Jump to content

Moto Zajednica

Temišvar i Arad

Recommended Posts

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Iako mi je ova zemlja Evropske Unije na svega 35km od kuće (preko Dunava u Velikom Gradištu je Rumunija), do sada je nisam posetio, što je krajnje čudno. Već godinama sam to planirao, ali je stalno nešto bilo preče. Planirao sam posetu Rumuniji i početkom maja ove godine, ali vremenske prilike to nisu dozvolile. Pošto je to putovanje odloženo, planirao sam da promenim i rutu, pa umesto preko Temišvara do rumunskih dvoraca odem preko Kladova, pa čuvenim Transfagarašanom, a vratim se Transalpinom, pa opet preko Kladova kući. Tako je doneta odluka da sever Rumunije posetimo nekom drugom prilikom, a ispade da je ta prilika došla ranije nego što smo mislili.

 

Supruga i ja smo praktično u petak, 3. juna u toku dana odlučili da krenemo put Temišvara bez ikakve posebne pripreme. Posle posla, oko 3 sata sam krenuo sa pakovanjem motora, ubacio alat, komplet za krpljenje guma, sprej za lanac, supruga je spremila nešto malo stvari i krenuli smo oko 5-6 sati, ne sećam se tačno. Išli smo preko Smedereva i Kovina, a zatim preko Deliblatske peščare. Put preko peščare nije najbolji, malo smo jurili zeca, videli lane pored puta i tako to. Očigledno je ovaj rezervat divljači veoma bogat istom, a još očiglednije je da je ona navikla da živi pored ljudi. Na rumunskoj granici smo bili nešto pre 8, pokazali pasoše, proverili su broj šasije, a zatim smo 5 minuta čekali nešto. Ispostavilo se da je to bio carinik koji nas je pitao da li imamo šta da prijavimo. Nakon mog čuđenja pustili su nas da prođemo. Pošto nisu znali da nam kažu da li je potrebno da kupimo vinjetu, nastavili smo put Temišvara bez iste (kasnije smo saznali da nije potrebna).

 

Put kroz Rumuniju do Temišvara je sasvim pristojan, ali sela deluju veoma siromašna. Stigli smo nešto pre 10 sati, ali smo kasnije ukapirali da je u Rumuniji u stvari sat vremena više. Nekako smo odmah stigli do tržnog centra Iulius, a onda sam u navigaciji proverio koliko daleko su nekoliko smeštaja koje sam pronašao na booking.com. Ispostavilo se da je jedan od njih na svega 500m, pa smo se uputili tamo. Ulica je bila mračna, što je delovalo malo jezivo, ali smo se utešili da to znači i da je mirna, pa smo ipak potražili smeštaj. Ušli smo na recepciju, dozvali vlasnika, pogledali smeštaj i pošto je bilo sasvim zadovoljavajuće, odmah smo platili dve noći. Ispostavilo se da je gazda Italijan i bivši bajker, vozio je Fireblade, tako da je bio srećan da vidi motor.

 

Pitali smo za restoran i on nas je uputio na jedan u komšiluku, ali nije bio siguran da li radi. Naravno, ispostavilo se da ne radi, ali je radila obližnja prodavnica, pa smo pored nekih grickalica kupili i pivo, naravno, sve različite rumunske brendove :moto3:

 

c2BAg_img2495eg.jpg

 

Nakon ugodno provedene noći, ujutru smo videli gde smo se u stvari smetili:

 

HsBBL_img2493n.jpg

 

YuduW_img2494p.jpg

 

Nakon jutarnje kafe, otišli smo ponovo do tržnog centra pod izgovorom da se tamo sigurno može naći dobar doručak, a u stvari kako bi lepša polovina proverila šta to Rumuni tamo nude :moto3:

 

4QXuV_img2496.jpg

 

A4iL2_img2497e.jpg

 

czUGS_img2498j.jpg

 

sAXKC_img2499t.jpg

 

tZSrk_img2500l.jpg

 

KEjhQ_img2502j.jpg

 

BjiXf_img2503m.jpg

 

4GYCj_img2504kb.jpg

 

Nakon doručka smo krenuli u razgledanje grada.

 

Temišvar: Trg ujedinjenja (Union Sqare, Unirii) - Rimokatolička katedrala

XsdCU_img0170ty.jpg

 

gZckU_img0173z.jpg

 

Temišvar: Trg ujedinjenja (Union Sqare, Unirii) - Srpska pravoslavna crkva (žuto-bela)

 

Gohot_img0171sf.jpg

 

Temišvar: Trg ujedinjenja (Union Sqare, Unirii)

 

1ymMP_img0172ct.jpg

 

Temišvar: Trajanov trg (Traian square)

 

eM9E5_img0174mz.jpg

 

MmLln_img0178ep.jpg

 

Qsv78_img0180rg.jpg

 

3dDvZ_img0181vd.jpg

 

5umjB_img0182ys.jpg

 

maEvW_img0183cl.jpg

 

qAOIh_img0185cx.jpg

 

ecaUh_img0186hm.jpg

 

Temišvar: Trajanov trg (Traian square) - Teatar i opera

 

fFI8V_img0188q.jpg

 

Temišvar: Rumunska pravoslavna katedrala Milenium

 

fdiiw_img0176ok.jpg

 

jEiL4_img0177ob.jpg

 

vrOmH_img0184bh.jpg

 

Ova crkva je zaista pravi dragulj arhitekture, a i čitav Temišvar zaista lepo izgleda i deluje kao pravi evropski grad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Obzirom da nismo bili sigurni kada ćemo sledeći put obići sever Rumunije, odlučili smo da obiđemo i Arad o istom trošku. Usput smo u nekom selu videli velelepnu katedralu na vrhu brda:

 

hbcbP_img0189hf.jpg

 

Bilo je i drugih verskih građevina, a sela su delovala nešto bogatije od onih pre Temišvara.

 

dowRl_img0191mq.jpg

 

Nakon pedesetak kilometara dobrog magistralnog puta, stigli smo u Arad, gde su nas dočekale zgrade sa mađarskim natpisima, veoma široka glavna ulica i divna arhitektura.

 

DqmT7_img0192he.jpg

 

CRlxx_img0194i.jpg

 

menPP_img0195pc.jpg

 

g4X9M_img0196ve.jpg

 

Vrzwa_img0197we.jpg

 

mPekJ_img0198o.jpg

 

gZgtp_img0199oc.jpg

 

zQADD_img0200zr.jpg

 

beAmQ_img0201xl.jpg

 

BiBa6_img0202m.jpg

 

llnpe_img0204apj.jpg

 

Dudo9_img0205ug.jpg

 

knv6E_img0206b.jpg

 

Po gradu je urlao i jedan crni Lamborgini koga je zaista bilo prijatno slušati. Nakon razgledanja gospođa je izrazila želju da se odmorimo u jednom kafiću blizu reke, a koji je snimila usput :moto3:

 

ti8jD_img0209ym.jpg

 

Veoma brzo smo se uverili da Rumuni, hoću reći Rumunke obožavaju žutu boju :lol:

 

vyIVy_img0211ny.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Kvalitetnije slike gore (ne sve) su napravljene fotoaparatom, kome je nažalost dosta rano crkla baterija, pa je ostatak urađen telefonom <_<

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1292 postova
  • Lokacija: Lazarevo
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650 XT, Transalp 600 pd10

Super slike.Ovaj Arad k´o Zrenjanin da gledam.0stabre.gifDoduše, nisu ni tako daleko jedan od drugog...Samo napred...1moto3.gif1Mina.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • The Doctor, 1108 postova
  • Lokacija: Kačarevo
  • Motocikl: BMW K1200 GT, Yamaha FZS 1000 Fazer, BMW K1, R1

Extra je. Mi smo bili u novembru prošle godine. Iz Arada u Seged-varoš pa kući lagano. Sada je sigurno sve lepše zbog zelenila. Lepa tura. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Nakon povratka u Temišvar, ponovo Julius centar, naravno, ovog puta radi razgledanja prodavnica. Zar nije i jutros bilo tako? Naravno da jeste :lol:

 

Ikq3B_img0216t.jpg

 

LCPQP_img0218r.jpg

 

Za to vreme ja sam popio jedno hladno, pa pivo, šta bi drugo. Taksi do centra je koštao svega 2€, a tamo nas je dočekao prepun Trg ujedinjenja. Kafići su bili krcati, klupe takođe. Bilo je očigledno da se nešto dešava.

 

MGa5d_img0234qz.jpg

 

evnQB_img0236jq.jpg

 

zF4ik_img0237ov.jpg

 

4iGds_img0238j.jpg

 

TjxPh_img0239kl.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Nakon minut, dva smo ukapirali da je to bila predstava u kojoj su jednu od grada obasjavali sa tri projektora raznim crtežima, verovatno dečijim:

 

hUFOd_img0220j.jpg

 

Oax3t_img0222nx.jpg

 

J6o9a_img0224vh.jpg

 

ShEYL_img0226gk.jpg

 

1Fplu_img0228gx.jpg

 

4JgSb_img0230s.jpg

 

1H9aL_img0232xr.jpg

 

cS3UK_img0240wk.jpg

 

t5YFJ_img0246hs.jpg

 

TLvz1_img0248aa.jpg

 

Y7Ao4_img0250w.jpg

 

z1vVa_img0253u.jpg

 

ddv58_img0258pp.jpg

 

Aq4xm_img0259we.jpg

 

cAK8j_img0261oy.jpg

 

S70ji_img0265kav.jpg

 

jXWoX_img0267yx.jpg

 

gFu2k_img0268z.jpg

 

Q69b7_img0270yax.jpg

 

EwTGg_img0271lw.jpg

 

TidO6_img0275h.jpg

 

7vDhB_img0277eh.jpg

 

VI7IL_img0280ey.jpg

 

Veoma interesantno i inventivno, moram priznati, ali smo do mesta u jednom od desetak kafića došli tek nakon sat, dva vremena. To vreme smo ubili unutar drugog kafića, što je bila zaista šteta, obzirom na izvanredno lepo veče. Ipak, nakon čekanja užitak je slađi :lol:

 

Ukoliko vas interesuju okvirne cene pića, evo jednog shota cenovnika (4 lei = 1€):

 

nuRfo_img0242ow.jpg

 

Otprilike kao u Požarevcu, znači povoljnije nego cene u Beogradu - beogradski narode, bežite na vikend u Temišvar :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Nešto pre ponoći, a nakon 4-5 piva za mene i dva za suprugu, odlučili smo da potražimo neku hranu. Prošetali smo ponovo do Trajanovog trga, ali smo ovog puta umesto shaorme (rumunska verzija girosa) probali picu. Sve preporuke, veoma lagano i ukusno. To je jedina picerija na ovom trgu, tako da ne možete pogrešiti. Naravno, McDonalds smo namerno preskočili :zvizduk:

 

8QLWr_img0281s.jpg

 

RRqdO_img0283my.jpg

 

Nakon nezdravo kasnog obroka usledio je povratak u pansion (taksi 2.5€). Sutradan, opet nakon italijanske kafe smo otišli, gde drugo nego do tržnog centra, ali ovog puta radi konkretne akcije. Supruga je pazarila ono što je snimila u prethodnim navratima, popili smo po kafu u Starbucks kafeu, a zatim smo se uputili ka Trajanovog trgu kako bi kupili neobično ukusne vruće perece i poneli ih klincima da probaju. Naravno, perece su se ohladile do kuće, ali su i dalje bile ukusne.

 

Povratak kući je protekao bez problema, ali sam ovoga puta preskočio peščaru, pa smo se vratili preko Bele Crkve. Na skretanju desno ka Kovinu policajac je mahao da stanem, rekoh koliko li sam brzo vozio, kad ono on me zaustavlja da neko prođe. Znate li ko je to bio? :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Yamaha XS360 (1977) , BMW F650GS (2001)

Lepo, lepo i prilicno informativno, mozda bi bilo dobro da podelite i informaciju koliko (okvirno) kosta jedan vikend za dvoje u Rumuniji, smestaj+hrana+cena goriva u Rumuniji+ i sl. Mislim da je ideja odlicna, a i Rumunija izgleda, bar na slikama veoma zanimljivo. Pozdrav..... :takoje::zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Adresu i cenu smeštaja sam napisao ovde, dakle 25€ prenoćište za dvoje. Shaorma (giros) 200gr (veoma obilno) u tanjiru 17 leja, vruća pereca 1 lej, cenu pice i goriva sam zaboravio :moto3:, hotdog 8 leja. Generalno, nije skuplje nego kod nas, može da bude samo jeftinije. 4 leja = 1€.

 

Više informacija o Rumuniji možete pronaći ovde.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 561 postova
  • Lokacija: Kostolac,Srbija
  • Motocikl: Gilera Typhoon X

Lepo proveden vikend nema šta.Sve čestitke tebi i Sneži na lepoj vožnjici.

Ispričaćete nam vaše utiske kada se budemo videli.

:moto3: :moto3: :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vazlan(Zlatko), 369 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Aprilia SR50R,Honda Africa twin 1000L

@acim vec duze planiram da posetim Temisvar pa me ovaj Vas post podstakao da to uradim mozda bas ovog vikenda.Lepo ste vi to obisli ali me interesuje kakvo je snalazenje po gradu.Da li parkirati motor na nekoj lokaciji pa polako peske ili .....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

U svakom evropskom gradu možeš motorom i u centar, samo nađeš neko mesto gde nikome neće smetati motor. Neki gradovi imaju i posebna mesta za parkiranje motocikala i obično je besplatno. Kako je u Temišvaru, zaboravio sam, ali samo napred ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova

U leto 2017 ,krenuo malo da se provozam.al stvarno malo,do 50 km u oba pravca.Pomislih ajde malo dalje do Temišvara,topao dan, na Zrenjanin,Srpsku Crnju,pa Temišvar.Oko 140 km.Sat i po vožnje sve sa granicom.

Put prazan kao i većina naših magistrala vožnja debelo iznad ograničenja.Opušteno ,jedino pratim da mi neka divlja životinja ne iskoči.

U centru mala šetnja i odmor od sat vremena pa nazad.Temišvar klasični srednje evropski grad koji prija oku i čulima.Nažalost moj Novi Sad to već 10-15 godina nije i sve je gori i gori sa tendencijom ne  samouništenja ,nego namernog devastiranja kroz nove zgrade napravljene tamo gde netreba i u količini koja netreba.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 852 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50
On 9.1.2019. at 17:41, sasa ns 1 je napisao:

U leto 2017 ,krenuo malo da se provozam.al stvarno malo,do 50 km u oba pravca.Pomislih ajde malo dalje do Temišvara,topao dan, na Zrenjanin,Srpsku Crnju,pa Temišvar.Oko 140 km.Sat i po vožnje sve sa granicom.

Put prazan kao i većina naših magistrala vožnja debelo iznad ograničenja.Opušteno ,jedino pratim da mi neka divlja životinja ne iskoči.

U centru mala šetnja i odmor od sat vremena pa nazad.Temišvar klasični srednje evropski grad koji prija oku i čulima.Nažalost moj Novi Sad to već 10-15 godina nije i sve je gori i gori sa tendencijom ne  samouništenja ,nego namernog devastiranja kroz nove zgrade napravljene tamo gde netreba i u količini koja netreba.

Svaki grad u Srbiji je takav. Ovde se sistematski unistavaju gradovi odvratnom neplanskom gradnjom. Vlast boli uvo vec 30 godina,a mnogim “ljudima”je to nacin da se obogate bili oni dziberi investitori ili raja koja ce se prodajom kuce i placa naprasno obogatiti. Ja tvrdim da je Beograd najruzniji glavni grad u kome sam bio.

Posetio sam 20ak glavnih gradova i svaki ima vise smisla i pismeniju infrastrukturu od bg-a.

 

  Nego kada ce prolece da isteram dva kotura napolje, dosadilo vise ! :neznam:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova

gradnja nije neplanska već 20 godina što je još gore.Planska je citiram ,, investitori su vršili pritisak,, bivšeg direktora zavoda za izgradnju grada meni lično rekao dok sam mu kukao  .Inače drugar iz klupe.U prevodu pritisak -znate šta to znači ,uzmi velike pare,više od 6 nula.Ako ti nećeš ima ko hoće.

dEVEDESETIH JE BILA DRUGA ŠEMA.pUSTE te da stučeš mnogo miliona maraka ,napraviš celu zgradu na crno pa te onda reketiraju i nedaju ti da useliš sve do odredjenog momenta .A taj momenat se zna šta je.

Uglavnom Novi sad do pre 15 godina je bio kolko tolko normalan sad je potpuno propao-čitaj precizno UNIŠTEN SA NAMEROM.A li mi nisu jasni šta će im pare kad i oni loše žive.Nije to grad od 10 miliona stanovnika pa da nemoraju nikad više u životu da prodju tim delovima grada.I njima je loše ,džaba im desetine miliona evra.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja