Jump to content

Moto Zajednica

Bokser modeli: Izduv

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Kod SUS motora je uvek problem vazduh, gorivo uvek može da se dozira ali uz  disproporciju potrošnje naspram pomaka efikasnosti. Protok gasa kroz motor je varjabilan  i nije moguće ostvariti optimum u celom režimu već se birani kompromis svodi na pretežni rad, nije ista postavka BMW boksera koji se retko vozi preko 5.000 i nekog R-a koji zalazi u 15.000. Katalizator čini fizičku prepreku koja se vremenom još više zapušava i zato se mora menjati, opšte je poznato da motor "prodiše" kad se izbaci. Kod BMW-a se količina goriva definiše na osnovu očitanih parametara sa davača, pojednostavljeno, na ulazu je merač temperature usisavanja vazduha, na kraju Lambda sonda i smeša se uvek održava u nekoj uokvirenoj konstanti Co2 nužnoj za pravilan rad agregata. Vađenjem katalizatora se ne osiromašuje niti obogaćuje smeša, on samo dodatno katalitički ukloni nus čestice koje agregat uvek pravi pa pravi. Praktično, šta god da se dešava sa gasom, ECU ima mogućnosti da pokrije, u arsenalu postoji još merač temperature ulja, barometar, obrtomer, TPS koji pored otklona klapne vazduha meri i brzinu njene promene, odnosno rasčlanjuje da li je motor u potrebi za ubrzanjem ili krstari. Postoji kamara tabela pohranjenih u Motronicu i tu je problem sa tjunovanjem, čim se pojave nelogičnosti, Mo preuzima stvar u svoje algoritme i ignoriše varalice. Pri vađenju katalizatora iz lonca ili komplet uklanjanjem, mora Lambda sonda da bude ostavljena i to na mestu gde se spajaju obe izduvne grane jer jedino tako se vrši tačno očitavanje temperature izduvnih gasova, na tom principu element generiše električni napon i ECU tumači da li je smeša bogata ili siromašna, odnosno, optimalna trenutnom režimu rada agregata. Ako nema sonde u kolu, ili je nispravna, ima ona i svoj radni vek, može se i zapušiti, Mo se prebacuje u unapred projektovan inženjerski mod ala servisni. 

 

Susretao sam se sa raznoraznim izduvima od Adskih do Akrapa, što se tiče samog rada agregata i  performanse, malo koji da bi metuo, zvuk ko zvuk, iluzija koja može da se svidi, mada sam rekao drugaru da ću da mu izbušim aspuh, došunja se i ne čujem ga dok mi ne stane ispred vrata, jeste pretih, s druge strane neki od ovih iz Ade je pa smoran. Američke analize ukazuju da je procenat nezgoda veći sa glasnim izduvom, objašnjenje je da vozači zbog zvuka navrću motore, potrošnja je takođe veća iz istog razloga, naročito u gradu, pa ko ne drnda gas dok stoji ili prolazi pored grupe znatiželjnika, vrlo teško je obuzdati šaku i oteti se nesvesnom. 

 

Nisam pristalica olakog pristupanja modifikacijama, pogotovu ne na osnovu neta, potrebno je veliko znanje i iskustvo za to,  u tom BMW-u hiljade inženjera svaki dan jede leba da bi sad neki forumaš njih preveslo, "reko mi jedan..."  to ne razumem i ne prihvatam izuzev obične informacije koja ne mora da znači ama baš ništa do obične gluposti.

 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8140 postova
Pre sat vremena, đunta je napisao:

Kod BMW-a se količina goriva definiše na osnovu očitanih parametara sa davača, pojednostavljeno, na ulazu je merač temperature usisavanja vazduha, na kraju Lambda sonda i smeša se uvek održava u nekoj uokvirenoj konstanti Co2 nužnoj za pravilan rad agregata

Đunta, ovo je samo za "closed loop". U "open loop" nema povratne sprege, samo mape. I ne održava konstantni Co2, nego dužinu trajanja impulsa ubrizgavanja goriva, tj. drugim rečima konstantan afr (air-fuel ratio). Inače, zbog euro normi svi, ali SVI prave smesu malo "lean", tj tanku i cak i linearno smanjenje afr od jedno 3-4% (tj "obogacenje" smese) daje super rezultate, a to je najlakse postici varanjem senzora temperature npr. (kako sam gore opisao), ko nece da se zeza sa mapama.

 

Što se izduva tiče - pogledaj performanse SC project izduva i kaži mi da li bi ga "metuo"? Za 10-ak kg manje, dobiješ nešto veću snagu (!!! samo sa promenom top-a), originalni afr, uklonivi db killer (ako hoćeš da se igraš sa mapama i daljim povećanjem snage), tj dva tipa db killer-a za one koji bi da se igraju sa zvukom, veći klirens za bočne kofere. Po meni - fenomenalan izbor (zato ih i vozi pola GP-a), a bar 50-60% jeftinije od Akrapa.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Doživotno lud i zbunjen !, 241 postova
  • Lokacija: NBgd Vamos - U Romingu Tamos
  • Motocikl: 1250 Triple Black...Vel.ki baš !!!

:BMW2:Ovo što sam ja stavio obara mnoge teoruje....Ko ne prepoznaje ovo je orginal izduv od Suzukija Hayabuse 1300cc

i sve što sam dobio sa ovom modifikacijom je :po meni mnogo ,mnogo bolji zvuk a činimi se i manju potrošnju.Nisam osetio da imam u vožnji bilo kaka manjak snage.

ps nabavljan je i drugi Hayabusin(koji se potpuno isto kači kao i orginal)i on je sa DB kilerom i jako mi je dobar za po gradu da me malo bolje čuju(nije preglasan):BMW2: 

IMG_20140321_154430.jpg

IMG_20140321_155734.jpg

IMG_20150419_115958.jpg

IMG_20150419_120154.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 11 sati, severian je napisao:

Đunta, ovo je samo za "closed loop". U "open loop" nema povratne sprege, samo mape. I ne održava konstantni Co2, nego dužinu trajanja impulsa ubrizgavanja goriva, tj. drugim rečima konstantan afr (air-fuel ratio). Inače, zbog euro normi svi, ali SVI prave smesu malo "lean", tj tanku i cak i linearno smanjenje afr od jedno 3-4% (tj "obogacenje" smese) daje super rezultate, a to je najlakse postici varanjem senzora temperature npr. (kako sam gore opisao), ko nece da se zeza sa mapama.

 

Što se izduva tiče - pogledaj performanse SC project izduva i kaži mi da li bi ga "metuo"? Za 10-ak kg manje, dobiješ nešto veću snagu (!!! samo sa promenom top-a), originalni afr, uklonivi db killer (ako hoćeš da se igraš sa mapama i daljim povećanjem snage), tj dva tipa db killer-a za one koji bi da se igraju sa zvukom, veći klirens za bočne kofere. Po meni - fenomenalan izbor (zato ih i vozi pola GP-a), a bar 50-60% jeftinije od Akrapa.

 

 

Prvo "abartovanje" na Fići kad sam ga dobio kao klinac je upravo bilo vađenje pregrada iz lonca. Velika pažnja se posvećivala auspuhu, bio je momak iz Kragujevca iza koga je stajala cela Zastava, imali su i  Institut za sport a postojao je i  ispitni sto. Njegovom autu nije se moglo prići, odmah je zatvarana hauba i pokrivan je ciradom, znali smo da ima inženjerski top koji je krio ko zmija noge, međutim, doakali smo ga, posle trke, drugar je na vreo auspuh prislonio šaku i osto mu otisak prečnika cevi koji je bio krucijalan, a dužinu smo definisali empirjski po vrtloženju vazduha.

 

Na motoru imam Staintune lonac bez katalizatorta ali sa Lambda sondom i top koji vozim bez  prigušivača, po dayno testu lonac daje 5 konja a top 3,75, jeste lakši od originala ali nikad nisam merio. Nema više tog testa niti uopšte auspuha za moj motor, ne znam da li još stoji marketinški članak sa odličnim tehničkim prikazom problematike izduva uopšte. Znači, nisam protiv modifikovanja izduva već za pravilan izbor i razuman način koji je relativan, kako za koga doduše, etikete me ne zanimaju. Po pravilu se insistira na plenidbi zvuka a performansa se zanemeruje, subjektivni osećaj je vrlo često pogrešan, da agregat ide a u stvari je suprotno. Nedavno sam obrnuo dva GS-a 1.2, jedan špic podešen ali zaklecava na leru i malo kao da kasni u početku odziva gasa, tako se i ponaša u vožnji dok ne dosegne neke obrtaje, ne znam koji je izduv, drugi identičan i ne provereno podešen, Akrap na njemu, on povlači odma ali kasnije staje, jesu to male nijanse ali dovoljne da se primete, ovaj drugi i nešto manje prosečno troši, kad bi morao da izaberem, pitanje je koji bi i dal bi i jedan, oba su zvučno pojednaka.

 

Ekologija JE favorizovana, otuda i 4 svećice, BMW-ov ECU izrazito osirumašuje smešu čim uzmogne. U otvorenoj petlji radi prilikom ubrzanja, ne znam na koji način tačno pravi razdel, ali sa trenutnim otvaranjem i zadržavanjem punog otvora klapni troši, dok sa doziranim i sinhronizovanim otvaranjem koliko motor ubrzava se može prilično uštedeti u potrošnji bez nekog naročitog pada ubrzanja i u osnovi je ovo razlika između karburatorskog Venturijevskog  i elktričnog ubacivanja goriva u usisni vazduh, karburator pri obogaćivanju smeše prekomerno prosipa gorivo. U otvorenoj petlji se ignoriše Lambda sonda ali se AFR takođe drži u nekom odnosu, bogatijem naravno, ali opet po zadatom algoritmu koji je sigurno nešto iznad donje granice odnosa vazduha i goriva, znači uvek što siromašnije. Grk je tu i našao prostor za poboljšanje, navodno je uspeo pri radu u otvorenoj petlji da produži vreme otvaranja električnih dizni i istovremeno drugačije vodi krivu paljenja, tj. pred paljenja. Po njegovoj tvrdnji, nema povećanja potrošnje u relativno normalnom režimu, naprotiv, zbog svog skepticizma mi njegov posebno izrađen čip stoji evo godinu, i zaboravio sam da ga imam, a obećo sam mu empirijsku analizu, lažov sam ispao.

 

Nekoliko procenata više goriva, u redu, lično nisam za to, ako je do povećanja snage onda to po meni treba da ide bazično. Vodenjak je dobio usis sa umanjenim negativnim efektom zaslona, za sledeću godinu su najavili promenljivi usis, nisam video presek ali predpostavljam da će još više pucati od snage i naročito momenta zahvaljujući tome. Bilo je više vrlo ozbiljnih i dugih tema na temu "varanja" Mo-a na ADV-u, nešto se ne piše više o tome koliko sam primetio.

 

@Dragane-i u otvorenoj i zatvorenoj petlji BMW-ov kompjuter drži u zadatom  okviru smešu i prilagodiće je posledičnoj promeni modifikacijem izduva. Svi delovi agregata su izuzetno kvalitetni i tehnološki podređeni radu pri  visokim temperaturama i nemaj brige inače po tom pitanju. 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 468 postova
  • Lokacija: Selo Vrbovno
  • Motocikl: BMW R 1150 GS (2003)
Pre 20 sati, đunta je napisao:

 

 

@Dragane-i u otvorenoj i zatvorenoj petlji BMW-ov kompjuter drži u zadatom  okviru smešu i prilagodiće je posledičnoj promeni modifikacijem izduva. Svi delovi agregata su izuzetno kvalitetni i tehnološki podređeni radu pri  visokim temperaturama i nemaj brige inače po tom pitanju. 

 

 

 

 

:takoje:

 

Hocu da cujem zvuk motora, tako da ce katalizator morati da se skine ili prazni.

Zbog izgleda i zbog putovanja preko grane pre sam za to da se samo prazni katalizator i stavi drugi izduv.

Jos se razmisljam da mi fabricki top prerade i dograde DB-Killer koji moze po potrebi da se stavlja.

On 9.9.2017. at 9:33, đunta je napisao:

Pri vađenju katalizatora iz lonca ili komplet uklanjanjem, mora Lambda sonda da bude ostavljena i to na mestu gde se spajaju obe izduvne grane jer jedino tako se vrši tačno očitavanje temperature izduvnih gasova, na tom principu element generiše električni napon i ECU tumači da li je smeša bogata ili siromašna, odnosno, optimalna trenutnom režimu rada agregata

Mesto Lambda sonde ostaje gde i jeste.

Sto se tice vece radne temperature motora (ako je bude) dogradicu  ventilator za dodatno hladjenje (kao sto ima policija na RT-u).

Ventilator moze da se veze na prekidac i po potrebi da se pali/gasi.

Na SV-u sam navikao da cujem zvuk motora, to mi sad ovde nedostaje. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Vađenjem katalizatora bi trebalo da se dobije i na zvuku i na performansi, ja bi top ostavio za drugi korak i ne bih ga prepravljao zbog rizika da se poremeti kriva obrtnog momenta, bolje je uzeti drugi aftermarket , može da se nađe za pedesetak €. Prepravka samog topa obično ne ispadne dobra pa da se posle ponovo puni je ćorav posao, db kiler je prost zaslon i kao takav je kontra produktivan naspram dobro projektovanog topa gde prigušivač relativno malo utiče na sam protok. Praviše aftermarket izduva znaju da  mušterije prevashodno očekuju "dobar" zvuk pa ih rade i na štetu performanse, vlasnici se hvale, "što se čujeeeee", poneko i doda da i ide, međutim, vrlo često je to varka, ide bolje što se motor tera u višljim obrtajima da bi se čuo, retko ko da potkrepi ubeđenje egzaktnim podatkom, recimo, idem IV prenosom de sam ranije trećim, ili na istoj deonici nabijem 110kmh umesto predhodnih 107kmh, o razlici potrošnje isto ništa, obično se baroniše ili pripisuje lošoj podešenosti agregata. Nije ni malo lako napraviti dobar izduv, zato se toliko i razlikuju u ceni bez obzira na zvučnost marke ala Akrap. BMW bokser je nisko turažna mašina i samim tim je suprotan trkalici i uopšte ne znači da inače uspešni proizvođači mogu da naprave adekvatan izduv za njega bez nus pojava.

 

Hayabusin top se jednostavno potrefio, 670 cm3 trkaćeg protoka na 1100ccm krstarećeg, mala potrošnja, dubok ton, nema uobičajenih uočljivih anomalija, odlično radi, doduše ne znam ponašanje u realnom "maltretiranju", dugo ga nisam probao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja