Jump to content

Moto Zajednica

R1100R: ABS

Recommended Posts

  • Svaki Totalitarizam Ubija U Ime Optimizma!, 316 postova
  • Lokacija: Neoplanta
  • Motocikl: BMW R 1150 GS ADV Los

Ljudi uzeo sam r 1100 r sa abs-om.Da li neko zna kako to treba da radi na instrument tabli.Kod mene kad dam kontakt blinkaju 2 ABS crvene lampice u isto vreme,a kad pritisnem prekidac gasi se jedna a druga svetli bez blinkanja.Kad ga upalim gase se dal obe ili jedna.Jel to radi dobro ili ne.A taj prekidac jel taster ili prekidac.U svakom slucaju ne kontam sta je tu sta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ispravno: das kontakt, obe sijalice zajedno blinkaju. Krenes, predjes 5km/h cujes KLANK iz ABS modulatora (uradjen auto-test) i obe sijalice se gase. Ukoliko zelis da vozis bez ABS-a, skines sa kontakta, pritisnes ABS taster i drzis ga pritisnutim, das kontakt i palis motor.

 

Ukoliko ti sijalice blinkaju u rezimu cas jedna, cas druga, nesto nije u redu, u vecini slucajeva se radi o oslabljenom akumulatoru.

 

Ovako je kod mene na 1100GS, predpostavljam da je isto kod tebe.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taraba, 612 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: enduro

Normalno je da blinkaju lampice dok je motor upaljen i stoji u leru. Onog momenta kada kreneš, pali se abs i gase se lampice. Ukoliko ti lampice blinkaju i tokom vožnje, to je signal da nešto nije ok. Nemoj odmah da strahuješ. Možda je nešto banalno. Lampice umeju da blinkaju čak i u situaciji kada akumulator nije u 100% kapacitetu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svaki Totalitarizam Ubija U Ime Optimizma!, 316 postova
  • Lokacija: Neoplanta
  • Motocikl: BMW R 1150 GS ADV Los

Ljudi hvala!Tako mi i radi kako ste rekli.Znaci sve je ok.A kad pocinje tocak da abeesuje.Ja probao da ga zaletim u dvoristu pa mu nabodem kocu al nista.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svaki Totalitarizam Ubija U Ime Optimizma!, 316 postova
  • Lokacija: Neoplanta
  • Motocikl: BMW R 1150 GS ADV Los

Do sada sam vozio japance i sednem na BMW i nije mi dobro,stalno se tripujem da cu zakaciti cilindar negde,a desilo mi se da ga gasim na taster za paljenje,ili stisnem zmigavac umesto sirene.Al navicicu se valjda.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

To je normalno, svima se to dogadja. Meni je najteze bilo da se naviknem na ablendovanje i sirenu. Migavce sam lakse preboleo i sad mi se cini da ne bih mogao bez ovog BMW ukljucenja. Vremenom ces postati svestan da su svi prekidaci veliki i jako robusni i da se lako koriste i nalaze sa debelim rukavicama.

 

Sto se ABS-a tice, primetices da se cesto akticira i kad ne kocis - jako kocenje motorom ili zesca rupa, bilo sta sto uzrokuje trenutnu promenu brzine okretanja tocka ce aktivirati ABS.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

...

Sto se ABS-a tice, primetices da se cesto akticira i kad ne kocis - jako kocenje motorom ili zesca rupa, bilo sta sto uzrokuje trenutnu promenu brzine okretanja tocka ce aktivirati ABS.

 

Ovo mi bas nije najjasnije. Kako ce ti pomoci aktiviranje ABS-a, ako pretjeras s kocenjem motorm? Ili ako uletis u rupu? :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

...

Sto se ABS-a tice, primetices da se cesto akticira i kad ne kocis - jako kocenje motorom ili zesca rupa, bilo sta sto uzrokuje trenutnu promenu brzine okretanja tocka ce aktivirati ABS.

 

Ovo mi bas nije najjasnije. Kako ce ti pomoci aktiviranje ABS-a, ako pretjeras s kocenjem motorm? Ili ako uletis u rupu? :stabre:

 

I ja mislim da ABS ne može da se aktivira sam od sebe, odnosno ako predhondno nema komandni signal-stisak pedale ili ručice kočnice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Mislim da Lalajko ne misli kada skroz ne kočiš, nego pri blagom kočenju kada ne bi ni pomislio da ti treba ABS... Rupa, kamen, i slično može da aktivira ABS na kratko...

 

Ovde u SAD imaju "mačije oči" na trakama na asfaltu koje su malo odignute od tla, pa kada se približavam semaforu sa blagim kočenjem i pređem točkom preko njih ume ABS da klikne nepotrebno...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taraba, 612 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: enduro

To kao da je anti hopping, ima li to R1100?

Šta je anti hopping?

Meni se čuju nekakvi zvuci kada prelazim preko rupa/neravnina na putu. Kao da 'cvili' ili 'škripi'. Ja sam bio ubeđen da je i to aktivnost abs-a

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

...

Sto se ABS-a tice, primetices da se cesto akticira i kad ne kocis - jako kocenje motorom ili zesca rupa, bilo sta sto uzrokuje trenutnu promenu brzine okretanja tocka ce aktivirati ABS.

 

Ovo mi bas nije najjasnije. Kako ce ti pomoci aktiviranje ABS-a, ako pretjeras s kocenjem motorm? Ili ako uletis u rupu? :stabre:

 

Nisam ni rekao da ce pomoci, rekao sam samo da se prilikom proklizavanja nekog tocka, recimo zadnjeg prilikom kocenja motorom na klizavoj podlozi, aktivira ABS modulator. Rad istog se cuje, pa znam. Obratite paznju i na vasim motorima! Kada bih dakle, u ovoj situaciji zeleo da kocim zadnjim tockom ne bih mogao jer je ABS modulator vec iskljucio tu mogucnost zbog proklizavanja zadnjeg tocka.

 

Zeleo sam samo da kazem da se ABS modulator moze aktivirati i bez kocenja, odnosno samo proklizavanjem nekog od tockova iz nekog drugog razloga. Meni se to desavalo, kao sto rekoh prilikom kocenja motorom na makadamu, prilikom upadanja u vece rupe ili tokom voznje po makadamu sa krupnim kamenjem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Pa to zvuci prilicno logicno. Otkud on zna da li se tocak zablokirao kocnicom ili motorom. Jedino sto to "lupkanje" ABS-a nebi trebalo da se cuje, vec mozda samo jedno tup (pustanje tocka), ali s obzirom da ga drzi nesto drugo, trebao bi da ostane "pusten".

Moje laicko razmisljanje, s pretpostavkom da na to mislis kao "rad modulatora" (lupkanje).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Abs ne bi trebao da se aktivira u smislu kočenja ako nema dobijen signal da je komanda-ručica kočnice pritisnuta. On možda može preko senzora na točku da registruje da dolazi do nekih odstupanja u okretanju i da priprema sistem za rad pa se zato pumpa čuje, al ne sme da aktivira kočenje. Ako bi tako bilo, praktično i naglo otpuštanje kuplunga u nižem prenosu kad za momenat točak može zablokirati, bi ga aktiviralo. Mislim da to ne funkcioniše tako.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Abs ne bi trebao da se aktivira u smislu kočenja ako nema dobijen signal da je komanda-ručica kočnice pritisnuta. On možda može preko senzora na točku da registruje da dolazi do nekih odstupanja u okretanju i da priprema sistem za rad pa se zato pumpa čuje, al ne sme da aktivira kočenje. Ako bi tako bilo, praktično i naglo otpuštanje kuplunga u nižem prenosu kad za momenat točak može zablokirati, bi ga aktiviralo. Mislim da to ne funkcioniše tako.

 

ABS nikad i ne aktivira kocenje, on samo prekida kocenje. Dakle, kad prilikom kocenja motorom zablokira zadnji tocak elektronika to primecuje i aktivira modulator i ako nisi pritisnuo kocnicu. Da jesi, video bi da u tom trenutku kocenje zadnjeg tocka ne funkcionise - ovo u slucaju da bas duuugo proklizava zadnji usled motornog kocenja, sto se meni bar nije dogodilo.

 

Ako bi tako bilo, praktično i naglo otpuštanje kuplunga u nižem prenosu kad za momenat točak može zablokirati, bi ga aktiviralo. Mislim da to ne funkcioniše tako.

 

Funkcionise bas tako, jer je tako jedino moguce.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja