Jump to content

Moto Zajednica

Tramvajske sine

Recommended Posts

  • nocni cuvar, 2581 postova
  • Lokacija: White City / White Water
  • Motocikl: Yamaha nouvo elegance

Mikulanac, Mina, Mrle, majka mu stara sto se ne zajebaste da date neki svoj koristan savet u ovoj temi, umesto sto Djuntu zezate?

 

 

Da ti pravo kazem nemam sta pametno da kazem jer obicno sve radim instiktivno i do sada hvala Bogu nisam imao problema na sinama a prolazim bas tom deonicom jako cesto i redovno preko istih. Ne zezam nikoga daleko bilo ali ne volim da citam kada neko napise tako nesto a neko mladji treba to da procita. Pozdravljam vasu inicijativu, Lazinu volju i znanje da na kursevima sigurne voznje nauce ljude novim stvarima... to je zaista odlicno i potrebno Srbiji ali nemoj da ti smeta ako se jednom polazniku navedenog kursa kaze da gresi. U potpunosti se slazem sa Mrletovim prethodnim postom.

 

@FJCharlie, nebi ti bas preporucio da na pomenutoj deonici zakocis i spustis noge jer ce te neko pokupiti u sekundi

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • "Greasy Thumb", 442 postova
  • Lokacija: Beograd - neka buregdzinica jedem bureG :)
  • Motocikl: F650 ST Furuna

Mikulanac je u pravu kada kaze da treba na forumu paziti sta ljudi pisu jer neko to cita i namerava da upotrebi, jer ne zna za bolje tj nije ni imao gde da vidi/nauci itd...

 

Ali... s obzirom da je ovde Djunta u pitanju , mislim da ga vi niste razumeli ili on nije dobro objasnio ( sto mu se generalno ne desava )...

 

Djunta ako sam dobro shvatio, ti counter-om pokusavas da napravis ugao sto priblizniji uglu od 90 stepeni ( po principu bolje je preci pod uglom od 45 nego pod uglom od 35 stepeni ) ?

 

Ako se ne varam zaista counterom motor bi trebao bukvalno da napravi veci ugao na predjem tocku sto je sigurno dobro ( po ovom gore principu )...

 

Ali opet counter obara motor tako da je i sam motor pod uglom u trenutku prelaska... a ovo moze da dovede do sranja ? ili ne ?

 

stvarno nisam pametan zato i pitam :)

 

Ps. Mislim da trebamo da pocnemo od toga da uvek treba preci sinu pod sto boljim uglom ( sto blizem 90 stepeni ) tako da je poenta samo doci do toga :) ... serem malo a ? :)

 

pps. na kraju nije svaka sina ista... ovde na NBG u Milentija su bukvano nevidljive i u ravni sa asfaltom... dole kod plavog voza su bukvalno kanali koji svoju pricu vode i ni malo mi nije zanimljivo kada ih prolazim kolima a kamo li motorom...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Ne smeta meni sto kazete Djunti da gresi, nego sto mu se podsmevate. Inace, i ja mislim da je to pogresno napisao.

 

Sto se prelaska preko sina tice, nije to neka filozofija. Ja se uvek trudim da izbegnem da mi motor bude paralelan sa sinama u trenutku prelaska, isto kao i kad se penjem na trotoar ili bilo sta sto je vece visine od puta. Cesto se desava da su sine postavljene u tvom pravcu (npr na tramvajskom mostu preko Save) i tada uglavnom pazim bas pre nego sto cu prednjim tockom da predjem preko sine, da okrenem tocak ka sini, sa sto uspravljenijim motociklom. To nije countersteering, kako je Djunta napisao.

 

Dakle, okrecem tocak ka sini da bih presao preko nje, a ne suprotno od sine, kako bi bilo ako bih radio countersteering. Sto je tocak blizi 90 stepeni u odnosu na sinu u trenutka dodirivanja sine, to sam bezbedniji od isklizavanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3125 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

 

 

Dakle, okrecem tocak ka sini da bih presao preko nje, a ne suprotno od sine, kako bi bilo ako bih radio countersteering. Sto je tocak blizi 90 stepeni u odnosu na sinu u trenutka dodirivanja sine, to sam bezbedniji od isklizavanja.

da, slažem se

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

da je moja guza u pitanju, pre bih preko sine presao na uspravljenom motoru, pa kolko god da je mali napadni ugao, nego sto bi bio spreman da idem na suprotnu varijantu, gde idem pod uglom od 90 stepeni na sinu, a motor nagnut :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nocni cuvar, 2581 postova
  • Lokacija: White City / White Water
  • Motocikl: Yamaha nouvo elegance

Ajde kazi gde si primetio da sam se podsmevao? Bio sam mrtav ozbiljan i ljut sto je nesto tako napisao, uopste mi nije do smejanja bilo. Fino si inace objasnio prelazak :takoje: .

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Ajde kazi gde si primetio da sam se podsmevao? Bio sam mrtav ozbiljan i ljut sto je nesto tako napisao, uopste mi nije do smejanja bilo. Fino si inace objasnio prelazak :takoje: .

 

A ono da kaunterstiringom zaobidje ovu temu? :) Ajd da ne offujemo vise.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ja ne znam kako vi prelazite ali ja radim isto što i đunta i smatram da je to najispravnije jer pod najboljim uglom prelaziš preko šina. Ili jednostanvo nisi razumeo šta je čovek hteo da kaže.

 

Upravo to je poenta mog izlaganja, postizanje napadnog što oštrijeg-upravnijeg ugla na šinu u što kraćem vremenskom intervalu jer to nekad nalaže sitacija.

 

 

Ja mislim da je djunta prochitao svoj post par puta pre nego ga je napisao ne bi stisnuo dugme Post....

 

Super je ljudi shto ste bili na kursu bezbedne voznje i sad se bacakate frazama koje ste chuli i nauchili....ali to ne znachi da ste popili svu pamet sveta...

 

Ja sam djunta toliko puta prochitala onaj tvoj post i svaki put samo josh vishe umirala od smeha...kolichina gluposti u istom je neverovatna (izvini shto tako moram da kazem)

 

znači dovoljno odlučno i spreman na kliskanja

 

iako malo klizne prednji točak i čim on zavati, zadnji nek ševrdne, pređena je.

 

Kad sam kupio prvi skuter nisam znao šta znači kontraupravljanje a sad se vozam tako a ne upotrebljavam ga kao isprazne fraze. I zahvaljujući kursu sam naučio, donekle, da kontrolišem motorcikl. A kad naletiš na šinu, skoro obavezno dolazi do kliskanja za šta valja biti spreman i ne uplašiti se...

 

 

U priču o "kliskanju i ševrdanju" :) ne ulazim ali, iskreno, vrlo često i ja koristim kaunter da se nabacim u prostor između šina kada nema mogućnosti za neko normalno ulaženje pod što pravijim uglom? I ne, nije mi se nikad desilo ono pod navodnicima :) ako brzo i lepo izvedem manevar.

 

Primer - Karađorđeva pa desno oko parka gde su dolazni peroni Bus stanice i ulaz na tramvajski most. Most moraš da prođeš između šina, ako ideš izvan šina imaš vrlo malo mesta do ograde mosta a sa druge strane si preblizu tramvajima i kamionima. Ulaziš od onog semaforčića skoro paralelno sa šinama i ne postoji drugi način za ubacivanje osim brzog kauntera.

 

Kad se mora brzo preko šina, jedino tako. Ko zna drugojačije u istoj sitaaciji nek kaže, ja ne znam.

 

 

Pa nije svako pipanje kormana kaunterstiring, majku mu. Kada malo bolje razmislim vi ustvari i ne vozite motore, vi ih kaunterstiringsete.

 

Naravno da nije svako pipanje volana konraupravljanje al se tim načinom upravlja.

 

 

kauntersteringovanje motora, jel ima specijalna kategorija za to ili ? :lol:

svaki put, pa taman da je zilion auta iza mene, zakochim, skoro pa stanem, obe noge dole i polako predjem. ovi iza mogu da sviraju do prekosutra...

 

Dal ćeš imati vremena za sve to kad ti naleće neko ko te ne vidi. Očigledno nisi imao vruć susret među šinama.

 

 

Ja sam laički zaključio da preko šina treba ići naglim kaunterstiringom kao da nekog hoću pored sebe da odgurnem, znači dovoljno odlučno i spreman na kliskanja, da napadna sila bude dovoljno jaka da pređe na drugu stranu iako malo klizne prednji točak i čim on zavati, zadnji nek ševrdne, pređena je. Ako je visoka,opet isto al sa cimom i gasaom, slično naskoku na ivičnjak. Sa skuterom i Transalpom sam ovako radio, sa BMW-om još nemam kuraži i nisam ni imao prilike da probam silom prilika.

 

Sličan je manevar autom kad se po snegu prelazi između traka gde je nanos snega, što pre i kraće preći na gripaviju podlogu a ne postepeno menjati pravac. Takođe se auto otkači al čim se dovati boljeg puta lako ga je ukrotiti i ispraviti.

Bolje je da na pola pritisneš kvačilo, digneš obrtaje i pustiš kvačilo. Kada se propne, prednjim točkom pređeš šinu i nabodeš prednju da bi se odigao rep. Tako i zadnji pređe šinu.

 

Ovo što kažeš jeste još jedan ispravan način, slično naskakivanju na ivičnjak i u istom je smislu ko što sam ja izlagao, kom razumljivo kom ne.

 

 

Mikulanac, Mina, Mrle, majka mu stara sto se ne zajebaste da date neki svoj koristan savet u ovoj temi, umesto sto Djuntu zezate?

 

Mrle dao savet. Kao automobilista sam koristio sličan metod gas upgas pa gas, al to je druga problematika.

 

 

nemoj tako Pablo. Ja sam ovome ozbiljno pristupio. Ti ne vidiš skrivenu korist naših postova. Spasićemo nekome glavu, za razliku od đunte.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

 

 

 

 

ok shala je bila dobra, aj sad obrisite one savete o kanterstiringu po klizavoj podlozi, dok se neko nije prosuo ko palacinka :lud:

 

Nemoj da generalizuješ. Nije klizava podloga o čemu pričamo već samo uski deo šine. A i po klizavom se sve isto radi al mekše i sa mnogo ranijom granicom proklizavanja odnosno padanja.

 

 

Mikulanac, Mina, Mrle, majka mu stara sto se ne zajebaste da date neki svoj koristan savet u ovoj temi, umesto sto Djuntu zezate?

 

 

Da ti pravo kazem nemam sta pametno da kazem jer obicno sve radim instiktivno i do sada hvala Bogu nisam imao problema na sinama a prolazim bas tom deonicom jako cesto i redovno preko istih. Ne zezam nikoga daleko bilo ali ne volim da citam kada neko napise tako nesto a neko mladji treba to da procita. Pozdravljam vasu inicijativu, Lazinu volju i znanje da na kursevima sigurne voznje nauce ljude novim stvarima... to je zaista odlicno i potrebno Srbiji ali nemoj da ti smeta ako se jednom polazniku navedenog kursa kaze da gresi. U potpunosti se slazem sa Mrletovim prethodnim postom.

 

@FJCharlie, nebi ti bas preporucio da na pomenutoj deonici zakocis i spustis noge jer ce te neko pokupiti u sekundi

 

Ja jesam taze na motorciklu al sam matori automobilsta, i smatram da nisam više polaznik kursa. I ja sam instiktivno vozio prvi skuter, odnosno bolje rečeno on mene dok me Laza nije naučio. Ne bi da polemišem o samoučenju. Pitao sam dugogodišnje bajkere šta je to " countersteering", nisu znali šta je iako ga nagonski verovatno koriste, tako da nikakve fajde od njihovog umeća. Zato Lazi kapu dole što se mene tiče.

 

 

Mikulanac je u pravu kada kaze da treba na forumu paziti sta ljudi pisu jer neko to cita i namerava da upotrebi, jer ne zna za bolje tj nije ni imao gde da vidi/nauci itd...

 

Ali... s obzirom da je ovde Djunta u pitanju , mislim da ga vi niste razumeli ili on nije dobro objasnio ( sto mu se generalno ne desava )...

 

Djunta ako sam dobro shvatio, ti counter-om pokusavas da napravis ugao sto priblizniji uglu od 90 stepeni ( po principu bolje je preci pod uglom od 45 nego pod uglom od 35 stepeni ) ?

 

Ako se ne varam zaista counterom motor bi trebao bukvalno da napravi veci ugao na predjem tocku sto je sigurno dobro ( po ovom gore principu )...

 

Ali opet counter obara motor tako da je i sam motor pod uglom u trenutku prelaska... a ovo moze da dovede do sranja ? ili ne ?

 

stvarno nisam pametan zato i pitam :)

 

Ps. Mislim da trebamo da pocnemo od toga da uvek treba preci sinu pod sto boljim uglom ( sto blizem 90 stepeni ) tako da je poenta samo doci do toga :) ... serem malo a ? :)

 

pps. na kraju nije svaka sina ista... ovde na NBG u Milentija su bukvano nevidljive i u ravni sa asfaltom... dole kod plavog voza su bukvalno kanali koji svoju pricu vode i ni malo mi nije zanimljivo kada ih prolazim kolima a kamo li motorom...

 

Baš tako Ranko. Kaunterstiring nije samo obaranje motora iza koga sledi ulaženje u zavoj već jednostavno efikasan i brz način skretanja koji se primenjuje i kao manevar za izbegavanje prepreke. Može se ići pravo, uspravno i kratkim pomakom kormana se skrene malo i potom ponovnim pokretom nastavi novom trajektorijom bez dubokog obaranja. Tako i jesam predpostavio da se ovim načinom postigne na trenutak pri pri nailasku na šinu veći napadni ugao što smanjuje vreme i površinu provedeno na noj što logički smanjuje rizik proklizavanja.

 

 

Ne smeta meni sto kazete Djunti da gresi, nego sto mu se podsmevate. Inace, i ja mislim da je to pogresno napisao.

 

Sto se prelaska preko sina tice, nije to neka filozofija. Ja se uvek trudim da izbegnem da mi motor bude paralelan sa sinama u trenutku prelaska, isto kao i kad se penjem na trotoar ili bilo sta sto je vece visine od puta. Cesto se desava da su sine postavljene u tvom pravcu (npr na tramvajskom mostu preko Save) i tada uglavnom pazim bas pre nego sto cu prednjim tockom da predjem preko sine, da okrenem tocak ka sini, sa sto uspravljenijim motociklom. To nije countersteering, kako je Djunta napisao.

 

Dakle, okrecem tocak ka sini da bih presao preko nje, a ne suprotno od sine, kako bi bilo ako bih radio countersteering. Sto je tocak blizi 90 stepeni u odnosu na sinu u trenutka dodirivanja sine, to sam bezbedniji od isklizavanja.

 

Ne smeta ni meni podsmevanje, nit ga tako doživljavam, ne znanju ako je činjeno bez poduke jer je to još veće neznanje. Zato i diskutujemo da se podučimo i ispravimo ako grešimo, bar ja tako smatram ovaj forum. Osnove upravljanja motorom i mnogo toga specifičnog u vezi bezbedne vožnje motorciklom sam naučio na kursu. Za mene je desetak kvadratnih santimetara šine obična iznenadna prepreka koju treba izbeći, znači ako auto uleće u mene to je isto što i čuvena Lazina Baba na putu, znači što brže i najkraće preko nje a to je jedino moguće kaunterom. Nema se vremena da se merači ugao, brzina, kočenje, noge dole...jednostavno se mora reagovati odlučno. Prvi put je na mene nasrnuo auto, bez žmigavca, kod Karađorđevog Parka ( Beograd), ja žutarom a on desno ka biblioteci. Bio sam između auta i leve šine. Stečenim instiktom sam kotraupravljao i prešao preko obe šine iznenađen brzinom i postignutim velikim uglom pri prelasku. Naravno, bilo je kratkog klizanja prvo prednjeg pa zadnjeg točka al je sve bilo kratkotrajno i skuter se dočepao asflata. Znači, po mom shvatanju je i to munjevito i krako skretanje sa pravca običan kratkotrajni kaunterstiring. Možda sam pogrešno napisao ili pak nisam dovoljno razumljiv, ali mislim da se ipak razumemo.

 

 

Ajde kazi gde si primetio da sam se podsmevao? Bio sam mrtav ozbiljan i ljut sto je nesto tako napisao, uopste mi nije do smejanja bilo. Fino si inace objasnio prelazak :takoje: .

 

Mikula je laf i duhovita ličnost, zaista ne čitam nikakav tendenciozni podsmeh u njegovim raznoraznim pisanjima po forumu i krivo mi je što mu je moje pisanje izazvalo ljutnju iako je shvatio moju dobronamernost, ne laičku. Da se razdužim, izvinjavam se.

 

Cela poenta je kako preći bezbedno šinu kad je pod teretom opasnosti i nema se mogućnosti za nikakvo cinculiranje, ili glava ili spasonosni prelazak preko nje, znači krajnji ekstrem po svemu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nocni cuvar, 2581 postova
  • Lokacija: White City / White Water
  • Motocikl: Yamaha nouvo elegance

Sta cu volim da se salim ali ovo je jako ozbiljna tema proizasla iz teske nesrece naseg drugara, s'toga i takva moja reakcija. Ako sam nekog uvredio ja se izvinjavam, nije iz lose namere ili podsmevanja kako nas Pablo kaze.

 

@Djunta, sa obzirom na godine, broj postova ovde, motora kojeg vozis nosis neku odgovornost jer neko novi i mladji gleda na tebe kao potencijalnog ucitelja. Iz toga razloga moras voditi racuna sta i gde pises.

 

 

Pozdrav :zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Sta cu volim da se salim ali ovo je jako ozbiljna tema proizasla iz teske nesrece naseg drugara, s'toga i takva moja reakcija. Ako sam nekog uvredio ja se izvinjavam, nije iz lose namere ili podsmevanja kako nas Pablo kaze.

 

@Djunta, sa obzirom na godine, broj postova ovde, motora kojeg vozis nosis neku odgovornost jer neko novi i mladji gleda na tebe kao potencijalnog ucitelja. Iz toga razloga moras voditi racuna sta i gde pises.

 

 

Pozdrav :zdravo:

 

Ja prihvatam izvinjenje iako smatram da nema razloga za to. Ti i kad naglasiš da si ljut ja ne shvatam to tako već kao dobronamerno upozorenje na neku manjkavost.

 

 

Na žalost imam podosta godina al to ne treba shvatati kao imperativ pri nekom mišljenju, brzo sam prešao sa skuterića na najvišu klasu al to ne znači da sam sad Bizmark i da svi treba da za sezonu sednu na R-a. Bavio sam se sportom, imam jako veliki i staž i iskustvo u automobilizmu i to koristim obilato pri vožnji motorcikla tako da time nadoknađujem pionirske kilometre na motoru. Shvatio sam svoju spontanu "učiteljsku" ulogu i zato se ne libim da iznesem i svoje zablude ili da pitam glupost jer je najopasnije ponašati se sveumno, ćutati i raditi nešto pogrešno pa ako prođe prođe. Uvek se zato trudim da iniciram debatu propagirajući stav da se niko ne usteže da traži savet ili pomoć jer to može spasiti glavu u nekom trenutku.

 

Ja sam izneo svoj način i nadam se da sam dodatno razumen zahvaljući nekolicini postova drugih članova koji su me skapirali uprkos mom nejasnom izlganju. Kako sam naučio, zahvaljujući ovom forumu, kontra upravljanje je jedini način da se motorciklom skreće čim se pređe desetak kmh i tako vozim izbegavajući beogradske rupe, nasilnike...tako da istim načinom se prerbacujem preko šina. U prvoj, preprošloj sezoni, terao sam Frija kao auto, jer to mi je reper,pogrešan, oću levo, motam-vučem levu stranu kormana ka sebi umesto kontra i naravno da sam stalno imao utisak da ću da se smlatim, odnosno da skuter voza-zeza mene a ne ja njega. Lane, bez stida na veći skuter, a Arakis pita na glas "de je jedan sa Kinezom"a ja pored njega, i prvi kurs početkom sezone i Bogu hvala sad ispravno kontrolišem motor, a viđam ljude koji i dalje teraju naopako uprkos zavidnom stažu. Sad je i meni instikt kaunterstiringa formiran, al sam ga svestan.

 

Jeste ovo ozbiljna tema potaknuta užasnom tragedijom na žalost i treba da se ispričamo i razjasnimo sve što bi sprečilo nezgodu i poboljšalo bezbednost. Idu kišoviti dani i sve nas vrebaju klizave šine, zebre i obojena horizontalna obeležavanja na kolovozu. Prelazak preko šina je jednak prelasku preko bele linije kad je mokro, a to nikako ne možemo izbeći biranjem ulice ili nekim drugim načinom jer uvek nas vreba opasan splet okolnosti i ne može se spustiti noga recimo, već se mora munjevito reagovati. Kad sam prvi put doživeo opasnost na šinama, shvatio sam da se mora naučiti kako da se savladaju pa sam recimo na neki način vežbao da idem slalomom preko njih i prilagodio im se, kratkim, uslovno trzaijima kormana na jednu pa odmah na drugu stranu ne dozvoljavajući da inercija mase prevagne. Naravno, prvo sam po običnom asfaltu sa dobrim gripom, tereni na Adi Ciganliji, pravio što uži slalom po zamišljenoj pravoj da bi osetio svoju granicu. Prebacivanje preko šina je svega desetk santimetra promene pravca i brzim prelaskom se putanja i dalje zadržava pravo pod inercijom jer je malo skretanje. A postiže se i veći napadni ugao nego blagim i postepenim nailaskom na njih. Ovin načinom dosta izbegavam iznenadne nalete vozila, naročito retrovizore. Inače mi je refleks od automobila da prvo uradim neki manevar i zadržim putanju a kočenje tek ako se mora. Po Pablovom izlaganju na kursu, preko nekih četrdesetak kmh je bolje ići u izbegavanje prepreke nego kočiti. Naravno da je najbolje usporiti, odaljiti se od šine i napraviti dovoljan luk da se motor postavi što upravnijem uglu na šinu, tako i vozam, no nema se vremena uvek za takav opušteni manevar. E sad, ako neadekvatno koristim izraz i pojam kaunterstiring, ne umem bolje da se izjasnim, zato služi forum da bi se upravo ovakve stvari pojasnile.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 935 postova
  • Lokacija: Beograd - Mirijevo
  • Motocikl: Kawasaki ZZR600

Ps. Mislim da trebamo da pocnemo od toga da uvek treba preci sinu pod sto boljim uglom ( sto blizem 90 stepeni ) tako da je poenta samo doci do toga :) ... serem malo a ? :)

 

 

Pablo je to objasnio u dve recenice i tu nema sta da se doda ni oduzme. Ali sva teorija sveta nece pomoci ako ne predjete preko fucking sina nekoliko puta i ne ukapirate sta ko ovde prica. Tvrdim da malo dete koje vozi bajs nekoliko godina zna sve ovo o sinama, ali ne zna sta nauka kaze o tome.

A ovo:

Pitao sam dugogodišnje bajkere šta je to " countersteering", nisu znali šta je iako ga nagonski verovatno koriste, tako da nikakve fajde od njihovog umeća.

 

I ajd sad šta reći na ovo, a da se autor ne uvredi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

 

Pitao sam dugogodišnje bajkere šta je to " countersteering", nisu znali šta je iako ga nagonski verovatno koriste, tako da nikakve fajde od njihovog umeća.

 

I ajd sad šta reći na ovo, a da se autor ne uvredi?

 

Misliš li da ne znam šta je ako me tako kapiraš.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1426 postova
  • Lokacija: BG - Zemun - Zvornik
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300, Ktm exc300

Moje misljenje, nemojte me sad bombardovati :)

 

Countersteering-om se smanjuje ugao izmedju sine i tocka, jer guras guvernal suprotno od strane na koju hoces da skrenes, a sto je manji ugao lakse ces da proklizas ili izgubis kontrolu. Treba napraviti sto veci ugao pri prelasku sina, a to se ne radi countersteering-om.

 

Probajte jedno i drugo p koristite sta vam se cini sigurnije.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Moje misljenje, nemojte me sad bombardovati :)

 

Countersteering-om se smanjuje ugao izmedju sine i tocka, jer guras guvernal suprotno od strane na koju hoces da skrenes, a sto je manji ugao lakse ces da proklizas ili izgubis kontrolu. Treba napraviti sto veci ugao pri prelasku sina, a to se ne radi countersteering-om.

 

Probajte jedno i drugo p koristite sta vam se cini sigurnije.

 

Da bi skrenuo na brzini većoj od parkirne, mora kaunter. Tačno je da se tad ugao točka okreće čak suprotnoj strani od skretanja al motor pada na skretajuću stranu i ulazi u skretanje i inercija savladava silu proklizavanja, simultano se radi opet kaunter al sad suprotno od prvobitne i motor se vraća i zadržava pravolinijsko krertanje. Kao uzak slalom recimo.

 

PS.Nema me dva dana, al se nadam da ću da Vas sustignem i da će neko dalje da raščivija u međuvremenu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 313 postova
  • Lokacija: Bgd-Žarkovo

Postavih temu i vidim po diskusiji da će se ipak izroditi nešto zajedničko bez obzira na raztličito gledanje na problem, što je i svrha foruma, naravno bez vređanja i ismevanja.

Neko moje mišljenje i pogledi na temu. Najidealnije je da se uz najmanje opasnosti i posebnih manevara šine prelaze kada su one u nivou kolovoza, mada i tada treba obratiti jedino pažnju da se u momentu prelaska točkova preko istih, bez obzira na brzinu, ne treba niti kočiti niti menjati gas(dodavati ili oduzimati). Ako niste najsigurniji onda bi eventualno rešenje bito stisnuti kvačilo i odradiri manevar tako da se točkovi "prekotrljaju" preko šina.

Sasvim je druga situacija kada šine nisu u nivou kolovaoza (što je u 99 % situacija na beogradskim ulicama). Tada je prelazak preko istih priča za sebe. Ima mnooogo faktora koji se moraju uzeti u obzir pre nego se odluči na "napad" na šine i treba otvoriti četvoro očiju pre nego što se krene u taj manevar. Tako da svako ima svoje iskustvo i ono je u svakom slučaju različito u zavisnosti od motora koji vozite, stanja guma na točkovima, temepamentnosti vozača, vremenskih uslova itd,itd.

U svakom slučaju manevar na oko bezazlen ali u principu veoma opasan i rizičan te zahteva brzo i realno sagledavanje uslova i okolnosti pod kojim se odrađuje. Polako i pažljivo pre svega.

Ovo je moje mišljenje i gledanje na problem, vozio po gradu dosta, na šinama nikad pao niti imao problema, što ne mora da znači na se neko i ne slaže.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Sve što kaže Gosn Vidik je tačno.

 

Ako nas nešto zaboli, zdravstveno, da li ćemo instiktivno ići u bolnicu kod školovanog doktora ili kod "Vidovite" Zorke i prihvatiti njenu instiktivnu konstataciju i primeniti neku instiktivnu lekovitu travku. Da bi se instiktom rukovodili mora postojati skup znanja koje će instikt opredelitii u nekom određenom trenutku. Logički, što više znamo veći je izbor i naravno instiktivna reakcija bolja. Moj instikt, dok sam vozao skuter prve sezone, je bio da okrećem korman u stranu na koju hoću da skrenem, što je naravno pogrešno. Prihvatanje saveta da vozam instiktivno je svako bio pogrešan iako je dolazio od nekog ko ispravno upravlja motorciklom. Gledanjem tog istog ništa nisam mogao da naučim jer nisam znao šta treba da gledam i učim. Dalje, na skuteru se koči levom šakom, zadnja kočnica. Kad sam prešao na motorcikl, morao sam instikt kočenja levicom da izbijem i formiram kočenje nogom, a levoj ruci da usadim instikt kvačila. Znači, mora da se uči.

 

U edukativnom filmu Kit Koda je demnstrirana vožnja motorciklom sa duplim kormanom, jedan nepokretan. Lepo se vidi da skretanje motorom skoro da nije moguće klaćenjem i držanjem za fiksni korman, odnosno, da bi se skrenulo sa prvolinijske putanje mora se to raditi kaunterstiringom. Okretanjem kormana u smeru skretanja primenjivo je samo pri parkirnim brzinama.

 

Vožnja motorcikla na putu, posebno u Beogradu je skroz suprotna od idealnog. Prelazk preko šina sa spuštanjem nogu i sa predhodnim zauzimanjem pravca od 90° ili što bliže tom uglu je moguća samo u idealnim uslovima, recima, nedalja rano ujutro, sve ostalo je borba na život i smrt. Vožnja po šinama, između njih i paralelno sa njima je realnost i zabranjena je samo u tramvajskoj baštici, a deo kretanja je čak neminovan, Beogradsaka ulica, bivša 27 Marta, Železnički most i čitav krug po Slaviji, na stranu što se mi vozamo kud god možemo da prođemo, kao Karađorđeva gde se desila pogibija.

 

Moje izlaganje se odnosi na kretanje paralelno sa tramvajskim šinama i moranju, bez mogućnodti izbora, prelasku preko njih. Praktično tu nije moguće napraviti neki ugao ni približno 90°, već se radi o svega nekoliko stepeni. Nmeštanjem izdaleka nekakvim okretanjem točka ka šinama i postepenim prilaženjem i prelaskom pod blagim uglom, pravi dug period prelaženja i ukupna iscrtana površina traga kontakta gume i šine je velika, znači dosta smo na klizavoj podlozi. Naglašenim i kratkim kaunterstiringom se brzo prebacuje preko šine, vreme i kontaktni trag znatno manji, znači skraćen boravak na nepovoljnoj podlozi. Kaunterom, okretanje kormana suprotno od pravca skretanja i povećanjem ugla u odnosu na pravca šine, motorcikl ševrdne, kao da napravi blagi luk, potom se točak okreće ka šini pod uglom večim nego što bi to bilo pri postepenom prilasku iz daleka i okretanjem kormana ka šini. Praktično je postignut povoljniji ugao, vreme i kontakt sa šinom smanjeno. Naravno, grubost kauntera ko i sve komande na motorciklu zavise od podloge, suvo, mokro, brzine, stanja guma i na kraju od umešnosti vozača. Što je situacija alarmantnija, to se mora odlučnije reagovati i tu dobar instikt, zasnovan na ispravnom znanju i iskustvu, je presudan.

 

Znam da cuntersteering asocira na sportsku i brzu vožnju, al on je osnov upravljanja bilo kojim dvotočkašem. Ako neko ima još rešenja, ne kritizerstvo, ne slaže sa mojim "besedenjem", ima nedoumicu ili nejasnoću, nek iznese, razjasnićemo se nekako ili ćemo zvati Gosn Učitelja u pomoć. Duboko sam ubeđen da se tragedija u Karađorđevoj desila upravo zbog neadekvatnog ili nemogućeg prelaska preko šina, a izazvana naglim naletom auta koji možda nije ni video šta se desilo, na pokojnog Saleta. Dvaput sam doživeo sličan momenat na šinama, jedan isto u Karađorđevoj i insistiram na što boljem analiziranju i predupređivanju nesreće.

Promenio član đunta
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2150 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: africa twin, durmitor, cb750 boldor

jbt. pa dobro sam ziv! sve ove godine jasem preko sina i glava mi u torbi, a da pojma nemam! tek sada sam skapirao , citajuci postove, da je to prava nauka i da prelasku preko sina treba pristupiti vrlo ozbiljno i detaljno pripremljen(edukativno, psihicki i fizicki)

 

 

da ne znam da ste ozbiljni, mislio bih da se zajebavate i to dobro

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Pa s' obzirom koliko je ljudi palo preko sina, nije bezveze tema. A svako ko je pao zbog sina je sigurno pre toga mislio da mu se to nikad ne moze desiti jer je prelazio sto puta ranije, tako da...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Prekidach, 1093 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin CRF1000L & Suzuki DR 650 SE

e, a kad se prestrojavate, vodite li rachuna da to uradite izmedju dve bele isprekidane linije? prochitao sam u nekom uputstvu za vozhnju motora da su klizave u nekim delovima sveta?

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2150 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: africa twin, durmitor, cb750 boldor

Pa s' obzirom koliko je ljudi palo preko sina, nije bezveze tema. A svako ko je pao zbog sina je sigurno pre toga mislio da mu se to nikad ne moze desiti jer je prelazio sto puta ranije, tako da...

ne mislim da mi se ne moze desiti, padali su i mnogo iskusniji ljudi od mene

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 侍, 671 postova
  • Lokacija: Булбулдер
  • Motocikl: Honda XRV 650

Mene je Mladen jednom učio da vozim po šini, od tada vozim po šinama i ne bojim se!

Stvarno je teško održati motor na šini, probajte zabavno je ;)

 

Pre toga sam umalo pao kada sam sa leve strane preko šina u Cara Dušana obilazio kolonu na semaforu, gadan asfalt bio oko šina...

 

"Zar nikad nećeš odrasti, mali veseljače?" - Ne :)

 

 

Pazite na šine na skretanju iz Ruzveltove u Kraljice Marije (27. Marta) ka Mašinskom fakultetu, eto.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • oddball, 1134 postova
  • Lokacija: Alba Greca
  • Motocikl: tri šrafa u nozi

...Ps. Mislim da trebamo da pocnemo od toga da uvek treba preci sinu pod sto boljim uglom ( sto blizem 90 stepeni ) tako da je poenta samo doci do toga :) ...

po mom misljenju - tacno. najbezbednije za motociklistu je da tocak na sinu stane pod pravim uglom kretanja (horizontalni pravi ugao), a da sam motor bude upravan u odnosu na podlogu (pod vertikalnim uglom od 90 stepeni). dakle, ukoliko motociklista svojim kretanjem pod pravim uglom sece pravac sina i ako je motor u vertikalnoj poziciji pod pravim uglom tokom kretanja sanse da se desi nezgoda su najmanje. sva odstupanja od toga, dakle zaostravanje uglova i kretanja i pozicije motora povecavaju sanse za pad.

 

pps. na kraju nije svaka sina ista... ovde na NBG u Milentija su bukvano nevidljive i u ravni sa asfaltom...

upravo na tom skretanju u Milentija Popovica iz pravca Sava Centra zamalo juce da padnem iz razloga koji sam naveo prema prethodnom citatu. jedan od razloga bila je i zena koja je vozila Suzuki Jimny i delovala je kao da se utrkuje sa mnom. moja je greska sto u situaciji u kojoj nisam mogao da procenim koje su njene namere da je jednostavno pustim da ide ispred mene. predpostavljam da ju je iziritiralo to sto sam na semaforu kod Delta Holdinga prosao celu kolonu i stao na zaustavnoj liniji pored nje (navodim da je to moja licna predpostavka, apsolutno ne mora da znaci da je bilo tako. meni se posle cinilo da jeste.)

ulaskom u krivinu prvo mi je malo proklizao prednji tocak, zatim za njim i zadnji. uspeo sam da prebacim teziste na suprotnu stranu i da ispravim motor medjutim kada sam ga stabilizovao vec sam isao ka tramvajskoj bastici tako da sam samo produzio pravo i usao u basticu (pozicija 1). vozio sam se istom do prvog semafora gde sam se preko stajalista vratio na kolovoz (pozicija 2).

 

Sto se prelaska preko sina tice, nije to neka filozofija. Ja se uvek trudim da izbegnem da mi motor bude paralelan sa sinama u trenutku prelaska, isto kao i kad se penjem na trotoar ili bilo sta sto je vece visine od puta. Cesto se desava da su sine postavljene u tvom pravcu (npr na tramvajskom mostu preko Save) i tada uglavnom pazim bas pre nego sto cu prednjim tockom da predjem preko sine, da okrenem tocak ka sini, sa sto uspravljenijim motociklom. To nije countersteering, kako je Djunta napisao.

 

Dakle, okrecem tocak ka sini da bih presao preko nje, a ne suprotno od sine, kako bi bilo ako bih radio countersteering. Sto je tocak blizi 90 stepeni u odnosu na sinu u trenutka dodirivanja sine, to sam bezbedniji od isklizavanja.

upravo tako.

 

e, a kad se prestrojavate, vodite li rachuna da to uradite izmedju dve bele isprekidane linije? prochitao sam u nekom uputstvu za vozhnju motora da su klizave u nekim delovima sveta?

jesu klizave, narocito kada je vlazan kolovoz. ako se provlacis izmedju kolona automobila ionako vozis jako sporo, medjutim ima krivina gde na "zebrama" moze doci do teskih nesreca ako se ne prilagodi brzina i nacin voznje. recimo krivina udesno kada se spustate niz Rakovicki most i idete ka Rakovickom putu u pravcu Topcidera, em je nizbrdica em je krivina pod uglom manjim od 40 stepeni.

post-20093-0-90790800-1315388715_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja