Jump to content

Moto Zajednica

Podizanje temperature

Recommended Posts

  • Drug član, 745 postova
  • Lokacija: Lazarevac

.......i tako se vraćam s posla,dolazim na semafor,otegla se kolona.Pickam ja polako,pratim kolonu,pogledam na instrument tablu-kad ono zacrvene se termometar(nemam skalu).Eeeee jebi ga,reko,šta je sad u pič.Ugasim skuter,čekam zeleno...krenu kolona,upalim ga,sve ok,termometar ne sija.Vučemo se kao creva ispred semafora,i opet indikacija.Ponovim postupak sa gašenjem-opet ok.Kad sam izašao iz raskrsnice tj.kad sam uhvatio pravac više nisam imao problema.U pitanju je Honda Dylan 125ccm vozač 90Kg suvozač 80Kg na teperaturi od 40-tak (danas u 15h)Dešava li se ovo nekome od vas?Nemam pojma ovo mi je prvi skuter sa vodenom hlađenjem....mislim da sam čuo kad se upalio ventilator,ali kada sam ponovo upalio skuter,ventilator se nije palio,a nije sijala ni indikacija temperature.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6803 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Proveri da li imas dovoljno rashladne tecnosti. Ako je to okej, trebalo bi da krenes redom. Termostat, termodavac, itd.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3630 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Ako nemas skalu od temperature onda ta lampica moze da bude i upozoravajuca. Skini neki manual za taj motor pa vidi sta znaci

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 208 postova
  • Lokacija: Дорћол
  • Motocikl: Honda Dylan 150cc

i meni se dešava isto samo moj je 150cc :zbunjen: manuala nigde na netu barem ja neađoh na engleskom već španski i i žabarski... :zvizduk:

izgleda da mi serviser nije proverio stanje antifriza... a ja nemam pojma gde je provera... :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12231 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Proverio sam ja kada sam ti otvarao prednje plastike :), čantrica ti je ispod guvernala desno, odšrafe se dva šrafa, skine se plastika i proveriš ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1554 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: ljuta Aprilia Sportcity 200

Sve su ti rekle kolege. Dobro je da ti pali ventilator. Nemoj da dolivas vodu nego kupi dobar i odgovarajuci antifriz (jer kljuca tek na 120 stepeni). Vodi racuna da li ti je glava i cilindar aluminijumska ili celik. Od toga zavisi koju vrstu antifriza ces uzeti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 396 postova
  • Lokacija: Belgrade

Popneš motor na štender i proveriš nivo antifriza u kadici. Moraš da znaš koji se sipa.Ako nema dovoljno ali ipak ima u kadici samo dospi a ako je kadica suva onda moraš da ozračuješ sistem jer je unutra ušao vazduh, verovatno postoji šraf na vodenoj pumpi. Ozdračivanje se vrši preko šrafa ali tek kada motor dostigne punu radnu temperaturu jer je tada ceo krug otvoren. Postoji i trik za brzo ozračivanje preko čepa hladnjaka na taj način što se odvije na prvi stepen i čeka da vodeni termostat otvori kada motor dostigne radnu temperaturu. Čućeš šištanje vazduha i kada antifriz poteče čep zavrneš, samo moraš da imaš kožnu rukavicu da te ne bi ošurila vrela voda.

Još jedna provera: Upališ motor i pustiš da se zagreje i čekaš da vidiš da li ventilator uključuje. Ako ne uključuje može biti sledeće:

1: Vodeni termostat ne otvara - znaćeš na taj način što ćeš pipati rukom hladnjak. Ako je hladan ili blago mlak a lampica pali i upozorava na pregrevanje znači da je vodeni termostat neispravan. Ventilator se ne uključuje u ovom slučaju jer se termoprekidač nalazi na hladnjaku a do njega ne dopire dopla voda.

2: Neispravan ventilator ili neispravan termo prekidač ( u slučaju da ne uključuje ventilator). Ustanoviti da li termoprekidač zatvara prilikom paljenja crvene lampice strujni krug sa ventilatorom.

Srećno. :takoje:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 248 postova
  • Lokacija: Pančevo

Da ne otvaram novu temu,da li neko moze da mi kaze zasto se moja skala ne mrda od (da tako kazem) 0 ? Antifriz na nivou,ne pregreva se,ali i ne pokazuje skala da je postigao radnu brzinu? Nekad se minimalno pomeri,ali deluje kao da je negde mehanicki kvar.. Do cega tu moze da bude?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 396 postova
  • Lokacija: Belgrade

Da ne otvaram novu temu,da li neko moze da mi kaze zasto se moja skala ne mrda od (da tako kazem) 0 ? Antifriz na nivou,ne pregreva se,ali i ne pokazuje skala da je postigao radnu brzinu? Nekad se minimalno pomeri,ali deluje kao da je negde mehanicki kvar.. Do cega tu moze da bude?

Stavi motor na štender i upali ga, ostavi ga da radi da se zagreje. Pokazivač treba da se popne i krene da pada kada se uključi ventilator. Ako se dešava tako, a u toku vožnje nemaš radnu temperaturu to je siguran znak da ti vodeni termostat drži stalno otvoreno i da imaš podhlađen motor a nije preporučljivo da se tako vozi jer ga habaš ispod radne temperature.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 262 postova
  • Lokacija: Srbija,Uzice
  • Motocikl: XRV 650 AFRICA TWIN RD03...KTM 950 ADV LC8

Da ne otvaram novu temu,da li neko moze da mi kaze zasto se moja skala ne mrda od (da tako kazem) 0 ? Antifriz na nivou,ne pregreva se,ali i ne pokazuje skala da je postigao radnu brzinu? Nekad se minimalno pomeri,ali deluje kao da je negde mehanicki kvar.. Do cega tu moze da bude?

 

Ili je termostat kao sto je kolega gore naveo,ili je termodavac ili u krajnjem slucaju moze da bude da je i kazaljka ne ispravna...termodavac ti je desno od svecice ispod one gumene kape na poklopcu glave motora...skini buksnu sa termodavaca,daj kontakt i prisloni je uz poklopoac glave(-) i pogledaj na tabli da li kazaljka radi kako treba...Ako je ona ok onda je nesta od ovo dvoje prvo navedeno riknulo.Takodje kazaljka zna da brljavi ako je losa konekcija zice i termoprekidaca,razalabavi se od vibracija.0takoje.gif

Kada budes proveravao kazaljku da li radi ne drzi je dugo zakucanu u krajnjem polozaju,moze da rikne lako.

 

 

 

Promenio član zuna89

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 396 postova
  • Lokacija: Belgrade

Da ne otvaram novu temu,da li neko moze da mi kaze zasto se moja skala ne mrda od (da tako kazem) 0 ? Antifriz na nivou,ne pregreva se,ali i ne pokazuje skala da je postigao radnu brzinu? Nekad se minimalno pomeri,ali deluje kao da je negde mehanicki kvar.. Do cega tu moze da bude?

 

Ili je termostat kao sto je kolega gore naveo,ili je termodavac ili u krajnjem slucaju moze da bude da je i kazaljka ne ispravna...termodavac ti je desno od svecice ispod one gumene kape na poklopcu glave motora...skini buksnu sa termodavaca,daj kontakt i prisloni je uz poklopoac glave(-) i pogledaj na tabli da li kazaljka radi kako treba...Ako je ona ok onda je nesta od ovo dvoje prvo navedeno riknulo.Takodje kazaljka zna da brljavi ako je losa konekcija zice i termoprekidaca,razalabavi se od vibracija.0takoje.gif

Kada budes proveravao kazaljku da li radi ne drzi je dugo zakucanu u krajnjem polozaju,moze da rikne lako.

Može i to da bIdne ali neka prvo dečko proveri da li mu motor greje i pali ventilator, da li kazaljka pokazuje vrednosti blizu crvenog kada treba da upali ventilator. Ako je to ok, onda mu je vodeni termostat stalno otvoren a to ne valja. Zbog dreka od 20 eur upropastiš motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1554 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: ljuta Aprilia Sportcity 200

Jeste. Prvo proveri da li ti radi kazaljka kao sto ti je rekao kolega,das kontakt i prisloni na masu buksnu. Tako proveravas samo kazaljku i instalacije kao istoj, ali ne i termo pokazivac koji daje impuls i odgovarajucu struju kazaljci. Ako izvadis taj termo pokazivac i stavis ga u recimo vrelu vodu, spoji zicom njega na masu , ako ide na masu i onda vidi da li pokazuje kazaljka. Ako opet ne pokazuje nista onda je to. Sve ostalo, termodavac, termostat, ventilator je druga prica i nema veze sa tvojim problemom sem ako se ispostavi da ti radi termo pokazivac i kazaljka. Onda se bavis kao sto su ti i rekle kolege termostatom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova

dobar dan molim za pomoc u pitanju je jamaha majesty 125cm 2005 god. ukljucuje lampicu za pregrejavanje odma kad se da kontakt i ne gasi se kasnije uopste u voznji ali motor ne gubi snagu a kad se zaustavim i proverim rukom cilindar uopste nije vreo sta moze da bude dali prvo da priverim antifriz i ako fali antifriz koji da sipam u tu jamahu? hvala unapred svima puno veliki pozdrav za bajkere  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 194 postova
  • Lokacija: Bg - Lo
  • Motocikl: Kymco Agility 125

Proveri lampicu a usputno i rashladnu tečnost. Ima li merač temperature ili samo lampicu za pregrevanje?

Promenio član Merkuu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja