Jump to content

Moto Zajednica

O-ring, Z-ring, X-ring,... ?!

Recommended Posts

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

Kao sto svi znamo ovo su oznake pogonskih lanaca, a sta znace e to vec (ja) neznam! :( U cemu je razlika? Koji je najbolji? Zasto na odredjenim sprejevima pise "nema efekta na ?-ring lancima"? Koji sprej za lanc se pokazao najboljim?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde
Kao sto svi znamo ovo su oznake pogonskih lanaca' date=' a sta znace e to vec (ja) neznam! :( U cemu je razlika? Koji je najbolji? Zasto na odredjenim sprejevima pise "nema efekta na ?-ring lancima"? Koji sprej za lanc se pokazao najboljim?[/quote']

Ovo poslednje pitanje traži odgovor iz domena naucne fantastike, pretposlednje, ranija razno razna sredstva za podmazivanje su bila mozda agresivnija pa naglašavaju da vise nisu tj za odredjenu vrstu lanca, a oznake X, XW, O, Z i sl. su uglavnom osvrt na popreèan presek dotiènih 'ringova' ili ti diht-gumica unutar lanca, a prvo: pa mogu se podeliti na bolje i lošije što direktno vidiš iz cene (ako su originali)

Starija populacija verovatno može preciznije... Æale?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 783 postova
  • Lokacija: Ottawa, Canada

Nisam siguran, ali je ovo moja teorija. Postoje lanci bez prstena na osovini i oni su najjeftiniji. Druga vrsta su najcesci O-ring lanci, koji preko osovinice imaju prsten, ali mi nije jasno zasto Z i X lanci nose takvo ime. Mislim da su u pitanju dva prstena povezana jednom kosom (Z) preckom ili 2 kose precke (X). Potrudicu se da saznam, pa cemo podeliti znanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

Siguran sam da je X-ring bas zbog poprecnog preseka prstena i to samo jednog, sva slova su poprecni presek tih gumica sto se moze videti na pakovanju, pa sad sto je poprecni presek komplikovaniji to je lanac noviji, bolji i skuplji. Sva ta fama oko komplikovanja gumica je sprecavanje prodora vlage i prljavstine unutar lanca... :shock: i otimanja para sirotim bajkerima :twisted:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 783 postova
  • Lokacija: Ottawa, Canada

Nije bas otimanje para, jer se vek lanca kvalitetom zaptivnih gumica znatno smanjuje. Rec je o preseku zaptivnih gumica koje se nalaze s obe strane prstena koji ide preko osovinice lanca. Evo na slici se vidi RX dihtung (crveni).

 

tqzBA_lanac6zi.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova
  • Lokacija: Loznica

Nabavio sam SPOJNICU za moj lanac koji je,predpostavljam o-ring lanac,jer je motor "99g :lol: .Spojnica je bez dihtung-gumica.Dali se za o-ring lanac koristi spojnica od obicnog lanca ili je potrebna neka druga? :?: :?: :arrow: :arrow: NEDAJ BOZE DA MI PUKNE LANAC U NEKOJ PUSTARI :roll:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

Kad smo vec kod spojnica, kako se spajaju lanci kod "vecih" motora? Do sada sam imao posla sa klasicnim resenjem (spojnica u obliku snalice za kosu 8) ) medjutim kad sam pre neki dan podmazivao lanac na Kawi, nisam mogao da nadjem mesto gde je sastavljen, dakle kako se spaja lanac?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 143 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: VFR 800

Vecci lanci se spajaju zakivanjem. Kad kupis lanac dobijess ga u nizu, a ne kao prsten, jer bi ga tessko stavio takvog na motor. Dobije se i spojnica samo ssto nema ssnalicu vec se zakiva. Za zakivanje postoji alat-kljessta i izmjenjive cceljusti ovisno o veliccini lanca. Kada se namjesti na morot, zakuje se i to je to. Ako se radi pravim alatom nemoze da se raspozna spoj, a ako se radi na silu -- citaj :idea: ccekicem, onda mozzess da ga nadjes na dva naccina; vizuelno jer je ruzno zakovano i deformisano; i audio pretragom -- taj dio kad naleti na lanccanik krlja!!! :wink:

Nadam se da je ovo objassnjenje ok, i dovoljno jasno.

A ssto se tice o, x, rx, wx ringova -- sama rjec kaze koja tehnika brtvljenja lanca od prassine je primjenjena i neko je uz sliku sve fino objasnio.

pozdrav svima. :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja