Jump to content

Moto Zajednica

Punjenje azotom

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 264 postova
  • Lokacija: Banovo Brdo

 

Nekoliko domaćih vulkanizera je od pre neku godinu uvelo pumpanje pneumatika azotom. Na prvi pogled malo bitan detalj, ali su u praksi efekti značajni.

 

    * Punjenje azotom onemogućava pojavu koja je poznata kao samopaljenje gume. Time je bezbednost vožnje u vrelim letnjim danima značajno unapređena, jer se pri velikim brzinama usled preopterećenja i pregrevanja izbegava eksplozija pneumatika.

    * Drugi, bitan faktor zašto treba gume pumpati azotom jeste da se gume manje habaju. Azot je stabilan gas i samim tim manje varira pritisak u pneumatiku usled atmosferskih temperaturnih promena.

    * Ponovimo još jednom, slabije napumpana guma se brže troši po obodu, a prepumpana po sredini gazećeg sloja.

    * Punjenje azotom onemogućava oksidaciju (rđanje) metalnih delova, što je bitno ako vozilo ima čelične naplatke i ako je guma takvog tipa da je njen karakas izrađen od čeličnog platna.

    * Dakle, pumpanje azotom produžava trajnost gume oko 25%, podiže nivo bezbednosti i smanjuje potrošnju goriva do 2%. Pritisak u gumama može ređe da se kontroliše, jer azot ima oko 30% manju difuziju kroz gumu nego vazduh.

 

Najvažniji za trajnost pneumatika je ipak stil vožnje. Što je veća prosečna brzina – guma se više troši. Oštro kočenje, veliko težinsko opterećenje vozila i brzi udarci u rupe ili ivičnjake sigurno će smanjiti vek gumi, ili je trajno oštetiti. 

 

• A guma život čuva!  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 264 postova
  • Lokacija: Banovo Brdo

Cena je 120 din. po tocku.

Tezi je od vazduha.

ul. Vladimira Popovića 1(kod Gazele)

Tel:011/ 3188 585,011/ 2162 396

 

 

Morao sam da ismenim.@drag kaze da je tezi.Postujem.

Cak sam se malo bolje informisao.I potvrdili su da je tezi.

Da je laksi,nisam to iz svoje glave.Vec sam pitao i tako su mi rekli.

Znam da se i helium koristi za pumpanje guma,a on je laksi.

Zato sam mislio da je tacna informacija.

 

Hvala "drag". ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 272 postova
  • Lokacija: South Banat,Pančevo

U pančevu ti je punjenje za oba točka 200 din,i nije čist Azot već neka mešavina azota i još nečega i u Messeru ga zovu TOP FIL.

Fora je što je dilatacija ove mešavine na povećavanju temperature zanemarljiva u odnosu na vazduh zanemarljiva i ne dolazi do starenja gume kao što je već napomenuto.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 446 postova
  • Lokacija: ADA

Ovaj gas sto koristu vulkanizeri tacno zove se Azot Suboxid = N2O (dva nitrogen i jedan oxigen) = Dinitrogenoxid = Smesni gas = Nitro = Nos

Tezije od vazduha.

I ja koristim, samo ne u pneumatik, nego u motor ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 272 postova
  • Lokacija: South Banat,Pančevo

Ovaj gas sto koristu vulkanizeri tacno zove se Azot Suboxid = N2O (dva nitrogen i jedan oxigen) = Dinitrogenoxid = Smesni gas = Nitro = Nos

Tezije od vazduha.

I ja koristim, samo ne u pneumatik, nego u motor ;)

Sutra ću okačiti hemijsku formulu gasa,ali nije N2O

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Ovaj gas sto koristu vulkanizeri tacno zove se Azot Suboxid = N2O (dva nitrogen i jedan oxigen) = Dinitrogenoxid = Smesni gas = Nitro = Nos

 

Vulkanizeri tvrde da gas kojim pune pneumatike štiti felnu od korozije, a obzirom da je N2O oksidant, ne bi se reklo da pune gume sa N2O već čistim azotom, tj. N2. Koriste se mašine koje od običnog vazduha izdvajaju azot i time se pune gume.

 

http://www.nitrogentiremachine.com/

http://www.nitrogentiremachine.com/NitrogenToolsandAccessories.htm

 

U Požarevcu punjenje jedne gume košta 100 dinara.

 

Azot se već duži niz godina primenjuje za naduvavanje guma na putničkim automobilima. Njegova primena kod putničkih vozila proistekla je iz dugogodišnje upotrebe u Formuli 1. Prvenstveno zbog čega se počeo primenjivati je gubitak vazduha kroz određeno vreme u pneumatiku (gumi), koji se dešava zbog toga što još uvek nije nađena takva tehnologija koja bi u potpunosti, u dužem roku, sprečila gubitak vazduha kroz gumenu masu. Prednosti pumpanja guma azotom su mnogostruke:

 

•  prilikom udaranja po rupama mekše ih absorbuje nego običan vazduh, i vožnja samim tim postaje mnogo udobnija

•  niža radna temperatura i stabilniji pritisak vazduha, sto cuva gume, ali i smanjuje potrosnju goriva (do 3%)

•  bolje podnosi veliku temperaturnu razliku,

•  ne oksidiraju felne i čuva ventil

•  sprečava truljenje gume jer nema vlage u gumi

•  vozilo se brže zaustavlja (pri vožnji od 80 km/h skraćen je zaustavni put za 2-3m)

•  guma duže traje i za 30%

•  čuva ostale delove (amortizere, lagere itd.).

 

A Wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Nitrogen), između ostalog, kaže:

 

Molecular nitrogen (N2) in the atmosphere is relatively non-reactive due to its strong bond, and N2 plays an inert role in the human body, being neither produced or destroyed.

 

Nitrogen gas has a wide variety of applications, including serving as an inert replacement for air where oxidation is undesirable;

...

Filling automotive and aircraft tires due to its inertness and lack of moisture or oxidative qualities, as opposed to air, though this is not necessary for consumer automobiles.

...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 272 postova
  • Lokacija: South Banat,Pančevo

Ovaj gas sto koristu vulkanizeri tacno zove se Azot Suboxid = N2O (dva nitrogen i jedan oxigen) = Dinitrogenoxid = Smesni gas = Nitro = Nos

 

Vulkanizeri tvrde da gas kojim pune pneumatike štiti felnu od korozije, a obzirom da je N2O oksidant, ne bi se reklo da pune gume sa N2O već čistim azotom, tj. N2. Koriste se mašine koje od običnog vazduha izdvajaju azot i time se pune gume.

 

http://www.nitrogentiremachine.com/NitrogenToolsandAccessories.htm

 

U Požarevcu punjenje jedne gume košta 100 dinara.

 

Ma rekao mi je čovek koji radi na otpremi boca u firmi MESSER koja je kupila Pančevački Tehnogas (oni i proizvode i prodaju gasove) koja je mešavina gasova ali sam zaboravio proveriću.

N2O nije sigurno znam  zato što imam kući bocu od 30kg N2O koja mi je ostala iz vremena trkanja kolima,a pitao sam za Topfil jer hoću da naduvam gume na svim mojim kamionima,a vulkanizeri ne pumpaju kamione pa moram sam da se snađem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Ma rekao mi je čovek koji radi na otpremi boca u firmi MESSER koja je kupila Pančevački Tehnogas (oni i proizvode i prodaju gasove) koja je mešavina gasova ali sam zaboravio proveriću.

 

Messer proizvodi razne gasove, ali vulkanizeri koriste gas koji proizvede njihova sopstvena mašina. Ukoliko ta mašina ima bocu, ona ne služi da se u njoj kupuje gas (poput acetilena i kiseonika za autogeno varenje), već da se skladišti proizvedeni azot visoke čistoće, čak preko 99%.

 

Evo i tehnologije:

 

http://www.airproducts.com/Products/Equipment/PRISMMembranes/page01.htm

 

Dakle, u pitanju je nekakva PRISM membrana koja izdvaja sve ostale gasove i na izlazu ostavlja samo azot kao najteži.

 

flow_01.gif

 

Evo i slike mašine

 

TireInflationSystem.jpg

 

I kako piše na mašini, u pitanju je čist azot, N2.

 

pitao sam za Topfil jer hoću da naduvam gume na svim mojim kamionima,a vulkanizeri ne pumpaju kamione pa moram sam da se snađem

 

Ako ti kamioni nekada prolaze kroz Požarevac, pokušaj ovde (možeš i telefonom da proveriš):

 

http://www.branicevskiokrug.com/index.php?option=com_content&task=view&id=4819&Itemid=41

 

Ne vidim zašto ne bi punili i gume na kamionima, više naplate i to je to. Mada, koliko sam čitao o ovoj temi, punjenje azotom ima smisla samo za vozila sa ekstremnim performansama, dakle avioni, trkački automobili (F1, NASCAR i slično) i R motori.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5340 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Cena je 120 din. po tocku.

Tezi je od vazduha.

ul. Vladimira Popovića 1(kod Gazele)

Tel:011/ 3188 585,011/ 2162 396

 

Jel to Beoguma kod Gazele?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 369 postova
  • Lokacija: Cacak

Ne znam koliko to ima veze sa grejanjem gume,mislim za voznju po krivinama guma mora dobro da se zagreje.

Hm,cuo sam od nekih ljudi razne price kad je rec o azotu..u gumama.Za pritisak ok.ali ovo drugo.. :-\

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1140 postova
  • Lokacija: Chicago, IL USA
  • Motocikl: 2007 Triumph Daytona 675

Takodje jako bitna stvar je da je atom Azota veci od atoma kiseonika i da gume manje ispustaju vazduh same od sebe sto je cesta pojava kod motora. Znaci stabilniji pritisak u gumama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 264 postova
  • Lokacija: Banovo Brdo

Cena je 120 din. po tocku.

Tezi je od vazduha.

ul. Vladimira Popovića 1(kod Gazele)

Tel:011/ 3188 585,011/ 2162 396

 

Jel to Beoguma kod Gazele?

 

Da

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja