Jump to content

Moto Zajednica

Кружни ток

Recommended Posts

  • Друг члан, 636 postova
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara
  • Motocikl: Honda Transalp

To sto mi znamo sta je ispravno, ne znaci da znaju i drugi. Na zalost, uvek idem unutrasnjom trakom kruznog toga ako je ima, kako bih izbegao potencijalne kamikaze koje "imaju prednost jer su u kruznom toku".

 

Pogotovo na 2 taocka... :neznam:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2355 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

To sto mi znamo sta je ispravno, ne znaci da znaju i drugi. Na zalost, uvek idem unutrasnjom trakom kruznog toga ako je ima, kako bih izbegao potencijalne kamikaze koje "imaju prednost jer su u kruznom toku".

 

Pogotovo na 2 taocka... :neznam:

Boga mi i ja sve propustim da prodju. Kad te opici ludak,onda dzaba pravila! :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1554 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: ljuta Aprilia Sportcity 200

Pri ulasku u kruzni tok uvek propustim one koji su vec u njemu i tako ce biti bez obzira na sva ziva pravila. Dok ti nekom objasnis da nema veze sto je vec u kruznom toku i da stupa na snagu pravilo desne stane jer ja nemam trougao - ti si ili udaren ili si se potukao ili si se jezivo iznervirao. Zato, pre sam da sacuvam glavu jer ovo oko kruznog toka ne znaju mnogi, sto se pokazalo i na prilozenom u ovoj temi.

PS odlicna tema :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 230 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: CB 600 F

Pitao saobraćajca, kaže da vozilo u kružnom toku ima prednost. Tako je bilo i kad smo učili za polaganje. I ona vozila u levoj traci kružnog toka bi trebalo propustiti da se isključe ako si u desnoj traci kružnog toka (spoljnoj).

 

I za ovo obelezeno crvenim slovima ti je dao netacnu informaciju.

 

Untitled-2.jpg

 

Untitled-3.jpg

 

Untitled-1.jpg

 

Untitled-5.jpg

 

Untitled-4.jpg

Сад је све јасно. Хвала на детаљном објашњењу. Поздрав!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 474 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: XV 250

Bravo zzeljko bas ova poslednja dva primera sam mislio da opisem, tj. zasto mi je pravilo desne strane van svake logike.

Jer teoretski ako se nadje vise vozila, kruzni tok bi se za cas posla zagusio.

 

Barata li neko podatkom da li inostranstvu vazi pravilo da vozila u kruznom toku bez signalizacije uvek imaju prednost?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 82 postova
  • Motocikl: Yamaha XVS 650A DragStar

Barata li neko podatkom da li inostranstvu vazi pravilo da vozila u kruznom toku bez signalizacije uvek imaju prednost?

 

Tony Clifton je vec pomenuo Solun kao primer, a ja sam u Pskovu (Rusija) naisao na kruzni tok bez saobracajnih znakova gde vazi pravilo desne strane.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1096 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: /

U Grčkoj pravo prvenstva uvek ima onaj ko ulazi u kružni tok (tj pravilo desne strane) a za ostatak evrope i sveta nisam siguran mada mislim da je uglavnom kao kod nas, tj. da je signalizacijom regulisano prvenstvo onoga ko se već nalazi u kružnom toku.

 

Mislim da su grci i u ovome posebni... :lud:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Chicago

Bravo zzeljko bas ova poslednja dva primera sam mislio da opisem, tj. zasto mi je pravilo desne strane van svake logike.

Jer teoretski ako se nadje vise vozila, kruzni tok bi se za cas posla zagusio.

 

Barata li neko podatkom da li inostranstvu vazi pravilo da vozila u kruznom toku bez signalizacije uvek imaju prednost?

 

 

Saobracajna pravila su usaglasena na medjunarodnom nivou

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1061 postova
  • Lokacija: Jagodina,Serbia

@ PremieRacing

 

Imaju i Grci kruzne tokove u kojima su na ulazu u kruzni tok znaci "STOP" a ne obrnuti trougao. Prvenstveno mislim na kruzne tokove oko Katerini-ja i Paralije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: Novi Bgd
  • Motocikl: Transalp 650

U Norveskoj vecina kruznih tokova nema saobracajne znake, znaci da vazi pravilo desne strane. Provereno u praksi. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1855 postova
  • Lokacija: NBgd
  • Motocikl: Triumph Tiger 1050, Medlay 150

Untitled-3.jpg

 

... ukoliko nije bezbedno da se vozilo prestoji, a pri tome zaustavljanje se ne preporucuje, predpostavljam da treba da obidje jos jedan krug?

 

Vidi, siguran sam potpuno da si u pravu, ali zivot je tu stvar regulisao drugacije, zbog toga ovakvu scenu neces videti kod nas, na pr. na Slaviji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Bravo zzeljko bas ova poslednja dva primera sam mislio da opisem, tj. zasto mi je pravilo desne strane van svake logike.

Jer teoretski ako se nadje vise vozila, kruzni tok bi se za cas posla zagusio.

 

Barata li neko podatkom da li inostranstvu vazi pravilo da vozila u kruznom toku bez signalizacije uvek imaju prednost?

 

<de jure>

Pravo i logika, kazu kinezi seniori, nemaju dodirnih tacaka. ;)

 

Ti naprimjer navodis kruzni tok kao "glavni put na koji se ukljucuje vise sporednih puteva", a propustas da primjetis od kuda ti konkretno stize to saznanje?

To sto je tebi to "logicno" ili si to tako "dozivio" nije dovoljno kad se radi uvidjaj.

 

Sam pojam "glavni put" je "narodni izraz" iliti sleng.... "Glavni put" je ustvari put sa prvenstvom prolaza koje nije odredjeno sirinom ili oblikom tog puta,

vec iskljucivo saobracajnim znakom i pravilima. Cesto ljudi siru ulicu dozive kao "glavnu", pogotovo ako nema znaka (pa vazi pravilo desne strane). Mala ulicica sa desne strane ne moze biti "glavna", jel. Upravo u tim situacijama cesto dolazi do napusavanja "krivca" iz male ulice, da bi nakon dolaska policije uslijedio shok. :)

Isti shok bi dozivio pri udesu na kruznom toku bez znakova, ako bi ga dozivio (i prezivio naravno :D) kao "glavni".

 

</de jure>

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

... na pr. na Slaviji.

 

 

Upravo Slavija je odlican poligon za usavrsavanje. ;)

 

Evo, ko ima prednost (sto bi rekli u testovima :D) u situaciji prikazanoj na slici?

 

 

 

slavija2.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

... na pr. na Slaviji.

 

 

Upravo Slavija je odlican poligon za usavrsavanje. ;)

 

Evo, ko ima prednost (sto bi rekli u testovima :D) u situaciji prikazanoj na slici?

 

 

 

slavija2.jpg

 

Ne, nema autobus jer on polazi sa ne izdvojenog stajališta. Da se samo kretao u u kružnoj putanji, morao bi ovaj koji hoće napolje da ga pusti. I što dalje teoretišete. Važe opšta pravila u saobraćaju, pravilo desne strane ako nije drugim znakom određeno drugačije. Unutar skvera je dozvoljeno obilaženje sa desne strane zato što se smatra da se saobraćaj odvija po zamišljenim saobraćajnim trakama tako da niko nema prednost u odnosu na nikog, znači sva predstrojavanja su dogovorna, nit može onaj iznutra da seče onog što mu ide sa desne strane i obrnuto. Ovako važi svuda u svetu.

 

A davanje prednosti nekom koji to nema može biti opasno jer je to radnja koja nije obavezujuća i onaj iza je ne očekuje da će neko iznenada da stane i može naleteti od pozadi i u tom slučaju će biti kriv udareni. Vodite računa pri ovakvim postupcima. Ja dajem prednost uvek džentlmenski al vodim računa šta se dešava iza.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 360 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TDM 900

... na pr. na Slaviji.

 

 

Upravo Slavija je odlican poligon za usavrsavanje. ;)

 

Evo, ko ima prednost (sto bi rekli u testovima :D) u situaciji prikazanoj na slici?

 

 

 

slavija2.jpg

 

Ne, nema autobus jer on polazi sa ne izdvojenog stajališta.

 

A gde vidis stajaliste? Koliko vidim, autobus se krece u kruznom toku, ne polazi sa stanice

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 898 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: Honda forza 250

Kada smo vec kod saobracajnih pravila,iznenadio sam se nedavno kada sam ucio za polaganje za vozacku ovde u Engleskoj(vozacku imam cec 11 godina ali je ne priznaju ovde,no to je druga prica...),na raskrsnici puteva istih vaznosti bez znaka NIKO nema prednost!!!Ne poznaju pravilo desne(to jest leve strane) i zaista je tako,mada kazu da je takvih raskrsnica veoma malo i da su sve uglavnom regulisane svetlosnom signalizacijom ili signalizacijom na putu,ali ih ipak ima!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

... na pr. na Slaviji.

 

 

Upravo Slavija je odlican poligon za usavrsavanje. ;)

 

Evo, ko ima prednost (sto bi rekli u testovima :D) u situaciji prikazanoj na slici?

 

 

 

slavija2.jpg

 

Ne, nema autobus jer on polazi sa ne izdvojenog stajališta.

 

A gde vidis stajaliste? Koliko vidim, autobus se krece u kruznom toku, ne polazi sa stanice

 

 

 

 

U kružnom toku se ne daje levi migavac jer je kretanje u levo u smeru znaka, obavezujuće u kružnom toku. Obaveza davanja migavca pri kretanju u kružnom toku je isključivo pri izlasku iz njega, desni migavac, ko kod klasičnog prestrojavanja i skretanja u raskrsnici. Naravno, poželjno je da se pri prelasku iz zamišljenih koncentričnih traka u levo ili desno daje migavac da bi ostali znali o kakvoj se nameri radi. Lično, uvek se ponašam kao da sa obe strane idu uporedo vozila pored mene, znači, ne sečem im putanje iako nema obeleženih saobraćajnih traka, mada i to postoji, kod opštine novobeogradske i Arene na auto putu.

 

U ovom konkretnom slučaju levi migavac na autobusu znači da polazi iz iz mesta a ne da ide u krug obavezujućim pravcem, tako da čak i da nema tu stajalište, a ima ga u stvarnosti, protumačio bi ga da polazi iz mesta čak i da ima nameru da se samo prestroji ka unutrašnjosti kruga kreću ći se predhodno. Da ide bez žmigavca, onda on ima prednost jer se kreće u krug shodno obavezujućim smerom i za to mu ne treba nikakav migavac,a ovo drugo vozilo normalno da mora da ga propusti jer izlazi napolje presecajući mu putanju koja je pod prednođšću po definiciji kružnog toka. Liči na komplikovanu metodologiju al je vrlo prosta, no na žalost, u praksi imamo vrlo raznolika tumačenja. Zato kad sam u krugu, glavom non stop levo desno jer ne hajem za svoju prednost već je obavezno prepustim pošto je očigledno da vladaju velike zablude koje su neprikosnovene u glavama tvrdoglavih. Inače, ja se Slavijom vozam još od kad nije bilo obrnutih trouglova, znači bilo je pravilo desne strane, pa onda neke ulazne ulice su bile sa a neke bez prednosti, pa raznorazni pokušaju iscrtavanja traka unutar kruga, jednom rečju šizenje, što znači oprez na najvišem mogućem nivou, prednosti se mora samo uslovno pridržavati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Kada smo vec kod saobracajnih pravila,iznenadio sam se nedavno kada sam ucio za polaganje za vozacku ovde u Engleskoj(vozacku imam cec 11 godina ali je ne priznaju ovde,no to je druga prica...),na raskrsnici puteva istih vaznosti bez znaka NIKO nema prednost!!!Ne poznaju pravilo desne(to jest leve strane) i zaista je tako,mada kazu da je takvih raskrsnica veoma malo i da su sve uglavnom regulisane svetlosnom signalizacijom ili signalizacijom na putu,ali ih ipak ima!

 

 

Odličan post. Engleska je leva zemlja i verovatno nije potpisnik međunarodne regulative saobraćaja što joj dozvoljava da primenjuje vlastita pravila koja su obavezujuća za strane učesnike u saobraćaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

ja mislim da autobus ima prvenstvo jer dolazi sa desne strane,mislim da ne krece iz stajalista

 

p,s,tek sada vidim da se pojavilo par postova dok sam otkucao...

moguce da je tako

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

ja mislim da autobus ima prvenstvo jer dolazi sa desne strane,mislim da ne krece iz stajalista

 

Nema desne strane u prestrojavanju. Oba vozila su ukružnom toku. Levi žmigavac ima u ovom slučaju zvanično tumačenje samo ako kreće iz mesta, bez obzira zašto je stalo, stanica ili mu se ugasio motor recimo. U kružnom toku osim kad se izlazi iz obaveznog kružnog kretnja, ne postoji obaveza davanja žmigavca, a ukoliko su iscrtane kružne saobraćajne trake, žmigavac je obavezan ko kod bilo kog prelaska iz trake u trku. Manite se više nepostojeg prava desne strane za svakakve sitacije..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 360 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TDM 900

... na pr. na Slaviji.

 

 

Upravo Slavija je odlican poligon za usavrsavanje. ;)

 

Evo, ko ima prednost (sto bi rekli u testovima :D) u situaciji prikazanoj na slici?

 

 

 

slavija2.jpg

 

Ne, nema autobus jer on polazi sa ne izdvojenog stajališta.

 

A gde vidis stajaliste? Koliko vidim, autobus se krece u kruznom toku, ne polazi sa stanice

 

 

 

 

poželjno je da se pri prelasku iz zamišljenih koncentričnih traka u levo ili desno daje migavac da bi ostali znali o kakvoj se nameri radi.

 

U ovom konkretnom slučaju levi migavac na autobusu znači da polazi iz iz mesta a ne da ide u krug obavezujućim pravcem, tako da čak i da nema tu stajalište, a ima ga u stvarnosti, protumačio bi ga da polazi iz mesta čak i da ima nameru da se samo prestroji ka unutrašnjosti kruga kreću ći se predhodno. Da ide bez žmigavca, onda on ima prednost jer se kreće u krug shodno obavezujućim smerom i za to mu ne treba nikakav migavac,a ovo drugo vozilo normalno da mora da ga propusti jer izlazi napolje presecajući mu putanju koja je pod prednođšću po definiciji kružnog toka.

 

Ako se nekad nadjes u ili iza autobusa, videces da vozaci i najmanju promenu putanje najave ukljucivanjem migavca. To sto u stvarnosti na tom mestu postoji autobuska stanica nema veze sa ovom slikom jer na slici nije ucrtana, a pitanje je ko ima prednost na ovoj slici.Kada bi se ova raskrsnica nasla na testovima za polaganje i kada bi se gledala onako kako je ti gledas, svi koji nisu iz Beograda i ne znaju da tu postoji stanica,pali bi na ovoj raskrsnici.

Ako malo bolje pogledas, autobus se cak i ne krece uz samu desnu ivicu kolovoza, tako da nema teorije da krece iz neke zamisljene stanice, osim ako se ta stanica ne nalazi u srednjoj traci 0zbunjen.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

... na pr. na Slaviji.

 

 

Upravo Slavija je odlican poligon za usavrsavanje. ;)

 

Evo, ko ima prednost (sto bi rekli u testovima :D) u situaciji prikazanoj na slici?

 

 

 

slavija2.jpg

 

Ne, nema autobus jer on polazi sa ne izdvojenog stajališta.

 

A gde vidis stajaliste? Koliko vidim, autobus se krece u kruznom toku, ne polazi sa stanice

 

 

 

 

poželjno je da se pri prelasku iz zamišljenih koncentričnih traka u levo ili desno daje migavac da bi ostali znali o kakvoj se nameri radi.

 

U ovom konkretnom slučaju levi migavac na autobusu znači da polazi iz iz mesta a ne da ide u krug obavezujućim pravcem, tako da čak i da nema tu stajalište, a ima ga u stvarnosti, protumačio bi ga da polazi iz mesta čak i da ima nameru da se samo prestroji ka unutrašnjosti kruga kreću ći se predhodno. Da ide bez žmigavca, onda on ima prednost jer se kreće u krug shodno obavezujućim smerom i za to mu ne treba nikakav migavac,a ovo drugo vozilo normalno da mora da ga propusti jer izlazi napolje presecajući mu putanju koja je pod prednođšću po definiciji kružnog toka.

 

Ako se nekad nadjes u ili iza autobusa, videces da vozaci i najmanju promenu putanje najave ukljucivanjem migavca. To sto u stvarnosti na tom mestu postoji autobuska stanica nema veze sa ovom slikom jer na slici nije ucrtana, a pitanje je ko ima prednost na ovoj slici.Kada bi se ova raskrsnica nasla na testovima za polaganje i kada bi se gledala onako kako je ti gledas, svi koji nisu iz Beograda i ne znaju da tu postoji stanica,pali bi na ovoj raskrsnici.

Ako malo bolje pogledas, autobus se cak i ne krece uz samu desnu ivicu kolovoza, tako da nema teorije da krece iz neke zamisljene stanice, osim ako se ta stanica ne nalazi u srednjoj traci 0zbunjen.gif

 

Najava promene pravca u smislu prebacivanja iz zamišljene trake je poželjna ali nije obavezujuća pošto nema obeležavajućih linija. Ne tumačite dovoljno precizno. Ponavljam, pošto u ovom konkretnom slučaju ne postoji obaveza davanja žmigavca za kretanje u levo u već obavezujućem kružnom kretanju, naznačavanje istog je bepredmetno. Davanje žmigavca ima precizno propisano značenje, skretanje, predstrojavanje, zaustavljanje... i kretanje sa mesta, što znači da u ovom slučaju je to znak koji jedino može biti važeći. Ovde je migavac jednak ko da šofer rukom daje znak da ide u levo, što niko ne mora poštuje jer nije predviđen propisom. Naravno, džentlmenski bih ga uvažio al to ne znači da može apsolutno da računa na ustupak.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 360 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TDM 900

... na pr. na Slaviji.

 

 

Upravo Slavija je odlican poligon za usavrsavanje. ;)

 

Evo, ko ima prednost (sto bi rekli u testovima :D) u situaciji prikazanoj na slici?

 

 

 

slavija2.jpg

 

Ne, nema autobus jer on polazi sa ne izdvojenog stajališta.

 

A gde vidis stajaliste? Koliko vidim, autobus se krece u kruznom toku, ne polazi sa stanice

 

 

 

 

poželjno je da se pri prelasku iz zamišljenih koncentričnih traka u levo ili desno daje migavac da bi ostali znali o kakvoj se nameri radi.

 

U ovom konkretnom slučaju levi migavac na autobusu znači da polazi iz iz mesta a ne da ide u krug obavezujućim pravcem, tako da čak i da nema tu stajalište, a ima ga u stvarnosti, protumačio bi ga da polazi iz mesta čak i da ima nameru da se samo prestroji ka unutrašnjosti kruga kreću ći se predhodno. Da ide bez žmigavca, onda on ima prednost jer se kreće u krug shodno obavezujućim smerom i za to mu ne treba nikakav migavac,a ovo drugo vozilo normalno da mora da ga propusti jer izlazi napolje presecajući mu putanju koja je pod prednođšću po definiciji kružnog toka.

 

Ako se nekad nadjes u ili iza autobusa, videces da vozaci i najmanju promenu putanje najave ukljucivanjem migavca. To sto u stvarnosti na tom mestu postoji autobuska stanica nema veze sa ovom slikom jer na slici nije ucrtana, a pitanje je ko ima prednost na ovoj slici.Kada bi se ova raskrsnica nasla na testovima za polaganje i kada bi se gledala onako kako je ti gledas, svi koji nisu iz Beograda i ne znaju da tu postoji stanica,pali bi na ovoj raskrsnici.

Ako malo bolje pogledas, autobus se cak i ne krece uz samu desnu ivicu kolovoza, tako da nema teorije da krece iz neke zamisljene stanice, osim ako se ta stanica ne nalazi u srednjoj traci 0zbunjen.gif

 

Davanje žmigavca ima precizno propisano značenje, skretanje, predstrojavanje, zaustavljanje... i kretanje sa mesta, što znači da u ovom slučaju je to znak koji jedino može biti važeći.

 

Krece iz mesta iz srednje trake?

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • - enduro sector -, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: adventure

Na ovoj slici su obe stanice na Slaviji vrlo precizno obelezene zutom isprekidanom linijom ...

I obzirom na situaciju na slici, prednost ima autobus .. I rekao bih da je u ovoj situaciji u pitanju upravo pravilo desne strane ..

 

Rade? Jel da? :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja