Jump to content

Moto Zajednica

LS2 kacige

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 333 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: Suzana GSXR 750 K8

Gledaj ovako ls2 koliko sam video pravi kacige do 150 evra, i nema neki siri diapazon. HJC pravi kacige od 80 evra do 500 evra, za svakoga ima. Njihove kacige od 150 su vec prilicno dobre,a ovim skuplji da ne govorim. Isto vazi za Nolan. Arai i shoei prave kacige vise klase i to je to. AGV po meni prilicno sranje, ove low budget su shit, one u samom vru ponude su ok. Sve ove ostale su da se premosti tj ako neko nema para pa da uzme da vozi dok ne skupi za nesto bolje. Bilo koja kaciga koja je jeftinija od 100e a da lici bar na nesto i da nije totalno sranje je isplativa kupovina. Mada to ovde nije tema

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1893 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

Par godina nosim ls2 lagarto single. Na srecu nisam bio u situaciji da isprobam njenu sigurnost ali je kaciga udobna samo tako. Dosta je udobnija od mnohih koje kostaju daleko vise. Za sigurnost ne znam ali za udobnost da.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 542 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: GS

Eto sve poce od mog posta da ne bih imao hrabrosti da kacigu od 70e stavim na glavu...Ne potcenjujem nijednu marku, govorim u svoje ime, ne robujem markama niti nalepnicama, nisam fenser, kupujem ono sto se prodaje u svetu i sto ljudi uglavnom hvale. Nosio sam Nolan n84, relativno zadovoljan. Nije bucna,nije "radila" posao tako da ne znam da li bi me sacuvala, pinlock joj je ocajan i tu je Nolan izgubio moje poverenje. Pre par dana sam kupio novu Scorpion exo 1000, videcemo kako ce se pokazati. Jos uvek je nosim po kuci da se malo prilagodi mom licu. Ono sto mogu da kazem je sledece, tog dana, kada sam kupio Scorpion, gledao a i probao sam Arai u Guevari. Kosta 570e, probao je i doslo mi je da je ne skidam, stavio sam je na glavu i kao da je za mene pravljena, udobna, mekana, sigurna ali i skupa. Nemam nista protiv kaciga od 5e ako takve postoje, jednostavno to je neprovereno. Neko rece ovi preve kacige od 100-500e??? Pa i Mercedes postoji od 18 pa do 300 hiljada eura, ali je i onaj od 18000 ipak Mercedes. Dacia moze da izbaci model od 100 soma ali je ipak Dacija...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 333 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: Suzana GSXR 750 K8

http://www.ls2helmen.nl/style/road

 

vidi ima i skuplih od 300eura :zdravo:

 

http://www.ebay.com/itm/SHOEI-RF-1100-Motorcycle-Helmet-HADRON-Size-LARGE-TC6-0113-2506-06-NEW-525-/400267214945?pt=Apparel_Merchandise&vxp=mtr&hash=item5d31c90061#ht_680wt_1396

 

A vidi ovu za 300 evra. I da dodje do srbije nek kosta 100 i 5 puta je bolja. Evo necu vise obecavam. Covek izgleda ima LS2 kacigu koju planira da proda uskoro :)))0

 

Sve najbolje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 111 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: pesaka u ful opremi (ode TDM)

nema potrebe za nervozom....:zdravo:

kaciga je 4 kras test....jako udobna...ne duva nigde,,,ne krcka...naravno nije arai...ali poredjenje nije realno....dvoumio sam se izmedju brdo kaciga tzv. srednje kategorije...nista losija od airoh,caberg itd.

a sto se tice izdrzljivosti...jbg...nisam snimio da vidite kako Turcin prodavac na licu mesta testira kacigu.....sta 4 kras....ma 10...kad je izdrzalo budalu tog kalibra....pa zadrzace mi valjda i glavu :lol:

naravno sve je stvar izbora...al kanarinac gresis veruj mi....cim grane sunce pokazacu ti kacigu da vidis...opet kazem nije najbolja....ali za tu neku srednju klasu...idealna :care:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 99 postova
  • Lokacija: Split

http://www.ls2helmen.nl/style/road

 

vidi ima i skuplih od 300eura :zdravo:

 

http://www.ebay.com/itm/SHOEI-RF-1100-Motorcycle-Helmet-HADRON-Size-LARGE-TC6-0113-2506-06-NEW-525-/400267214945?pt=Apparel_Merchandise&vxp=mtr&hash=item5d31c90061#ht_680wt_1396

 

A vidi ovu za 300 evra. I da dodje do srbije nek kosta 100 i 5 puta je bolja. Evo necu vise obecavam. Covek izgleda ima LS2 kacigu koju planira da proda uskoro :)))0

 

Sve najbolje

 

 

prvo trebas nauciti kupovati preko ebay-a da bi kupija :nanana:

 

vidim da ti neznas :lol:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBF1000FA

Nisam poredio tu kacigu sa sa arai i shoei nego sam se osvrnuo na kolegin komentar da kaciga kosta 100 evra,a da je ostatak para nalepnica. Covek je posle napisao da je bolja od HJC, koje su po meni u prvih 5, tako da mi je sve jasno.

 

I kao sto rekoh na tom sharp testu vecina kaciga ima 4 zvezdice, ali opet ponavljam bitne su i druge karakteristike kacige, a ne samo da je lepo dizajnirana i da stiti glavu od pada.

Mogu jedino da razumem ovakvo razmisljanje da ljudi nisu probali neke bolje kacige, pa su im onda ove low budget do jaja, ali ne treba pricati da nemapotrebe za kvalitetnijom kacigom.

 

Slazem se sto se tice HJC-a. Kompanija koja je u poslednjih 5-6 godina napravila ogroman napredak. :takoje:

 

 

Nije mi jasno otkud ti zakljucak da na Sharp-testu vecina kaciga ima 4 zvezdice? Ima tamo svega i svacega. Pa tamo i skupi modeli nekih "zvucnih imena" nemaju vise od 3 zvezdice!!! Ali da ne zaboravimo: Zvezdice se dodeljuju, koliko ja znam, samo za pasivnu bezbednost tj. apsorpciju udaraca, sto i jeste primarni cilj kacige.

 

Veoma bitna je i aktivna bezbednost, kao sto je to ovde neko vec i napisao: Ergonomija, komfor, kopcanje, nivo buke, ventilacija, kvalitet vizira (magljenje) itd. Sve to utice na psiho-fizicko stanje tj. skoncentrisanost vozaca. Sta mi vredi kaciga sa 5 zvezdica na crash-testu, ako me zbog njenog nosenja u toku voznje boli glava, lose osmisljena kopca zulja ispod vrata, oci upaljene od loseg dihtovanja vizira ili nista ne vidim zbog zamagljenog vizira... Rezultat je isti - rizik da cu napraviti gresku je mnogo veci. A onda, ne daj Boze, mozda mi ni tih 5 zvezdica za pasivnu bezebdnost nece pomoci.

 

 

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBF1000FA

 

Za bolju zaštitu pri većim brzinama bi imalo smisla dodati 100-200 evra na tu cifru i uzeti full face karbonsku kacigu, ali ove jeftinije plastične isto rade posao. Bio je na forumu post kako je Duchini kaciga odradila posao kolegi pri sudaru - i to flip-up...

 

...Zanimljivo je da pri manjim brzinama (kada se ne klizi dugo po asfaltu) plastične kacige često rade posao podjednako dobro, ili bolje od kompozitnih, karbonskih i sl. To je zbog toga što plastika lako puca i time bolje apsorbuje udarac pri padu/udaru. Glavna mana tih jeftinijih plastičnih je što su manje klizave, pa pri većim brzinama ima više šanse da se zakače i pruže otpor dok vozač klizi po asfaltu, što može dovesti do povreda a i kaciga se više oštećuje pri tome. Takođe, malo su osetljivije na sunce, ne treba ih sunčati na retrovizoru kada se ne vozi. Uz, naravno, probleme sa promajom, udobnošću i završnom obradom od kojih pate mnoge jeftinije kacige (ali ne sve!)...

 

A mozda da ove "jeftine plasticne" kacige namazes slaninom da lakse klize po asfaltu? :nanana: (Nemoj da se ljutis zbog malog off-a, nekako se nametnulo zbog tvog nika :lol:)

 

Sto se tice ovog drugog... kako to mislis, zastita pri manjim ili vecim brzinama, pad/udar...? Covekova glava (lobanja i mozak) moze da izdrzi odredjena opterecenja (da ne zalazimo u konkretne vrednosti). Kaciga je tu da ta opeterecenja smanji - spreci ili umanji povrede odn. spreci fatalne povrede. Jedino merodavni su brzina, ugao i vrsta prepreke u ili o koju (npr. asfalt) kaciga stvarno udara. To ne govori nista o tome kojom brzinom su se vozac i motocikl kretali pre tog kontakta kretali. :zdravo:

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

A mozda da ove "jeftine plasticne" kacige namazes slaninom da lakse klize po asfaltu? :nanana: (Nemoj da se ljutis zbog malog off-a, nekako se nametnulo zbog tvog nika :lol:)

 

Sto se tice ovog drugog... kako to mislis, zastita pri manjim ili vecim brzinama, pad/udar...? Covekova glava (lobanja i mozak) moze da izdrzi odredjena opterecenja (da ne zalazimo u konkretne vrednosti). Kaciga je tu da ta opeterecenja smanji - spreci ili umanji povrede odn. spreci fatalne povrede. Jedino merodavni su brzina, ugao i vrsta prepreke u ili o koju (npr. asfalt) kaciga stvarno udara. To ne govori nista o tome kojom brzinom su se vozac i motocikl kretali pre tog kontakta kretali. :zdravo:

 

 

Kao prvo, ja SVE mažem slaninom da bolje klizi! :zvizduk:..

 

Kao drugo, sve se slažem što si napisao u odgovoru Kanarincu o aktivnoj i pasivnoj bezbednosti. S tim što se aktivna bezbednost da samostalno proceniti (da li mi kaciga duva, magli, udobnost i sl.), dok pasivna bezbdenost skupo i opasno izađe da se samostalno testira. Tome služe homologacije i famozni SHARP (koji nije božije slovo, ali je bolji nego rekla-kazala).

 

Sad da odgovorim na pitanje vezano za brzinu:

 

Da, kaciga treba da što više ublaži silu koja deluje na glavu. Ako je previše mekana, ne valja. Ako je previše tvrda, ne valja. Treba da spreči prodor oštrih predmeta i da se uvije i time postepeno uspori kretanje glave pri udaru, kako ne bi bilo prejakog potresa.

 

Kada ideš 5 na sat na parkingu i obori te slepac, glava tresne o bankinu, ćošak. Tu će karbonska kompozitna kaciga, zbog svoje tvrdoće, uprkos postavi, često slabije apsorbovati udarac. Plastična će, uz postavu, lakše pući i pokazati se za nijansu boljom.

 

Kada ideš preko 80 na sat, velika je verovatnoća da će udarac eventualno biti pri padu s motora na asfalt, a posle toga sledi klizanje, ili tumbanje (ili odmah bandera, ako baš nemaš sreće). Pri pojavi klizanja, bolju zaštitu pružaju te kompozitne kacige. Manja šansa da ona zapne i napravi sranje. Uz dobru kožu i kacigu, ako ne naletiš na prepreku ima šanse da se izvučeš pri padu u brzini.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 333 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: Suzana GSXR 750 K8

http://www.ls2helmen.nl/style/road

 

vidi ima i skuplih od 300eura :zdravo:

 

http://www.ebay.com/itm/SHOEI-RF-1100-Motorcycle-Helmet-HADRON-Size-LARGE-TC6-0113-2506-06-NEW-525-/400267214945?pt=Apparel_Merchandise&vxp=mtr&hash=item5d31c90061#ht_680wt_1396

 

A vidi ovu za 300 evra. I da dodje do srbije nek kosta 100 i 5 puta je bolja. Evo necu vise obecavam. Covek izgleda ima LS2 kacigu koju planira da proda uskoro :)))0

 

Sve najbolje

 

 

prvo trebas nauciti kupovati preko ebay-a da bi kupija :nanana:

 

vidim da ti neznas :lol:

 

Imam ko ce da mi naruci, ne moram i to da znam :takoje:

 

Nisam poredio tu kacigu sa sa arai i shoei nego sam se osvrnuo na kolegin komentar da kaciga kosta 100 evra,a da je ostatak para nalepnica. Covek je posle napisao da je bolja od HJC, koje su po meni u prvih 5, tako da mi je sve jasno.

 

I kao sto rekoh na tom sharp testu vecina kaciga ima 4 zvezdice, ali opet ponavljam bitne su i druge karakteristike kacige, a ne samo da je lepo dizajnirana i da stiti glavu od pada.

Mogu jedino da razumem ovakvo razmisljanje da ljudi nisu probali neke bolje kacige, pa su im onda ove low budget do jaja, ali ne treba pricati da nemapotrebe za kvalitetnijom kacigom.

 

Slazem se sto se tice HJC-a. Kompanija koja je u poslednjih 5-6 godina napravila ogroman napredak. :takoje:

 

 

Nije mi jasno otkud ti zakljucak da na Sharp-testu vecina kaciga ima 4 zvezdice? Ima tamo svega i svacega. Pa tamo i skupi modeli nekih "zvucnih imena" nemaju vise od 3 zvezdice!!! Ali da ne zaboravimo: Zvezdice se dodeljuju, koliko ja znam, samo za pasivnu bezbednost tj. apsorpciju udaraca, sto i jeste primarni cilj kacige.

 

Veoma bitna je i aktivna bezbednost, kao sto je to ovde neko vec i napisao: Ergonomija, komfor, kopcanje, nivo buke, ventilacija, kvalitet vizira (magljenje) itd. Sve to utice na psiho-fizicko stanje tj. skoncentrisanost vozaca. Sta mi vredi kaciga sa 5 zvezdica na crash-testu, ako me zbog njenog nosenja u toku voznje boli glava, lose osmisljena kopca zulja ispod vrata, oci upaljene od loseg dihtovanja vizira ili nista ne vidim zbog zamagljenog vizira... Rezultat je isti - rizik da cu napraviti gresku je mnogo veci. A onda, ne daj Boze, mozda mi ni tih 5 zvezdica za pasivnu bezebdnost nece pomoci.

 

Imao sam priliku da vidim ls2, ali nisam se bas odusevio sa njom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 231 postova
  • Lokacija: Šabac/Beograd, Srbija
  • Motocikl: Nekad bilo: V-Strom 1000 2014, Fazer 600 S2 '09, V-Strom 650 '05, CBR 600RR '06; Suzuki GS 500F '04, Kymco Agility Sport 50

Ljudi, zamolio bih vas da se ne drzite price "Svaki ciganin hvali svoga konja" jer time zbunjujete ostale. Kazem tako jer i ja treba da kupim kacigu u skorije vreme. Neka pise svako svoja iskustva i nicija vise. U suprotnom zbunjujete i odmazete. :)

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 935 postova
  • Lokacija: Beograd - Mirijevo
  • Motocikl: Kawasaki ZZR600

Moje iskustvo:

Kaciga je do jaja za te pare! Ko nema hrabrosti da to stavi na glavu ili misli da je sigurniji ako stavi 6x skuplju kacigu na glavu - samo napred. Ja je nosim, evo 2 sezone, pre toga Nolan, a probao sve te sto ih pominjete kao "mercedes" za kacige. Naravno da ima udobnijih. Meni je udobnost i donekle izgled jedini parametar, jer sva ta sranja oko zvezdica ne uzimam za ozbiljno. Ako zveknes u banderu ili kola nekom pristojnom brzinom, dzaba si potrosio pare na Arai, jer ces ionako da pogines. Preterano se filozofira. Kad probas kacigu i udobna ti je, dobro se osecas, to je najbolja kaciga.

Zakljucak: Kaciga je do jaja za te pare i tacka.

post-380-0-64892900-1326366012_thumb.jpg

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBF1000FA

Ljudi, zamolio bih vas da se ne drzite price "Svaki ciganin hvali svoga konja" jer time zbunjujete ostale. Kazem tako jer i ja treba da kupim kacigu u skorije vreme. Neka pise svako svoja iskustva i nicija vise. U suprotnom zbunjujete i odmazete. :)

Aham... 90% motociklista u Srbiji verovatno nikada nije ni culo za LS2. Tako da se ovde nece naci mnogo korisnika tih kaciga, pogotovo ne korisnika novijih modela, koji ce jos ovde na forumu nesto i da napisu, a da "ne hvale svoga konja". Takav je nas mentalitet. :lol: A bolje ti je da pri "trazenju" u ovoj temi procitas i neku korisnu opstu informaciju (verovatno ces i sam razlikovati korisno od nekorisnog) nego da o LS2 procitas nesto beskorisno.Elem, da se vratimo LS2, kada si toliko zapeo, mozda ce ti biti od "koristi":

 

Igrom slucaja sam za njih cuo jos 2008. kada je casopis "Motorrad", pod uticajem poplave jeftinih modela, resio da uradi test kaciga iz tog segmenta tj. do 100 Evra. Radilo se o modelu FF350, mozda se jos negde moze naci neprodat primerak na lageru. FF350 je bila ubedljivi pobednik. Evo nasao sam u arhivu "Motorrad"-a taj test:

 

Pozitivno kod FF350:Izvrsni rezulati na crash-testu (daleko bolji od zahteva norme ECE-R 22.05), odlicna ergonomija, stabilno lezi na glavi, prijatna unutrasnjost, jos uvek dobra aerodinamika, dobri tasteri za ventilaciju, odlicno se stavlja i skida sa glave, jako funkcionalno kopcanje, zamena vizira bez alata, kvalitetna izrada, vadiva unutrasnjost, reflektujuce nalepnice...

 

Negativno: Delimicno ograniceno vidno polje, nepodesna za one koji nose naocare, bucna, jako losa ventilacija, vizir se magli, tezina...

 

E sad, pitaces se zasto ti pisem o modelu koji se vise ne proizvodi? Pa, zato sto je, sudeci prema strucnim casopisima koje pratim, i kod tih jeftinijih modela poslednjih godina napravljen veliki pomak sto se tice bezbednosti i kvaliteta. Naravno, vidis i sam da tu postoje granice, inace bi svi pravili vrhunske kacige (po svim kriterijumima) za 100 Evra. Pa i LS2 u medjuvremenu pravi kacige za 300 Evra!

 

Jos nesto: Imam utisak da je LS2 jako ambiciozna, dinamicna kompanija koja se zbog svoje zelje da se probije na zapadno trziste i jako ostre konkurencije sigurno potrudila da neke od uocenih nedostataka otkloni. Ipak je to bilo pre vise od 3 godine. Pogotovo zato sto je FF350 bio jedan od prvih modela kojima su poceli proboj na to trziste. Naslednik FF350, a i noviji nesto skuplji modeli, koji se sada prodaju u Evropi, sigurno su sasvim solidne kacige. Jedva cekam testove. Ne treba imati predrasude. Mnogi renomirani proizvodjaci su nestali sa trzista ili pali u prosecnost, a mnogi za koje do skora nismo ni culi ili nisu ni postojali, danas po svim kriterijumima spadaju u ugledne proizvodjace. Mislim da ce se o LS2 jos cuti.

 

I pored svega: Zlatno pravilo je da kacigu pre kupovine dobro probas, ukoliko je to ikako moguce :zdravo:

 

 

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBF1000FA

Moje iskustvo:

Kaciga je do jaja za te pare! Ko nema hrabrosti da to stavi na glavu ili misli da je sigurniji ako stavi 6x skuplju kacigu na glavu - samo napred. Ja je nosim, evo 2 sezone, pre toga Nolan, a probao sve te sto ih pominjete kao "mercedes" za kacige. Naravno da ima udobnijih. Meni je udobnost i donekle izgled jedini parametar, jer sva ta sranja oko zvezdica ne uzimam za ozbiljno. Ako zveknes u banderu ili kola nekom pristojnom brzinom, dzaba si potrosio pare na Arai, jer ces ionako da pogines. Preterano se filozofira. Kad probas kacigu i udobna ti je, dobro se osecas, to je najbolja kaciga.

Zakljucak: Kaciga je do jaja za te pare i tacka.

 

Hehe, pretece me zamalo :D. Ova dva nasa posta su u vecoj meri "kompatibilna". Jos samo da napises koji je to konkretno model?

 

 

Jos nesto: Niti sam imao, nemam ni sada, niti trenutno planiram da kupim neku kacigu od LS2. A nemam ni procenat za reklamu :lol: . Preneo sam samo ono sto pise ozbiljna strucna stampa, jer to nekome moze biti korisna informacija. Samo sam protiv davanja pausalnih ocena i praznih prica. :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 935 postova
  • Lokacija: Beograd - Mirijevo
  • Motocikl: Kawasaki ZZR600

Mislim da je bas FF 350.

A sto se tice reklame, ja bih bas i voleo da ih sto manje ljudi kupuje, veca je fora kad je nosis 1lol.gif.

E da, jedina zamerka, slazem se sa ovim tekstom koji si stavio, je nezgodno stavljanje naocara, ako ih nosite.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ♠♥♦♣, 40 postova
  • Lokacija: Beograd-Kragujevac
  • Motocikl: U delovima

Moju LS2 kacigu, model FF350 sam dobio na poklon pre dve godine tako da nemam prava da se zalim :D Potpuno je zadovoljila moje potrebe do sad (voznja skutera do 80-90), jedina mana koju mogu da joj nadjem je sto vizir magli(nista vise od moje stare Suomy kacige, koja je odradila svoje) - ali ionako cesto vozim sa podignutim vizirom tako da mi uglavnom ne smeta .

 

Mene zanima da li kod nas(ili na netu) mogu da se kupe viziri za ove kacige, rado bih stavio crni ili reflektujuci? :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 542 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: GS

Moje iskustvo:

Kaciga je do jaja za te pare! Ko nema hrabrosti da to stavi na glavu ili misli da je sigurniji ako stavi 6x skuplju kacigu na glavu - samo napred. Ja je nosim, evo 2 sezone, pre toga Nolan, a probao sve te sto ih pominjete kao "mercedes" za kacige. Naravno da ima udobnijih. Meni je udobnost i donekle izgled jedini parametar, jer sva ta sranja oko zvezdica ne uzimam za ozbiljno. Ako zveknes u banderu ili kola nekom pristojnom brzinom, dzaba si potrosio pare na Arai, jer ces ionako da pogines. Preterano se filozofira. Kad probas kacigu i udobna ti je, dobro se osecas, to je najbolja kaciga.

Zakljucak: Kaciga je do jaja za te pare i tacka.

 

Nijednog trenutka nisam rekao da imam ista protiv kacige LS2 jer nikada nisam cuo za istu. Elem, kad pogledate iz ugla automobila, to Vase "vrsi posao" i "do jaja za te pare", ja se potpuno slazem, i peglica vrsi posao, i sigurno je do jaja za te pare, pa i patike od 600 dinara koje kupite kod kineza vrse posao,sigurno su i do jaja za te pare kad jeftinijih nema. Pa ipak retko koi vozi peglicu i nosi te famozne "neuike aircrax" ili slicne. Sto se tice standarda za koji se hvatate, standard je toliko nizak da se moze porediti sa standardom koji odredjuje da patika mora imati djon! I pored toga, mnoge danasnje kacige ne ispunjavaju pomenuti standard, niti su ikada ispitivane po pitanju bezbednosti. To sto vam je za izbor dovoljan izgled kacige, postujem, ja ipak imam malo vise kriterijume koje kaciga treba da zadovolji da bih je kupio. To sto neka kaciga ima etiketu ECE 22.05 uopste ne mora da znaci da ona i ispunjava taj standard! Znaci ne treba se slepo hvatati za ono sto pise na samoj kacigi. Ukoliko nekoga zanima nesto o standardu, kao i sta pored navedenog standarda treba kaciga da ispunjava moze procitati na...

http://www.webbikeworld.com/motorcycle-helmets/ece-22-05.htm

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Nijednog trenutka nisam rekao da imam ista protiv kacige LS2 jer nikada nisam cuo za istu. Elem, kad pogledate iz ugla automobila, to Vase "vrsi posao" i "do jaja za te pare", ja se potpuno slazem, i peglica vrsi posao, i sigurno je do jaja za te pare, pa i patike od 600 dinara koje kupite kod kineza vrse posao,sigurno su i do jaja za te pare kad jeftinijih nema. Pa ipak retko koi vozi peglicu i nosi te famozne "neuike aircrax" ili slicne. Sto se tice standarda za koji se hvatate, standard je toliko nizak da se moze porediti sa standardom koji odredjuje da patika mora imati djon! I pored toga, mnoge danasnje kacige ne ispunjavaju pomenuti standard, niti su ikada ispitivane po pitanju bezbednosti. To sto vam je za izbor dovoljan izgled kacige, postujem, ja ipak imam malo vise kriterijume koje kaciga treba da zadovolji da bih je kupio. To sto neka kaciga ima etiketu ECE 22.05 uopste ne mora da znaci da ona i ispunjava taj standard! Znaci ne treba se slepo hvatati za ono sto pise na samoj kacigi. Ukoliko nekoga zanima nesto o standardu, kao i sta pored navedenog standarda treba kaciga da ispunjava moze procitati na...

http://www.webbikewo...s/ece-22-05.htm

 

4 zvezdice na SHARP testu takođe ne znače ništa? Hmmm, nisam baš siguran.

 

Serete i pljujete po kacigi zbog cene. Bez veze. Ne kažem da su dobre, to kažu oni što ih nose. :) Kažem što se bezbednosti tiče da uopšte nisu za potcenjivanje, osim ako i ECE i SHARP lažu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBF1000FA

... Sto se tice standarda za koji se hvatate, standard je toliko nizak da se moze porediti sa standardom koji odredjuje da patika mora imati djon! I pored toga, mnoge danasnje kacige ne ispunjavaju pomenuti standard, niti su ikada ispitivane po pitanju bezbednosti. To sto vam je za izbor dovoljan izgled kacige, postujem, ja ipak imam malo vise kriterijume koje kaciga treba da zadovolji da bih je kupio. To sto neka kaciga ima etiketu ECE 22.05 uopste ne mora da znaci da ona i ispunjava taj standard! Znaci ne treba se slepo hvatati za ono sto pise na samoj kacigi...

Druze, generalizujes, previse karikiras i pravis poredjenja koja nemaju veze sa ovom problematikom, osim sto mozda nekome dobro zvuce kao neki fazon - "patike i djon", "peglica" itd. A odstupas i od teme koja glasi "LS2".

 

Standardi su uvek plod raznih kompromisa, nekad su bolji nekad su losiji, ali pre ili kasnije bivaju menjani, uglavnom nabolje (mislim na evropske). ECE-R 22.05 je po misljenju strucne stampe vec prevazidjena norma i nije je tesko ispuniti. Ali, bolje je imati i takvu nego nikakvu i vecina ozbiljnih proizvodjaca je, pored toga sto mora da je ispuni, koristiti i kao polaznu osnovu za dalja poboljsanja. Govorim sada, naravno, o pasivnoj bezbednosti tj. crash-testovima koji i jesu jedan od najbitnijih kriterijuma. Postoje i druge, nazvacu ih sada institucije, koje sprovode mnogo zahtevnije testove koje i proizvodjaci kaciga cene i trude se da na njima sto bolje prodju: Vec pomenuti SHARP-test britanske vlade, americka fondacija SNELL, pa i vec pomenuti casopis "Motorrad" (po mom misljenju ima najsveobuhvatnije testove najblize realnim situacijama). Realniji nacin testiranja i ostriji kriterijumi koje oni vec primenjuju na svojim testovima ce pre ili kasnije uci u neku od narednih ECE-normi.

 

Pojasni malo, koje to "mnoge" kacige ne ispunjavaju standard? Imaju etiketu, a ne ispunjavaju standard? Mislis na neke sa falsifikovanim etiketama koje se pojavljuju po buvljacima? To vec spada u privredni kriminal i nije tema ovde.

 

Ako si procitao ono sto sam napisao o testu 15 najjeftinijih kaciga na nemackom trzistu (medju njima i LS2) u "Motorrad"-u iz 2008., videces da su i sami strucnjaci bili iznenadjeni dobrim rezultatima na crash-testovima - zato sto su su izmerene vrednosti kod vecine modela bile dosta ispod dozvoljenih vrednosti koje propisuje ECE-norma, a ne samo zato sto je ispunjavaju.

 

Da se opet vratimo LS2: Crash-test u "Motorrad"-u nema veze sa tim da li je kaciga jeftina ili skupa (kao ni kod Sharp-a). Po tim rezultatima ona je podjednako dobra ili losa kao i Shoei, Arai ili neka skuplja AGV. Kad me vec vuces za jezik :D : Testove kaciga pratim vec 30-ak godina (uglavnom u "Motorrad"-u, jer se jedini ozbiljno i bavio time) - Shoei i Arai kacige su u poredjenju sa drugim proizvodjacima retko kada ostvarivale najbolje rezultate na crash-testovima tj. po pitanju pasivne bezbednosti. Nisu bile lose, ali najcesce nisu bile ni najbolje. Ali su uvek bile na ili u vrhu kada se sve sabere i u obzir uzme i druga bitna komponenta, a to je aktivna bezbednost (vidi prethodne postove). :zdravo:

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 111 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: pesaka u ful opremi (ode TDM)

... Sto se tice standarda za koji se hvatate, standard je toliko nizak da se moze porediti sa standardom koji odredjuje da patika mora imati djon! I pored toga, mnoge danasnje kacige ne ispunjavaju pomenuti standard, niti su ikada ispitivane po pitanju bezbednosti. To sto vam je za izbor dovoljan izgled kacige, postujem, ja ipak imam malo vise kriterijume koje kaciga treba da zadovolji da bih je kupio. To sto neka kaciga ima etiketu ECE 22.05 uopste ne mora da znaci da ona i ispunjava taj standard! Znaci ne treba se slepo hvatati za ono sto pise na samoj kacigi...

Druze, generalizujes, previse karikiras i pravis poredjenja koja nemaju veze sa ovom problematikom, osim sto mozda nekome dobro zvuce kao neki fazon - "patike i djon", "peglica" itd. A odstupas i od teme koja glasi "LS2".

 

Standardi su uvek plod raznih kompromisa, nekad su bolji nekad su losiji, ali pre ili kasnije bivaju menjani, uglavnom nabolje (mislim na evropske). ECE-R 22.05 je po misljenju strucne stampe vec prevazidjena norma i nije je tesko ispuniti. Ali, bolje je imati i takvu nego nikakvu i vecina ozbiljnih proizvodjaca je, pored toga sto mora da je ispuni, koristiti i kao polaznu osnovu za dalja poboljsanja. Govorim sada, naravno, o pasivnoj bezbednosti tj. crash-testovima koji i jesu jedan od najbitnijih kriterijuma. Postoje i druge, nazvacu ih sada institucije, koje sprovode mnogo zahtevnije testove koje i proizvodjaci kaciga cene i trude se da na njima sto bolje prodju: Vec pomenuti SHARP-test britanske vlade, americka fondacija SNELL, pa i vec pomenuti casopis "Motorrad" (po mom misljenju ima najsveobuhvatnije testove najblize realnim situacijama). Realniji nacin testiranja i ostriji kriterijumi koje oni vec primenjuju na svojim testovima ce pre ili kasnije uci u neku od narednih ECE-normi.

 

Pojasni malo, koje to "mnoge" kacige ne ispunjavaju standard? Imaju etiketu, a ne ispunjavaju standard? Mislis na neke sa falsifikovanim etiketama koje se pojavljuju po buvljacima? To vec spada u privredni kriminal i nije tema ovde.

 

Ako si procitao ono sto sam napisao o testu 15 najjeftinijih kaciga na nemackom trzistu (medju njima i LS2) u "Motorrad"-u iz 2008., videces da su i sami strucnjaci bili iznenadjeni dobrim rezultatima na crash-testovima - zato sto su su izmerene vrednosti kod vecine modela bile dosta ispod dozvoljenih vrednosti koje propisuje ECE-norma, a ne samo zato sto je ispunjavaju.

 

Da se opet vratimo LS2: Crash-test u "Motorrad"-u nema veze sa tim da li je kaciga jeftina ili skupa (kao ni kod Sharp-a). Po tim rezultatima ona je podjednako dobra ili losa kao i Shoei, Arai ili neka skuplja AGV. Kad me vec vuces za jezik :D : Testove kaciga pratim vec 30-ak godina (uglavnom u "Motorrad"-u, jer se jedini ozbiljno i bavio time) - Shoei i Arai kacige su u poredjenju sa drugim proizvodjacima retko kada ostvarivale najbolje rezultate na crash-testovima tj. po pitanju pasivne bezbednosti. Nisu bile lose, ali najcesce nisu bile ni najbolje. Ali su uvek bile na ili u vrhu kada se sve sabere i u obzir uzme i druga bitna komponenta, a to je aktivna bezbednost (vidi prethodne postove). :zdravo:

 

bravo unas.....:care:

covek objasnio

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 542 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: GS

@ Slaninar...Niti seremo niti pljujemo, diskutujemo, ne budi bezobrazan, ne vredjaj i probaj da diskutujes a da ne koristis kafanski recnik.

 

@ Unas...Svaka cast na konstruktivnoj diskusiji, ali ja opet ne videh da li LS2 uopste ispunjava 22.05 standard.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja