Jump to content

Moto Zajednica

Sprint Challenger(Jinlun JL250V)Sve vezano za ovaj motor i ideje za prepravke...

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 155 postova
  • Lokacija: Šabac / Novi Sad
  • Motocikl: Sprint Challenger JL250V, Qingqi QM125-2D

Napokon sam sredio kofere da ne lupkaju i sve sto je trebalo je malo razmisljanja i 300din.

 

Uzeo sam u gvozdjari dvodelne sarke. 4x.

 

Nabavio sam u merkuru gumu za prozore, samolepljivu na metar.

 

Kao i neku staru presvlaku za sediste od auta koju sam isekao i postavio na dno kofera.

 

Gumu za prozore sam u krug postavio na ivice kofera gde naleze poklopac. Sarke sam postavio na zadnju stranu kofera. Jedan deo na poklopac, drugi na samo telo kofera. Markirao mesto za rupe, izbusio, a potom ih namestio sa nitnama. Presvlaku sam isekao u obliku donje strane kofera i postavio unutra.

 

Rezultat je da vise ne lupka ni namanje preko bilo kakve neravnine. Izgleda sasvim korektno.

 

Slike sutra. Mozda i danas. :)

Sa zakasnjenjem. Ovako to izgleda.

20150710_200817_01.jpg

image hosting

 

Jedna slika motora.

 

20150710_201651_01.jpg

screenshot software

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 155 postova
  • Lokacija: Šabac / Novi Sad
  • Motocikl: Sprint Challenger JL250V, Qingqi QM125-2D

Promenio sam jack od sijalice i ubacio H4 sijalicu, za sada ne vidim probleme na instalaciji, osvetljenje je dosta bolje nego sto challenger inace ima, a posto prelazim dosta kilometara nocu, ove sezone od 5000km do sada, 2500km nocu, ovo je bilo dobar potez po mom misljenju.

 

Takodje hocu da napravim jedan rezime malo, jer mislim da sam za 5000km uspeo da upoznam challenger-a koliko toliko i da uvidim njegove prave mane i vrline, pa ako nekome u buducnosti ovo bude pomoglo, odlicno, ako ne, barem sam se potrudio.

 

Challanger-a sam uzeo od vlasnika koji je bio na ovom forumu, takodje se oglasavao u ovoj temi i pisao je da je challenger los motor (iz njegovog ugla), da je dobar samo iz razloga sto malo trosi.

 

On je za 3 godine presao 5000km sa njim, ja sam za pola sezone prevalio tu kilometrazu, a usput otklonio mane, koje je on sam, ili servis u kome je odrazavao motor, stvorio.

 

1. Potreskivanje prednje viljuske lezi u dva problema, oba vezana za ulje. Prvo, ulje u vilama, kao i kocnicama, mora da se menja najvise posle 2 godine. Promenom ulja u kocnicama taj problem je skoro u potpunosti resen, motor mnogo bolje koci i ne ''preskace'' tokom kocenja i to je nestalo. Ulje u vilama, nadam se, uskoro menjam i trebalo bi da ce to biti reseno do kraja sto se tice prednjeg ''trapa'' zato sto sada malo vise propadaju, a cenim da posle 7 godina, kinesko ulje u vilama vise nema svoju funkciju.

 

2. Pregorevanje sijalica i praznjenje vode iz Akumulatora je bilo uzrokovano pokvarenim regulatorom napona - reglerom. On je ''probio'' prepunjavao je akumulator i dovodio je do isparavaja vode iz istog, tako da motor nema problema sa instalacijom, koja, ruku na srce jeste veoma tanka, ali odradjuje posao. Sijalice su delimicno bile problem reglera, kao i spoja fara sa trouglom motora, koji je bio ''metal na metal'' i prenosio je odredjen stepen vibracija, te je i doprinosilo pregorevanju. To je reseno sa gumenom podloskom od unutrasnje gume bicikla i vise se taj problem nije javio.

 

3. Pregrevanje motora, Vlasnik pise da je motocikl na putu za Crnu Goru bio jako vreo i da se osecao miris paljevine, kao i da se pregreva. Challenger je vazdusna masina, pa ako se pregreva toliko, koliko on navodi, moze biti ili ozb problem na motoru, ili neka banalnost i nestrucnost, sto je u ovom slucaju ovo drugo. Pogresno ulje, sa pogresnom temperaturnom vrednoscu sipano u vazdusni V-agregat je dovodilo do toga. Sipanje ulja odogovarajuce gradacije, u mom slucaju  20w50, taj problem se resio u potpunosti, sta vise, ja ugl na otvorenom putu vozim 90-100km/h i nikada nisam imao ni slican problem. Menjac na motoru jeste glasan, malo se utisao sa guscim ulje, a da stvar bude gora, ulje koje je on sipao je bilo za skutere, bez aditiva za menjace, dobro je da duze nije vozen tako. Svakako konstrukcijski menjac je takav - kakav je, glasan! Virago 250 ima isti klik - bum - tras zvuk na saltanju u nizu brzinu.

 

Sad malo da opletem po Challengeru, jer po ovome gore ispada da mu nema ravnog.

 

-Ram na motoru je dosta los, kao i zadnja viljuska, na ozbiljnijim kocenjima dolazi do blagog uvijanja rama sto se oseti. Nije strasno, ali negde mozda ocekivano za motor ove cene.

 

-Prateca oprema i kvalitet plastika su na jako losem nivou, poredeci qingqi qm 125-2D sa njim, stice se utisak da je qingqi motocikl, a challenger kineski polu-proizvod. Sto u neku ruku i jeste istina, ali opet, oprasta mu se zbog pocetne cene.

 

-Koferi su od prilicno lose plastike, lose zavrsne obrade, ali uz malo budzenja, kao u postu iznad, to se da resiti i potpuno se gubi lupanje i utisak da se motor raspada pri prelasku preko neravnina.

 

-Fabricki problem sa zadnjom kocnicom koju je prosli vlasnik resio, jednostavno 70% vlasnika challengera je imalo taj problem.

 

-Standardno los kvalitet guma na kineskim motorima. Pre bih rekao plastika, ne guma. I polovne gume od zapravo gume ce resiti problem, ali svakako preporucujem nove, za 113e, koliko sam ja platio NOVE michelin gume za njega. Sa tim korakom challenger dobija jedan veliki plus i stvarno pokazuje da moze korektno da se ''potera'' i kroz krivine jer neuopredivo bolje drzi, a takodje i koci.

 

-Los kvalitet fuzastera i nogostopa, kao i same poluge menjaca, koja je na dobrom broju challengera, koje sam imao prilike da vidim, rasklimana. Kao i samo kacenje istih na ram koje je od tankog lima, koji je meni pukao, te cu sada to morati da resim u najskorijem periodu.

 

-Los kvalitet farbe i hroma, koji pocinje da rdja i da se ljuspa nakog nekog vremena. Ruku na srce, za klasu je kvalitetniji nego na Princu.

 

-Malo losiji polozaj sedenja, kao i neudobno sediste. Posle 150-200km neprestane voznje dovodi do bola u ledjima i utrnute zadnjice, cak i meni koji sam 186cm visok i nisam previse mali za ovoliki motor, pa da se napinjem u voznji.

 

Da ostavim zakljucak. Challenger je lep i atraktivan motor, za moj ukus, koji za veoma male pare, u ovom trenutku 1200e nov kod ovlasceng prodavca, donosi u paketu V - motor od 250 kubika, koji se jako dobro ponasa, koji sa sobom nosi potrosnju od 3l na 100km cak i pri punom gasu, kao i registraciju koja iznosi 9800din. Veoma jeftino odrzavanje, 20e manje-vise na svakih 5000km + standardni potrosni materijal. Solidnu podrsku ovlascenog servisa sto se tice delova. A sve gore navedene mane, njemu se oprostiti moraju, uzevsi u obzir cenu ovog motora. Ko se upusti u ovu avanturu, mora biti spreman da otklanja decije bolesti koje on sa sobom nosi, kao i da mu oprasta mane tih bolesti, vagajuci odnos ulozenog-dobijenog. Treba imati i malo osnovnog zanja o motorima, ili valjanog majstora koji ce znati da ga uputi u osnove, bas iz razloga sto challengera uzimaju pocetnici, koji onda svojim neznanjem dovedu do nepotrebnih kvarova i generalno loseg utiska o njemu kao motoru. Ukoliko neko smatra da ce za te pare da dobije DragStara, Virago-a, Intrudera, ili slicno, u startu se zeznuo, takodje, ne treba ni da ga poredi sa njima, jer oni nisu za poredjenje, Challenger je klasa za sebe, niza klasa naravno.

 

Uz malo znanja o motorima, malo zelje za otklanjanjem sitnica i gluposti, Challenger pruza jako puno i za sada meni kao studentu sa ogranicenim budzetom i nemanju mogucnosti za necim kvalitetnijim, donosi puno kilometara, uzivanja i jedan veliki osmeh na licu svaki put kada ga vozim.

 

:)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: sprint challenger 250cc

jel neko isao challengerom do Grcke? :) planiram exkurziju sa saputnicom do Halkidikija, izadje oko 1400 km bez obilaska plaza tj. lokala...

planiram svakako da zamenim ulje pre polaska i izvrsim detaljnu proveru svega na motoru

ako moze mala pomoc oko sledecih pitanja:

 

1. sta poneti od alata i rez.delova za svaki slucaj?

2. iskustva sa zelenim kartonom u MKD?

3. kontakt nekog majstora u GR i MKD za ne daj Boze?

 

svaka sugestija i savet su dobrodosli :) hvalaaa

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

1. set za čepovanje TL guma, kineski kompresor na 12V, WD40, armirana samolepiva traka (duct tape), vezice, izolirka, pola kile-kilo ulja, električna žica u komadu dužine motora, rezervne sijalice i osigurači, PP, prsluk, bar jedan migavac, šta već koristiš za podmazivanje lanca, kombinirke, krstasti i ravni šrafciger, ključeve za španovanje lanca, ostali alat po tvom nahođenju, rezervnu sajlu kvačila, ručku kvačila, dve nove svećice, ključ za svećice ...

Pre puta proveri i po potrebi zameni pogonski lanac, kočionu tečnost, pločice, filter goriva, sito za ulje operi, svećice i ventile proveri.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion

I ponesi rezervni agregat i jednog malog kineza, za svaki slučaj  :lol:  Lorde, svaka čast, sve si mu lepo napisao, samo mi nije jasno zašto rezervnu ručku kvačila?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nocni cuvar, 2581 postova
  • Lokacija: White City / White Water
  • Motocikl: Yamaha nouvo elegance

1. set za čepovanje TL guma, kineski kompresor na 12V, WD40, armirana samolepiva traka (duct tape), vezice, izolirka, pola kile-kilo ulja, električna žica u komadu dužine motora, rezervne sijalice i osigurači, PP, prsluk, bar jedan migavac, šta već koristiš za podmazivanje lanca, kombinirke, krstasti i ravni šrafciger, ključeve za španovanje lanca, ostali alat po tvom nahođenju, rezervnu sajlu kvačila, ručku kvačila, dve nove svećice, ključ za svećice ...

Pre puta proveri i po potrebi zameni pogonski lanac, kočionu tečnost, pločice, filter goriva, sito za ulje operi, svećice i ventile proveri.

 

Ako ovo sve bude poneo morace da ostavi saputnicu u Srbiji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Sprint Challenger

Haha bas tako Mikulanac :D

Ljudi treba mi pomoc uzimam gume za Challengera dali neko zna dali ove dimenzije odgovaraju na Challenger felne

Zadnja guma je 150 90 15 a fabricka 130 90 15 ???

A prednja je 130 90 16 sto sam nasao povoljno a fabricka je 110 90 16 ???

Molim vas da me neko posavetuje ko ima iskustva sa tim.

Hvala unapred

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 155 postova
  • Lokacija: Šabac / Novi Sad
  • Motocikl: Sprint Challenger JL250V, Qingqi QM125-2D

Zadnja ako ne bude kacila bi trebalo da moze. Jeste sira malo, ali ne bi trebalo previse da smeta. Mada mozda bude malo previse visok jer je 150/90 visa guma od 130/90. A za 130 napred ne znam, mislim da je to presiroko, ali neka se izjasni neko drugi. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Sprint Challenger

Jbg neznam zadnja neverujem da ce smetati sira zadnja jer ima prostora... A neverujem da je 150 90 visa guma jer je visina ista samo sirina je drugacija bar moje misljene mozda gresim... Jel moze neko da mi da savet za prednju bas mi je bitno da znam ako odgovara da kupujem gumu odma...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Sprint Challenger

Pa dobro ali mislim da nije neka velika razlika... Jel moze neko da me posavetuje dali moze 130 90 16 guma na prednju felnu od challengera?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 155 postova
  • Lokacija: Šabac / Novi Sad
  • Motocikl: Sprint Challenger JL250V, Qingqi QM125-2D

Nije neka velika razlika. Ali ta razlika u visini zida i sirini gume toretski kada naleze na uzu felnu zakrivljuje kontaktnu povrsinu gume u pecurkast oblik i remeti ponasanje motocikla. Teoretski. Mozda u praksi na ovako slabom motociklu koji i nije predvidjen za krivine to i nece toliko smetati. Iz tog razloga ne znam sta da ti kazem za prednju gumu. Do sada uvek kada sam menjao gume sam isao maximalno za 10mm siru gumu od standardne na zadnjem tocku, a za prednji sam uvek uzimao fabricku sirinu. Nisam siguran kakav ce uticaj imati za 2Omm sira guma na prednjoj felni challengera i koliko ce se deformisati gazna povrsina, kao i kakav bi uticaj to moglo imati na upravljivost. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Sprint Challenger

Pa valjda ce i ona biti bola opet od kineske u svakom slucaju... Razmislicu za prednju ali zadnju cu uzeti 150 jer mislim da nece biti problem jer su vec stavljali ljudi na Challengera 150 90 15 i nisu imali problem. Hvala i pozdrav ako ima jos neko neki savet slobodno neka pise

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 155 postova
  • Lokacija: Šabac / Novi Sad
  • Motocikl: Sprint Challenger JL250V, Qingqi QM125-2D

Ne za zadnju ti kazem i ja mislim da nece biti problem za svakodnevnu voznju i kruzing. U krivinama ce sigurno biti dosta tezi za obaranje sa tom gumom. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Sprint Challenger

Uzeo sam za sad ipak samo zadnju gumu 150 90 15 Metzeler Marathon polovnu u dobrom stanju 4 mm sara ali je 2009 godiste nigde ispucala ali nadam se da ce opet biti bolja od kineske 2008 godiste izlizane a prednja ostaje kineska na prednjoj je ipak bolja sara kao nova. Ovo ce biti samo dok neskupim za nove gume onda cu menjati obe u paru. Pozdrav :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 155 postova
  • Lokacija: Šabac / Novi Sad
  • Motocikl: Sprint Challenger JL250V, Qingqi QM125-2D

Hajde daj koju sliku gume na motoru. Da vidimo kako izgleda. Tacnije, daj bilo koju sliku motora, do sada nismo ga videki ovde u temi. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Челенџераши, једно питање, чисто да потврдим (или одбацим) свој закључак.

 

Ево машина са једног "Кинеза" са 'талијанским пасошем:

post-3975-0-57981500-1441891989.jpg

 

Ко је прчкао око мотора свог "Челенџера", да ли може да ми каже је л' ово таква машина, не узимајући обзир што је мат црне боје и што нема оне плехане декоративне поклопце преко обе главе? Је л' то тај распоред шрафова по машини, облик расхладних ребара и слично?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja