacina nema jer ako je ubrizgan u gume motora koji vozite i probusite gumu u toku voznje, ona se vec pri prvoj rotaciji tocka sama zakrpi i ispustanja vise nema tako da prosto ne znate da vam je guma bila u jednom momentu probusena.

  Svako vece ostecenje pneumatika....zna se.... :o :(>:(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Navigator, 1801 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Papričica :)

  Tokom ove godine imao sad dve sitvuacije sa probusenom zadnjom gumom. Jednom kada sam sa Dankom preko rudnika isao za kopaonik, a drugi put pred podgoricom kada sam se spustao sa cetinja (ovo drugo je bilo zanimljivo, pitajte Pecu). Oba puta sam imao sprej na kome je pisalo

"tubeless and tubetipe". E pa nije tubetipe, jedino sto mozete postici je to da ne mozete da operete felnu od glupe pene kada se stvrdne. Ne pomaze benzin, razredjivac niti bilo sta drugo se smirgl papira... skroz se smorih. Prvom prilikom kad mi je pukla guma stukao sam 3 spreja u nju i ni jedan nije drzao ni 5km, a oba puta su bile "obicne" rupe koje se krpe flekicom i lepkom. Oba puta sam vozio na felni, i bogme vec sam se uvozao... drugi put sam poceo i da preticem posto sam pokusavao da pratim Sparca koji me je lagano 90km/h vodio do vulkanizera :o.

 

dascica prave velicine resava sve probleme sa skidanjem tocka...

404.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja