Jump to content

Moto Zajednica

FZ6 Otvoreni izduvi, pocrkali konji

Recommended Posts

  • Uploader, 419 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: GSXR 600

Da li treba više goriva ili manje? logičnije mi je da sada sa otvorenim izduvom izduvni gasovi mnogo brže izlaze iz auspuha i ne zagreju dovoljno lamda sondu i da ona traži više goriva, što dovodi do prebogate smeše... Možda bi to rešio sa KN filterom i većim dovodom vazduha.

 

Ovo sto si napisao bas i.... pa ne bas :)

 

Lambda sonda se sigurno zagreje na potrebnu temperaturu, no pitanje je da li sluzi icemu.

Ne znam kako zamisljate lambda sonde ali ove standardne su tzv. narrowband i sposobne da izmere samo idealnih 14.7 odnosno lambda 1 i par procenata razlike.

Dakle, mogu da kazu da je smesa siromasnija (AFR vise od 14.7) ili bogatija (AFR manje od 14.7) od idealnih 14.7 ali ne i koliko je siromasnija tj. bogatija. U prevodu, ne vide razliku ako je smesa 15.5:1 ili 18:1, sve je to siromasnije i tacka.

 

Druga stvar, lambda sondu ECU koristi samo u closed loop rezimu, to znaci do odredjenog broja obrtaja i do odredjenog % gasa.

Recimo, preko 50% gasa ili preko 50% obrtaja, ECU prelazi u open loop rezim kada se o2 sonda ne koristi.

 

U svakom slucaju, izduv ti je dovoljno poremetio volumetrijsku efikasnost da sada ECU lose mesa gorivo.

 

Da li ti si primetio veliku razilku u svim rezimima voznje (i mali gas i mali obrtaji) ili samo u "punim gasovima" i visokim obrtajima ?

 

Pa to sam i rekao, da ima previše bogatu smešu i da treba da smanji gorivo ili da stavi KN koji će da poveća dovod vazduha. Zar ne?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 125 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: GW

@Uzelac

Da li je smeša siromašna ili bogata?

 

Ne moze se znati, samo pogadjati, a to ne bih.

Moguce je i izduvi dave agregat, ili da mu prosto ne odgovaraju, duzine/sirine i brzine gasova ili...

Kao sto neko rece, dinamika fluida je ozbiljna nauka i trazi ozbiljan pristup. Ne treze dzabe ozbiljni proizvodjaci ozbiljne pare za svoje proizvode.

 

Dobar auspuh moze da ucini cudo za performanse, bas kao sto los moze da ubije performanse, pa cak i ceo agregat.

 

p.s. postoji nesto sto se zove wideband sonda, to je lambda koja ume da kaze gde je smesa na skali od 10:1 do 20:1 sa preciznoscu od 0.1, ponekad i preciznije.

Takodje, koristna je i EGT sonda, meri temperaturu izduvnih gasova. To je vaznije ko motora sa nadpunjenjem, ali ne skodi znati EGT ni na atmo agregatima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2478 postova
  • Lokacija: Zemun

fz6 2006 nema lambda sondu :hej:

 

sem toga, ona na fz6 ''pomaze'' FI samo kada motor radi na idle-u i na konstantnom gasu, ostalo vreme shljaka fabricka mapa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 57 postova

Nisam prometio da je ler gas opao za skoro 200 obrtaja posle ugradnje izduva. Podeseno po specifikaciji i problem je delimicno resen. Sad pali bez problema ali i dalje stoji problem sa manjkom snage. Koliko mogu da dobijem dodavanjem goriva u smeshu? Vidim po drugim forumima da su dobijali max. 2-3 hp . a meni se cini da mu fali bar 15-20.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Ako si stavio otvorene izduve moraš da promeniš i filter vazduha/airbox i da staviš novu mapu za ECU sa PowerCommander-om.

Ti modovi se rade u kompletu inače se dešava to što se tebi desilo.

 

Ovo je bitno kada se skine i exup, a pošto ga FZ6 nema, neće puno dobiti. Drugim rečima, sve ovo stoji za FZ1 ili R1, ali ne za FZ6.

 

Reci mi da li Power Commander sluzi samo da bi ucitao novu mapu u ECU i zamenio postojecu(fabricku)ili je potrebno da stalno bude prisutan u motoru da bi ta mapa funkcionisala.

 

Mora stalno da bude povezan, jer on u stvari presreće impulse iz fabričkog ECU i modifikuje ih on the fly.

 

Drugar je na isti model motocikla stavio Leo Vince izduve i osim sto se bolje cuje i u svakom rezimu bajk bolje radi plus jedno 10 km/h vise na maksimalnu brzinu! Nesto nije u redu sa izduvima!

 

Potuno se slažem, ja sam imao FZ6 i zamenom izduva (isto LeoVince) sam odmah osetio povećanje snage i lakše disanje motora. Nisam menjao filter vazduha, niti dodavao PC. Motor je išao kao zmaj.

 

Jel to sve sa granama mjenjano ili samo topovi?

Da li je skinuta lambda sonda ili ne?

 

Pretpostavljam da nije jer je ispred katalizatora (posmatrajući od agregata), lambda sonda se skida samo ako ima PC, inače nema vajde od skidanja.

 

 

Kako da dodam gorivo? Jel to ono C1 i C2 stelovanje ili nesto drugo?

 

To će uticati samo na miran rad na leru.

 

Moj savet je: vidi sa Robertom da vratiš izduv i kupi LeoVince ili neki drugi brand specijalno napravljen za FZ6. Robertovi auspusi su OK, ali za motore sa karburatorima kada svaki drugi majstor može da ih prešteluje, a sa ubrizgavanjem treba imati puno sreće da nalegne tako neki auspuh koji nije posebno konstruisan za taj motor. Takođe, na tvom mestu bih pri zameni filtera vazduha kupio K&N filter i to je sve, PC ne bih kupovao.

 

Čak i da kupiš PC i dodaš ga na postojeću konfiguraciju, mapu za PC bi morao sam da napraviš, jer nigde nećeš moći da je skineš. Mape na Internetu postoje samo za poznate modele izduva.

 

Znam da je LeoVince skuplji, ali vredi svaku paru, veruj mi. Koliko si platio Race?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 356 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: QJ motor svt 650 x

Kao potpuni laik ti mogu dati par saveta tacnih. Prvo, shvati sistem koji je jamaha napravila /exup/, kako on radi i cemu sluzi. Kad to shvatis, onda ces ukapirati da ti motor na visikim obrtajima radi odlicno bez gubitka snage, verovatno i bolje, a na niskim i srednjim losije, kao sto rece. Zato je jamaha napravila exup sistem. Sve ostalo sto su ljudi navodili u predhodnim postovima je tacno. Otvoreni izduvi su samo deo dino jet sistema, kad hoces da podignes snagu motora. Samo skidanje exup sistema vuce i novo stelovanje kompjutera, takodje i lambda sonde i sl. Sve sto skines moras prilagoditi u kompjuteru motora. Stelovanje ventila je takodje ukljuceno u sve ovo. Probaj da skines ceo auspuh i da onda provozas motor. Sta se desava, motor gubi puno konja! Tako i sa otvorenim izduvom on gubi konje. Samo na visokim obrtajuma je ok. Zato i originalni auspusi nisu otvoreni!!!!

Obrati se dobrom majstoru i na neki nacin ces resiti problem!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

@vladmoll

 

To što si napisao stoji za neke motore, ali njegov motor nema exup, nemoj da zbunjujemo čoveka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

Nisam prometio da je ler gas opao za skoro 200 obrtaja posle ugradnje izduva. Podeseno po specifikaciji i problem je delimicno resen. Sad pali bez problema ali i dalje stoji problem sa manjkom snage. Koliko mogu da dobijem dodavanjem goriva u smeshu? Vidim po drugim forumima da su dobijali max. 2-3 hp . a meni se cini da mu fali bar 15-20.

 

moj ortak je uradio isto sto i ti ... naravno sa otvorenim izduvom je izgubio malo snage u nizim obrtajima ali ne puno .... malo je slabije potezao do 2500obrtaja .... ali on je menjao filter za vazduh ... i naravno pojavio mu se problem da ler gas varira od 800 do 1000 i to konstantno ... dovoljno je da rukom zatvoris izduv pozadi i ler gas se smiri ...stavio je leo vinci i bio je zadovoljan kaze da je isao mnogo bolje ...

 

e sad ne znam zasto sam ti ovo ispricao ali ne moze da skodi :moto3: a sta ne skodi .......... :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 102 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: imao nekad

Neka ti Robert napravi DB-kilere za to sto ti je prodao,ja vozio takav motor.. CO povecaj malo i to je to.

Mada najbolje ti to vrati i otvori se za Leo koji kosta oko 360 eura pa da vidis kako ide..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2291 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

Sigurno nisu u pitanju lonci. Nije Robert dundjer. Ok nije ni tehnicar niti inzinjer ali je dovoljno pametan da uzme i prekopira brandirani izduv.

Glavna poenta je koliko ce grama staklene vune staviti pored zapremine. Ja imam Robert-ov izduv i radi fantasticno.

Ocisti filter za vazduh.

 

Nemojte praviti od izduva za 4T motore naucnu fantastiku to vazi za 2T motore.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

ARES, ne verujem da je kopiran neki brendiran izduv posebno pravljen za FZ6, već mislim da su nabudžena dva lonca (koji pojedinačno jesu kopija nekog brenda) na licu mesta. Slažem se da je uticaj lonca daleko manji na 4T motorima, ali kod FZ6 (i ne samo kod njega) jeste bitan u niskim i srednjim obrtajima (eto, ler se pomerio za čak 200 obrtaja). Otvaranje bi trebalo da donese veću krajnju snagu (i brzinu), ali je u svakodnevnoj vožnji najbitnija snaga (i još više obrtni momenat) u niskim i srednjim obrtajima.

 

Rešenje je ili delimično zatvaranje, što reče dj.a.v.o ili zamena za LeoVince, a K&N svakako treba staviti, to sam već napisao gore.

 

@CZ99

 

Koliko si platio izduv? I daj slike i video da čujemo zvuk.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Evo jednog interesantnog detalja sa fz6-forum.com:

 

Since you have an 08, they have an O2 sensor which allows the ECU to compensate somewhat to changes in A/F ratio.

My only experience is with the 06 which requires a fuel controller if you're doing any intake/exhaust mods.

 

U prevodu, možda ti treba PC (Power Commander).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 57 postova

Neka ti Robert napravi DB-kilere za to sto ti je prodao,ja vozio takav motor.. CO povecaj malo i to je to.

Mada najbolje ti to vrati i otvori se za Leo koji kosta oko 360 eura pa da vidis kako ide..

 

Napravio je DB killer-e, malopre sam ih namontirao, cini mi se da bolje "poteze" u problematicnom broju obrtaja cak mozda i isto kao sa originalnim izduvima medjutim izgubio je "onaj" zvuk 1hmm.gif Izgleda da ne moze i jedno i drugo. Gde ima LeoVince za 360 evra? Ukoliko dodam i K&N filter na ove iz duve da mu ne napravim jos veci problem, zar mu tek onda nece biti poremecena smeša?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2478 postova
  • Lokacija: Zemun

nema ni lambda sondu :zvizduk:

 

Svaki motor sa ubrizgavanjem ima lambda sondu.

ne

 

Evo jednog interesantnog detalja sa fz6-forum.com:

 

Since you have an 08, they have an O2 sensor which allows the ECU to compensate somewhat to changes in A/F ratio.

My only experience is with the 06 which requires a fuel controller if you're doing any intake/exhaust mods.

 

i iz ovoga se može zaklučiti da neki raniji modeli (npr. 06) nemaju lambda sondu

 

 

ako i dalje ne verujes pogledaj ove sheme

 

2006

http://partstream.ar...2l8z0Ag2&ariz=2

 

2007

http://partstream.ar...3Txj-fg2&ariz=0

 

2008

http://partstream.ar...3F5IprQ2&ariz=1

 

 

1hej.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 423 postova
  • Lokacija: Cuprija

imam dva fazera i na oba imam leo vince na jedan imam kn filter na drugi fabricki i na oba sam dobio snagu.Power commander za to ti ne treba a bilo je i reci na stranim forumima sa podesavanjima c1 i c2 zavrsavas posao mada ti ni to ne treba pretpostavljam da ti je fabricki c1 i c2 0 i neka ostane tako.To sto je izgubio snagu je sigurno do auspuha nema sta drugo po meni mislim da bi to trebalo da pogledas.\da napomenem meni motor bez db kilera je startniji nego sa db kilerom ali sa db kilerom imam nesto malo vecu konacnu brzinu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Ja sam se oslonio da su FZ6 2006 i >=2007 isti, ali očigleno nisu, potpuno si u pravu :takoje:

 

Znao sam da su drugačiji katalizator i ECU, ali eto nema ni O2 senzora, to nisam znao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Ukoliko dodam i K&N filter na ove iz duve da mu ne napravim jos veci problem, zar mu tek onda nece biti poremecena smeša?

 

Ko će ga znati, izgleda da '06 ECU neće znati da iskoristi modifikovani usis i izduv bez Power Commandera. Ponavljam citat sa fz6-forum.com:

 

Since you have an 08, they have an O2 sensor which allows the ECU to compensate somewhat to changes in A/F ratio.

My only experience is with the 06 which requires a fuel controller if you're doing any intake/exhaust mods.

 

Lambda sonda ne verujem da ti je skinata a ako jeste prijavio bi ti gresku na dijagnostici

 

easy naked nam je pre dva posta pokazao da ovo godište nema lambda sondu, a i kada je ima, kompjuter najverovatnije neće prijaviti nikakav problem ako se isključi. Amerikanci kažu da na FZ1 u 99% slučajeva neće biti prijavljena greška, tako da verujem da je slično i sa FZ6 >'06.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 423 postova
  • Lokacija: Cuprija

Ukoliko dodam i K&N filter na ove iz duve da mu ne napravim jos veci problem, zar mu tek onda nece biti poremecena smeša?

 

Ko će ga znati, izgleda da '06 neće znati da iskoristi modifikovani usis i izduv bez Power Commandera.

 

Ljude koje znam a stavljali su otvorene izduve na s fejzerima nisu imali te probleme.Mislim da je bolje ispitati to oko auspuha prvo a ne bacati pare na power commander...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja