Jump to content

Moto Zajednica

Problem sa Continental gumama?

Recommended Posts

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3496 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Evo da podelim neka svoja iskustva sa ostalima koji koriste (ili planiraju da koriste) gume Conti Trail Attack (90/90S-21 i 130/80S-17).

Već sam pisao o ovim gumama (imao sam pad istaog dana kada sam ih i montirao).

Gume sam kupio i montirao 07.03.2011. (na brojaču bilo 51.400 km). Sada je na brojaču 59.790km. Dakle gume prešle oko 8.400km. Svo vreme pritisak u njima 2,0 odnosno 2,2 bara.

Korišćene u svim uslovima (mraz, kiša, suvo, toplo, blato, pesak, makadam, asfalt ....) . U gradu i na dužim putovanjima, „solo“ i sa „suvozačicom“ i prtljagom ... . Brzina uglavnom 80-130km/h.

Gume se pokazale kao veoma dobre u skoro svim situacijama (nisu baš za blato i pesak). Na suvom i mokrom asfaltu izvanredne, na makadamu i zemljanom putu takođe.

Dakle zaista dobra guma (do sada), međutim:

Pre par dana rešim da operem motor (i gume) i slučajno primetim na zadnjoj gumi neke crne „brazgotine“ (kao da je flomasterom crtano po „kanalima" gume? Pogledam detaljnije i ustanovim da se radi o pukotinama koje su se pojavile unutar „šara“ (na samom dnu), a po celom obimu gume? Te pukotine su uglavnom duge 1-3cm i široke do 1,5 mm (mislim da su toliko i duboke). Inače je dubina šara na zadnjoj gumi još oko 5mm. I na prednjoj gumi sam takođe primetio na par mesta slične pukotine (ali manje izražene).

Gume su u garantnom roku ali ne znam da li da se „cimam“ oko toga ili da vozim dok ih ne „potrošim“. Muka mi je da ih skidam i šaljem u N. Sad (gde su kupljene), tim pre što je rok za „odgovor“ na reklamaciju zaista neprihvatljivo dug. Napominjem da na gumama ne postoji bilo kakvo drugo vidljivo oštećenje nastalo prilikom korišćenja.

Ima li neko iskustva sa sličnom pojavom na gumama i koliko to može da bude opasno u daljoj eksploataciji?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

vozim iste gume, 2008. god, sa slicnom dubinom sare, koje sam nasledio prilikom kupovine motora

 

moracu da proverim, ali mislim da nemam te pukotine

 

pratim temu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nocni cuvar, 2581 postova
  • Lokacija: White City / White Water
  • Motocikl: Yamaha nouvo elegance

Pukotine su nastale od nekog makadama gde si vozio opterecen, tesko ces to da reklamiras ! Imam takvo iskustvo sa svim brendovima guma i nikad nisam imao problema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 79 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: Suzuki DR BIG 750S

Imam iste te pukotine primjetio sam prije par dana, nisam ih ja kupovao ali mislim da su kupljene na istom mjestu gdje i tvoje, ako uspiješ da ih reklamiraš javi pa da vidim šta mi je raditi a ne sjećam se da sam se vozio negdje van asfalta !!!???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 859 postova
  • Lokacija: Negotin
  • Motocikl: Honda XL1000 2004.

Moja su iskustva sledeća: samo Anakee i donekle Metzeler Tourance nemaju posle nekog vremena te pukotine. Ostale imaju. Valjda je do materijala pa se brzo isposte.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3496 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Mikulanac

Postavljeno Danas, 09:59 AM

 

Pukotine su nastale od nekog makadama gde si vozio opterecen, tesko ces to da reklamiras ! Imam takvo iskustvo sa svim brendovima guma i nikad nisam imao problema.

Jeste bilo povremenih vožnji po makadamu (i sa "suvozačicom") ali nije bio u pitanju neki ozbiljniji teren. Ali brate, ta guma je (po prospektima i tvrdnji proizvođača) upravo i namenjena za takve namene, pa sam je ja zato i kupio.

Da sam je čuvao u ormanu ne verujem da bi imala pukotine. A inače i dalje tvrdim da je ova guma ispunila moja očekivanja po pitanju sigurnosti i "ponašanja" u različitim uslovima.

A sada me samo strah da se ne raspadne pri nekoj većoj brzini i onda ... . A već sam mator pa mi sporije zarastaju kosti.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1893 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

Na mojim haidenau (ne znam kako se tacno pise) su se posle 20 dana pojavili mali kanalici na istim mestima kao i tebi. Nisu bile ispucale vec kao da se guma tu guzva i uvek je crna dok je ostatak gume nekad siv od prasine. Posle provere pritiska ukapirao sam da su gume malo ispustile i da sam ih vozio na malom pritisku. Bile su oko 1,5. U razgovoru sa nekim drugarima poceo sam da pritisak u gumam drzim na 2,5 zadnja i 2,2 prednja. Od tad sam odvozao 4-5 hiljada kilometara, mozda i vise i nemam te pukotine. Znam da od malog pritiska hoce da se jave te pukotine. Pogotovu ako si dosta vozio sa suvozacicom. Mada ako su dosta ispucale kasno je sada da povecavas pritisak u njima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Mikulanac

Postavljeno Danas, 09:59 AM

 

Pukotine su nastale od nekog makadama gde si vozio opterecen, tesko ces to da reklamiras ! Imam takvo iskustvo sa svim brendovima guma i nikad nisam imao problema.

Jeste bilo povremenih vožnji po makadamu (i sa "suvozačicom") ali nije bio u pitanju neki ozbiljniji teren. Ali brate, ta guma je (po prospektima i tvrdnji proizvođača) upravo i namenjena za takve namene, pa sam je ja zato i kupio.

Da sam je čuvao u ormanu ne verujem da bi imala pukotine. A inače i dalje tvrdim da je ova guma ispunila moja očekivanja po pitanju sigurnosti i "ponašanja" u različitim uslovima.

A sada me samo strah da se ne raspadne pri nekoj većoj brzini i onda ... . A već sam mator pa mi sporije zarastaju kosti.

 

Jeste uzrok boranja bilo kojih guma ekspoloatacija i to na mestima gde se najviše opterećuje, kod auta je to bok uz samu felnu felnu i na prelazu čela i boka, gde prestaje šara otprilike. Kod motorcikla je to izgleda u kanalićima zbog ugibanja koje čine četvrtke. No, guma ima inhibitore koji je čine elastičnom i praktično se vremenom gube, tj. guma se isušuje i pucanje se pojačava. Pogledaj datum proizvodnje, to što si je uzeo novu ne znači da je friška. Sledeću anomaliju koju ćeš verovatno uočiti je da se guma polako stepenasto oblikuje, odnosno, četvrtke po krajevima počinju stepenasto ili testerasto da izgledaju. Kad povučeš šakom osetićeš pod dodirom neujednačenost. Sloj unutar kanala popusti i kramponi se lagano deformišu.

 

Ko što kaže Mikulanac, nije ništa opasno, neće doći do pucanja ili raslojavanja, može samo guma da bude nešto bučnija. Al bilo kako bilo, to govori o slabijem kvalitetu i sad će trošenje biti pojačano. A probaj da reklamiraš, ako nema tragova nekog jačeg oštečenja ili proboja verovatno bi uspeo da ostvariš neku dobit. Sad rok je vrlo nerazuman oduvek i bio i reklamacija na pneumatik uglavnom preko veze bivala moguća.

 

I uvek je pitanje pravilne eksploatacije guma, za enduro točak se zna za šta bi trebalo da je projektovana, a tu je uključena i vožnja sa niskim pritiskom al samo po off-u.

 

U svakom slučaju odlična iskustva koja će dobrodoći za odabir guma.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1332 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

Evo da podelim neka svoja iskustva sa ostalima koji koriste (ili planiraju da koriste) gume Conti Trail Attack (90/90S-21 i 130/80S-17).

Već sam pisao o ovim gumama (imao sam pad istaog dana kada sam ih i montirao).

Gume sam kupio i montirao 07.03.2011. (na brojaču bilo 51.400 km). Sada je na brojaču 59.790km. Dakle gume prešle oko 8.400km. Svo vreme pritisak u njima 2,0 odnosno 2,2 bara.

Korišćene u svim uslovima (mraz, kiša, suvo, toplo, blato, pesak, makadam, asfalt ....) . U gradu i na dužim putovanjima, „solo“ i sa „suvozačicom“ i prtljagom ... . Brzina uglavnom 80-130km/h.

Gume se pokazale kao veoma dobre u skoro svim situacijama (nisu baš za blato i pesak). Na suvom i mokrom asfaltu izvanredne, na makadamu i zemljanom putu takođe.

Dakle zaista dobra guma (do sada), međutim:

Pre par dana rešim da operem motor (i gume) i slučajno primetim na zadnjoj gumi neke crne „brazgotine“ (kao da je flomasterom crtano po „kanalima" gume? Pogledam detaljnije i ustanovim da se radi o pukotinama koje su se pojavile unutar „šara“ (na samom dnu), a po celom obimu gume? Te pukotine su uglavnom duge 1-3cm i široke do 1,5 mm (mislim da su toliko i duboke). Inače je dubina šara na zadnjoj gumi još oko 5mm. I na prednjoj gumi sam takođe primetio na par mesta slične pukotine (ali manje izražene).

Gume su u garantnom roku ali ne znam da li da se „cimam“ oko toga ili da vozim dok ih ne „potrošim“. Muka mi je da ih skidam i šaljem u N. Sad (gde su kupljene), tim pre što je rok za „odgovor“ na reklamaciju zaista neprihvatljivo dug. Napominjem da na gumama ne postoji bilo kakvo drugo vidljivo oštećenje nastalo prilikom korišćenja.

Ima li neko iskustva sa sličnom pojavom na gumama i koliko to može da bude opasno u daljoj eksploataciji?

 

Bezopasno, sasvim normalno i uobičajeno, vozi i ne brini.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1855 postova
  • Lokacija: NBgd
  • Motocikl: Triumph Tiger 1050, Medlay 150

Pokusavao sam da nadjem temu u kojoj je @Joska postavio slike svojih ContiEscape koje su ne samo ispucale, nego su se bukvalno celi komadi gume odvalili sve do platna. Posto mi pretraga nije posla od ruke, zamolicu Josku (ovim putem, a i na pp) da nam nadje i postavi link na tu temu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Security Consultant, 341 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Aprilja Pegaso

Meni se to desilo na vespi sa contitwist gumom. prihvataju reklamaciju ali izmere potrosenost po dubini sare pa toliko % smanje cenu nove. Problem je sto nije dobar pritisak propisan na samoj gumi. npr ja sam opet sta vio conti al umesto 2.2 drzim 2.5 i evo vec 7000km nista. A prethodna je dobila pukotine na 3-4000km

 

Naglasavam da je bilo na Vespi koja ne ide na off road vožnje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

@Student-Povećanjem pritiska se guma ukrućuje i tada se manje gnječi tokom kotrljanja, zato nema borica jer se praktično manje haba, a preduvana guma je isto nebezbedna.To govori o slabijem kvalitetu u tehnološkom smislu jer evo i kod Rbobana isti simptomi.

 

Evo baš zahvljujući iskustvima, ja uzeo juče Mišose.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Security Consultant, 341 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Aprilja Pegaso

 

Naglasavam da je bilo na Vespi koja ne ide na off road vožnje

 

 

Aha, važi :D :D :D

 

 

 

Znas kako SHojic telefonira:

"Alo Shojic ovde, TJUTI"

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3496 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
ssnupi

Postavljeno Danas, 10:13 AM

 

Vidjao sam na gumamama raznih proizvodjaca starim po 2-3 meseca sitne mikro pukotine i mislim da to nije nista strasno...

 

Viđao sam i ja takve mikropukotine. Jedino što su ove moje "mikropukotine" već "zinule" više od dva milimetara u širinu i po nekoliko santimetara u dužinu (sa očiglednom tendencijom "napredovanja"). Već je uočljiva i razlika u širini gume tamo gde ima pukotina i tamo gde ih nema. Čini mi se da će uskoro da počne odvajanje komada gazeće površine.

I još sledeće: Na gumi je DOT 1110. Kao max. pritisak je napisano 260kPA (2,6 bara). Kad sam montirao gume zadnju sam napumpao na 2,5 a prednju na 2,3 bara i tako prevezao prvih petstotinak km. Međutim, sa takvom "konfiguracijom" motor je bio vrlo "nervozan" (posebno u krivinama), pa sam po malo spustao pritisak i ustanovio da 2,2 i 2,0 bara daju najbolje rezultate.

 

kosooki

Postavljeno Danas, 09:40 AM

 

proverio sam juce moje trail atack i nemanikakvih pukotina iako je 3 godine stara

izgleda da ce najpre biti do nacina eksploatacije

Zaista mi nije jasno na koji bi to drugačiji način trebalo da koristim gume na motoru?

Meni se ipak čini da je razlog za ovakvu pojavu taj što na gumama piše Made in Korea!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5490 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Made in Korea pise samo na prednjoj i, izmedju ostalog, to je i razlog zbog kojeg se javlja ucestalo (ne na apsolutno svim primercima), drmusanje prednjeg tocka-vobling na brzinama od 40-60km/h i nemoguce ga je eliminisati balansiranjem ili podesavanjem pritiska.

Ove pukotine su samo jos jedan u nizu razloga zbog kojih Conti gubi poverenje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3496 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
doktor

Postavljeno Danas, 11:51 AM

 

Made in Korea pise samo na prednjoj i, izmedju ostalog, to je i razlog zbog kojeg se javlja ucestalo (ne na apsolutno svim primercima), drmusanje prednjeg tocka-vobling na brzinama od 40-60km/h i nemoguce ga je eliminisati balansiranjem ili podesavanjem pritiska.

Ove pukotine su samo jos jedan u nizu razloga zbog kojih Conti gubi poverenje.

Na obe "moje" gume piše Made in Korea. Dakle i prednja i zadnja guma su tamo proizvedene.

Kod mene do skoro nije bilo problema sa "voblingom". A u poslednje vreme se dešava da "zaigra" upravljač kad uklonim ruke sa njega.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 423 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: Yamaha FZS 1000 , Beverly 250 ie

Ja imam takve iste gume i takodje su mi se pojavile pukotine. Na gumama pise da se pumpaju na 2,9 bara tj 4,2 neka engleska mera a kad pretvoris to je 2,9. Ja ih tako pumpam i dobro mi drzi motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nocni cuvar, 2581 postova
  • Lokacija: White City / White Water
  • Motocikl: Yamaha nouvo elegance

Ja imam takve iste gume i takodje su mi se pojavile pukotine. Na gumama pise da se pumpaju na 2,9 bara tj 4,2 neka engleska mera a kad pretvoris to je 2,9. Ja ih tako pumpam i dobro mi drzi motor.

 

2,9 je 42 necega a ne 4,2 :takoje:

 

Ja sam sjebao prednju Continental za 500 km. Motor je bio nov i na prvom servisu me ubedjivali kako sam negde udario i da je verovatno i felna kriva mada se nisam na ivicnjak popeo do tada. Posto sam bio na putu izgurao sam celu turu(13000km)sa tom gumom mada pri malim brzinama je katastrofalan osecaj i nema sanse da se pusti korman. Po povratku sam turio Metzeler i naravno ustanovio da je felna ok i da je prednja guma izdeformisana. Znaci Coninental u moju kucu nece vise uci !

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 904 postova
  • Lokacija: Šumadija-Pašaluk
  • Motocikl: SUZUKI V- STROM

Made in Korea pise samo na prednjoj i, izmedju ostalog, to je i razlog zbog kojeg se javlja ucestalo (ne na apsolutno svim primercima), drmusanje prednjeg tocka-vobling na brzinama od 40-60km/h i nemoguce ga je eliminisati balansiranjem ili podesavanjem pritiska.

Ove pukotine su samo jos jedan u nizu razloga zbog kojih Conti gubi poverenje.

Meni se drmusanje javlja i na fabričkim bridgestone. A prednja guma je nepravilno pojedena tj "izujedana". Ali jbg. Ja gazim 17500 km... Vreme je za zamenu.... Koliko dugo ti drži Metzeller tourance xp?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 423 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: Yamaha FZS 1000 , Beverly 250 ie

Da pogresio sam , danas sam gledao gumu i pise da pritisak treba da bude 42 PSI a to je 2,9 bara. Ovo mi je druga sezona kako drzim taj pritisak u gumama i sve je ok za razliku od pritiska 2,2 i 2,1 kada mi se cinilo da guma nije dovoljno napumpana.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja