Jump to content

Moto Zajednica

Ujed Pcele!

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 648 postova
  • Lokacija: Banja Luka-Srpske Toplice
  • Motocikl: AFRICA TWIN RD 03

Ponukan danasnjim ruznim iskustvom a drugi put ove godine odlucih da vas pitam jel imao neko slicno iskustvo?

Prilikom povratka sa moto susreta u umagu negdje na sred velebita ujela me pcela tako sto je usla kroz otvoren vizir i izbusila me na vise mjesta. Srecom nije oteklo iako je jako bolilo pa smo nastavili put. I evo drugi put danas, Nadomak Banja Luke uleti opet kroz otvoren vizir i ujede me za bradu, Osjetio sam strahovit bol i mislim da ovo nije bila pcela vec nesto vece. Evo dok ovo kucam podbradak mi je bas natekao i ako ne splasne odoh u hitnu pomoc.

 

Za sve one koji na srecu nisu imali slicna iskustva bitno je napomenuti da se u slucaju ujeda insekta NIKAKO se ne koncetrisu na insekta i na BOL vec na prvo SIGURNO skretanje i zaustavljanje na bezbjednom mjestu pa onda necim tupim istisnuti iglicu ako je ostala. NIKAKO je ne vaditi pincetom jer se tom prilikom istiska ostatak otrova direktno u telo...

AKO ZNATE POUZDANO DA STE ALERGICNI NA UJED NAVEDENIH KUKACA a UJED JE BIO U PREDJELU GLAVE, STO PRIJE SKINUTI KACIGU JER USLED OTICANJA MOZE DOCI DO GUSENJA!!!

 

Eto, volio bi da cujem iskustva ostalih o ovoj ne bas prijatnoj situaciji.

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 360 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TDM 900

Bitno je da je prvi put sve bilo ok, a ne bi bilo lose da sad,cisto preventivno, odes kod lekara.

Moj ti je savet da drugi (treci) put spustis vizir (ovo si trebao i sam da naucis nakon prvog ujeda)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 68 postova
  • Lokacija: bajmok/Wien
  • Motocikl: suzuki GSX 1100f

Sto se ujeda pcele, ose ,moze da bude jako opasno zbog alergijskog efekta,ako se ne stigne u kratkom roku do lekara dolazi do smrti.I nikada se ne zna kada ce neko postati alergican.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 569 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati Streetfighter

Ja koliko znam pcela moze samo jednom da te bocne...

 

Kako reagovati

Ne treba dirati i češati obolelo mesto. Možete ga hladiti ispod mlaza hladne vode i staviti na njega komadić leda iz frižidera. Lokalno staviti oblogu sa ledom, kortikosteroidnu mast ili kremu.

Ukoliko se radi o ujedu pčela, trebalo bi pčelinju žaoku sljuštiti sa kože tupom stranom noža ili noktom. Nikako nemojte da pokušavate da uhvatite žaoku pincetom ili između noktiju, jer ćete tako istisnuti ostatak otrova u kožu. Mesto ujeda manje pčele ili ose operite sapunom i vodom. Ukoliko se javi otok ili bol, stavite na mesto uboda hladne obloge. Nakon ujeda pčele, ose ili stršljena budno pratite pojavu znaka preosetljivosti kao što su jak bol i otok ili kratak dah i otežano disanje bilo kog stepena. Osobe kod kojih se takvi simptomi jave posle prvog ujeda često razviju preosetljivost, ili alergiju na otrov, a u tom slučaju ujed insekta naredni put može biti fatalan ukoliko se ne primeni hitno lečenje. Ukoliko se radi o ubodu insekta u grlo iz hrane, odmah treba krenuti lekaru jer nekada može doći i do gušenja zbog toga. Za prvu pomoć, dok ne stignete, sisajte kockice leda iz frižidera.

 

Ako imate reakciju na ujed koja je barem malo jača od blagog bola i umerenog otoka, prijavite to lekaru koji će vam verovatno preporučiti testiranje na alergiju. Ukoliko se ustanovi da postoji alergija, verovatno ćete za sve izlaske napolje morati da nosite opremu protiv ujeda pčela, barem u sezoni kada ih ima. Preosetljivost na pčelinji otrov može da se javi i bez prethodnih znakova upozorenja, naročito kod malih beba. Ako se posle ujeda javi koprivnjača po celom telu, otežano disanje, promuklost, šištanje, jaka glavobolja, mučnina, povraćanje, zadebljan jezik, naduvenost lica, vrtoglavica ili nesvestica, tražite hitnu medicinsku pomoć.

 

 

 

kompletan text.. http://www.stetoskop.info/Ubod-pcele-ose-i-strsljena-408-c9-content.htm

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6712 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Bas si seksi :)

 

Sta da ti kazemo drugo, nosi potkapu i vizir uvek klak dole. Meni je uletela osa, ali izmedju kacige i potkape tako da se nista nije desilo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Lek presing je antialergen širokog spektra dejstva. Za putovanje po vukojebinama to je po meni jedna od obaveznih stavki u bisagama, bez obzira da li ste ili niste alergični jer se nikada ne zna kada će ujed insekta izazvati preteranu reakciju. Mene su od početka godine dva puta ujedale ose ili pčele u toku vožnje ali u predelu vrata. Jbg, nije prijatno :) Bitno je ne paničiti u tom trenutku nego prisebno stati sa strane...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MiNistrY oF SillY WaLkS, 2050 postova

Poslednji bliski susret sa pčelom sam imao početkom avgusta meseca. Hebi ga, platio sam glupost, jer Mr. Marphy nikad ne spava...

Moja problematika je jako komplikovana u momentu kada se desi ubod pčele. Alergičan sam od pre 3 godine... Poslednji put sam doživeo ubod u toku vožnje, u podlakticu. Zašto nisam obukao jaknu, koju inače kao i ostatak opreme, uvek nosim, ne znam. Znam da sam platio svoju glupost. Supruga mi je dala Sinopen i Urbazon na licu mesta, na livadi pored puta... Nakon toga, preventivno, završio u hitnoj, primio infuziju i bio lekarima na oku naredna 2 sata...

 

Pisao sam i ranije u temi o pčelama , i opisao konkretno dešavanje a i rešenje situacije... 8)

 

Ponavljam se al' mislim da vredi... U apoteci kompletna zaštita košta oko 300 din. Smešna cifra a može da spasi život...

Tema bi trebala da bude zalepljena na vrh strane, možda bi trebalo objediniti obe teme, al' to je već na adminima...

 

Pozdrav ljudi, i pročitajte temu znanja radi, da Bog da Vam ne trebalo... :takoje:

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 648 postova
  • Lokacija: Banja Luka-Srpske Toplice
  • Motocikl: AFRICA TWIN RD 03

Bas si seksi :)

 

Sta da ti kazemo drugo, nosi potkapu i vizir uvek klak dole. Meni je uletela osa, ali izmedju kacige i potkape tako da se nista nije desilo.

 

 

Zapravo koliko je pametno voziti po ovolikim vrucinama. Danas je u B.L bilo barem 47 Stepeni jos staviti potkapu. hmmmmm

Imao sam Enduro Jaknu neku kinesku od kolege i bio sam doslovno gola voda..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 552 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: MS 1000DS, Apeninac

Upravo me bocnula izmedju kaziprsta i srednjaka...treci put ove godine,samo sto je jednom bila osa pa je tri puta zabila svoju bocu u moje nezno telo. :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Nadrkani komšija, 1231 postova
  • Lokacija: Đeram
  • Motocikl: Bandit 1200S

И мене јуче оса ујела за подлактицу. Помало натечено, сврби и болуцка на додир. А вожња је била цирка 1 км. <_<

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Very Funny Rider, 1123 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: ホンダ Tamić Varadero XL Litra '07

Mene je na Fruškoj gori bocnula pčela ali pre mislim da je bio strsljen. Ubode me 10cm iznad skočnog zgloba i ne samo da mi nateklo mesto gde me je žacnula već mi je ceo skočni zlog bio kao lopta. Flogocid mast i Palitrex su odlično odradili svoj posao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • veseli stomatolog , 860 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: dl 650

za prvu pomoc , ako nema alergiske reakcije, moze posluziti aspirin( andol, anbol, midol,acetisal)....

posto uklonite zaoku, natopite tabletu aspirina vodom, ili pljuvackom i blago pritisnite na mesto uboda....pojacavajte i smanjujte pritisak, a tableta treba biti vlazna.....i posle 10min necete vise imati problema sa bolom a i otok ce biti minimalan...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6712 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Bas si seksi :)

 

Sta da ti kazemo drugo, nosi potkapu i vizir uvek klak dole. Meni je uletela osa, ali izmedju kacige i potkape tako da se nista nije desilo.

 

 

Zapravo koliko je pametno voziti po ovolikim vrucinama. Danas je u B.L bilo barem 47 Stepeni jos staviti potkapu. hmmmmm

Imao sam Enduro Jaknu neku kinesku od kolege i bio sam doslovno gola voda..

 

Meni licno ne smeta, imam tanku svilenu. Doduse nosim potkapu od kada i kacigu, navikao sam. Znaci mi dosta, lakse navlacim i skidam kacigu, manje prljam, cak i stiti od tih ubadaca.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Pri ubodu pcele u voznji najvaznije je naravno sacuvati prisebnost i kontrolisano stati, i povaditi .... sve je jasno. Osim ako kao marshall letos, uletite u roj... pa drugi roj... pa treci roj pcela! Na otvorenom drumu izmedju Zrenjanina i Elemira postavili su tri grupe po 50 do 100 kosnica neposredno pored druma, na rastojanju kilometar dva izmedju grupa kosnica. Tu nema promasaja, voznjom kojom god brzinom hocete, naletacete na pcele i samo je pitanje vremena kada cete umesto zvuka cvok ili cuk osetiti ubod u neki deo tela. Marshall je dobio ubod pod kacigu u desni obraz i kaziprst, i shvatio da tu NESME STATI jer sledi jos uboda! Zaoka iz kaziprsta izvadjena je nekoliko kilometara dalje, kada je procenjeno da nema vise pcela u niskom letu. Drugu zaoku iz obraza pod uvetom, izvadila je tek kuma u Kikindi. A vlasnike kosnica koji su tako lepo postavili kosnice do druma, ne treba nazivati nikakvim opisnim imenima, cisto zbog zadrzavanja pristojnosti na forumu. :lud:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1061 postova
  • Lokacija: Jagodina,Serbia

Mene je osa ujela za dupe...negde kod Krepoljina. Vozio sam stojeci na fuzasterima par krivina jer nije bilo prosirenja za stajanje. Jeste bolelo ali problemi su dosli tek narednih dana jer je to pocelo da svrbi. Hebige,nezgodno je drapati se za dupe u javnosti...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Zna li neko gde sada može da se nabavi Sinopen i Urbazon u ampulama? Ja sam krajem avgusta postao alergičan na ujed pčele iako nikad pre nisam imao ni najblaže simptome alergije (a ujedale su me ko zna koliko puta)... Klasika, ja i žena na motoru krenuli ujutro na posao i kod 5 solitera na Banjici pčela udari u jaknu pa na neki način zapadne pod vizir i ujede me za lice. Stanem, žena izvadi žaoku, krenemo dalje kad nekih 500m posle VMA (znači bukvalno u roku od 3-4 min) kreće nesnosan svrab po celom telu i vidim da počinju da mi otiču usta... Ja skinem kacigu pa juriš nazad na VMA u hitnu službu - do tamo već krenuli prvi simptomi gušenja... U svakom slučaju tamo su me ušpricali - jednu injekciju intravenozno, drugu u stražnjicu i posle nekih pola sata sam "proživeo"... Doktorka je rekla da u svakom slučaju moram sa sobom imati Sinopen i Urbazon e sad je pitanje gde to naći? Po lokalnim apotekama kod mene u kraju nisu imali... Zna li neko gde ima ovo da se kupi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 26 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja 250R

Mene je pcela ujela onog dana kada sam prvi put sela na motor. Onako lepo, ispod kacige, za vrat.U sred raskrsnice. Stanem posle par sekundi (kao vecnos'), pogledamo muz i ja – nadulo se, ne gusim se, ma bole meeeeeeeneee, ja vozim!!!!:moto3:

 

Mislim da me tada krokodil ujeo, ne bi mi smetalo

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Pčela više puta, najgluplji ujed je bio kada je uletela u bočni džep na pantalonama ne znam kako, pa me izujedala... Zatim više puta za obraze, kada se zabije između kacige i face, dok me je džukela ujela jedanput za nogu - tik iznad čizme, ko da je znala.

 

Sve je to posledica spore vožnje, jer preko 80 km/h pčela i ostala gamad poginu pri udarcu, ili se makar ošamute.

 

Naravno, tu ne računamo stršljena, poskoka, šarku, crnu udovicu, komarca malaričara, krpelja zaraženog lajmskom bolešću, itd... jer to već može da bude brzi link za Svetog Petra, daleko bilo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Mene je na Fruškoj gori bocnula pčela ali pre mislim da je bio strsljen.

 

Da je stršljen utrnulo bi ti pola ruke, ako nije pčela, onda je osa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Na otvorenom drumu izmedju Zrenjanina i Elemira postavili su tri grupe po 50 do 100 kosnica neposredno pored druma, na rastojanju kilometar dva izmedju grupa kosnica. Tu nema promasaja, voznjom kojom god brzinom hocete, naletacete na pcele i samo je pitanje vremena kada cete umesto zvuka cvok ili cuk osetiti ubod u neki deo tela.

 

To su mogli da urade samo moroni od pčelara (otac mi je pčelar 50 godina). Ako im nije stalo do onih koji tuda prolaze, bar im je stalo do pčela, a njih će kamioni pobiti na stotine pri svakom prolasku. Ako su košnice blizu puta, stavlja se platnena ograda koja će ih naterati da put preleću dovoljno visoko.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Pčela više puta, najgluplji ujed je bio kada je uletela u bočni džep na pantalonama ne znam kako, pa me izujedala... Zatim više puta za obraze

 

Cope, pčela može da ujede samo jednom, a osa može više puta. Naime, pčeli se pri ujedu kida žaoka sa kompletnim organima za varenje, tako da posle toga može samo da ugine. Osa je opasnija jer joj ne otpada žaoka i može da ujeda koliko god hoće puta. O stršljenu da i ne govorimo, ali na sreću, njihovi ujedi su retki. Mene je prvi put u životu ujeo ove godine za rame i verujte, bolelo me je celo rame kao da me konj ugrizao :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Imao sam jedan ujed necega sto leti ( lekar je rekao da je verovatno bio strsljen ), ujelo me u voznji za prst leve ruke. Za pola sata su mi svi prsti na toj ruci bili ko kranjske kobasice, saka naduvana a i cela leva ruka. Na moju srecu to je bilo sve ( nisam alergican ). Ostatak dana nisam mogao da vozim motor ( stisnem kvacilo sa onakvim prstima ) .

Najgore iskustvo za koje znam je to da je davnih dana na jednom skolskom izletu - jednu uciteljicu ujela osa za jezik ( osa sletela na sendvic, a uciteljica je nije videla ). Zeni je otekao jezik i ugusila se . Ako se nekom desi nesto ovakvo - pravac kod najblizeg lekara .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja